Plan voor verhoor in tv-studio PZC Leraren moeten te hoge uitkering terugbetalen Bouw schreeuwt om vakvrouwen binnenland 3 Grootste kruidenier let op zijn mandjes Spoorbrug neemt gedrag Erasmusbrug over Idee van politie IJsselland positief onthaald door vakbond Zwolse zendelingen ontdekken Utrechter in Roemeens riool Wallage fietst liever zelf Politie houdt vandalen aan met hulp van video zaterdag 1 mei 1999 van onze redactie binnenland ZAANDAM - 's Lands groot ste kruidenier let tegenwoor dig niet alleen op de klein tjes, maar ook op de mandjes. Door het hele land verdwij nen de blauwe plastic bood- schappenmandjes met het zwarte hengsel massaal naar keukenkast, speelgoedka mer of balkon. In de mandjes kun je namelijk prima cd's, Lego, schoonmaakmiddelen of andere spullen opbergen en zelfs ook als picknick mand zijn ze gewild. Op het hoofdkantoor van Al- bert Heijn in Zaandam er kent men het probleem. „Het gaat trouwens niet alleen om de mandjes maar ook om de winkelwagentjes", zegt een woordvoerster, zij het dat het verdwijnen van wagentjes een probleem is waaronder ook tal van andere super markten lijden. Hoeveel mandjes en wagentjes jaar lijks uit de 680 AH-vestigin- gen worden gestolen weet ze niet. „Dat houden wij niet bij. Er worden wel voortdu rend nieuwe wagens en mandjes besteld, maar dat gebeurt ook ter vervanging van kapotte exemplaren of als er een nieuwe winkel opengaat." AJbert Heijn is geen voor stander van het beveiligen van de wagens en mandjes. „Dan dwing je de klanten om de boodschappen naar de fiets of de auto te zeulen en bovendien straf je zo de eer lijke klanten. Een oplossing is dus niet direct voorhan den." In het Zuid-Hollandse Noot dorp zit de bedrijfsleiding van het AH-filiaal inmiddels dusdanig in de maag met de mandjesroof dat op het win kelraam een wanhoopskreet is geplakt. In rode viltstift- letters is te lezen dat er bin nen korte tijd tweehonderd mandjes zijn verdwenen. Het plakkaat verzoekt de klan ten vervolgens vriendelijk de mandjes niet mee naar huis te nemen. GPD Onderzoek naar lekken asielplan DEN HAAG - De rijksrecherche onderzoekt in opdracht van Justitie op welke wijze het plan van staatssecretaris Coher (Justitie) over het verlenen van een verblijfstatus aan uitge procedeerde asielzoekers is uitgelekt. De voorstellen van Cohen zijn bedoeld om ruimte te schepper in de overvolle asielcentra. De staatssecretaris denkt dat tus sen de vier- en tienduizend mensen van zijn voornemen kun nen profiteren. Er is volgens hem geen sprake van een gene raal pardon. De plannen lekten woensdag via de RTL-televisie uit. Justitie onthoudt zich lopende het onderzoek van de rijksrecherche van elk commentaar. Het onderzoek zal naar verwachting en kele weken in beslag nemen. ANP Woning ter nagedachtenis ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft donderdag eer woning in de Tarwewijk in de Maasstad betreden waar zo'r' twintig jaar geleden de tijd is stilgezet. Aanleiding om eer kijkje te gaan nemen was een inbraakmelding. De agenten troffen een interieur dat verscholen ging ondei een dikke laag stof. Ook vonden zij een opengebroken geld kistje met bankpapieren uit de jaren zeventig. De kasten in de slaapkamer bleken doorzocht. Volgens de buurman was de woning al jarenlang niet meer be woond en kwam er ook nooit iemand meer. Onderzoek leerde' de politie dat de bewoners van de huurwoning in de jaren ze ventig al waren overleden. Hun kinderen hielden het huis uit piëteit en ter nagedachtenis aan en lieten alles zoals het was. Ze bleven de rekeningen en de huur betalen. ANP Vakcentrale FNV blijft op stek AMSTERDAM - De vakcentrale FNV ziet af van een verhuri zing naar Woerden. Het hoofdkantoor blijft in Amsterdam nu een voorgenomen fusie tussen de FNV-bonden AbvaKabo, de