Rode koppen bij oranje zon Wi PZC PZC Alleen Lewedorp blijft over voor bouw glazen stad Actie voor zwembad Dol-Fijn slaat aan VÉL Ook de Kosovaren schrokken van de armoede in Albanië zeeland 15 Schouwen loopt massaal uit voor Koninginnedag zaterdag 1 mei 1999 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Tussen elf uur 's ochtends en vier uur 's middags niet langer dan dertig minuten achtereen onbeschermd in de zon, luidde de waarschuwing van de radioweerman. Op Ko ninginnedag? De eerste editie in pakweg zes jaar zonder druilre- gen! Jammer dan, zo moet Sehouwen-Duiveland hebben gedacht, gezien het massale ver toon gisteren op de zestien ver schillende feesten, verspreid over het eiland. Waar kun je op zo'n dag eigen lijk beter zijn dan in Zonnemai- re. Een heerlijkheid temidden van perenbloesems, statige pan den en een café uit de tijd dat het oranjebittertje taboe was voor de ware republikein. Rond de kerkring hebben kinderen de inhoud van leeggekrauwde zol ders en schuurtjes op dekens uitgespreid Met de eerstver- diende knaken kun je namelijk weer mooi iets bij de buurman kopen. Onder het borstbeeld van No belprijswinnaar (1902) en dorpsgenoot Pieter Zeeman wa gen uitgebuikte vaders en stoere (Advertentie) knapen zich aan een schot met de kruisboog op een bord dat van stro lijkt gemaakt. De uit voerige uitleg van de instruc teur doet vermoeden dat het linke soep is. De uit hooibalen opgetrokken hoge wand achter het doelwit versterkt die in druk. De knecht legt aan, mikt zorgvuldig en schiet. De pijl zwiept van het slappe koord, maar haalt het bord in de verste verte niet en verdwijnt met een pisboogje over de stenen. Aubade Op het podium maken de leden van het jongerenkoor Blaaat zich klaar voor een eigentijdse aubade. De aubade, het tradi tioneel muzikaal eerbetoon bij aanvang van Koninginnedag, ligt op Sehouwen-Duiveland nog niet in de lappenmand. De meeste van de zestien zwoegen de oranjeverenigingen hebben wel een paar plaatselijke muzi kanten gevonden om het volk vrolijk kond te doen van de heuglijke gebeurtenis rond het koningshuis. Zoals in Bruinisse, waar ze om kwart voor acht (een beetje oranjeklant moet wat over hebben voor z'n vrije dag) koraalmuziek laten klinken vanaf de kerktoren, later ge volgd door een niet minder tra ditionele zeskamp met de toe passelijke naam Brulympics. Of was het nou Brul-ympics? In Ouwerkerk blazen ze door gaans minder hoog van de toren. Eén dag in het jaar maken ze daar graag een uitzondering op. En dat het heerlijk toetert zo om tien uur 's ochtends, over de da ken vanaf het open wenteltrapje in de spits, moet zelfs de ham burgerbakker erkennen ,,Op dat moment was het zo bijzon der stil in de omgeving. Bizar gewoon!Zijn mijmering duurt maar kort. Inmiddels is het lun chen geblazen en dus wordt hij achter de vodden gezeten door z'n dochter, die de bij haar be stelde broodjes graag belegd ziet worden. Pa luistert gedwee. Want owéé... Knalpij p Zo bont als in Stad aan het Ha ringvliet maken ze het nog niet aan de Zeeuwse zijde van de wa terplas. Daar hijst een klusje opgeschoten pubers zich regel recht uit de jaarlijkse disco avond voorafgaand aan dé dag op de brommer, om vervolgens zonder knalpijp door het dorp te scheuren. Geen wonder dus dat zowat de hele bevolking van het Flakkeese havenplaatsje al voor dag en dauw met wallen onder de ogen de oranje strik rond het middel drappeert. Geen wonder ook dat de avondbarbecue daar relatief vroeg is afgelopen. Al leen het groepje goedgemutste bromfietsfanaten duwt nog driftig door op het feest. Want wanneer hun traditionele nach telijke grandprix er op zit en ie dereen wakker is. duiken ze de kooi in om hun roes uit te slapen Voor die 'kinderdingen' komen ze hun bed natuurlijk niet