Grondoffensief stuit op obstakels PZC PZC 1 Toelaten uitgeprocedeerden is voor politiek beladen kwestie Korte lijnen met achterban maken NU'91 slagvaardig feiten en meningen Golfoorlog was makkie voor NAVO in vergelijking tot risico's in Kosovo Ranja-besluit 30 april 1949 vrijdag 30 april 1999 Als Kosovo Koeweit was en Belgrado Bagdad, dan zou morgen na 39 dagen van luchtaanvallen - de grondoorlog tegen de troepen van Europa's eigen Saddam Hoessein. Slobo dan Milosevic, moeten beginnen. Maar de Balkan is de Golf niet. We zijn nog maanden verwijderd van de inzet van grond troepen, als dat al gebeurt. Militaire, logistteke, maar vooral politieke obstakels liggen volgens deskundigen van twee ge zaghebbende Britse instituteti in de weg. door Hans de Bruijn Blair en Chirac pleiten voor grondoorlog, kopten de kranten vorige week aan de vooravond van het NAVO- feestje in Washington. De inzet van grondtroepen leek voor de krijgshaftige Britse en Franse leiders dé manier om het karwei in Kosovo af te maken: verdrij ving van de Serviërs en terug keer van de gevluchte Albane zen. Maar toen de champagne op was, bleek de strijdlust getem perd. De bondgenoten werden het al niet eens over een olie-em bargo. laat staan over een grondoorlog. De VS schrikken terug voor 'body bags', en dus gebeurt niets. Maar daarmee is de optie van een grondoorlog nog niet van ta fel. Ook president Clinton moet luisteren naar zijn militaire raadgevers, die geloven dat ]e er met bombardementen alleen niet komt. ,.Hoe konden ze in hemelsnaam denken dat hij na vier dagen bombarderen wel zou toegeven? vraagt Edward Foster, defen- siedeskundige van het Londen- se Royal United Services Insti tute (RUSI) zich af. „In 1995 bombardeerden we in Bosnië ook dagenlang Servische stel lingen en voorraden, en dat had maar beperkt effect op hun slag kracht." Er was, zegt Foster, toen een Kroatisch grondoffensief voor nodig om de Serviërs op de knie- en te krijgen. Luchtaanvallen alleen helpen niet. De deskundi ge van de militaire 'denktank' meent dat de NAVO over vier a vijf weken voor de beslissing komt te staan om met het voor bereiden van een grondoorlog te beginnen. De strijd tegen de Serviërs heeft, zeker in Europa, nog steeds de steun van de bevol king. Maar die steun kan weg ebben, als de vluchtelingen- Na een maand van bombardementen komt een grondoorlog steeds dichterbij. Volgens militaire deskundigen zijn voor een invasie van Kosovo minstens 75.000 militairen nodig, terwijl een bezetting van grotere delen van Servië zeker het dubbele aantal zal vergen. BELGIË ENGELAND stroom blijft aanhouden, en de aanvallen geen zichtbaar effect sorteren. Met luchtaanvallen breng je de Kosovo-Albanezen niet terug naar hun dorpen en stedenEn om Kosovo te 'be vrij - den" is volgens alle militaire ex perts inzet van grondtroepen nodig. Maar daar beginnen te gelijk de problemen. Vergeleken bij de risico's waar voor de NAVO dan in Kosovo komt te staan was de Golfoorlog een makkie. „De geallieerden kregen toen in Saudi-Arabië al les wat zij nodig hadden: ruim te. medewerking, havens, olie", zegt Foster. „Maar de Balkan is vol landen die niet staan te trap pelen om uitvalsbasis te dienen voor een NAVO-offensief." Bosnië is geen NAVO-bondge- noot, Kroatië ligt te ongunstig Montenegro is wel pro-westers, maar wordt door Serviërs gedo mineerd. Roemenië en Bulgarije stemden pas na veel druk toe in het gebruik van hun luchtruim. De Griekse regering is vóór, maar het volk tegen de aanval op de verwante Servische bu ren. En in Macedonië zijn wel 12.000 NAVO-militairen, maar de regering aarzelt en moet re kening houden met een pro-Ser vische meerderheid. Hongarije is NAVO-lid, maar de publieke steun voor de acties is gering. Een aanval vanuit