2 Clans op Nederlandse bodem PZC varia Groot onderzoek naar Kraslot-verslaving het weer Afstammelingen Schotten lopen nog steeds warm voor haggis 3 Cadeau voor moeder nog te vaak oubollig Heer Bommel en de Labberdaan puzzel Doorloper recept vrijdag 7 mei 1999 van onze redactie binnenland Er komt dit jaar een groot wetenschappelijk onder zoek naar de verslaving aan Krasloten. Organisator De Lotto gaat zo'n 10.000 mensen in winkels en andere verkoop punten benaderen met vragen over him krasgedrag. Uit de ondervraagden wordt op basis van hun antwoorden een groep geselecteerd die bijna vier jaar lang wetenschappe lijk wordt gevolgd. Doel is om uit te vinden of krassen tot gokverslaving leidt. Vooroordelen ..Deugdelijke wetenschappe lijke gegevens ontbreken hier over. We weten alleen uit eerder onderzoek dat de kans op ver slaving aan Krasloten nihil is Bij de hulpverlening zijn ook nooit gevallen gemeld", zegt algemeen directeur van De Lotto T. Veenstra. „Niettemin willen wij definitief af van de vooroordelen." Veenstra verwacht de eerste re sultaten in het najaar. Hij be nadrukt dat meedoen aan het onderzoek gebeurt op vrijwil lige basis. De vragen zijn opge steld samen met de ministeries van Justitie en Volksgezond heid. Welzijn en Sport en ver slavingsinstellingen als het Centrum voor Alcohol en Drugs C AD)de J el 1 inek en het Academisch Medisch Cen trum. De geselecteerde groep zal worden begeleid door het Amsterdam Institute for Ad diction Research (AIAR) en de Katholieke Universiteit Nij megen. Voorzitter van de on derzoekscommissie is profes sor Jan Walberg, directeur van de Jellinek. De Krasloterij viert deze maand zijn eerste lustrum. In de afgelopen vijf jaar zijn 400 miljoen Krasloten verkocht en bedroeg de omzet ruim 1 mil jardgulden. Het 400 miljoenste lot is gisteren verkocht aan de 33-jarige Rotterdammer P. de Jong. Hij kreeg een cheque die goed is voor vijf jaar lang elke week vijf Krasloten. ANP Zeeland: Grijze start door Mireille Beentjes Het waren Schotten die de Neder landers bijstonden in hun strijdte- gen het katholieke Spanje tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Ze w aren door him clanhoofden geronseld als huur lingen en werden gelegerd in het Gro ningse vestingsstadje Boertange om van daar uit de vijand, ofwel de bis schop van Münster. te bestoken. 'Bom men Berend' zoals de bijnaam van de bisschop luidde, droop pas in 1672 af. Steden als Heerenveen werden door Schotse troepen bevrijd. Dikwijls waren Schotse soldaten inge kwartierd bij Groningse families en soms bloeide er dan iets mooi op tussen een boerendochter en een Schotse gast. Op die manier raakte familie Van der Steen gelieerd aan de McClavs. vertelt Henk van der Steen uit Ten Boer in Groningen, secretaris van stichting Scots Heritage. Zijn liefde voor Schot land had met die ontdekking van verre familieverwantschap niets te maken, want die was er al. Verklaren kan hij het niet. maar Van der Steen is van kinds af aan gek van alles wat Schots is. „Ik heb het gevoel dat ik daar thuis hoor. Ik pas me moeiteloos aan aan de mensen, het eten en de natuur en ik denk dat die acceptatie wederzijds is." Niet alleen de Schotse brigade in Noord-Nederland zorgde voor nage slacht. Ook inVeere, tot ver in de zeven tiende eeuw een vrijplaats voor Schot se wolhandelaren, vonden Schotse clans uitbreiding Namen als McKen- zie en McDowell deden in Nederland hun intrede. Maar ook Carmiggelt zou een verbastering zijn van het Schotse McCarmigael De McClay-clan overleefde dankzij de Hollandse tak; in Schotland stierf de familie uit. De Nederlandse McClays deden het goed: een van hen schopte het zelfs tot minister in de periode tussen de twee Napoleontische oorlogen in. Ook werd een baronstitel verworven. Het huidige MeClay-clanhoofd woont In Braveheart-tenue en gewapend met een broadsword telefoneert