Schotland heeft schoon genoeg van Engeland Hollandse boer vlucht voor bureaucratie PZC reportage zaterdag 1 mei 1999 29 Verkiezingen voor eigen parlement James Bond legt het af tegen New Labour *v' - Volgende week donderdag (6 mei) worden in Wales en Schotland verkiezingen gehouden voor een eigen parlement. In Wales verlopen die bijzonder rustig. Het parlement aldaar krijgt zeer beperkte bevoegdheden, en zelfs de meest nationalistische partij, Plaid Cymru streeft niet naar afscheiding van Engeland. In Schotland is meer aan de hand. Hoewel ook het Schotse parlement aan de leiband van Londen blijft lopen, krijg het op verschillende terreinen wel de vrijheid om zelf te beslissen waar ze haar jaarlijks van Londen te ontvangen budget van zo'n veertig miljard gulden aan besteedt. Ook mogen ze - binnen beperkte marges - de inkomstenbelasting verhogen of verlagen. Een eigen rechts- en onderwijssysteem hebben de Schotten al eeuwen. Nu worden ze ook eigen baas over ander an dere hun huisvesting en gezondheidszorg. Zaken als defensie, buitenlandse zaken, en sociale zekerheid blijven onder de ver antwoordelijkheid van het landsparle- ment in Londen, waar overigens ook Schotten in vertegenwoordigd blijven. Volgens de Schotse Nationale Partij, gaat de 'devolutie', zoals de door Labour in gang gezette overheveling van bevoegd heden en de invoering van het eigen parle ment heet, niet ver genoeg. De SNP - met een behoorlijke aanhang - heeft zo'n ta bak van de Engelsen dat zij uit het Ver enigd Koninkrijk wil stappen en als zelf standige Schotse staat verder wil gaan. Wat bezielt deze Schotten? En komt het ook zo ver? Zoals het goede buren destijds betaamde, vochten Engelsen en de Schotten in de Middeleeuwen heel wat oorlogen met el kaar uit. Hoogtepunt in de Schotse ge schiedenis was de Battle of Bannuckburn in 1314Onder aanvoering van Robert the Bruce versloegen zo'n achtduizend Schotten het meer dan drie keer zo grote Engelse leger van koning Edward de Tweede. Schotland werd zodoende een onafhankelijk land. Hoewel een enkele paalwerpende Schotse hooglander mis schien anders doet vermoeden, is een der gelijk indrukwekkend vertoon van krijgsmanschap en heldhaftigheid sinds dien niet meer vertoond. Vandaag de dag zijn de Schotten vooral beroemd om de glorieuze wijze waarop zij hun nederla gen vieren. Wanneer het Schotse voetbal team er weer eens in de eerste ronde van een Europees of wereldkampioenschap is uitgeknikkerd, valt het desondanks stee vast een dankbare ovatie van de omvang rijke supportersschare ten deel. In de hef tige dronkenschap waaraan de Tartan Army zich vervolgens overgeeft, over heerst hetzij blijmoedigheid, hetzij me lancholie, maar in ieder geval valt er vrij wel nooit een onvertogen woord. Van heroïek was al in de zeventiende eeuw niet veel meer te bemerken. De wat sullige manier waarop de Schotse koning James de Zesde in 1606 Engeland erbij kreeg, ge tuigt daarvan. Hij erfde het gewoon. In 1707 gaven de Schotten hun onafhan De leider van de Schotse Nationale Partij, Alex Salmond. kelijkheid zelfs vrijwillig prijs. Op econo mische gronden en dankzij omvangrijke steekpenningen van Engelsen aan de Schotse parlementariërs - we zijn ge kocht en verkocht voor Engels goud, schreef de Schotse bard Robert Burns - vormden Engeland en Schotland een Unie, met een gezamenlijk parlement in Westminster. Machtiger Nou ja, gezamenlijk... Engeland was een stuk machtiger en er woonden veel meer (en beter geschoolde) mensen dan in Schotland. Tegenover één Schot in het Lagerhuis stonden dan ook twaalf Engel sen. Toch klaagden de Schotten niet echt. De Unie was namelijk zo'n beetje het ver haal van de muis en de olifant. Zegt de muis tegen de olifant: „Wat stampen we lekker". Eeuwenlang profiteerden de Schotten dankbaar van hun unie met de Engelsen. Het machtige Britse wereldrijk, The Bri tish Empire, was immers eveneens hun Empire en de opbrengsten ervan daalden ook in Edingburgh en Glasgow neer. Schotse ergernissen waren er natuurlijk wel. De