Bijzonder onderwijs gedupeerd PZC Geen nachtwacht op de stranden INCASSO Bevrijdingsdag voor parkeerwachter gewone werkdag Vogelaars groeiden op tot belangenbehartigers natuur zeeland 18 Besturen klagen over onderbedeling bij toewijzen gemeentegeld Onderzoek bankfraudezaak wordt voortgezet FAMILIEBERICHTEN PROBLEMEN? van der wijst advocaten AFDELING REINIGING ....MOGEN WE EVEN UW AANDACHT? vrijdag 7 mei 1999 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het bijzonder on derwijs op Schouwen-Duive- land acht zich zwaar gedupeerd door het gemeentebestuur. „Er is bijna sprake van diefstal", zegt woordvoerder J. H. Tiele- man van de besturen van zeven verenigingen voor bijzonder on derwijs. De onvrede bij de christelijke scholen wordt veroorzaakt door de verdeling van een reservepot voor de aanschaf van meubilair en technisch onderhoud in de schoolgebouwen. In een brief aan de fracties van de politieke partijen in de ge meente van Schouwen-Duive- land geven de schoolbesturen aan dat de verdeling van die re serves niet eerlijk gebeurt. Ook vinden ze dat wethouder D. van der Wekken van onderwijs eer der gedane toezeggingen niet nakomt. De problemen zijn veroorzaakt door de wijziging in de financie ring van de onderwijshuis ves ting. Vroeger kreeg de gemeente zowel voor het openbaar als voor het bijzonder onderwijs een vergoeding van het rijk. De verenigingen voor bijzonder on derwij s deden een beroep op de gemeente voor het technisch on derhoud en voor aanschaf van meubilair. Sinds 1 januari 1997 is die rege ling veranderd. De schoolbestu ren voor bijzonder onderwijs krijgen hun financiële vergoe dingen nu rechtstreeks van het rijk. De gemeente diende met het bijzonder onderwijs nog wel de bestaande reservepot te ver rekenen. Voor die verrekening waren twee mogelijkheden. De éne op basis van de werkelijke vergoedingen en uitgaven en de andere volgens de normen die het rijk daarvoor aangeeft. De gemeenteraad koos na lange discussies voor de zogenaamde normatieve afrekening. Het zou een enorm karwei zijn alle wer kelijke inkomsten en uitgaven vanuit de archieven van de zes voormalige gemeenten boven water te krijgen. Afrekening Volgens Tieleman had het bij zonder onderwijs begrip voor dit argument. Wel drongen de schoolbesturen er bij de wet houder van onderwijs op aan dat de uiteindelijke afrekening in redelijke verhouding zou staan met de werkelijke reser ves. Van der Wekken zegde een soepele houding toe. Ook wees hij op de mogelijkheid achteraf bezwaar te maken tegen de nor matieve afrekening. In dat geval moet de betreffende school wel zelf het bewijs leveren op een hogere uitkering recht te heb ben. „Ookmet die bewijslast, de zogenaamde hardheidsclausu le. zou soepel worden omge gaan", zegt Tieleman. Volgens hem worden die afspra ken niet nagekomen en komen de christelijke scholen er in de voorgestelde eindafrekening zeer bekaaid vanaf. Vier school besturen krijgen geen uitkering uit de reserves meer, terwijl drie van hen nog recht menen te heb ben op bedragen variërend van 35.000 tot 108.000 gulden. Het bijzonder onderwijs vraagt de fracties van de politieke par tijen steun in het streven naar een rechtvaardige afhandeling van deze problematiek. De zaak komt aan de orde in de vergade ring van de commissie maat schappelijke aangelegenheden woensdag 12 mei vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis iri Zie- rikzee. Wethouder D. van der Wekken zei donderdagmiddag nog niet op de klachten van het bijzon der onderwijs te kunnen reage ren. Hij wil eerst de betreffende brief met bijlagen onder ogen gehad hebben. