Huurhuis minder snel te krijgen Dringen om het eerste deuntje Vervallen sluis krijgt opknapbeurt wie/and PZC zeeland 15 Langere wachttijd in Terneuzen door sloop Triniteit en vraag tunnelpersoneel Armlastig Sas ziet geen kans tijdelijke krachten in te huren MEPHISTO Sas schrapt risicovolle grondverkoopregeling Excursies van natuurclubs donderdag 6 mei 1999 door Joost Bosman TERNEUZEN - De herhuisves ting van de bewoners van Trini teit en de verhuur van woningen aan personeel van de Wester- scheldetunnel hebben geleid tot een krappere woningmarkt in Terneuzen. Momenteel zijn in de Bomenbuurt nog 38 van de 108 dit jaar te slopen woningen be woond. Die bewoners moeten voor het eind van het jaar een ander huis hebben gekregen. Voor de tunnelbouwers van de Kombinatie Middelplaat Wes- terschelde (KMW) is er nog vraag naar circa dertig wonin gen. Volgens A Trapman van de Woningbouwvereniging Ter neuzen is er momenteel een wachtlijst van twee a drie maanden. „Maar dat is nor maal, ik zou het dan ook liever een 'levertijd' noemen dan een wachtlijst." Volgens Trapman stonden er per Welzijnsraad Sas tegen kassen in Canisvliet SAS VAN GENT - De Welzijns raad Sas van Gent keert zich te gen de komst van grootschalige glastuinbouw naar de Canis- vlietpolder bij Westdorpe. In een reactie op de startnotitie MER oordeelt de Welzijnsraad dat de industriegebieden bij Hydro Agri Sluiskil of Dow veel betere locaties zouden zijn. Ook de massaliteit van de be bouwing verbaast de Welzijns raad. „Een hele polder die om getoverd gaat worden in een glazen stad." De raad is niet te gen een kleinschalige vorm van duurzame ontwikkeling. Maar: „Het is een gemiste kans indien de mogelijkheden struikelen op de grootschaligheid van de plannen." Volgens de Welzijnsraad is voor al de gekozen locatie onge wenst. Niet alleen vanwege de nabijheid van het natuurgebied Canisvliet, maar ook gezien de recente succesvolle pogingen van de werkgroep Anti Krul staart Invasie om intensieve veehouderijen uit de polder te weren. 1 januari van dit jaar 560 wo ningen leeg in Terneuzen. Twee honderd daarvan zijn koopwo ningen, de overige 360 zijn bestemd voorde verhuur. Trap man zegt dat de meeste leeg stand - naast de woningen in Triniteit die al leegstaan voor de sloop - zich nog altijd in de bin nenstad voordoet. „Bewoners van Terneuzen hebben, ten on rechte, nog altijd een slecht beeld van dat deel van de stad", aldus Trapman. Keuze Hoewel de voorrang van bewo ners uit sloop wij ken en de huis vesting van de tunnelbouwers weliswaar leiden tot een zekere spanning, is er volgens hem nog voldoende keuze. „Alleen wil len sommige mensen per sé in een bepaalde wijk, en dan kan het zijn dat ze een paar maan den moeten wachten." Trapman zegt dat de woning bouwvereniging onverkort vasthoudt aan haar doelstel ling. namelijk het bieden van sociale woningbouw. „In princi pe krijgen huishoudens die daarop zijn aangewezen voor rang op de tunnelbouwers. Maar wanneer er over bepaalde woningen met KMW reeds af spraken zijn gemaakt, dan blij ven die staan. Mensen die van buiten Terneuzen komen, krij gen dan niet opnieuw voor rang." Huuropzegging Trapman zegt dat 33 van de 38 huishoudens van de sloopwo ningen in Triniteit inmiddels akkoord zijn gegaan met de huuropzegging eind dit jaar. „Voor hen zijn er al mogelijkhe den voor verhuizing. Voor de overige vijf bewoners is dat nog onzeker." In Triniteit moesten aanvanke lijk circa 150 woningen ver dwijnen om het verval van de wijk te stoppen. Tijdens het renovatieplan dat het steden bouwkundig bureau Composi tie 5 in Breda onlangs presen teerde, bleek dat er minimaal nog eens 53 woningen extra te gen de grond zullen gaan. Dat leidde