Malariamug houdt van tenenkaas PZC Big brother in de koelkast oaffiEan Financiële planner voor gevorderden wetenschap en techniek 41 postzegels Onderzoek reukcellen muskieten Ijskoude webcam BAYERN puzzel zaterdag 1 mei 1999 Een gevaarlijke vrouwelijke malariamug heeft net haar watercocon verlaten en zal direct op zoek gaan naar bloed. Biologen van de Rijksuniversiteit Groningen (RuG) hebben van drie soorten malariamuggen de gevoeligheid voor vluchtige stoffen gemeten en daarbij opmerkelijke verschillen ontdekt. Mogelijk dragen de meetresultaten bij aan doeltreffender bestrijdingsmethoden van de malariaziekte, die jaarlijks 250 miljoen slachtoffers maakt, van wie honderdduizenden overlijden. De onderzoekers richtten zich speciaal op de reukcellen van drie soorten malariamuggen van het geslacht Anopheles (A). Van deze drie soorten is de soort A gambiae het gevaarlijkst, omdat de vrouwtjes daarvan een voor keur hebben om mensen te steken. De soort A quadriannulatus steekt alleen vee, en de vrouwtjes van de derde soort, A arabiensis, 'lusten' bloed van zowel mens als dier. De zintuigcellen, in dit geval geur- cellen, waarmee deze malaria muggen hun prooi lokaliseren staan in verbinding met een zoge heten reukhaar die wordt aange duid met 'sensilla trichodea'. De reukharen bevinden zich op de an tennen van de mug. Hoe klein ook, de onderzoekers slaagden erin om op die antennen micro-elektroden zodanig aan te brengen dat deze in direct contact stonden met de geurcellen zelf. „De elektroden die we hiervoor gebruikten zijn flinterdunne naaldjes van wolfraam", zegt bio loge Ingrid van den Broek van de RuG. „Door middel van elektroly se kunnen die als het ware che misch geslepen worden tot puntj es dunner dan één duizendste van een millimeter. Onder een micro scoop, die tot 800 maal vergroot, werden de antennen van een mug volledig gefixeerd voor het nodige contact met de elektroden. De me tingen konden natuurlijk niet tij dens de vlucht van de mug plaats vinden." Signaal Door middel van zenuwpulsj es ge ven de reukcellen een bepaald sig naal met een regelmatige frequen tie (golflengte); de gevoeligheid voor een bepaalde geur blijkt uit een verandering van die frequen tie en dat werd gemeten. Het bleek dat de geurcellen van A gambiae, de gevaarlijkste soort dus, het sterkst op vluchtige vet zuren reageren en het minst op oc- tenol (een alcoholsoort). Octenol komt voor in rottende plantenres ten en dus in de adem van vee. De vluchtige vetzuren bezitten speci fieke menselijke geuren; deze zu ren ontstaan bij de afbraak van de stoffen waaruit de door talgklie- ren geproduceerde, beschermende vetlaag op onze huid bestaat. Die afbraak is het werk van bacteriën. De vettige laag beschermt de men senhuid tegen uitdrogen; dieren doen dat op een andere manier. A quadriannulatus, die bij voor keur vee steekt, is juist weer meer gevoelig voor octenol en nauwe lijks voor de vetzuren, terwijl A arabiensis voor beide ongeveer even gevoelig is. „Eerder onderzoek aan de Land bouwuniversiteit Wageningen," gaat Van den Broek verder, „toon de aan dat malariamuggen, met name de Afrikaanse malariamug, vooral in voeten en enkels steken en niet, zoals sommige andere soorten, in het hoofd. Bij het hoofd worden ze aangetrokken door kooldioxide in de adem." ,Het blij kt dat de typische voeten- geur ontstaat doordat bepaalde bacteriën daar juist goed gedijen en vettige huidstoffen omzetten in kleinere, vluchtige vetzuren. Om na te gaan of het inderdaad die specifieke zweetvoetenlucht is die de muggen aantrekt, heeft men ook Limburgse kaas getest. De vetzuren in de zweetvoetenlucht zijn namelijk vergelijkbaar met die in die stinkkaas. Niet toeval lig, want in die kaas zitten soort gelijke bacteriën als die welke op onze voeten voorkomen." Mensenbloed