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er komt deze zo mer geen nachtwacht meer op de stranden van Schouwen- Duiveland. Twee jaar geleden werd de strandwacht enthousi ast ingesteld. Nu twijfelen met name de paviljoenhouders of die controlerondjes tussen één en vijf uur 's nachts him geld wel waard zijn. Elke zomer werd er voor enkele tienduizenden gul dens schade 's nachts op het strand aangericht. Gemeente, vereniging van strandtenthou ders, Rijkswaterstaat en Water schap Zeeuwse Eilanden beslo ten daar in het kader van het Integraal Veiligheidsbeleidpaal en perk aan te stellen. De strandtenteigenaren droe gen de helft van de kosten voor de strandwacht, maar hebben besloten er de komende zomer geen geld meer in te steken. Volgens gemeentelijk beleids- De bekende bioloog Midas Dekkers betoogde tijdens de jubileumviering van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland dat er veel mis is met de mens en de natuur, foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - In de visie van bioloog, publicist en entertai ner Midas Dekkers staat de vijftigjarige Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duive land op het bordes van de le- venstrap. Hij schetste die beeldspraak donderdag avond in zijn causerie tijdens een drukbezochte jubileum viering in Theater Mondragon in Zierikzee. Volgens Dekkers gaan de eer ste vijf treden van de leven- strap omhoog, als metafoor voor het carrièremaken. Dan volgt de stabilisatie op het bordes om vervolgens via de vijf treden aan de andere kant af te dalen in verval en ten slotte in het graf te belanden. Het bordes echter wordt steeds langgerekter, want wie maakt er haast met afdalen? De Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland zeker niet. Deze organisatie heeft zich in de halve eeuw van haar bestaan ontwikkeld van een club enthousiaste vogelaars tot bezielde belangenbeharti gers voor natuur en milieu. Ontwikkelingen Voorzitter A van Harinxma thoe Slooten sprak over de turbulente ontwikkelingen op Schouwen-Duiveland en over de noodzaak daar als natuur organisatie op te reageren. Met trots benadrukte hi] de deskundigheid en de specia lismen binnen zijn vereniging, zoals de werkgroep school- biologie, de plantenwerk- groep, actief terreinbeheer, de gidsendienst, de jeugd na tuur- en vogelwacht en de re dactie van het blad Sterna. „Natuurbehoud is zelfbe houd", aldus Van Harinxma thoe Slooten over het uit gangspunt van de jubilerende organisatie. Bestuurslid A van Wees gaf een bondige schets van de ont wikkelingen. Zo begon het ooit met vogelkijkende jonge lingen wiens enthousiasme was gewekt door Jac. P. Thijse die als een soort volksopvoe der aan de wieg stond van veel natuurorganisaties. Streven naar grootschaligheid deed na de oorlog zijn intrede. Watersnoodramp Vervolgens veranderde het aanzien van Schouwen-Dui veland drastisch als gevolg van de watersnoodramp in 1953. Het draaide binnen de vereniging niet meer alleen om het kijken naar vogels, maar vooral ook om de belan gen van de hele natuur daar omheen. Besloten werd dan ook aan de naam Vogelwacht het woord 'natuur' toe te voe gen. Wethouder C. W. Veerhoek van ruimtelijke ordening ging aan de hand van tijdsmarke- ringen in op de relatie tussen gemeentebestuur en de na tuurorganisatie. Het werd de Natuur- en Vogelwacht des tijds niet in dank afgenomen dat plannen tot wederopbouw en vergroting van toerisme en werkgelegenheid werden ver traagd of tegengehouden. Verzoening Pogingen tot verzoening kwa men pas later en liepen aan vankelijk wat stroef. Tegen woordig zijn gemeente en natuurbeschermers volgens Veerhoek vaak partners bin nen verschillende overleg structuren. In de regiovisie Schouwen-West en de struc tuurvisie Schouwen-Duive land zag de wethouder het tastbare bewijs dat de weder zijdse belangen tegenwoordig veel meer sporen. Th. Kramer ging als hoofd van de groene ruimte van de Zeeuwse Milieu Federatie na der in op het maken van moei lijke keuzen binnen de natuurbescherming. Kramer benadrukte in zijn betoog de hechte samenwerking tussen zijn organisatie en de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland. Midas Dekkers sloot het offi ciële gedeelte van deze jubile umviering af met een humo ristisch betoog waarin hij de schepping, de voortplanting, de