Een volleyballer met een missie Vroeger lag hij uren voor de tv. Videobanden bekijken van zijn grote voorbeelden: Cantagalli, Zorzi en Bernardi. Doorspoelen, terugspoelen, beelden op halve snelheid, beelden op hele snelheid. Martijn Dieleman kon er geen genoeg van krijgen. Zo goed als die Italiaanse volleyballers wilde hij ook worden. Nog steeds trouwens. En hij is al aardig op weg, want de 19-jarige Goesenaar behoort tot het keurkorps van bondscoach Toon Gerbrands. Ooit een Zeeuw met een topsportmentaliteit gesproken? Praat met Martijn Dieleman. /Tartijn Dieleman staat bekend als een -LV.Llastige jongen. Anderhalf jaar gele den werd hij bij Nesselande door trainer Teun Buijs weggestuurd. Buijs verweet hem eigenzinnig optreden. Er is al veel over de affaire gezegd en geschreven en daarom wil Dieleman er niets meer over kwijt. ,,Ik ben er een beetje ziek van. Er zijn mij woorden in de mond gelegd die ik nooit heb gebruikt. Ik geef geen antwoord meer op dit soort vragen." Achteraf blijkt dat ook niet nodig. Met elk woord dat het volleybaltalent zegt, wordt duidelijker waarom het bij Nesselande fout ging. Martijn Dieleman is een jongen die voor zijn leeftijd onmeetbaar zelfbe wust is. Hij heeft een visie op het spelletje die bij een rijpe topper past. „Bij Zwolle moest ik een formulier invullen. Er werd om ideeën over het nieuwe puntensys teem gevraagd. Zwolle speelt nu het sys teem dat ik toen op papier gezet heb." Afgelopen zondag won hij in Den Bosch met zijn ploeg Remote Zwolle de nationa le beker. Nederlands kampioen Piet Zoomers/Dynamo uit Apeldoorn werd met 3-0 afgeserveerd. Een mijlpaal in de clubhistorie was bereikt. Met dank aan de 2.02 meter lange Martijn Dieleman, die uitgeroepen werd tot man-of-the-match. Bijna iedereen ging uit zijn dak, behalve Dieleman. Natuurlijk was de Goesenaar blij, maar niet uitgelaten. Hij stak na het winnende punt zijn armen in de lucht, de hossende massa vermeed hij. „Ik heb een biertje gedronken, onder de douche rekoefeningen gedaan en toen ben ik met de bus meegegaan naar Zwolle. Daar hebben we wat gegeten. Toen ik mijn bord leeg had, ben ik teruggegaan naar Goes. De andere spelers gingen fees ten. Ik had daar geen behoefte aan. Ik was al met de volgende dag bezig, met de cen trale training in Zeist." „Die prijs was voor mij heel belangrijk. Tegelijkertijd was alleen een tussenstapje in mijn carrière. Je hebt een hoofddoel en een aantal subdoelen. Zondag bereikte ik een subdoel op weg naar mijn hoofddoel. Misschien trapte ik mensen tegen het zere been door zo vroeg bij het feest weg te gaan, maar daar heb ik maling aan. Ik denk dat ik moet doen wat het beste voor me is." Voor de Volkskrant was de bekerzege aan leiding om Dieleman uitgebreid in beeld te brengen. De foto toont de nummer 6 van Martijn Dieleman (tweede van rechts) vierde zondag na het winnen van de beker een klein feestje. „Die prijs was voor mij heel be langrijk. Tegelijkertijd was het alleen een tussenstapje in mijn carrière." foto Jan Drost talent. Hij was twee jaar jonger dan de an dere leden van de districtsselectie, kwam een jaar eerder dan gebruikelijk op het steunpunt van de bond en werd een jaar eerder dan normaal geselecteerd voor Jong Oranje. Als lid van de Nederlandse selectie zit hij op schema: voormalige top pers als Ron Zwerver en Peter Blangé wa ren van dezelfde leeftijd als Dieleman toen ze tot de selectie toetraden. Momenteel zijn zijn ouders nog zijn grootste sponsors. Maar daar moet snel verandering in komen, vindt Martijn Dieleman. De Goesenaar speelde zondag zijn laatste wedstrijd voor Zwolle. Hij heeft een twee-jarig contract, maar wil dat na een jaar verbreken. Dieleman wil meer. „Ik wil naar een club waar ik twee keer per dag kan trainen en goed kan wer ken aan mijn toekomst. Waar dat is. maakt me niet uit. Het kan in Nederland zijn, maar ook in het buitenland. Bij Zwolle trainden we alleen 's avonds." Geen keus De kans dat hij bij een goede club komt is groot. Hans Koster, de manager van Dieleman, heeft diverse contacten met geïnteresseerden. „Eerlijk gezegd was Zwolle niet de club waarop ik gehoopt had. Vorig jaar heb ik te lang gewacht, waardoor