CÖLIJIU Vroeg op voor oranjefeest PZC Alleen Lewedorp blijft over voor bouw glazen stad Ook de Kosovaren schrokken van de armoede in Albanië Sasse politiek blijft tegen herindeling zeeland zaterdag 1 mei 1999 z 15 .(st-ijcrL Mooi weer trekt veel mensen naar terras en vrijmarkt Hulst geeft korting op compostvat HULST - Inwoners van de gemeente Hulst krijgen de kans om via de gemeente tegen een aantrekkelijke prijs een compost vat aan te schaffen. Het gaat om een service die de burgers al enkele jaren geboden wordt. Normaal gesproken kost het 290 liter grote vat zestig gulden, maar Hulstenaren krijgen het ding voor vijfentwintig piek. Met het vat kunnen mensen hun groente-, fruit- en tuinafval verwerken tot vruchtbare mest voor de eigen tuin. Degenen die het composteerapparaat aan schaffen. krijgen uitgebreide informatie plus een aantal tips om goede compost te maken Het vat kan tot 19 mei telefo nisch besteld worden bij het bureau Milieu van de gemeente. Hontenisser bedrijven maken vuist KLOOSTERZ ANDE - Het bedrijfsleven van Hontenisse slaat de handen ineen om bij de overheid economische compensatie te bedingen voor het opdoeken van de veerverbinding Krui- ningen-Perkpolder. Afgelopen maand werd in Kloosterzande de ondernemersvereniging Hontenisse opgericht. De organi satie heeft zich ten doel gesteld de gezamenlijke krachten van het regionale bedrijfsleven te bundelen en te gebruiken om de economische ontwikkeling in Oost-Zeeuws-Vlaanderen te stimuleren. De vereniging houdt op 4 mei zijn eerste bestuurs vergadering en dan wordt ook de eerste discussie gevoerd, die moet uitmonden in een actieplan. Het bestuur bestaat uit vijf personen: aardappelhandelaar B. Rijk, bouwondernemer J. Goossen, Kloosterzandenaar J. Neve, een nog aan te duiden directielid van de Rabobank Kloosterzande-Graauw, en als voorzitter J. de Koning van Bleijko Beton. Donatie Hulst voor vluchtelingen HULST - De gemeente Hulst schenkt 10.000 gulden aan de actie 555 ten behoeve van de Albanese vluchtelingen uit Kos ovo. Het initiatief voor de donatie komt van de fractie Pro gressief Hulst. De partij had een verklaring opgesteld die na mens de fractievoorzitters van alle vijf politieke partijen in de raad werd ondertekend. Verder kwamen de progressieven met de vraag of alle zeventien raadsleden 200 gulden uit hun ver goeding wilden doneren. Voor de vergadering hadden de par tijen afgesproken akkoord te gaan, zodat het idee zonder dis cussie werd aangenomen. Wel werd het aan de raadsleden overgelaten of ze ook een individuele schenking wilden doen. Auto van toerist brandt totaal uit HEINKENSZAND - Op de Rijksweg A58 bij Heinkenszand is vrijdag een personenauto van een vakantieganger uit Dom melen helemaal uitgebrand. Een inwoner van het Walcherse Serooskerke voorkwam dat ook de caravan van de Domme- laar uitbrandde. De automobilist uit Serooskerke bemerkte de brand in de auto die voor hem reed en wist de bestuurder te waarschuwen. Samen koppelden ze snel de caravan vol met vakantiespullen af. De brandweer van Goes was snel ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat de auto geheel uit brandde. De schade bedraagt naar schatting 40.000 gulden. Door de hittestraling is een groot deel van het asfalt wegge brand. Hoeveel die reparatie kost, is nog niet bekend. Jongens jagen op tuinbeelden GOES - De Goese politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag twee jongeren aangehouden, een zestienjarige inwo ner van Middelburg en eentje van zeventien uit Arnemuiden. De twee gooiden sierbeelden weg toen ze een politieauto za gen. Ze bleken de beelden even tevoren uit tuinen in Goes te hebben gestolen. In de loop van Koninginnedag deden vier Goesenaren aangifte van diefstal van tuinbeelden. Terwijl de dieven achter slot en grendel bleven, konden speurhonden van de politie nog meer weggegooide beelden opsporen. Ze worden teruggegeven aan de eigenaren. De Middelburgse douanier Anton Datema vertrok twee we ken geleden namens de christelijke