tot verzet van de bewo ners, die eind vorige week een petitie met zo'n zeventig hand tekeningen aanboden aan de Terneuzense burgemeester R. Barbé. -- C-IMMÊÈÈÈL lÉSl^ De Steenen Beer, een overwoekerd muurtje uit de zeventiende eeuw, valt nu nauwelijk op. foto Charles Strijd door René Hoonhorst NIEUW-NAMEN - De voor malige sluis Steenen Beer bij de Vlaamse Kreek wordt dit najaar gerestaureerd. Eige naar Staatsbosbeheer ver wacht de opknapbeurt van de sluis aan de Beerweg bij Nieuw-Namen deze zomer te kunnen aanbesteden, nu de fi nanciering rond is. De Steenen Beer, die uit de ze ventiende eeuw dateert, valt passanten nu nauwelijks op. Zelfs vissers en natuurliefheb bers die naar de Vlaamse Kreek komen, zien het over woekerde stenen muurtje vaak over het hoofd. Ook al omdat de oude sluis achter hun rug te vinden is als ze het informatie bord over de kreekhistorie le zen. Staatsbosbeheer heeft de laatste jaren haar takenpak ket uitgebreid met het conser- veren en in de belangstelling brengen van cultuurhistorisch erfgoed. Geld daarvoor is ech ter schaars. Nadat provincie, gemeente en de Stichting Menno van Coehoorn bereid bleken geld bij te dragen, kwam de natuurbeheerder in aanmerking voor Europese subsidie via de 5B-regeling. Staatsbosbeheer betaalt uit eindelijk veertig mille van de benodigde 238.000 gulden. Overigens kan voor dat bedrag alleen de buitenkant van het sluiswerk worden opgeknapt. Om de sluis weer te laten wer ken en het hele interieur op te knappen zou nog wel ongeveer een half miljoen nodig zijn, schat districtshoofd Deltage bied-Zuid L. Kragt van Staatsbosbeheer. „Het weer in werking stellen van de sluis heeft alleen zin als het water peil sterk verandert. Zo lang er nog overal landbouwgronden rondom de kreek liggen, is dat niet aan de orde." Door het opknappen en zicht baar maken van het exterieur kunnen bezoekers en passan ten al een veel beter beeld krij- gen over de werking van de vroegere sluis. Het vullen van de gaten in de muur en het res taureren van afbrokkelende gedeelten, trekken de aan dacht naar de Steenen Beer. Het beter toegankelijk maken van een toegangspad naar de sluis en plaatsing van een in formatiepaneel zullen bijdra gen aan het begrip over de vroegere betekenis van het waterstaatswerk, dat zo'n drieënhalve eeuw geleden werd aangelegd. Als het aan Staatsbosbeheer ligt, wordt de muur van de Steenen Beer over een tijdje weer overwoekerd. Kragt: „We willen graag muurflora laten groeien op de sluismuur, ook al omdat die planten steeds min der voorkomen. We moeten echter wel eerst zeker weten dat er specie is die tegen muur flora kan. Want anders kunnen we na een paar jaar weer op nieuw beginnen." Behalve de cultuurhistorie en de flora is ook de fauna gediend met de restauratie van de Steenen Beer. De verschillende openin gen en doorlaten in de muur worden hersteld en schoonge maakt en kunnen prima die nen als overwinteringsplaat sen voor vleermuizen. Nieuwe brandweerwagen OOSTKAPELLE - Het korps Oostkapelle krijgt in mei 2000 een nieuwe vierwiel aangedreven brandweer-wagen. De te ko pen Daf kost de gemeente Veere inclusief opbouw 437.000 gulden. Oostkapelle heeft nu de oudste brandweerwagen van het gemeentelijke korps. De wagen is 24 jaar oud. B en W vinden dat er voor Oostkapelle opnieuw een vierwiel aangedreven tankautospuit nodig is. In de directe omgeving zijn namelijk de grootste natuurgebieden (De Mantelinge), duinen en bossen aanwezig. In totaal is ongeveer achthonderd hectare slechts te bereiken via onverharde paden. Om die re den heeft het dorp nu ook al een vierwiel aangedreven wagen. Voor die wagen krijgt de gemeente Veere nog bijna 22 mille te rug. Automobilist