meer uit. Moet kunnen, één keer per jaar ter ere van de majesteit. Het Wilhelmus wordt ook in Re- nesse nog steeds uit volle borst meegezongen, zelfs na de carna valesk aandoende Middeleeuw se kinderoptocht, even voorbij het middaguur, blijkt het die dag nog steeds een geliefd re pertoire. Spontaan en bij vlagen met bijval van menig toerist. Want in Duitschen bloed zijn we immers verenigd. De rode koppen onder het oran je zonnetje op het Havenplein in Zierikzee zijn die dag niet louter van inspanning. De super meerkamp tussen de ploegen van de lokale cafés is vanzelf sprekend goed te volgen vanaf de terrassen. En daar word je nu eenmaal dorstig van. „Juul, daar ga je. Santé! Vroeg schilderij van Kimpe op veiling bij A. I. Verhage Middelburg o.a. een vroeg werk van de bekende schilder Raymond Kimpe uit 1935 met voorstel ling van het dorpje Veere met de Dom maakt onderdeel uit van de Kunst- en Antiekvei ling van A. I. Verhage in de Schouwburg te Middelburg op 8 juni 1999. Het schilderij is afkomstig uit particulier bezit te Leiden. Voor de veiling kunnen schil derijen, meubilair, porselein, klokken, juwelen, goud- en zilverwerk, etc. ingebracht worden. A. I. Verhage Het springkussen in Zierikzee lokte, ondanks de hitte, veel kinderen tussen de plastic wanden. Wie mept de tegenstander het eerst van de sokkel, was een populair spel in Ouwer kerk. Fietsexcursie HAAMSTEDE - De Vereniging Natuurmonumenten houdt woensdag 12 mei een fietstocht langs de zuidkust van Schou wen. Het vertrek is om 13.00 uur van af Slot Haamstede. De tocht voert onder meer langs de Plom pe Toren en de Koudekerkse in laag. Vanaf de dijk is er uitzicht op de Oosterschelde. door Marcel Modde NIEUWERKERK - De inwo ners van Nieuwerkerk staan niet alleen met raad maar ook met daad achter de strijd voor behoud van het zwembad in hun dorp. Meer dan dertig mensen hebben zich in korte tijd aange meld als vrijwillige medewer ker van de Dol-Fijn. Daarnaast heeft een plaatselijk installatie bedrijf toegezegd belangeloos het groot technisch onderhoud voor rekening te willen nemen. Ook heeft de oproep van de werkgroep die ijvert voor de instandhouding van het over dekte bassin, inmiddels ruim vijftienduizend gulden aan Structurele sponsorbijdrage op geleverd. Woordvoerder M. Overbeeke van de werkgroep is door de fei telijke toezeggingen gesterkt in zijn opvatting dat het gemeen telijke zwembad ook in de na bije toekomst open kan blijven. „Ik tien daar van het begin af aan optimistisch over geweest, maar met deze laatste resulta- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ten in handen zijn de kansen voor de Dol-Fijn weer een flink stuk verder toegenomen. Huis-aan-huis De werkgroep verspreidde tien dagen geleden huis-aan-huis in Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sir- jansland en Oosterland een op roep aan de inwoners om ook daadwerkelijk een stuk verant woordelijkheid te nemen in de exploitatie van het zwembad. Daarbij ging het zowel om feite lijk de handen uit de mouwen te steken, dan wel financiële hulp. Met de ploeg van dertig die zich nu heeft aangemeld, kan de Dol- Fijn volgens Overbeeke goed uit de voeten. In de groep zitten zo wel techneuten (inclusief een gespecialiseerd bedrijf voor de grotere klussen), rekenwonders die de boekhouding kunnen bij houden als niet minder belang rijke schoonmakers en mensen die capabel zijn om tijdens het vrijzwemmen het noodzakelij ke toezicht op de bezoekers te kunnen houden. Het zwemon derwijs en specifieke trimacti- viteiten blijven onder de ver antwoordelijkheid van een gediplomeerd badmeester of badjuffrouw. Bezuiniging Door de inzet van de vrijwilli- gersgroep kan een aanzienlijke bezuiniging worden gereali seerd op de exploitatiekosten. Hoeveel