Optimisme over diplomatie Kosovo Toerist wacht vliegreis vol vertragingsleed Scholieren vogelvrij Bedrijf kan trage betaler straks snel aanpakken 4 WEKEN Met een zoen van de burgemeester Alle PZC-kantoren zijn vandaag gesloten. Russische gezant Tsjernomyrdin ziet beweging in standpunt Westen VACATURES Kok achterdochtig over opvang vluchtelingen Proces Öcalan zonder waarnemers Geen besmetting Iegionella Kritiek op natuurbeleid VOOR 16,00 JA, ik wil: 11 Pil heilzaam voor botten Voor bezorgklachten zijn wij vanochtend tussen 8.00 en 12.00 uur bereikbaar op het nummer 0800-02 31231. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen (0118-48 40 00) bellen. Directie PZC. Eerst zon Vanochtend vrij zonnig. Vanmiddag meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 18 graden. van onze redactie buitenland ROME - De kloof tussen de Russische positie inza- I ke het conflict rond Koso vo en het standpunt van het Westen over de kwes- tie wordt snel kleiner. Dit zei de Russische gezant Tsjernomyrdin gisteren na gesprekken met de Itali aanse premier D'Alema. Voor zijn bliksembezoek aan Rome, had Tsjernomyrdin in Bonn een ontmoeting met de Duitse bondkanselier Schroder. De bondskanselier sprak daar na van enige 'toenadering'. Tsjernomyrdin reist naar ver wachting vandaag naar Belgra do. Een politieke oplossing voor het conflict kan niet worden ge vonden zonder overleg met de Joegoslavische autoriteiten, denkt de gezant. Tsjernomyrdin vindt dat er een internationale VN-vredesmacht toezicht moet gaan houden op Kosovo. Hij staat er wel op dat, voor er hier een overeenkomst over komt, de partijen de vijandelijkheden hebben gestaakt. De Nederlandse minister van Defensie De Grave toonde zich gisteren ook optimistisch over de slagingskans van Tsjerno- myrdins diplomatie. Hij ver wacht dat NAVO-troepen, waaronder Nederlandse mili tairen, op korte termijn Kosovo binnen kunnen trekken. De inspanningen van Rusland en gerommel in de Servische re gering tonen volgens De Grave aan dat president Milosevic rijp is om Kosovo open te stellen voor NAVO-militairen en inter nationale hulpverleningsorga nisaties. Van de baan Tijdens een eendaags bezoek aan diverse onderdelen van het Nederlandse leger in Macedo nië, dat daar met ongeveer drie honderd mannen en vrouwen paraat is, benadrukte De Grave dat een grondoorlog in Kosovo tegen de Serviërs voorlopig van de baan lijkt. De minister vindt de grondoptie ook niet langer aan de orde. „We krijgen signalen dat ook de Rus- van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Vliegtuigmaat- schappij Transavia ziet het ko mende zomerseizoen met angst en beven tegemoet. De lucht vaartmaatschappij wijst op ver tragingsdreiging in Spanje, een tekort aan verkeersleiders, I vliegbeperkingen en omleidin- gen vanwege de oorlog in Koso vo en problemen met afhande ling van bagage op Spaanse en Italiaanse luchthavens. In Spanje verwacht de maat schappij met name op de lucht havens van Madrid, Barcelona en Palma de Mallorca proble men. Net als Portugal krijgt I Spanje steeds meer last van NAVÓ-vluchten naar of afkom stig van de Balkan. Verder bestaat de kans dat door een conflict tussen leiding en pi- loten Iberia, de Spaanse natio nale luchtvaartmaatschappij, zo'n 16.000 vluchten zal annule ren. Daarbij hebben Franse en Zwitserse verkeersleiders coör dinatieproblemen. Transavia maakt zich ook grote zorgen over de toenemende ver tragingen in het Europese luchtruim. Een van de maatre gelen die de luchtvaartmaat schappij zal nemen is dat vlieg tuigen voortaan niet meer Advertentie MORGEN IN DEZE KRANT!! (Advertentie) sen genoeg van deze crisis lijken te krijgen", zegt De Grave, doe lend op de intensivering van de bemiddeling van de Russen tus sen NAVO en Serviërs. „Diplo maten komen pas zo in actie als er ook wat te bereiken valt." Ondanks de groeiende hoop dat diplomatie een einde maakt aan de oorlog, besloot de Ameri kaanse regering gisteren nog eens tien B52 bommenwerpers tegen Joegoslavië in te zetten. De regering van Joegoslavië diende gisteren bij het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag