Zwaaien tussen de schoolbankjes Daan Hamelink is stuwende motor PZC Wedstrijd HVV in teken van afscheid sport Turner Anthony van Assche (10) gaat opgewekt door het leven vooruitzicht achter de schermen tussen schelde en grens vrijdag 30 april 1999 ,31 Met zijn lengte (1 meter en 23 centimeter) en gewicht (21 kilogram) behoort Anthony van Assche tot de kleinsten van zijn leeftijd. door Peter van Kouteren SAS VAN GENT - Anthony van Assche is nog maar tien jaar, maar al aan zijn vierde seizoen in de nationale turnselectie be zig. De jonge gymnast uit Sas van Gent reist dagelijks naar Rotterdam, om daar een bijna vief uur durende centrale trai ning te volgen. Elke keer weer kijkt hij uit naar het moment dat zijn ouders hem omstreeks kwart voor drie uit school opha len. Zijn doelstelling ligt ver schrikkelijk ver weg. Als hij op achttienjarige leeftijd eenmaal de jeugdrangen mag verlaten, wil de talenvolle Sassenaar tot de absolute top doordringen. Het klinkt vastberaden uit de mond van een kereltje van tien jaar, dat opgewekt door het le ven gaat en makkelijk pratend zijn relaas doet. Met zijn lengte (1 meteren 23 centimeter) en ge wicht (21 kilogram) behoort hij tot de kleinsten van zijn leeftijd. Anthony van Assche moet er maar eens om lachen en kan er absoluut niet mee zitten. Hij eet veel, slaapt goed en lijkt in het beoefenen van topsport een uit laatklep te hebben gevonden, die - als prettige bijkomstigheid - als een rem op zijn bruisende energie werkt. ..Stilzitten is voor Anthony heel moeilijk", weet zijn moeder Christine, die weet dat in huis geen meubel stuk veilig is en als het even kan als gymtoestel wordt gebruikt. Anthony: „Als de meester het niet ziet, zwaai ik wel eens tus sen twee bankjes in de klas." Makkelijk Het is allemaal niks vergeleken bij de kunsten en fratsen die hij op jongere leeftijd uithaalde. Hij was piepklein, toen hij zijn juf tijdens de kleutergym met gewaagde oefeningen op de ze nuwen werkte. „We moesten al lemaal zulke makkelijke dingen doen, dat ik er eigenlijk hele maal niks aan vond", vertelt hij. De kleine durfal kreeg het voor elkaar om één keer in de week onder deskundige leiding bij THOR mee te trainen, maar wil de al snel veel meer. Uiteindelijk zwichtte trainer Bennie Ver- mandel (die zelf ooit Neder lands kampioen was) voor zijn smeekbedes en mocht Anthony twee keer per week een uur trai nen. „Maar die andere kinderen mochten allemaal twee uur per keer trainen", weet hij nog. Nadat hij zijn debuut had ge maakt op het Nederlands kam pioenschap, kwam zijn loop baan in een stroomversnelling. „Hij werd onverwacht zesde en de bondstrainer had hem bezig gezien", zegt zijn moeder. „Om zijn techniek te verfijnen, mocht hij in het weekend naar de centrale trainingen komen." Daar ging voor de jonge Zeeuws-Vlaming een wereld open. „We trainden drie uur per keer en ik vond het gelijk heel leuk. Nu train ik vijf en heel soms zes keer in de week. 