Goed personeel moeilijk te vinden Waterskiën zonder lawaai Onduidelijkheid over lot vliegveld Midden-Zeeland Nieuwe radarkasten op N59 Akkoord over bouw containerterminal in haven Terneuzen Burgemeester moet zijn uitspraak over advocaat rectificeren Arbeidsvoorziening signaleert vacatureproblemen in aantal sectoren kook demonstratie iuj lij:/ iMac zeeuwse almanak Wens doorMaurits Sep MIDDELBURG - Arbeidsvoor ziening Zeeland wil dit jaar 5675 mensen aan een baan hel pen. Jaarlijks worden ongeveer achttienduizend vacatures aan gemeld. Speciale aandacht gaat nu uit naar de gezondheidszorg, bouw, detailhandel, horeca, groothandel en metaal. Vacatu res in deze sectoren blijken steeds moeilijker vervulbaar. Dit blijkt uit het beleidsplan 1999 van Arbeidsvoorziening. Uit landelijke cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) blijkt dat werkgevers vorig jaar steeds moeilijker aan geschikt personeel konden ko men. Bijna de helft van de 117.000 vacatures (uitgezon derd de vacante banen in het on derwijs en bij de overheid) op 30 september 1998 was moeilijk vervulbaar. Een jaar eerder was voor eenderde van de vacatures niet of nauwelijks personeel te vinden. Vooral aan mensen met een beroeps- of wetenschappe lijke opleiding is een toenemend gebrek. Bouwnijverheid De grootste problemen doen zich volgens het CBS voor in de bouwnijverheid. Van de acht duizend vacatures waren er eind september zesduizend moeilijk te vervullen. Het aan tal openstaande banen voor Dealer krijgt 23 maanden MIDDELBURG - De officier van justitie had twee weken ge leden 24 maanden geëist, maar de Middelburgse rechtbank be sloot het met een maandje min der te doen. De man heeft de celstraf gekre gen omdat hij vorig jaar enkele maanden lang tientallen drugs gebruikers in Vlissingen van-he- roïne en cocaïne had voorzien. mensen met een opleiding in het voortgezet beroepsonderwijs nam vorig jaar toe. Bijna zestig procent van alle vacatures was bestemd voor mensen met een vbo- of mbo-opleiding. De min ste problemen doen zich voor in de bedrijfstakken cultuur, ener gie- en waterleidingbedrijven en gezon dheidszorg. Opvallend is dat de gezond heidszorg wel de bijzondere aandacht van Arbeidsvoorzie ning Zeeland krijgt. Met name aan verzorgenden is veel be hoefte in Zeeland en op Goeree- Overflakkee. Veel vraag is er verder naar verkoopmedewer kers, koks, gastheren/-vrou wen, (heftruck)chauffeurs, las sers en bankwerkers. Ook aan hoger opgeleiden is een gebrek, vooral in de automatisering, de informatie- en communicatie technologie en de accountancy. Daarom heeft Arbeidsvoorzie ning Zeeland een Arbeidsbu reau voor Hoger Opgeleiden op gezet in Vlissingen. Stabiel Ondanks deze knelpunten vindt Arbeidsvoorziening dat het goed gaat met de economie en de werkgelegenheid in Zeeland. Het aantal vacatures bleef sta biel op achttienduizend. Boven dien waren er in 1998 minder niet-werkende werkzoekenden (11.800) dan het jaar daarvoor. Wel veranderde die groep van samenstelling. Er zaten minder schoolverlaters bij en meer langdurig werklozen. Bijna de helft van hen had al langer dan een jaar geen werk meer. Ook de gemiddelde leeftijd nam toe. Vanwege de samenstelling van de groep niet-werkende werk zoekenden en de eisen die werk gevers aan hun personeel stellen - brede inzetbaarheid en een goede scholing - gaat Arbeids voorziening meer aandacht be steden aan bemiddeling en om en bijscholing. Het streven is voor 2460 mensen een bemidde lingsplan uit te werken. door Richard Hoving ARNEMUIDEN - De PvdA-mi- nisters Pronk (VROM) en Nete lenbos (Verkeer en Waterstaat) overwegen een aantal kleine vliegvelden in Nederland te sluiten. Of vliegveld Midden- Zeeland bij Arnemuiden de dans ontspringt, is nog ondui delijk. De zonering van het on verharde luchtvaartterrein is voorlopig opgeschort. Begin maart van dit jaar voer den Pronk en Netelenbos over leg over de toekomst van de commerciële luchtvaart. Uit een vertrouwelijke ambtelijke noti tie over dit onderhoud blijkt dat van zowel Pronk als Netelenbos een aantal kleine vliegvelden (Advertentie) lekker kijken, proeven en kopen inductiekoken stoomovenkoken combimagnetron zaterdag 8 mei van 11 tot 16 uur BouwCenter - De JagerTolhoek Slonleyweg 2 Goes (bij de Zeelondhollen) Bij de verkeerslichteninstallatie bij Nieuwerkerk werd donderdag een nieuwe radarkast geïnstalleerd. Ter hoogte van Kapelle en Bruinisse staan ze al. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans NIEUWERKERK - De N59 wordt in het kader van het pro ject verkeershandhaving voorzien van nieuwe radar- kasten. Op Schouwen-Duive- land zijn de eerste al geplaatst. De nieuwe kasten zijn op fors uit de kluiten gewassen palen geplaatst en torenen enkele meters boven het wegdek uit. „Ze zijn een stuk duurder dan de huidige, maar veel beter molest-bestendig", zegt T. van der Zeist van de dienstkring Noord- en Midden-Zeeland van Rijkswaterstaat. De eerste radarkasten ver schenen in 1996 op Schouwen- Duiveland. Deze pal boven het maaiveld gestationeerde kas ten - zes in totaal - bleken ech ter niet bepaald vandalisme- bestendig. Om de haverklap koelden boze automobilisten hun woede op de radarkasten. Sommige werden zelfs met sokkel en al uit de berm ge trokken en in de sloot langs de weg gedeponeerd, een kostba re grap. Van der Zeist: „Ja, vooral in het begin waren ver nielingen schering en inslag." In oktober 1997 werden de kasten vervangen door nieuwe die naar verluidt beter be stand zouden zijn tegen agres sieve weggebruikers. Hoewel er inderdaad minder radar kasten ten prooi vielen aan ge frustreerde automobilisten, moeten deze kasten nu het veld ruimen ten gunste van de nieu we. Een aantal ervan wordt geplaatst bij verkeerslichtin stallaties en daarmee kan niet alleen de snelheid van passe rende weggebruikers worden gecontroleerd maar gaan te vens diegenen die een rood licht negeren op de politiekiek. mag verdwijnen. Beneden de grote rivieren zouden twee klei nere velden voor recreatie- en reclamevluchten open kunnen blijven. Dat betekent dat vlieg veld Seppe (Bosschenhoofd, Noord-Brabant), Kempen Air- port (Budel, Noord-Brabant) of Midden-Zeeland dicht moet. Hoge kosten De inhoud van de ambtelijke notitie, die onlangs volledig is afgedrukt in het luchtvaartblad AOPA Bulletin, is bekend bij de directie van Midden-Zeeland en de provincie Zeeland. Vlieg velddirecteur B. van Dam denkt niet dat het voortbestaan van zijn veld op het spel staat. Vol gens Van Dam is het publiek rechtelijk nauwelijks denkbaar dat het kabinet een streep haalt door de exploitatie van Midden- Zeeland. Uit de ambtelijke noti tie blijkt dat ook minister Nete lenbos zich hiervan bewust is. Zij heeft Pronk tijdens het mi nisterieel overleg gewezen op de hoge kosten die gepaard gaan met het sluiten van kleine vel den. Het gaat volgens haar im mers om goed lopende bedrij ven. Op de ministeries van VROM en Verkeer en Waterstaat wordt in alle talen gezwegen over de kans dat een aantal kleine vliegvel den in Nederland moet worden gesloten. Midden-Zeeland is het kleinste van de drie zogenoemde 'gene ral-aviation velden' onder de grote rivieren. De sleeplift trekt waterskiërs voort over het Veerse Meer. door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - Het zal een waterskiër zelden overkomen: met een gang van zo'n vijftig ki lometer per uur over een spie gelglad meer langs een twintig tal dobberende zwanen gaan, met geen ander geluid in je oren dan dat van de vogels op de oe ver en de spetters van je skies. Advertentie Kabelwaterskicentrum De Schotsman in Kamperland opende afgelopen week, na drie jaar steggelen over de vergun ningen, de sleeplift die water skiën zonder herrie mogelijk maakt. Uitbaters Evert van Nunen en Diana Dunlop spelen al vijf jaar met het idee een kabelcentrum te beginnen. Toen ze de ideale plaats hadden gevonden, bij het dagrecreatiecentrum de Schotsman in het Veerse Meer bleek nog niet alles van een leien dakje te gaan. „Toch hebben we alle medewerking gehad van de gemeente Noord-Beveland, en van Rijkswaterstaat", vertelt Diana Dunlop. „Ook met de na tuurbeschermingsorganisaties en met Staatsbosbeheer zijn de contacten goed verlopen. De uiteindelijke uitvoering heeft alleen oponthoud gehad van be zwaren die leefden bij mensen die dachten in hun belang te worden geschaad. Maar ze ble ken uiteindelijk ongegrond." Sleeplift Deze week kon eindelijk de 820 meter lange sleeplift open. Ne gen mensen kunnen dankzij ne gen 'aanpakkers' tegelijk wa terskiën en als ze wat ervaring hebben kan het