een aanklacht in tegen de tien NAVO-landen die betrok ken zijn bij de luchtacties in Joegoslavië. Volgens Belgrado zijn de luchtacties in strijd met de internationale rechtsorde. RTR/GPD/AFP zie ook pagina 2 wachten op passagiers die zich te laat melden. Tot nu toe had Transavia de gewoonte om op de laatkomers te wachten, maar daaraan moet volgens directeur Helming nu een einde komen. „Je straft daarmee de passa giers die wel op tijd zijn." De luchtvaartmaatschappij onder zoekt of laatkomers recht heb ben op een andere vlucht. Bij vertraging verliest het toe stel tegenwoordig op Schiphol soms ook zijn 'slot' (startver gunning), waarna het volgens de directeur een uur of langer kan duren alvorens er een nieu we mogelijkheid komt om te starten. De vertraging kan de hele dag doorwerken aangezien de toestellen vaak meerdere vluchten uitvoeren. Transavia draagt zelf ook bij aan de problemen. De charter maatschappij heeft haar Tur- kije-vluchten op Antalya en Dalaman opgegeven, wat echter tot extra drukte leidt op de toch al zwaar belaste bestemmingen in Italië en Spanje. De maatschappij gaat overigens strenger letten op de hoeveel heid handbagage. Het opbergen van te grote tassen en koffers leidt tot moeilijkheden en tijd verlies, aldus de luchtvaart maatschappij. GPD/ANP TABER - Een meisje legt haar hoofd op de schouder van een vriendin op de W.R. My ers High School in het Canadese dorpje Taber. Bij een schietpartij op deze middel bare school kwam woensdag een leerling om het leven en raakte een ander zwaar gewond. Een veertienjarige jongen, die bekend stond als een lastpost, schoot met een geweer op scholieren van de school. Hij doodde een 17-jarige jongen. De moordpartij vorige week op een mid delbare school in het Amerikaanse Little ton lijkt sommige jongeren te inspireren. Niet alleen in Taber was een school doel wit, ook in het Britse Gloucester namen tieners gisteren met een luchtdrukpistool een klas onder vuur. Hier raakte niemand gewond. De dertien slachtoffers van de slachting in Littleton werden gisteren begraven. foto Patrick Price/RTR genoemd voor het aantal vluchtelingen dat ze uit Kosovo willen opvangen, die ook daadwerkelijk invullen. „De indruk bestaat dat het beter kan dan op dit moment geschiedt. Cohen zal bekij ken of landen die scheutig waren met het noemen van aantallen, dat ook invullen", zei premier Kok gisteren op de persconfe rentie na de wekelijkse ministerraad. Kok wilde niet zeggen welke landen moge- li j k scheutiger waren met woorden dan met daden. Hij zei wel dat Nederland grenzen heeft aan de mogelijkheid vluchtelingen uit Kosovo op te vangen. „Maar we willen ons niet laten kennen." Het kabinet wil in ieder geval meer Koso- vaarse vluchtelingen opnemen dan de tweeduizend die het eerder zou toelaten. Bovendien mogen de Albanese Kosovaren die hier al zijn, hun grootouders laten ko- I men. Broers, zussen, neven of nichten mo- j gen nog niet naar Nederland. GPD/ANP Turkije laat geen officiële waarnemers toe bij het proces tegen de Koerdische rebellenleider Öcalan. Het proces gaat vandaag van start. De openbare aanklager heeft aangekondigd de doodstraf te eisen tegen Öcalan. De bewoners van het Middelburgse verpleeghuis 't Gasthuis zijn niet geïnfecteerd door de legionellabacterie. In de water leiding van het verpleeghuis werden eerder deze week ver hoogde concentraties van de bacterie aangetroffen, maar de ziektekiemen hebben zich niet in de bewo ners kunnen nestelen. De Algemene Rekenka mer heeft zware kritiek op het natuurbeleid in Ne derland. Zo zijn onder meer de Oosterschelde en het Verdronken Land van Saeftinge aangewezen als natuurgebieden, maar is het onduidelijk of die ge bieden wel echt worden be- g f schermd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; financiën en economie: 6; buitenland: 7; radio en televisie: 9; kunst en cultuur: 11,12,13,14,15 en 16; zeeland: 17,18,19, 21,22,23 en 25; sport: 27,28,29 en 31 van onze redactie buitenland LUXEMBURG - Bedrijven hoe ven voortaan geen aanmanin gen meer te sturen als open staande rekeningen na dertig dagen niet zijn betaald. Na