Engelse arrogantie, die vanzelf sprekendheid waarmee zij zichzelf beschouwen als olifant en de Schotten in derdaad afdeden als de muis, was natuur lijk hemeltergend. Zo kon en kan menige Schot niet de hu mor inzien van een - in Engeland - be roemd geworden cartoon, ongeveer een eeuw geleden in het weekblad Punch. De cartoon toonde een voldaan glimlachende en weldoorvoede Schot in een kilt die zegt: „Without the Act of Union I would have been a sullen Highlander, sitting on a sodden rock". Vertaald: „Zonder de Unie was ik een norse Hooglander geweest, zit tend op een doornatte rots". Schotten stellen er hun eigen moppen te genover. Zoals deze: Een Schot met een verantwoordelijke baan in Londen viert de kerstdagen thuis in Schotland, en wordt gevraagd: hoe is het nou om daar in Londen met allemaal Engelsen te moeten samenwerken? Waarop zijn antwoord luidt: Welke Engelsen? Voor wie de clou is ontgaan: bedoeld wordt dat alle verantwoordelijke banen worden vervuld door Schotten. Sterker nog: in feite wordt het hele Verenigd Ko ninkrijk gerund door Schotten. Hoewel een grap, zit er wel degelijk een verbeten ondertoon in. Behept als de Schotten zijn met het minderwaardigheidscomplex dat nu eenmaal eigen is aan de vertegenwoor digers van een onderliggende cultuur, ei sen zij honderd procent respect voor alle eminente prestaties die Schotten door de eeuwen heen geleverd hebben. Reageer dus gepast geïmponeerd als een Schot meldt dat James Watt, de uitvinder van de stoommachine, een Schot was, evenals Andrew Logie Baird aan wie de mensheid de televisie heeft te danken. En zeg tsjonge jonge, als wordt verteld dat in het huidige kabinet van Tony Blair sleu telposities worden ingenomen door Schotten, te weten Gordon Brown, (mi nister van Financiën), Robin Cook (Bui tenlandse zaken) en Geoffrey Robertson (Defensie). Waaruit overigens inderdaad blijkt dat menig Schot probleemloos meedraait in de Unie met de Engelsen (en de Welsh men). En ach, zoals bijvoorbeeld de Frie zen probleemloos Nederlander zijn. maar zich beslist geen Hollander voelen, zo be schouwt menig Schot zich ook moeiteloos als Brit, maar bepaald niet als een Engels man. Toch is de Britse schoen na de Tweede We reldoorlog steeds meer gaan wringen, en het Schots-nationalisme is toegenomen. Dat blijkt ook uit recent onderzoek. Op de vraag 'welke nationaliteit heeft u' ant woordt 69 procent van de Schotten met 'Schots', terwijl slechts 36 procent zegt de Britse nationaliteit te hebben. Een belangrijke oorzaak voor de afne mende verbondenheid met het Britse rijk na de Tweede Wereldoorlog is materieel. Het British Empire had aanzienlijk aan economische en politieke macht ingeboet. Ofwel: de Engelse olifant verschrompelde waardoor het voor de Schotse muis min der interessant werd om samen op te trek ken. Eigenheid Volgens sociologen leidt bovendien de globalisering alom tot een toenemende behoefte aan eigenheid. De kilt, lange tijd door menigeen beschouwd als nostalgi sche folklore van ouderwetse plattelan ders, ook in Schotland zelf, doet het te genwoordig in combinatie met t-shirt en stoere Dr.-Martensschoenen of Timber- lands ook goed bij eigentijdse jongeren. Pas na de Tweede Wereldoorlog en vooral de laatste jaren, kon de Schotse Nationale Partij (SNP) een politieke factor van bete kenis worden. De SNP heeft opvallend veel aanhang onder jongeren. Oudere Schotten, bijvoorbeeld degenen die in het Afrikaanse woestijnzand bij El Alamein nog zij aan zij met de Engelsen tegen de Duitse maarschalk Rommel hebben ge vochten, voelen zich doorgaans te Blits voor de SNP. Een sterke bijdrage aan de groei van het opgekomen nationalisme is ongewild ge geven door voormalig premier Margareth Thatcher. Als vertegenwoordigster van de Engelse middenklasse, had zij geen enkele affiniteit met Schotland en de Schotten, en de Schotten niet met haar. E lectoraal was Schotland ook al niet inte ressant, met slecht vijf miljoen inwoners tegenover meer dan vijftig miljoen in En geland. Toen Thatcher in de jaren