's Woensdagsmiddags ben ik vrij en kan ik met mijn vriendjes spelen." Die ene vrije dag in de week leeft hij zich uit in voetballen, skeele ren, het bouwen van een hut of op de computer spelen. Zijn prestaties op school houden zo wat gelijke tred met die in de zaal. „Aardrijkskunde, taal en spelling een negen. Rekenen een acht. Geschiedenis en schrijven een achtenhalf", somt hij in het bijzijn van zijn beste vrienden Steven de Meijer en Stefan Zr- nic een aantal rapportcijfers op. „Voor gym heb ik een negenen- half." Een verontschuldigend lachje volgt. „Je krijgt bij ons op school geen tien op je rapport." „Om elke dag op tijd in Rotter dam te kunnen zijn, mag ik eer der van school weg. Het is op school zo gepland, dat elke dag het laatste halfuur iets leuks wordt gedaan. Soms vind ik dat wel eens jammer, maar trainen is echt heel leuk. In de auto be gin ik eerst te eten. Een appel, sinaasappel, banaan, druiven, kiwi en een komkommer. Soms eet ik nog kaas met tomaat, 's Ochtends eet ik één of twee bo terhammen en tussen de middag eet ik altijd warm. In de auto maak of leer ik mijn huiswerk. Soms is het niet zo netjes ge schreven natuurlijk, maar dan zeg ik tegen de juf dat ik in de auto heb gewerkt. Als we klaar zijn met trainen, doe ik na het douchen een joggingspak aan. Daarna ga ik in de gordel op de achterbank liggen en val ik in slaap. Als mijn vader me thuis uit de auto tilt, word ik meestal wakker." Dat is een vaste gewoonte wan neer hij iets nieuws heeft opge stoken. Reus, loszon, gienger, tkatchev en moystemmen zijn termen, die hij zo uit zijn mouw schudt en leuke oefenstof vindt. „Ik heb al heel veel geleerd, maar moet nog veel beter wor den", beseft hij. „Ik droom er niet echt van, maar denk wel eens aan het Jeugd EK in 2004 en de Olympische Spelen van 2008. Daar zou ik heel graag bij willen zijn." Gevaarlijk Voor Rob Stout, bondstrainer, staat het vast dat die doelstel ling haalbaar moet zijn. „Hoe wel het heel gevaarlijk is om in de toekomst te kijken. Bij de bond is maar weinig geld. Zijn toekomst hangt helemaal af van de goodwill in Zeeland. Maar hij heeft absoluut mogelijkheden om op het EK voor jeugd tot achttien jaar tegaan scoren. Dat is maar een tussendoel. Het is een heel lange weg tot senioren turner. Maar als hij zich zó blijft ontwikkelen, dan heeft hij een kans om echt mee te doen. En dan bedoel ik niet zo maar erbij zijn, maar echt meedoen „Hij is een vrolijke turner, die met heel veel plezier de trainin gen afwerkt. Anthony is heel ge talenteerd en verschrikkelijk sterk. Hij weegt niet veel, maar beheerst al heel veel krachton derdelen. Ik zie hem elke keer weer vooruitgaan. Hij heeft af gelopenweekend een nieuw Ne derlands record behaald. Met verplichte oefenstof behaalde hij aan zes toestellen op een maximum aantal van zestig foto Charles Strijd punten een totaal van 59 pun ten. Anthony is echt heel erg goed. We hebben een nationale ranglijst, gebaseerd op een test die voor iedereen gelijk is. Op die lijst staat hij temidden van senioren bij de eerste twintig. In zijn eigen leeftijdscategorie is hij eerste. In de leeftijd tot en met twaalf jaar staat hij op de vierde plaats in een groep van vijfentwintig door de bond ge selecteerde turners." Stout heeft dan ook veel ver trouwen in het jonge Sasse ta lent. „Hij beheerst de oefenstof voor de volgende leeftijdscate gorie al helemaal. Het is een heerlijk ventje om mee te wer ken. Hij behoort overigens tot een heel getalenteerde groep. Uitzonderlijk goed. Ik betrap Anthony er soms wel eens op dat hij te serieus bezig is. Als hem iets niet lukt, kijkt hij chagrij nig. Dat mag niet, vind ik. Hij moet er plezier in hebben. Daar waak ik voor." Oprichter nog altijd dag en nacht actief binnen korfbalvereniging Zaamslag Het eerste elftal van Zaamslag kan morgen op eigen veld te gen SVR kampioen worden van de vierde