Oost-Timor reageert voorzichtig Reis paus naar Roemenië is historische doorbraak PZC Marburg-virus is mogelijk oorzaak van Congokoorts Nucleaire vervuiling bedreigt inheemse bevolking Noordpool buitenland Aanklager Spaans hof tegen uitlevering Pinochet Afwachtende houding na akkoord over referendum Siberiërs zijn al na jaar gouverneur Lebed beu Chaos door taxi-protest vrijdag 7 mei 1999 van onze redactie buitenland MADRID - De aanklacht tegen de Chileense ex-dictator Pino chet bevat fouten en moet nie tig worden verklaard. Dat zegt een aanklager van het Spaanse nationale gerechtshof. De aanklager, Ignacio Pelaez, tekende bezwaar aan tegen de door onderzoeksrechter Ger- zon opgestelde aanklacht en het daaraan gekoppelde uitle veringsverzoek voor Pinochet aan Groot-Brittannië. Volgens de aanklager is Gerzon de fout ingegaan door de aan klacht uit te breiden nadat de hoogste Britse rechtbank had bepaald dat Pinochet slechts uitgeleverd kon worden op grond van na september 1988 gepleegde feiten.ok staat de Spaanse jurisdictie het volgens de aanklager niet toe dat om uitlevering wordt gevraagd van personen die worden be schuldigd van buiten Spanje uitgevoerde martelingen, waarvan niet-Spanjaarden het slachtoffer waren. De krant El Pais wees er giste ren op dat Pelaez dezelfde ar gumenten aanvoert als de ad vocaten van Pinochet en op dezelfde gronden al eerder ver geefs heeft geprobeerd de po gingen van Gerzon om de ex- dictator uitgeleverd te krijgen te dwarsbomen. De Britse mi nister van Binnenlandse Za ken, Straw, bepaalde op 15 april dat het verzoek om uitle vering in behandeling geno men mocht worden. Pinochets advocaten hebben gisteren for meel beroep aangetekend te gen Straws beslissing. AP van onze redactie buitenland DILI - Pro-onafhankelijkheids activisten in Oost-Timor heb ben gisteren verheugd gerea geerd op de ondertekening van het VN-plan voor een volks stemming over de politieke toe komst van het gebied. Hun pro- Indonesische tegenstanders ac cepteerden het met kennelijke tegenzin. Indonesië en Portugal sloten woensdag een overeenkomst om de bevolking van de voormalige Portugese kolonie op 8 augustus te laten beslissen over autono mie in Indonesisch staatsver band of onafhankelijkheid. De ondertekening van het verdrag door de ministers van Buiten landse Zaken van beide landen, Ali Alatas van Indonesië en Jai me Gama van Portugal, had plaats in aanwezigheid van VN- secretaris-generaal Kofi An nan. Zeshonderd VN-waarne- mers zullen op de volksstem ming toezien. Een separatistische leider in Di li, Leandro Isaak, zei blij te zijn met de ondertekening, maar was voorzichtig: Laten we af- Ex-burgemeester Teheran in de cel TEHERAN - De hervormings gezinde ex-burgemeester van Teheran. Karbaschi, is gisteren opgesloten in een gevangenis in de Iraanse hoofdstad. Hij moet een straf van twee jaar uitzitten wegens verduistering en fraude. Karbaschi hoorde gisterochtend de bevestiging van zijn vonnis in hoger beroep. Karbaschi, bondgenoot van de gematigde president Khatami, werd in juli vorig jaar tot vijf jaar cel veroordeeld voor ver duistering en fraude. AFP/ANP wachten wat er gebeurt als de mensen over het plan worden geïnformeerd." Bij de Universi teit van Oost-Timor demon streerden honderd studenten voor onafhankelijkheid. Rebel lenleider José Alexandre Gus- mao, die in Jakarta huisarrest heeft, merkte op dat er nog veel problemen zijn. Hij waar schuwde tegen al te groot pessi misme, maar wees tegelijkertijd op de noodzaak van een open dialoog. Pro-Indonesische activisten, zoals Basilio Araujo, zeiden de uitslag van het referendum te zullen accepteren. Araujo, die banden onderhoudt met pro-In- donesische milities, zei dat de groepen in principe bereid zijn hun wapens in te leveren, maar dit eigenlijk niet kunnen doen zolang de guerrillastrijders in de bergen dit niet ook doen. Garant In Portugal