En inderdaad bleken de muggen, tijdens de kaasproef van de Wage- ningse onderzoekers, ook op die Limburgse kaas af te komen, hoe wel daarin natuurlijk niet het door die beesten zo verheerlijkte mensenbloed te beprikken viel. „In feite is de term tenenkaas dus wel een goede benaming," aldus Van den Broek. „Wat ik nu naar aanleiding van de onderzoeksre sultaten heb kunnen vaststellen is dat de geurzintuigen van de mala riamug inderdaad specifiek ge voeliger zijn voor menselijke vet zuren dan haar zustersoort die geen mensen steekt." Het Groningse onderzoek ge schiedde in het kader van een pro ject van het Gebied Aard- en Le venswetenschappen van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Ingrid van den Broek hoopt het komende najaar op het onderzoek te promoveren. Ben Apeldoorn Je hebt misschien wel dertig tv- zenders, waar doorlopend de prachtigste films en documentaires te zien zijn en wat doet de moderne mens? Hij gaat achter zijn computer zitten en kijkt gulzig naar stilstaande plaatjes, die hij moeizaam heeft moeten opzoeken. De webcam is een merkwaardig verschijnsel, maar wat zo'n ding voor heeft op de tv is het gluurderige. En daar houden we nu eenmaal van. TT Titgoedf abrikant VV heeft de webcam Electrolux 2 webcam - de inter- netcamera - ontdekt als buitenge woon reclamemedium. Het bedrijf heeft sinds enige tijd op zijn site met algemene gegevens over nieu we producten ook de 'Real Fridge Cam'. Dat wil zeggen een camera in een doodgewone koelkast bij een doodgewoon gezin. Omdat Electrolux een Zweeds bedrijf is, werd het een Zweeds gezin uit Vasterhaninge. Iedere keer als een van de gezins leden de koelkastdeur opent om te 'grazen', klikt de webcam. En al dat moois mogen wij als internet ters aanschouwen. Met de ope ningstijden van de koelkast erbij, zien we bijvoorbeeld vader Tom - nog wat kreukelig op een vroeg uur of juist olijk op een zondag middag - kijken wat er zoal ter verorbering gereed ligt. Of moeder Pirkko als zij een pak melk nodig heeft. En dan zijn er de kinderen Maria, Thomas, Marcus en Annika, die Telkens als de koelkast wordt geopend klikt de webcam. ook van tijd tot tijd hongerig naar binnen turen. De koelkast is anno 1999 van iedereen. Op de ope ningspagina (http://www.electro- lux.com/show.asp?id=168) wordt gewag gemaakt van het uitgangs punt. Dat het voor het eerst in de geschiedenis is dat een live camera in een koelkast zit. De nieuwsgierige koelkastvriend kan vervolgens doorklikken naar de meest recente of de meest bij zondere openingen. Waaruit heel precies is na te gaan hoe het dag- en-nachtschema van de familie er uitziet. Uitdossing Uit de reacties van 'all over the world' blijkt dat menige internet ter volop geniet van zo veel ont- hullends. En wie wil, e-mailt zelf naar Vasterhaninge. Hoogtepunt blijven echter de openingen. En de uitdossing van de gezinsleden, want het spreekt voor zich dat nie mand van de familie Essén zich nog in zijn blote kont in de keuken durft te vertonen. Loeren in andermans koelkast en keuken blijft gênant. André Keikes Voor wie het liefst zo min moge lijk bijdraagt aan de kosten van de bv. Nederland is de belas tingalmanak van Elsevier al jaren een heuse bijbel. Op de Financiële Planner van de uitgever is de al manak slechts één van de onder delen. De cd-rom maakt het moge lijk - zo belooft Elsevier - om de totale financiële situatie te be heersen. Wie kan zo'n cd-rom beter uitpro beren dan een redacteur die amper in staat is om bankafschriftjes in een mapje te stoppen? Elsevier Financiële Planner is een programma waarmee de persoon lijke financiële toekomst gepland en berekend kan worden. Voordat er zaken gedaan kunnen worden, moet je je als het ware aan het pro gramma voorstellen. Vanzelfspre kende data als naam, adres vormen geen