hulpverleningsorganisa tieDorkas naar het Albanese plaatsje Korge omvluchtelingen uit Kosovo te helpen. Een team zorgt daar voor voedsel, kle ding en dekens. De vluchtelingen ivorden in eerste instantie ondergebracht in de lokale sporthal en in een voetbalstadion. Later worden ze verspreid over gezinnen in de regio. Datema is verantwoordelijk voor de logistiek. Vanuit het crisisgebied houdt hij de PZC op de hoogte van zijn bevindingen. door Anton Datema „Deze week zijn de vluchtelin gen overgebracht vanuit het sportpaleis naar het tenten kamp dat is opgezet door het Duitse leger. Dat gebeurde met behulp van Albanese leger trucks. Het riep bij ons emoties op, vooral omdat het associaties opriep met deportaties uit de Tweede Wereldoorlog. Er komen nog steeds nieuwe vluchtelingen aan uit het noor den van Albanië (Kukes). Het Duitse kamp wordt bestuurd door de hulpverlenende instan ties. Het eten koken en zorgen voor de verdeling gebeurt door het Amerikaanse Leger des Heils. Dorkas zorgt voor de le vering van brood, dekens en di verse andere goederen. Vandaag (28 april) kwam er een transport hulpgoederen onder bewaking van Nederlandse ma riniers naar Kor?e vanuit het noorden van Albanië. Soms wordt hier 's nachts nog wel ge schoten. Meestal door onderlin ge bendes. Het is echter rustiger geworden sinds de vluchtelin gen hier zijn. Daarvoor kwamen de Albanezen 's avonds niet meer op straat. Wat moeilijk is om te organiseren, is het gebrek aan goed transport. We huren een truck en chauffeur van hier. Hij werkt hard, maar het mate riaal hier is slecht. Alles is oud en versleten. Geleidelijk aan krijgen wij de zaken op gang. Veel improvise ren, dat wel en we maken heel lange dagen van 's ochtends ze ven uur tot 's avonds elf uur. Op verzoek van Dorkas blijf ik lan ger, tot 27 mei. Gelukkig kon dat geregeld worden met mijn werk Wel komt mijn vrouw Anke over om te helpen. Ook wel goed voor feed-back. Er is groot gebrek aan goede op slagruimte. De meeste gebou wen zijn niet beveiligd of heb ben geen dak of deuren. Waar wij vooral voor moeten oppas sen is dat wij de Kosovaarse vluchtelingen niet beter voor zien van allerlei zaken dan de plaatselijke bevolking heeft, dat maakt jaloers. Ook veel Kosovaren schrokken van de armoede hier in Albanië toen ze hier arriveerden. Hoe wel ze ongeveer dezelfde taal sprekenis er nog wel verschil in dialect en in manieren. Als een Kosovaar ja (po) zegt, knikt hij net als ons. Als een Albanees ja (po) zegt, dan schudt hij met een sierlijke nekbeweging nee. Nee is in het Albanees jö en lijkt op ja. Vandaal* in het begin veó misverstanden, ook wel weer leuk. We verwachten deze week zes vrachtwagens met hulpgoede ren om te lossen in het ware house van Dorkas. Tussendoor leveren wij de goederen af op di verse locaties. Ze noemen mij hier de 'Generaal'. Waarschijn lijk omdat ik iedereen achter de broek zit. Maar het is goed wer ken met de Kosovaren en de Al banezen. Ze zijn bijzonder vriendelijk en gastvrij. Anton Datema Vroeg schilderij van Kimpe op veiling bij A. I. Verhage Middelburg o.a. een vroeg werk van de bekende schilder Raymond Kimpe uit 1935 met voorstel ling van het dorpje Veere met de Dom maakt onderdeel uit van de Kunst- en Antiekvei ling van A. I. Verhage in de Schouwburg te Middelburg op 8 juni 1999. Het schilderij is afkomstig uit particulier bezit te Leiden. Voor de veiling kunnen schil derijen, meubilair, porselein, klokken, juwelen, goud- en zilverwerk, etc. ingebracht worden. A. I. Verhage Dronken Belg twee keer in de fout TERNEUZEN - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft op Koninginnedag twee drankrijders ge snapt. In de nacht van donder dag op vrijdag werd in Terneuzen een 23-jarige man uit Axel betrapt op de Kennedylaan. Uit de blaastest bleek dat de Ax elaar te diep in het glaasje had gekeken. Hij kreeg een boete van 390 gulden. Een Belgische automobi list maakte het veel bonter. De politie trof hem om acht uur 's ochtends aan langs de