onderwijsbond Aob en de politiebond NPB is spaakgelopen. Op het FNV-hoofdkantoor in de hoofdstad werken rond de 220 mensen. Ook de drie bonden die elkaar niet in een fusie; konden vinden, blijven op hun stek in respectievelijk Zoeter- meer, Utrecht en Amsterdam. De vakcentrale wilde met de verhuizing FNV Bondgenoten enj de Bouw- en Houtbond FNV volgen, die al eerder in Woerden waren neergestreken. Verder zit in Woerden het scholingsin stituut van de FNV. Het samenvoegen van de verschillende; onderdelen zou de FNV veel geld hebben bespaard. ANP Man in de val in kluis TER APEL - De brandweer in Ter Apel is gisterochtend uitge rukt om een man uit een kluis in een voormalig bankgebouw aan de Viaductstraat te bevrijden. De man, een mede-eigenaar van een uitzendbureau, had zich zelf bij verhuiswerkzaamheden per ongeluk opgesloten in de kluis, die hoort bij het kantoor van zijn bedrijf. Een collegai sloeg alarm. De man zat ruim een uur vast. De brandweer be-! vrijdde hem uit zijn benarde positie door de kluisdeur open te. snijden. ANP Politie arresteert 25 krakers AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft gisteren 25 mensen aangehouden die een voormalige kerk aan de James Wattstraat hadden gekraakt. Eerder deze week was het ge bouw al door de politie ontruimd, maar de krakers hadden het gebouw hernomen. Bij de ontruiming vond een kleine vechtpartij plaats. Twee van de arrestanten zitten vast wegens openlijke geweldple ging, de rest wegens huisvredebreuk. De politie zette zestien agenten in. ANP ROTTERDAM - De Dintelhavenspoorbrug in het Rotterdamse ha vengebied blijkt een jaar na plaatsing ongeschikt te zijn voor zware goederentreinen. Net als de stalen Erasmusbrug in het centrum, kampt de brug met tuiproblemen. Dit werd ontdekt tijdens testrit ten met zwaar treinmaterieel. De Dintelhavenspoorbrug is de eerste oeververbinding in de Betu welijn. De honderdzeventig meter lange, door staalconstructiebe drijf Hollandia gebouwde brug, moest deze maand juist de oude eensporige brug vervangen die onderdeel is van de veertig kilome ter lange Havenspoorlijn. Als de verankeringen van de hangkabels verbeterd zijn, verwacht NS Railinfrabeheer dat de Dintelhaven voor goederentreinen geen obstakel meer is. foto Ton Borsboom/ANP van onze redactie binnenland APELDOORN - Korpschef J. Wilzing van het regionale poli tiekorps IJsselland (Zwolle en omstreken) wil verdachten van misdaden voor de camera gaan verhoren. In gevangenissen en grote politiebureaus moeten tv- studio's komen waar verdach ten via een live-verbinding kun nen worden verhoord door on dervragers die elders in het land achter camera's plaatsnemen. De voormalige baas van de Cen trale Recherche Informatie dienst (CRI) deed zijn aanbeve ling tijdens een in Ede gehouden congres over techniek en crimi naliteitspreventie. Volgens het ministerie van Jus titie is zeer recent in Alphen aan den Rijn al een proef gehouden met het zogenoemde 'televerho- ren'. De uitkomst daarvan moet nog door strafrechtspecialisten worden geëvalueerd. Het televerhoor levert voor zo wel de politieorganisatie als de arrestant grote voordelen op, constateert Wilzing. Als voor beeld schetst hij het dagelijkse gezeul met honderden arrestan ten die aan een rechter-commis- saris moeten worden voorge leid. Deze verdachten zijn vaak her en der in Nederlandse hui zen van bewaring onderge bracht. „Het is goed dat wij ons realiseren hoeveel tijd hiermee kan worden bespaard en vooral hoe de veiligheid van de maat schappij hiermee gediend is", aldus Wilzing Op dezelfde wijze zou volgens Wilzing ook per politieregio ge werkt kunnen worden. Als voorbeeld schetst hij een situa tie uit de praktijk in IJsselland. In de avond en gedurende de nachtelijke uren zijn daar twee hulpofficieren