probleem. Het pro gramma wil weten hoe duur mijn vakanties zijn. Geen idee, mis schien zit er dit jaar wel helemaal geen vakantie in. De vragen wor den steeds lastiger. De cd wil weten hoeveel 'Tante Agaath' er dit jaar in zal zitten. Tante Agaath? Minister Zalm door de bocht. De term komt vaag be kend voor. Op dergelijke momen ten is het ideaal dat de belasting almanak op de cd is opgenomen. Echter, een duidelijke uitleg van het begrip Tante Agaath ont breekt. Elseviers cd-rom lijkt meer be doeld voor mensen die al vaker hun financiële zee hebben beva ren. Juist zij die van verschillende regelingen en trucs op de hoogte zijn, zijn het meest met Elseviers Financiële Planner geholpen. In de bijgeleverde belastingalmanak staat duidelijk wat er op het fisca le front voor nieuws is. Wie nooit zo goed was in economie op school en wie niet de meest ge ordende boekhouding hezit zou beter eerst orde op zaken brengen en dan pas met Elseviers Financi ële Planner aan de slag gaan. Wie namelijk volkomen bleu met het schijfje aan de slag gaat, kan veel zaken niet invullen. Zaken die wel nodig blijken te zijn wanneer het programma uiteindelijk een blik gunt in de financiële toekomst van deze redacteur over tien jaar: 50.000 gulden schuld. Guido van der Heijden Minimale systeemeisen Een 486 pc met windows 95, 98 of NT 4.0,12 Mb RAM, 40 Mb vrije ruimte op de harde schijf en een cd-romspeler. Elsevier Financiële Planner kost tot 1 juni 1999 f99,50, daarna zal de prijs f125,-zijn PTT post presenteert 6 mei twee onvervalste doorlopers. Twee zegels van 80 cent waarmee res pectievelijk het 150-jarig bestaan van de Koninklijke Schippersver eniging Schuttevaer en het 175- jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) worden geme moreerd. Van beide zegels zijn 5,5 miljoen stuks aangemaakt. Niet al te veel. Het oplage-gemiddelde lag de laatste tijd op 8 miljoen. Waar schijnlijk drukt de Post de oplage enigszins met het oog op de komst van de euro. De zegels zijn te koop - zover de voorraad strekt - tot 1 juni 2000; de geldigheid voor fran kering eindigt op 30 juni 2002. De ontwerpen zijn van De Design - politie in Amsterdam. De ontwer pers: We hebben getracht de prak tijk van beide beroepsgroepen op grafische wijze in beeld te bren gen. In het geval van de Schutte- vaer-zegel varen er door grafische kanalen silhouetten van schepen. De boten varen van de ene zegel door op de andere. Wanneer je dus enkele zegels naast elkaar ziet, vaart er een hele optocht van bo ten. Bij de KNRM-zegel trotseert het reddingsbootje de woeste gol ven en het dreigende noodweer. Als je ook hier enkele zegels naast elkaar ziet, ontstaat een optocht van bootjes. voer in het Zwolsche Diep om tol heffing tegen te gaan. De KNRM beschikt over vijftig reddingsboten, verspreid over 37 stations. De maatschappij stelt zichzelf als doel deze reddingssta tions langs de Noordzeekust, het IJsselmeer en de Zeeuwse wateren te voorzien van de modernste red dingsmiddelen. De boten worden bemand door 700 vrijwilligers en twaalf beroepsredders. De be manningen staan 24 uur per dag, 365 dagen per jaarparaat. Gemid deld varen de boten 1300 keer per jaar uit, waarbij 2000 mensen die in nood verkeren worden gered. KSV Schuttevaer is een overkoe pelende belangenvereniging die gevraagd en ongevraagd adviseert aan vaarweg- en havenbeheerders over aanleg, inrichting, verlich ting en bebakening. Grondlegger van de vereniging is Willem Jan Schuttevaer, die 150 jaar geleden met zijn schip door de tolketting Het is 150 jaar geleden (1 novem ber 1849) dat in het koninkrijk Beieren en in het koninkrijk Sak sen de eerste Duitse postzegels werden uitgegeven: de legendari sche '1 Kreutzer' en de Sachsen Dreier. Beide zegels staan op een 300 110 pf.