het Schotse kandidaat-parlementslid William Wallace na het uitbrengen van zijn stem met de achterban. Per gsm-telefoon, want het is tenslotte toch 1999. Wallace was niet de eni ge Schot die in het kader van de verkiezingen terugreep op de geschiedenis en de tradities. foto David Cheskin/AP weer in Schotland en is daar Lord Chancellor (minister van justitie en op perrechter). In Nederland zouden zo'n 450.000 mensen van Schotse afkomst wonen. Velen van hen onderhouden contacten met clanleden in Schotland. De clan was van oorsprong erg belang rijk in Schotland. Het clanhoofd stond garant voor de veiligheid van de clanle den en hun bezittingen. En leden gin gen voor de clan door het vuur. Dat is volgens Van der Steen veel minder ge worden maar clans bestaan nog steeds, compleet met kenmerken zoals de tar tan, de clangebonden ruit van de kilt. „Maar je ziet wel dat daar minder strikt mee wordt omgegaan. Nu wordt een bepaalde tartan soms ook door niet- clanleden gedragen. Vroeger was dat ondenkbaar." Hogmanay Veel van de Nederlanders van Schotse afkomst zijn lid van Schotse cultuur- groepen, zoals dans- en doedelzakver enigingen. Net als veel Nederlanders zonder Schotse familiebanden die van Schotse muziek en dans houden. Scots Heritage, dat begin dit jaar werd opge richt, onderhoudt contact met die groe pen en biedt hulp bij het napluizen van stambomen. Ook organiseert de stich ting activiteiten zoals onlangs een 'Cei lidh', een avond met dans, muziek en verhalen. Volgens Van der Steen zijn de gisteren gehouden verkiezingen in Schotland een opsteker voor het Schotse gevoel van eigenwaarde en de trots over de ei gen cultuur. „Want", zegt Van der Steen, „Schotten zijn heel anders dan Engelsen. Als ze eenmaal de kat uit de boom hebben gekeken, zijn het erg har telijke mensen, terwijl Engelsen hun gereserveerdheid nooit helemaal kwijtraken." Enthousiast vertelt hij over de typisch Schotse evenementen. „Schotten vie ren geen kerstmis, dat is typisch Angel saksisch Hét Schotse feest is 'Hog- manav', het nieuwjaarsfeest. Daarbij gaat iedereen om middernacht met een fles whiskey de straat op om de dorps genoten geluk te wensen.De jaarlijkse Highlandgames met onderdelen als boomstamwerpen en zwaarddansen komen voort uit de clantraditie. Sterke mannen streden vroeger met elkaar om de begeleider van het clanhoofd te mo gen worden. De strijders hadden hun eigen doedelzakspelers, liefst zoveel mogelijk om de concurrenten te impo neren. Zo ontstonden de eerste doedel zakbands. Ook het Burnssupper op 25 januari, de geboortedatum van de Schotse dichter Robert Bums (1759-1796), vindt hij een mooie traditie. Het diner bestaat uit het binnendragen van de haggis, een traditioneel pensgerecht, het eten hier van en het voordragen van Bums' ge dichten waaronder het bekende vriendschapslied Auld lang Syne' (Vriendschap van toen). Van der Steen zou het liefst in Schot land wonen maar ondervindt daarbij hetzelfde probleem als veel Schotten die in Schotland geen mogelijkheid zien om in hun levensonderhoud te voorzien en elders werk zoeken. Zoals de Schotse botenbouwers die nu in Ne derland hun emplooi zoeken. De uit tocht uit Schotland door werkloosheid maakt dat de Schotse cultuur door minder mensen wordt gedragen. Maar Van der Steen hoopt dat de verkiezin gen alle Schotten bewust hebben ge maakt van hun unieke erfgoed. GPD Door: Jordi Bloem Alleen de temperatuur haalt de komende dagen goede scores, maar dit gaat niet samen met veel zon en droog weer. We blijven voorlo pig te veel onder invloed van regenstoringen. Zo af en toe ziet het wel vriendelijk uit, maar van zonnige dagen is geen sprake. Langzaamaan komt de zon vandaag soms tevoorschijn, maar voor al vanochtend is het grijs, bewolkt en nevelig weer. Plaatselijk be gint de dag met mist. Het duurt een poos voordat al het ochtend grijs is