NAVO treft stroomnet Servië T Groeihormoon in rundvlees uit VS kankerverwekkend Panama krijgt voor het eerst een presidente Belgrado meldt opnieuw aanval op bus Vakantiedag tussen de tulpen 4 WEKEN Aanval met nieuw soort bommen op elektriciteitscentrales Hoofddoek krijgt staartje Wapenverkoper Littleton gepakt Vergeefse zoektocht naar verstekeling op Westerschelde I. Samaranch belooft openheid Forse kritiek op ambtelijke top Wall Street sprint naar recordhoogte Zijde uit melk gekloonde geit Baan bij PTT is gewild in Parijs VOOR 16,00 JA, L 17' 8° Vrij zonnig Vrij zonnig, ook wat sluierbewolking. Matige tot vrij krachtige noordoostenwind. Maxima rond 17 graden. 242e jaargang no. 105 dinsdag 4 mei 1999 losse nummers 1,80 PZC Hnnnan van onze redactie buitenland BRUSSEL - De NAVO heeft in de nacht van zondag op maandag met 'grafietbommen' de stroomvoorziening van Joegoslavië uitgescha keld. Door de bombarden ten kwam zeventig pro cent van het land zonder stroom te zitten. Tegen het begin van de avond was er weer electriciteit in Bel grado. De bij de aanvallen gebruikte bommen zijn een nieuw soort wapen, dat de installaties prak tisch intact laat. Experts menen dat het gaat om een projectielen die wolken grafiet verspreiden. Grafiet, een kristalvorm van DENVER - Twee weken na het bloedblad in de middelbare school van Littleton in Colora do is een man opgepakt. Hij zou een van de jeugdige moorde naars een van de wapens hebben geleverd. Dat deelde een politiewoord voerder gisteren mee. De man zal vandaag al voor de rechter verschijnen. Hi] kan twee tot zes jaar cel krijgen en een geldboete van 250.000 dollar. De scholieren Eric Harris (18) en Dylan Klebold (17) schoten op dinsdag 20 april in de Colum bine High School dertien men sen dood, waarna ze zelfmoord pleegden. DPA HANSWEERT - Een versteke ling die maandag op de Wester schelde van een schip sprong, is vermoedelijk verdronken. Een zoektocht van acht schepen le verde geen resultaat op. Een tweede te water geraakte verstekeling is opgepikt en naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. De nationaliteit van beiden was maandagavond nog niet bekend. De politie te water stelt een onderzoek in. De twee verstekelingen spron gen omstreeks vier uur ter hoog te van de geul Straatje van Willem tussen Terneuzen en Hansweert van de bulkcarrier Marina. Het schip, dat onder Maltezer vlag vaart, was onder weg van Casablanca naar Ant werpen. Naar verluidt zouden de twee verstekelingen zijn ont snapt uit de hut waar de beman ning van het schip ze had opge sloten. Eén van de twee kon aan boord worden genomen van de binnenvaarttanker Gouwe- stroom. In Hansweert werd hij door een arts onderzocht. Die achtte de onderkoelingsver- schijnselen zo ernstig dat hij op name in het ziekenhuis in Goes gewenst achtte. Kort na de melding begon een uitgebreide zoekoperatie tussen Hansweert en Terneuzen naar de tweede drenkeling. Aan de zoektocht deden de Patrol, Jo ker, Leendert Muller en Fonda van Multraship, de P94 van de politie te water, de reddingboot Prinses Margriet uit Breskens, de Arne van Rijkswaterstaat en de Finland van Willem Mulder mee. Ook een vliegtuig van de Kustwacht speurde naar de ver miste. Surveillance-eenheden van de regiopolitie namen een kijkje aan de oevers van het midden gebied van de Westerschelde om te zien of de drenkeling daar misschien was terechtgekomen. Het zoeken is maandagavond om ongeveer acht uur gestaakt. koolstof en goed geleidend, maakt bij contact met ongeïso leerde leidingen kortsluiting. Zodra de getroffen leidingen van de stofdeeltjes zijn ontdaan, kan er weer gebruik van worden gemaakt. Door