Hon garije zou militair het makke lijkst zijn: het vlakke noorden van Joegoslavië maakt snel doorstoten mogelijk. Maar dan zou het hele land veroverd moe ten worden, wat met het eind doel - de bevrijding van Kosovo - weinig te maken heeft. En er zouden heel veel troepen voor nodig zijn. Een grondoffensief kan daar door alleen beginnen in Alba nië, dat graag meewerkt, maar slechts één haven, slechte we gen en nauwelijks vliegvelden te bieden heeft. Dat maakt dat de voorbereidingen maanden zullen gaan duren, waarin de NEDERLAND DUITSLAND Berlijn ®Frankfun LUXEMBURG Parijs 13 FRANKRIJK Praag Wenen 0 OOSTENRIJK POLEN NAVO-lid sinds 1999 maken van de Slowaakse spoorwegen ZWITSERLAND I NAVO j landen Niet-NAVO J landen Ghedi®®®^ Vriiafranca t V Piacenza® Vicenza Pisa Ceivia V iminl I Meer dan 1000 vliegtuigen zijn ii gestationeerd HONGARIJE NAVO-lid sinds 1999 Boedapest/ F Q VOJVODINA Risico voor 300.000 ethmsche Hongaren ROEMENIË NAVO mag Bulgaarse en Roemeense N, luchtruim - gebruiken BULGARIJE KOSOVO S Skopje Thessaloniki GRIEKENLAND B Athene De mogelijke aanvalsroutes: 1Vanuit Duitsland via Slowakije en Hongarije: Vraagt om een inzet van minimaal dne divisies (75.000 manschappen). Verwacht wordt dat het ongeveer vier maanden zal duren om een leger van deze omvang op de been te brengen. Nadeel is dat men zich door heel Servië heen moet vechten om Kosovo te kunnen bereiken. 2. Via Kroatië en Bosnië: Korte aanvalsroute. makkelijk over zee te bereiken. Nadeel: Het wankele evenwicht in Bosnië kan worden verstoord. 3. Via Abanië: Albanië heeft een slechte infrastructuur. Het beschikt over een diepe zeehaven maar heeft onvoldoende middelen om een leger te ontschepen. Het wegennet is aangelegd onder het communistische bewind, toen er nog maar 3000 auto's in Albanië rondreden. Het zal minimaal drie maanden duren de haven en wegen zo te verbeteren dat een leger kan worden ontscheept en vervoerd. Bovendien zijn de twee bergwegen die naar Kosovo leiden een makkelijk doelwit voor Servisch geschut. Via Montenegro: Pro- westerse regering, maar maakt deel uit van het voormalige Joegoslavië. Het Tweede Joegoslavische leger is gestationeerd in de hoofdstad Podgorica. 4. Via Griekenland en Macedonië Een aanval vanuit deze twee landen zou militair gesproken de beste optie zijn. Maar politiek ligt dit zeer gevoelig. Ondanks dat er zich nu al 12.000 NAVO-militairen in Macedonië bevinden zal geen van beide landen toestemming geven om als basis te dienen voor een invasie van Kosovo. NAVO niet veel meer kan doen dan doorgaan met bombarde ren. Luchtafweer Eerst moeten de luchtaanvallen de strijdkrachten van Milosevic tot hooguit dertig procent heb ben gereduceerd. De infrastruc tuur is nu beschadigd, maar de NAVO erkent dat het aantal ver nietigde eenheden, luchtafweer, tanks of artillerie nogtegenvalt. Zelfs als in juni besloten wordt tot een grondoorlog, zal het nog drie maanden duren eer de NAVO klaar is voor de aanval, stelt landmachtdeskundige Phillip Mitchell van het gezag hebbende International Institu te of Strategie Studies (IISS) in Londen. „Dan hebben we het over september, vlak voor de herfst. En je ziet welke invloed het weer nü, in de lente, al heeft gehad." Volgens Mitchell zijn voor een grondoorlog zeker 75.000 sol daten nodig, maar de voorzich tiger Amerikanen houden het op 125.000 tot 150.000, op grond van de aloude 3 1-regel. Servië heeft 40.000 soldaten in Koso vo, 60.000 in Servië en 80.000 man van de gevreesde speciale politie. Mijnenveld Een immense operatie in een straatarm land, en dan moet de strijd nog beginnen. Mitchell voorziet dan drie grote proble men. Ten eerste hebben de Ser viërs van de grensstreek van Kosovo één groot mijnenveld gemaakt. Bruggen en wegen zijn