klasse. foto Charles Strijd Antoine Kessen Kessen bezeten van rallyrijden HULST- Zaterdag scheurt hij met gierende banden door zijn eigen stad. Burgemeester An toine Kessen van Hulst rijdt dan voor de vijfde keer mee in de Rallysprint. In zijn splinter nieuwe Fiat Seicento zal Kessen zijn kunsten aan het thuispu bliek tonen. De 52-jarige Kessen is bezeten van het rallyrijden. Stel hem één vraag en hij vertelt je in geuren en kleuren over zijn hobby. De burgervader rijdt zaterdag zijn tweede rally van dit seizoen, maar doet het in Hulst rustig aan. „Ik heb een nieuwe auto, die ik nog niet helemaal onder controle heb. Het is een heel snelle, maar ook stugge auto. Tijdens de openingsrally van dit seizoen, twee weken geleden in Oss, ben ik twee keer de macht over het stuur verloren. Dat mag nu niet meer gebeuren." Met hulp van Bob Maaskant zal Kessen binnenkort zijn auto on der de loep nemen. Kessen wil zaterdag zeker de eindstreep halen, maar zal dus niet voor de winst gaan. De burgemeester start in de hoogste klasse en hoopt op een plek in de midden moot. De strijd om de eerste plek laat hij over aan de topcoureurs, die in tegenstelling tot Kessen veel meer ti jd hebben om te trai- nen. „Op de wedstrijddag rijden ze mijn auto voor de deur en pas dan begint voor mij de wed strijd", aldus de burgervader. Toen Kessen de Rallysprint zes jaar geleden in huis haalde, was promotie van de stad een van de hoofddoelen. De deelname van de burgemeester aan de wed strijd kwam de promotie alleen maar ten goede. Kessen rijdt zeven of acht rally's per jaar en doet het maar voor één ding: de kick. „De kick van het rijden is voor mij de ont spanning. Je spant je uiteraard eerst in als je met 150 kilometer per uur over het parkoers rijdt, maar na de rit is er altijd weer het gevoel van voldoening. Dat is voor mij ontspanning." door Lucien Roelandt ZAAMSLAG - Een herindeling van de gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen, dertig jaar geleden, was voor de broers Daan en Jan Hamelink samen met Jan van Fraaijenhove reden om korfbal club Zaamslag op te richten. Daan Hamelink is de club nog steeds trouw. In het bestuur heeft hij alle functies inmiddels vervuld. Hij was gangmaker bij de bouw van het clubhuis, scheidsrechter en de drijvende kracht van de ophaaldienst van het oud papier. Wethouder Jo Baart van de ge meente Temeuzen roemde tij dens de huldiging van de sport - kampioenen in Temeuzen, die enkele weken geleden plaats vond, Daan Hamelink om zijn clubliefde. „Helaas behoort u tot een uitstervend ras, want er zijn maar weinig mensen met zo veel clubliefde als u." Subsidiepot Baart was er waarschijnlijk niet van op de hoogte dat Daan Ha melink en zijn kompanen des tijds nog even een greep in de subsidiepot van de gemeente Zaamslag deden, alvorens die door Temeuzen werd ingelijfd. Daan Hamelink: „Zaamslag zat als zelfstandige gemeente warm bij kas. Onze burgemeester vond het zonde dat Temeuzen mooi weer zou gaan spelen met onze zuurverdiende centjes. Dus werd er vlug een zwembad en een sporthal uit de grond ge stampt." Maar ook Daan Hamelink zat niet stil. „De sporthal was voor ons reden om te kijken of er bij ons op 't Durp belangstelling bestond voor een eigen korfbal vereniging. Er werd een enquête gehouden en de respons was enorm. Maar op de oprichting vergadering, die op 18 mei 1968 werd gehouden, gaven zich slechts twaalf