Milosevic komt Westen tegemoet PRQUf NCl I JL E lEEtf fSE i IJ flU tl jf Middelburger schiet man dood op terras Plein 1940 Ongelooflijk dat zoiets hier gebeurt Hoofddoekje zorgt voor consternatie in Turks parlement 4 WEKEN 1 UUR FOTO VERSCHOORE 0% n Belgrado laat Amerikanen vrij Nigeriaan stikt na uitzetting Relipolitie arresteert drankstoker Bezinning in de Bijlmer Biefstukruzie in Spijkenisse Lawinedode Betoging tegen geweld Molukken Ajax wint klassieker WÊÊÊÊÊÊÊÊKÊM VOOR 16,00 JA, ik wil: 17' 8° Vrij zonnig Droog en flinke zonnige perioden. Matige noordoostenwind. Maximumtemperaturen rond 17 graden. 242e jaargang no. 104 maandag 3 mei 1999 losse nummers 1,80 PZC Goes Vlissingen FOTOSERVICE MiddelburgHulst Terneuzen Zierikzee van onze redactie buitenland WENEN - Een Ameri kaanse parlementaire de legatie heeft gisteren in Wenen gemeld dat zij met Rusland en Joegoslavië een akkoord heeft bereikt over een oplossing voor het geschil over Kosovo. Het zou gaan om een basisover eenkomst over onder meer de stationering van een internatio nale militaire vredesmacht in Kosovo, die de steun zou hebben van Milosevic en zou voldoen aan de eisen van de NAVO. De Russische gezant voor Koso vo, oud-premier Tsjernomyr- din, spreekt vandaag met de Amerikaanse president Clinton over de oplossing van de crisis. Hij zal hem een brief overhandi gen van diens Russische ambt genoot Jeltsin. Rusland, dat de bombardementen in Joegosla vië afkeurt, heeft zich opgewor pen als bemiddelaar om een uit weg in de crisis te vinden. Ook de Amerikaansee dominee Jesse Jackson ziet mogelijkhe den voor de beëindiging van het conflict op de Balkan. Hij bracht zaterdag op eigen initia tief een bezoek aan de Joegosla vische president Milosevic. Hij kreeg van Milosevic de vrijlating gedaan van drie ge vangen genomen Amerikaanse militairen. Dezen kwamen gis terochtend aan op de Ameri kaanse luchtmachtbasis Ram- WENEN - De Oostenrijkse re gering heeft het wegsturen van asielzoekers die zich verzetten tegen hun uitzetting opge schort. Dit na de dood van een Nigeriaanse vluchteling, die za terdag stierf nadat Oostenrijkse beambten zijn mond hadden af geplakt. De 25-jarige man maakte amok toen de Oostenrijkse politie hem op een vliegtuig van Balkan Air wilden zetten. Daarom werd hij geboeid en vergezeld door drie agenten. De luchtvaartmaat schappij wilde de Afrikaan an ders niet naar Sofia vliegen, waar de man op het toestel naar Nigeria gezet zou worden. In Sofia bleek de man overleden. De Oostenrijkse regering heeft hierna de uitzetting van vreem delingen die wellicht tegen hun uitwijzing weerstand bieden, opgeschort en een herziening van regels aangekondigd. Het is niet de eerste keer dat asielzoekers door maatregelen rond hun uitzetting stikken. In 1992 hield in Nederland een Roemeen zwaar hersenletsel over aan pogingen van de Mare chaussee hem letterlijk de mond te snoeren. De overheid moest de asielzoeker vervolgens een flinke schadevergoeding beta len; de zwaar gehandicapte Roemeen mocht in Nederland blijven. Vorig jaar trad de Belgische mi nister van Binnenlandse Zaken Tobback af. nadat een Nigeri aanse asielzoekster was omge komen toen Rijkswachters haar een kussen in het gezicht duw den. APA/RTR RIYAD - De religieuze po litie van Saudi-Arabië heeft een alcoholstokerij in Tabouk, in het noord westen van het land ont manteld. De stoker, een Indonesiër, werd met een aantal andere verdachten gearresteerd. Volgens een dagblad had het bedrijf een capaciteit van honderd 'dozen' alco hol per dag. Ook trof de politie in het pand porno films aan. Waarschijnlijk wacht de verdachten een gevangenisstraf met stok slagen. AFP stein in Zuid-Duitsland. Ze maakten het goed. Volgens Jackson zal Milosevic president Clinton per brief laten weten hoe hij denkt over de voorwaarden die de NAVO ver bindt aan stopzetting van de bommencampagne: terugtrek king van de Servische troepen uit Kosovo; terugkeer van de et nisch Albanese vluchtelingen; acceptatie van een internatio nale vredesmacht in Kosovo; gedeeltelijke autonomie voor Kosovo. Clinton zag gisteren vooralsnog geen aanleiding voor een koers wijziging door de NAVO De Amerikaanse minister van De fensie Cohen deelde die opvat ting. ,,De bommencampagne van de NAVO zal niet worden gestopt", zei hij gisteren. „Inte gendeel, de campagne zal juist in hevigheid worden opge voerd." Bus De NAVO-aanvallen op Joego slavië gingen het afgelopen weekeinde in alle hevigheid door. Bij een bombardement op een brug in Luzane, ongeveer twintig kilometer ten noorden van de Kosovaarse hoofdstad Pristina, werd zaterdag een bus geraakt. Volgens sommige bronnen kwamen daarbij zeker Door de ontploffing werd de bus op de brug bij Luzane gehalveerd. zestig mensen om het leven. Een journalist van het Franse pers bureau AFP telde ter plaatse 23 slachtoffers. Volgens de NAVO werd de bus per ongeluk getrof fen. De brug is een doelwit, om- Agenten zoeken na de schietpartij voetje voor voetje de straat af op zoek naar bewijsmateriaal. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Op een terras in het centrum van Middelburg is zaterdag op klaarlichte dag de 29-jarige Ronald Leegwater uit Middelburg doodgeschoten. Tientallen mensen waren getui ge van de schietpartij, die plaatsvond op het Plein 1940. De vermoedelijke dader, een 24- jarige man, eveneens uit Mid delburg, is diezelfde avond aan gehouden. Hij was op weg naar het politiebureau om zich te melden. De man zit vast en wordt morgen (dinsdag) voor geleid aan de officier van justi tie. Over het motief en de identi teit van de verdachte, wilde de regiopolitie Zeeland zondag avond geen mededelingen doen. De schietpartij vond om twee uur 's middags plaats voor het Grand Café La Liberté. Het slachtoffer zat daar op het ter ras. Volgens ooggetuigen vuur de de verdachte vier tot zeven kogels af op de Middelburger. De schutter is daarop gevlucht in een gereedstaande auto, die met gierende banden wegreed. De lezingen over de vlucht lopen uiteen. Volgens omstanders za ten er inzittenden in de auto. Politiewoordvoerster M. van de Vreugde kon dat niet bevesti gen. Zij meldde zondagavond dat het vermoedelij k om de actie van één persoon gaat. Meer aan houdingen verwachtte zij ook niet. Direct na het drama kwam een grote politiemacht op de been. Die zette de wijde omtrek van het Plein 1940 af. De honderden omstanders werden op afstand gehouden om het politie-onder- zoek niet te verstoren. De politie zette aanvankelijk 35 tot 40 man op de zaak. Dat aantal werd na de aanhouding van de 24 jaar oude verdachte terugge bracht tot twaalf rechercheurs uit het district Walcheren en de regiopolitie Zeeland. Motief De verdachte is direct na zijn aanhouding 's avonds verhoord. Over het moordwapen wil de politie geen mededelingen doen. Onduidelijk is dan ook of het wapen is gevonden. Volgens de politiewoordvoerster heeft de man nog geen bekentenis af gelegd. Ook het motief is onbe kend. „Zolang er nog geen vol ledige betekenis is, zal het motief onduidelijk blijven. Maar we hebben het gevoel dat we op de goede weg zitten al is de zaak nog niet honderd pro cent afgerond." De politie Zeeland is uitermate terughoudend met het verstrek ken van informatie. Dat zorgde ervoor dat allerlei geruchten de ronde doen in Middelburg. „Wij kunnen uit juridische overwe gingen geen verdere mededelin gen doen", aldus Van de Vreug de. „Wij willen eerst weten of wat getuigen ons vertellen ook echt waar is. Zolang dat niet het geval is, moeten we voorzichtig zijn." Zij zei zich bewust te zijn van de emoties van de omstanders, die getuigen waren van de schiet partij .Het is natuurlijk een ab surde, niet met woorden te omschrijven gebeurtenis, op klaarlichte dag in het centrum van