vogelkijkers, de natuur en het milieu op de hak nam. MIDDELBURG - Het onder zoek tegen de twee voornaamste verdachten, 32 en 38 jaar, in een omvangrijke bankfraudezaak is nog altijd niet afgerond. De strafzaak, waarbij bankinstel lingen in heel Nederland zijn betrokken, werd gisteren door de rechtbank in Middelburg te rugverwezen naar de rechter commissaris. Na een poging in juni om de ABN/AMRO in Zierikzee op te lichten, bleek dat er in georga niseerd verband op grote schaal bij verschillende banken in Ne derland was gefraudeerd. De daders hengelden acceptgiro's en overschrijvingsformulieren uit de brievenbussen bij de ban ken. Met vervalste identiteits bewijzen probeerden ze via de gestolen papieren geld van de rekeninghouders over te laten maken op hun bankrekening. Twaalf De 32-jarige verdachte uit Rot terdam bleek twaalf identitei ten te hebben aangenomen. Hij medewerker openbare orde en veiligheid A J. Schiettekatte is daarmee de basis onder de inte grale aanpak weggevallen. De andere helft van het bedrag voor de nachtelijke controles werd opgebracht door gemeente, rijkswaterstaat en waterschap. Nu met de paviljoenhouders een belangrijke participant afvalt, is besloten de zogenaamde ob jectbeveiliging voor de komen de zomer af te blazen. De strandwacht werd twee zo mers lang uitgevoerd door JLV Beveiligingsdienst uit Brou wershaven. Woordvoerder H. van Velzen van dit bedrijf erkent geen aanhoudingsbe voegdheid te hebben. „Als be veiligingsdienst kun je signale ren en rapporteren, maar daar gaat wel een grote preventieve werking van uit", zegt hij. Kampvuurtjes Vooral tijdens het eerste seizoen signaleerde hij op tal van plek ken kampvuurtjes op het strand. Vaak waren de fikkie stokers na enig overleg wel be reid het wat kalmer aan te doen. Van Velzen reed met zijn 2200 dieselwagen over een uitgerekte strook strand langs veertien pa viljoens en drie posten van de reddingsbrigade. Bij onraad alarmeerde hij de meldkamer van de politie in Middelburg. Binnen de vereniging van strandpaviljoenhouders heerst twijfel of de politie wel alert reageert op die meldingen. Vol gens de uitbaters in de Westhoek ligt voor de politie tot kwart voor drie 's nachts de prioriteit in de kern van Renesse. Wegens de krappe bezetting moeten voortdurend keuzes worden ge maakt aan welke oproep gehoor wordt gegeven. Politiewoord voerder C. Priem, belast met het 'Project Renesse'erkent dat er in drukke tijden weieens afwe gingen gemaakt moeten wor den. „Maar we nemen natuur lijk wel elke melding serieus en zo mogelijk gaan we erop af op welk tijdstip zo'n oproep ook binnenkomt." Volgens secretaris P. Fierens van de vereniging van strandpavil joenhouders willen de leden het dit jaar bij wijze van proef eens zonder strandwacht proberen. „Er is tot nu toe aardig wat geld voor betaald en de leden twijfe len inderdaad aan het effect. Bovendien zorgt elke paviljoen houder ook nog voor eigen be waking en kost het dus dub belop." Terugloop Woordvoerster Roselle Schollen van de strandreddingsbrigade constateert een terugloop van de vernielingen sinds de contro ledienst is ingeschakeld. Vol gens haar komt dat echter ook door de slechte zomer. „Als het 's nachts koud is, zijn er ook minder mensen op het strand." Bovendien is er ondanks de con trole nog wel wat schade aange richt aan de reddingsposten. „Die strandwacht kan tenslotte ook niet overal tegelijk zijn. Bo vendien kan zo'n man zich wel dik maken, maar echt iets uit richten kan hij niet. Daar is toch de politie voor nodig en die rea geert niet op elke melding." door Guido van der Heijden MIDDELBURG - Wie op Be vrijdingsdag in Middelburg de auto parkeerde in de veronder stelling dat vanwege de feest dag het parkeren vrij was, kon een parkeerbon verwachten. Middelburgse parkeerwachters werkten tot verbazing van som migen gewoon door. Op bijna iedere parkeermeter zit een metalen plaatje met daarop een kort overzicht wan neer er wel, en wanneer er