het uitschakelen van de elektriciteitscentrales viel ook tijdelijk de drinkwater voorziening uit. De staatsradio in Belgrado meldde gisteravond dat het tv- station van Novi Sad in brand stond na een NAVO-aanval. Volgens de Servische tv vielen er geen slachtoffers. Hard Ondanks de vrijlating van de drie Amerikaanse krijgsgevan genen blijft Washington zich hard opstellen. Voorafgaand aan zijn ontmoeting met de Rus sische speciale gezant Tsjerno- myrdin wees president Clinton gisteravond een pauze in de bombardementen of een ont moeting met de Joegoslavische president Milosevic van de hand. Er is alleen een pauze mo gelijk als Joegoslavië eerst vol doet aan hoofdeisen van de NAVO, zei Clinton. Op het programma van Tsjerno- myrdin staat ook een gesprek met secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties. Of de gezant daarna opnieuw naar Belgrado vliegt, hangt vol gens zijn zeggen af van het re sultaat van zijn besprekingen in de VS. Hij sprak vorige week met Milosevic. In Bonn hebben hoge functiona rissen van de zeven grote indu strielanden én Rusland (G8) gis teren een 'grote mate van overeenstemming bereikt over alle essentiële punten' die moe ten leiden tot een oplossing van de crisis in Kosovo, zo deelde een woordvoerder van het Duit- Een politieman loopt langs een bus en een auto bij Savine Vo- de die door de NAVO zouden zijn kapotgeschoten. foto Goran Tomasevic/RTR van onze redactie buitenland SAVINE VODE - Bij een NAVO-aanval op Kosovo is gisteren volgens lokale auto riteiten opnieuw een bus door een bom geraakt. Daar bij zouden zeker tien mensen het leven hebben verloren. Een functionaris ter plaatse sprak van minstens zeven tien doden en twintig gewon den. Ook zouden twee auto's zijn getroffen. In een eerste reactie zei de NAVO van niets te weten. Het Servische mediacentrum in de Kosovaarse hoofdstad Pristina meldde dat het inci dent zich om kwart over een 's middags voordeed op de weg tussen de stad Pec in Kosovo en Rozaje in Mon tenegro. De bus werd onge veer twaalf kilometer ten westen van Pee bij het dorp Savine Vode getroffen. Zaterdag werd er in Kosovo ook al een bus getroffen door een NAVO-raket. Ten noor den van Pristina vielen toen volgens de Serviërs 39 doden, onder wie veel kinderen. Ook toen hield de NAVO in eerste instantie de boot af, maar gaf later toch toe dat sprake was van een vergissing. De bruggen zijn door de alli antie als doelwit aangemerkt omdat ze deel uit maken van de belangrijke aan- en af- voerwegen voor de Joegosla vische strijdkrachten. RTR/AFP Missers bij luchtaanvallen NAVO Belgrado 5 april bom op woonwijk 1 mei bus op brug doorbom getroffen MONTENEGRO bus door bom getroffen 4 april - ..-„■-.«..lyooien vluchtelingen gebombardeerd Savine Vode KOSOVO^ 12 april trein op brug door bom getroffen BULGARIJE Grdelicka Pristina Surdulica geuumuaiuet: 9 april bom op woonwijk 27 april raket op woonwijk 28 april raket Qp woning se ministerie van Buitenlandse Zaken 's avonds mee. De punten zouden moeten worden vastge legd in een VN-resolutie. De tails werden niet verstrekt. In Den Haag heeft het 'Europese Comité voor de verdediging van de bondsrepubliek Joegoslavië en het Servische Nationale Be lang' gisteren bij het Joegosla- vië-Tribunaal verzocht om on derzoek naar 'de misdaden van de belangrijke NAVO-leiders'. Intussen komen bij de Neder landse ambassade in - Boeda pest, evenals bij andere Westerse ambassades, 'vele vi sa-aanvragen' binnen van Ser viërs die via Hongarije naar an dere landen willen om aan de oorlog te ontkomen. Een woord voerder van de ambassade wil de geen aantallen noemen. De Hongaarse premier Viktor Orban heeft