mm iini Principe-akkoord over Kosovo Labour grijpt mis in Schotland Nieuwjaarsdag 2000 volgens Alders een dag als elke andere 4 WEKEN 110' iSSfef* MÊÊÊÊÊÊmm Treinen voor de tunnel Eerste vogels gingen hardlopend de lucht in Rusland en het Westen nog niet eens over invulling zeven-puntenplan Rhwllgwyn^T Llan-vire-pooii-gyg^qiii 9M"9Q-ger-u-queem-(jrnh. ooll-llandus- 1 Auto Leasen? Held van Normandië overleden VOOR 16,00 JA, ik wik VACATURES PZC Geleidelijk zon Eerst plaatselijk mist. Geleidelijk opklaringen en droog. Vanavond kans op buien met onweer. Maxima 21 graden. 242e jaargang no. 108 vrijdag 7 mei 1999 losse nummers 1,80 ■HHMH van onze redactie buitenland LONDEN - Dc eerste vogels hebben niet geleerd om te vlie gen door uit bomen te springen maar door hard te lopen en met hun vleugels te slaan. De vraag hoe de eerste vogels de lucht ingingen heeft weten schappers al bezig gehouden sinds begin vorige eeuw. Bijna alle wetenschappers zijn het erover eens dat vogels geëvolu eerd zijn uit dinosaurussen, maar hoe ze van de grond zijn gekomen bleef onduidelijk. Critici van de hardlopers-the orie stelden dat de eerste vogels nooit genoeg snelheid kunnen hebben gemaakt om de lucht in te gaan. Daarom moeten zij hebben leren vliegen door eerst in bomen te klimmen om zich vervolgens te laten vallen. Maar paleontologen van het Museum voor Natuurlijke His torie in Los Angeles zijn na nieuw - ook aërodynamisch - onderzoek tot de conclusie ge komen dat de oudste bekende vogelsoort, de 150 miljoen jaar geleden levende Archaeoptrix, wel degelijk snel genoeg was om omhoog te komen. De onderzoekers Chiappe en Burgers presenteren in het blad Nature ook een theorie over het leven van de gevleugelde dino saurussen, waarvan onlangs in China fossielen zijn ontdekt. Deze dieren vlogen nog niet. De eerste gevleugelde dino's konden meer snelheid maken door met hun vleugels te klap peren, stellen Chiappe en Bur gers. Daarmee wisten zij uit de klauwen van grote roofdieren te blijven. Hun nakomelingen gingen steeds sneller, totdat zij uiteindelijk het luchtruim ko zen. De Archeoptrix is waar schijnlijk een van de laatste fases in de evolutie naar het vliegen. RTR/AFP WHO: geen Ebola in Congo Een microbioloog in Zuid-Afrika heeft onder zoek gedaan naar de oor zaak van de dodelijke koorts in Congo. Volgens de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) blijkt daaruit dat de ziekte niet veroorzaakt wordt door het gevreesde Ebola-vi- rus, maar door het minder gevaarlijke Marburg-vi rus. Artsen zonder Gren zen zet vraagte- kens bij deze k conclusie. Boezem krijgt groots onthaal van onze redactie buitenland BONN - Het Westen en Rusland zijn het op be langrijke punten eens ge worden over een geza menlijke aanpak van de crisis rond Kosovo. Tijdens een bijeenkomst van ze ven grote industrielanden en Rusland (de G-8) in Petersberg bij Bonn, onderschreef de Rus sische minister van Buitenland se Zaken, Ivanov, gisteren zeven 'principes' voor de beëindiging van het conflict. Diplomaten spraken van een belangrijke stap vooruit. Maar over de in vulling van het akkoord bestaat nog geen eenstemmigheid. In een verklaring die na afloop van de G-8-bijeenkomst werd uitgegeven, wordt een 'onmid dellijke beëindiging van de re pressie in Kosovo' geëist en te rugtrekking van Joegoslavische militairen, politie en paramili taire eenheden; terugkeer van alle vluchtelingen, een interna tionale civiele én veiligheids macht onder VN-vlag en een VN-interim-bestuur voor Kos ovo, gevolgd door autonomie. De tekst moet de basis vormen Duizenden huizen voor Kosovaren DEN HAAG - De gemeenten in Nederland stellen 'enkele dui zenden' extra woningen be schikbaar voor de huisvesting van Kosovaren uit de tenten kampen in Ermelo en Ter Apel en de kazerne in Raamsdonks- veer. Die afspraak heeft een kabi netsdelegatie gisteravond ge maakt met de gemeenten en de provincies. De gemeenten zul len ook meewerken aan de op vang van andere statushouders dan Kosovaren. In