Veere verbetert straatverlichting PZC Laat de toeristen maar komen PZC Vervuiling in kustwater Breskens Klachtencoördinator waakt over handelen Veerse ambtenaren Kwart miljoen van drugswinst geëist zeeland 17 Ook aandacht voor sociaal onveilige plekken in beheersplan Promotie Team Veere vrijdag 7 mei 1999 door Ab van der Sluis KOUDEKERKE - De gemeente Veere gaat binnen drie jaar alle oude lantaarnpalen vervangen. Sommige zijn veertig jaar oud. Die zijn zo versleten dat de ga ten erin vallen. Van de ruim vierduizend lichtmasten in de gemeente zijn er ongeveer 1300 tussen de 25 en 40 jaar. Vervan ging kost bijna achthonderd duizend gulden. De voormalige gemeenten, die nu Veere vor men, zijn al in 1989 gewaar schuwd voor de slechte kwali teit van de lichtmasten. Vóór de gemeentelijke herinde ling in 1997, hield elke gemeente er wat betreft openbare verlich ting een eigen beleid op na. De ene gemeente plaatste bijvoor beeld antieke lantaarnpalen om de sfeer in het dorp te verhogen. Op grond van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek is een gemeente aansprakelijk voor schade als de weg, inclusief de openbare verlichting, niet aan de eisen Thema-avond over reuma en pijnbestrijding GOES - Pijnbestrijding en de acceptatie van pijn, zijn de on derwerpen van een voorlich tingsavond van de Reumapati- entenbond op dinsdag 18 mei in Hotel Goes. De reumatoloog Lems vertelt over de laatste ontwikkelingen op het gebied van pijnbestrij ding (NSAID's), terwijl zijn col lega Sonnaville ingaat op de be- handelingsmogeli j kheden naast pijnbestrijding. Psycho loog Kapteijn belicht de psy chologische gevolgen van een reumatische aandoening.De laatste spreker, mevrouw Ko ning, vertelt uit eigen ervaring over de manier waarop zij om gaat met haar dagelijkse pijn en toch de moed erin weet te hou den. De avond wordt georganiseerd door de landelijke reumapati- entenbond en de regionale reu ma- en Bechterewpatiëntenver- enigingen. Belangstellenden zijn vanaf 19.15 uur welkom in Hotel Goes aan de Anthony Fokkerstraat 100 in Goes. voldoet. Wettelijk is nog niet vastgelegd aan welke eisen straatverlichting moet voldoen. Veere heeft Delta Nutsbedrijven gevraagd een inventarisatie en daarna een beheersplan open bare verlichting te maken. Uit dat plan blijkt dat de openbare verlichting op verkeerswegen over het algemeen goed is. De straatverlichting op landbouw- wegen, kruispunten en T-split- singen en bochten is minder van kwaliteit. De gemeente Veere zal bij de verantwoordelijke wegbeheerders aandringen op een uniform beleid. Nachtstand Het college stelt de gemeente raad voor om het in- en uitscha kelen te veranderen. In de kust- kernen (Domburg, Oostkapelle, Veere, Vrouwenpolder, Westka- pelle en Zoutelande) zal worden overgegaan op een nachtstand. De verlichting gaat dan aan een kwartier na zonsondergang en wordt pas weer uitgeschakeld een kwartier voor zonsopgang. In Aagtekerke, Biggekerke, Ga- pinge, Grijpskerke, Koudeker- ke, Meliskerke en Serooskerke gaat de verlichting aan een kwartier na zonsondergang en om 6.30 uur 's ochtends. Uit schakeling gebeurt om 23 uur 's avonds en een kwartier voor zonsopgang. Algemeen beleid is dat plaatsen met recreatieve, sport- of culturele voorzienin gen goed verlicht zijn. B en W willen gaan praten met de Woningstichting Walcheren om te kijken of die bereid is ver lichting aan te leggen in de ge meenschappelijke achterpaden van woningen. Een gemeente is niet verantwoordelijk voor straatverlichting in semi-open- bare ruimtes, ze heeft slechts een bemiddelende rol tussen be woners en bijvoorbeeld een wo ningbouwvereniging. Het colle ge zou het wel toejuichten als de achterpaden verlicht werden, omdat deze bekend staan als so ciaal onveilige plekken. Kosten Voor het jaar 2000 gaat het col lege ervan uit dat de straatver lichting de gemeente een half miljoen gulden kost. Dat bedrag gaat elk jaar iets omhoog. In 2005 kost de openbare verlich ting bijna zevenhonderddui zend gulden. Leden van het Veerse Promotie Team en van de activiteitencommissie in Vrouwenpolder tonen de Internetpagina's, waarop een agen da te bekijken is. