Macedoniërs bekogelen NAVO Sarajevo is plotseling een veilige haven PZC PZC feiten en meningen Etnische Serviërs in Macedonië spioneren voor regime Milosevic Bevolking arm Balkan-land raakt buitenlandse troepen zat Bommen op Belgrado 1 mei 1949 zaterdag 1 mei 1999 Honderden Albanezen wachten bij de grenspost Blace tot ze Macedonië in mogen. Het land kan de vluchtelingenstroom nauwelijks meer aan, hetgeen tot allerlei spanningen leidt, foto Pawel Kopczynski/RTR door Ferdi Schrooten SKOPJE - NAVO-militairen in Macedonië, onder wie de drie honderd Nederlanders, krijgen steeds vaker te maken met agressieve burgers. Geregeld worden NAVO-voertuigen be kogeld met stenen en zo nu en dan is er een incident waarbij militairen van het bondgenoot schap worden bedreigd met vuurwapens. Volgens kapitein Richard Piso van de radarbrigade voor de op sporing van Servische mortie ren. nabij de grens met Kosovo, vormt de Macedonische bevol king op het moment zelfs de grootste dreiging voor de NAVO-troepen. Een avondlijk uitgaansverbod voor NAVO- militairen in gebieden met veel etnische Serviërs moet escalatie van gewelddadig burgerverzet voorkomen. Tot nu toe is er bij één incident, waarbij Engelse militairen be trokken waren, geschoten door Macedoniërs. Hierbij vielen geen gewonden. Ook was er op hef over Macedoniërs die een stel Franse militairen bedreig den met handgranaten. Neder landse militairen zijn volgens Piso weliswaar al bedreigd door burgers met vuurwapens, maar daarbij is niet geschoten. Kentekens „Als we mensen met wapens zien, blijven we rustig. Zodra ze weg zijn, geven we kenmerken of kentekenplaten door aan de Macedonische politie, die ze dan op kan pikken." Het bekogelen van voertuigen gebeurt regelmatig en meestal door tieners, meent majoor Pe ter Alofs. Bij zijn afdeling on derhoud van KFOR in Skopje, de NAVO-troepenmacht voor Kosovo, komen wei&lijks ge middeld twee tot drie Neder landse voertuigen binnen met stukgesmeten ruiten. De daders slaan bij voorkeur toe vanaf viaducten. „Het is niet zo dat je niet zonder kleerscheuren van het ene naar het andere deel van Skopje kunt rijden. Maar het gebeurt met vlagen." Volgens Alofs is er weinig te doen tegen het stenengooien, dat tot nog toe nog niet heeft ge leid tot grote ongelukken. „We mogen als vreemde troepen in principe niet optreden tegen Macedonische burgers. Daar voor hebben we de steun van de plaatselijke politie nodig." Die geeft het oppakken van stenen gooiers niet de hoogste priori teit. Alofs: „Ze patrouilleren al leen wat meer." Volgens Alofs worden soldaten vooral bekogeld in de buiten wij ken van Skopj e en andere ge bieden waar relatief veel etni sche Serviërs wonen, zoals de regio rond de Noord-Macedoni- sche stad Kumanovo. Veel van de 400.000 a 500.000 etnische Serviërs verzetten zich tegen de aanwezigheid van het bondge nootschap in Macedonië, omdat ze familie hebben in de door de NAVO gebombardeerde gebie den. Afzetmarkten Maar ook menig ander heeft ge noeg van de NAVO, omdat het Kosovo-conflict Macedonië in een economische crisis heeft ge stort. Veelbedrijven zijn wegens de onbereikbaarheid van afzet markten gesloten en de werke loosheid bedraagt daardoor tussen de veertig en vijftig pro cent. Bovendien ervaren veel Mace doniërs de 180.000 vluchtelin gen op hun grondgebied als een bedreiging vanwege hun et nisch Albaneze achtergrond. Op de achtergrond speelt mee dat de NAVO tot een paar jaar gele den nog de gedoodverfde vijand was van Balkanlanden. Om verdere escalatie van con flicten te voorkomen, geldt voor de Nederlandse en de meeste andere NAVO-militairen sinds kort een uitgaansverbod