verwelkomde de re gering het plan. President Jorge Sampaio sprak van 'een nieuwe fase' omdat het plan het recht op zelfbeschikking van de Oost-Ti- morezen erkent. Premier Anto nio Guterres wees erop dat de VN nu een uiterst belangrijke rol krijgen, omdat zij garant staan voor uitvoering van het akkoord. Hij waarschuwde ech ter voor al te groot optimisme: „Wij weten dat ons duizend ob stakels, duizend problemen wachten." De afgelopen weken zijn tien tallen burgers omgekomen bij gevechten tussen pro-Indonesi sche milities en separatistische rebellen. Groot-Brittannië liet gisteren een ontwerpresolutie rondgaan onder de lidstaten van de VN-Veiligheidsraad waarin 'ernstige bezorgdheid' wordt uitgesproken over de vei ligheidssituatie in Oost-Timor. In de resolutie wordt benadrukt van onze redactie buitenland GENÈVE - Onderzoeksresulta ten duiden erop dat een met he vige bloedingen gepaard gaan de koorts die in het noordoosten van Congo 63 mensen het leven heeft gekost - de 'Congokoorts' - door het Marburg-virus is ver oorzaakt en niet door het ge vreesde Ebola-virus. De We reldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dit gisteren be kendgemaakt. WHO-woordvoerder Hartl zei dat het onderzoek in Zuid-Afri- ka was verricht op' huidmon sters van vier patiënten en een arts. Bij de arts was het meest duidelijk sprake van een posi tieve reactie voor het Marburg virus. In Brussel plaatste een woord voerder van Artsen zonder Grenzen, Biot, vraagtekens bij de WHO-conclusie door erop te wijzen dat kennelijk alleen het onderzoek inzake de arts duide lijkheid had opgeleverd. Biot concludeerde dat het weten schappelijke bewijs dat het bij de Congokoorts om het Mar burg-virus gaat, nog moet wor den geleverd. Uit getuigenissen van verwan- van onze redactie buitenland MOSKOU - Het gaat niet goed met de eens zo populaire Russi sche oud-generaal Lebed. Voor de gouverneur van het Siberi sche district Krasnojarsk dreigt zelfs een afzettingsprocedure. Precies een jaar na zijn aantre den is de politieke beweging 'Vrouwen van het geboorteland van Krasnojarsk' begonnen met een grote handtekeningactie die nodig is om deze procedure op gang te brengen. Al eerder hadden andere poli tieke partijen in Krasnojarsk interesse getoond in dit initia tief. Ze kwamen echter nog niet in actie, omdat de wet de moge lijkheid tot impeachment pas geeft als de gouverneur langer dan een jaar in functie is. Lebeds gouverneurschap wordt algemeen gezien als generale re petitie voor zijn president schap. Bij de verkiezingen in Pro-Indonesische militieleden op Oost-Timor voeren een schijnaanval uit tijdens een ceremonie waarop ze gisteren hun steun betuigden aan Jakarta. foto Charles Dharapak/AP dat Indonesië verantwoordelijk is voor de vrede en de veiligheid in het gebied. Een groep van zeker honderd se paratistische rebellen heeft woensdagmiddag drie mensen gedood bij een aanval op plan tagearbeiders in de omgeving van Jayapura, de hoofdstad van Irian Jaya. Drie anderen raak ten gewond en elf werden ont voerd. Volgens een legerwoord- voerder waren de aanvallers gewapend met vuurwapens, dolken en pijl en boog. Een groep van vijftig activisten uit Irian Jaya hield gisteren een betoging in de Indonesische hoofdstad Jakarta waarbij on afhankelijkheid voor het aan delfstoffen rijke gebied werd geëist. De opperbevelhebber van het Indonesische leger, generaal Wiranto, heeft aangekondigd dat er vandaag versterkingen naar Atjeh worden gestuurd om de orde daar te herstellen. Begin deze week kwamen tientallen mensen om het leven, toen het Indonesische leger het vuur opende op honderden dorpelin gen in Pulo Rungkom. Honderden militairen omsin gelden het dorp omdat ze op zoek waren naar een ontvoerde collega. Volgens het leger be gonnen dorpelingen te schieten en schoten de militairen terug uit zelfverdediging. AP ten en vrienden van de slachtof fers is gebleken