PvdA werkt aan defensieplan Aasgieren van Feyenoordrellen gaan wekenlang achter tralies Europarlementariërs mogen meepraten in Tweede Kamer Noodweer zet Limburgse straten blank GroenLinks wil af van huidige aftrek hypotheekrente Maatje meer moet mogen Boeren zegevieren in fraudezaak rond zuivelcoöperatie binnenland vrijdag 7 mei 1999 Coalitiepartner niet tevreden met voorstellen minister Alleenstaande minima krijgen subsidie voor zoeken van partner Middagpauze voor leraren door Dineke van der Burg DEN HAAG - Europarlemen tariërs krijgen binnenkort spreekrecht in de Tweede Ka mer. De Europese politici mo gen voorlopig alleen maar meedoen aan discussies in commissieverband. Voor het meepraten tijdens plenaire vergaderingen moet het regle ment eerst worden veranderd en dat kost tijd. Een werkgroep onder leiding van Kamervoorzitter Van Nieuwenhoven heeft het idee om Europarlementariërs in de Tweede Kamer spreekrecht te geven de afgelopen maanden uitgewerkt. Het voorstel wordt binnenkort ter goedkeuring aan de Kamer voorgelegd. Uitleggen PvdA-fractieleider Melkert heeft begin dit jaar het idee ge opperd zijn collega's in Brussel en Straatsburg af en toe naar Nederland te halen. Hij wil op deze manier meer greep krij gen op de Europese besluitvor ming. Europarlementariërs kunnen bijvoorbeeld uitleggen hoe bepaalde regels in elkaar zitten of een toelichting geven bij een nieuw Europees voor stel. Al jaren daarvoor heeft D66 voorgesteld Europese politici naar de Tweede Kamer te ha len om bepaalde Europese re gels uiteen te zetten of vragen te stellen aan de Nederlandse regering. WD heeft zich nooit voorstan der getoond van dit voorstel. De liberalen meenden dat in formatie ook binnen de eigen fractie kan worden opge vraagd door een telefoontje met Brussel of Straatsburg te voeren. Vrijwel alle fracties die in de werkgroep-Van Nieu wenhoven zijn vertegenwoor digd hebben ingestemd met het voorstel. De WD is mor rend akkoord gegaan. De Tweede-Kamerfracties kunnen waarschijnlijk straks zelf beslissen wie het initiatief neemt om Europarlementari ërs aan het Binnenhof mee te laten discussiëren. GPD Psychiater Finkensieper overleden NIJMEGEN - Th. Finkensieper, de psychiater van de Hel dringstichtingen in Zetten, die in 1991 tot zes jaar cel werd veroordeeld omdat hij meisjes uit de gesloten inrichting sek sueel had misbruikt, is vorige week op 65-jarige leeftijd over leden. Dat werd gisteren bekendgemaakt. Finkensieper was al ge ruime tijd ziek. Hij heeft tot zijn dood ontkend dat hij schul dig was. De politie pakte de psychiater, tevens geneesheer-directeur, in 1989 op na klachten over misbruik. Ex-pupil Annie Bijn oord richtte het Steunpunt Zetten op, waarna een stroom klachten over de arts binnenkwam. Finkensieper kwam twee jaar geleden na het uitzitten van zijn straf vrij. ANP Extra geld woningbouw onnodig DEN HAAG - De sociale woningbouw loopt geen gevaar door bezuinigingen op het Besluit Woninggebonden Subsidies. Er is ook geen extra geld nodig om de bouw van goedkope wonin gen op Vinex-locaties zeker te stellen. Dit heeft staatssecretaris Remkes van Volkshuisvesting giste ren de Tweede Kamer laten weten. De Kamer vreesde dat de sociale woningbouw door de bezuinigingen in gevaar zou ko men. Remkes voorziet echter geen problemen. Slechts 'in enkele gemeenten kunnen knelpunten ontstaan', zo schrijft de staatssecretaris. Die knelpunten zijn naar zijn verwachting te ondervangen door subsidies die gemeenten opgespaard heb ben en door bijdragen van woningcorporaties. ANP Vervoer vraagt meer Melkertbanen ROTTERDAM - De openbaar vervoerbedrijven in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam willen de taken van toezichthou ders verbreden. In een brief vragen zij minister Netelenbos langdurig werklo zen met een Melkertbaan meer verantwoordelijkheden