-zegel in een velletje dat Duitsland op 27 april heeft uitgegeven ter gelegenheid van de wereldpostzegeltentoonstelling IBRA '99, die van 27 april tot 4 mei in Neurenberg wordt gehouden. Op de velrand een beeld van Neu renberg. Behalve met dit velletje kwam Duitsland verder met nog vier ze gels: Uitbreiding van de reeks 'Lan- desparlemente in Deutschland (110 pf., Haus der Burgerschaft in Bremen); EXPO 2000 in Hannover (110 pf., symbolische voorstelling 'Mens-Natuur-Techniek'); 100 jaar Automobilclub von Deutschland, AvD (110 pf., oldti mer en logo van AvD); 125 jaar Duitse kankerbestrij- ding/Krebshilfe (110 pf., logo). Stempelnieuws - PTT Post is op de IBRA/Neurenberg met een stand aanwezig. In de stand zal een bij zonder poststempel worden ge bruikt, dat ook al voor andere ten toonstellingen is gebruikt (met o.a. een molen en tulpen). Corres pondentie kan tot 30 mei worden gestuurd naar: PTT Post Verza- melservice, Postbus 30051, 9700 RN Groningen. Op de omslag ver melden: IBRA 1999. Het is volop muziek op een velletje met zestien zegels van elk 800 lire (oplage 160.000 stuks) dat San Marino op 12 februari in roulatie bracht. Iets bijzonders voor the matische verzamelaars 'muziek- /componisten'. Op de zegels o.a. beelden van: De Barbier van Se- villa (Rossini), Norma (Bellini). Faust (Gounod), Aïda (Verdi), Carmen (Bizet), Tosca (Puccini) en West Side Story (Bernstein). Op elke zegel ook steeds het portret van de componist. Met de uitgave van dit velletje was ook voor San Marino het euro-tijdperk aangebroken, want op elke zegel staat niet alleen 800 lire, maar ook 0,41 euro. Op 21 februari werden tevens twee zegels gewijd aan het wk-deltavliegen: 800 L/0,41 e., een veertje dat een tekst in de lucht schrijft en 18001./0.93 e.. een pop petje op een papieren vliegtuigje. Hero Wit SAN MARINO 1800 «0.93 Doorloper HorizontaalsWoestijnkonvooi, soort visnet; 2. versieringsmotief, bloeiwijze, Griekse letter; 3. Tibetaanse buffel, meubelstuk, hetzelfde; 4. bouwland, toespraak, Engelse jenever, bladgroente; 5. fris, lijst, lofdicht, kookgerei; 6. soort hond, vuurmond, Engels telwoord; 7. koorhemd, tijdrekening, palmmeel, voetbalpool; 8. vrucht, vogelver- blijf, drank, deel v.h. hoofd; 9. ontroering, herfstmaand; 10. afkeuren, overleg, tijding; 11opnieuw, slaapziekte, mu- ziekteken; 12. onheilsgodin, zwemvogel, vluchtige stof, inhoudsmaat; 13. bijb. naam, overhellen, rekening, muziek noot; 14. insecteneter, ontkenning, voorzetsel, moesplant; 15. bontsoort, naam, gil. Verticaals. Eskimovaartuig, voertuig; 2. rijstbrandewijn, mohammedaanse schriftgeleerde, verdieping; 3. belha mel, stuk, gelofte, bijwoord; 4. zilverpopulier, overblijven, luitenant; 5. telwoord, zijrivier v.d. Donau, eenmaal; 6. spil, bosgang, lof, gevulkaniseerde rubber; 7. bewijsstuk, overdadig eten en drinken, gewicht, vogelproduct; 8. voeg, vogel, politieman; 9. meubelstuk, oude vochtmaat, stap, wandpilaster; 10. staat v.d. USA, nummer, vlug; 11 speelgoed, afgod, nobel, zwaardwalvis; 12. illuster, lengtemaat, oproermaker; 13. slaapplaats, geest, slaghout, plakband; 14. wilde rozelaar, vroeger, per expresse; 15. schaapkameel, edelgas, opstootje, nauwe opening. 10 11 12 13 14 15 Stuur uw oplossing - bij voorkeur op een briefkaart - naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VW-bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VW-bon van ƒ25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing zaterdag: Het sleutelwoord van de woordzoeker van vorige week is: t OORHANGER. De VVV-bon van 50,- gaat naar: I. de Wolf, Mariekerke 7 te Meliskerke. De VVV-bonnen van 25,- gaan naar I.L. Sonnevijlle, Nieuwstraat 5 te Breskens; R. Kruitbosch-Somers, Oostsingel 68 te Goes en A.A.S. Smissaert-Houwing, Noordsingel 26 te Middelburg. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 41