rijdt door na botsing TERNEUZEN - Een 16-jarig meisje uit Terneuzen is woens dag licht gewond geraakt bij een botsing met een auto op de Axelsestraat, die uit de Dokweg kwam. De automobilist reed na het ongeval door, het meisje met schade aan haar fiets en kleding en lichte schaafwonden achterlatend. .De politie zoekt getuigen van het ongeval. Terneuzenaar gooit deurruit in TERNEUZEN - Een 34-jarige inwoner van Terneuzen is dins dagavond aangehouden, omdat hij aan de Kamillestraat in zijn woonplaats een ruit van een achterdeur had ingegooid. De man was onder invloed van alcohol en werd ingesloten. Jeugdcircus treedt op voor Kosovo GOES - Het Goese jeugdcircus Hogerop geeft zaterdag 15 mei een speciale voorstelling ten bate van Kosovo. De ongeveer 35 kinderartiesten treden dan op m de aula van Groot Stelle in Goes. De show begint om 13.00 uur, maar als er veel belang stelling is, volgt er een tweede voorstelling om 15.30 uur. De hele opbrengst gaat naar Kosovo. In de voorstelling van Jeugdcircus Hogerop treden onder anderen acrobaten, goo chelaars en clowns op. Bestuurster belandt in sloot ARNEMUIDEN - Een 57-jarige vrouw uit Middelburg is dinsdagmiddag omstreeks 16 uur gewond geraakt toen ze op de Muiden weg in Arnemuideri de controle over haar auto ver- looi'. De Middelburgse kwam uit de richting Goes en belandde in de berm. Daarop sloeg ze enkele kei-en met de auto over de kop en kwam uiteindelijk in de sloot terecht. De vrouw raakte gewond aan haar schouder en is overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De auto is geheel vernield. Spullen uit strandhokjes verbrand WESTKAPELLE - Van zes strandhokjes bij de Joossesweg in Westkapelle zijn woensdagnacht de deuren opengebroken. Een gedeelte van de inventaris is in brand gestoken. Ook zijn er spullen uit de hokjes op het strand gegooid. Aanrijding na negeren rood licht MIDDELBURG - Bij een aanrijding op het Groenewoud in Middelburg zijn woensdagochtend twee auto's flink bescha digd. De aanrijding gebeurde toen een 75-jarige autobestuur ster uit Arnemuiden vermoedelijk door het rode licht reed. Daarbij kwam ze in botsing met een 19-jarige plaatsgenoot. Die kwam uit tegenovergestelde richting en sloeg op de krui sing linksaf. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent neemt voorlopig geen tijdelijk of vakantieperso- neel aan. Vorig jaar kostte de in schakeling van externe krach ten de gemeente ruim 376.000 gulden, dik twee ton meer dan voorgaande jaren. Zo'n extra (Advertentie) Als je toch moet lopen: SCHOENEN EN LEDERWAREN NOORDSTRAAT 48-50 TERNEUZEN www.wieland-shoes.nl REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl uitgave gaat de draagkracht van de gemeente ver te boven. Dat is reden voor het dagelijks bestuur om de komende tijd af te zien van de inzet van perso neel van derden. Het college is ook enorm geschrokken van de kosten van verbouwing van de raadszaal. Het voi-ige college had daax-voor een ton opzij ge zet. De verbouwing kostte ech ter meer dan het dubbele. „We hebben nu wel een mooie raads zaal, maar de financiële conse quenties van de verbouwing hadden wel wat beter doorbere kend mogen worden", zegt bur gemeester J. Lonink in een reac tie op het financieel jaarverslag over 1998 en de jaarrekening '98, die woensdag werden ge presenteerd. Tekort Sas van Gent sluit het boekjaar 1998 af met een tekort van bijna 210.000 gulden. Door de win sten uxt het grondbedrijf - ruim zeven ton - gedeeltelijk toe te voegen aan de gewone rekening heeft het college het tekort kun nen wegpoetsen. Ook werden om dezelfde reden de reserves aangesproken. Dit om te voor komen dat de lasten voor de burgers volgend jaar weer fors omhoog zouden