te ge ven zodat zij structureel kunnen worden ingezet voor het handhaven van de veiligheid in tram, bus en metro. Volgens woordvoerder B. Douma van de Rotterdamse RET is het zaak meer te doen aan het gevoel van onveiligheid van reizigers. In de brief pleitten de drie bedrijven voor het inzetten van Melkertiers bij specifieke veiligheidstakenzoals het aanspre ken van reizigers op wangedrag. ANP RIVM moet taken afstoten BILTHOVEN - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in Bijthoven moet door de opgelegde'bezuini- gingen taken afstoten. Op een andere manier is de verminde ring van het budget die oploopt tot elf miljoen gulden, niet op te vangen, zo vreest de directie. De grootste opdrachtgevers van het instituut zijn de ministe ries van VROM en VWS. De in het regeerakkoord opgelegde bezuinigingen leiden bij een organisatie als het RIVM direct tot beperking van de onderzoekscapaciteit. ANP Fabrikant vliegtuig waarschuwde EELDE - Teledyne Contintentalde fabrikant van de motoren in het vliegtuigtype Beechcraft, heeft onlangs per brief alle gebruikers gewaarschuwd voor een mankement aan de kruk as van de motor. Zaterdag stortte bij vliegveld Eelde een een- motorige Beechcraft Bonanza neer. Volgens de piloot was dat het gevolg van een motorstoring. Ook de KLM Luchtvaartschool in Eelde kreeg een brief van Teledyne Continental. De school houdt daarom in elk geval één Beechcraft aan de grond tot de motor gecheckt is. „Daarmee is niet gezegd dat de krukas de oorzaak van het on geluk is, maar er is inderdaad een probleem bij dit type"aldus een woordvoerder van de school. GPD door Cees van der Laan DEN HAAG - Coalitiepartij PvdA werkt in het geheim aan een eigen, ingrijpend voorstel voor een nieuwe krijgsmacht voor de volgende eeuw. De partij en de Kamerfractie zijn onte vreden over de plannen van mi nister De Grave van Defensie (WD). Vier gepensioneerde topgeneraals. geen lid van de PvdA zijn als externe adviseurs aangetrokken. Voorzitter van de 'fractie ad viescommissie Defensie' is oud- PvdA-Kamerlid Harry van den Bergh, die evenals PvdA-Ka- merlid Martin Zijlstra, de plan nen bevestigt. Minister De Gra ve en coalitiepartners WD en D66 kunnen volgens de twee re kenen op ingrijpende voorstel len. Van den Bergh zei te verwachten dat een aantal uitgangspunten in de PvdA-voorstellen belang rijk zal verschillen van die van De Grave, met dientengevolge ook verschillende accenten. „Wij werken aan een uitvoerige analyse van de krijgsmacht en de veiligheidssituatie in de we reld. We zullen alle krijgs machtdelen en hun componen ten zonder uitzondering tegen het licht houden." Echte keuzes De plannen van de minister vindt Van den Bergh 'tekort schieten'. „Alle krijgsmachtde len moeten financieel iets inle veren, de kaasschaafmethode. Dat zijn treurige uitgangspun ten van beleid. Er moeten echte keuzes worden gemaakt." Ka merlid Zijlstra noemt de studie een 'verkenning naar hoe de krijgsmacht er over tien jaar moet uitzien'. „Een bezuini gingsnota is het zeker niet", stelt hij. In de PvdA-denktank zitten be halve Van den Bergh en Zijlstra ook de Kamerleden Valk (defen siespecialist) en de buitenland experts Koenders en Timmer mans. Als externe adviseurs fungeren vier topgeneraals bui ten dienst: brigadegeneraal Brinkman (landmacht), luite nant-generaal Breeschoten (luchtmacht) en de marinemen sen generaal-majoor Van Kap pen en vice-admiraal jonkheer Van Foreest. De PvdA komt in september met haar plannen. De defensie-adviesgroep vraagt zich af of een ingekrompen Ne derlandse krijgsmacht zich uit sluitend moet richten op 'lichte' vredesoperaties of moet worden omgevormd tot een zwaarbe wapende krijgsmacht. Een combinatie van deze twee taken is ook mogelijk, stelt Zijlstra. De vraag of de kernwapentaak van de luchtmacht moet worden