BMW-dealer P. Remeeus stopt PZC Thoolse Kunstroute slaat aan Berichten van de straat brengt theater in Goese huiskamers Weg met de stress Ouwerkerker geeft na 37 jaar fakkel over aan zoon William zeeland 14 1900-2000 SS-terreur drukt mei staking kop in ondernemend zeeland Automatiseerder Lijnbach verhuist naar Goes kunst cultuur zaterdag 1 mei 1999 uur weg, met de boot over en dan op de fiets de Sloedam over. We gingen door tot mid dernacht en om zes uur moest de garage open voor de daar ge stalde melkwagen", herinnert Remeeus zich. In het laatste j de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. door Claudia Sondervan OUWERKERK - Automonteur P. A Remeeus begon op 17 mei 1955 voor zichzelf. Aan de kant van de weg repareerde hij alles, van driewieler tot tractor. Die zomer was lang en goed en in oktober was zijn eerste be drijfspand aan de Achterweg in Ouwerkerk klaar. De onder neming van de jonge monteur Remeeus groeide uit tot een au tobedrijf dat nu al 37 jaar het BMW-dealerschap voert. Op 17 mei 1999 gaat het bedrijf sa men met BMW- dealer Zwarte- poorte te Goes, waar zijn zoon William Remeeus als directeur Postorderbedrijf Pabo ook actief in Amerika WALSOORDEN - Het Wals oorder postorderbedrijf Pabo gaat haar geluk beproeven in de Verenigde Staten. Het bedrijf ziet kansen op de Amerikaanse markt en opent daarom een zelfstandige vesti ging in Los Angeles. Vier Pabo medewerkers uit Walsoorden zullen de vestiging op poten zetten vóór de eerste catalogus begin volgend jaar wordt uit gebracht. Het postorderbedrijf in eroti sche artikelen is in Europa al in verschillende landen actief. Vorig jaar werd nog een bedrijf in Engeland overgenomen. In Amerika zijn echter nogal wat bedrijven met erotische post ordercatalogi op de markt. Pabo denkt zich te kunnen on derscheiden met haar 'eigen unieke assortiment en presen tatie' en wil daarom haar eigen concept aan de overkant van de Atlantische Oceaan introduce ren. De directie verwacht wel dat voor de VS een aangepaste ca talogus wordt gemaakt, omdat er 'nogal wat smaakverschillen tussen beide markten (de VS en Europa, red) bestaan'. Pabo re kent erop dat het twee jaar kost om een vaste plaats in de markt te veroveren, vanaf het derde jaar moet winst kunnen wor den gemaakt. in het nagelnieuwe bedrijf op de Poel II het bedrijf van zijn vader voortzet. Zaterdag 8 mei neemt Remeeus op 70-jarige leeftijd afscheid van 44 jaar ondernemerschap met een receptie in de toonzaal van het bedrijf aan de Konin gin Julianastraat in Ouwer kerk. Het pand, dat hij in 1962 liet bouwen, komt te koop. Re meeus beziet zijn vertrek uit het bedrijf en het weggaan van het bedrijf uit Ouwerkerk door Claudia Sondervan GOES - Lijnbach Network Pro verlaat Vlissingen. Het auto matiseringsbedrijf laat maan dag 3 mei de eerste paal slaan voor een nieuw gebouw in het Stationspark in Goes. Het nieuwe gebouw moet eind oktober gereed zijn. Lijnbach deelt het gebouw met de dienst geenszins met spijt. „Het is een nieuwe start. Daarnaast stellen autoimporteurs tegenwoordig dermate hoge eisen aan auto bedrijven, dat een klein bedrijf als het onze daar moeilijk in mee kan. Straks is er een brede organisatie, met William in Goes en Zwartepoorte in Ber gen op Zoom." Arbeidsintegratie, onderdeel van de Arbeidsvoorziening in Goes. Van Lijnbach verhuizen 24 medewerekers mee De dienst Arbeidsintegratie telt 23 medewerkers. Het gebouw is ontworpen door Bezigheden heeft hij zelf vol doende. Hij tuiniert, en Re meeus liet zich bestuurmatig niet onbetuigd in het Ouwer- kerkse gemeenschapsleven. Hij was voorzitter van de sportvereniging, SV Ouwer kerk en is nog steeds een fer vent voortrekker van het koersbal in de provincie. Als architecten bureau Keijmel te Zutphen, bouwer is bouwbe drijf Nieuwenhuis te Rijssen. Lijnbach Network Pro ont werpt, implementeert en beheert informatie- en com municatienetwerken voor be speler en als wedstrijdleider leeft hij toe naar de eerste pro vinciale koersbalcompetitie dit jaar. „Ik hoop dat jongeren - dan doel ik ook op vijftigers - het meer