Tractaatweg bij Westdorpe, slapend in zijn auto. De 31-jarige man uit Gent gaf aan dat hij flink was doorgezakt en kreeg daarom van de agenten een rijverbod van twaalf uur. Even later ging de Gentenaar toch aan de boemel, waarna de politie hem tegenhield. Een alcoholtest leverde een score op van maar liefst 750 microgram alco hol per liter uitgeademde lucht. Daarop kreeg de Belg een dagvaarding in handen en nogmaals een rijverbod. TELECOMMUNICATIE (Advertentie) door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - De gemeente raad van Sas van Gent heeft zich donderdagavond in een motie nogmaals uitgesproken tegen gemeentelijke herinde ling. De fracties sloten nauwere bestuurlijke en ambtelijke sa menwerking niet uit. Over de strekking van de motie die Gemeentebelangen Groot Sas indiende was iedereen het eens. Argumenten voor herin deling zijn er niet en de gemeen ten Hulst, Oostburg en Terneu zen hebben Sas van Gent niet van het tegendeel kunnen be wijzen. Ook als er grotere ge meentenzijn, blij ft er volgens de raad behoefte aan samenwer king tussen die gemeenten. „Zeeuws-Vlaanderen zou een proeftuin kunnen zijn waar de bestuurlijke vernieuwing goed vorm kan krijgen", zei R. Brug- geman (CDA) hierover. De gemeente Sas van Gent neemt 10 mei wel deel aan de discussiebijeenkomst, ondanks zware kritiek van burgemeester J. Lonink op organisatie van de dag. Om niet geheel onbeslagen te ijs te komen, wil Lonink al vast een korte interne discussie over het onderwerp voeren in het seniorenconvent aan staande maandag, en onderne mingsraad dinsdag. Het stand punt van de raad was donder dag in elk geval heel duidelijk. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Hulst doet voorzichtig bij gesprek herindeling HULST - De gemeente raad van Hulst kijkt voor lopig de kat uit de boom in de aanloop naar het ron detafelgesprek over ge meentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaanderen. Hulst vaardigt op 10 mei burgemeester A Kessen en gemeentesecretaris H. Edink af naar de eerste af- tastronde. De burgemees ter van Hulst steekt zijn voorkeur voor een be stuurlijke samenvoeging met Hontenisse niet onder stoelen of banken. De fractieleider van het Hulster CDA J. Steijaert, pleit echter voor omzich tigheid in de gesprekken, want hij vreest dat er een strijd tussen de drie grote (Oostburg, Hulst en Ter- neuzen) en de vier kleine re gemeenten (Hontenis se, Sas van Gent, Axel en Sluis-Aardenburg) gaat ontbranden. „Het is van belang dat Hulst zich te rughoudend opstelt. De minister stuurt aan op vrijwillige herindeling, maar laten we de zaken alsjeblieft niet gaan for ceren of najagen. Daar mee strijk je anderen te gen de haren in." Kessen heeft de CDA- voorman laten weten dat, wat hem betreft, 10 mei louter een inventarise rend gesprek is. Hij bena drukt dat de gemeente raad van Hulst het laatste woord heeft. „Maar laten we eerst basisgegevens verzamelen. De verschil len tussen Hulst en Hontenisse zijn te ver waarlozen, dat zijn zeven pagina's meer of minder in het telefoonboek. Dus waar gaat het om?" Wie echt wat moois wilde bemachtigen, moest er vroeg bij zijn op de vrijmarkt in Terneuzen. foto Peter N icolai De voorbije weken heeft de provincie in drie plaatsen - Rilland, Lewedorp en Westdorpe - informatiebijeenkomsten gehouden om van de bewoners van die dorpen te vernemen hoe zij staan tegenover de ontwikkeling van grootschalige kascomplexen bij die kernen. De reacties in Rilland en Lewedorp waren niet negatief, maar in het Zeeuws-Vlaamse Westdorpe lagen de messen al geslepen en w el op tafel. De bewoners van dat dorp maken zich op voor acties tegen de aanwijzing van de Canisvlietpolder als mogelijke tuinbouwlocatie, nog vóór de milieu- effectrapportage is opgesteld. door Conny van Gremberghe en René Schrier LEWEDORP - Aangezien ver antwoordelijk gedeputeerde J. G. van Zwieten (WD. ruim telijke ordening) op alle avon den verkondigde dat voor de plannen ook maatschappelijk en bestuurlijk draagvlak moet