in de avonduren. „Eerst mochten we nog wel in burgerkleding de stad in. Mits we met zijn vieren waren, van wie één marechaus see. Dit in geval van problemen met Macedoniërs", zegt soldaat eerste klas Emile Cobben, chauffeur van de Nederlandse militaire vertegenwoordiger in Macedonië. „Nu mogen we 's avonds niet eens meer de stad in om een hamburger te halen bij McDonald's." Joggen Joggen buiten de basis op het militaire vliegveld bij Skopje is er ook niet meer bij. „Hardlopen mag alleen nog over een traject van ruim drie kilometer op de basis zelf." In gebieden waar re latief minder etnische Seiviërs wonen, zijn de regels voor NAVO-militairen buiten het kamp iets minder streng. „De Duitsers bij Tetovo mogen 's avonds wel uit. Maar voor tie nen moeten ze weer binnen zijn," aldus Cobben. GPD van onze redactie buitenland BELGRADO - De Servische hoofdstad Belgrado heeft gisterochtend vroeg be hoorlijke schade opgelopen bij een bom bardement door de NAVO. Vliegtuigen van het bondgenootschap namen onder meer het hoofdkwartier van de Joegoslavische strijdkrachten, een politiebureau en een aantal rege ringsgebouwen onder vuur. Een ver dwaalde raket trof de woonwijk Vracar, anderhalve kilometer ten zuidoosten van het legerhoofdkwartier. Zeker twee huizen werden vernield. Door de raket inslagen sprong een van de hoofdwater leidingen, aldus de ooggetuigen. Ook de tweehonderd meter hoge tele- communicatietoren op de berg Avala ten zuiden van Belgrado werd verwoest. De staatstelevisie ging enkele uren uit de lucht. AP Foto's: Milos Bicanski/EPA (boven); Petar Kujundzic/RTR (links); RTR (rechts) door Harald Doornbos Het televisiestation van de Bosni sche Serviërs zendt bijna alleen nog maar Vietnam-films uit als teken van afkeuring van de 'NAVO-agressie' tegen Joegoslavië* De moslims in Bos nië daarentegen nemen steeds meer vluchtelingen op uit Servië die daar het risico lopen vermoord te worden; Koso- vo-Albanezen, Sandzak-moslims en kritische Serviërs. Net zelf bekomen van de oorlog, verwordt Bosnië van 'vluchtelingen-exporteur' tot een van de weinige veilige havens voor minder heden op de Balkan. Nevena is een Servische die in Belgrado woont. Tenminste, tot drie weken gele den. Jarenlang werd ze door het natio nalistische Milosevic-regime be schouwd als staatsgevaarlijk omdat ze als vertaalster werkte voor twee Britse journalisten. Op de derde dag van de NAVO-luchtaanvallen besloot ze te vluchten. Niet om de NAVO-bommen, maar juist uit angst voor haar eigen re gering. De plaats wa^r ze veiligheid zocht, was ook al niet echt voor de hand liggend: Sarajevo. In de Bosnische hoofdstad, die voornamelijk wordt bewoond door moslims en die juist vier jaar lang door Serviërs is beschoten, voelt Nevena zich veel meer op haar gernak dan tus sen Serviërs in het hedendaagse Joego slavië, waar nationalisme en chauvi nisme hoogtij vieren. Maar niet alleen tientallen kritische Serviërs, ook etni sche minderheden die nog in Joegosla vië wonen, maken zich uit de voeten voor Milosevic en arriveren in Saraje- vo. Twintigduizend Kosovo-Albane- zenzijn er sinds het begin van de Koso- vo-crisis nu al in Bosnië gearriveerd. De afgelopen weken is Sarajevo werke lijk overspoeld door zo'n 30.000 mos lims die wonen in de Sandzak, een regio in Servië die in de buurt van Kosovo ligt waar zo'n 200.000 moslims wonen. Op Sarajevo's wegen zijn nu veelvuldig auto's te zien met Servische nummer platen die beginnen met de twee letters NP, afkorting van Novi Pazar, het hart van de Sandzak. „Het afgelopen jaar hielden wij ons hart al vast", aldus Al- mir, een 24-jarige moslim jongen die ui t