Een zee van speelgoed Onthaasten op een houtvlot g I 35 Expositie Maritiem Museum in Rotterdam 36 p vrije tijd zaterdag 1 mei 1999 ^F ^F Een speelgoed-piratenschip. Wie de tentoonstelling 'Een zee van speelgoed' binnenstapt, komt in een levensgroot plaatjesboek. De bezoeker ziet allereerst een meisje in een blauw jurkje en een wit schort dat op het strand staat. In haar hand houdt ze stevig een parasolletje vast. Naast haar, bij de vuurtoren, staat een jongetje te vliegeren. In de verte vaart een schip op zee. Met het gekrijs van de meeuwen op de achtergrond dobber je het boek door, verder de zee op. Speelgoed voor jong en oud, speelgoed van toen en nu. Het is allemaal te zien in 'Een zee van speelgoed', de nieuwe gro te tentoonstelling van het Maritiem Mu seum Prins Hendrik in Rotterdam, bedoeld voor alle leeftijden. Het is er alle maal: gezelschapsspelen voor in de woon kamer, baby-, peuter- en kleuterspeel goed voor in de kinderkamer. Jonge kinderen kunnen zich vermaken met bootjes in een badkuip. Ouderen kunnen aan de slag met bouwdozen en construc tiematerialen. En ook zijn er vliegers, piratenschepen, computerspelletjes, tele visiehelden, blikken speelgoed, ha venkranen, bruggen en natuurlijk van al les dat vaart. Een opvallend aspect is de stijl van de ten toonstelling die helemaal op kinderen is afgestemd. Maar in de fantasiewereld van simpele lijnen en kleuren kunnen ook vol wassenen zich thuisvoelen. De tentoon stelling heeft zeven thema's, gekoppeld aan maritieme kinderliedjes. Deze zeven onderdelen drijven als eilanden in de gro te zee. Het thema 'Schuitje varen, theetje drin ken' wordt verbeeld in een woonkamer. Historisch speelgoed is terug te vinden in de 'kijkdoos'. Hier worden archeologi sche schepen en schepen van blik ten toongesteld. voor de tentoonstelling ontworpen. Het is ook niet voor niets dat de zeehond, en niet een ander dier, is gekozen. De Wandel: „De zeehond, een deugniet in het water, roept bij de kinderen herkenning op. Naast de versjes voor de kinderen, zijn er informatieve teksten voor volwassenen. Voor hen is ook een eigen thema gemaakt. 'Varen is mijn leven, varen is mijn lust' is een rustpunt in de tentoonstelling. De volwassenen kunnen in de 'kijkdoos' die bij dit thema behoort, genieten van de nostalgie. Blikken stoomschepen, loden en tinnen bootjes en opgegraven maritiem speelgoed uit de Middeleeuwen; het is er allemaal keurig uitgestald. Een absoluut contrasterend thema is 'Ahoy, daar komt de Bereboot'. Door het luik van een duikboot kom je terecht bij maritieme televisiehelden. Wickie de Vi king, Thunderbirds, Popeye en de beren van de Bereboot. Modernere helden als de Kleine Zeemeermin en Barbie Baywatch hebben een aparte vitrine. Bijzonder is de grote Barbiepop, gekleed in maritiem uniform. Voor de techneuten is het thema 'Een scheepje in de haven landt, jo-ho!'. Hier wordt de variëteit in constructie- en bouwspeelgoed getoond. Tussen de reu- zenblokken van Lego staan bouwdozen uitgestald van schepen, kranen en brug gen. Merken als Meccano, Marklin, Anker en Bauhaus komen allemaal aan bod. Bijzonder is het uitgestalde havencom plex van Bruyrizeel. Van dit complex zijn er slechts drie bewaard gebleven. Het is in de Tweede Wereldoorlog gebouwd door NV Hollandsche Deurenfabriek C. Bruynzeel en Zonen. Tijdens de oorlog viel voor lange tijd de stroom uit. Om de fabriek toch draaiende te houden, produ ceerde het bedrijf handgemaakt speel goed. Het havencomplex is gemaakt van massief hout en is met de hand beschil derd. Verzamelen Het speelgoed voor de tentoonstelling is uit alle hoeken van het land afkomstig. Sinds het idee is ontstaan, ongeveer vijf jaar geleden, begonnen de museum-me dewerkers met verzamelen. „Iedereen die iets tegenkwam over speelgoed hield dat achter de hand. Op het moment dat we de tentoonstelling gingen voorbereiden, be keken we de thema's met in het achter hoofd de vragen: „hoe gaan we die invul