leden op. Te wei nig, want het korfbal werd toen nog gespeeld met twaalftallen." De lobby van Daan Hamelink deed echter wonderen. „De en quête had ons overtuigd van het bestaansrecht van een korfbal club in Zaamslag. Ik kende nog al wat mensen waarmee ik in de in 1959 ter ziele gegane korfbal club Scampolo - wat in het Itali aans het overschotje betekent - had gespeeld. Die hebben we toen benaderd en bij de start van de competitie in september had den we voldoende spelers voor De Terneuzense wethouder Jo Baart (rechts) zette Daan Hamelink (midden) onlangs in het zonnetje vanwege het vele werk dat Hamelink verzet voor korfbalvereniging Zaamslag. foto Charles Strijd twee seniorenteams, een junio ren- en een pupillenploeg. Het liep meteen als een trein." Kader Van het bestaansrecht van de korfbalvereniging is inmiddels iedereen overtuigd. Drie senio ren- en vijf jeugdteams en een prachtig clubgebouw zijn daar van het bewijs. Volgens Hame link is het succes in belangrijke mate te danken aan het kader waarover de vereniging be schikt. „Ook bij ons ligt het ka der niet voor het oprapen. Maar je kan er wel wat aan doen. Door de jeugd er bij te betrekken en open te staan voor hun ideeën, kim je veel bereiken. Zo vond ik het na 25 jaar in het bestuur welletjes, en kon ik met een ge rust hart de voorzittershamer overdragen aan Wim de Putter. Hij is nu net zo gek als ik." Met de verwezenlijking van het eigen clubhuis, vijfjaar geleden tijdens het 25-jarig jubileum, ging voor Daan Hamelink een vurige wens in vervulling. En ook hier, hoe kan het ook anders, was hij de stuwende motor van de bouwploeg. „Men moet dat niet overdrijven", zegt hij be scheiden. „Je komt bij andere verenigingen en wordt daar uit stekend ontvangen, terwijl je deze mensen bij een thuiswed strijd op het veld buiten moest laten zitten. Het voorstel om een clubhuis te bouwen werd dan ook meteen met grote meerder heid begroet. In het begin heb je een overvloed van mensen op de bouwplaats. Men loopt elkaar gewoon in de weg. Maar na een tijdje sta je nog met een paal man. Beloftes om voor materi aal te zorgen komt men niet na. Als de boel dan dreigt te stagne ren, moet je ze achter hun vod den zitten. Dan komen ze je overal tegen en word je al snel als drijvende kracht gezien. Maar ik vind nog altijd dat we het met zijn allen hebben ge daan. Ikben er geweldig trots op dat dit in een kleine gemeen schap als Zaamslag nog alle maal kan." Vernieuwingen De nu 58-jarige Daan Hamelink hoopt in 2000 vijftig jaar korf bal vol te maken. Vijftig jaar waarin Hamelink veel heeft zien veranderen. „In de sport is het niet anders dan in de maat schappij. Dus moet je gewoon met de tijd mee. Neem nu de computer. Vroeger gebeurde al les op een typmachientje. Het clubblad bestond uit een A- viertje, dat gestencild werd bij mij thuis. Daar krijg je niemand meer voor. Het zou ook te gek zijn als je ziet welke mooie din gen die jongelui allemaal uit zo'n computer toveren. En zo gaat het ook met de administra tie. Neem bijvoorbeeld de inde ling van auto's bij uitwedstrij den van de jeugd. Dat gebeurt nu gewoon voor een heel sei zoen, terwijl je vroeger iedere week zat te pielen om het rond te krijgen." Allemaal vernieuwingen waar in je als club volgens Daan Ha melink mee moet gaan, anders verlies je gegarandeerd je be staansrecht. Want mensen als hijdie dag en nacht voor de club klaarstaan, worden