dat exact oplevert, kon Overbeeke gisteren nog niet aangeven. „Dat moeten we nu eerst allemaal gaan inventari seren. Maar zoals het er uitziet, kunnen we het bad vier dagen in de week openhouden. Net als momenteel het geval is. De werkgroep verwacht binnen een maand een duidelijk advies te kunnen presenteren aan bur gemeester en wethouders over de mogelijkheden voor Dol- Fijn. Dat advies wordt opge steld in samenwerking met een extern bureau. Stichting Overbeke gaat er vanuit dat het nadien nog zeker enkele maan den zal vergen om het hele plan van aanpak goed uitgewerkt en cijfermatig op papier te zetten. Naar alle waarschijnlijkheid zal worden voorgesteld het ge meentelijk bad over te doen naar een beheersstichting. On geveer een zelfde soort con structie als voor Sportcentrum Onderdak in Zierikzee het geval is, aldus Ovex-beke. Zoals be kend wil de gemeente het bad sluiten, wat jaarlijks een bespa ring betekent van ƒ260.000. Op de kindermarkt in Renesse gingen spelletjes van hand tot hand. foto's Pieter Honhoff De voorbije weken heeft de provincie in drie plaatsen - Rilland, Lewedorp en Westdorpe - informatiebijeenkomsten gehouden om van de bewoners van die dorpen te vernemen hoe zij staan tegenover de ontwikkeling van grootschalige kascomplexen bij die kernen. De reacties in Rilland en Lew edorp waren niet negatief, maar in het Zeeuws-Vlaamse Westdorpe lagen de messen al geslepen en wel op tafel. De bewoners van dat dorp maken zich op voor acties tegen de aanwijzing van de Canisvlietpolder als mogelijke tuinbouw locatie, nog vóór de milieu effectrapportage is opgesteld. door Conny van Gremberghe en René Schrier LEWEDORP - Aangezien ver- antwoordelijk gedeputeerde J. G. van Zwieten (WD, ruim telijke ordening) op alle avon den verkondigde dat voor de plannen ook maatschappelijk en bestuurlijk draagvlak moet worden gevonden, is het logisch dat de locatie Canisvlietpolder nu al wordt geschrapt van het lijstje van te onderzoeken ge bieden. Dat benodigde draag vlak zal in Westdoi-pe nooit worden gevonden. De dorps raad, de heemkundige kring, de actiegi-oep Behoud Canisvliet, de stichting Welzijnsi'aad Sas van GentD 6 6 in de gemeente en tal van akkerbouwers uit het dijkdorp, ze laten er geen twijfel over bestaan. Ze zijn tegen kas sen in de Canisvliet en zullen dat - op een enkele boer na die zijn grond tegen hoge prijzen even tueel kan verkopen - blijven ook. Van Zwieten peinst er echter niet over om nu al te toi-nen aan de te onderzoeken gebieden. Hij wil alle plussen en minnen voor de drie geselecteerde locaties eerst op een rij hebben en ver volgens beginnen met de forme le procedures. Dat 'het volk' mets voelt voor zevenhondei'd hectare kastuinbouw in West dorpe, vindt Van Zwieten slechts 'een vingexwijzing', niet meer en niet minder. Opvallend is ook dat de rijksadviseur voor planologische zaken, inspec teur L. Verhees, de Bathpolders bij Rilland 'niet geschikt' vindt, omdat de open ruimte te veel wordt aangetast. Het maakt het er voor het pro vinciebestuur een stuk makke lijker op. In feite blijft er slechts één gebied over waar de groot schalige vestiging van glastuin- analyse bouw niet op weerstand stuit bij omwonenden en bestuurders, namelijk de Quarlespolder bij Lewedox-p en Nieuwdorp. Dit gegeven kan de provincie tijd winst opleveren en die is wel kom, want de tuindei-s uit het Westland staan te trappelen om te verhuizen. Overigens zijn de provincies Groningen en Zee land het minst in trek bij die Westlandse tuinders. Afgezien daarvan doet de gedeputeerde er goed aan om het advies van een aantal meedenkende Zeeu wen ter harte te nemen: ga eens op zoek naar een paar kleinere locaties dichter bij de Zeeuwse warmte-en energieleveranciei-s (de industrie). Gebieden die