gaan spelen. En dat verenigingen zich meer open stellen voor spelers als ik"wij zend op zijn rolstoel. De ziekte multiple sclerose bracht hem daarin maar weerhield hem niet van een actief leven. „Ik heb geluk dat de ziekte zich heel traag voorzet." „Het zit vanaf de geboorte in je bloed," verklaart hij zijn on dernemerszin. „Als kind al leidde ik spelletjes. In de oorlog verkocht ik snoepbonnen aan jongen die wel geld hadden. Kwartje per stuk. Die bonnen kwamen van een groot gezin waar het geld wel anders werd besteedt De opbrengst deelde hij met dat gezin. Remeeus wilde naar de Am bachtsschool de LTS in Zierik- zee, want hij sleutelde liever dan dat hij met zijn drie broers in het boerenbedrijf van zijn vader werkte. Hij werkte als monteur in Zierikzee, Sint Maartensdijk, Kamperland en in Vlissingen bij garage De Muynck aan de Paul Kruger- straat. „Op maandag om vijf drijven. Daarom wilde het bedrijf graag in een kantoren omgeving zitten. Op de huidige locatie aan de Rooseveltlaan domineren au tobedrijven en supermarkten de omgeving. In Goes wacht het bedrijf een centraler lig ging voor de medewerkers, waarvan het merendeel werkt op locatie van de opdrachtge vers. Herstelwerk Li dienst in Renesse besloot hij voor zichzelf te beginnen. „Dat was moeilijk voor een monteur. Maar ik was een goeie. Dat was tijdens het herstel werk na de ramp in 1953, Al dat zwaar ma terieel moest gerepareerd wor den en dat deed ik. Daarna ging het verder met burgerwerk." Veel fietsen en tractoren, Re meeus werd dealer voor de Man-dieseltractoren tot de fa brikant stopte. Inmiddels wa ren er meer auto's op Schou- wen-Duiveland en schakelde Remeeus over op BMW. „Daar had ik vertrouwen in. De BMW-motorfiets was bekend." De receptie bij Autobedrijf Re meeus BV begint zaterdag 8 mei om 14.00 uur. Open dag bij Kloosterboer Vlissingen-Oost VLISSINGEN - Stuwadoor- en vriesveembedrijf Klooster boer houdt zaterdag 6 juni een open dag op het bedrijventer rein in Vlissingen-Oost. Tussen 9,00 en 14 .00 uur kan er langs de kaden en door de lood sen gewandeld worden. De route is onderhevig aan tempe ratuurwisselingen; op sommi ge plaatsen is het tussen de nul en min twintig graden Celsius. De open dag wordt gehouden in samenwerking met Labour Service Zeeland, Stichting Vlissingse Havenbelangen en havenschap Zeeland Seaports. Op verschillende plaatsen staan informatiestands en wordt uitleg gegeven over de opslag, de producten en werk in de haven. Er zijn demonstra ties met grote kranen en er is een behendigheidsparcours voor vorkheftrucks uitgezet. Aanemelding voor de open dag kan tot 10 mei bij Kloosterboer in Vlissingen-Oost. doorTheo Giele Toen de Duitse bezetter eind april 1943 besloot dat Ne derlandse militairen 'in krijgs gevangenschap zouden worden teruggevoerd' braken er in het hele land stakingen uit. De SS, de cipier van bezet Europa, sloeg hard terug om de opstand in de kiem te smoren. Reden voor het weer krijgsge vangen nemen van 'leden van de voormalige Nederlandsche weermacht' was volgens Wehr- machtsbefelshaber in die Nie- derlanden Chrïstansen dat een aantal ex-militairen zich vijan dig had opgesteld. „Allen, die thans in krijgsgevangenschap moeten terugkeren, hebben dit uitsluitend aan de ophitsers te danken, die door hun misdadig gedrag deze maatregel noodza kelijk maakten", besloot de 'be kendmaking'. Stakingen waren het gevolg. Op zaterdag 1 mei kondigde de Reichskommissar fiir die beset- zten Niederlandischen Gebiete, de Oostenrijker Arthur Seyss- Inquart, het politiestandrecht af voor heel het land. SS en poli tie kregen de bevoegdheid om stakers, deelnemers aan samen scholingen, verspreiders van opruiende pamfletten, kortom 'hij die zich tegen de openbare macht verzet' standrechtelijk ter dood te veroordelen en het vonnis onmiddellijk te voltrek ken. Doodstraf Op maandag 3 mei verscheen een lange lijst met namen van mensen die de doodstraf hadden gekregen en waren- geëxecu teerd De PZC van die dag maakt geen melding van execu ties in Zeeland. Een dag later meldde de Höhere SS- und Polizeiführer