dat de mensen die de doden hadden gewassen niet besmet waren geraakt, een indicatie dat het niet om het Ebola-virus gaat. Toen in 1995 in de Congolese stad Kikwit 245 mensen stierven die met het Ebola-virus waren besmet, hadden veel slachtoffers het vi rus opgelopen, doordat zij de li chamen van eerdere slachtof fers voor de begrafenis hadden gewassen. Het Marburg-virns veroorzaakt net als het Ebola-virus hevige bloedingen. Het lijkt echter minder besmettelijk en dodelijk dan het Ebola-virus te zijn. WHO-medewerkers zeiden dat veel van de slachtoffers goud zoeker waren. Dezen zitten veelal 48 uur aaneen in onder grondse grotten waarin ze grondwater drinken. De WHO is van plan een onder zoekscommissie naar Congo te sturen om de oorzaak van de epidemie vast te stellen. De eni ge keer dat er eerder sprake was van een Marburg-epidemie was in 1967. Toen kregen 31 mensen de ziekte na contact met apen in Duitse en Joegoslavische labo ratoria. Zeven van hen stierven. AP LIMA - Duizenden 'moto-taxi's' verstoppen het plein voor het ge meentehuis van de Peruaanse hoofdstad Lima. De chauffeurs pro testeerden daar gisteren massaal tegen maatregelen van de ge meente tegen de voertuigen. Naar schatting 35.000 mensen zijn afhankelijk van de opbrengst van deze taxi's, die voornamelijk ac tief zijn in de buitenwijken van Lima. foto Alejandra Brun/EPA van onze redactie buitenland TOKIO - Kernproeven in de ja ren vijftig tot tachtig, de ramp van 1986 met de kernreactor in Tsjernobyl en opwerkingsfa brieken in Europa - zoals de 'lekkende' fabriek in het Engel se Sellafield - hebben ernstige radioactieve vervuiling veroor zaakt in een groot gebied rond de Noordpool. Die vervuiling vormt een grote bedreiging voor de gezondheid van de inheemse bevolking. Dit staat in een rapport van een we tenschappelijke onderzoeksor ganisatie van de landen rond de Noordpool, heeft het Japanse persbureau Kyodo gemeld. Het rapport van het Arctic Pol lution Assessment Program in Oslo uit 1998 is het eerste over zicht van de vervuiling in het ge bied. Het is gebaseerd op het werk van vierhonderd weten schappers en ambtenaren uit de landen die in 1991 de onder zoeksgroep oprichtten: Canada, Denemarken, Finland, IJsland, Noorwegen. Rusland, Zweden en de Verenigde Staten. De bevolking van het Noord- 1996 eindigde de voormalige veiligheidsadviseur van presi dent Jeltsin als derde. Ook nu behoort hij tot de grootste kans hebbers om zijn oude chef op te volgen. Na een jaar gouverneurschap heeft Lebed met bijna iedereen ruzie. Zo wordt hij ervan be schuldigd op grote schaal onei genlijk gebruik te maken van fe deraal geld uit Moskou. Ook zou hij veel minder geld van de plaatselijke begroting gebrui ken voor de uitbetaling van de lonen van ambtenaren en mijn werkers dan wettelijk is voorge schreven. Daarnaast voert de gouverneur van het delfstofrijke Siberische gebied een permanente strijd met plaatselijke energiebedrij ven. Volgens hem dragen deze bedrijven veel te weinig af van de miljarden die zij verdienen aan het exploiteren van onder meer nikkel en aluminium. ANP door Hans Gertsen ROME - Roemenië maakt zich op voor een al bij voorbaat his torisch bezoek van de paus. Als Johannes Paulus H vandaag voet aan de grond zet op de luchthaven van Boekarest, brengt hij als eerste roomska- tholicke kerkleider in ruim 900 jaar een bezoek aan een overwe gend orthodox land. Het drie daags bezoek beperkt zich - dui delijk tegen de zin van de paus - tot de hoofdstad Boekarest. Als het aan de paus had gelegen dan was hij tijdens zijn bezoek aan Roemenië ook naar provin ciesteden als Cluj (in Transsyl- vanië) en Bacau (in Moldavië) gegaan. In die regio's wonen veel roomskatholieken of Grieks-katholieken. Die wens stuitte echter op fel verzet van de machtige Roemeens-ortho doxe kerk waartoe 90 procent van de 22 miljoen Roemenen zich rekent. Die wilde het paus