Horeca betaalt aanpak geweld PZC Observatorium stapt 21e eeuw in Havenpromotiedagen in Bergen op Zoom Beelden van oude goden en heiligen Zwaargewonde bij eenzijdig ongeval zeeland 10 Goes steekt leges ontheffingen in maatregelen tegen uitgaans overlast Standwerkers strijden in Vlissingen maandag 10 mei 1999 door Esme Soesman GOES - Horecabedrijven in Goes die in de nacht van zater dag op zondag tot drie of vijf uur geopend willen zijn, moeten jaarlijks duizend gulden neer tellen voor een ontheffing. De gemeente gebruikt dat geld uit sluitend om de kosten te dekken van maatregelen die de uit- gaanscriminaliteit verminde- Met een uitgebreid pakket aan maatregelen gaat de gemeente samen met andere betrokkenen de stapoverlast in het Goese centrum te lijf. Een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de ge meente. politie en horeca, heeft een aantal aanbevelingen op ta fel gelegd. Voorstel Zo is er het voorstel om vanaf een uur voor sluitingstijd geen nieuwe klanten meer in de uit gaansgelegenheden toe te laten. Bedrijven met een ontheffing tot drie uur mogen dus na twee- en geen nieuwe bezoekers meer binnenlaten. Voor kroegen met een ontheffing tot vijf uur gaat die maatregel een uur later in.Op terassen wordt vanaf kwart voor twee niet meer ge schonken; bovendien moeten ze om twee uur zijn opgeruimd. Een half uur voor sluitingstijd gaan de lichten binnen aan. De gemeente wil daarnaast tot afspraken komen om de Goese binnenstad van zwerfvuil te ontdoen. Niemand voelt zich verantwoordelijk voor het vuil in de straten, stelt zij. Horeca bedrijven schuiven elkaar de zwartepiet toe. Ook vinden de ondernemers dat een gedeelte van het zwerfvuil aan anderen is te wijten. Zo zou bij de schoon maak van de Grote Markt na de zaterdagmarkt meer aandacht aan de directe omgeving moeten worden geschonken, evenals aan het winkelgebied. Afval bakken worden bovendien on voldoende geleegd. Voorgesteld wordt te onderzoe ken of sancties mogelijk zijn als exploitanten hun eigen stoep niet schoonhouden. Het Cen trum Management (dat zich ge richt met de binnenstad bezig gaat houden) moet verder on- Minderhoud wint ringrijden voor jongeren OOSTKAPELLE - Voor de der de achtereenvolgende maal werd dit jaar in Oostkapelle de jongeren wedstrijd verreden van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. De neefjes Coen Minderhoud en Ingmar Alewijnse waren lange tijd de koplopers in de wed strijd, waaraan 33 jongeren tot enmet 18 jaardeelnamen. Tegen het einde van de strijd liet Ing mar echter wat ringen hangen, zodat uiteindelijk Coen Min derhoud uit Domburg dagwin naar werd met 24 van de 25 rin gen. Ingmar Alewijnse (afdeling Gapinge) werd met 22 ringen tweede en de derde plaats was voor Rudy Koets uit Biggeker- ke. De kamp om de ring van 26 mili- meter werd gewonnen door Ja cob Westerbeke uit Westkapel- le, die nadien nog twee maal de ring van 20 milimeter wist te steken. Er waren ook bekers te verdienen met de versiering van de paarden. De eerste drie prij zen waren voor Marije Schreij- enberg, Rian Janse en Willeke Wondergem. Agenda ZRV:14 mei ringrijden Vrouwenpolder 10.00-17.00 uur (afd Gapinge en Oostkapelle); 15 mei ringrijden Grijpskerke 8.OO IT. 00 uur en Kapelle 8.00-17.00 uur. Open dag bij liefhebbers van cactussen GOES - Voorde elfde keer houdt de afdeling Zeeland van Succu- lenta, de vereniging voor lief hebbers van cactussen en ande re vetplanten, een open dag. Belangstellenden kunnen rond kijken in de kassen en rotstui- nen van negen leden. De open stelling is zaterdag 15 mei tussen tien en vier uur. De leden zijn stuk voor stuk hobbyistendie in de loop der j a- ren een eigen kas - en soms ook rotstuin - hebben opgebouwd. De deelnemers wonen in