len" en „waar kunnen we het materiaal vinden". Het museum verwacht met 'Een zee van speelgoed' meer kinderen te trekken dan met de reguliere tentoonstellingen, hoe wel de interactieve tentoonstelling 'Pro fessor Plons' al veel jeugd naar het Mari tiem trekt. „Het feit dat kinderen hier ook kunnen spelen, is voor hen natuurlijk aantrekkelijk", zegt Andrea Kieskamp. Maar het is wel de bedoeling dat de kinde ren onder begeleiding naar het museum komen. „Anders wordt het een gekken huis". Daphne Groenendijk 'Een zee van speelgoed-voor alle leeftijden' is tot en met 12 maart 2000 te zien in Maritiem Museum Rotterdam, Leuvehaven 1Openings tijden museum: di t/m za 10.00-17.00 uur, zo en feestdagen 11.00-17.00 uur. Toegangsprijzen, volwassenen 6,-; groepen, CJP. 65+ 3,-; kinde ren van 4 tot 16 jaar 3,-; groepen kinderen 1,50; MJK, kinderen tot 4 jaar gratis. Op het desbetreffende eiland staan een bank en een lange eettafel met stoelen. In vitrinekasten worden gezelschapsspelen tentoongesteld. De nostalgie komt geheel tot leven, want aan tafel kan het publiek 'gezellig met z'n allen' een spelletje doen. De sfeervolle kleuren en de inrichting zor gen voor een rustpunt. De andere kant van de kamer staat daarmee in contrast. Hier ziet het publiek twee computers. Op de ene wordt een maritieme cd-rom afge speeld. De andere is een Nintendo spelle tjescomputer. Ze vormen de 'gezelligheid' van deze tijd. Mega-box Het volgende thema, 'Zo varen de scheep jes voorbij', laat het speelgoed voor baby, peuter en kleuter zienHet speelgoed voor deze groep is vrij nieuw en daardoor nog niet zo uitgebreid. De bezoeker kan zich hier begeven in een mega-box en zich zo even verplaatsen in de leefwereld van een klein kind. Verder kan het publiek een ba by-en een kinderkamer bekijken. Bij de inrichting van de tentoonstelling is behalve op de aankleding ook gelet op de spelobjecten. „Interactie is belangrijk voor kinderen", verduidelijkt vormgever Ka de Wandel. „Ze willen niet alleen kij ken, ze willen ook ontdekken. Als je ze daarvoor de gelegenheid biedt, hou je ze geïnteresseerd". Naast de spelobjecten zijn er speel- en speurpakketten. Zo kunnen kinderen met een rietje een bootje in de badkuip laten varen. Op het 'speelplein' is de mogelijk heid toverlantaarnplaatjes te maken. Met een zelfgemaakte muziekkaart kunnen de kinderen hun eigen maritieme liedjes af spelen. Uniek is het kleuterprogramma. Het is de eerste keer dat het Maritiem Museum een programma speciaal voor deze doelgroep heeft. Het bestaat uit twee delen. Het ene deel betreft een rondleiding door 'Flapper de zeehond'. Het andere deel bestaat uit muziek en geluiden en uit maritieme kin derliedjes die de kinderen kunnen mee zingen „Flapper de zeehond" is speciaal Je zuster op een houtvlot. Het is een reactie op een scheldwoord of een hatelijkheid. Sinds kort is het mogelijk je hele familie naar zo'n drijvend onderkomen te verwijzen. In dit geval zal dat als een hartelijk gebaar worden beschouwd. Want waar kun je beter van de rust en de natuur genieten dan tijdens een verblijf op een vlot dat ergens buiten het gewoel van de bedrijvige samenleving tussen het groen verscholen ligt. Gevaar dat kennissen onverwacht voor je neus staan om je op die afgelegen vakantiestek te bezoeken bestaat er niet, want de plaats waar het vlot is afgemeerd is slechts per kano te bereiken. Het idee is ontwikkeld door Jos Akker mans. Akkerbouwer van huis-uit, maar inmiddels uitgegroeid tot de uitba ter van een veelzijdig outdoorcentrum in De Heense Polder, tussen Steenbergen en St. Philipsland. Vlotten bouwen doen hem aan zijn jeugdjaren herinneren. Met zijn nieuwe product is een jongensdroom in vervulling gegaan. De aan de tijd van weleer herinnerende bouwsels zijn gesi tueerd in een passende omgeving. Tussen Boven- en Benedensas lijkt de tijd te heb ben stilgestaan. In een komvormig ge deelte van de Roosendaalse en Steenberg- se Vliet liggen, een eind