verdwenen. Vanmiddag zijn er veel wolken te zien, maar de zon piept er ook af en toe tussendoor. Slechts plaatselijk kan een enkele bui ontstaan. Met maximaal 20 a 21 graden is het redelijk warm lenteweer. Door de hoge luchtvochtigheid zal het enigszins broeierig zijn. Een storing doet de buiigheid later vanmiddag en vanavond toenemen. Het kan ook onweren en aardig doorregenen. Vanavond en vannacht is het dan bewolkt en regenachtig. Het wordt niet kouder dan 11 graden. De storing maakt morgen geen aanstalten om snel van het weertoneel te verdwij nen. Daardoor blijft het lange tijd regenen. De wind stelt zich bescheiden op en waait uit de zuidwesthoek. Pas later op de dag wordt het droger en breekt de zon misschien even door. De temperatuur ligt iets lager dan vandaag, 's middags wordt het rond 17 graden. Zondag en maandag zien er beter uit. Naast wolken zijn er ook zonnige momenten, maar op stralendzonnig weer hoeft niet gerekend te worden. Wel houden we het overwegend droog. De mid- dagtemperatuur schommelt rondom 17 graden. Vrij warm Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 17° 17° 18° 20° min. 11° 10° 9° 11° wind ZW 3 W 3 ZW 3 ZW 3 Zon O Maan vrijdag onder 21.05 zaterdag op 5.48 vrijdag onder 11.07 zaterdag op 2.57 Nautisch bericht Er waait een zuidoostelijke wind, kracht 2 a 3. Het zicht is 's och tends matig tot slecht, 's middags over het algemeen goed. De temperatuur van het kustwater schommelt rond 11 graden. De kans op mist is groot. d Toonder Studio's Wat6rst3nd©n door Marieke de Vries Ontbijt op bed, een bos bloe men en een cadeau. Voor menig moeder begint zondag de dag op deze wijze. Het ontbijt bestaat uit luxe broodjes met een glaasje sap, de bloemen zijn bij voorkeur rozen en het ca deau is nog al te vaak een mixer. Maar de cd, mooi glas en de draadloze telefoon rukken op. ..Taart bij de koffie blijft", ver zekert J. Veenendaal van het Nederlands Bakkerij Centrum. Hoeveel mensen precies moe derdag vieren, is niet bekend. Hetzijnerheel veel, is destellige overtuiging van de detailhan del. Het zijn dan ook gouden tij den voor winkeliers Via advertenties in kranten, spotjes op de radio, acties in de winkel worden de nog aarzelen de vader of het welwillende kroost naar de producten gedre ven. Geef rozen aan moeder, schreeuwen de bloemisten. Moeders liefste wens is een tele foontje, weet KPN Telecom. Het beste moederdagidee, geef een cd, melden de platenzaken zelf verzekerd „Het klinkt oubollig maar de meeste moeders krijgen een mixer, een citruspers of iets an ders voor het huishouden", zegt directeur H. van Dorst van de brancheorganisatie van huis houdelijke artikelen. „Het zijn dezelfde cadeaus die ik vroeger zelf heb gegeven. Het blijft een traditionele dag." Jonge tweeverdieners lijken te breken met de traditie. Mooi glaswerk en een aanvulling op het servies, doen het bij deze groep goed. Abba Ook de cd is in trek. Een echt moederdagcadeau, vindt M. de Wilde, bestuurslid van de ver eniging van muziekdetaillisten. Menig moeder wordt zondag verrast met de nieuwe Andrea Bocelli, Aafje Heynes en André Rieu. Maar ook cd's jeugdidolen als Abba vinden gretig aftrek. Bloemen horen bij de feestelijke dag, daar zijn de winkeliers het over eens. De bloemenveilingen beamen dat graag. „Er wordt steeds meer geld uitgegeven aan bloemen", zegt M. Smorenburg van Bloemenveiling Aalsmeer. Rozen blijven ongekend popu lair. Rood en oranje is de kleur dit jaar. Zonnebloemen en ge mengde boeketten zijn ook ech te gevers. Evenals de bloeiende planten (hortensia's, orchidee) en klimop in hartvorm. Vorig jaar behaalden de veilin gen in de week voor moederdag omzetrecords. Vrijdag blijkt of dit weer gebeurt. Smorenburg: „Wellicht. Het is groeizaam weer en ook de laatste dagen verwachten we nog veel aan voer van snijbloemen." Croissantjes De warme bakker moet ook voor