Sjenica in de Sandzak komt. „Tijdens voetbalwedstrijden in de stad tussen lokale en Servische teams liep het steeds vaker uit de hand", vertelt hij, "Zij schreeuwden: 'Servië, Servië'. En wij riepen dan maar in koor 'Allah is groot, Allah is groot'. Dankwam de po litie tussenbeide en sloeg ons in elkaar omdat de meeste agenten Serviërs zijn. Het is niet verstandig om terug te gaan naar huis zolang Milosevic aan de macht is." Tolerant Het tolerante imago van de Bosnische hoofdstad Sarajevo trekt meer en meer bevolkingsgroepen aan uit Servië. De komst van de Kosovo-Albanezen is lo gisch aangezien zij op dit moment zwaar vervolgd worden door de Ser viërs. De andere groepen - kritische Serviërs, moslims uit de Sandzak en Hongaren uit de Vojvodina - nemen al lemaal het zekere voor het onzekere. Tot nu toe heeft de stroom van vluchte lingen nog niet tot onoverkomelijke moeilijkheden geleid. Veel Albanezen leven bij familieleden die al langer in Bosnië verblijven, de minder gelukki gen wonen in oude fabriekshallen of vluchtelingenkampen nabij de hoofd stad. Voor de Sandzak-moslims geldt dat bijna allen familie in Sarajevo heb ben wonen. Het grote probleem voor Sarajevo is dat de stad zelf nog nauwe lijks bekomen is van de oorlog die hier van 1992 tot 1996 heerste. Bosnië kampt met 1,4 miljoen vluchtelingen die of naar het buitenland zijn gegaan of intern zijn verplaatst. Van dit aantal is slechts een kwart te- x'ug kunnen gaan naar huis. De rest is en blijft vluchteling. „Die 50.000 anderen kunnen er dan ook nog wel bij", meent een regeringswoordvoerder. „Al is het logisch dat wij eerst onderdak probe ren te regelen voor onze eigen Bosni sche vluchtelingen. Met extra financië le steun lukt het wel. Moslims en Kroaten in Bosnië, die sa men de Moslim-Kroatische federatie vormen, die 51 procent van Bosniës ter ritorium beslaat, zijn over het alge meen blij dat de NAVO luchtaanvallen uitvoert op Servië. Net als Slovenen en Kroaten vindt de meerderheid in Bos nië dat het tijd werd om de Serviërs met geweld aan. te pakken, omdat de Ser viërs de afgelopen acht jaar al drie keer eerder oorlog zijn begonnen op de Bal kan. De inwoners van de Republika Srpska, de overgebleven 49 procent van Bosnië waar Serviërs wonen, staan juist pal achter Milosevic. Elke dag vinden er in de Noord-Bosnische stad Banja Luka auti-NAVO-demonstraties plaats. De Bosnische Serviërs weigeren nog sa men te werken met de moslims en de Kroaten. Veel kantoren van de Verenigde Naties en van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) zijn in brand gestoken. Dit laatste ge beurde trouwens al voordat de NAVO over ging tot luchtaanvallen omdat de Serviërs kwaad waren over het ontslag van de ultra-nationalist Poplasen als president van de Republika Srpska. De Bosnisch-Servische televisie heeft het tijdens elke nieuwsuitzending over 'de NAVO-agressor' en 'de NAVO-cri- minelen'. Na de eerste luchtaanvallen weigerde de Servische televisie in Bos nië nog Engelstalige films uit te zen den, maar nadat ze binnen vijf dagen door alle voorradige Servische films heen waren, konden ze niet anders dan maar weer over te schakelen op Engels talige speelfilms. Met dank aan Oliver Stone vonden ze een mooie oplossing: films over Vietnam. En dat allemaal bedoeld om aan te tonen dat de Ameri kanen best wel verslagen kunnen wor den. Te bont Toch kunnen de Bosnische Serviërs het ook weer niet te bont maken. Nu Ser vië, dat door de broeders in Bosnië wordt beschouwd als het moederland, plat wordt gegooid door de NAVO zijn de Bosnische Serviërs hun beschermers kwijt. Het leger van de Republika Srps ka stelt sinds