Van nature een rustige jongen Zwaaien tussen de schoolbankjes Eerste kaarten van de nacompetitie worden geschud Thaibokser Frans van Wezel gaat voor het allerhoogste Midden-Zeeuws tafeltennis op twintig tafels door Jasper van der Bliek MIDDELBURG - Alles mag. Slaan, schoppen, stampen en vasthouden. Op bijna alle delen van het lichaam, met uitzonde ring van de edele. Dat klinkt als gewelddadig, agressief en bepaald niet vriendelijk. Thai- boksen is de hardste onder de vechtsporten. Wie bang is voor klappen hoort hier niet thuis. Toch is de sport niet louter het domein van echte bruten. Inte gendeel. Frans van Wezel (19) uit Middelburg beoefent thai- boksen op hoog niveau en is naar eigen zeggen een heel rus tige jongen. Een reeks vragen aan een ambitieuze sporter - 'ik ga binnen vijf jaar voor de we reldtitel' - over de risico's, het wereldje en de kick van de knock-out. Kun je uitleggen wat dat thai- boksen precies inhoudt? „Het is de meest complexe en technische vechtsport. In feite is alles geoorloofd. Je maakt ge bruik van alle delen van het li chaam en in feite zijn al die de len ook het doelwit. Maar veel mensen denken dat het gewoon rammen is, ordinair vechten. Onzin. Het is een sport die moei lijk onder de knie te krijgen is." Het klinkt wel agressief alle maal. „Dat is helaas het cliché, dat het crimineel en zo is. In de praktijk zijn er weinig echte vechtersba zen die met verkeerde bedoelin gen thaiboksen. Die kunnen het niveau niet aan, en bakken er in de ring niets van. Het heeft met karakter te maken en instelling. Voor mijzelf geldt: in de ring is het oorlog, en daarbuiten zijn we allemaal vrienden. En ik ontken niet dat het een harde sport is waar rake klappen val len, maar je hoeft niet agressief van aard te zijn om te thaibok sen." Is het gevaarlijk? „Er gebeurt natuurlijk wel eens wat, net als in andere vecht sporten. Maar het is niet zo dat er bij elke wedstrijd een ambu lance nodig is. Ik ben zelf nooit ernstiger geblesseerd geweest dan een kneuzinkje. De scheids rechters houden het over het al gemeen goed in de gaten. Die laten echt niet toe dat iemand helemaal verrot geslagen wordt. In voetbal gebeurt meer." Hoe ben je in deze ongebruike lijke sport terechtgekomen? „Ik deed eerst aan motorcross, maar daar ben ik op mijn veer tiende mee opgehouden. Vervol gens heb ik een paar jaar niets gedaan, tot mijn vader vroeg of ik eens mee ging kijken naar een training van een vriend van hem, André Masseurs. Toen ik het zag was ik meteen verkocht. Sindsdien leer ik de sport bij André en ben ik heel snel voor uit gegaan. Momenteel train ik vijf, soms wel zes keer per week. 's Ochtends en 's middags. In de ochtend in Essen, in België, thaiboksen en in de middag fit ness en conditietraining. Ik zie het als mijn beroep." Wat voor soort bokser ben je? „Ik ben heel compleet, beheers alle technieken, zowel het slaan als het trappen. Ik heb ook geen speciale voorkeur voor één be paalde techniek, in tegenstel ling tot veel anderen, die vooral voor het trappen gaan. Momen teel sta ik zesde op de Neder landse ranglijst, dus de combi natie die ik hanteer, werkt." Wat heb je tot nu toe bereikt? „Van de tweeëntwintig partijen die ik heb gebokst, heb ik er zes tien gewonnen. Vier won ik er zelfs op knock-out, wat een ge weldige kick geeft. Het gaat dus zeker de goede kant op. Daar zitten ook een paar wedstrijden in het buitenland bij. In Schot land heb ik gewonnen en in Frankrijk ook. En in december ben ik in Turkije geweest. Daar mocht ik gewoon niet winnen." Vertel eens. „Er werd mij gezegd dat ik een partij moest vechten in Istan bul, niet voor een titel of zo. Maar achteraf bleek het om het Turks kampioenschap te gaan. Het was wel een geweldige erva ring. De sfeer in de sporthal was indrukwekkend, er zaten drie duizend