ondermijnd, wat een snelle doorstoot over de grond voor de geallieerden al heel moeilijk maakt. Onzeker is de kracht van het Joegoslavische verzet. Volgens Mitchell moet dat door de aan houdende bombardementen zijn verzwakt. „Het tekort aan brandstof en eten moet de sol daten opbreken." Daar komt bij dat het leger door Milosevic de laatste jaren stiefmoederlijk is behandeld, ten gunste van zijn favoriete speciale politie, de MUP. Die is de voornaamste uitvoer der van de etnische zuiveringen. Zij heeft het meeste geld en wa pens gekregen, waardoor het le ger minder goed uitgerust is. Volgens de deskundigen berus ten de verhalen over de legenda rische strijdlust van de Serviërs echter op een mythe. Die is ge voed door de wijze waarop zij in de Tweede Wereldoorlog de Duitsers bestreden zouden heb ben. Maar zij wijzen er op dat de Duitsers - met vodral uit reser visten bestaande eenheden - Joegoslavië in enkele dagen on der de voet liepen. Daarna ontstond een partisa- nen-guerrilla, waarin sabota geacties de Serviërs hun roem hebben bezorgd. Nog steeds is Joegoslavië bezaaid met een netwerk van tunnels en onder grondse bunkers, waaruit klei ne eenheden subversieve acties kunnen uitvoeren, geheel vol gens de ruim vijftig jaar geleden door Tito bedachte taktiek. Een grondoorlog is met nog te veel onzekerheden omgeven om nu al het groene licht te geven. Maar achter de schermen zijn de militaire plannenmakers na tuurlijk al lang bezig. Vaststaat dat de NAVO, als het zover komt, na het verdrijven van de Serviërs nog jaren met tiendui zenden soldaten in Kosovo zal moeten blijven. GPD Koninginnedag zal vandaag in Rotterdam in geen geval slechts een ongedwongen voorjaarsfeest zijn. De stad is nog niet uit de schaduw van de rellen bij het kampioensfeest van Feyenoord. Beducht I voor nieuwe vechtpartijen en plunderingen heeft het gemeentebestuur ingrijpende maatregelen genomen. j| In een groot deel van de stad geldt een tijdelijk alcohol- verbod en er is veel politie op de been. Of de ingrepen succes zullen hebben, moet worden afgewacht. Op dit moment zitten zestien relschoppers achter de tralies. Een kleine zeventig verdachten wacht in voorlopige vrijheid op voorgeleiding aan de rechter. Rotterdam heeft niet de illusie daarmee alle onrustzaaiers onder i controle te hebben. De korpsleiding van de Maasstad i zei gisteren te beschikken over concrete aanwijzingen j dat relschoppers opnieuw de confrontatie zullen zoe- j ken. Daarom zit er in het oranjegevoel vandaag ook een beetje angst. Het 'ranja-besluit' is in de Rotterdamse horeca met on genoegen ontvangen. In het centrum van de stad is het vandaag verboden om met een pilsje op een terras te zit ten. Dat is voor de horeca-ondernemers een hard gelag. Toch mag van de ondernemers enig begrip worden ver wacht. Rotterdam kan zich moeilijk beperken tot mas saal blauw op straat. Het tijdelijke alcoholverbod is ge makkelijk te omzeilen en heeft dus hoofdzakelijk een symbolische waarde, maar de stad maakt er in elk geval mee duidelijk ook wat te willen doen aan de mogelijke oorzaken van de onlusten. Of alcohol en andere stimu lantia inderdaad een doorslaggevende factor zijn in het ongeremd destructieve optreden van relschoppers moet worden betwijfeld. Ongenoegen, sensatiezucht, kuddegeest en het ontbreken van zelfs maar het mini mum aan reflectie zijn waarschijnlijk belangrijker. Dat maakt de bestrijding haast ondoenlijk. Ooit werd sport gezien als het ideale middel om de agressie van jonge mannen te kanaliseren. Daar kon je je lekker uitleven. Nu is dat kennelijk niet meer afdoen de. Afgelopen weekeinde mocht een Feyenoordspeler vanaf het stadhuisbalkon bij herhaling kreten slaken die als racistisch kunnen worden uitgelegd. Dat is in Nederland al lang