tachtig de alom gehate poll-tax, een nieuw soort onroe- rend-goedbelasting, uitprobeerde in Schotland, hadden de Schótten het defi nitief met haar bekeken. De Tories plukken er nu nog steeds de wrange vruchen van. Haalden ze bij de verkiezingen in 1955 in Schotland nog de absolute meerderheid bij Schotse kiezers, vandaag de dag hebben de Schotse Con servatieven geen enkele vertegenwoordi ger meer in het Britse parlement. Thatchers capriolen voedden de idee dat Schotse belangen in Londen verkwanseld werden, en versterkten de roep om 'home rule', een eigen parlement. Toen Labour haar voor de verkiezingen van 1997 geda ne belofte nakwam om daar een referen dum over te houden, bleken in 1997 dan ook twee op de drie Schotten voor 'devo lution', zoals de overheveling van be voegdheden naar een nieuw parlement inmiddels werd genoemd. Harm Harkema Schotlands beroemdste levende zoon, de filmacteur Sean Connery, ook be kend als James Bond, vloog ruim een week geleden van Hollywood naar Edin burgh. Connery, een nationalist die maandelijks zo'n vijftienduizend gulden stort in de kas van de Schotse Nationale Partij, kwam even thuis om stemmen te trekken voor de SNP. Desondanks ligt New Labour onder lei ding van de huidige minister voor Schot land Donald Dewar in de opiniepeilingen verscheidene straatlengtes voor op haar naaste rivaalNew Labour lijkt zelfs kans te maken op een onverwachte absolute meerderheid van de stemmen. Daar zag het een half jaar geleden nog niet naar uit. Toen werd een nek-aan- nek-race om de macht voorspeld tussen New Labour en de SNP. Nu staat de SNP op bijna dertig procent van de stemmen zo'n twintig procent achter Labour. Libe raal-Democraten en Conservatieven spe len in Schotland een ondergeschikte rol. Wat is er de laatste tijd fout gegaan met de SNP? Allereerst was er de belofte van SNP-lijsttrekker Alex Salmond om de belastingen met 1 procent te verhogen. De opbrengst daarvan (een kleine twee mil jard gulden) komt, aldus Salmond, ten goede aan huisvesting, gezondheidszorg en onderwijs, want de SNP vist tegen woordig in het vijvertje van Labour en presenteert zich als een sociaal-democra tische partij. Uit peilingen is echter gebleken dat menig kiezer niets van belastingverhoging moet hebben en zijn geld liever in eigen zak houdt. Blunder Een grote blunder van Salmond was zijn al te wilde veroordeling van de Navo-aan- vallen op Servië, enkele weken geleden. Hij noemde de Navo-strategie 'een onver geeflijke dwaasheid'. Zijn populariteit daalde meteen enkele procenten. Binnen de SNP luidt de kritiek op hun eerste man dat hij het in de campagne teveel heeft over verbetering van onderwijs, huisves ting en gezondheidszorg en te weinig over het enige onderwerp waarmee de SNP zich daadwerkelijk van alle anderen on derscheidt: de beoogde onafhankelijke Schotse staat. Salmond weet echter dat de Schotten daar (nog?) niet aan toe zijn. Onderzoek geeft hem gelijk. Dat wijst uit dat slechts een op de vier Schotten zo snel mogelijk de Schotse onafhankelijkheid wil uitroe pen. De meerderheid wil het nu geplande Schotse parlement met zijn beperkte be voegdheden een kans geven. New Labour hamert er ondertussen voortdurend op dat onafhankelijkheid economisch zeer onaanti-ekkelik is. De belastingen zouden verder omhoog moe ten om het huidige voorzieningenniveau te kunnen handhaven. Schotland immers, ontvangt binnen het koninkrijk meer vanuit Londen dan het er aan afdraagt. De Unie, aldus Labour, is dus nog steeds goed voor Schotland. Hoewel de SNP de becijfering verwerpt (met een beroep op de oliewinning in de Noordzee waarvan de revenuen aan Schotland ten goede zouden moeten komen) lij kt menige Schot gevoelig voor de boodschap van Labour. hoek zitten waar de klappen niet alleen zijn gevallen, maar ook keihard zijn aan gekomen: de varkenssector. Het wordt Wim en Lieda in de loop van de week dui delijk, dat financiers voor deze sector nog niet warm lopen. In elk geval willen ze de waarde van hun bezit in het Gro ninger Lageland