bij een eerdere selectie van de lijst zijn gehaald zonder dat het waarom werd verklaai'd. Zo was er eerst sprake van een gebied ten westen van de kern Sluiskil, een deel van de Axelse Vlakte en de Koegorspolder. Plaatsen waar een glastuinbouwcomplex van een paar honderd hectare makkelijker inpasbaar is dan elders in Zeeland. Dan valt ook beter te verklaren dat de provin cie enerzijds bij Biezelinge (Willem-Annapolder) wel een solitair complex van zeventig hectare toestaat en anderzijds pleit voor grootschalige centra lisatie van glastuinbouw in Zee land. Zoeken naar een geschikt ge bied met een oppervlakte van vijf- tot zevenhonderd hectare heeft weinig zin, zeker nu Van Zwieten zelf verwacht dat in Zeeland binnen tien jaar slechts tweehonderd hectare glastuin bouw kan worden ingevuld. De gedeputeerde heeft veel weg van een kleine middenstander die op zoek is naar een track met oplegger, terwijl hij in feite maar een Suzuki-bestelauto nodig heeft. (Advertentie) Met onze Lucent Technologies ISDN-telefooncentrales Be"Labs innovations benut u de voordelen van ISDN maximaal Centrales van 2 tot 128 toestellen. A Onze centrales bellen efficient aanzienlijk goedkoper. Bel voor een adviesafspraak. Nog geen ISDN? Wij zetten u gratis over. lewestraat43 BEL: 0113-213720 goes/kloetinge Auto van toerist brandt totaal uit HEINKENSZAND - Op de Rijksweg A58 bij Hemkenszand is vrijdag een personenauto van een vakantieganger uit Dom melen helemaal uitgebrand. Een inwoner van het Walcherse Serooskerke voorkwam dat ook de caravan van de Domme-: laar uitbrandde. De automobilist uit Serooskerke bemerkte de brand in de auto die voor hem reed en wist de bestuurder te waarschuwen. Samen koppelden ze snel de caravan vol met vakantiespullen af. De brandweer van Goes was snel ter plaatse, maar kon met voorkomen dat de auto geheel uit brandde. De schade bedraagt naar schatting 40.000 gulden. Door de hittestraling is een groot deel van het asfalt op het wegdek weggebrand. Hoeveel die reparatie kost, is nog niet bekend. Jongens jagen op tuinbeelden GOES - De Goese politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag twee jongeren aangehouden, een zestienjarige inwo ner van Middelburg en eentje van zeventien uit Arnemuiden. De twee gooiden sierbeelden weg toen ze een politieauto za gen. Ze bleken de beelden even tevoren uit tuinen in Goes te hebben gestolen. In de loop van Koninginnedag deden vier Goesenaren aangifte van diefstal van tuinbeelden. Terwijl de dieven achter slot en grendel bleven, konden speurhonden van de politie nog meer weggegooide beelden opsporen. Ze worden teruggegeven aan de eigenaren. Brokkenmaker levert rijbewijs in GOES - Een bejaarde automobilist die donderdag een aanrij ding veroorzaakte, heeft vrijwillig zijn rijbewijs ingeleverd bij de politie. De 91-jarige man uit Goes reed donderdag rond het middaguur over het Kolveniershof en raakte daar een ge parkeerd staande auto. Beide wagens liepen blikschade op. Poes beschoten met luchtbuks GOES - Een elfjarig meisje uit Goes deed gisteren bij de poli tie aangifte van dierenmishandeling. Haar poes was geraakt door een kogel uit een luchtbuks, die de hals van het dier had doorboord. Na een bezoek aan de dierenarts kon het beestje weer mee naar huis. De politie zoekt getuigen die de schutter in de omgeving Noordhoek hebben gezien. Bromfietsen uit schuur verdwenen MIDDELBURG - Uit een schuurtje aan het Rustenburg plantsoen in Middelburg zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee bromfietsen gestolen. Ze stonden daar om gere pareerd te worden. Het gaat om een blauwe Yamaha GT met rood/oranje buddysit en witte steiwielen en een zwarte snor- bromfiets van het merk Gilera. De waarde van de bromfietsen is niet bekend. Opel