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ab van derSluis VEERE - Het Promotie Team Veere en de Commissie promo tie en activiteiten Vrouwen polder hebben donderdag avond gezamenlijk hun activi teiten gepresenteerd voor het komend toeristisch seizoen. In Veere is de aandacht vooral ge richt op de cultuur-historische aspecten. Vrouwenpolder pre senteerde zich als dé familie badplaats van Walcheren. Doel van de bijeenkomst, aan boord van het schip de Made leine, was het elkaar informe ren over toeristische en recrea tieve ontwikkelingen in Veere en Vrouwenpolder. Het Promotie Team Veere heeft onder meer de Palm Challenge Cup vastgelegd, een historische trektocht met paarden. Het evenement komt dit jaar twee dagen. Groepen toeristen kunnen Jos van Am sterdam inhuren, die histori sche verhalen vertelt op histo rische plekken in Veere, zoals bij de Grote Kerk, de Camp- veerse Toren en het stadhuis. Wie wil weten wat er de ko mende maanden georgani seerd wordt in het stadje, kan onder meer terecht op de web site van het team. A Franke van het team maakte zich - in aanwezigheid van wethouder M. Brouwer - te Roller, zorgen over de teloor gang van de cultuurhistori sche waarde van Veere. Als voorbeeld noemde hij museum de Schotse Huizen, dat een on zeker bestaan leidde, de vele kosten die gemoeid zijn met een nieuwe culturele bestem ming voor de Grote Kerk en het verdwijnen van het Veers archief naar Middelburg. „Kunnen we de toeristen straks nog wel iets bieden, be halve lege panden en gesloten deuren?" Volgens de wethouder is die angst onterecht. De gemeente gaat nog praten met andere partners om de kosten voor de Grote Kerk te verminderen en op dit moment buigt een werk groep zich over een nieuwe museale functie voor het stad huis. Vrouwenpolder besteedt dit jaar veel aandacht aan kinde ren. „Want als de kinderen het naar hun zin hebben", aldus A van de Brande, „dan hebben de ouders het ook naar de zin." Zes weken lang worden er op het strand, maar ook in hét dorp speciale activiteiten voor kinderen georganiseerd. Nieuw is de Polder Expres, een paardentram die acht a negen zondagen drie ritten per dag verzorgt. De commissie hoopt dat er toe stemming wordt gegeven om in ieder geval een deel van de tocht door het natuurgebied Oranjezon te laten lopen. Brand in garage Oost-Souburg OOST-SOUBURG - Bij een brand in een garage aan de Zaan- straat in Oost-Souburg is donderdagavond het dak en het metselwerk beschadigd. De inboedel ging verloren. De stads gewestelijke brandweer heeft het vuur geblust. Het schade bedrag is onbekend. De brand ontstond om 20.50 uur toen de bewoner bezig was met slijp werkzaamheden aan een auto. Door vonkvorming werd de aanwezige benzine ontstoken. De bewoner heeft nog geprobeerd de brand te doven met een poe derblusser, maar de capaciteit ervan bleek te gering. De brandweer was snel ter plekke, omdat ze die avond aan het oefenen was. Door de snelle inzet kon voorkomen worden dat een aanwezig gasfles explodeerde. Terrassen Veere langer open KOUDEKERKE - De terrassen in de gemeente Veere mogen voortaan later dicht. Nu moeten ze nog om middernacht ge sloten worden. Het college van burgemeester en wethouders heeft de gemeenteraad voorgesteld de sluitingstijden te ver ruimen tot 2 uur 's nachts. Om 1.30 uur mag er niet meer geser veerd worden. Eind vorig jaar stelde de gemeenteraad dat de terrassen om 0.00 uur