gehandhaafd, zal volgens Van den Bergh daarbij nadrukkelijk aan de orde komen. Zijlstra zegt in dit verband dat de commissie ook bekijkt of be paalde onderdelen van de krijgsmacht nog wel nodig zijn, zoals gemechaniseerde houwit sers, patriot-antivliegtuigra- ketten, onderzeedienst en de marineluchtvaartdienst. Hij vraagt zich ook af of het enkele jaren geleden opgerichte eerste Duits-Nederlandse Legerkorps in zijn huidige structuur ge handhaafd moet blijven. De plannen van de PvdA kun nen tot een stevige botsing lei den met coalitiepartner WD. Beide fracties werden het na de verkiezingen vorig jaar pas na moeizame onderhandelingen eens over bezuinigingen op de fensie (375 miljoen per jaar). Naar aanleiding van het regeer akkoord presenteerde WD'er De Grave daarop afgelopen ja nuari zijn 'hoofdlijnennotitie', waarin hij grofweg beschreef welke richting de krijgsmacht in zijn ogen op moet en waar er kon worden bezuinigd. In een nieuwe defensienota, die eind dit jaar of begin volgend jaar komt, maakt De Grave zijn plannen definitief bekend. GPD Een korte, maar hevige hoosbui zette de Brandstraat in Einighausen blank. foto Ermindo Armino/ANP van onze redactie binnenland SITTARD - Een hoosbui heeft gistermiddag rond drie uur tot grote wateroverlast geleid in Zuid-Limburg. In Sittard, Born, Limbricht, Susteren en Einighausen liepen tien tallen straten en kelders onder. De brandweer van Sittard en omlig gende korpsen zijn met ruim vijftig mensen in de weer geweest om het overtollige regenwater weg te pompen. Om vijf uur was de situatie volgens de brandweer stabiel. Het duur de nog enkele uren voordat al het water was verdwenen. Kort na de stortbui brak - alsof er niets was gebeurd - de zon weer door. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Hypotheekrente aftrek en huurwaardeforfait moeten worden afgeschaft. Een hypotheekrentesubsidie die al tijd 30 procent bedraagt van wat er door een woningbezitter aan hypotheekrente wordt be taald, vervangt die regelingen. Dat is de kern van een notitie over de fiscale behandeling van de eigen woning die gisteren door de fractie van GroenLinks is gepresenteerd. Volgens financieel woordvoer der Vendrik bewegen de inko menseffecten van de operatie zich tussen een voordeel van rond drie procent voor lagere en een ongeveer evengroot nadeel voor hogere inkomensgroepen met een eigen woning. De over heid houdt er zo'n twee miljard gulden per jaar aan over. GroenLinks vindt het huidige systeem van hypotheekrenteaf trek onrechtvaardig en te duur. De overheid betaalt aanzienlijk meer aan aftrek (in 1998:14 mil jard gulden) dan er aan huur waardeforfait binnenkomt (4,5 miljard). Daarnaast werkt het huidige systeem voor mensen met hoge re inkomens veel gunstiger dan voor mensen met lagere inko mens. De rente kan immers te gen het voor die inkomensgroe pen geldende tarief voor de inkomenstenbelasting worden afgetrokken. Die tarieven vari eren van 37,5 procent voor de laagste inkomensgroepen tot 60 procent voor de hoogste. Bovendien worden hypotheken met name door hogere inko mensgroepen ook gebruikt voor de aankoop van bij voorbeeld een plezierjacht en/of aandelen. Om in het systeem van Groen Links recht te hebben op hypo theekrentesubsidie, moeten mensen kunnen aantonen dat zij die hypotheek echt nodig hebben voor een huis. Daarnaast moet de waarde van de eigen woning onder de in 2001 in te voeren vermogens- rendementsheffing worden ge bracht. In de plannen van GroenLinks geldt daarbij een vrijstelling voor woningen van maximaal 280.000 gulden (al leenstaanden) of 400.000 gul den (samenwonenden). ANP van onze redactie binnenland HAREN - Alleenstaande mini ma in het Groningse Haren die op zoek zijn naar een partner, kunnen subsidie krijgen om een bemiddelingsbureau in te scha kelen. De regeling moet het so- (Advertentie) ARCEN - De Nederlandse Obesitas Vereniging hield gisteren in het Limburgse Arcen de eerste Internationale Anti Dieet Dag. Obesitas is een vereniging van dikke mensen, die over het al gemeen geen moeite hebben met hun overge wicht. „Het is de obsessie van het slank zijn die vandaag de dag overheerst", zegt penning meester Mieke van Spanje. „Maar dik kan ook heel mooi zijn en heel gezond. Afslankmetho des daarentegen zijn lang niet altijd goed voor de gezondheid." Volgens Van Spanje groeit de vereniging, die nu 750 leden telt, hard. Op de bijeenkomst gisteren werd behalve gezwom men en gewandeld ook gegeten. foto I Rutten/ANP FN V-bond dient claims in voor zijn zieke leden UTRECHT - FNV Bondgenoten vindt dat Nederland een ont wikkelingsland is op het gebied van beroepsziekten. „Werkge vers hebben er weinig oog voor. Ook is er niet veel over bekend. Schadeclaims indienen bij werkgevers komt ook niet veel voor, hoewel werkgevers ver antwoordelijk zijn voor goede arbeidsomstandigheden", zegt P. Ulenbelt, arbodeskundige van FNV Bondgenoten. Ulenbelt ziet een oud initiatief ei nd elij k werkeli j kheid worden: FNV Bondgenoten begint een bureau beroepsziekten. Het bu reau gaat claims indienen voor leden die een beroepsziekte heb ben. Is de actie succesvol, dan gaat een percentage naar FNV Bondgenoten. De bond ver wacht jaarlijks enkele honder den miljoenen voor de leden te kunnen incasseren. De kans be staat dat ook andere FNV-bon- den zich bij het project zullen aansluiten. Ulenbelt verwacht dat de eerste jaren 2.000 claims per jaar zul len worden behandeld. ANP henk&ingridvanderkooij wolstraat 193 vllssingen 0118 417377 ciale isolement doorbreken waarin partnerloze uitkerings gerechtigden soms verkeren. Dit hebben B en W van Haren gisteren besloten. „Sommige minima zijn een zaam en hebben niemand om mee te praten", zegt voorlichter Piet Oldenburg. „Daarom slui ten ze zich vaak aan bij een club of gaan ze cursus volgen. Ook schakelen ze wel eens een part nerbemiddelingsbureau in. Dit laatste kost echter al gauw 800 - een bedrag dat zij vaak niet kunnen opbrengen. Dankzij de ze regeling is dit wel mogelijk." Het subsidiebedrag mag niet worden besteed aan contactad vertenties. Oldenburg: „Het gaat alleen om aanknopen van duurzame relaties." De subsidie is onderdeel van het minima fonds en bedraagt maximaal 1.000. Het college verwacht jaarlijks ongeveer acht aanvra gen binnen te krijgen. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - „Dit waren niet de kop stukken die als aanstichters van het ge weld na het kampioensfeest van Feye- noord moeten worden gezien. De meeste van deze verdachten hebben zich gedra gen als aasgieren." Zo typeerde gisteren het Openbaar Ministerie de eerste zestien verdachten die in een snelrechtprocedure voor moesten komen. Na fikse eisen van twee maanden (voor poging tot diefstal) tot vijf maanden (voor vernieling en 'diefstal ter gelegen heid van oproer') rolden er vier vrijspra ken en celstraffen tot tien weken uit. De zestien variëren in leeftijd van zestien tot 36 jaar. Een zaak werd niet ontvankelijk verklaard en een werd aangehouden voor nader onderzoek. De rellen en plunderingen gebeurden na het kampioensfeest van Feyenoord in het centrum van Rotterdam op zondag 25 april. 