mensen, van wie de meesten van die grijzewolf-te- kens droegen, ook mijn tegen stander. Het gevecht zelf was zwaar, maar ik had toch het idee dat ik had gewonnen. Bleek dat de jury mij met 10-1 had laten verliezen! Achteraf bleek dat dat om veiligheidsredenen was. Eerder op de dag had een Turk op knock-out verloren van een Fransman en toen waren er al opstootjes geweest. Mijn partij was de hoofdwedstrijd en de hel zou losbarsten als ik zou win nen." Vind je dat er genoeg waarde ring is voor je sport? „Persoonlijk maakt het me niet zo veel uit dat mensen me niet kennen. Maar toch... Nederland is op thaiboksgebied een van de beste landen van de wereld. We hebben al een aantal wereld kampioenen gehad, onder wie de zoon van mijn trainer. Als je ziet hoeveel aandacht een Bar ney krijgt, die wereldkampioen darten is, vind ik dat wij wel wat meer verdienen. In landen als Thailand, Taiwan en Japan ken nen ze die Nederlanders wel." Is er veel concurrentie tussen thaiboksers onderling? „Ontzettend veel. Maar niet op een criminele manier of zo. De reden dat de sport slecht bekend staat, is dat een klein groepje het verpest. Als er een keer een vechtpartij is waar thaiboksers bij betrokken zijn, komt dat naar buiten. De meesten gaan heel sportief met elkaar om" Ga je het maken in deze sport? „Dat hoop ik natuurlijk wel. Op korte termijn wil ik zo veel mo gelijk wedstrijden winnen en stijgen op de wereldranglijst. Zo daag ik komende zondag de Bel gisch kampioen Johan de Bak ker uit. Ik denk dat ik tegen hem behoorlijk kans maak. Hij is heel technisch, bepaald geen koekenbakker, maar ik ga er voor. Als het aan mij ligt, sla ik hem er in de eerste ronde uit. Mijn doel is binnen vijf jaar we reldkampioen te worden. Dat is niet zomaar een droom, maar een echte mogelijkheid. Ik heb een heel goede trainer, ik weet dat ik het kan, en ik heb er alles voor over. Het lijkt me schitte rend om in bijvoorbeeld Japan tegen de besten te vechten en het grote geld binnen te halen." Frans van Wezel: „Voor mijzelf geldt: in de ring is het oorlog, en daarbuiten zijn we allemaal vrienden." foto Ruben Oreel Turner Anthony van Assche (10) gaat opgewekt door het leven door Peter van Kouteren SAS VAN GENT - Anthony van Assche is nog maar tien jaar, maar al aan zijn vierde seizoen in de nationale turnselectie be zig. De jonge gymnast uit Sas van Gent reist dagelijks naar Rotterdam, om daar een bijna vier uur durende centrale trai ning te volgen. Elke keer weer kijkt hij uit naar het moment dat zijn ouders hem omstreeks kwart voor drie uit school opha len. Zijn doelstelling ligt ver schrikkelijk ver weg. Als hij op achttienjarige leeftijd eenmaal de jeugdrangen mag verlaten, wil de talenvolle Sassenaar tot de absolute top doordringen. I Het klinkt vastberaden uit de mond van een kereltje van tien jaar, dat opgewekt door het le ven gaat en makkelijk pratend I zijn verhaal doet. Met zijn leng te (1 meter en 23 centimeter) en gewicht (21 kilogram) behoort hij tot de kleinsten van zijn leef tijd. Anthony van Assche moet er maar eens om lachen en kan er niet mee zitten. Hij eet veel, slaapt goed en lijkt in het beoe fenen van topsport een uitlaat klep te hebben gevonden, die - als prettige bijkomstigheid - als een rem op zijn bruisende ener gie werkt. „Stilzitten is voor Anthony heel moeilijk", weet zijn moeder Christine, die weet dat in huis de meubels als het even kan als gymtoestel worden gebruikt. Anthony: „Als de meester het niet ziet, zwaai ik wel eens tussen twee bankjes in de klas." Fratsen Het is allemaal niks vergeleken bij de kunsten en fratsen die hij op jongere leeftijd uithaalde. Hij was piepklein, toen hij zijn juf tijdens de kleutergym met gewaagde oefeningen op de ze- Met zijn lengte (1 meter en 23 centimeter) en gewicht (21 kilogram) behoort