laten uitrekenen om te bekijken of er een kans is. Want wie naar Canada gaat, heeft minstens een miljoen gulden aan eigen geld nodig. „Als we emigratie doorgaat, dan is het niet alleen voor de landbouw, maar ook voor de toe komst van onze kinderen", zegt Lieda. Het gezelschap hangt aan de lippen van Willy Weys, die zijn Gelderse veeteeltbe drijf twee jaar geleden inruilde voor een eigenhandig opgezet akkerbouw en kip- penfokbedrijf in Zuid-Ontario. „Hier koop je makkelijker twintig, dertig hec tare grond, dan in Nederland twee of drie", zegt hij. „Als je in Nederland aan bedrijfsopvolging voor je kinderen denkt, kan ik maar één ding zeggen: weg wezen. In Nederland is het een race tegen de klok, hier heb je geen belemmerin gen.'' Weys heeft voor een goed inkomen voldoende aan 30.000 kuikens. Allerbeste grond Makelaar Wim Glazenbuig stelt dat je voor 21.000 gulden per hectare de aller beste grond koopt, waarop van alles is te verbouwen. „Op het Groninger Hoge- land bijvoorbeeld gaat het al snel om 70 tot 80.000 gulden. Dan is dat laatste toch niet interessant meer?" Volgens de AgriPon-directeur is er een tendensMat na de veeteeltsector (inclu sief varkens en kippen) ook vanuit de ak- kerbouwhoek de belangstelling voor emigratie naar onder meer Canada be gint toe te nemen. „De Europese steun valt steeds meer weg", zegt hij. „Alleen de aardappelboei-en houden het vol." De jongste cijfers zijn niet bekend, vast staat dat de interesse voor emigratie toe neemt. Enkele jaren geleden dacht een op de vijf boeren serieus aan emigi-atie. Dat moet de afgelopen tijd alleen maar zijn toegenomen, mede gezien de discus sie rond Agenda 2000, waarin een grote- re liberalisering woi'dt bepleit in de landbouwsector. Het aantal boeren.' dat uiteindelijk be sluit te emigreren, ligt de laatste jaren tussen de tien en vijftien. Win Jassies De Canadese vlag wappert vier naast de Nederlandse. Door de raampjes van de KLM- Boeing is het zuidpuntje van Groen land te zien. Lieda Boonzayer (37) uit het Lageland heeft er weinig oog voor. Lie ver neemt ze met directeur Wim Glazen- burg van AgriPon Makelaars bv uit Garnwerd de Canadese landbouwprij zen nog eens door. De Groninger 'var kensboerin' is niet op vakantie. Samen met haar man Wim (37) maakt ze deel uit van een groep overwegend jonge boeren, die emigratie naar Canada overweegt. Ze zijn de Nederlandse en Europese re gelgeving zat. Het zijn drukke tijden voor agrarische makelaars als AgriPon. Info-avonden over emigratie trekken volle zalen. Agri Pon heeft onder meer haar pijlen gericht op twee aantrekkelijke gebieden in Ca nada, Ontario en Alberta. De groep be zoekt de oud-Uti'echtenaar Henk Groo- tendorst. Hij is een van de boeren die in Ontario begon en in de loop der jaren sa men met zijn broer een ultramodern melkveebediijf met 580 koeien opbouw de. „Hier in Canada is respect voor de boer", zegt hij tegen de nieuwe lichting Nederlanders. „In Nederland werden we steeds meer als misdadiger beschouwd." De Groninger veehouder Geurt Buiter Roelof Hoving uit Bedem - tegenwoordig melkveehouder in Mount Elgin - heeft geen spijt van zijn emigratie. (38) aarzelt nog. Hij oriënteert zich al ge- ruime tijd en was al eerder in Canada. „In Nederland", legt hij uit, „wordt te weinig rekening gehouden met de boe ren. Het is veel te bureaucratisch. Voor één zaak moet je soms papieren invullen voor drie verschillende instanties.Toch kan Buiter zijn bedrijf moeilijk loslaten. „Als ik op het land ben, dan ben ik geluk kig. Niet als ik elke avond foiTnulieren zit in te vullen." De emigratieplannen van Wim en Lieda Boonzayer zijn 'heel seri eus'. „Als je boer wilt blijven, ligt je toe komst buiten Europa" is hun overtui ging. „Canada heeft de ruimte en het is een groeimarkt. De regelgeving zal er nooit zo ambtelijk worden aangepakt als in Nederland. Ons wordt om-echt aange daan." Het probleem van het stel is, dat ze in de - '"4 jt* v 4 - v. ÉSMty-, 'Vy ijim - t-.,t%' :•*-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29