niet meer ongehoord. Het ongecon troleerde gedrag van sommige topvoetballers binnen en buiten het veld lijkt verdacht veel op dat van de ge weldplegers en relschoppers die de binnensteden in Ne derland onveilig maken. Als het topvoetbal zich niet heel snel van die reputatie ontdoet, zal het zichzelf op sluiten in de a-sociale marge van de maatschappij. Ondertussen ontbreekt het aan een controleerbare uit laatklep voor de agressie van steeds meer Nederlan ders. Koninginnedag kan die functie niet vervullen. Hopelijk levert het oranjegevoel - ook al is het voor me nigeen niet veel meer dan een lekker dagje vrij - van daag ook in Rotterdam zo veel positieve sentimenten op, dat niemand het in zijn hoofd haalt het feest te ver storen. door Rixt Albertsma Met poortacties bij de zie kenhuizen liet de beroeps organisatie NU'91 woensdag weten kwaad te zijn. Aan het begin van de onderhandelingen voor een nieuwe CAO voor de ziekenhuizen voerde de organi satie als eerste actie door pam fletten uit te delen. Ze zijn het niet eens met de voorstellen van ie werkgevers om onder meer onbetaalde ziektedagen in te voeren. De club die opkomt voor de be- .angen van verplegenden en /erpleegkundigen in ziekenhui zen noemt zichzelf de 'luis in de oels'. Tijdens de onderhandelingen zit NU'91 samen met onder neer megabonden AbvaKabo TNV en de werkgevers aan één mderhandelingstafel. De orga- ïisatie telt 21.000 leden en komt illeen op voor de belangen van ■erplegenden en verpleegkun- ligen. AbvaKabo FNV en CFO JNV-bond behartigen ook de >elangen van ander personeel in iet ziekenhuis, zoals de kok en le portier. In deze orgamsatie- •orm ligt ook de macht van TU'9 1 aan deonderhandelings- afel, meent onderhandelaar 4enno Dekker. „De werkgevers chrikken wel terug als ze alle erpleegkundigen tegenover ich vinden." Hiermee wijst hij e suggestie dat de organisatie iet zoveel heeft te vertellen aan .e tafel van de hand. lureaucratischer )ok de manier van werken geeft ÏU'91 volgens hem een stemtij- ens de onderhandelingen. Alle ïedewerkers komen uit de ver leging of werken daar nog.,De jnen met de achterban zijn ort", legt Dekker uit, „waar oor mensen snel te mobiliseren ïjn voor acties." De AbvaKabo eeft volgens hem mogelijk ïeer moeite met slagvaardig- eid. „Ze hebben een ander Dort organisatie, waarschijn- jk bureaucratischer. Hierdoor rijgen ze werknemers minder iel op de been." 'e beroepsorganisatie ontstond en jaar geleden als actiegroep VIO (Verzorgenden en Ver- Leegkundigen In Opstand) >en een verpleegkundige een irte oproep in de krant plaats- Aanleiding waren de acties m de politie voor betere lonen, tgenten verdienen weinig. Ver pleegkundigen nog minder. De tijd is rijp voor actie', luidde de tekst. Massaal werd er gerea geerd. Beleidsmedewerker Marcellino Bogers is actievoer der van het eerste uur. ,,De ac tiegroep ontstond destijds mede als reactie op de traditionele bonden die volgens ons overleg pleegden met sigaar en diner. Wij wilden een omslag. Ludieke acties om de structuur om te gooien. Maar vooral betere ar beidsvoorwaarden." Dit betekende volgens Bogers een omslag in de zorg. Voorheen waren verpleegkundigen geen mensen die snel gingen staken. Niet tevreden In 1991 fuseerde WIO met de Nederlandse Maatschappij voor Verpleegkunde (NMV) tot de Nieuwe Unie '91, kortweg NU'91. Als de beleidsmedewer ker terugkijkt op het begin dan is hij nog steeds niet tevreden. „Natuurlijk hebben we goede dingen bereikt. Maar", verzucht hij, „de afgelopen tien jaar heb ben we veel moeten onderhan delen over de looneis. Er is nog steeds geen erkenning van som mige problemen van het be roep." Wel zijn de verpleegkun digen mondiger geworden volgens de beleidsmedewerker. Of de organisatie tegenwoordig zelf met