Anthony van Assche tot de kleinsten van zijn leeftijd. nuwen werkte. „We moesten al lemaal zulke makkelijke dingen doen, dat ik er helemaal niks aan vond", vertelt hij. De kleine durfal kreeg het voor elkaar om één keer in de week onder des kundige leiding bij Thor mee te trainen, maar wilde al snel meer. Uiteindelijk zwichtte trainer Bennie Vermandei (die zelf ooit Nederlands kampioen was) voor zijn smeekbedes en mocht Anthony twee keer per week een uur trainen. „Maar die andere kinderen mochten allemaal twee uur per keer trainen", weet hij nog. Nadat hij zijn debuut had ge maakt op het Nederlands kam pioenschap, kwam zijn loop baan in een stroomversnelling. „Hij werd onverwacht zesde en de bondstrainer had hem bezig gezien", zegt zijn moeder. „Om zijn techniek te verfijnen, mocht hij in het weekend naar de centrale trainingen komen." Daar ging voor de jonge VLISSINGEN - Zaterdag wordt in sporthal Groene Woud te Kapelle voor de zestiende keer het Midden-Zeeuws tafel tennis kampioenschap gehou den. Het evenement, dat geor ganiseerd wordt door ttv Kapel le, telt bijna honderd deelne mers. Ze komen van Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland en Tholen. Het toernooi staat open voor mannen, vrouwen en jeugdspe lers. Bij de mannen zijn staan de DE-, F-, G- en H-klasse open. De vrouwen komen uit in één klasse, terwijl de jeugd in de ge bruikelijke junioren-, aspiran ten-, pupillen- en welpenklasse is ingedeeld. Daarnaast zijn er de gebruikelijke dubbelklassen. In de hoogste mannenklasse (DE) gaat Christiaan van 't Hof van Smash'76 uit Sint Anna- land als favoriet van start. Voor al de Yerseke-spelers Tromp en Riedijk kunnen het de Thole- naar moeilijk maken. De vrouwen-klasse kent een grote favoriet: Corine Meester van Slagvast uit Kamperland. Wanneer zij aan het eind van de dag niet met de hoofdprijs huis waarts keert, zou dat een grote verrassing zijn. Bij de jongens junioren is Anne van Dijk van Smash'76 favoriet voor de titel. Jan van Stuivenberg van 't Batje uit Wolphaartsdijk is op papier zijn grootste belager. In sporthal het Groene Woud zal op twintig tafels gespeeld wor den.Het toernooi begint om 9.00 uur en zal rond 18.00 uur af gelo pen zijn. Zeeuws-Vlaming een wereld open. „We trainden drie uur per keer en ik vond het gelijk heel leuk. Nu train ik vijf en heel soms zes keer in de week. 's Woensdagsmiddags ben ik vrij en kan ik met mijn vriendjes spelen." Vrije dag Die ene vrije dag in de week leeft hij zich uit in voetballen, skeele ren, het bouwen van een hut of op de computer spelen. Zijn prestaties op school houden zo wat gelijke tred met die in de zaal. „Aardrijkskunde, taal en spelling een negen. Rekenen een acht. Geschiedenis en schrijven een achtenhalf", somt hij op in het bijzijn van zijn beste vrien den Steven de Meijer en Stefan Zrnic een aantal rapportcijfers op. „Voor gym heb ik een ne- genenhalf." Een verontschuldi gend lachje volgt. „Je krijgt bij ons op school geen tien op je rapport." „Om elke dag op tijd in Rotter dam te kunnen zijn, mag ik eer der van school weg. Het is op school zo gepland, dat elke dag het laatste halfuur iets leuks wordt gedaan. Soms vind ik dat wel eens jammer, maar trainen is echt heel leuk. In de auto be gin ik eerst te eten. Een appel, sinaasappel, banaan, druiven, kiwi en een komkommer. Soms eet ik nog kaas met tomaat, 's Ochtends eet ik één of twee bo terhammen en tussen de middag eet ik altijd warm. In de auto maak of leer ik mijn huiswerk. Soms is het niet zo netjes ge schreven natuurlijk, maar dan zeg ik tegen de juf dat ik in de auto heb gewerkt. Als we klaar zijn met trainen, doe ik na het douchen een joggingspak aan. Daarna ga ik in de gordel op de achterbank liggen en val ik in slaap. Als mijn vader me thuis uit de auto tilt, word ik meestal