Goes, Middelburg, Borssele, West- en Oost-Souburg, Wilhelmina- dorp en Zoutelande. Zij be schikken over kassen variërend van 16 tot en met 42 vierkante meter. Drie van de negen deel nemers bezitten daarnaast een rotstuin. De Zeeuwse afdeling telt in to taal vijftig leden. Volgens B. Spee uit Borssele is de melocactus één van de zeld zame soorten die tij dens de open dag op verschillende locaties te zien is. De lijst met deelnemers aan de open dag is op te vragen bi] Spee: 0113-352595. derzoeken hoe het centrum doelmatiger kan worden schoongemaakt. Camera's Verder suggereert de werkgroep een taxibaan aan te wijzen aan de westkant van de Grote Markt: dan zwerft het uitgaan spubliek niet onnodig rond. Nog een idee voor een gezelliger en veiliger uitgaanscentrum: mun ten voor de stapperstaxi verko pen in kroegen. Ook de plaatsing van camera's op de Grote Markt, te gebruiken in de weekenden, tijdens feest dagen en speciale evenementen, en het extra verlichten van fa voriete wildplasplekken zijn in de lijst van aanbevelingen opge nomen. De voors en tegens van het plaatsen van permanente toiletten in het uitgaanscen trum moeten eveneens worden onderzocht. Naast al deze preventieve maat regelen kunnen de overlastple- gers zelf rekenen op een strenge re aanpak bij overtredingen. Lik-op-stukbeleid, een eventu ele doorverwijzing van jonge stappers naar Bureau Halt en een nacht cel voor notoire rel schoppers. Deze uitgangspunten voor een veiliger Goes komen aan de orde in de raadsvergadering van donderdag 20 mei. Lennert Sielling, de jongste medewerker van de volkssterrenwacht in Middelburg, legt aan toekomstige ruimtevaarder A Kuipers uit hoe de telescopen werken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Miriam van derSchot MIDDELBURG - Medewer kers van de Stichting Volks sterrenwacht Philippus Lans bergen in Middelburg hoeven voortaan de telescopen niet meer naar de tuin te sjouwen als ze naar sterren of kometen willen kijken. Zaterdag is in de tuin van de sterrenwacht een observatorium geopend. Het observatorium is een klein gebouw van drie bij vier meter waarin enkele telescopen staan opgesteld. Bovendien staat er de nieuwste trots van de sterrenwacht: een digitale videocamera die de beelden van de telescoop verscherpt en opslaat in de computer. Het enige wat er nog moet gebeu ren om de hemel af te turen, is het schuif dak van het observa torium in beweging zetten. Het 1800 kilo wegende ge bouwtje, dat geconstrueerd is door Bouwbedrijf Kambier uit Koudekerke, is in februari vo- rigjaaralgeplaatst. Kraanver huurbedrijf Melis uit Gapinge moest eraan te pas komen om het observatorium op zijn plaats te zetten. Hoewel het er al meer dan een jaar staat, kon het gebouw nog niet worden gebruikt. „Wij zijn net als boe ren die zaaien en oogsten", zei voorzitter J. W. Minderhout van de stichting tij dens de ope ning. „Om het observatorium te gebruiken, moet het weer meezitten. En dat is het afgelo pen jaar nauwelijks gebeurd." Lichtvervuiling Behalve het weer, zien de me dewerkers de ontwikkelingen van het terrein achter de tuin met vrees tegemoet. Op dat ter rein zijn onlangs bomen ge rooid en er zou een verlichte parkeerplaats komen. „Als dat doorgaat, kunnen we tijdens het kijken last hebben van lichtvervuiling", legt mede werker Y. Krijgsman uit. „Dat licht zien we versterkt in de te lescoop, waardoor het moeilij ker wordt om sterren helder te zien en te filmen." Maar daarvan was zaterdag nog geen sprake. Er heerste zelfs een uitbundige stemming door de aanwezigheid van A Kuipers, de toekomstige Ne derlandse ruimtevaarder. Hij vertelde over de bouw van een nieuw internationaal ruimte station, waar hij zelf wellicht nog eens heengaat. Kuipers had de eer om