Nordwest Rauterdat 'onder de indruk van de ingrijpende maatregelen' die het de rust in het gehele land is hersteld: „De bewakingstroe pen der SS en politie hebben op de derde dag na afkondiging van het standrecht in ver scherpte mate ingegrepen. De standgerechten velden opnieuw een reeks doodvonnissen, welke onverwijld ten uitvoer werden gelegd." De bezetter liet vanaf dit zwarte weekeinde de Nederlandse bur gers niet meer met rust. Je hoef de niet langer joods, communist of verzetsman of -vrouw te zijn om te maken te krijgen met de repressie door de nazi's. Op 5 mei moesten studenten zich melden voor de arbeidsin zet. Drie dagen later werd de maatregel uitgebreid tot 'alle mannen in de leeftijd van 18 tot 35 jaren'. Radiotoestellen Op 14 mei verklaarden de Duit sers alle radiotoestellen verbeurd. Iedereen moet zijn ra diotoestel inleveren met 'een cartonnen kaartje, groot 10x15 cm' waarop de naam van de ei genaar. Politie en PTT zorgden voor de opslag van de toestellen. Op 15 mei werd het standrecht opgeheven, maar de avondklok bleef van kracht. Niemand mocht zich tussen 23.00 en 04.00 uur in de open lucht begeven. (Advertentie) Alles voor kantoor op nummer weststrate verpakkingen oostperkweg 20 middelburg tel: (0118) 63 0015 P. A Remeeus beziet zijn vertrek uit het bedrijf en het weggaan van het bedrijf tut Ouwerkerk geens zins met spijt. ..Het is een nieuwe start. Straks is er een brede organisatie, met William in Goes en Zwartepoorte in Bergen op Zoom." foto Marijke Folkertsma De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk ivorden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Ondernemend door Ernst Jan Rozendaal GOES - Net als twee jaar gele den kan tegen het aanbreken van de zomer in Goes gewan deld worden langs theatervoor stellingen in huiskamers. In sa menwerking met podium 't Beest organiseert het Produc tiehuis Brabant van 16 tot en met 19 juni elke avond twee looproutes langs vier voorstel lingen van een kwartier in de binnenstad van Goes. Het pro ject heet Berichten van de straat en is een grootschaliger vervolg op het succesvolle project Seul uit 1997. Bij Seul staken acht acteurs speciaal voor het project ge schreven monologen af bij men sen thuis. Voor Berichten van de straat zijn zeven regisseurs en een choreograaf aan de gang ge gaan om. ook in huiskamers of op vergelijkbare locaties, com plete theaterstukjes op te voe ren. Aan de acht opvoeringen doen in totaal meer dan twintig acteurs en dansers mee. De the- aterrreeks gaat op 6 mei in pre mière in Tilburg. Nadat Eindho ven, Den Bosch en Bergeijk zijn aangedaan, wordt de tournee besloten in Goes. Privacy Podium 't Beest heeft, net als twee jaar geleden, in Goes de or ganisatie van het huiskamer project op zich genomen. „Seul is hier goed bevallen", zegt me dewerkster Marieke Pompe. „Er was veel belangstelling voor de wandelingen en het pu bliek was erg enthousiast. Dat helpt ons dit jaar bij de organi satie. Mensen werken graag mee, terwijl twee jaar geleden nogal eens getwijfeld werd. Men vreesde dat een voorstelling in de huiskamer een te grote in breuk zou zijn op de privacy. D at idee is er wel vanaf. We heb ben geen negatieve reacties ge had." Bezoekers krijgen onder meer de escapades van een verliefd stel voorgeschoteld, gluren naar een danseres die zich onbespied waant en zien de fantasieën van een man weerspiegeld in het raam van een prostituée. Met het project zet 't Beest de deuren open haar een ander pu- Duizenden mensen tijdens eerste middag op pad door Mieke van der Jagt THOLEN - Enkele duizenden mensen hebben vrijdagmiddag de Kunstroute 1999 door Tholen gelopen. Ze maakten daarbij kennis met het werk van verschil lende kunstenaars in winkeltjes en ate liers en werden getracteerd op toneel, dans en vooral veel muziek. De Kunstrou te Tholen is, terwijl vandaag (zaterdag) de grote klap nog komen moet, een door slaand succes. Op zoveel belangstelling hadden de orga nisatoren niet durven hopen. De 350 pro gramma-boekjes die klaarlagen voor de verkoop, waren in minder dan geen tijd