wakker." „Ik droom er niet echt van, maar denk wel eens aan het Jeugd EK in 2004 en de Olympische Spe len van 2008. Daar zou ik heel graag bij willen zijn." Gevaarlijk Voor Rob Stout, bondstrainer, staat het vast dat die doelstel ling haalbaar moet zijn. „Hoe wel het heel gevaarlijk is om in de toekomst te kijken. Bij de bond is maar weinig geld. Zijn door Barry van der Hooft VLISSINGEN - Voor veel ploe gen zit de competitie erop en zijn de prijzen verdeeld. Eén van die prijzen, een periodetitel, geeft recht op een plaats in de nacompetitie en die gaat ko mend weekend dan ook van start. In de derde klasse A van het za terdagvoetbal voerde de Meeu wen lang de ranglijst aan, maar het was uiteindelijk Heinkens- zand dat de titel in de wacht sleepte. De Meeuwen eindigde als tweede en mag nu proberen om via de nacompetitie een plekje in de tweede klasse te veroveren. Eén van de spelers die hier zijn steentje aan bij zal dragen is de 21-jarige Martijn Hengst. Dat zijn ploeg als favoriet aan de nacompetitie (met verder Apollo'69 en Bevelanders) be gint, vindt hij vrij logisch. „We hebben in de laatste drie wed strijden weer goede resultaten neergezet en gezien de eind stand op de ranglijst gaan wij als favoriet van start. Ik vrees meer voor Apollo dan voor Be velanders, al hebben die na tuurlijk weer wel de derde pe riode gepakt. Dat doen ze vol gens mij bijna ieder jaar", ver telt Hengst. Martijn Hengst hoopt via de na competitie zijn seizoen nog goed af te sluiten, want een blessure hield hem enige tijd aan de kant. Hengst: „Ik heb ongeveer zeven weken niet kunnen spelen van wege ingescheurde enkelban den. Afgelopen zaterdag heb ik weer voor het eerst twintig mi nuten meegedaan en gelukkig nog een doelpuntje meegepikt. Voor de wedstrijd tegen Apollo ben ik dan ook optimaal gemo tiveerd." Mocht de Meeuwen via de nacompetitie promotie af dwingen, dan moet de ploeg de tweede klasse aankunnen. „Maar dan moeten we wel alle spelers erbij hebben, want als we net als dit seizoen met veel blessures te maken krijgen, dan zie ik het somber in. Aan de an dere kant hebben veel jeugdspe lers door die blessures ervaring hebben opgedaan. Dat is mis schien wel een voordeel. Zij kunnen dan ook iets extra's brengen", vindt Hengst. De wedstrijd van komende za terdag tegen Apollo ziet hij vol vertrouwen tegemoet. „Ik weet bijna zeker dat wij gaan win nen. Het gevaar van Apollo is bekend, maar daar zullen wij ons niet aan aanpassen. Wij moeten het spel maken en laat Apollo zich maar aan ons aan passen", aldus een zelfverzeker de Martijn Hengst. Apollo'69 Voor aanvang van het seizoen rekende bij Apollo niemand op een periodetitel. De ploeg draaide echter goed en nacom petitie werd een feit. Eén van de pijlers binnen het team is aan valler Jean-Paul Harthoorn. Met zijn 26 treffers had hij een groot aandeel in de goede resul taten, maar een ander aspect telde in zijn ogen ook zwaar mee. „De onderlinge sfeer binnen de groep is gewoon heel goed. Ik denk dat dat dit seizoen heel be- langrijk is voor ons. Als de sfeer goed is dan ben je al een heel eind op weg. Dat heb ik bij ons wel gemerkt." Apollo had niet echt een goede generale voor de wedstrijd tegen de Meeuwen, want de laatste competitiewed strijd tegen Bevelanders ging met 3-1 verloren. „Iedereen is echt al heel lang met die wed strijd bezig en dat kon je zater dag ook merken. We moeten ge woon zorgen dat we ons eigen spelletje spelen zoals we dat al een heel seizoen doen. Dan heb ben we tegen Bevelanders een goede kans en tegen de Meeu wen moeten we het maar af wachten. Dat is toch een tegen stander van formaat", vindt 'Pi no' Harthoorn. Kapelle In de tweede klasse van het za terdagvoetbal staat door de deelname van Kapelle, SSV'65 en Terneuzense Boys een drietal interessante nacompetitie- duels te