moederdag de strijd aan gaan met de supermarkten. ..Een goed ontbijt bestaat uit lekkere luxe broodjes en crois santjes". zegt J. Veenendaal van het bakkerscentrum. De super markten wijzen op het gemak van de makkelijk af te bakken broodjes en de al geperste verse jus. „Dankzij deze producten kunnen ook de jonge kinderen hun moeder verrassen met een feestelijk, zelfbereid ontbijt op bed", verklaart het Centraal Bureau Levensmiddelen. Voor Van Dorst, van de detail handelorganisatie, hoort om een heel andere reden een echt zelfgemaakt ontbijt bij moeder dag. „Want wij leveren de pro ducten om het ontbijt te berei den." ANP De heer Zielknijper wierp een onthutste blik op de Oude Schicht, die met daverende schreden passeerde en deed snel een pasje opzij. De markies echter boog zich aandachtig voorover om de voortbe weging te bestuderen. „Parbleu! sprak hij. „Het is mankracht! Deze Bommel is ook niets te dol!" Heer Ollie groette minzaam en boog zich naar buiten om een verklaring te geven. „De motor", zei hij. „Die is eruit geslingerd en toen... Maar wacht even, zo kan ik niet pratenStopHo!Op dit bevel hield de werknemer de pas in en rechtte de rug om zijn spieren enigszins te ontspannen. Aangezien het voertuig hem daarbij hinderde, wierp hij dit losjes over het hoofd, zodat het dreunend op de weg belandde en de inzittenden met zijn linnen kapje bedekte. „Fi done!" prevelde de edelman bleek. „Dit is het platste dat ik in tijden heb aanschouwd! Wat stelt dit voor?" „Werken!" riep Piep Labberdaan boven het verwarde ge schreeuw dat uit het wrak begon op te stijgen. „Piep hebben gewel dig groot dragen gesjouwd. Prachtig werken!" „Dit is uitbuiting van de eerste orde!" verklaarde de heer Zielknijper ontdaan. „En dat met de overspannen arbeidsmarkt! Waar heeft de bestuurder die ongeschoolde arbeider vandaan gehaald?"„Voor grof geld is al les te krijgen", zei de edelman walgend. „En deze eh... Bommel heeft natuurlijk gemeend, dat zijn aanzien zou stijgen wanneer hij zich liet voortdragen." VRIJDAG Hoog water Laag water 7 MEI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 06.48 185 19.04 167 00.46 181 13.05 159 Terneuzen 07.08 211 19.29 193 01.10 191 13.30 169 Bath 08.06 247 20.26 229 02.12 215 14.30 195 Roompot Buiten 06.50 138 19.15 123 00.45 145 13.15 123 Z'zee/Colijnsplaat 08.20 138 20.35 125 02.00 151 14.15 128 Stellendam Buiten 06.58 143 19.22 121 00.45 101 13.24 075 Wemeldinge 08.25 158 20.45 144 02.00 164 14.25 141 Krammersl. West 08.20 145 20.30 134 02.00 158 14.20 137 ZATERDAG Hoog water Laag water 8 MEI LK uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 07.35 166 20.09 147 01.30 174 13.55 146 Terneuzen 07.55 192 20.24 171 01.56 184 14.20 157 Bath 08.52 230 21.19 208 02.52 212 15.18 186 Roompot Buiten 07.40 125 20.25 107 01.35 142 14.15 114 Z'zee/Colijnsplaat 09.15 131 21.30 115 02.45 148 15.15 122 Stellendam Buiten 07.41 129 20.21 102 01.44 099 16.26 073 Wemeldinge 09.15 149 21.35 130 02.45 160 15.15 133 Krammersl. West 09.20 139 21.40 123 02.45 157 15.10 130 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied 0b zonnig lichte sneeuw ratigesneeuw mist zware sneeuw ~y onwee 7^ hagel (Advertentie) Het dagelijkse reis programma van D-reizen WjSj I Uitzendingen van maandag t/m vrijdag rond 13.00 uur en in het weekend rond 17.00 uur. OF CA NMR. (OF KI) ÜN VAN0NZI D MIZtH VAMNTIEWINaiSjZll VOOR TILNUMUIRSSBS-TtXTMC. SOI OF C0UDCN CIOS) Horizontaal: 1. Geen drugs meer gebruikend, vis; 2. cilinder, pijlgif; 3. windrichting, schatten; 4. lus, iro nie; 5. boerenplaats, autopech; 6. driekroon, Russisch geestelijke; 7. slijpmiddel, duinvallei; 8. hoendersoort, keihard schot; 9. snijwond, drukte; 10. grove tarwe, dierenverblijf; 11. vreemde munt, eerbied; 12. indien, vogel; 13. planten, vergiffenis. 