Leven op grote voet: tot maatje 69 afblazen PZC reportage 24 m zaterdag 1 mei 1999 RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Wie letterlijk op grote voet leeft, komt al snel bij Georg Wessels terecht. In het Duitse Vreden en sinds vijf jaar ook in Zutphen heeft hij een schoenenzaak voor grote maten. Waar de reguliere schoenhandel stopt, begint het assortiment van Wessels. Zelfs de Amerikaan Matthew McGrory haalt er z'n schoenen. En die heeft maar liefst maatje 69. Dat de grootste Duitser ter wereld uit gerekend Klein moet heten. Georg Wessels (47) moet erom grinniken. Hij kent Constentin Klein persoonlijk. Even als nagenoeg alle groten der aarde. Van de 243 centimeter lange Rus Alexander Si- zonenko tot 's werelds langste handbal speler Valeri Savko. En niet te vergeten de boomlange Nederlander Rob Bruintjes. En Chris Green, die enorme Brit. Georg Wessels uit het Duitse plaatsje Vre den, net over de grens bij Winterswijk, pakt de zaken groot aan. Hij levert schoe nen aan mensen die letterlijk op grote voet leven. Waar de reguliere schoenhan del stopt, begint het assortiment van Wes sels. Dames kunnen bij hem terecht voor de maten 42,5 tot 55. En herenschoenen heeft Wessels op voorraad in de maten 47 tot 69 Het zijn schoenen waarvoor een wegen belastingtarief zou kunnen gelden. Jonge kinderen kunnen er verstoppertje in spe len. De reuzenschoenen die Wessels aan de man brengt, leveren hem al vijftien jaar een vermelding op in het Guinness Book of Records. Hij staat beschreven als ver vaardigervan de grootste confectieschoe- nen ter wereld. De grootste schoenen die nog gedragen worden ook. Wessels stamt uit een schoenengeslacht. Sedert 1745 doet de familie Wessels te Vreden in schoenen. Het ging altijd om schoeisel in doorsnee maten. Maar de tijd dat Georg Wessel met zijn maatje 41 z'n schoenen uit eigen handel kon betrekken, is al jaren voorbij. Voor zijn eigen schoei sel moet hij naar een concurrent. Schoenenmuseum Het idee om zich op stappers voor de grote voet te specialiseren ontstond in 1975, een periode waarin het niet bijster goed ging met de zaak. Het was de tijd dat vader Wessels een van de zes schoenenzaken van Vreden dreef, een plaatsje met toen zo'n zestienduizend inwoners. Georg Wessels: „Op een dag ging ik met mijn vader mee naar een leverancier in Waalwijk. En we kwamen daar ook in het Schoenenmuse um terecht. Daar was een expositie over de Rigardus Rijnhout, de reus van Rotter dam. Er hingen foto's van hem en z'n kle ren waren te bezichtigen. Maar ook zijn George Wessels maakt reuzenschoenen. schoenen. Maat 62. Dat fascineerde me. Het bracht me ook op het idee om ons als schoenenzaak te gaan toeleggen op grote maten. Een gat in de markt, leek me. Wij waren in de zaak nooit verder gegaan dan maat 50. En dat was al vrij groot in die tijd. Maar ik vond dat we maar een maatje groter moesten gaan verkopen. Tot maat 56 gingen we en we maakten daar veel re clame voor. Riepen dat wij de grootste schoenen ter wereld verkochten. Maar dat zul je altijd zien, er liepen mensen de zaak binnen die maat 59 hadden, of maat je zestig. We zijn toen die grotere schoenen gaan maken. En zo is de zaak uitgegroeid tot wat het nu is". „We hadden het geluk dat het Duitse Schoenen Instituut in Frankfurt en het Guinness Book of Records er vrij snel bo venop sprongen. Dat leverde zoveel naamsbekendheid op, dat het niet lang meer duurde of de klanten stroomden toe. Uit heel Europa. Nu hebben we een klan tenbestand van zo'n tienduizend perso nen. Vijftig nationaliteiten, want onze klanten komen uit de hele wereld." Muziekmanager Het zag er toentertijd helemaal niet naar uit dat hij de schoenentraditie van het Wesselsgeslacht