wachten. De aftrap is zaterdag in Kapelle, waar de plaatselijke trots Terneuzense Boys ontvangt. „Dat we thuis spelen is misschien een voor deel, maar het wordt een hele moeilijke wedstrijd. Terneuzen se Boys ligt ons niet", vindt trai ner Joost Folmer. „We zijn dan wel de productiefste ploeg van deze klasse, maar tegen Terneu zense Boys hebben we dit sei zoen nog niet gescoord." Promotie naar de eerste klasse zou voor de naar SSV'65 ver trekkende Folmer een mooi af scheid zijn. Folmer: „Ik vind het veel belangrijker voor de club, dan voor mijEr is de laatste ja ren organisatorisch veel veran derd bij Kapelle en op promotie is men berekend. Maar het is geen must." Folmer is dus volgend jaar in dienst van SSV'65, één van de tegenstanders in de nacompeti tie. Tegenstrijdige belangen? „Nee", zegt Joost Folmer. „Ik werk op dit moment volledig in dienst van Kapelle en ik hoop dat Kapelle promoveert. SSV'65 is pas van later zorg", aldus Folmer. Vierde klasse De nacompetitie in de vierde klasse van het zaterdagvoetbal vangt aan met de wedstrijd tus sen Wolfaartsdijk en Nieuw- dorp. Gezien de ranglijst is Wolfaartsdijk de absolute un derdog, want tussen de ploeg van Carlos de Jonge en tegen stander Nieuwdorp zat in de eindrangschikking een gat van zestien punten. „Daar ben ik het wel mee eens", zegt trainer Carlos de Jonge. „Het puntenverschil is best groot te noemen. Maar dat komt doordat Nieuwdorp tot het laatst voor de titel hebben mee gestreden. Wij zijn na het win nen van de eerste periode afge vallen voor het kampioenschap en hebben toen eigenlijk alle pijlen op de nacompetitie ge richt. De scherpte was weg." Die scherpte zal tegen Nieuw dorp weer aanwezig moeten zijn, wil Wolfaartsdijk een ac ceptabel resultaat behalen. De Jonge: „Over het geheel gezien is Nieuwdorp de betere ploeg. Ze hebben een aantal spelers die een paar klassen hoger hebben gespeeld en zijn dus een stuk ge- routineerder. Maar we gaan ge woon voor de volle winst. „Datzelfde zullen wij doen", zegt Peter Wolse van Nieuw dorp. „Het zal niet meevallen om de nacompetitie te winnen. Alledrie de ploegen zijn aan el kaar gewaagd. Wolfaartsdijk is een ploeg met veel inzet en een redelijk goede voorhoede. En Nieuwland heeft niet voor niets de minste tegendoelpunten van de gehele vierde klasse." Een moeilijke klus dus voor Nieuwdorp, maar Wolse ziet het duel vol vertrouwen tegemoet. „Zaterdag tegen Wolfaartsdijk gaan we voor drie punten en niks minder. En van Nieuwland hebben we in de competitie twee keer verloren. Ik verzeker je dat we dat geen drie keer gaan doen", beweert Wolse. foto Charles Strijd toekomst hangt helemaal af van de goodwill in Zeeland. Maar hij heeft absoluut mogelijkheden om op het EK voor jeugd tot achttien j aar te gaan scorenHet is een heel lange weg tot senio renturner. Maar als hij zich zó blijft ontwikkelen, dan heeft hij een kans om echt mee te doen. En dan bedoel ik niet erbij zijn, maar echt meedoen." „Hij is een vrolijke turner, die met heel veel plezier traint. An thony is heel getalenteerd en verschrikkelijk sterk. Hij weegt niet veel, maar beheerst al heel veel krachtonderdelen. Ik zie hem elke keer weer vooruit gaan. Stout heeft dan ook veel ver trouwen inhet jonge talent. „Hij beheerst de oefenstof voor de volgende leeftijdscategorie al helemaal. Het is een heerlijk ventje om mee te werken. Hij be hoort overigens tot een heel ge talenteerde groep. Uitzonder lijk goed. Ik betrap Anthony er soms wel eens op dat hij te seri eus bezig is. Als hem iets niet lukt, kijkt hij chagrijnig. Dat mag niet, vind ik. Hij moet er plezier in hebben. Daar waak ik over." Meeuwen-spits Martijn Hengst is lang geblesseerd geweest, maar morgen staat hij weer aan de aftrap van de nacompetitie. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27