de oppositie giste ren opgeroepen de eenheid te bewaren, nadat de Socialisti sche Partij herziening eiste van het parlementaire besluit de NAVO onbeperkt de beschik king te geven over het Hongaar se luchtruim en vliegvelden. Vluchtelingen Albanië neemt 60.000 Koso vaarse vluchtelingen over van Macedonië. Dat maakte de Brit se commandant van de humani taire missie van de NAVO giste ren bekend. De NAVO gaat voor deze nieuwkomers kampen bouwen. Volgens door Duitse onbeman de verkenningsvliegtuigen ver zamelde gegevens zwerven in Kosovo nog 600.000 tot 900.000 ontheemden rond, meldde het ministerie van Defensie in Bonn. DPA/ANP/AP/AFP zie ook pagina 2 Het Turkse parlementslid Merve Kavakci van de pro-islamitische Partij van de Deugd, heeft voor een politieke rel gezorgd door met een hoofddoek om in de vergaderzaal te verschijnen. Zelfs haar ei gen partij is daar niet blij mee, omdat het koren op de molen is van tegenstan ders die proberen de partij te laten K verbieden. In Lausanne heeft het Internationale Olympische Comité (IOC) gisteren een 'Ethische Commissie' geïnstalleerd. De commissie moet ervoor zorgen dat er een frisse wind gaat waaien door het door corruptieschandalen geteisterde IOC. IOC-president Juan Antonio Samaranch beloofde een toekomst van 'openheid en verantwoordelijk heid.' In een rapport laten medewerkers van de provincie Zeeland zich weinig lovend uit over hun chefs. Topambtena- ren worden omschreven als 'levende fossielen', 'ou- cjj derwets' en 'aantoonbaar niet competent'. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13 en 15; sport: 16 en 17. NEW YORK - De effectenbeurs van New York is de grens van 11.000 punten overgestoken. Gisteravond boekte de Dow Jo- nes-index een stevige stijging van 2,1 procent, tot 11.014,69 punten. De beurs heeft heel snel duizend punten gewonnen. Op 29 maart sloot de index voor het eerst bo ven de 10.000 punten. De beleggers reageerden giste ren met opluchting op de be kendmaking dat de index van Amerikaanse inkoopdirecteu ren in maart - onverwacht - is gedaald. Dat geeft aan dat het met de groei van de Amerikaan se economie wel meevalt. Afge lopen vrijdag werd bekend dat de groei in het eerste kwartaal dit jaar 4,5 procent bedroeg en dat leidde hier en daar tot be zorgdheid dat de rente in de Ver enigde Staten mogelijk zou worden verhoogd. De koersen daalden vrijdag dan ook. Van die bezorgdheid was giste ren in de tweede helft van de handel weinig meer te merken. Pas in het laatste kwartier van de handel sprintte de index naar zijn nieuwe hoogtepunt. ANP- /KRF doorTon van Lierop BRUSSEL - Het groeihormoon 17B-oestradiol, dat veel voor komt in Amerikaans rundvlees, kan kanker veroorzaken. Dat concluderen onafhankelijke wetenschappelijke experts, na onderzoek in opdracht van de Europese Commissie. Deze moet binnenkort beslissen of zij een boycot van Ameri kaans vlees voortzet, hoewel ex perts van de Wereldhandelsor ganisatie (WTO) oordelen dat Amerikaanse groeihormonen geen gevaar Voor de gezondheid met zich meebrengen. Amerikaanse veeboeren ge bruiken zes groeihormonen die volgens de Europese Unie scha delijk zijn. Het Wetenschappe lijk Comité voor Veterinaire van onze redactie buitenland MONTREAL - Het Canadese bedrijf Nexia Biotechnolo gies in Montreal, Quebec, gaat uit geitenmelk spinzijde winnen, die zo sterk is als staal. Daartoe zijn, samen met de McGill-universiteit in Mon treal, drie geiten gekloond. Die zijn genetisch veranderd zodat ze speciale eiwitten in hun melk aanmaken, waar uit zijde, BioSteel genoemd, kan worden gemaakt die lijkt op draad van spinnenweb ben. ANP Maatregelen voor de Volksge zondheid