moeten. Volgens Lonink is de financiële situatie van de gemeente min der alarmerend dan in eerste in stantie werd aangenomen. „Dat neemt niet weg dat we toch ge schrokken zijn van het financië le resultaat over het voorbije jaar", legt Lonink uit. „Ons werd telkens door onze ambte lijke diensten kenbaar gemaakt dat we net als voorgaande jai-en het jaar zouden afsluiten met seen klein overschot (in 1997 20 mille, in '96 een half miljoen - red.). Procedureafspraken De realiteit bleek echter wezen lijk anders. Dat kan niet meer, hebben we vervolgens gezegd. In samenspraak met VB-advies en onze ambtelijke diensten hebben we nu afgesproken dat de financiële verantwoording van de gemeentelijke huishou ding naar college en raad beter moet. Er zijn procedure-afspra- ken gemaakt en die moeten van af heden worden nagekomen." De jaax-rekening en het jaarver slag komen maandag 10 mei aan de orde tijdens de vergadering van de financiële commissie. De vergadering in het Sasse ge meentehuis begint om 19.30 uur. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De gemeen te Sas van Gent wil af van overeenkomsten met project ontwikkelaars en bouwbedrij ven, die er in voorzien dat die bedrijven pas grondaankopen met de gemeente vereffenen als de gronden bebouwd en wel zijn doorverkocht. Gevolg van deze ongebx-uikelijke con structie is dat de gemeente pas na verloop van tijd de grond- transacties als inkomsten kan bijboeken. Het vorige dagelijkse bestuur van Sas van Gent ging deze overeenkomst aan met ver schillende projectontwikke laars in de gemeente. Het hui dige college van B en W is daar nietzoblij mee. „Wettelijk is ex- met deze overeenkomsten niets mis, ze zijn alleen niet ge bruikelijk en er zitten voor de gemeente risico's aan vast. Gaat zo'n bedrijf namelijk failliet, dan loop je als ge meente kans dat je nooit het geld voor de grondverkopen binnenhaalt. Tot nu toe is dit, omdat de huizenmarkt goed is, niet gebeurd", vex-duidelijkt burgemeester J. Lonink, Geen windeieren Het gevolg van toepassing van de betalingsconstructie is dat de gemeente Sas van Gent de grondexploitatie in het Philip- piense uitbreidingsplan Ka naalpolder nog niet volledig heeft kunnen vereffenen. Het plan is grotendeels volge bouwd, maar van de grond- transacties is slechts drie kwart verrekend. Het plan heeft - los van de toegepaste constx-uctie - de gemeente ove rigens geen windeieren gelegd De grondverkoop in Kanaal polder levert de gemeente bij na 1,2 miljoen gulden op. Dat zou een kwart miljoen gulden hoger hebben kunnen uitval len als twee grondkopers hun' aankopen hadden betaald. De twee zijn inmiddels door de gemeente aangeschreven. De beiaardiers bij het elektronisch keyboard, dat in verbinding staat met het carillon in de Willibrordustoren. foto Charles Strijd door Joost Bosman TERNEUZEN - De uitgenodigde beiaar diers verdringen zich woensdag om het elektronisch keyboard, dat via een modem en computer in verbinding staat met de klokken hoog in de Willibrordustoren. Al len willen ze hun eerste deuntje spelen op het opgeleverde carillon, dat binnenkort weer vier keer per dag door de straten van Terneuzen zal klinken. Een dompertje is er wel: de px-ocedure voor het speelplan is officieel nog niet afgerond. En er zijn geluiden te horen dat de tegen- standex-s van het carillon dat feit willen aan grijpen om de komst van het klokkenspel alsnog te dwarsbomen. Desalniettemin ont vouwt voorzitter J. de Zeeuw van de Stich ting Willibrordustoren plannen om het ca rillon na het jaar 2000 te verbeteren en uit te breiden. De toren moet volgens hem een 'groeiend kunstobject' worden door het bouwwerk aan te kleden. Zo wordt er ge dacht aan een Christusbeeld