worden gevonden, is het logisch dat de locatie Canisvlietpolder nu al wordt geschrapt van het lijstje van te onderzoeken ge bieden. Dat benodigde draag vlak zal in Westdorpe nooit worden gevonden. De dorps raad, de heemkundige kring, de actiegroep Behoud Canisvliet, de stichting Welzijnsraad Sas van Gent, D66 in de gemeente en tal van akkerbouwers uit het dijkdorp, ze laten er geen twijfel over bestaan. Ze zijn tegen kas sen in de Canisvliet en zullen dat - op een enkele boer na die zijn grond tegen hoge prijzen even tueel kan verkopen - blijven ook. Van Zwieten peinst er echter niet over om nu al te tornen aan de te onderzoeken gebieden. Hij wil alle plussen en minnen voor de drie geselecteerde locaties eerst op een rij hebben en ver volgens beginnen met de forme le procedures. Dat 'het volk' niets voelt voor zevenhonderd hectare kastuinbouw in West dorpe. vindt Van Zwieten slechts 'een vingerwijzing', niet meer en niet minder. Opvallend is ook dat de rijksadviseur voor planologische zaken, inspec teur L. Verhees, de Bathpolders bij Rilland 'niet geschikt' vindt, omdat de open ruimte te veel wordt aangetast. Het maakt het er voor het pro vinciebestuur een stuk makke lijker op. In feite blijft er slechts één gebied over waar de groot schalige vestiging van glastuin- analyse bouw niet op weerstand stuit bij omwonenden en bestuurders, namelijk de Quarlespolder bij Lewedorp en Nieuwdorp. Dit gegeven kan de provincie tijd winst opleveren en die is wel kom, want de tuinders uit het Westland staan te trappelen om te verhuizen. Overigens zijn de provincies Groningen en Zee land het minst in trek bij die Westlandse tuinders. Afgezien daarvan doet de gedeputeerde er goed aan om het advies van een aantal meedenkende Zeeu wen ter harte te nemen: ga eens op zoek naar een paar kleinere locaties dichter bij de Zeeuwse warmte-en energieleveranciers (de industrie). Gebieden die bij een eerdere selectie van de lijst zijn gehaald zonder dat het waarom werd verklaard. Zo was er eerst sprake van een gebied ten westen van de kern Sluiskil, een deel van de Axelse Vlakte en de Koegorspolder. Plaatsen waar een glastuinbouwcomplex van een paar honderd hectare makkelijker inpasbaar is dan elders in Zeeland. Dan valt ook beter te verklaren dat de provin cie enerzijds bij Biezelinge (Willem-Annapolder) wel een solitair complex van zeventig hectare toestaat en anderzijds pleit voor grootschalige centra lisatie van glastuinbouw in Zee land. Zoeken naar een geschikt ge bied met een oppervlakte van rijf- tot zevenhonderd hectare heeft weinig zin. zeker nu Van Zwieten zelf verwacht dat in Zeeland binnen tien jaar slechts tweehonderd hectare glastuin bouw kan worden ingevuld. De gedeputeerde heeft veel weg van een kleine middenstander die op zoek is naar een truck met oplegger, terwijl hij in feite maar een Suzuki-bestelauto nodig heeft. (Advertentie) Met onze Lucent Technologies ISDN-telefOOneentraleS Jell Labs Innovations benut u de voordelen van ISDN maximaal Centrales van 2 tot 128 toestellen. Onze centrales bellen efficiënt en aanzienlijk goedkoper. Bel voor een adviesafspraak. Nog geen ISDN? Wij zetten u gratis over. lewestraat 43 BEL: 0113-213720 goes/kloetinge door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het startschot van Koninginnedag '99 was lawaaierig. Rond half zeven 's ochtends ging een groep van zo'n twintig jeugdige brommer en scooterrijders vanuit Koe wacht op weg voor wat inmid dels een traditionele rondrit door het land van Hulst is ge worden. Elk jaar weer door kruist het steeds wisselende ge zelschap plaatsen als Heikant, St. Jansteen en Hulst. Nog geen twee uur later barst ten de activiteiten in alle hevig heid los, want acht uur beteken de de officiële aanvang van talloze rommel- en vlooien markten in Zeeuws-Vlaande ren. Het is opvallend dat er binnen de regio steeds grotere contras ten te zien zijn tussen de wel- en niet vierende kernen. Waar zich in de kersverse wijk Nieuw- Othene in Terneuzen slechts hier