de komst van SFOR nog maar weinig voor. Dus mochten de Ser viërs in Bosnië te veel lawaai maken, dan kan de hele Republika Srpska bin- door Ferdi Schrooten SKOPJE - Servië bespioneert op grote schaal en op alle moge lijke manieren NAVO-troepen en -hoofdkwartieren in Mace donië. De methodes variëren van het afluisteren van de tele foon, het veelvuldig en langdu rig schaduwen van militairen tot het inschakelen van etnische Serviërs met ondersteunende functies bij NAVO-eenheden. Dat melden bronnen bij de NAVO in Macedonië. Tot dusverre zou er door de Ser viërs nog geen gevoelige, strate gische informatie zijn bemach tigd. Om het uitlekken van informatie te voorkomen, heeft de NAVO een onbekend aantal burgerfunctionarissen van een speciale beveiligingsdivisie in geschakeld. „We weten dat het Servische regime in Belgrado etnische Serviërs in Macedonië gebruikt om hier te spioneren", aldus een bron binnen KFOR, het NAVO-hoofdkwartier voor het Kosovo-conflict in Skopje. Er zijn nog geen harde bewijzen voor de daadwerkelijke aanwe zigheid van Macedonische spi onnen met onder-steunende functies bij de NAVO. „We zijn op onze hoede. Wie zegt mij dat een of andere secretaresse geen informant van de Serviërs is", zegt een NAVO-functionaris. Hij wijst op de sympathie voor het Servische regime bij een groot deel van de Macedonische bevolking, onder meer in de re gio rond de hoofdstad Skopje. Macedonië telt in totaal tussen de 400.000 en 500.000 etnische Serviërs. „Die mensen hebben alle reden om strategische informatie van de NAVO door te sluizen. Die zelfde NAVO bombardeert im mers hun broeders en familie in Joegoslavië." Afluisterem Ook luisteren Serviërs bijna voortdurend allerlei NAVO-af- delingen af, ambassades van NAVO-lidstaten en andere or ganisaties die mogelijk over strategische gegevens beschik ken. „Je bespreekt gevoelige de tails nooit door de telefoon. Je maakt altijd een afspraak op een veilige plek", zegt een hoog geplaatste bron binnen de NAVO. Hij' zegt dat hi] net als veel collega's regelmatig wordt Eenheid Berlijn Volgens de Russische be- stuurs voorlichter in Berlijn, kolonel Toelpanof, wordt de blokkade tussen Oost- en West-Berlijn deze week opge heven. Het Westen bevestigt dit niet. Over twee weken ont moeten de vier grote mogend heden elkaar. De westerse lan den zullen dan waarschijnlijk instemmen met het opheffen van de blokkade, mits Rusland aan hun voorwaarden wil vol doen. Koninginnedag Het tuinfeest in paleis Soest - dijk is gisteren bezocht door duizenden mensen. Het défilé voor de verjaardag van koningin Juliana duurde gevolgd. „Soms heb je twee, drie uur hetzelfde gele Fordje achter je aan zitten. Die verdwijnt op een gegeven moment en even la ter merk je dan dat je gescha duwd woi-dt door een rode Opel", zegt de KFOR-medewer- ker. De resultaten van de spionage komen regelmatig openlijk naar buiten in Servië, „Voortdui'end zien we dat de Seiviërs over be paalde gegevens beschikken die ze alleen door obsexvaties in Macedonië bemachtigd kunnen hebben", aldus de KFOR-mede- werker. „Servische kranten melden dan bijvoorbeeld gede tailleerde informatie over NAVO-kolonnes in Macedonië. Soms staan ze openlijk te filmen langs de weg als wij met troepen en materieel passeren. Dan weet je genoeg. We roepen dan wel meestal de hulp in van de Mace donische politie, maar die doet er niks aan. We krijgen elke keer weer te hox-en dat Macedonië een vrij land is, waar iedereen mag filmen wat hij wil. Verve lend, maar je doet er niks aan." Tenten In Albanië bezocht minister De Grave van Defensie gisteren de Nederlandse troepen aldaar. Hij overzag in het