op de toren. Vice-voorzitter van de stichting, J. den Toonder, laat de geschiedenis van het caril lon nog eens in grete lijnen passeren. De ontmanteling in 1974 vanwege de nieuwe plannen met het Stadhuisplein. De samen werking tussen de stichting ter behoud van de Willibrordustoren en ter behoud van het carillon, die uiteindelijk leidde tot een fusie van de twee. En ook de opslag van de klok ken door Eijsbouts Klokkenfabriek in het Brabantse Asten en de uiteindelijke revisie van de Wil librordustoren, die een tweede leven van het carillon uiteindelijk garandeerde. Overigens werd woensdag ook de internet site (www.intermarenl/dewillibrordusto- ren) van de Willibrordustoren officieel in gebruik genomen. Daarop kunnen binnen kort vex-zoeknummers voor het carillon worden doorgegeven. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gezamenlij ke natuurbeschermingsvereni ging in Zeeuws-Vlaanderen hebben de komende weken weer excursies op het programma staan. Zondag 9 mei kunnen natuur liefhebbers koffie drinken met de boswachter en t geïnfor meerd worden over de weidevo gelstand nabij Kloosterzande. Voor deze excursie (aanmelden via de excursietelefoon van Staatsbosbeheer 0117-306069) wordt waterdicht schoeisel aangeraden. Het vex-trek is ge pland om 10 uur. Vroege vogels kunnen 13 mei, Hemelvaartsdag, dauwtrappen in de poldex-s bij Lamswaarde- .Vertrokken wordt om 5 uur vanaf de hoeve van familie Ver- bruggen aan de Vitshoekdijk bij Lamswaarde. Opgeven kan bij J. Flagge (0115-618021) of M. Lundahl (0115-482048). Stichting Het Zeeuwse Land schap houdttwee excursies op 13 en 14 mei naar respectieve lijk de Verdronken Zwarte Pol der bij Nieuwvliet en Het Zwin bij Cadzand. Het vertrek isom AXEL Kindervoorstelling - In de gere formeerde Ichtuskerk in Axel presenteert het duo Simon en Zo vrijdagavond 7 mei de kinder voorstelling Ergens in de verte. Bekende bijbelverhalen worden daarbij opgeluisterd met to neelstukjes en liedjes. De voor stelling voor kinderen vanaf vier jaar begint om 18.30 uur. GR AA UW Skeelertocht - Vanaf de par keerplaats aan de Dorpsstraat in Graauw gaat zondag 9 mei een skeelertocht van start. De deelnemex-s rijden eerst richting Kloosterzande en vex-volgens via Lamswaarde terug naar Graauw. De organisatie is in handen van SV Aloy. De spor ters kunnen inschrijven in het clublokaal van SV Aloy aan de Dorpsstraat. Het startschot klinkt om 10.00 uur. TERNEUZEN Fietsdag - Op de landelijke fietsdag, zatex-dag 8 mei, kun nen belangstellenden ook een speciale fietsroute rijden in en om Terneuzen. Startpunt is buurthuis De Drie Gehughten in Spui. De 41 kilometer lange route voert ver-der door polders, langs boerenbedrijven - die te bezoeken zijn- en het Tunnel centrum aan de Willemskerke- weg. 10 uurvanaf camping De Pan- nenschuur bij Nieuwvliet en het Bezoekerscentrum 't Zwin in Cadzand. (Advertentie) Luister naar stereo in uw hele kamer! Live-uitvoe- Gewone Bosc Direct/ ring luidsprekers Reflecting* Luidsprekers Ruimtelijkheid als bij een live-uitvoering Vol hifi geluid voor de weergave van muziek Zo goed als onzichtbaar te plaatsen luidsprekers Betier sound through research Uw geautoriseerde Bose Dealen Axel: Genit de Jonge, Van Cadsand. Dirksland: Electro World v.d. Heijden. Goes: Mikro Electro, Gabnelse. Hulst: Mikro Electro. Middelburg: Expert Kamperman, EP:Minet, Mikro Electro. Middelharnis: Mikro Electro. Oostburg: Mikro Electro. Oude Tonge: Electro World van Loon. St. Jansteen: Polspoel, Weemaes. St. Maartensdijk: Verjaal. Terneuzen: Mikro Electro. Vlissingen: Mikro Electro. Zierikzee: Weltevreden, Delta Discs, Electro World v.d. Heijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 41