zou voortzetten. Hij stu deerde aanvankelijk MO Nederlands in Hengelo (O). Niet om als leraar Neder lands op een middelbare school terecht te komen, maar omdat zijn toenmalige uit Zutphen afkomstige verloofde dat ook deed. „Ik vond het wel handig dat ik goed Nederlands zou kunnen spreken. Ik was in die tijd manager van Nederlandse bluesgroepen voor de Duitse markt: Cuby and the Blizzards, Flavium. Van Adje van den Berg deed ik de optredens in Duits land nog." De muziek ruilde hij in 1981 voor schoe nen, noodgedwongen. „Mijn ouders over- foto Charel van Tendeloo leden vrij plotseling. Mijn broers waren te jong om de zaak over te nemen, dus het was mijn taak. Het moest wel." Vijftien jaar terug opende Wessels ook een winkel voor groot schoeisel in Apeldoorn. Die verhuisde hij vijf jaar geleden naar Zutphen. „Waarom een vestiging over de grens? Ik kreeg door dat er in Nederland nog steeds veel mensen wonen die met geen stok naar Duitsland zijn te krijgen. Zal met de oorlog te maken hebben. Daar komt bij dat als iemand in Amsterdam hoort dat hij voor zijn schoenen naar Duitsland moet, hij domweg terug schrikt. Dat klinkt te ver weg. Het feit dat Vreden net over de grens ligtmaakt in dat geval niets uit. Een voordeel van een ves tiging in Zutphen is trouwens ook de be reikbaarheid. Er is een station. In Vreden kun je met openbaar vervoer nauwelijks komen." De groten der aarde mag hij tot zijn ken nissenkring rekenen. „Wij sponsoren de j tien grootste mensen ter wereld. We voor zien ze van schoenen. De kostprijs? Van zo'n bijzonder paar zal dat zo ergens rond de drie-, vierduizend mark liggen. Maar ze hoeven er niets voor te betalen. Het le vert ons publiciteit op." Fietsen Er staat een buitensporig groot model he renfiets in de winkel. Heeft hij laten ma ken toen zijn grote vriend Alexander Si- zonenko, oftewel Big Alex, eind vorig jaar langskwam. Met 243 cm de grootste man ter wereld. „Hij zou twee weken bij ons komen. Het leek me leuk om samen wat in de omgeving te gaan fietsen. Maar zijn ge zondheid liet dat niet toe. Hij was wel blij met het bed dat we voor hem hadden laten vervaardigen. Eentje van 260 cm. Ik dacht: je kunt zo'n man niet in een gewoon bedje proppen. Zielsgelukkig was hij er mee. Heeft het meegenomen naar St.-Pe- tersburg". „Hij is meervoudig basketbalkampioen geweest. Speciaal om hem het spelen on mogelijk te maken, zijn de reglementen van basketbal gewijzigd. De bal in het net leggen, kostte hem geen moeite. Maar hij liep moeilijk. Nadat hij had gescoord, duurde het altijd even voordat hij op zijn eigen helft terug was. Door aan die terug looptijd een maximum te stellen, hebben ze voorkomen dat hij langer zou basket ballen." De Amerikaan Matthew McGrory is met 236 cm een kop kleiner dan 'Big Alex'. Maar hij is wel in het bezit van de grootste voeten die er op aarde rondlopen. Hij heeft maar liefst maatje 69. Als Wessels zich weer met vijf paar flinke stappers in Philadelphia meldt, laat de lange McGro ry zich graag met zijn schoenenleveran cier op de foto zetten. Maar samen op tv, vond hij net een stap te ver. „Vijf jaar geleden werden we samen ge vraagd gast te zijn in de Late Night Show van Thomas Gottschalk op RTL Televi sion. Matthew met z'n grote voeten, ik als de man die de schoenen had gemaakt. We zouden ieder 25.000 dollar krijgen. We hadden de tickets om hem naar Duitsland te laten overkomen al in huis. Maar uit eindelijk wilde Matthew toch niet. Kan ik hem niet kwalijk nemen. Grote voeten hebben is natuurlijk geen prestatie.' Ton Ouwehand Basketbalspelers zijn lang en hebben vaak een hele grote schoenmaat. George Wessels krijgt ze in zijn zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 24