van justitie be schikbaar. Die rijden per dienst vaak meer dan honderd kilome ter om op verschillende bureaus in de regio de rechtmatigheid van aanhoudingen te beoorde len. „Waarom niet simpelweg een hulpofficier in een regieka mer van het grootste bureau in de regio en de verdachte achter een camera in een verhoorruim- te?", vraagt Wilzing zich af. Dit leidt volgens hem voor de politie tot een aanzienlijke capaciteits winst. Voor de arrestant heeft het als voordeel dat deze meest al korter in de cel zit. Bezettingsprobleem Voorzitter J. Vogel van de Alge meen Christelijke Politiebond (ACP) zegt begrip te hebben voor het idee van de Zwolse po litiechef. „We zitten al jaren met een bezettingsprobleem. En als zijn voorstel de efficiency ver hoogt en bovendien goed is voor de veiligheid van politiemen sen, dan is het een goed idee." De ACP-voorzitter zegt nog geen 'afgewogen' oordeel te kunnen geven. Hij wil zich eerst in de materie verdiepen. „Ik kan me aan de andere kant ook voor stellen dat tijdens het verhoor persoonlijk contact erg belang rijk is, al was het alleen maar om de lichaamstaal van een ver dachte te kunnen waarnemen." Volgens de woordvoerder van het ministerie van Justitie is het al dan niet op grote schaal in voeren van het televerhoren vooral een geldkwestie. „We verwachten dat er grote investe ringen mee gemoeid zijn. En dan wordt het een kwestie van het afwegen van de kosten tegen de baten." Het idee van Wilzing om ook binnen politieregio's te gaan 'te leverhoren' spreekt het ministe rie wel aan. „Om meer inzicht te krijgen in de voor- en nadelen zou hij in zijn eigen regio eens een experiment moeten hou den", aldus de woordvoerder. GPD van onze redactie binnenland HILVERSUM - Arbeidsonge schikte leraren moeten aanzien lijke bedragen terugbetalen aan de uitvoeringsinstantie USZO (Uitvoeringsinstelling Sociale Zekerheid van Overheid en On derwijs) in Heerlen. Deze in stantie blijkt door rekenfouten te veel geld te hebben uitbetaald aan de docenten. De vorderingen variëren van een paar duizend tot tachtig duizend gulden. Het gaat om fouten die zijn ge maakt bij het berekenen van de hoogte van de arbeidsonge schiktheidsuitkering, meldde het Radio 1 Journaal gisteroch tend. Bestuurder Rolvink van de on- derwijsvakbond Aob noemt de situatie bij de USZO in Heerlen 'zorgwekkend'. Het afgelopen jaar heeft de Aob zo'n 800 klachten ontvangen. De bond vindt dat de betrokken leraren onzorgvuldig en niet tijdig op de hoogte zijn gebracht van de vor deringen. De USZO erkent dat er proble men zijn. Vice-directeur Van den Boorn stelt in het Radio 1 van onze redactie binnenland DEN HAAG - „We hebben vrou wen hard nodig. Je kan ze niet meer links laten liggen." Dat zegt directeur J. Visser van het SPBU, het Samenwerkingsver band Praktijkopleidingen Bouw Utrecht. De krappe arbeidsmarkt dwingt de bouwbedrijven ook vrouwen aan te nemen. Momen teel bestaat het personeelsbe stand in de bouw voor 7,6 pro cent uit vrouwen. Dit aandeel groeit langzaam, maar gestaag. De toename vindt echter vooral plaats in de kaderfuncties, zoals werkvoorbereiding. Hier steeg het aantal vrouwen het afgelo penjaar met veertig procent, tot ongeveer 760. Niet aantrekkelijk Op de bouwplaats zelf is er nog nauwelijks groei. „Dat komt deels door het beeld dat over het werk op de bouwplaats bestaat. Vrouwen zien het nog steeds niet als aantrekkelijk", vertelt adviseur I. van Wëstrienen van het Servicepunt Vrouwen in de Bouw. Doel van deze organisa tie is om er voor te zorgen dat meer vrouwen de bouw instro men en daar dan ook blijven werken. „Daar komt bij dat de arbeids- kwaliteiten van vrouwen beter overeenkomen met de eisen die aan kaderfuncties worden ge steld", vult K. Hovinga van de Vrouwen Vakscholen Neder land