bezoek tot het orthodoxe Boe karest beperken. Toen de plannen voor het paus bezoek enkele maanden geleden bekend werden gemaakt, leidde dat tot een felle controverse tus sen de Roemeense roomskatho- lieke kerk, die een miljoen gelovigen telt, en de Roemeens- orthodoxe. Roomskatholieke bisschoppen beschuldigden hun orthodoxe collega's ervan de bewegingsvrijheid van de leider van hun kerk te willen be perken. Het bureau van de or thodoxe patriarch Teoctist be schuldigde de roomskatholieke bisschoppen er van de ortho doxe kerk onder druk te willen zetten en bloot te stellen aan vernederende kritiek. Nu de paus niet naar de katho lieken kan, komen die zondag in groten getale naar Boekarest. Daar zal de paus zondag twee missen in de open lucht opdra gen. De eerste volgens de ortho doxe en de tweede volgens de roomskatholieke liturgie. De autoriteiten verwachten meer dan 200.000 gelovigen. Kosovo Tijdens zijn ontmoeting met pa triarch Teoctist zal ongetwij feld de oorlog in Kosovo ter sprake komen. Hoewel de Roemeense regering de NAVO-bombarde- menten op Joegoslavië steunt en het lidmaatschap van de NAVO nastreeft, voelen veel Roemenen zich verbonden met hun even eens overwegend orthodoxe Servische broeders. Net als de leiders van de orthodoxe kerk heeft de paus de afgelopen we ken herhaalde malen opgeroe pen tot het staken van de bom bardementen en aangedrongen op onderhandelingen. Star Wars schaadt economie VS LONDEN - Waarnemers verwachten dat miljoenen inwoners van de Verenigde Staten op 19 mei niet naar hun werk gaan, maar naar de bioscoop. De première van The Phantom Menace, het eerste deel van de nieuwe Star Wars-trilogie, dreigt het Amerikaanse bedrijfs leven meer dan 300 miljoen dollar (ruim 600 miljoen gulden) te kosten, schrijft het showbizzpersbureau WENN. Een ar- beidsdeskundige: „Dit dreigt de dag te worden dat de meeste mensen ooit van hun werk zullen wegblijven in de Ameri kaanse geschiedenis.ANP Hezbollah beschiet posten Israël MARJAYOUN - De Libanese guerrillabeweging Hezbollah heeft gisteren vier grensposten van het Israëlische leger in het zuiden van Libanon onder vuur genomen met mortieren. Een van de granaten kwam in Israël terecht. Israëlische ge vechtsvliegtuigen voerden als vergelding aanvallen uit op vermeende guerrillabases in het zuiden van Libanon. De Hezbollah zei de legerposten te hebben beschoten omdat Israël in strijd met een in april 1996 gesloten akkoord her haaldelijk Libanese burgers tot doelwit heeft gemaakt. Dinsdag werd een gebouw in het Hezbollah-bolwerk Baalbek getroffen door een Israëlische raket. AP Eerste hond met gehoorapparaat BRISBANE - De Australische labrador Barney heeft als eer ste hond ter wereld een gehoorapparaat gekregen. Barney had geluk, want zijn baasje is een arts aan de Univer siteit van Queensland in Brisbane. Zij vond de hond enige tijd geleden bij de universiteit. Hij bleek aan een ernstige oorin fectie te lijden, waardoor een deel van zijn oorkanaal moest worden verwijderd. Vervolgens werd bij Barney een nieuwe methode toegepast, die het mogelijk maakt dat gehoorapparaten direct in de schedel worden aangebracht. De operatie is geslaagd. DPA Scouts vinden resten gesneuvelden MOSKOU - Russische scouts hebben de afgelopen tien jaar de overblijfselen van 3.400 in de Tweede Wereldoorlog gesneu velde militairen en burgers gevonden en opnieuw begraven. De padvinderij houdt regelmatig expedities naar het 500 ki lometer ten zuiden van Moskou gelegen Koersk, waar in 1943 de grootste tankslag in de geschiedenis geleverd werd, om overblijfselen van gesneuvelden te zoeken. De scouts slaag den er in van 275 militairen de identiteit vast te stellen. Ook in andere delen van Rusland liggen overblijfselen van talloze gesneuvelde sovjet- en nazi-militairen. Veel slagvel den zijn na de oorlog niet geruimd. AP Werkloosheid EU blijft gelijk BRUSSEL - De werkloosheid