Delta trekt provinciegrens over Redders vertonen zich aan publiek VVV's willen één organisatie in 2001 Doorstroomproj eet scholieren belooft goede resultaten Provincie gedoogt bij stoken biomassa in kolencentrale Samenwerking met waterleidingbedrijven in Tilburg en Rotterdam Historische vrachtauto's doen ook Zeeland aan Sprong in het diepe onder Oranjezon v -7?V<7fi ftfrrJ *r//7/.-Sc zeeuwse-almanak Alcohol-Vrijmarkt MIDDEN zeeland door Jacques Cats MIDDELBURG - Het VVV-wezen in Zeeland wil tegen 2001 kunnen be schikken over één organisatie in Zee land. Er wordt nu nog te veel versnip perd gewerkt. Verspreid over de provincie is een twintigtal lokale VW's actief. Voorts bestaat er een regio VW en wordt - in Zeeuws-Vlaanderen - gestreefd naar een optreden in federatief verband. Nadat de financiële perikelen bij het Bureau voor Toerisme Zeeland een hoogtepunt hadden bereikt, is op ini tiatief van het VW-wezen zelf beslo ten tot een oriënterend onderzoek naar de mogelijkheden om te komen tot één WV voor Zeeland. Daarmee loopt deze provincie vooruit op landelijke ontwikkelingen. Op aandringen van het overkoepelend orgaan ANW wordt gewerkt aan het terugbrengen van totaal 275 lokale VW's tot 75 regio VW's. In Zeeland wil men nu een stapje verder zien te komen. De Walcherse VW-bestuurder I. Ovaa, lid van de adviesraad van het Bureau voor Toerisme Zeeland en deel uitmakend van een studiegroep, be speurt bij de VW-besturen een posi tieve grondhouding over de plannen tot samenbundeling van krachten. De werkgroep voert momenteel de eerste bijstellingen door in een rapportage, waarna de VW-besturen zich over de plannen zullen buigen. Vervolgens krijgen de besturen gelegenheid hun leden te raadplegen. In het najaar moet er meer zicht op zijn of de plan nen breed worden gedragen. Ovaa wenst zich in dit stadium nog niet uit te laten over zaken als het bundelen van de activiteiten van va- kantieboekingscentrales en de gevol gen voor het personeel. door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta Nuts bedrijven gaat samenwerken met waterleidingbedrijven in Tilburg en Rotterdam. De drie bedrijven willen zo hun concur rentiepositie versterken en de doelmatigheid verbeteren. De alliantie ligt volgens de be trokken nutsbedrijven voor de hand omdat zij in hetzelfde eco nomische gebied opereren, de Rijn-Schelde-Delta. In dat gebied werken overheden en be drijven hard aan het ontwikke len van industrie, havens, toe risme en recreatie en steden. Een goede watervoorziening is daarbij onmisbaar, stellen Del ta, de Tilburgsche Waterlei ding-Maatschappij (TWM) en het Waterbedrijf Europoort (WBE). Om als waterleidingbedrijf van deze ontwikkelingen optimaal te profiteren, hebben zij de han den meengeslagen. Monopolies Bovendien brokkelen de oude monopolies van waterleiding bedrijven in hun eigen regio's langzaam maar zeker af. De concurrentie trekt de grenzen over en wordt harder. Zo pro beert Delta Nutsbedrijven al een aantal jaren voet aan de grond te krijgen in West-Bra bant, om industriewater te leve ren aan bedrijven. door Rinus Antonisse GOES - Van donderdag 13 mei (hemelvaartsdag) tot en met zondag 16 mei wordt een vier daagse etappetocht gereden voor historische vrachtauto's. Deelname aan de tocht is open gesteld voor vrachtwagens tot en met het bouwjaar 1969, dus wagens die ten minste dertig jaar oud zijn. De karavaan doet ook Goes aan. Bij de inschrijvingen zijn zowel vooroorlogse voertuigen als wa gens uit de jaren vijftig en zes tig. Er zijn ook deelnemers uit Duitsland. Verschillende legendarische merken als Henschel, Büssing, Krupp, Kromhout en Hogra - die niet meer bestaan - zullen te zien zijn, naast oude exempla ren van de nog wel actieve mer ken Volvo, Daf en Scania. Historische volgwagens, aan hangwagens en opleggerszul- len, zoals toen gebruikelijk was, worden meegevoerd. Dagelijks vertrekken de onge veer vijftig deelnemers voor een traject dat leidt over secundaire