1 6 8 Verticaal: 1. Veldrit, konisch, niet gespannen; 2. takje, de tijd opnemen, soort stof; 3. loofboom, ou de munt, aanvankelijk; 4. bedrijvigheid, uit bouw, lof; 5. grompot, koningszoon, deel v.d. voet; 6. tijdperk, voos, disselwagen; 7. ver lichtingsmiddel, on gaarne, verdieping; 8. koelvloeistof, Aziaat, suikerpalm; 9. kam- peerverblijf, verharde huid, binnenkort. Oplossing donderdag Poot, maat, broos, pauk, kras, baas, klant, paar, plak, poot, tapijt, roos, maan, prijs. Het citaat is van Vauvenargues: „Men troost zich zel den over grote verne deringen, men vergeet Pleidooi voor verse pasta Hans Belterman Europa: Tweedeling Het zelf maken van verse pasta, zoals tagliatelle, kunt u naar mijn mening beter overlaten aan de professionals. De pastamachine waarover ik kon beschikken, staat inmiddels al enkele jaren in een hoek van een keukenkastje. Verse pasta kunt u zoals in veel andere landen in Europa waar men de Itali aanse keuken adoreert tegenwoordig ook bij ons gewoon in de supermarkt of in de speciaalzaak ko pen. De pasta die in veel speciaalzaken wordt ver kocht vind ik smakelijker dan die uit de supermarkt. Maar dat neemt niet weg dat ook die uit de super- marktte verkiezen is boven de gedroogde pasta. Verse pasta vraagt een kooktijd van slechts enkele minuten. Laat ze vooral nooit langer koken dan op de verpakking is aangegeven, want dan wordt ze slap en mist ze de 'beet' die in ons land bijtgaar wordt genoemd. Met enkele plakken rauwe (Parme zaanse) ham, een scheutje room en watfijngeraspte échte Parmezaanse kaas maak je in een ommezien een smakelijk pasta gerecht. Niet een opzienbaren de creatie maar voor een dag in de week kan het er goed mee door. Voor 2 personen: 200 - 250 gram verse tagliatelle; zout; 100 gram rau we (Parma)ham; 1 eetl. olijfolie; 2 eetl. slagroom; 2 eetl. fijngeraspte Parmezaanse kaas; eventueel 4 verse basilicumblaadjes, in uiterst smalle reepjes gesneden. Laat de verse pasta zolang in ruim kokend water, waaraan wat zout is toegevoegd, koken zoals op de verpakking is aangegeven (ca. 3 minuten). Laat de pasta even op een zeef uitlekken. Snijd intussen de ham in lange uiterst smalle repen. Leg de pasta te rug in de pan waarin ze werd gekookt. Verdeel de ham erover en voeg olijfolie, slagroom en 1 eetlepel geraspte kaas toe. Laat alles, onder voortdurend omleggen, snel door en door warm worden. Schep er daarna basilicum door en verdeel het gerecht over voorverwarmde borden. Bestrooi de gerech ten vervolgens met de rest van de geraspte kaas. Tip: geef er een salade van tomaten, gesnipperde bosuitjes en zwarte (ontpitte) olijven bij. Europa valt wat hetweer betreft in twee delen uiteen. Boven de westelijke helft zwerven een paar wolkengebieden rond die vooral het noordwesten van Spanje en Portugal en een strook over de Britse eilanden, maar ook delen van Duitsland en de Alpenlanden buien bezorgen. De fronten, waarbij de buien horen, lopen dood op een hogedrukgebied dat in Scandinavië rustig maar ook vrij fris lenteweer brengt met in het zuiden van Noorwegen en Zweden veel zon. Een nieuw lagedrukgebied trekt Frankrijk binnen zodat het ook daar hard gaat regenen. Tijdens het weekeinde dringen bewolking en regen van dit laag verder naar het noorden op. Nederland, België. Luxemburg en ook Duitsland krijgen dan op nieuw een portie regen te verwerken. Rustiger en ook droger weer is het in het noorden en oosten van Europa waar een hogedrukge bied het weer bepaalt. Tegelijkertijd is het er wel een stuk kouder, want ondanks de zon wordt het niet warmer dan 12 tot 16 graden. Meer dan 20 graden wordt het in Griekenland en Turkije waar vooral in de kustgebieden de zon vrijwel ongehinderd schijnt. In Italië moet vooral het zuiden later op de dag steeds met een paar regen- of onweersbuien rekening houden. Tussendoor komt echter ook de zon regelmatig tevoorschijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4