het observatori um te openen. Daarvoor kreeg hij de sleutel van het gebouw uit handen van de jongste me dewerker van de sterrenwacht, Lennert Sielling. De vorig jaar opgerichte stich ting Vrienden van de Sterren wacht had nog een verrassing in petto voor de Philippus Lansbergen. Voorzitter Min derhout kreeg een cheque overhandigd ter waarde van 16.500 gulden. Het geld zal be steed worden aan een nieuw te levisiescherm in de studiezaal. Op dat scherm zijn onder meer de beelden van de digitale ca mera te zien. Stroom valt uit in Middelburg en Oost-Souburg MIDDELBURG - Vermoedelijk door kortsluiting in een hoog spanningskabel zaten de bewo ners tussen de Veerse Singel en de Noordweg in Middelburg zondagavond bijna anderhalf uur zonder elektriciteit. Door de storing viel om 18.48 uur de spanning op het net weg. Na onderzoek bleek de storing tussen de Sir Winston Chur- chilllaan en de Generaal Eisen- howerlaan te zitten. Toen het ringnet om 20.10 uur omgescha keld werd, hadden de woningen weer elektriciteit. Of er veel schade door de storing is ont staan, is nog onbekend. Volgens een woordvoerder van Delta Nutsbedrijven waren vooral woonhuizen van stroom versto ken. Ook enkele woningen aan het Koopmansvoetpad in Oost- Souburg zaten de afgelopen da gen regelmatig enkele uren zon der stroom. Omdat de storing niet in alle huizen en alle groe pen voorkwam, leek het in eer ste instantie alsof er een stop ge sprongen was. De oorzaak lag echter in een elektriciteitskast je, waar een zekering stuk was. Na vervanging ging die zeke ring nog enkele keren stuk. Een flinke reparatie zit er voorlopig niet in. Een nieuwe zekering moet het euvel verhelpen. MIDDELBURG Boekenbeurs - Het comité Mid den Zeeland van stichting Ont moeting (hulp aan thuislozen) houdt zaterdag 15 mei een twee dehands boekenbeurs in Mid delburg. De beurs wordt gehou den op het Damplein en begint om 9.15 uur. Toen de Romeinen de macht hadden in Zeeuws-Vlaanderen, werden goden als Venus en Nehalennia vereerd. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti en Frank Gijsel AARDENBURG - In het arche ologisch museum in Aarden burg is zaterdag een tentoon stelling geopend over gewijde dieren van de Kelten, godheden uit de Romeinse tijd en heiligen uit de Middeleeuwen. De expo sitie is tot en met 30 september te bezichtigen. Goden, godinnen en heiligen. Heidenen en christenen in West- Zeeuws-Vlaanderen heet de tentoonstelling, die laat zien op welke manier godheden en hei ligen in het verleden werden vereerd. Door het wegtrekken van een doek boven de toe gangsdeur verrichtte drs. R. van Dierendonck, provinciaal ar cheoloog van Zeeland, de offici ële opening. In het museum is te zien hoe de Kelten zo'n 3500 jaar geleden vele goden aanba den, die geassocieerd werden met de zon en dieren als ram men, stieren en paarden. De druïden-priesters brachten of fers aan deze goden. Ook men senoffers waren niet ongebrui kelijk. Door de Romeinse bezetting ontstond er een mengreligie met Gallo-Romeinse goden en go dinnen, zoals Mercurius, Bac chus, Venus, Minerva en Neha lennia. Uit de Romeinse tijd is ook het christendom, met het geloof in één god, afkomstig. De geloofsdiscussie tussen christe nen en niet-christenen leidde later tot onbegrip en intoleran tie, uitmondend in geweld en vervolgingen. De christelijke martelaren die bij vervolgingen werden gedood of de predikers die de mensen hier in contact brachten met het christendom, werden later vereerd als heili gen of als weldoeners en ver- richters van wonderen. De expositie toont de verschil len tussen deze godsdiensten, maar ook de overeenkomsten. Zo zijn veel gebruiken rondom Kerst en Pasen, de verering van heiligen en bepaalde kerkelijke rituelen terug te