wegen. Ze zullen zoveel mogelijk door dorpskernen rijden.Het start schot wordt donderdags gege ven bij Nijmegen. Einddoel de eerste dag is Hillegom. De twee de dag wordt naar Rozenburg gereden en op zaterdag 15 mei gaat het richting Zeeland. Om streeks 12.20 uur is er op Neeltje Jans tot 14.00 een lunchstop en tussen 16.00 en 17.00 uur wor den de voertuigen verwacht bij Profile Ttyrecenter Tissink en Deltatrux Volvo aan de Verrijn Stuartweg te Goes. Zowel tijdens de lunchstop als in Goes (tot 19.00 uur) kunnen belangstellenden de auto's be zichtigen. Voor de laatste etap pe vertrekken de deelnemers tussen 09.30 en 10.30 uur weer uit Goes, met als einddoel Box tel. (Advertentie) INTERIEUR RABOBANK GOES uitgevoerd door. De gemeente Bergen op Zoom en de provincie Noord-Brabant houden Delta liever buiten de deur om de Waterleidingmaat schappij Noordwest-Brabant te beschermen. Om haar positie op de watermarkt te verstevigen sloot Delta zich eind vorig jaar ook al aan bij de Holland Water Group. Het aanboren van nieuwe markten is echter onvoldoende om te overleven in een markt waarin de concurrentie toe neemt. Bedrijven, maar ook particulieren worden steeds kritischer over de prijs en de kwaliteit van het water. Om de dienstverlening op peil en toch betaalbaar te houden, is samen werking met andere waterlei dingbedrijven de beste strate gie, stellen de drie partners. Zij verkiezen samenwerking boven een samengaan met buurbedrij ven. Door de alliantie kunnen Delta, TWM en WBE eikaars positie versterken en gebruik maken van de specifieke kennis en er varingen die zij elk afzonderlijk hebben. Tevens hopen zij door afstem ming van de bedrijfsvoering zuiniger te kunnen werken. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Walcheren heeft vrijdag massaal Konin ginnedag gevierd. Dat gebeur de traditiegetrouw met veel spelletjes, optochten voor kin deren met versierde fietsen, een grootse vrijmarkt in Vlis- singen en uiteraard mooi ver sierde straten als de Boger- dweie en de Noordhoutstraat in Serooskerke. De viering bracht duizenden mensen op de been. Een groot aantal van hen nam actief deel aan een of meer van de vele ac tiviteiten die de Oranjevereni gingen hadden georganiseerd. In het centrum Vlissingen was veruit het spectaculairste schouwspel te zien. Daar stond een grote kraan, met daaraan een vangnet en een hoogwer kersbakje. Waaghalzen kon den op het Bellamypark letter lijk een sprong in het diepe wa gen door zich vanaf tientallen meters hoog in het vangnet te storten. Voorafgaand aan de stunt moesten de deelnemers eerst een aantal veiligheids maatregelen in acht nemen. De springers kregen onder meer een helm op, moesten hand schoenen aan en werden in een soort harnas gehesen, waaraan zij vastgekoppeld werden. Eenmaal hoog in de lucht, kwamen de durfals aan een ka bel te hangen tot het moment van loskoppeling. Binnen lut tele seconden was de euforie voor zowel publiek als sprin ger voorbij. Wie de euvele moed had zich in het bakje naar boven te laten hijsen, kon beneden rekenen op schouderklopjes van vrien den, die veilig aan de grond bleven, en een dun applausje van het publiek. Veel animo voor de sprong was er overigens niet. Het massaal toegestroomde publiek moest soms tientallen minuten wach ten voor zich een nieuwe kan didaat meldde voor de sprong in het diepe. zie ook pagina 15 Even bungelen, loskoppelen en een vrije val van vijftien meter in het vangnet; Koninginnedag bood in Vlissingen soms een spectaculaire aanblik. foto Ruben Oreel Kapelle-Tel. 0113-344151 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De vijf red dingstations van de Koninklijke Nederlandse Reddding Maat schappij (KNRM) houden van daag (zaterdag) open huis tijdens de Nationale Redding bootdag. De KNRM bestaat dit jaar 175 jaar. Ter gelegenheid daarvan vinden het hele jaar door activiteiten plaats om het werk bij een groter publiek be kend te maken. Daarnaast is een speciale actie