en daar iemand de moeite getroost had de nationale drie kleur uit te hangen, daar was Zaamslag gewoontegetrouw van voor tot achter compleet be- vlagd. En terwijl in Axel een schier eindeloze rij ouders en kinderen meedong in de strijd om de mooist versierde fiets, daar was in Hulst amper iets te merken van het oranjefeest. Goede stek In het centrum van Terneuzen was het voor het klieken van de dag knokken voor een goede stek voor de Waterlooplein- markt. Al in de hele vroege uur tjes installeerden de eerste ver kopers zich met him waar. Wie na zessen kwam opdagen, moest het doen met een plaatsje aan de Axelsestraat, omdat de omge ving van de Markt toen al vol bleek. Ook de koopjesjagers moesten vroeg uit de veren, want tegen negen uur waren veel interessante hebbedingen al van eigenaar gewisseld. Van meerdere zijden viel kritiek te horen op de professionele handelaren. „Ze verzieken de boel", vertrouwt een passant toe. „In alle vroegte kopen ze zelf de aardige zaken bij de goedgelovige particuliertjes weg, om vervolgens tweehon derd meter verderop bij de eigen kraam een veelvoud van de aan koopprijs te vragen. Dat is toch van de gekke?" Niettemin tonen de meeste venters zich tevreden, zowel over de handel als de be langstelling. Op de hoek van de Markt dingt een ouder echtpaar af op een setje borrelglaasjes: „Ben jij gek? Meer dan tien gulden krijg je er toch niet voor." De hande laar geeft geen krimp, en even later haalt de zuchtende koper dan toch maar twee tientjes bo ven. Verkocht. Receptie De jubilerende Oranjevereni ging van Kloosterzande, 100 jaar jong, hield zoals elk jaar een receptie in De Linde. Tien tallen lmtjesdragers en hoog waardigheidsbekleders lieten zich op het terras, onder het ge not van een glas bubbeltjeswijn, een aubade van de harmonie St. Cecilia welgevallen. Oranjeco- mitévoorzitter Miel de Koek, donderdag zelf nog geëerd met een lintje, was meer dan content met de gang van zaken. „Onge twijfeld het drukste feest van de afgelopen tien jaar. Om half ne gen stond het Hof te Zandeplein hartstikke vol met kinderen, klaar voor hun rondtocht." Hoewel zijn comité de zaakjes goed in orde heeft - getuige het prachtige vuurwerk die avond - had de voorzitter nog iets op zijn lever. „Er moet eigenlijk nog veel meer gevlagd worden. Het Sjoelen en blikkengooien: Oud hollandse spelletjes doen het op Koninginnedag altijd goed. foto Peter Nicolai zou bijvoorbeeld niet gek zijn om ervoor te zorgen dat inwo ners via ons op een goedkope manier aan een vlag kunnen ko men", filosofeerde De Koek. Waar de echte handelaars de dienst uitmaakten in Terneu zen, daar was de markt van Sas van Gent voorbehouden aan het jonge grut. Die hadden getuige hun kramen blijkbaar héle zol ders en garages leeggeharkt. Ook aan de vrolijke noot was ge dacht, want voor de veertiende keer alweer sloeg het gezel schap van het Smartlappenfes tival toe. Geen terras was veilig voor het ludieke gezelschap, dat ondanks zijn lange bestaans- periode nog geen spoor van slij tage toont. Gewapend met trekzak, blaasinstrumenten, slagwerk en hun bakfiets-met geluidsinstallatie liet de der- tienmansformatie zien dat ze zelfs met maar twee repetities garant staat voor een hoge dosis goed georkestreerde meligheid. De Axelaars zijn ook trouwe Koninginnedagvierders, zo bleek deze vrijdag weer. Naast het stadhuis vocht de jeugd een zeskamp uit. Onder grote pu blieke belangstelling toonde de jeugd zich bijzonder bedreven in het brandweerspel, dat uit mondde in een uitgebreid wa terballet. Oranjecomité-opper hoofd Adrie van Harn nam persoonlijk het voortouw bij de versierde fietsenoptocht. Hoe wel hij niet meedong naar een prijs, was ook het rijwiel van de voorzitter kleurig opgetuigd. „Het is een ongelofelijke dag. Dat oranjezonnetje, dat doet het hem hè. En je ziet het: iedereen doet mee en zo hoort het ook. Mensen komen de straat op, en dat is precies hoe Koninginne dag gevierd moet worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 61