niet betaald moet worden. Op zon en feestdagen is parkeren vrij, weet bijna iedere automobilist. Vijf mei is een feestdag dus op bevrijdingsdag is parkeren - heel toepasselijk - ook vrij. Dat dacht C. van der Horst uit Ritthem ook. Hij parkeerde in de Middelburgse Zusterstraat, stopte geen geld in de automaat en ging de stad in. Bij terugkeer bleek hij een bon te hebben. Een boete van 66,75. Werkdag „Het is geen feestdag", zegt F. M. Polderman. Als hoofd Dienst Eigendombeheer is hij verantwoordelijk voor de Mid delburgse Dienst Parkeerbe heer. „Indertijd is door de over heid besloten dat 5 mei om de vijfjaar een officiële feestdag is. Dan zijn de winkels en de be drijven dicht. Dat was nu niet het geval. De winkels waren ge woon open, de meeste bedrijven werkten gewoon door; een ge wone werkdag dus." Van der Horst was volgens hem niet de enige die verbaasd was. Polderman: „Er zijn hier wel wat vragen en opmerkingen over geweest, ja." Voor de gemeente Vlissingen is de vijfde mei ook maar ééns in de vijfjaar een officiële nationa le feestdag. Maar om verwar ring te voorkomen is het parke ren in deze stad wel gratis. W. Alewijnse is chef van de Vlis- singse parkeerpolitie. „Zeker gezien de tekst op de meters is het verwarrend. Wij willen mis verstanden voorkomen, vrij parkeren dus. Een interpretatieverschil, zo noemt een zegsman van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) het. „Eén keer in de vijf jaar doet de regering een oproep aan de CAO-partners om op vijf mei de werknemers een vrije dag te geven. Dan zijn ook de winkels dicht." Maar dat 5 mei ieder jaar een hele echte nationale feest dag is, is voor de zegsman even eens duidelijk. „Vijf mei is een nationale feestdag, punt." Dat is ook te lezen in het ko ninklijk besluit van 24 septem ber 1990. Het lijkt een duidelij ke zaak. Middelburg noemt een dag echter pas een feestdag wanneer de mensen een vrije daghebben. De ambtenaren van die gemeente hadden die dag ook vrij. De parkeerwachters in Middelburg waren die dag bijna als enigen nog als gemeente ambtenaar aan de slag. „Ik betaal niet", zegt Van der Horst.,,Als dat geen feestdag is: de bevrijding van alle oorlogen, wat dan wel?" heeft gedeeltelijk bekend. De 38-jarige man, die in Torentijd vastzit, heeft voor soortgelijke delicten net een straf uitgeze ten. Justitie verwijt de twee lid te zijn van een criminele organi satie. Officier van justitie C. 01- denburger liet gisteren weten dat er 150 tot 200 strafbare fei ten zijn gepleegd. De rechtbank beslist vandaag (vrijdag) over een schorsings- verzoek van de raadslieden, die meenden dat hun cliënten te lang in voorarrest zitten. Stil ging je heen, lang heb je gewacht op 't laatst weinig gesproken maar wel veel gedacht, je bent nu daar, waar je rusten mag. Bedroefd, maar dankbaar voor alle liefde en zorg waarmee hij ons omringde, geven wij u kennis dat van ons is heengegaan mijn dierbare levenspartner, onze lieve vader, opa en overgrootvader MARINUS CORNEL1S MULDER in de leeftijd van 74 jaar. Goes: Thea de Beer Lewedorp: Ina Lockefeir-Mulder Lou Lockefeir Rens en Mandy, Robin, Lisa jeroen en Floor 's-Heer Hendrikskinderen: Hans Mulder Ineke Mulder-de Baar t Lanny Bal Remco en Corinne Robin en Monique Stefan en Carolien Nisse: Jozien Slabbekoom-Mulder laap Slabbekoom Gerwen Janine en Jamo 4461 RB Goes, 6 mei 1999 Zorgcentrum Gasthuis, kamer 420 Kievitlaan 64 Zaterdag 8 mei is er van 19.00-19.30 uur gelegen heid om afscheid te nemen in het mortuarium van Zorgcentrum Gasthuis. Een dienst van afscheid zal worden gehouden maandag 10 mei om 10.30 uur in de Aula van het Gasthuis, waarna omstreeks 11.30 uur de begrafe nis zal plaatshebben op de Algemene Begraafplaats te Nieuwdorp. Na afloop van de begrafenis is er in het Gasthuis gelegenheid tot condoleren. Een ieder die wij vergeten zijn een rouwbrief te sturen, gelieve deze advertentie als zodanig te be schouwen. OPA Rozen verwelken schepen vergaan maar de