begonnen om geld in te zamelen voor nieuwe overlevingspak ket De Nationale Redding bootdag begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. In Zeeland is de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) gestationeerd in Burghsluis, Cadzand, Breskens, Westkapel- le en Veere. De kerntaak van de KNRM is het veiligstellen van bemanning en apparatuur van schepen die in nood verkeren op zee, op de Nederlandse rivieren of op de meren. De KNRM be schikt in het hele land over 55 reddingsboten, variërend van de bekende rubberboten tot en met geavanceerde reddingsbo ten van vijftien meter. De orga nisatie wordt door zo'n zeven honderd vrijwilligers in stand gehouden. Tijdens de open dag, vandaag 1 mei, worden bezoekers die de Zeeuwse stations aandoen in de gelegenheid gesteld om een vaartocht met de bemannings leden te maken. „We gaan de snelheid van de 'Graaf van By- landt' testen, een zestien meter door Henk Postma MIDDELBURG - Achter de schermen wordt in Zeeland hard gewerkt om de kloven tus sen de verschillende onderwijs soorten te dichten. Het gaat er om de lesprogramma's zo aan te passen dat middelbare scholie ren probleemloos de overstap kunnen maken naar andere on derwijssoorten of vervolgoplei dingen. Sinds kort wordt daar bij ook gezocht naar een werkwijze die speciaal op al lochtone leerlingen is gericht. Aan het project werken inmid dels zo'n 140 schoolleiders, leer krachten, dekanen en andere betrokkenen mee. Ze zijn af komstig uit de scholengemeen schappen (voortgezet onder wijs). ROC's (middelbaar be roepsonderwijs) en hogeschool. Er is een indrukwekkend verga- der- en overlegcircuit opgezet: een beleidsadviesgroep, vier stuurgroepen en twaalf project groepen. Hoewel het project een voor buitenstaanders moeilijk te be vatten naam draagt, Longitudi nale Aansluiting Zeeland (LAZ), belooft het uiteindelijk met een heldere resultaten voor de dag te komen. Volgens G. van der Scheer, de provinciale on- derwijs-ambtenaar die goed deels voor dit project is vrijge steld, verlopen de besprekingen 'verrassend' goed. Hij belooft nog voor de zomervakantie tus senrapportages waaruit zal blijken dat de projectgroepen nu al, na nog geen jaar werken, op vele terreinen vooruitgang boeken. Risicoleerlingen Er zijn zes projectgroepen die zich buigen over de aansluiting van het vbo/mavo op het mid delbaar beroepsonderwijs van de regionale opleidingencentra (ROC's). Het gaat om project groepen voor dekanen, voor ri sicoleerlingen, en voor de oplei dingsrichtingen bouw-breed, metalektro. zorg welzijn, en handel administratie. Vijf projectgroepen houden zich bezig met de aansluiting van het middelbaar beroepsonderwijs op de opleidingen van de hoge school Zeeland. Eén van die projectgroepen bestaat uit de kanen, de andere vier behappen de opleidingsrichtingen econo mie, welzijn en onderwijs, tech niek, verpleging en verzorging. Allochtonen Er is verder nog een project groep die zich bekommert om de aansluiting van het voortgezet onderwijs op de hogeschoolop leidingen. Tenslotte is begin dit jaar nog een speciale stuurgroep van de grond gekomen die tot taak heeft een werkwijze te ontwikkelen die een goede doorstroom bevordert van al lochtone scholieren naar ver volgopleidingen. Daarvoor stel de het Expertise Centrum Allochtonen Hoger Onderwijs een subsidie van 80.000 gulden beschikbaar. Het hele LAZ-pro- ject wordt goeddeels door het provinciebestuur en de scholen zelf betaald. Jongen steekt familielid neer KRUININGEN - Een 19-jarige jongen uit Reimerswaal heeft vrijdagmiddag op de Markt in Kruiningen een familielid neer gestoken met een mes. Het slachtoffer (20), ook uit Rei merswaal, werd in kritieke toe stand naar het ziekenhuis in Goes overgebracht. Hoe zijn toestand nu is, is niet bekend. De verdachte werd kort na het incident opgepakt door de poli tie en zit nog vast. Oorzaak van de steekpartij is een lang slepen de familiekwestie, die vrijdag escaleerde. door Maurits