Middelburg." SPIJKENISSE - Het al lerlaatste stukje afge prijsde briefstuk heeft zaterdagavond in een su permarkt in Spijkenisse gezorgd voor een flinke ruzie tussen twee klanten. De twee mannen uit Spij kenisse (2 8 en 5 9 j aar) wil den het reclame-vlees al lebei hebben en waren bereid daarvoor op de vuist te gaan. Er werd ge duwd en getrokken, een bril beschadigd, waarop de politie het duo tot kalmte moest manen. Pas toen bleek dat tijdens de ruzie een derde klant zijn kans schoon had ge zien: het allerlaatste bief stukje bleek uit het schap verdwenen. ANP GRENOBLE - Een lawine in het Franse wintersportoord Argen- tière (bij Chamonix) koste een 30-jarige Amerikaanse snow- boarder het leven. Reddingswerkers zochten de hele dag vergeefs naar vier an dere skiërs die volgens ooggge- tuigen ook door de lawine zou den zijn getroffen. AFP/RTR door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Ongeloof en ontzetting strijden om voorrang, zaterdagmiddag op het Plein 1940 in Middelburg. Op klaarlichte dag is de 29-jarige Ronald Leegwater uit Middelburg doodgescho ten op het terras van Grand Café La Li berté. Hij zou op 15 juni trouwen. De tientallen omstanders achter de rood witte politielijnen kijken verbijsterd naar het stoffelijk overschot van het slachtoffer, dat slechts aan het zicht onttrokken wordt door geparkeerde au to's. „Prachtig weer en dan word je zo maar doodgeschoten", zegt één van de ooggetuigen. „Ongelooflijk, dat zoiets in Middelburg gebeurt." De lezingen van de ooggetuigen, die geen van allen hun naam kwijt willen, lopen uiteen. Eén van hen zegt dat het slachtof fer werd opgewacht door de schutter, een 24-jarige Middelburger, die op het terras zat. Weer een ander weet te melden dat niet de schutter, maar juist het slachtof fer op het terras zat toen hij werd neerge schoten. Ook over de vlucht van de vermoedelijke dader doen de wildste verhalen de ronde. Omstanders zeggen zeker te weten dat de man in een gereed staande auto is gevlucht, tegen de rich- Het stoffelijk overschot wordt afgevoerd. ting in van de Langeviele, daarbij ter nauwernood winkelende mensen ontwijkend. Eén ooggetuige zegt dat de verdachte foto's Ruben Oreel vier gerichte schoten heeft afgevuurd op het slachtoffer. „Vervolgens stapte de da der in zijn auto en reed hij weg." Hij zegt zeker te weten dat er een relatie is tussen foto Goran Tomasevic/RTR dat hij deel uitmaakt van een belangrijke aanvoerroute voor de Servische speciale politie- eenheden en militairen. De NAVO vernietigde in totaal 12 verkeersbruggen en vijf spoorbruggen. Daarnaast voer de de NAVO-luchtmacht zware aanvallen uit tegen grondtroe pen in Kosovo zelf. In Servië werd opnieuw de raffinaderij in Novi Sad gebombardeerd. Ook aan de geallieerde kant brengt de operatie 'Allied Force' verliezen met zich mee. Gister ochtend vroeg stortte in het noordwesten van Servië een F16 neer. Een reddingsteam kon de piloot binnen twee uur in veilig heid brengen. De NAVO denkt dat een motorstoring de crash heeft veroorzaakt. Afgelopen weekeinde verloor de NAVO tevens een Harrier-ge- vechtsvliegtuig, die na een oe- fenvlucht in de Adriatische Zee stortte. GPD/AP/RTR zie ook pagina 5 Bewoners van de Amsterdamse wijk Bijlmer luisteren geëmo tioneerd naar een toespraak van minister Borst van Volksge zondheid. De bewindsvrouw bezocht het door de ramp met de El Al-Boeing getroffen stadsdeel gisteren voor een bezinningsbijeenkomst. Enkele aanwezigen jouw- den Borst uit. In Vlissingen demonstreerden zaterdag 750 Molukkers en sympathisanten tegen het geweld op de gelijknamige eilan dengroep. Met een vreedzame betoging vroegen ze aandacht voor de onlusten tussen christenen en moslims. Ze vinden dat de Nederlandse regering zich te veel richt op de Kos- ovaarse vluchtelingen en te weinig oog heeft voor de slachtoffers van het geweld op de Molukken. dader en slachtoffer. „Ze