voeren op de Kelten en Romeinen. De plane ten, de dagen van de week en di verse maanden zijn vernoemd naar Romeinse goden. Ook car naval en nieuwjaar (vuurwerk) hebben alles te maken met het verdrijven van boze geesten. De expositie -is op de eerste plaats een kijktentoonstelling. Het archeologisch museum toont tientallen beeldjes van go den en heiligen, middeleeuwse getijdeboeken, miniaturen en ampullen waarin heilig water werd bewaard. De kostbaarhe den zijn afkomstig van diverse musea in Nederland en België. Bijzonder zijn de vaak in Sluis gevonden pelgrimsinsignes, die privébezit zijn. Als herinnering aan een bedevaartstocht kocht de pelgrim ter plaatse een insig ne dat hij op zijn hoed kon spel den. door Mooike de Moor BERGEN OP ZOOM - De eco nomie en de cultuur van Bergen op Zoom promoten. Daar draait het om tijdens de havenpromo tiedagen. Van vrijdag 28 mei tot en met woensdag 2 juni zet de Markiezenstad het oude haven gebied en het bedrijfsleven rond de Theodorushaven in het zon netje. De bevolking van Bergen op Zoom en omstreken krijgt op de oude haven, de Kaai, zes da gen lang een boordevol pro gramma aangeboden met mu ziek, vermaak en spektakel. Vrijdagmiddag 28 mei om 14.00 uur wordt het havenfestijn offi cieel geopend. Om 22.30 uur wordt er een groot vuurwerk af gestoken. „Juist op de eerste avond. Je moet de aandacht van het publiek trekken. Niet dat ze bij een afsluitend vuurwerk denken 'goh, er was wat aan de hand' verklaren T. Wouts en J. Keijzer van Organisatiebu reau Wouts Keijzer. De twee voormalige kermisex ploitanten zorgen ervoor dat het publiek zich tijdens de Haven dagen op de Kaai goed kan vermaken. Al jarenlang organi seren zij in Utrecht de Pieken- kermis. Tijdens de Havenpro motiedagen staan er op de Gedempte Plaven tientallen kermisattracties die ook maar een gulden per rit kosten. Platbodems In het open, natte, gedeelte van de Kaai naast de Gedempte Ha ven worden speciaal voor dit festijn vijftien historische plat bodems met een hijskraan van de Theodorushaven gehaald en in het water op de kaai gelegd. Van de schepen komen er zes uit Zeeland: twee zeeschouwen uit Kattendijke en Sint Annaland, een tjalk uit Goes, een hoogaars uit Tholen, een lemmeraak uit Burgh-Haamstede en een grun- del uit Axel. Tussen de schepen geven duikers en zeeverkenners demonstraties en op een drij vend podium vinden verschil lende optredens plaats. Ter hoogte van het Hamplein is een scheepswerfje waar leerlin gen van het Bergse Beroepson derwijs een platbodem in elkaar zetten en zo de mogelijkheden van technisch onderwijs laten zien. Op het Hamplein zelf staat een groot podium waar op 28, 29 en 30 mei zeemanskoren onver valste evergreens over het zee- mansbestaan laten horen. Ook I treden er alle dagen dans- en folkloregroepen, jazzbands en orkesten op. De rest van het plein is ingericht als ambachte- lijke markt waar onder andere j klompenmaken, nettenbreien, smeden en touwslaan wordt ge demonstreerd. Ook kan de be zoeker looporkesten, circusar tiesten, een fakir en een hoop I ander vermaak verwachten. Bedrijfspresentatie De Theodorushaven van Bergen op Zoom wil de gunstige ligging geheel benutten. Nu wordt er in de haven per jaar twee miljoen ton aan goederen overgeslagen. Het vervoer over water neemt weer toe en Bergen op Zoom wil daarvan meeprofiteren. Bedrij ven rondom de haven presente ren zich daarom wij dag 28 tot en met zondag 3 0 mei in een gro te beurstent op de Rijtuigweg tussen de Zoutkeet en Nedalco met een expositie over de indu- striële bedrijvigheid in Bergen j op Zoom en omstreken. Ook kunnen de bezoekers van de Havenpromotiedagen vanaf I het Hamplein met de bus naar de Theodorushaven voor een gratis rondvaart. VLISSINGEN - Voor de vieren twintigste keer houdt de stich ting Speciale Markten op vrij dag 14 mei in Vlissingen de De Ruyter jaarmarkt met een standwerkerswedstrijd. Over een lengte van twee kilo meter staan 75 kooplieden met hun producten. De markt vindt plaats op de Zeemanserve, de Lange Zelke en sluit aan op de weekmarkt op het Spuiplein. De markt en de wedstrijd wor den om 9.30 uur en geopend - door wethouder T. Meijers, waarna 25 deelnemers om de wisselbeker Michiel de Ruyter- bokaal strijden. Drie juryleden beoordelen hen. De prijsuitrei king aan de drie beste stand werkers is om 16.30 uur. Ook dit j aar is er weer een kren tenbrood-actie. De krentenbro den zijn verkrijgbaar tegen bonnen die op de jaarmarkt worden uitgedeeld. Bovendien j is er muziek en zijn er attracties, i Op de N-59 iets buiten Zierikzee, richting Burgh-Haamstede raak te een 81-jarige inwoner uit Burgh-Haamstede de macht over het stuur kwijt. foto Marijke Folkertsma door Nilsten Brinke ZIERIKZEE -Door nog onbe kende oorzaak is een 81-jarige automobilist uit Burgh-Haam stede zondagmorgen omstreeks half twaalf op de N59 de macht kwijtgeraakt over het stuur. Zwaargewond is hij per ambu lance naar Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam overgebracht. De bestuurder van de Ford Scorpio reed twintig minuten over elf op de Nieuwe Kooiweg in de richting van Burgh-Haam stede, waar hij ter hoogte van kilometerpaal 2,2 uit de flauwe bocht raakte. „Hij reed zo'n vijftig meter door de berm, tot dat de auto tegen een boom aan botste", zegt brandweercom- madant L. Vermeer. Over de oorzaak van het onge val kon hij niets zeggen. „Het is een raadsel. Het was goed weer en de bocht is niet scherp. Tech nisch onderzoek moet uitwijzen hoe het ongeval tot stand is ge komen." Klap Fietsers hoorden de klap en za gen de auto op zijn kant liggen. Per mobiele telefoon belden ze direct de ambulance. „Die moest uit Goes komen, waar door het twintig minuten duur de tot deze ter plaatse was", meldt Vermeer. De Schouwse ambulance was net met een pa tiënt uit Burgh-Haamstede naar Goes onderweg. Gezien de ernst van het ongeval is de trau mahelikopter van de ANWB uit Rotterdam ingezet, die iets na de komst van de ambulances in het weiland naast de Nieuwe Kooiweg landde. In de tussen tijd is de wagen door omwonen den en fietsers rechtop gezet. De bestuurder zat bekneld in de wagen, maar bleef de hele tijd bij kennis. „Ik ben zo misselijk", zei hij tegen de omwonenden en een wielrenster die bij hem ble ven tot de hulpverlening ter plaatse was. Hij verkeerde in een shock-toestand en wilde de auto starten, verklaart een be woonster van de Nieuwe Kool- weg. Omdat de man mogelijk zwaar bekken- en beenletsel heeft opgelopen, moest de brandweer het dak en het por tier van de Scorpio losknippen om hem met zo weinig mogelijk bewegingen uit zijn benarde po sitie te bevrijden. Na vijf kwartier slaagden de spoedarts en de traumatoloog erin om de man uit het wrak in de ambulance over te plaatsen. Om kwart voor één werd hij met de ambulance naar het Dijk zigtziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is nog steeds zorg wekkend. Drankrijders aangehouden VLISSINGEN - Vier bestuur ders zijn in de nacht van zater dag op zondag bij alcoholcon troles aangehouden. Tussen 22.00 en 6.00 uur werd er gecontroleerd op de Schuitvlot- straat in Grijpskerke, de Oost- kapelseweg in Serooskerke, de Nieuwlandseweg en de Schroe- weg in Middelburg en de Sloe- weg en Spuistraat in Vlissingen. In totaal werden 345 blaastes- ten afgenomen. Vier bestuur ders bleken teveel gedronken te hebben. Drie kregen er een boe te van 390 gulden en de vierde bestuurder kreeg een dagvaar ding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 10