zuidelijk gelegen Vlorë een kamp met ongeveer honderd tenten die door de landmacht en max-iniers voor het Nederlandse Rode Kruis is gebouwd. De mariniers namen het bezoek van de minister te baat voor zichzelf iets te regelen. De Gra ve werd verzocht te zorgen voor schoenen met betere ventilatie. „We krijgen hier enorme zweet voeten in." En luchtige kleding, in de vorm van een korte broek en een zonwei'ende tropenhoed. Het vervelendst vonden de ma riniers overigens dat ze na bijna drie weken van huis nog niet één keer hun partners en familie hadden kunnen bellen. Boven dien zou het acht gulden per mi nuut gaan kosten. „Bij de lucht macht kost het niets, bij de landmacht vier gulden. Waarom dit verschil?" Enigszins besmuikt keek het hogere echelon van kolonels en generaals toe, tijdens deze korte periode van De Graves rol als ombudsman. De minister zou erop toezien dat alles wordt ge regeld, beloofde hij. GPD meer dan een uur. In het Am sterdamse Olympisch Stadion keken ruim zestigduizend mensen naar het oud-Hol lands levend ganzenbordspel. In een speelgoedstad met wa terput, doolhof en spooxtrein speelden 250 kinderen om de winst. Engelse radio Twee documentairemakers van de BBC hebben de afgelo pen weken in Walcheren ra dio-opnamen gemaakt voor een programma over de Ne derlandse strijd tegen het wa ter. De gebroeders Van Oord uit Middelburg, aannemers van grote waterbouwkundige werken, komen in de uitzen ding uitgebreid aan het woord. nen enkele dagen worden opgerold door het Bosnische regeringsleger dat met Amerikaanse juist stukken stex'ker is geworden. Door die tegenstelling tussen de Mos lim-Kroatische federatie aan de ene en de Republika Sxpksa aan de andere kant, blijft het spannend voor Bosnië. Velen menen echter dat de kans klein is dat de ooi-log overslaat. Al toonde ie dereen zich geschi'okken toen, op een van de eerste dagen van de luchtaan vallen, er in de buurt van Sarajevo en van de stad Tuzla plotseling twee Joe goslavische MiG-straaljagers werden neergeschoten die erop uit wai'en om Amerikaanse troepen in beide steden aan te vallen. Koest Voorlopig houdt iedereen zich min of meer koest. De Serviëx-s in Bosnië om dat ze te zwak zijn. De moslims lieten bij monde van opperbevelhebber Delic van het Bosnische regeringsleger we ten dat hun troepen zich niet in ver hoogde staat van paraatheid bevinden. En ondanks het feit dat SFOR-troepen in Bosnië tien dagen geleden een cruci ale spoorlijn van de Seiviërs hebben vernietigd om te vermijden dat Milose vic zijn troepen via Servisch Bosnië naar Kosovo stuurt, beweert SFOR bij hoog en bij laag dat zij geen veredelde grondtroepen zijn die gebruikt gaan worden tijdens een mogelijke invasie van Servië. De nieuwe golf van vluch telingen is al lang blij dat ze een veilig heenkomen hebben gevonden. Zij zit ten niet te wachten op nog een oorlog. GPD Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000" Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Axel: Nassaustraat15 4571 BK Axel Tel (0115)568000 Fax. (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114) 373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst- 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75, per jaar 372,50; franco per post 491,00, bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting, losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm, minimumprijs per advertentie 28,65, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities, tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad ƒ6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet, btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2