Nederland verblijven nu in opvangkampen 2.024 Koso- vaarse vluchtelingen. De evacu- atievluchten naar Nederland zijn gisteren gestaakt. Of die worden hervat, is afhankelijk van een besluit van de minister raad vandaag over verruiming van de opvang. Daarnaast zit ten er in asielcentra al zo'n drie duizend Kosovaren. De Samenwerkende Hulporga nisaties (SHO) hebben tot nu toe 85 miljoen gulden ontvangen op giro 555 voor de Kosovo-actie. Het gironummer blijft voorlo pig nog open. ANP Keniaanse vips zouden Öcalan hebben verkocht NAIROBI - De leider van de Koerdische Arbeiderspartij PKK, Öcalan. is door invloed rijke personen in Kenia aan Turkije verkocht voor vijf mil joen dollar. Het Keniaanse parlementslid Shill heeft dat woensdag ten overstaan van het parlement in Nairobi verklaard, zo meldde gisteren de Keniaanse krant Daily Nation. Shill kreeg bijval van zijn colle ga Kituyi. Volgens hem zouden hoge functionarissen bij justitie en andere hooggeplaatsten be trokken zijn geweest bij de overeenkomst. Onderminister Ruto verklaarde niets van de zaak te weten. Kituyi zei dat het oorspronke lijk de bedoeling was dat Kenia de rebellenleider een veilige doortocht naar Zuid-Afrika zou verlenen. Daar zou hij met in stemming van president Man dela asiel krijgen. „De Zuid- Afrikaanse vice-president Mbe- ki was al per vliegtuig op weg naar Nairobi toen de ontvoering plaatsvond", aldus Kituyi. De beschuldigingen kwamen boven toen in het parlement vragen werden gesteld over de omstandigheden waaronder Öcalan Kenia binnen was geko men. ANP/AFP van een Veiligheidsraad-resolu tie waarover Rusland en de an dere vier permanente leden van de V-raad (VS, China, Frankrijk en Groot-Brittannië) op korte termijn gaan onderhandelen. Met de gezamenlijke verklaring zijn nog niet alle meningsver schillen tussen Rusland en het Westen uit de weg geruimd, er kende de Duitse minister Fi scher, tijdelijk voorzitter van de G-8. „Er is nog veel te doen. Zo zijn er verschillende ideeën over wanneer de NAVO de bombar dementen moet stoppen en hoe de veiligheidsmacht moet zijn samengesteld." Ook laat de tekst in het midden of er al dan niet Joegoslavische troepen in Kosovo kunnen achterblijven. Maar 'niet in het minst door de missie van Tsjernomyrdin' zijn de belangrijkste politieke gezichtspunten nader tot elkaar gekomen, zei de Duitse bonds kanselier Gerhard Schroder. Ivanov zei dat Rusland nu over leg gaat voeren met Belgrado over de vraag hoe de principes in de praktijk kunnen worden gerealiseerd. Rusland vindt nog steeds dat de NAVO zijn aanval len moet staken en voelt weinig voor een door de NAVO geleide of gedomineerde vredesmacht. Ivanov liet bovendien weten dat instemming van de Joegoslavi sche president Milosevic nodig is voordat een internationale troepenmacht in Kosovo gele gerd kan worden. Het Joegoslavische persbureau Tanjug meldde het akkoord zonder enig commentaar en kri tiek. Belgrado is echter nog steeds tegen NAVO-troepen op zijn grondgebied. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Albright, liet in Bonn weten dat de be langrijkste NAVO-lidstaten on misbaar zijn voor het creëren van een veilige situatie in Koso vo. Minister Van Aartsen (Buiten landse Zaken) is verheugd en noemde het erg belangrijk dat Rusland nu de aanpak van de NAVO steunt en onderschrijft. Dat is volgens Van Aartsen be langrijk, omdat het isolement van Milosevic hierdoor wordt versterkt. GPD/DPA/ANP/AP zie ook pagina 2 Een kiezer wacht op het station van Llanf airp wllgwyngyellgogerych wy rndrobwllllantysiliogogogoch in het noorden van Wales. foto Phil Noble/AP van onze redactie buitenland LONDEN - De regerende Britse La- bourpartij zal waarschijnlijk geen meerderheid behalen in de eerste ver kiezingen voor een Schots parlement in bijna 300 jaar. Dat meldde de BBC gisteravond op grond van een ondervraging van drie duizend kiezers bij het verlaten van het stemlokaal. Labour zou volgens die peiling 5 5 tot 61 zetels krijgen in het 129 zetels tellende