sigaar aan het diner zit? „Nee", roept Bogers stellig. „Je loopt wel de kans om bureau cratisch te worden. Maar we hebben vrij direct contact met de achterban." Volgens Dekker zitten de andere bonden samen in de gelegen heidscoalitie WOAZ. „Ze trek ken samen op en bepalen hun standpunten. Die van ons wij ken regelmatig af omdat wij specifieke belangen beharti gen." Dit zorgt ervoor dat de be roepsorganisatie en de bonden soms ruzie hebben en niet sa men door één deur kunnen. Maar ze werken ook regelmatig samen. Terugkijkend naar de begindagen zegt Dekker dat het allemaal wat beschaafder is ge worden. „Dat is wel eens lastig. Wij waren echte actievoerders". De afgelopen jaren heeft NU'91 geleerd dat er regels zijn waar je je aan moet houden. Ook onge schreven regels. Zoals het niet naar buiten brengen van infor matie tijdens de onderhandelin gen. „Dat deden wij in het begin wel. Maar uiteindelijk hebben we al die regels ook geleerd." GPD door Cees van der Laan Niets jaagt de WD zoveel schrik aan als pleiten voor een generaal pardon voor uitge procedeerde asielzoekers die al jaren de opvang verstoppen. Staatssecretaris Cohen (Asiel beleid) zinspeelt op clementie voor deze groep vreemdelingen, daarbij gesteund door D66 en PvdA Maar WD'er Kamp wees het voornemen onmiddellijk van de hand. „Die jarenlange procedu res zijn dus bezigheidstherapie geweest", is zijn bezwaar. Uit geprocedeerde asielzoekers moeten wat hem betreft onmid dellijk het land verlaten, niet goedschiks dan kwaadschiks. Het CDA denkt eveneens dat een generaal pardon alleen maar nieuwe asielzoekers zal aantrekken en trok gisteren bij Cohen met een lange lijst vragen aan de bel. Met het uitlekken van het nieuws woensdagavond zijn de eerste schermutselingen over de door Cohen beloofde terugkeer notitie begonnen. De regerings partijen WD, PvdA en D66 spraken vorig j aar met elkaar af dat het kabinet nu eindelijk eens serieus werk moet maken van het uitzetten van afgewezen of uitgeprocedeerde asielzoe kers. Daar slaagt de overheid maar in zeer beperkte mate in. Ook al lijkt dat op het eerste ge zicht zo eenvoudig. Verstopt Asielzoekers maken gebruik van de talloze procedures om hun verblijf in Nederland te verlengen. Ook weigeren landen van herkomst vaak de naar el ders vertrokken landgenoten terug te nemen of kunnen ze vanwege een burgeroorlog niet naar huis. Zodoende zit de op vang voor asielzoekers flink verstopt waardoor voor veel nieuwe asielzoekers geen plek is in centra of woonhuizen. Om hoeveel mensen het precies gaat, is niet bekend. Justitie gaat uit van een groep van vier duizend tot tienduizend uitge procedeerde asielzoekers of van wie de voorlopige vergunning tot verblijf (de wtv) is ingetrok ken. Maar de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) noch de Centraal Opvang Asielzoe kers (COA) kan hierover uit sluitsel geven, omdat de admi nistratie ronduit slecht is. Het gaat vaak wel om mensen die al jaren in Nederland verblijven, soms al langer dan vijf jaar. Asielzoekers banen zich een weg door het tentenkamp in Ermelo in oktober vorig jaar. foto Brand Overeem/GPD D66 en PvdA zijn van mening dat Cohen het beste met een schone lei kan beginnen nu hij de nieuwe, aangescherpte Vreemdelingenwet bij de Ka mer heeft ingediend. Dat zou een generaal pardon betekenen voor de asielzoekers die al jaren de opvang verstoppen. Maar de asielwoordvoerder bij de PvdA Bert Middel, realiseert zich dat de meest simpele oplos sing, een generaal pardon, de WD de gordijnen injaagt. Voor al omdat niemand weet om hoe veel mensen het gaat. Hij han teert liever het woord clementie voor een specifieke groep uitge procedeerde asielzoekers en een groep statelozen die buiten hun schuld nog in Nederland ver blijven, vaak