dicht moesten. Dat bleek in de praktijk op problemen te stuiten. Rond middernacht is het zeker in de zomermaanden nog druk op de terrassen. De bezoekers mas saal manen weg te gaan, stuitte op problemen. Juist rond het sluitingsuur moet de politie op diverse plaatsen tegelijk zijn. Het college heeft de afgelopen maanden gesproken met de ho- reca-ondernemers over verruiming van de sluitingstijden van de terrassen. De gemeenteraad vergadert er begin juni over. Werkstraf voor ontucht met kind MIDDELBURG - Een werkstraf van 240 uur en een voor waardelijke celstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. Dat vonnis velde de rechtbank in Middelburg don derdag in de zaak tegen een 35-jarige Middelburger die on tucht had gepleegd met een vierjarig meisje. Verder bepaalde de rechtbank dat de man zich in zijn proeftijd, zo lang als no dig is, moet laten behandelen in een psychiatrische kliniek; ook moet hij aanwijzingen van de reclassering volgen. De eis was negen maanden en een half jaar voorwaardelijk geëist. Vlissingse winkels op zondag open VLISSENGEN - Het college van burgemeester en wethouders vindt dat alle winkels in Vlissingen op zondag open moeten kunnen zijn. Momenteel mogen enkel de winkels in het cen trum hun deuren elke zondag open zetten. De winkeliers bui ten het centrum mogen dat maar twaalf dagen in een jaar. Het voorstel om de openstelling te verruimingen ligt nu bij de Ka mer van Koophandel en bij de Coördinatiegroep Detailhan del. De coördinatiegroep brengt medio mei haar advies uit. Ambtelijk medewerker J. Dooms van de afdeling economi sche zaken verwacht dat het voorstel in juni in de raadsverga dering kan komen. Het is de bedoeling dat bij goedkeuring, de gewijzigde verordening direct in gaat. Octrooi mosselverpakking YERSEKE - Prins en Dingemanse te Yerseke heeft in de ver dediging van haar octrooi op waterdichte lekvrije mossel ver pakking een succes behaald. Negen bedrijven hadden het oc trooi aangevochten. Op haar beurt heeft Prins en Dingemanse via de rechter geprobeerd te voorkomen dat andere bedrijven dezelfde verpakking gebruiken. De rechter heeft daar voor alsnog geen uitspraak in gedaan, in afwachting van een uitspraak van het Bureau voor de Industriële Eigendom (voorheen de Octrooiraad). Die heeft onlangs besloten om het verzoek van de negen bedrijven - om het octrooi te vernietigen - niet te honoreren. Volgens het Bureau worden de aangevoer de nietigheidsgronden niet van toepassing geacht. door Ab van der Sluis KOUDEKERKE - Inwoners van Veere kunnen binnenkort hun klachten kwijt bij de klach tencoördinator van de gemeen te. Deze ambtenaar behandelt gedragingen van ambtenaren. Klachten over bestuurders wor den beoordeeld door een raads commissie. Binnen zes weken moet de klacht afgehandeld zijn. Anonieme klachten wor den niet in behandeling geno men. Dat geld ook voor klachten die ouder zijn dan een jaar. Elke gemeente wordt dit of vol gend jaar verplicht een klach tenregeling op te stellen. De Vereniging van Zeeuwse Ge meenten (VZG) werken op dit moment aan een uniforme rege ling. Die komt erop neer dat er in de provincie één onafhankelijke Zeeuwse ombudsman of -com missie komt, die naar een regio of gemeente gaat om zitting te houden. Die ombudsman of REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl commissie moet een vervolg zijn op een interne klachtenrege ling. De VZG studeert daar nog op. Veere wil daar niet op wach ten. Het college heeft een aantal klachtenregelingen bestudeerd. Voor interne regelingen zijn er klachtencommissies en -coördi natoren. De eerste komt één maal in de maand bij elkaar en treedt onafhankelijk op. Nadeel daarbij is volgens B en W dat zo'n commissie veel geld en ambtelijke voorbereiding kost. Een klachtencoördinator