in de Europese Unie blijft met 9,6 procent onveranderd hoog, zo heeft de Europese dienst voor de statistiek, Eurostat in Luxemburg, gisteren gemeld. In maart werden 16,3 miljoen werklozen geteld. In de elf lan den van de eurozone was het percentage gemiddeld 10,4 pro cent. Duitsland neemt met negen procent werklozen een middenpositie in. Het beste was de situatie in Luxemburg en Nederland met 2,8 en 3,6 procent werklozen; het slechtste in Spanje met 17,4 procent. Over Griekenland, Italië en Groot- Brittannië waren geen gegevens voorhanden. AP Long Island Lolita vrij poolgebied wordt volgens het rapport in het bijzonder bloot gesteld aan de vervuiling als gevolg van de bijzondere bo demgesteldheid en waterhuis houding. De lage temperatuur vertraagt het uiteenvallen van de radioactieve elementen. Rendieren De rendieren, die een belangrij ke voedselbron vormen voor de inheemse bevolking, zijn ern stig aangetast door radioactivi teit. Het gevolg van de besmet ting is dat de bevolking een dosis radioactiviteit binnen krijgt die vijftig maal zo hoog is als de hoeveelheid die nog on schadelijk wordt geacht. De sterfte onder ijsberen en de dalende vruchtbaarheid van de noordse zeevogels moeten vol gens de onderzoekers voor een groot deel worden toegeschre ven aan de vervuiling door stra ling. Als positief punt noemen de on derzoekers dat het niveau van de radioactieve besmetting 'dramatisch' is afgenomen sinds de stop op het houden van bo vengrondse kernproeven. ANP ALBION - Amy Fisher, ook wel de Lolita van Long Island ge noemd, komt na zeven jaar gevangenschap vrij. Ze sierde in 1992, op 16-jarige leeftijd, alle krantenkoppen in de Verenig de Staten door de echtgenote van haar minnaar in het gezicht te schieten. Het drama stond aan de basis van tv-films. De inmiddels 24-jarige Amy Fisher was tot een gevangenis straf veroordeeld van vijf tot vijftien jaar. Het slachtoffer, de toen 37-jarige mevrouw Buttafuoco raakte ernstig gewond. Haar 38-jarige echtgenoot kreeg naar aanleiding van de af faire zes maanden gevangenisstraf opgelegd voor ontucht met een minderjarige. De vrouw vergaf Fisher. Fishers bijnaam 'Long Island Lolita' is een verzinsel van de New Yorkse roddelbladen. Ze verwijst naar Nabokovs klas sieke roman over een man van middelbare leeftijd die geobse deerd raakt door een 12-jarig meisje. RTR/ANP (Advertentie) Het beste hout Het soepelste leer Het zachste tapijt Het mooiste chroom De moeizame wijze waarop het pausbezoek aan Roemenië tot stand is gekomen, bewijst dat het historische wantrouwen te gen de roomskatholieke kerk in sommige orthodoxe kringen nog altijd groot is. Sinds het schisma van 1054 hebben de twee kerken zich eeuwenlang gescheiden ontwikkeld. Nog veel gevoeliger dan de verhou dingen tussen orthodoxen en rooms-katholieken liggen de re laties tussen Grieks-katholie ken en de orthodoxen. Die twee kerken strijden al sinds 1989 over de teruggave van ruim 2.000 kex-kgebouwen. Onder het communisme was de Grieks- katholieke kerk verboden en gingen alle gebouwen over naar de orthodoxe kerk. Grieks-ka tholieken zien de paus als het spirituele hoofd van hun kerk, maar volgen de orthodoxe rite. GPD En een airco om het hoofd er koel bij te houden De Rover 600 Cambridge is in de wortelhouten accenten en lede- allc opzichten onderscheidend, ren stoelen. Verder zijn ABS en Naast metallic lak in een originele een passagiersairbag standaard. Rover kleur, heeft hij lichtmeta- En, natuurlijk, een airco om het len velgen en fraaie chromen Qgrgn: hoofd koel te houden... Vanaf details. Ook typisch Rover zijn Ww fl. 48.990.-. Rover 600 KENTON ROVER Noordmonsterweg 4. Middelburg. Telefoon 0118 - 650850 GARAGE RIDA TERNEUZEN B V. Mr. F.J. Haarmaoweg '»,Terneuzen.Tclefv>oo0115 - 613690 AUTO VENTURA B V. Verrijn Stuartweg 10, Goes, Telefoon 0113 - 222-498

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5