herinnering blijft altijd bestaan Gerwen Janine en Jamo Met verslagenheid namen wij kennis van het over lijden van mijn lieve broer en onze zwager MARINUS CORNELIS MULDER Heinkenszand: C. M. Nijsse-Mulder W. Nijsse Nieuwdorp: C. Mulder-Wiskerke Lewedorp: W. Mulder-Nieuwenhuize Heinkenszand, 6 mei 1999 Bel onze incasso-afdeling 0118-414075 bellamypark 27, VLISSINGEN TEL: 0118-414910 - FAX: 0118-413263 Een krachtige geest, altijd op weg het nieuwe te denken. Heden overleed, na een moeizaam laatste jaar, mijn zorgzame man, onze bijzondere vader, schoonvader en opa Drs. ARTHUR GUSTAAF ULYSSUS HILDEBRANDT in de leeftijd van bijna 90 jaar. Lieve pa, je niet-zijn is niet te geloven maar je leeft in ons voort. Aardenburg: J. F. Hildebrandt-Moret Westmalle (B.): Arthur Hildebrandt Marianne Wiesebron Den Haag: Vincent Hildebrandt (acqueline Hildebrandt- van der Linden Alieke Leiden: Mireille Hildebrandt Maria Chantal 4527 CJ Aardenburg, 6 mei 1999 St. Bavostraat 4 De afscheidsbijeenkomst, waarna de crematie, zal plaatsvinden op maandag 10 mei om 14.00 uur in crematorium Temeuzen', Bellamystraat 28c te Ter- neuzen. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van het crematorium. In plaats van bloemen wordt een bijdrage op prijs gesteld voor Artsen zonder Grenzen. Met leedwezen hebben wij kennisgenomen van het overlijden van de heer L. GEERTSE gepensioneerd tolgaarder/brugwachter bij de voormalige N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij Met waardering denken wij terug aan de wijze waarop hij gedurende ruim 9 jaar zijn werkzaam heden heeft verricht. Wij wensen zijn kinderen, kleinkinderen en achter kleinkinderen veel sterkte toe. Directie en medewerkers directie Infrastructuur en Vervoer Middelburg, 6 mei 1999 Met leedwezen hebben wij kennisgenomen van het overlijden van de heer L. GEERTSE gepensioneerd tolgaarder/brugwachter bij de voormalige N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij Met waardering denken wij terug aan de wijze waarop hij zijn werkzaamheden heeft verricht. Onze deelneming gaat uit naar zijn kinderen en verdere familie. Gedeputeerde Staten van Zeeland Drs. W. T. van Gelder, voorzitter Mr. J. A. Lander, griffier Middelburg, 6 mei 1999 Hiermede geven wij u kennis van het overlijden van onze geliefde schoonzuster en tante DEBORA NEELTJE HAMELINK weduwe van Willem den Exter in de leeftijd van 94 jaar. Axel: Familie Hamelink Familie Den Exter Temeuzen, 6 mei 1999 Verpleeghuis Ter Schorre' Correspondentieadres: D. N. Ie Feber-Mangold. Westsingel 50, 4571 VG Axel. De begrafenis zal plaatsvinden op maandag 10 mei om 14.45 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Westsingel te Axel. Vooraf zal een dienst worden gehouden in de Her vormde Kerk, Kerkdreef, Axel, die aanvangt om 14.00 uur. (Parkeergelegenheid op het Kennedy- plein). Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid om de familie te condoleren in de kerk. Verdrietig, maar met dierbare herinneringen, ne men wij afscheid van onze lieve tante DÉ Dea le Feber Suus en Michiel - Denise en Ko, Louis Addy en Tonnie - Ruiger, Diederik Ineke en Daan - Christel, Jean-Pierre Piet en Vivian - Lisa, Dennis, Laurens André en Ria - Pieter, Arjan, Fabian Johan en Noortje - Naomi Axel, 6 mei 1999 Gemeente Schouwen-Duiveland Donderdag 13 mei is het Hemelvaart. In verband hier mee hebben we onze route voor het ophalen van huis vuil aangepast. Houd u daar rekening mee door uw rolemmer tijdig (vanaf 07.30 uur) langs de kant van de weg/straat gereed te zetten. In plaats van donderdag 13 mei komen we op de volgende dagen bij u langs: Woensdag 12 mei: groene rolemmers: wijk 41 en 43 Bruinisse, buitengebied Oosterland. Sirjansland inclu sief buitengebied, Grevelingenhout en park Hogerwerf Vrijdag 14 mei: groene rolemmers: wijk 42 Zierikzee Poortambacht De milieustraat en het overslagstation zijn donder dag 13 mei eveneens gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 36