uitverkocht. Door de stad zag je groepjes van vier tot tien personen met één boekje gaan, om uit te stippelen waarnaar ze nu weer gingen kijken of luisteren. Voor kunst en podiumkunst gold dat er voor ie dereen wel wat bij zat, van orgelmuziek tot moderne jazz en van decoratieve, tex tiele werken tot monumentale kunst. Terug Het aanbod van de Kunstroute was veel groter dan een doorsnee mens in een mid dag in zich op kan nemen. Om alles te zien en te horen had je minstens een dag nodig. Daarom verwacht de organiserende werkgroep vandaag een heleboel bezoe kers van Koninginnedag terug. Vanaf 10 uur zijn de huiskamers, winkels en ate liers open en speelt de muziek weer in ker ken, tuinen, kapellen, woonhuizen en op pleintjes. De werkgroep die de Kunstroute organi seert, een verzameling geestdriftige Tho- lenaren die op vrijwillige basis werkt, gaat zich beraden over volgend jaar. Dan valt Koninginnedag op een zondag, zodat een ander concept moet worden gezo'cht. Ook zal er een stichting worden gevormd om de Kunstroute als rechtspersoon te kunnen laten vertegenwoordigen in com missies. bliek, terwijl het trouwe toneel publiek eens op iets anders wordt getracteerd. Met dit project kunnen we meer mensen kennis laten maken met heden daags theater. Het idee dat je daarvoor in een zaaltje moet zit ten, wordt doorbroken." Bejaarden woning Het geheel vergt wel een zorg vuldige organisatie. Pompe heeft inmiddels negen aanmel dingen van mensen die hun huis beschikbaar willen stellen. Dat is voldoende, maar niet alle lo caties voldoen aan de specifieke eisen die sommige regisseurs hebben gesteld. Ze zoekt nog een woning met een grote open keuken met kookeiland en een pand met een lege etalage. Ook het vinden van een bejaarden woning levert wat moeilijkhe den op. Ouderen hebben niet al tijd affiniteit met toneel, gaan wat vroeger naar bed en vinden het een hele opgave om op een avond zestig mensen binnen te krijgen. Per avond kunnen twee wandel routes worden gelopen met 't Beest als begin- en eindpunt. Elke route wordt afgelegd door drie groepen van maximaal twintig mensen. Wie alle voorstellingen wil zien, moet twee keer meelopen. „Mensen zijn tijdens een wan deling van acht uur tot half elf onder de pannen", voorspelt Pompe. Het leuke is dat de meeste mensen elkaar niet ken nen als ze in een groep worden ingedeeld. Het vrij nestelen achter Café Baarends bleek populair. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Goes had een primeur op Koninginnedag: het kunst werk vrij nestelen, een bezig heid die jong en oud blijkt aan te spreken. Het concept is simpel maar ge niaal: de organisatoren gooien een grote hoop stro op een plaats waar het niet in de weg ligt, liefst in het zonnetje. Het pu bliek duikt er vervolgens in om er lange tijd niet meer uit te ko men. Vrij nestelen blijkt heil zaam voor de onthaasting en te gen de stress. Het vrij nestelen achter Café Baarends maakte deel uit van een kunstmanifes tatie, die Goes gecombineerd had met Koninginnedag. Stadspoorten 's Avonds werd een kunstwex-k van Ineke Otte op de Stenen- brug aan de stad overgedragen. De kunstenares heeft in duur zaam brons twee stadspoorten van Goes gesymboliseerd: de Ganzepoort en de Koepoort. De tegels zijn aangebracht op de plaatsen waar de Middeleeuwse poorten verdwenen zijn. De kunstwerken maken deel uit van het project Gronden. Daar in worden de historische en een magische werkelijkheid zicht baar gemaakt in de binnenstad van Goes. De Gasthuiskapel, onderdeel van de Thoolse Kunstroute, heeft meerdere exposities in huis. foto Willem Mieras (Advertentie) Zaterdag 8 Mei 20.00 uur 19.30 zaal open Bemeeus 'DR00MDANS CIRKEL' Een bijzonder en spiritueel droomtijd concert dat 'ZEELANDHALLEN GOES' overgaat in oerdansfeest m.m.v. ca. 50 musici. TOFGANG BEURS #12 50 LIG EN DANS CONCERT "et Manken vol harmoniserende kracht. CONCERT 30 00 - RESERVEREN NOODZAKELIJK Van instrumenten uit oude culturen. C0MBIKAART 37.50 Ui OI nU Advies: neem een matrasje en slaapzak mee. |NF0 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 60