steeds zeld zamer. „De tijd dat een paal man in overall eerst de koeien- vlaaien opruimden en vervol gens een paar palen in de grond plantten met een mandje eraan, is gelukkig voorbij. Iedere club beschikt tegenwoordig over een prachtige accommodatie. Daar vaart de sport wel bij en daar zet ik mij graag voor in." van onze sportredactie delijk wat publiek. Dat mo gen we niet teleurstellen." Het zou kunnen dat trainer Paul Telussa een aantal wis selspelers van meet af aan in brengt, maar Huls verwacht dat niet direct: „Ook in oe fenwedstrijden beginnen we vrijwel altijd in de sterkste samenstelling. Zeker is wel dat Mike But niet van de partij is; de mid denvelder wacht een dezer dagen een achillespees-ope ratie. Licht geblesseerd zijn bovendien Danny Magito en Michel de Vries. Zaamslag Zaterdag-vierdeklasser Zaamslag hoopt morgen - thuis tegen SVR - alsnog de zo begeerde promotie naar de derde klasse te bewerkstelli gen. Vorige week al dacht de ploeg van trainer Nico Bak ker de titel veilig te kunnen stellen, maar Nieuwdorp wierp toen met een late goal (1-2) roet in het eten. De druk van het kampioenschap speelde Zaamslag wellicht parten, maar ook de omstan digheden ware niet in het voordeel van de Zeeuws-Vla- mingen. „Wij hebben typisch een ploeg die het moet hebben van mooi weer en een goed veld", legt Nico Bakker uit. „Als we, zoals zaterdag, op een slecht veld én in de regen moeten spelen, krijgen we het moeilijk. Daar hebben we nou net te veel spelers voor die het puur van het voetbal moeten hebben..." Tegen het laaggeklasseerde SVR zal Zaamslag geen tweede keer een blauwtje lo pen, denkt Bakker. „Maar ie dereen weet dat die eerste goal er in moet. Als het een maal draait, dan zal het ver der geen probleem zijn." Uit won Zaamslag, dat voltallig aan de aftrap verschijnt, al met 0-7. In de schaduw van Zaamslag treffen Spui en Cadzand el kaar morgen in Spui. AZW komt in de derde klasse op ei gen veld in actie tegen kam pioen Heinkenszand en mag slechts hopen op een inciden teel succes. Vierde klasse Voor een aantal vierdeklas sers in het zondagvoetbal staat deze dagen een dubbel programma te wachten. Van daag worden drie achterstal lige wedstrijden gespeeld en zondag wordt de 22e speel dag afgewerkt. De drie wedstrijden die van daag gespeeld worden - en door de KNVB naar voren zijn gehaald om elke vorm van competitievervalsing te voorkomen - zijn Clinge- MOC'17, Vogelwaarde-Luc- tor'88 en Hoofdplaat-FC Bergen. MOC'17 en Vogel waarde kan nauwelijks nog iets gebeuren; voor de overi ge ploegen geldt dat zij móe ten winnen om niet nog verder in de degradatiepro blemen te komen. Het programma voor zondag houdt voor RCS een bezoek in aan Hoofdplaat. Waar RCS bij winst definitief bui ten bereik raakt van Bres- kens, de enig overgebleven concurrent voor de eerste plaats, daar staat ook vast dat Hoofdplaat het zich niet kan veroorloven om opnieuw met verlies te worden geconfronteerd. Slaagt Hoofdplaat erin om voor een verrassing te zorgen, dan krijgt RCS in elk geval aan staande dinsdag (thuis tegen Sluiskil) een herkansing. Op Vogelwaarde-Hontenisse en MOC'17-Breskens na staan alle overige duels zon dag in het teken van de strijd tegen de dreigende degrada tie. waarvoor nog zes ploegen in aanmerking komen: Sluiskil. Hansweertse Boys, Luctor'88, Clinge, Hoofd plaat en FC Bergen. Van dat zestal treffen Hansweertse Boys en Sluiskil elkaar