gestolen in Goes GOES - In de nacht van donderdag op vrijdag werd aan de Houtmanstraat in Goes een geparkeerde auto gestolen. Het gaat om een witte opel met het kenteken XP-74-ZF. Hulst geeft korting op compostvat HULST - Inwoners van de gemeente Hulst krijgen de kans om via de gemeente tegen een aantrekkelijke prijs een compost vat aan te schaffen. Normaal gesproken kost het 290 liter grote vat zestig gulden, maar Hulstenaren krijgen het ding voor vijfentwintig piek. Met het vat kunnen mensen hun groente-, fruit- en tuinafval verwerken tot vruchtbare mest' voor de eigen tuin. De Middelburgse douanier Anton Datema vertrok twee we ken geleden namens de christelijke hulpverleningsorganisa tie Dorkas naar het Albanese plaatsje Korge om vluchtelingen uit Kosovo te helpen. Een team zorgt daar voor voedsel, kle ding en dekens. De vluchtelingen worden in eerste instantie ondergebracht in de lokale sporthal en in een voetbalstadion. Later ivorden ze verspreid over gezinnen in de regio. Datema is verantwoordelijk voor de logistiek. Vanuit het crisisgebied houdt hij de PZC op de hoogte van zijn bevindingen. door Anton Datema „Deze week zijn de vluchtelin gen overgebracht vanuit het sportpaleis naar het tenten kamp dat is opgezet door het Duitse leger. Dat gebeurde met behulp van Albanese leger trucks. Het riep bij ons emoties op, vooral omdat het associaties opriep met deportaties uit de Tweede Wereldoorlog. Er komen nog steeds nieuwe vluchtelingen aan uit het noor den van Albanië (Kukes). Het Duitse kamp wordt bestuurd door de hulpveidenende instan ties. Het eten koken en zorgen voor de verdeling gebeurt door het Amerikaanse Leger des Heils. Dorkas zorgt voor de le vering van brood, dekens en di verse andere goederen. Vandaag (28 april) kwam er een transport hulpgoederen onder bewaking van Nederlandse ma riniers naar Korfe vanuit het noorden van Albanië. Soms wordt hier 's nachts nog wel ge schoten. Meestal door onderlin ge bendes. Het is echter ï-ustiger geworden sinds de vluchtelin gen hier zijn. Daarvoor kwamen de Albanezen 's avonds niet meer op straat. Wat moeilijk is om te organiseren, is het gebrek aan goed transport. We huren een truck en chauffeur van hier. Hij werkt hard, maar het mate riaal hier is slecht. Alles is oud en versleten. Geleidelijk aan krijgen wij de zaken op gang. Veel improvise ren, dat wel en we maken heel lange dagen van 's ochtends ze ven uur tot 's avonds elf uur. Op verzoek van Dorkas blijf ik lan ger, tot 27 mei. Gelukkig kon dat geregeld worden met mijn werk. Wel komt mijn vrouw Anke over om te helpen. Ook wel goed voor feed-back. Er is groot gebrek aan goede op slagruimte. De meeste gebou wen zijn niet beveiligd of heb ben geen dak of deui*en. Waar wij vooral voor moeten oppas sen is dat wij de Kosovaarse vluchtelingen niet beter voor zien van allerlei zaken dan de plaatselijke bevolking heeft, dat maakt jaloers. Ook veel Kosovaren schi'okken van de armoede hier in Albanië toen ze hier arriveerden. Hoe wel ze ongeveer dezelfde taal: spreken, is er nog wel verschil in dialect en in manieren. Als een Kosovaar ja (po) zegt, knikt hij net als ons. Als een Albanees ja; (po) zegt, dan schudt hij met een sierlijke nekbeweging nee. Nee. is in het Albanees jö en lijkt op ja. Vandaar in het begin veel misverstanden, ook wel weer; leuk. We verwachten deze week zes vrachtwagens met hulpgoede-; ren om te lossen in het ware house van Dorkas. Tussendoor; leveren wij de goederen af op di verse locaties. Ze noemen mij hier de 'Generaal'. Waarschijn-' lijk omdat ik iedereen achter de broek zit. Maar het is goed wer ken met de Kosovaren en de Al banezen. Ze zijn bijzonder vriendelijk en gastvrij. Anton Datema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53