wisten precies van elkaar wie ze voor zich hadden." Volgens één van de verhalen die de ronde doen. zou de vermoedelijke dader een re latie hebben gehad met een Middelburgs meisje. Die verkering werd recent uitge maakt. De verdachte kon dat niet ver kroppen, waarna hij zijn ex-vriendin vrijdagnacht zou hebben lastiggevallen in een discotheek. Het slachtoffer, een goede kennis van het meisje, zou daarop de kwestie zaterdag gaan uitpraten met de verdachte. Politiewoordvoerster M. van de Vreugde wil dat verhaal ontken nen, noch bevestigen. De politie begint kort na de schietpartij met een minutieus onderzoek. Voetje voor voetje - de blik naar beneden ge richt - wordt gezocht naar stille getui gen. Afgaande op de pijltjes heeft de ver dachte zeven schoten gelost: vier op korte afstand en twee of drie vanaf het parkeerterrein op het Plein 1940. Pas een uur na de schietpartij wordt het stoffelijk overschot afgedekt. Het duurt dan zeker nog eens dertig minuten voor een lijkwagen arriveert. Dat is voor de meeste omstanders reden om weg te gaan. „Zoiets verwacht je in Amster dam", schudt een oudere vrouw het hoofd, „maar toch niet in Middelburg?" Met de titel al op zak kreeg Feyenoord gisteren een genante afstraffing van Ajax. De Amsterdammers mochten zich aan vallend uitleven in eigen stadion (6-0). Jary Litma- nen, die aan het eind van dit seizoen vertrekt, was een van de smaakmakers. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 van onze redactie buitenland ISTANBOEL-De beëdiging van het nieuwe Turkse parlement is gisteren onderbroken nadat een parlementslid van de islamiti sche Partij van de Deugd was op komen dagen met een hoofd doek om. Premier Ecevit schorste de zit ting omdat het dragen van hoofddoekjes 'door het hoogste gezag' niet wordt gedoogd. De gevestigde Turkse partijen en het leger, dat zich opwerpt als beschermer van de scheiding tussen religie en staat, beschou wen het dragen van een hoofd doek als een politiek gebaar. De Partij van de Deugd ijvert voor een belangrijkere rol van de is lam in de politiek en in de maat schappij. Volksvertegenwoordigster Mer- ve Kavakci van de Fazilet-par tij werd door honderden colle ga's uitgejouwd. „Dit is niet de plaats om de staat uit te dagen", zo vermaande premier Ecevit de politica. Na de schorsing van de zitting kwam Kavakci niet in de zaal terug om trouw te zweren aan de wereldlijke, democratische re publiek. Ze zou vandaag alsnog de eed willen afleggen. De Partij van de Deugd is de op volger van de Welvaartspartij. Deze werd vorig jaar januari verboden omdat ze het seculiere karakter van de staat Turkije zou willen ondergraven. De lei der van de Welvaartspartij, Er bakan, moest zijn parlements- zetel opgeven en kreeg te horen dat hij vijf jaar lang geen poli tieke functies mag vervullen. Hetzelfde lot trof vijf,van zijn medestanders. Overigens is ook de opvolger van de Welvaartspartij zijn poli tieke leven niet helemaal zeker. Het gedachtengoed van de Par tij van de Deugd zou in de ogen van de Turkse justitie de schei ding van staat en religie op on toelaatbare wijze ter discussie stellen. Zonder broek Parlementaire regels verbieden het dragen van een hoofddoek niet. Voor ambtenaren geldt wel een dergelijk verbod. „De wet stelt dat mannen een das en col bert moeten dragen. Er staat niets over broeken. Maar het is duidelijk dat mannen het parle ment niet zonder broek binnen mogen", zo probeerde Kamer Gene van de centrumrechtse Partij van het Juiste Pad het on geschreven verbod te verduide lijken. Een andere vrouwelijke parlementariër die doorgaans; een hoofddoek draagt, Nesrin Ünal van de Nationalistische; Beweging, werd met een ap-^ plaus onthaald omdat ze met onbedekt hoofd naar de plech tigheid was gekomen. AP (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16.00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1