kan sneller optreden en kost minder. Nadeel is echter dat hij in dienst is van de gemeente en dus niet onafhankelijk kan zijn. Beoordeling B en W geven niettemin de voorkeur aan een klachtencoör dinator. Het college wil dat on dervangen door alleen de ge meentesecretaris de klachten inhoudelijk te laten beoordelen. Dat moet een correcte en faire afhandeling garanderen. De interne klachtenregeling is voorgelegd aan de Onderne mingsraad. Die vindt dat als er klachten zijn over een ambte naar, zeer zorgvuldig omgegaan moet worden met het trekken van conclusies over dienst func tioneren. Elke klacht moet af zonderlijk beoordeeld worden en na een jaar moet er geëvalu eerd worden. Inwoners van Veere die een klacht hebben, kunnen die zo wel schriftelijk, mondeling als telefonisch indienen. De klach tencoördinator neemt daarop contact op met de ambtenaar te gen wie een klacht is ingediend. Binnen een week wordt de kla ger uitgenodigd voor een gesprek, eventueel in aanwezig heid van de betreffende ambte naar. Een klacht kan tijdens zo'n bijeenkomst al afgehan deld worden. Gebeurt dat niet, dan trekt de klachtencoördina tor een conclusie en stuurt hij zijn advies op naar het college van B en W. Ruitentikker VLISSINGEN - In de Kerk straat en in de Scheldestraat in Vlissingen zijn woensdagnacht twee winkelruiten vernield. Door beide eigenaren is aangif te gedaan en de politie heeft de zaken in onderzoek. De schade bedraagt enkele duizenden gul dens. door Pascalle Cappetti BRESKENS - Het kustwater in Breskens bevat kankerverwekkende koolwater stoffen. Geen alarmerende hoeveelheid, maar wel sporen die erop wijzen dat zich recent een milieuvervuiling heeft voorge daan. In het water in Cadzand is geen ver ontreiniging aangetroffen. De consumentenorganisatie Test-Aan koop uit Brussel concludeert i n een onder zoek naar de kwaliteit van 360 stranden in België, Frankrijk, Spanje, Italië en Portu gal dat de twee Nederlandse badplaatsen er redelijk uitspringen. Ook in Heist, De Haan en Koksijde zijn koolwaterstoffen gevonden. De verbruikersorganisatie Test-Aankoop heeft het water en het strand onderzocht op netheid - aanwezigheid van schuim en afval - en op chemische verontreiniging. De bacteriologische controle, op ziekte verwekkers zoals salmonella, heeft zij achterwege gelaten, omdat deze al door veel overheden gebeurt. Onderzoek naar vervuiling met zware metalen, pesticiden en koolwaterstoffen gebeurt niet syste matisch. De Belgische stranden, waaronder de twee Nederlandse badplaatsen worden geschaard, komen er in het onderzoek nog redelijk vanaf. In een kwart van de onder zochte plaatsen zijn één of meerdere kool waterstoffen aangetroffen. Vooral Heist scooi'de slecht. De oorzaak wordt gezocht in illegale lozingen van schepen. Op de helft van de stranden is daarnaast schuim afval en olie geconstateerd. Schuim is meestal afkomstig van een nabijgelegen riolering. In Breskens ging het om fluorantheen en pyreen. Deze stoffen overschreden de norm. Waar de stoffen vandaan komen, is niet bekend. Op het strand van Cadzand was alleen schuim aanwezig. Zware me talen zijn nergens aangetroffen. In Frankrijk bevatte daarentegen bijna dertig procent van de kustwateren zware metalen. Carantec, Soorts-Hossegor en Cannes kwamen het slechtst uit de bus. In Italië kwamen zware metalen in circa de helft van de badplaatsen voor. Geen paniek Woordvoerster I. Convié van Test-Aan koop erkent dat het om een eenmalige controle ging, vorig jaar zomer, op één lo catie. De resultaten zeggen dus niets over de bron en of er sprake is van een toevalli ge of chronische vervuiling. „Voor Bres kens toont de enquête aan dat er die dag of gedurende een paar dagen sprake was van een aanzienlijke vervuiling." De vaststel ling dat hier