'Oproer', aldus het OM en dat is bo vendien een strafverzwarende omstan digheid. Twee veroordeelden mogen hun celstraf vervangen door dienstverlening. Van alle tot onvoorwaardelijke celstraffen veroor deelde verdachten kan er maar een eerder vrijkomen. Deze door een politiekogel ge wonde jongeman (16) werd tot vier weken cel veroordeeld, maar van hem werd de gevangenhouding niet verlengd. Zijn raadsman overweegt een schadeclaim te gen de politie. Tijdens de rellen en plunderingen werden 87 mensen aangehouden, onder wie vier door politiekogels geraakte mannen. Ruim zestig daarvan werden heengezon den met een dagvaarding. Zij zullen zich in juli moeten verantwoorden. Ruim twintig mensen bleven vastzitten omdat zij van dusdanig ernstige feiten werden verdacht dat ze in voorlopige hechtenis konden worden genomen. Videobeelden Inmiddels zijn politie en justitie aan de hand van videobeelden driftig op zoek naar de echte kopstukken. Acht hiervan zijn al opgepakt, overigens voor een deel mensen die eerder al waren heengezon den. Naar aanleiding van de beelden wer den ze opnieuw opgepakt. „Zij die zich met deze geweldplegingen hebben ingelaten zullen de komende nachten erg slecht slapen in de weten schap dat elk moment de politie aan de deur kan staan om hen van het bed te lich ten", aldus officier van justite Mos. Hoofdofficier van justitie De Wit toonde zich niet ontevreden met de vonnissen. Over de vrijgesproken verdachten, ver dacht van diefstal in het centrum maar pas aangehouden later in de nacht in een ander deel van de stad, zei hij dat dat om 'lastige zaken ging'. „Dat is ook het enige dilemma bij snel rechtprocedures. Er zit een zeker risico aan dat de aanhouding niet altijd even duidelijk is en dat er aanvullend onder zoek nodig is.In die zaken had de politie rechter gezegd dat er beter onderzoek had moeten plaatsvinden. Het feit dat de politierechters redelijk uit voerig de maatschappelijke onrust na de rellen en het strafverzwarende element van oproer hadden meegewogen, vond De Wit een pluspunt. ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - Sallandse boeren hebben succes geboekt in hun slepende strijd met de verant woordelijken voor de onder gang van zuivelcoöperatie Hei- no Krause. De ex-directeur van de voormalige coöperatie moet van het gerechtshof in Arnhem de gedupeerde boeren een scha devergoeding van 40 a 50 mil joen gulden betalen. Het hof vindt dat de ex-direc teur onrechtmatig heeft gehan deld. De gedupeerde boeren verwijten hem wanbeleid en fraude. De Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie (Sobi) heeft de procedure in gang gezet. De Sobi behartigt de belangen van 212 van de ruim 250 ex-leden van Heino Krause. De voormalige directeur werd in 1996 veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf omdat hij tussen 1985 en 1990 suiker aan de melkpoeder liet toevoegen. Daardoor werd ten onrechte voor 15 miljoen gulden subsidies binnenge haald. De man gaat tegen de uit spraak van het hof in cassatie. Een andere procedure loopt nog: de boeren hebben ook huis accountant Ernst Young voor de rechter gesleept. Het accoun tantskantoor zou met jaarreke ningen hebben geknoeid. Volgens Sobi-voorzitter R La- keman kan de ex-directeur de hele schade niet alleen betalen. „Het accountantskantoor is ook aansprakelijk. Ernst Young heeft zelfs gezegd dat het van de fraude wist." Volgens Lakeman moesten door de affaire enkele tientallen boeren hun bedrijf beëindigen. Zuivelgigant Friesland Coberco Dairy Foods moet zich eveneens verantwoorden voor de rechter. De coöperatie zou de boeren hebben misleid bij de overname van Heino Krause in 1991. Co berco bestuurde toen tijdelijk Heino Krause en was tegelijker tijd de fusiepartner. Volgens La keman heeft Coberco een dubi euze rol gespeeld, omdat er van een derde partij een gunstiger fusievoorstel op tafel lag. ANP DEN HAAG - Twee christelijke scholen in Alkmaar moeten hun leraren dagelijks minimaal een half uur pauze gunnen. Nu hebben de leraren in de pau ze vaak pleinwacht of doen ze andere klusjes zoals werkover leg. De arbeidsinspectie wil dat daarin verandering komt. ANP Advertentie Take-away salades Met o.a. ham, mais of feta. Keuze uit Fasf, French, Acapulco of Florida. Vers in het koelvak op de groenteafdeling. Schaal 200 gram f van 3.99 voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3