zon dag in Hansweert en komen Luctor'88 en Clinge elkaar tegen in Heinkenszand. FC Bergen gaat op bezoek bij Steen. TERNEUZEN - In vrijwel al le klassen is de voetbalcom petitie dit weekeinde aan de laatste speeldag toe. Zeker is inmiddels dat HVV24 twee deklasser blijft, dat kampi oen Temeuzen promoveert en dat Terneuzense Boys de nacompetitie heeft gehaald. Onzeker is het lot van Axel; wordt het rechtstreekse de gradatie of is er een ontsnap pingsmogelijkheid via een nacompetitie met de perio dekampioenen van de vierde klasse? Zaamslag dwingt morgen (zaterdag) in de thuiswedstrijd tegen SVR vrijwel zeker promotie haar de derde klasse van het zater dagvoetbal af. HW'24 speelt zondag in Vlijmen zijn laatste wed strijd van dit seizoen. Van be tekenis voor de ranglijst is het duel met Vlijmense Boys niet meer. De thuisclub weet dat de achterstand op Zwa luw VFC al onoverbrugbaar is en HW'24 is al een aantal weken vrij van degradatie- zorgen. Trainer Ko Stoutjes- dijk gaat er bovendien van uit dat 'Vlijmense Boys zich niet meer zo druk zal maken „Voor hen telt alleen de na competitie nog. Ze zullen geen risico's meer willen ne men", veronderstelt hij. HW'24 zal niettemin zijn beste beentje voorzetten, be weert Stoutjesdijk. „Want ons streven is toch om zo hoog mogelijk te eindigen." Het duel van zondag staat in het teken van het afscheid van een aantal spelers. Zeker is al dat Pierre Withagen naar Smerdiek vertrekt en dat Harm Rietjens zijn geluk weer over de grens zal zoe ken. „En daarnaast zijn er nog wat vraagtekens", aldus de oefenmeester van HW'24, die ervan uitgaat dat zijn selectie er komend seizoen 'heel anders uit zal zien'. Axel Kan HW'24 zondag zonder zorgen zijn laatste competi tiewedstrijd afwerken, voor Axel geldt dat één klasse la ger niet bepaald. De ploeg van trainer Edy de Witte is na het verlies tegen Dosko afge zakt naar de voorlaatste plaats en degradeert recht streeks als zondag niet van Virtus (uit) gewonnen wordt, Ludwig van Gremberghe ziet het voor Axel sowieso som ber in, 'omdat Middelburg tegen Patrijzen moet spelen en Patrijzen niets meer te winnen of te verliezen heeft'. Eerder dit seizoen won Axel op eigen veld met 4-2 van Virtus, dat na een sterk begin ver teruggevallen is en zon dag nog met 5-1 van Middel burg verloor. „Als je het zó bekijkt, zou het moeten kun nen", denkt Van Grem berghe. „Maar we blijven af hankelijk van Middelburg en dat is niet in ons voordeel." De aanvaller put wel moed uit het feit 'dat we op zich niet eens zo slecht spelen'. „Het geluk heeft zich dit sei zoen te vaak tegen ons ge keerd. Tegen Dosko misten we bijvoorbeeld een straf schop en kregen we heel laat in de wedstrijd nog een goal tegen. Maar misschien zit het ons zondag eens een keer mee." Tegen Virtus kan Edy de Wit te in elk geval over een nage noeg voltallige selectie be schikken. Temeuzen Temeuzen komt zondag voor eigen publiek in actie tegen hekkensluiter Jeka. Het wordt het laatste optreden op derdeklasseniveau, en dus zal de nummer een er veel aan gelegen zijn om het sei zoen waardig af te sluiten. ,De druk is er na vorige week weliswaar af, maar dat bete kent niet dat we niet meer willen winnen", zegt doel man Peter Huls. „Bovendien kunnen we het ons niet per mitteren om er met de pet naar te gooien. Nu we kampi oen zijn, verwacht ik best re rpr ,TTr.u

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 63