Sep MIDDELBURG - EPZ mag voorlopig zestig ton biomassa bijstoken in de kolencentrale in Borssele. Gedeputeerde Staten hebben hiervoor deze week een gedoogbeschikking verleend. Het bijstoken van vijftig ton pa- pierslib en tien ton doppen van cacaobonen is volgens GS goed voor het milieu. Het vermindert zowel de uitstoot van broeikas gassen als de hoeveelheid afval stoffen. De Elektriciteits-Productie- maatschappij Zuid-Nederland wil de kolencentrale aanpassen om behalve kolen ook grotere hoeveelheden biomassa te kun nen bijstoken. Proeven die EPZ het afgelopen anderhalf jaar heeft uitgevoerd, verliepen suc cesvol. De provincie moet nog een vergunning verlenen die de aanpassing van de centrale toe staat. Dat zal vrijwel zeker voor het eind van dit jaar gebeuren. In de tussentijd wil EPZ door gaan met de proeven met bio massa. GS gedogen dat tot 1 januari 2000. Het dagelijks pro vinciebestuur stelt dat door het gebruik van biomassa de uit stoot van broeikasgassen bij de energieproductie daalt en een deel van de afvalberg wordt weggewerkt. Het energierende ment van het bijstoken van af val in de kolencentrale is boven dien hoger dan in de reguliere afvalverbrandingsinstallaties. Aan het bijstoken van biomassa kleven ook nadelen. In bepaalde soorten biomassa, met name ri- oolslib, zitten zware metalen zoals kwik. De Zeeuwse Mi lieufederatie heeft om deze reden een bezwaarschrift inge diend tegen de vergunningaan vraag van EPZ voor de aanpas sing van de kolencentrale. De ZMF wijst er verder op dat het slib en de cacaodoppen moeten worden aangevoerd. De vracht wagens die dat moeten doen, stoten via hun uitlaten ook broeikasgassen uit. Zo gaat een deel van de milieuwinst weer verloren. Bovendien vindt de ZMF dat een energiecentrale geen afvalverwerker mag wor den. (Advertentie) De Graaf van Bylandt, een van de reddingsboten waarop belangstellenden vandaag mee kunnen varen. lange aluminium boot", zegt K. Groeneveld, van de Redding Maatschappij Burghsluis. „Ver der zullen we scherp op de gol ven varen om zeesituaties na te bootsen en wat manoeuvre-oe feningen uitvoeren." Ook is het speciaal voor het ju bileum geslagen munt van de KNRM verkrijgbaar bij de sta tions. Deze munt, 'de Redder' genoemd is vijf gulden waard en geldt bij winkeliers langs de Ne derlandse kust als een wettig betaalmiddel. In Westkapelle worden demonstraties gegeven van de lijnwerper, kunnen be zoekers meevaren met de red dingboot Fint, is er een redding winkel en wordt elk uur een schot gelost met het mortierka non. In Breskens worden eveneens vaartochten gehouden; ook is er een demonstratie van een 'man overboord'-situatie. In het sta tion zelf is een film te zien. zie ook pagina 23 Dochterlief wilde op Konin ginnedag op de vrijmarkt in Vlissingen troepjes verko pen, Mamma - altijd wel in voor een geintje - leek het wel leuk. „We gaan om elf uur 's avonds een plekje reserveren en we blijven - heel maf - daar sla pen. Als de andere verkopers om zeven uur hun plekkie zoeken worden we wakker", bedacht ze. Het pakte iaat anders uit. Tot vier uur zwalken dronke mannen langs en door de uit stalling, met dikke tong vra gen spugend. Eentje laat zijn fiets staan. Even wordt er overwogen of het rijwiel in de verkoop gaat tot de eigenaar na minuten terugwaggelt: 'me fiedz?'. Bromscootertjes met petdragende pubers schieten snerpend voorbij. Een benevelde student met bol biergezwel trommelt luid op de tafels waar dochter de slaap probeert te vatten. Wwuwwakker wtoorre!" lalt hij. Zijn zich met recht schamende vriendin trekt hem mee. En ondertussen bouwen tientallen om hen 1 heen met veel geweld en ge schreeuw de kramen op. Pas ivanneer de zon opkomt is de Vlissingse Walstraat echt al coholvrij; het kabaal gaat door. Nu al weten ze dat ze er later met veel plezier op terug kunnen kijken, maar toch... voor ze er weer aan beginnen, het zal nog ivel enkele jaren duren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13