van de vaargeul verwijderd, dus in mak water, de vlotten verankerdZe hebben een vijf bij vijf me ter grote basis van dennenstammen. On geveer de helft van de oppervlakte wordt ingenomen door een uiterst sober inge richte hut, geschikt voor het doorbrengen van de nacht of het schuilen voor een bui. Akkermans had aanvakelijk het plan de landschap, de aanblik van karakteristie ke sluizen en de nabije aanwezigheid van het buitendijkse natuurgebied van de Dintelse Gorzen. Biesbosch Voor wie als watersporter in West-Bra bant wil rondkijken en -varen is een be zoek aan de Biesbosch een 'must'. Het vroegere getijdengebied is een avontuur lijke vaarlocatie geworden. De grote kre ken zijn te bevaren met motorschepen en zeilboten. Er zijn geen vaargeulen uitge zet. Staken geven de te volgen koers aan. Wie zelf geen boot heeft kan inschepen op een 'fluisterboot', een op zonne-energie aangedreven rietaak waarmee vroege vo gel- en bevertochten in de Biesbosch kun nen worden ondernomen. De totale lengte van de route over kanalen en rivieren in West-Brabant, bedraagt zestig kilometer. Op het grootste deel bedraagt de vrije doorvaarthoogte zeven meter. Alleen over de Roosendaalse en Steenbergse Vliet liggen twee vaste bruggen met een door vaarthoogte van rond drie meter. De diep gang op de route is voldoende voor motor schepen. Voor het oostelijk deel van de Roosendaalse en Steenbergse Vliet be draagt de toegelaten diepgang 1,40 meter. Als waarschuwing voor het hele gebied geldt vooral tijdig te tanken want er zijn weyiig stations aanwezig. De informatie in de vaarroutegids reikt tot Geertruidenberg. Een even handzaam boekje maakt de watersporter wegwijs op de Maas. Jacques Cats Vlotvakantie, geschikte mogelijkheid om te onthaasten. vlotten te laten varen. Daarvan is hij ij- drijvende onderkomen niet meer in de door vier personen kost de accommodatie lings teruggekomen: al bij windkracht hand is te houden. Nu hebben de vlotten f 95 per persoon aan huur voor een week- drie pakt het bouwsel zoveel wind, dat het een vaste ligplek. Met gebruikmaking end. Voor dat geld kunnen avontuurlijke geesten er op een originele manier even tussenuit. Een korte vlot-vakantie behoort tot de ge neugten van een verblijf in West-Brabant dat over verrassend veel water blijkt te beschikken. Zoveel dat de Vereniging Vaarroute een inventarisatie heeft ge maakt van de mogelijkheden om per zeil of motorjacht of met een kano of een roei boot rustig varend het gebied te verken nen. In een ook qua formaat handige gids je wordt de lezer geïnformeerd over de mogelijkheden van de Brabantse stro men. Kaart Op een uitvouwbare overzichtskaart, die vanwege de geplasticifeerde laag tegen een spatje water kan, zijn niet alleen de ri vieren en kanalen aangegeven, ook is in getekend waar aanlegplaatsen en passan tenhavens te vinden zijn, op welke plekken voorzieningen voor de hengel sport zijn aangebracht en waar men te recht kan voor fiets- of kanoverhuur of voor een plekje op een camping. Voorts zijn de brug- en sluistijden aangegeven. Andere nuttige informatie is verwerkt in vier fietsroutes. Een ervan, een 20 km lang traject vanuit de jachthaven van Steen bergen of vanaf De Heen, kenmerkt zich door het weidse uitzicht op het polder Meituin vraagt nog steeds bescherming tegen onverwachte nachtvorst Chinees porselein uit Jingdezhen in Amsterdam Overzicht van de hypotheken Vis blijft voor veel Nederlanders te moeilijk Meer dan een eeuw zeilkleding uit Sneek Lamsvlees van eigen bodem verdwijnt naar buitenland Subaru Legacy markanter dan zijn voorganger Ford Focus Wagon gezinsauto van het jaar Nieuwe maxiscooter in fraaie vormgeving Malariamug wordt aangetrokken door stinkvoeten Koelkast met ingebouwde webcam voor digitale gluurders Postzegels en puzzel Columbus' Santa Maria, van Lego. foto's Cees Kuiper Door een fel oranje patrijspoort zijn twee scheepjes te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35