ik geen keus meer had. Dat zal me dit jaar niet overkomen." Ooit kocht Dieleman een cursus Italiaans bij het LOI, met het oog op een carrière in het land waar het beste volleybal van de wereld gespeeld wordt. De boeken staan echter in de kast. Er zijn andere prioritei ten: trainen. Vaak gaat hij als eerste de zaal in, om er als laatste weer uit te ko men. En wanneer de trainer in Zwolle zijn spelers een vrije avond schonk, trainde Dieleman een uurtje of twee op zijn sprongservice. Die sprongservice is een van zijn sterkste wapens. Toen hij nog bij de jeugd speelde en de sprongservice nog taboe was, oefen de Dieleman er al op. Met het oog op de toekomst. Zijn andere specialiteit is het afmaken van de aanval. Wanneer de boomlange aanvaller de bal krijgt, is de rally afgelopen wordt gezegd. In de be kerfinale bleek dat voor bijna honderd procent te kloppen. „Ik sla bijna altijd hard. Alleen wanneer de bal niet goed komt, geef ik een tipje." „Ik vind dat je dingen met volle overtui ging moet doen. Je moet je hele ziel en za ligheid erin leggen. Als ik een sprongser vice geef, moet ik de bal in principe met volle kracht slaan. Ook al sla je hem onder het net door, je weet dat je er alles aan ge daan hebt. Als je een service op halve kracht slaat en de tegenstander stopt de bal simpel, dan hou je daar geen goed ge voel aan over." Hij zegt het met enig voor behoud: „Als je met 24-23 achterstaat, dan geef je dat halve balletje natuurlijk wel." Zijn vader: „Al zeg ik het zelf, Martijn is voor een 19-jarige taktisch heel erg ver. Hij denkt overal heel diep over na." Mar tijn Dieleman: „Daarom vind ik inter views met Clarence Seedorf of Edgar Davids zo mooi. De manier waarop die jongens over hun sport praten en denken. Zo ben ik ook. Ik vind het niet erg als ie mand me een moeilijk ventje vindt. Als de trainer maar precies weet hoe ik in elkaar zit. Dan vind ik het goed." Op 17 mei beginnen de trainingen van de A-selectie, die uit twaalf spelers bestaat. Het is het begin van een lange periode, waarin Oranje op de toppen van zijn te nen moet lopen. Eerst zijn er in mei en juni de kwalificatiewedstrijden voor de World League, tegen Spanje, Brazilië en Cana da. Wanneer de ploeg zich plaatst voor de finale, gaat de reis naar Argentinië. Ver volgens worden kwalificatiewedstrijd voor het EK tegen België en Turkije ge speeld. Normaal gesproken plaatst Oran je zich voor de finale, die in Oostenrijk plaatsvindt. Aan het eind van het jaar volgt dan het pre-Olympisch toernooi en Sydney en meteen daarna staan in Japan waar schijnlijk kwalificatiewedstrijden voor de' Olympische Spelen op het programma. Martijn Dieleman zal zich tijdens de eer ste maanden van het programma moeten bewijzen. Richard Schuil is zijn concur rent voor een basisplaats, en die heeft een straatlengte voorsprong. „Zijn service in constanter, zijn aanvallen zijn constanter, hij kiest beter positie wanneer er verde digd moet worden, zijn blok is beter. Het is allemaal een kwestie van ervaring. Het is een kwestie van spelen, spelen en nog eens spelen. Alleen dan kim je zo'n achterstand goedmaken." Koen de Vries Zwolle, nadat hij een van zijn achttien scorende smashes heeft geproduceerd. Er staat geen juichende volleyballer. Het is een speler die alles onder controle heeft, inclusief zichzelf. „Ik vind het een prach tige foto. Hij laat zien wie ik ben. Hoe ik over mezelf en mijn toekomst denk." Dieleman wil de absolute top halen en heeft zijn weg al uitgestippeld. „Ik wil nog twee of drie jaar investeren. Als ik dan nog geen bestaan heb opgebouwd zo als ik dat voor ogen heb, dan stop ik er acuut mee. Dan heb ik nog tijd om aan een maatschappelijke carrière te werken." Voorlopig moet alles wijken voor het vol leybal. Een schoolopleiding volgt Diele man daarom niet meer. De havo was meer dan genoeg. Vader Hans en moeder Marja steunen hem waar maar mogelijk is. Ook zij zijn aan de sport verslingerd. Wanneer zij vroeger zelf een wedstrijd moesten spelen, stond de kinderwagen in de hoek van de zaal. Later speelde Mai-tijn in de box 'volleybal' met zijn tweelingbroerEr- winze sloegen een ballon naar elkaar. Die ballon