parlement. De Schotse Nationale Partij kwam op 41 tot 47 zetels, de Liberaal Democra ten op tien tot zestien en de Conserva tieven op elf tot zeventien zetels. La bour zou 65 zetels moeten halen om de absolute meerderheid te krijgen. Volgens de peiling kreeg de partij van Blair ongeveer veertig procent van de stemmen tegen 32 procent voor de SNP. Een Labourwoordvoerder zei verheugd te zijn over de uitslag.,Deze verkiezin gen tonen aan dat de Schotten separa tisme verwerpen. De kiezers hadden een duidelijke keus: een kostbare en slordige echtscheiding of het positieve beleid van Labour." Waarnemers ver wachten dat de socialisten een coalitie regering zullen trachten te vormen met de Liberaal-Democraten. Het historische karakter van de verkie zingen ten spijt, liepen de Schotten niet warm voor een gang naar de stembus. Dat bleek maandag al tijdens de tour nee in Edingburgh van New Labour- lijsttrekker en gedoodverfde eerste Schotse premier Donald Dewar. „Het Londense metro krijgt sexy stem gewezen dat reizigers deze stem, Advertentie LONDEN - Mededelingen via de omroepinstallatie in de Lon dense metro zullen voortaan worden uitgesproken door een sexy, vrouwelijke stem. Uitgebreid onderzoek heeft uit- die lijkt op die van Marilyn Monroe, het meest waarderen. Lange tijd klonk op bandjes een autoritair galmende mannen stem. GPD Middelburgse parkeerwachters doen niet aan bevrijdingsdag door Guido van der Heijden MIDDELBURG - De parkeerwachters waren de enige Mid delburgse ambtenaren die wél werkten op de vijfde mei. Wie dacht op deze feestdag geen parkeergeld te hoeven betalen vond een bon van 66,75 onder de ruitenwisser. Bevrijdingsdag zorgde voor verwarring. Op feestdagen hoeft immers geen parkeergeld betaald te worden. Volgens de ge meente is bevrijdingsdag slechts om de vijf jaar een officiële feestdag. Vlissingen deed niet moeilijk. Omdat de tekst op de parkeermeters tot misverstanden kan leiden was het parke ren daar wel gratis. Vlissingen heeft de koningin aan zijn zij de. Bij koninklijk besluit bepaalde zij dat 'aanwijzing van die dag als nationale feestdag is gerechtvaardigd.' zie pagina 18 U least al een E VW Passat vanaf 619,- per maand "5 c At k A Bel of*"* eenoKerte! AUTO-LEASE Walcheren Tel.: 0118 424000 Fax.: 0118 41Ó699 door Yvonne Wiggers DEN HAAG - De kans dat zich bij de millenniumwisseling ern stige problemen voordoen, is net zo groot als op elke andere wil lekeurige dag. Op 1 januari 2000 moet net als bij andere jaarwis selingen rekening worden ge houden met brandende kerstbo men en buurtfeesten. Maar verder is het 'business as usual'. Dat concludeert de commissie- Alders, die zich heeft gebogen over de eventuele gevolgen van die de overgang naar het nieuwe millennium. De commissie on der leiding van de commissaris van de koningin in Groningen heeft haar bevindingen gisteren aan staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken aan geboden. Conclusie: het wordt waarschijnlijk een nieuwjaars dag als iedere andere. Maar voor de zekerheid is een beschrijving gegeven van de problemen die zich in het ergste geval kunnen voordoen. Babyfoons Het gaat dan om ouders die van uit het feestgedruis naar huis moeten terugkeren omdat de babyfoons zijn uitgevallen. Ver der zullen ouderen, hulpbehoe venden en alleenstaanden zich misschien ongelukkig voelen omdat de stroom is uitgevallen. Ze kunnen dan namelijk geen familie of vrienden bereiken en ze hebben mogelijk geen lan taarn bij de hand om him wo ning te verlichten. Ook flatbewoners van boven de vierde etage hebben pech. Bij hen komt waarschijnlijk geen water uit de kraan. De commissie verwacht in de meest ongunstige situatie dat de stroom gedurende maximaal acht uur uitvalt. Veel Nederlan ders zullen dan kaarsen op tafel zetten, waardoor de kans op brand groter wordt. Bij het uit vallen van de verwarming kan iedereen zich warmhouden met gesloten gordijnen, dekens en truien. Overigens verwacht de commis sie geen extreem koude jaarwis