van de EU bevestigt die vermoedens, ondanks het eerdere oordeel van de WTO- experts. De WTO besloot eerder dat de EU voor 13 mei de boycot tegen het Amerikaanse vlees moet opheffen. Vooral het hormoon 17B-oes- tradiol kan grote gevaren voor de volksgezondheid opleveren, zo meent het EU-comité. „Dit hormoon kan worden be schouwd als volledig kanker verwekkend", aldus een verkla ring gisteren in Brussel. Het hormoon verwekt niet alleen kanker, maar kan ook sluime rende tumoren versterken. De andere vijf hormonen, waar onder testosteron en zeranol, hebben licht kankerverwek kende effecten en kunnen neu- robiologische storingen in het lichaam veroorzaken. Tussen EU en de VS dreigt een handelsoorlog over hormonen vlees, nadat een conflict over een Europese importregeling voor bananen onlangs werd ge sust. De VS dreigen hoge im port heffingen op te leggen voor Europese rundvleesproducten, als de Amerikaanse producten die met hormonen zijn bewerkt de EU niet in mogen. Dat zou Nederlandse exporteurs zeker enkele honderden miljoenen guldens gaan kosten. AJVP GEEUWENBRUG - De eerste vrije dag van de meivakantie brengen scholieren uit het Drentse Geeuwenbrug door tussen de tulpen. De 3,5 hectare bloemen van akkerbouwer Joling moesten nog nagekopt worden, nadat de machine een deel van dat werk voor zijn rekening had genomen. Een mooiere dag hadden de tijdelijke werknemers niet kunnen kiezen, maar het was wel vroeg uit de veren. Zeker voor een vakantiedag. foto Peter Wassing/ANP van onze redactie buitenland PANAMA - De kandidate van de oppositiecoalitie Unie voor Pa nama, Mireya Moscoso, is de nieuwe president van Panama. Martin Torrijos, kandidaat voor de regerende Alliantie voor een Nieuwe Natie, waarin zijn Re volutionaire Democratische" partij (PRD) samenwerkt met enkele andere groeperingen, heeft zijn nederlaag inmiddels toegegeven. Na telling van bijna tweederde van de stemmen leidt Moscoso met 44 tegenover 38 van haar tegenstander Torrijos, al dus de kiescommissie. De derde kandidaat, de christendemo craat Alberto Vallarinos, bleef steken op bijna achttien pro cent. Een eenvoudige meerder heid is in Panama genoeg voor een overwinning. De Paname- zen gingen zondag in groten ge tale naar de stembus. De op komst lag op bijna 76 „Ik wil Mireya Moscoso felicite ren met haar duidelijke over winning. Vanaf nu is zij niet lan ger mijn politieke rivaal, maar de toekomstige president van Panama", aldus Torrijos. De 35-jarige Tomj os is de zoon van de bij een vliegtuigongeval omgekomen oud-president Om ar Torrijos, die in 1968 aan de macht kwam door een staats greep tegen Arnulfo Arias. Zijn dictatuur duurde 21 jaar. Mos coso (52) is de weduwe van de afgezette Arias, die driemaal president van het Midden-Ame- rikaanse land is geweest. De overwinning voor Moscoso is extra zuur voor Torrijos, omdat het zijn vader is geweest die in PARIJS - De Franse PTT heeft drieduizend postbodes nodig. Om die te krijgen namen de pos terijen zondag een schriftelijk examen af, waar liefst 80.000 mensen naar toe kwamen. De PTT liet gisteren weten dat alleen voor Parijs en omgeving, waar 2.500 banen beschikbaar zijn, zich 35.000 mensen meld den. Vorig jaar gaven 40.000 postbodes in spe blijk van hun belangstelling voor 1.100 ba nen. AFP 1977 het verdrag met de Ver enigde Staten sloot waarbij de terugtrekking van het Ameri kaanse leger werd overeengeko men en dat voorziet in de over dracht van het Panama-kanaal. De overdracht is op 31 decem ber. DPA/AFP zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 9 9 Effect van de ramp op ongeboren kind

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1