maakte plaats voor een strandbal en uiteindelijk kwam de echte volleybal op de proppen. Pannenkoek „Ik wilde met de jongens altijd al deze kant op", zegt vader Dieleman, die vroe ger club- en districtstrainer was en ook een heel aardige bal kon slaan. Hij daagde zijn zoons uit, altijd en overal. „Als we op het strand waren, spande ik een touwtje en trok wat lijnen. Zij met z'n tweeën te gen mij. Al ze wonnen kregen ze een pan nenkoek in het pannenkoekenhuisje aan de andere kant van de duinen." Hij trainde zijn zoons tot hun twaalfde en zag dat Martijn en Erwin meer in hun mars hadden dan hun leeftijdgenoten. „Veel mensen zullen er raar tegenaan kij ken, maar ik vind dat Martijn vol moet in vesteren in volleybal. Hij is er zelf hele maal weg van. Ik vind het belangrijk dat mijn jongens goed in hun vel zitten, dat ze dingen doen die ze leuk vinden. Erwin heeft voor zijn studie gekozen. Ook pri ma." Hans Dieleman offerde zijn eigen bezigheden in het volleybal uiteindelijk op aan de loopbaan van de tweeling. „Ik werd een soort chauffeur. Ook nu volgen we Martijn door heel Nederland." De inschatting van de trainende vader bleek een juiste. Martijn Dieleman had In de basis Hij weet dat hij het een en ander voor de kiezen zal krijgen. „De jongeren krijgen de volle laag. En dat is niet altijd met de beste bedoelingen. Toen ik nog in de jeugdselecties zat, gebeurde dat ook. Ik maakte mijn concurrent helemaal af. Het was jij in de basis of hij in de basis. Wan neer je concurrent in de basis staat en jij zit op de bank, dan geef je iedereen aan wijzingen, behalve hem. Jij hoort daar na melijk te staan. Niet hij." Ondanks alles denkt Dieleman die zware periode goed af te kunnen sluiten. „Ik hoop aan het eind van het jaar te kunnen zeggen dat ik een volwaardig lid van de groep benEn dat ik over een paar j aar een basisplaats heb. Dat is mijn hoofddoel waaraan alle subdoelen ondergeschikt zijn." Die basisplaats zou er moeten zijn bij de Olympische Spelen van 2004 in Grieken land. Sydney komt nog te vroeg. „Maar het zou mooi zijn wanneer ik mee mag. De Spelen zijn een hele beleving en een hele ervaring. Als ik er in Griekenland zelf moet staan, weet ik al een heel eind hoe het eraan toe gaat. Sydney zou een heel mooie voorbereiding op 2004 zijn. „Aan de andere kant, ik moet er ook naar streven om ook in Sydney te spelen. Toon van de Burgt, de technisch coördinator van de bond, zei het vandaag nog aan het begin van de centrale training: 'We willen geen mensen die meewillen. We willen mensen die mee willen spelen.' En daar ben ik het eigenlijk wel mee eens. Je moet streven naar het hoogste, streven naar een basisplaats." Het Nederlands team, deelname aan de Spelen van 2004, daar gaat het Dieleman allemaal om. Een lucratief contract in Italië is bijzaak.,Geld is voor mij een leu ke bijkomstigheid. Het gaat mij om de eer die je krijgt, om de mensen die komen kij ken. Om het goede gevoel dat je hebt als je een wedstrijd gewonnen hebt en om de emoties die erbij komen kijken." Aan het eind van het interview komt toch de affaire met Teun Buijs ter sprake. Di- elemarizegt: „Ik train nogsteedsbij Buijs, maar dan in de kernploeg van de volley- balbond. We denken vaak anders over volleybal. Bij Nesselande liet ik op een opvallende manier zien als ik het er niet mee eens was. Nu doe ik de dingen die hij zegt." „Ik neem aan dat hij het beste met mij voorheeft, ook al doet hij dingen waarvan ik denk dat ze niet het beste voor me zijn. Ik probeer nu wat hij wil. Lukt het niet, dan weet ik dat ik het beter weet. Kijk, ook aan dit soort dingen kun je zien dat ik progressie maak." Dat zo ongeveer de vork in de steel zat, was al een beetje duidelijk. Martijn Diele man gaat niet over lijken. Het is geen ventje dat je met handschoenen moet aan pakken. Het is iemand met een doel, en precies weet welke middelen hij daarvoor moet gebruiken. Het is kortom het proto type van een topsporter. Êr daar moet je rekening mee houden. Martijn Dieleman: „Ik vind dat je dingen met volle overtuiging moet doen. Je moet je hele ziel en zaligheid erin leggen." foto DirkJan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51