die termijn gaat in de hele Europese Unie automatisch een boete van zes procent gelden, bovenop de dan geldende marktrente. Na negentig dagen kunnen bedrij ven bovendien via de rechter be slag laten leggen op tegoeden van wanbetalers. Ook kunnen schuldeisers de kosten voor inning, die zij bij voorbeeld maken via incasso- bureau's, verhalen op slechte debiteuren. Met deze voorstel len willen de Europese indu strieministers vooral het mid den- en kleinbedrijf tegemoet komen. Een op de vier faillisse menten in deze sector is het ge volg van late betalingen. Akkoord De bewindslieden bereikten gisteren in Luxemburg een ak koord op hoofdlijnen. Vertegen woordigers van de lidstaten moeten nu overeenkomen waar de bovengrens komt te liggen voor de omschrijving midden- en kleinbedrijf. Ook zullen zij bekijken of alle vrije beroepen onder een Europese regeling kunnen vallen. De voorstellen gaan uit van een minimumregeling. Als partijen in een contract andere afspra ken overeen willen komen, staan zij daarin vrij. Doordat niet langer een aanmaning no dig is, worden veel kostbare ad ministratieve verrichtingen voor ondernemers overbodig. Schuldeisers mogen wel een be talingsherinnering sturen. Daartoe zal geen verplichting bestaan. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Macedoniers en him Albanese familiele den proberen elkaar bij de hand te pakken door het hek rond een vluchtelingenkamp in Stenkovac. foto M laden Antonov/EPA Filmposters Inde restauratie LONDEN - De anticonceptiepil kan leiden tot versterking van botten en daarmee de kans op botbreuken verminderen. Vrou wen die ooit de pil slikten, had den 25 tot 44 procent minder heupfracturen dan de vrouwen die dat nooit hadden gebruikt. Het gunstige effect treedt op als vrouwen op latere leeftijd de pil slikken, of als de pil een hoge dosis oestrogeen bevat. Dat blijkt uit een onderzoek onder enkele duizenden Zweedse vrouwen door het Academisch Ziekenhuis in Uppsala, zo meldt het gerenommeerde Brit se medisch tijdschrift The Lan cet in zijn editie van vandaag. RTR van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet heeft staatsse cretaris Cohen van Justitie gevraagd te on derzoeken of landen die aantallen hebben Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 door Willem van Dam Burgemeester Asselbergs speldt in de overvolle zaal van het verenigingsgebouw in Noordgouwe mevrouw Nelisse de onderscheiding op. foto Marijke Folkertsma NOORDGOUWE - Met een vuistvol onderscheidingen op zak reisde burgemeester J. J. P. M. Asselbergs van Schouwen-Duiveland don derdagochtend zijn eiland rond. Van Bruinisse naar Nieuwerkerk, via Noordgou we naar Brouwershaven. Vijf inwoners van Schouwen-Dui veland werden gisterochtend benoemd als lid in de Orde van Oranje Nassau. Een van de gelukkigen was mevrouw P. Nelisse-Jumelet (56 jaar) uit Noordgouwe. Me vrouw Nelisse maakte zich door de jaren heen verdienste lijk op tal van terreinen. Zo is zij sinds 1992 lid van de cultu rele commissie Brouwersha ven, die elk jaar exposities en kamermuziekconcerten orga niseert in het stadhuis van de voormalige gemeente Brou werhaven, zij geeft Neder landse les aan asielzoekers en zij is belast met de organisatie van collectes voor onder meer de Nederlandse Hartstichting. Daarmee is de lijst nog lang niet niet compleet. Mevrouw Nelisse-Jumelet is ook leidster van de zondagsschool van de Hei-vormde Gemeente Noord- gouwe, ze is actief binnen de IJsclub Schuddebeurs en de Oranjevereniging, verleent medewerking aan de jaarlijkse schoolkampen van de openba re basisschool te Noordgouwe en is betrokken bij de jaarlijk se Wereldgebedsdag. Uit waardering voor al die ac tiviteiten ontving mevrouw Nelisse (geboren in Bruinisse) tijdens een feestelijke bijeen komst in het verenigingsge bouw te Noordgouwe niet alleen een glimmende onder scheiding. Voor haar was er ook een ferme zoen van de bur gemeester. Mevrouw Nelisse was een van de 48 Zeeuwen die ter gelegenheid van koningin nedag 1999 een onderschei ding ontvingen. zie ook pagina's 5,22 en 23.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5