aan. Hoewel het van oorsprong de bedoeling van het Servicepunt was om juist meer vrouwen op de bouwsteigers te krijgen, is het accent de laatste jaren toch verschoven. „Doordat inmid dels steeds meer wouwen ka derfuncties vervullen, hopen wij dat er uiteindelijk toch ook meer vrouwen op de bouw plaats komen", licht Van Wëst rienen de nieuwe werkwijze toe. Daarnaast moet het beeld ver anderen dat van de bouwsector bestaat. „De bouw moet zich creatiever presenteren", vindt Van Westrienen. Kaderfuncties Het Servicepunt, waarin werk gevers, opleidingsinstituten en deskundigen zijn vertegen woordigd, bestaat nu drie jaar. De komende twee j aar wil de or ganisatie vijftig vrouwen aan het werk helpen, waarvan 35 in kaderfuncties en vijftien op de bouwplaats zelf. Ook wil het Servicepunt dertig vrouwen op de opleidingen in de bouw ge plaatst krijgen. De bouwbedrijven ervaren het overigens als positief dat vrou wen vooral in kaderfuncties te recht komen. „Bouwbedrijven veranderen, ze worden steeds commerciëler, creatiever en klantgerichter. Ze gaan ook zelf bouwplannen ontwikkelen", vindt R. Verhoeff, hoofd perso neel en organisatie van Dura Bouw. „De kwaliteiten van vrouwen sluiten goed aan bij deze creatieve en communica tieve verandering van onze be drijfstak." GPD Journaal dat het USZO te ma ken heeft met ingrijpende ver anderingen in de regeling. Berekeningsfouten uit het ver leden moeten worden hersteld, aldus Van de Boorn. De USZO zegt toe afspraken te maken met de gedupeerde arbeidsonge schikten over de vorderingen. Minister Hermans van Onder wijs vindt de situatie 'buitenge woon vervelende', maar is niet verantwoordelijk voor de uitke ringen aan arbeidsongeschikte leraren, aldus zijn reactie. Die uitkeringen vallen onder het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. In 1996 raakte de USZO in Gro ningen in opspraak door een een reeks fouten. Toenmalig minis ter van Onderwijs Ritzen be loofd^ destij ds beterschapANP Gedetineerden Bijlmerbajes weg door asbest AMSTERDAM - De gedetineer den in de Bijlmerbajes in Am sterdam staan voor een grote verhuisoperatie. De verhuizing is noodzakelijk, omdat in vijf van de zes torens asbest is aan getroffen. De Arbeidsinspectie heeft de opdracht gegeven de kanker verwekkende stof uit de wanden van de gevangenis te verwijde ren. De gevangenen uit een van de torens zullen tijdelijk worden overgebracht in het huis van be waring aan het Wolvenplein in Utrecht. Nadat de eerste toren is gesaneerd, zullen de achterge bleven gedetineerden daar via een roulatiesysteem om beurten naartoe worden verplaatst. Deskundigen zullen de astbest- platen bewerken, zodat er geen stofdeeltjes meer vrij kunnen komen. De hele operatie begint over enkele dagen en zal volgens een woordvoerster van justitie tot november duren. Eerder heeft justitie laten weten dat de aanwezigheid van het as best geen gevaar oplevert voor de gezondheid van bewoners en bewakers. Desondanks heeft de affaire gezorgd voor veel onrust in de bajes. Gedetineerden vin den dat zij niet goed op de hoog te worden gehouden van de gang van zaken. Justitie weer legt die kritiek. De gedetineer dencommissie is in een brief geïnformeerd, aldus een woord voerster. ANP GRONINGEN - Groningen kent sinds gisteren de zogenaamde TrapTaxi. Belangstellenden kun nen zich voor een klein bedrag door de Martinistad laten fietsenBurgemeester Wallage van Gro ningen had echter geen zin om zich te laten vervoeren; hij peddelt liever zelf. De gemeente ziet het TrapTaxi-initiatief als een ideaal werkgelegenheidsproject. Nadeel is wel dat er alleen in het sei zoen gefietst kan worden. Na 1 oktober wordt het voor passagier en voor de trapper te fris. foto Karei Zwaneveld/ANP door Hermina de Vries ZWOLLE - Twee zendelingen uit Zwolle hebben