met een groep van achttien, twee per aanpak ken „Het leuke is dat iedereen mee kan doen, jong en oud. Er varen watersporters kunnen een wakeboard nemen, of een kneeboard, en wie het nog nooit gedaan heeft kan gewoon skies onder binden. Aan een kabel foto Willem Mieras Duinkonijnen saboteren telefoonkabel van redders BURGH-HAAMSTEDE - De konijnen in de duinen van de Westhoek van Schouwen knabbelen steeds de kabel van de vaste telefoonverbinding van de strandreddings- brigade door. Hoewel het veel geld kost om de kabel telkens te re pareren, willen reddings brigade en gemeente de verbinding toch graag in stand houden. Naast de vaste telefoonverbinding wordt er dit jaar op het strand ook een proef ge nomen met GSM-tele- foons. door Conny van Gremberqhe ANTWERPEN - Directeur J. Philippen van Zeeland Sea ports, Dow-topman J. Cava- nagh en directeur E Huts van het Antwerpse logistiek en stu- wadoorsbedrijf Katoen Natie hebben donderdag in Antwer pen het contract ondertekend voor de bouw en exploitatie van een containerterminal in de Braakmanhaven bij Terneuzen. Met de bouw van de havenvoor ziening is een investering ge moeid van twintig miljoen gul den. De nieuwe terminal die als Zeeland Container Terminal mondiaal naam moet gaan ma ken, zal met ingang van volgend jaar volledig operationeel zijn. Philippen zei gisteren bij de pre sentatie van het samenwer kingsverband dat het haven schap binnenkort begint met de aanleg van de terminal. Het is de bedoeling dat er in eerste in stantie een kademuur in het zui delijk deel van de Braakmanha ven komt met een lengte van 150 meter. Daarachter wordt een tachtig meter diep terrein gere serveerd voor de behandeling en tijdelijke opslag van containers. Investeringen De terminal zal bij aanvang cir ca 20.000 containers (hoofdza kelijk van en voor Dow Bene lux) te verwerken krijgen. Dat aantal zal kort daarop volgens de partijen uitgroeien tot zo'n 70.000 stuks. Philippen: „Het ligt in de bedoeling om op ter mijn de kademuur te verlengen en de overslagcapaciteit op te trekken van 70.000 tot 150.000 containers. Het moge echter duidelij k zij n dat er voor die tij d dan wel nog behoorlijke inves teringen van onze kant moeten worden gedaan." De behandeling van de contai ners wordt overgelaten aan een nieuwe exploitatieonderne ming, waarin (naast Katoen Na tie) Dow Benelux een (minder heids)aandeel krijgt. De drie partijen zullen ook samenwer ken aan de opzet voor een dertig hectare groot logistiek centrum in de noordelijke Braakmanpol ders. Bezwaar Philippen verwacht dat dit cen trum voor de opslag, behande ling en distributie van produc ten van en naar Dow over anderhalf jaar kan worden aan gelegd. Tegen de bouw van dit centrum hebben de regionale natuurbeschermingsverenigin gen bezwaar aangetekend. De havenschapdirecteur gaat er vanuit dat aan die bezwaren te gemoet kan worden gekomen door elders in het Westerschel- degebied voldoende natuur compensatie te bieden. Directeur Huts ziet de Terneu- zense shortsea-terminal uit groeien tot een belangrijke 'lo gistieke draaischijf in het Deltagebied. Vanaf de terminal zullen de containers met lich ters en duwbakken worden ge transporteerd naar de interna tionale terminals in Antwerpen en Rotterdam. Op die manier biedt de terminal volgens Huts en Dow-topman Cavanagh naast economische voordelen ook grote milieuvoordelen. Tot op heden worden de containers voor Dow nog hoofdzakelijk naar de maïnports vervoerd per vrachtwagen. Dat is straks dus niet meer het geval. Voor Cavanagh was het niet zo'n verrassing dat Katoen Natie als exploitant uit de selec tie voor de terminal rolde. Het concern werkt al met het Ant werpse bedrijf samen in Noord en Zuid-Amerika en het Verre Oosten. Alle partijen benadruk ten bij de ondertekening van het contract dat de terminal geen Dow-terminal wordt. Philip pen: „Het wordt een openbare terminal. Ook ook andere be drijven kunnen de havenfacili teiten gebruiken." leer je veel sneller, in een uurtje of zo, want er hoeft niet telkens als het fout gaat een bootje rechtsomkeer te maken." Volgens Diana Dunlop voldoet de baan aan alle mogelijke vei ligheidseisen. „Het water is op het diepste punt 1,70 meter diep maar iedereen krijgt een zwem vest aan. De meeste beginnelin gen laten