seling. „Overdag variëren de temperaturen tussen de drie en zeven graden Celsius. In de nacht is er sprake van een lichte PRODUKTJE BAKKERS DOCENTEN TECHNISCHE TEKENAARS vorst", aldus de notitie. CEEL MEDEWERKER DIRECTEUREN ACCOUNT MEDEWERKER PlatfOlTO MTS EN HTS'S TUINMAN TELEFONISTE POOLMEDEWERKERS Het Millennium Platform is het eens met de stelling van de com- MORGEN IN DEZE KRANT!! missie-Aldersdaterindevitale enige blijk van opwinding kwam voor rekening van twee hondjes, die het met elkaar deden"schreef een krant. Ande re lijsttrekkers stuitten tijdens de cam pagne ook op een lusteloos electoraat. Toen Dewar gisterochtend in Glasgow naar de stembus ging, viel er een naar geestige motregen en nadat hij had ge hoord dat er bedroevend weinig kiezers een kruisje hadden gezet, sprak hij be zorgd: „Dit valt me tegen. Ik hoop dat de Schotse kiezers het slechte weer ver slaan en toch massaal gaan stemmen." Dat kon tot gisteravond laat. Overvoering Alle analisten zijn het erover eens dat de flauwe belangstelling voor de ver kiezingsstrijd niet voortkomt uit desin teresse, maar uit overvoering en uit het besef dat de belangrijkste strijd twee jaar geleden al gevoerd is. Toen immers kozen de Schotten met een opkomstpercentage van 75 procent massaal voor invoering van een eigen parlement. De vraag wie daar vervol gens in zitting dienen te nemen, was blijkbaar toch wat minder interessant. Gisteravond werd verwacht dat het op komstpercentage van 1997 niet ge haald zou worden. Volgens dezelfde BBC-peiling krijgt Labour in Wales de helft van de parle mentszetels. Hier werd een nog lagere opkomst verwacht, gezien het bedui dend lager aantal bevoegdheden dat dit parlement krijgt. Gevreesd werd dat minder dan vijftig procent zou stem men. RTR/GPD zie ook pagina 4 Dertig jaar geleden werd op zijn werk de pijp uitgeklopt, nu wordt hij geëerd als een hedendaagse Leonardo da Vinei. Van daag verschijnt een luxe catalogus met het complete oeuvre van de Middelburgse kunstenaar Marinus Boezem, die in ja nuari 65 is geworden. Bovendien beginnen dit weekend expo sities van zijn werk in het Almeers Centrum voor He- dendaagse Kunst de Paviljoens, Museum Kröller- O Müller in Otterlo en De Vleeshal in Middelburg. Hoek door oog van de naald Hoek leed donderdag in het bekerduel met vierdeklasser IJ- zendijke bijna gezichtsverlies. De zaterdag-hoofdklasser won maar nipt met 4-3. Vooral Adrie van Hanegem, de spits van IJzendijke, was een plaag voor Hoek. Hij f W scoorde driemaal. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst en cul tuur: 9,10,1113 en 14; zeela nd: 15,16,17 en 19; sport: 23,24, 25, 26 en 27. van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse D-Day- held majoor John Howard is overleden op 84-jarige leeftijd. Dat heeft de BBC gisteren ge meld. Howard leidde de aanval op de Pegasus Brug in de vroege uren van de geallieerde invasie in Normandië. Onder aanvoering van Howard landden op 6 juni 1944 de eerste geallieerde troe pen met zweefvliegtuigen bij de strategisch belangrijke brug om deze op de Duitsers te verove ren. De militairen hadden de op dracht de brug in handen te houden tot de troepen die de stranden moesten bestormen, hen zouden bereiken. De operatie was een succes. De zweefvliegtuigen landden ge ruisloos en de paratroepen wis ten de Duitsers die de brug be waakten, te overmeesteren. Howard dankte veel van zijn roem aan de film De Langste Dag. De Brit en de succesvolle inname van de Pegasus Brug ko men in die film uitgebreid aan de orde. ANP sectoren geen grote problemen zijn te verwachten. Dat is volgens een woordvoer ster mede het resultaat van ja renlang hard werken. „Toen wij in 1997 begonnen, wisten de meeste mensen nog niet eens wat het millenniumprobleem was. Nu is er hard aan gewerkt en hebben de vitale sectoren ook tegen ons gezegd dat alles in or de is." ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. (Advertentie) 713214 000002 WH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1