in het riool van Boekarest een man uit Utrecht aangetroffen. Deze Harry James Paap zou al sinds november onder de grond leven in afwachting van een uitspraak van een rechtbank over een door hem begaan delict. Tot die tijd mag hij het land niet uit. Wat Paap op zijn kerfstok heeft, wil hij niet bekend maken. Paap leeft tussen de buizen van de stadsverwarming met lij in snuivende kinderen en volwas senen. Tinus Wolters uit Zwolle en Henk de Vlugt uit Hooge- veen, beiden werkzaam voor de Zwolse Stichting Woonwagen zending, deden Boekarest begin april aan nadat ze hulpgoederen hadden gebracht bij zigeuners. Ze noemen het verhaal van Paap 'warrig'. „Maar zeker is in elk geval dat daar een Neder landse man zit die hulp nodig heeft", zegt De Vlugt. Het ministerie van Buitenland se Zaken is op de hoogte van 'de zaak-Paapmaar verkeert in de veronderstelleing dat de Utrechter in de gevangenis van Boekarest zit. Eind maart was er voor het laatst contact met hem. Wolters en De Vlugt doken een maand geleden tijdens één van hun hulpacties het ondergrond se riool van Boekarest in. Tussen- de lijmsnuivende kinderen en- volwassenen die in het buizen stelsel leven, vonden ze Harry Paap. Ze werden op de Utrech ter gewezen door Noorse colle-'i ga-zendelingen, die de onder grondse bewoners regelmatig- van soep en brood voorzien. „We hebben hem aangesproken, maar hij praatte in eerste in stantie alleen Engels tegen ons. Hij schaamde zich gewoon", vertelt De Vlugt. Duister Uit de gesprekken met Paap bleek dat deze tijdens een ver blijf in Roemenië in de proble men was gekomen met politie en justitie. De aard van die proble men bleef duister. „Hij heeft iets gedaan, met als gevolg dat hij een stempel in zijn paspoort heeft gekregen waardoor hij het land niet kan verlaten. Het is in ieder geval niet iets ergs, want anders zat hij wel in het ge vang", aldus Wolters. De bewering van Buitenlandse Zaken dat Paap in de cel zit, be vreemdt de zendelingen. „Paap heeft contact gehad met een ze kere mevrouw Rensink van Bui tenlandse Zaken. Hij gaf ons zelfs haar telefoonnummer. Zij moet weten dat hij niet meer in de gevangenis zit, maar in het riool leeft." GPD (Advertentie) vari onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Rotterdam se politie heeft donderdagavond en in de nacht van donderdag op vrijdag zes personen aangehou den die worden verdacht van deelname aan de gewelddadig heden tijdens het kampioens feest van Feyenoord. De verdachten konden worden getraceerd aan de hand van vi deobeelden die door mobiele vi deoteams van de politie waren genomen. Óp de beelden is te zien dat de verdachten, in leeftijd varië rend van 16 tot 31 jaar, onder meer stenen gooien naar politie- mensen.Vier van de arrestanten zijn afkomstig uit Rotterdam, één uit Oostërhout en één uit Pijnacker, aldus een politie woordvoerder. Allen verdach ten zijn in verzekerde bewaring gesteld en worden vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Veldslag Het kampioensfeest in het cen trum van Rotterdam ontaardde zondag in een ware veldslag, waarbij grote schade werd aan gericht en volop werd geplun derd. Met de jongste arrestaties komt het aantal verdachte rel schoppers dat vastzit op 24. Op 2 8 en 3 0 j uli moeten nog eens 68 mensen zich voor de rechter verantwoorden voor hun ge drag tijdens het ksampioens- feest. Zij zijn na hun aanhou ding met een dagvaarding op zak weer op vrije voeten ge steld. ANP U WEET NOC NIET HALF, HOEVEEL... NIEUWIGHEDEN WIJ MOMENTEEL IN HUIS HEBBEN! Bijvoorbeeld de Bibliothèque uit de collectie Directoire van Grange, eerlijke meubelen die het leven veraangenamen. 1 INFO: BEL 01 11-401 31 8 VOOR ONS 'BINNENSHUIS'-MAGAZINE 1 O N H Zuidweg 20a, Z0NNEMÏIRE M R

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3