al bij de start los of vliegen er in de eerste bocht uit. Ze kunnen dan altijd lopend te rugkomen. Wij bieden, behalve de baan, skies, verschillende borden, wetsuits en instruc ties." Het Kabelwaterskicentrum mikt op particulieren en groe pen. Na de middag wordt meest al vrijgehouden voor vrij skiën om 's ochtends groepen te kun nen ontvangen. Voorlopig zijn het kantoortje en het verhuurdepot nog onderge bracht in een noodgebouwtje. Binnenkort komt daar een pa viljoen voor in de plaats met een barretje en een flink terras aan de waterkant. „We zijn ook nog bezig om de tuidraden van de kabelstellages te omwikkelen met geel, in het oog lopend rub ber. We lopen anders het risico dat vogels in de schemering te gen de grijze tuidraden aanvlie gen." door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg moet de uitspraak van burgemeester G. Noordewier over de advocaten Linssen en Van Beek rectificeren. De op merking dat de advocaten van de varkenshouders 'niet naar mazen in de wet zoeken, maar de wet op grove wijze overtre den' beschouwt de rechter als 'beledigend en kwetsend' voor het Tilburgse advocatenteam. „Door deze uitlating wordt de suggestie gewekt dat Linssen en de zijnen zich bij de behartiging van de belangen van hun cliën ten bedienen van onwettige middelen. Daarvan is echter niets gebleken en derhalve le vert de passage een aantasting op van de integriteit, de eer en de goede naam van Linssen." President M. M. Steenbeek ver oordeelt de gemeente en de bur gemeester in een kort geding dat was aangespannen door de ad vocaten, tot een drie kolom bre de en vijftien centimeter lange rectificatie waarin de uitspraak 'onzorgvuldig en onrechtmatig' wordt genoemd. In de rectifica tie hoeft de gemeente geen excu ses aan te bieden aan de advoca ten. Het voorstel van de gemeente om een kleinere rectificatie te plaatsen en daarmee de zaak te schikken, vond de rechter niet in verhouding staat tot de op vallende presentatie van het in terview in BN/De Stem, waarin de uitspraak heeft gestaan. De geëiste schadevergoeding van 15.000 gulden hoeft de gemeen te echter niet te betalen, omdat concreet geleden schade niet is bewezen. Daarnaast is de vor dering om Noordewier een spreekverbod op te leggen afge wezen omdat de rechter het niet aannemelijk vindt dat er vrees voor herhaling bestaat. Het feit dat Noordewier zegt dat de uitspraak uit zijn context is gerukt, is voor de rechter niet relevant. Als dat inderdaad zo is, dan nog heeft de burgemees ter gehandeld in strijd 'met het geen naar maatstaven van maatschappelijke zorgvuldig heid had mogen worden ver wacht'. „Hij heeft nagelaten voor publicatie inzage te ver langen van de weergave van het interview, hetgeen hem op zich vrij staat." Dan had hij de jour nalist kunnen aanspreken en actie kunnen ondernemen om de gewraakte uitlating recht te zetten, oordeelt de rechtbank. Salomonsoordeel Burgemeester Noordewier zei zich donderdag neer te leggen bij de uitspraak van de rechter en een rectificatie zal plaatsen. Advocaat J. IJdema van de ge meente is redelijk tevreden. „Het is eigenlijk een salomons oordeel: de excuses zijn van de' baan, evenals het spreekverbod, de schadevergoeding en de dwangsom. Ook de tekst van de rectificatie is ook aangepast. De rectificatie is bijna dezelfde als wij hadden aangeboden te plaatsen, alleen een maatje gro ter." Smart ontregelt, dat is be kend goede lezer. Vandaar dat zich tijdens menige uitvaart iets voordoet wat op geen en kele manier past bij de ernst van de gebeurtenis. Zo hebben wij ooit meege maakt hoe te Brouwersha ven in een gemeenschapscen trum de nabestaanden door een ver familielid consequent werden gefeliciteerd met het verscheiden van hun bemin de. Omstanders hoorden bevreemd aan hoe de rouwenden in een schater lach uitbarstten. Ook hebben we eens gehoord hoe een woordvoerder van I nabestaanden de aanwezi- I gen namens de overledene en de overlevenden uitvoerig I bedankte voor hun belang- I stelling. Dezer dagen waren we in I Goes bij een begrafenis. Toen we na afloop in de rij stonden om onze deelneming te betui gen, hoorden we een man voor ons op zeer gedragen toon déze wens uitspreken: I „Nou, heel veel verdriet ver der dan maar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33