twee van de zestien - kanker verwekkende - koolwaterstoffen zijn ge vonden, is niet direct reden voor paniek, benadrukt zij. „Iemand die één of twee I keer gaat zwemmen, zal niet meteen ziek I worden. Je praat over een lange-termijn- effect. Voor vissen en andere dieren heeft I het wel gevolgen. En op termijn krijgen wij daar via de voedseLketen ook mee te maken. Dus we moeten deze conclusies zeker niet onderschatten." Metingen Het is woordvoerder A van der Wees van Rijkswaterstaat niet bekend dat zich re centelijk een vervuiling heeft voorgedaan in Breskens. Volgens hem controleert het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) in Middelburg periodiek op vaste meetpun ten de kwaliteit van het water op tempe ratuur, zuurstof, de aanwezigheid van fosfaten en nitraten, bacteriologische én chemische vervuiling. „Als zich een inci dent voordoet of gedurende langere tijd hoge waarden worden gemeten, gaat men op zoek naar de bron. Dan moet dit in elk geval bij ons gemeld worden." Burgemeester G. Noordewier is niet op de hoogte van de inhoud van het rapport. Hij kondigt aan het te zullen opvragen bij de Belgische consumentenorganisatie. „Dan zullen we het analyseren en zo nodig maatregelen nemen." door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 43- jarige Rotterdammer is geëist dat hij 228.000 gulden terugbe taalt van de winst die hij uit zijn Vlissingse hennepkwekerij haalde. Daarnaast wacht hem een gevangenisstraf van veer tien maanden, plus zeven maan den voorwaardelijk, als de rech ter de eis van de officier van justitie overneemt. Officier F. van Es sprak van een professionele hennepkwekerij die de verdachte twee jaar gele den had opgezet. Na een mel ding van een inbraak ging de politie 31 juli poolshoogte ne men de een loods aan de Vlis singse Marconiweg. Daar trof men ruim drieduizend wiet- planten aan. Volgens berekening van de poli tie zou de Rotterdammer met de hennepkweek ruim een kwart miljoen hebben verdiend. Dat geld vorderde de officier terug, met aftrek van het bedrag dat verdachte al moet terugbetalen voor de stroom die hij illegaal gebruikte. Voor deze 26.000 gul den is inmiddels een betalings regeling getroffen. De verdachte bekende gisteren op de zitting hennep te hebben gekweekt, maar volgens hem had hij alleen aan de eerste oogst verdiend: 55.000 gulden. „De tweede oogst is geript." De Rotterdammer vertelde boven dien 50.000 gulden te hebben geleend voor de benodigde in vesteringen. Scooter Ook raadsman D. Olie vond dat de officier te veel geld terug vroeg. „Het is een gelikt rapport van de verbalisantenDe inrich ting leek professioneel, maar de opbrengst valt tegen. Na aftrek van investeringskosten blijft er 3.800 gulden winst over." De Zeeuwse advocaat pleitte ver der voor een werkstraf. De officier hield vast aan het po litierapport: „Middelbare scho lieren verdienen met een klein kwekerijtje op hun kamer al ge noeg om een nieuwe scooter te rijden." Tegen een 44-jarige Rotterdam mer, die de kwekerij 's nachts bewaakte, eiste de officier voor medeplichtigheid negen maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Uitspraak 19 mei. De Belgische consumentenorganisatie Test-Aankoop deed ook bij Breskens metingen. foto Charles Strijd Noord-Beveland. In 1818 werd de Soelekerkepolder aangedikt. Een patricisch herenhuis als boerderij: Steenhove. Een bijzondere schuur met de mendeuren op de kopse kanten in plaats van dwars. Juist daar hebben we de Arco-tafel neergezet. Een tafel van patricische allure en met een bijzonderheid van constructie, die in de kopse kanten zichtbaar is. Pure schoonheid in een stijl, die eeuwen overleeft! Keesden Herder Noorctwe9 125,SerooSkerle,0118-593030 Interieurstyling Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17