al langer dan drie jaar. Normaal gesproken is dit de termijn dat vluchtelingen met een verblijfsstatus niet meer terug hoeven. „Je zou op individuele basis uit geprocedeerden een definitieve status kunnen geven. Maar wij willen geen generaal pardon voor de hele groep. Dat is niet realistisch", zegt Middel. Ook Justitie wil alleen een ver blijfsvergunning toekennen in specifieke gevallen. Cohen, Middel maar ook D66 willen voorkomen dat asielzoekers die door eindeloos procederen htm verblijf in Nederland verlengd hebbenuiteindelijk worden be loond met een generaal pardon. Bezwaar is wel, erkent Middel, dat de IND die al bijna bezwijkt onder de toestroom van asiel zoekers, feitelijk niet in staat is te onderzoeken of uitgeproce deerde asielzoekers in individu ele gevallen toch mogen blijven. Asielspecialist De VVD houdt vooralsnog vast aan het standpunt dat asielzoe kers van wie de aanvraag is af gewezen, weg moeten uit Ne derland. In de eerste plaats vrijwillig dan wel gedwongen. Maar WD'er Henk Kamp, de asielspecialist van de fractie, gooit niet helemaal de deur dicht. Hij sluit niet uit dat de WD in bepaalde gevallen toch akkoord kan gaan met het toe kennen van verblijfsvergunnin gen aan uitgeprocedeerden, in dien ze buiten htm schuld niet terug kunnen. Wel eist Kamp namens de WD spijkerharde garanties dat het kabinet serieus werk maakt van het uitzetten van afgewezen asielzoekers. Zo moet voor hen onmiddellijk de opvang worden beëindigd indien hun verzoek wordt afgewezen. Ook moet ontwikkelingshulp worden ge stopt indien landen weigeren hun afgewezen landgenoten te rug te nemen. Volgens plan zou de minister raad volgende week vrijdag over de terugkeernotitie praten maar dat zal niet worden ge haald, luidt de verwachting. De politieke verschillen lopen op dit moment nog te ver uiten. Bo vendien zijn er nog praktische problemen bij de uitvoerbaar heid van het terugsturen van asielzoekers. GPD zie ook pagina 3 Koninginnedag Voor het eerst vindt Koningin nedag plaats op dertig aprilde verjaardag van koningin Juli ana. Vijftig jaar lang werd hef feest op 31 augustus gevierd. Koningin Juliana wordt dit jaar veertig. Halve munten Het inleveren van halve gul dens, halve stuivers en halve centen blijft anderhalve maand langer mogelijk dan gepland. De banken wisselen de munten in tot 15 juni. Opbouw leger Het nu nog weerloze Neder land moet een bescheiden le ger paraat hebben voor de ver dediging van West-Europa. Zowel de landmacht als de luchtmacht moet snel worden opgebouwd met behulp van Amerikaanse wapenleveran ties. Soldaten zullen een hoge re soldij krijgen. Protest Goes De overheidsplannen om de benzineprijs met 33 procent te verhogen, stuiten op veel ver zet. In zaal De Krijger in Goes vond gisteren een protestbij- eenkomst plaats, waarop di verse verkeers- en vervoersor ganisaties hun gal spuwden. Volgens de sprekers is de maatregel slecht voor de industrialisatie van Neder land. Ook de landbouw pro testeert, omdat in die sector steeds meer mechanisch ge beurt. Uitgever: W. F de Pagter Hoofdredactie: A. L Oosthoek A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)686009 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel (0115) 568000 Fax. (0115)561415 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http/Awvw pzc.nl e-mail pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00. franco per post 128,50: per maand 35.75, per jaar 372,50: franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw), Postrek.nr 3754316 t n.v. PZCab.rek Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm, minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities, tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag, (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 8