Het regent niet meer zo hard Midden in de samenleving PZC zeeland vrijdag 30 april 1999 z 22 Werk voor kerk oranje bekroond Oranje medailles voor Dees en Dees j I i i u Schouderklop voor waslijst aan functies Lintjes voor inzet voor medemens en krulbolsport Tomeloze inzet voor de sport bekroond Jeetje, het voltallige college op de stoep Geen enkel lintje in Kapelle en Sas van Gent door Maurits Sep KAPELLE - Het is een verdrie tige dag in het leven van burge meester G. C. de Groot van Ka pelle. Terwijl zijn collega's donderdagochtend de levens van 48 Zeeuwen mogen verrij ken met een koninklijke onder scheiding, is het De Groot niet gege\en ook maar één lintje uit te reiken. „En ik doe dat altijd met zo veel plezier en liefde", zegt hij teleurgesteld. De dag voor Koninginnedag is traditioneel een dag van vreug de. Dan immers worden vele landgenoten geëerd voor hun belangeloze inzet voor de sa menleving. Was voor 1996 nog vaak sprake van een echte lint jesregen, sedert de herziening van het decoratiestelsel is het moeilijker geworden iemand een koninklijke onderscheiding toe te kennen. „Zo hard regent het niet meer", stelt De Groot vast. „Vroeger werden er jaar lijks zo'n 5500 lintjes uitgereikt, nu nog ongeveer 2500." De criteria zijn behoorlijk aan gescherpt. Het ligt dus echt niet aan hem dat de ene aanmelding die op zijn bureau belandde, niet werd gehonoreerd, be zweert De Groot. ,,Ik ben echt niet streng. Het vanzelfspre kende waarmee vroeger lintjes werden toegekend, is weg. Ik beleefde zelf ook minder plezier aan een lintje voor iemand die gewoon veertig jaar hard had gewerkt en daarvoor werd be taald. Waarmee ik overigens niet wil zeggen dat er nu mensen rondlopen die hun onderschei ding niet hebben verdiend." De Groot heeft het als burgerva der nog nooit eerder meege maakt dat hij tijdens de lintjes regen geen onderscheiding mocht uitreiken. Maar hij is niet de enige die zich donderdag kan wijden aan andere zaken. Hij bevindt zich in het goede gezel schap van burgemeester J. Lo- nink van Sas van Gent. Tegenpool De tegenpool van Lonink en De Groot is H. A van der Munnik. De eerste burger van Tholen en Sint Philipsland mocht donder dagochtend niet minder dan tien koninklijke onderscheidin gen uitreiken. „Zo veel heb ik nog nooit meegemaakt", zegt door René Hoonhorst CLINGE - Ze zitten samen in het bestuur van de EHBO-ver- eniging Sint Bernardus en ver richten allebei vrijwillerswerk voor de fanfare Weldoen door Vermaak en de voetbalvereni ging Clinge. Daarnaast zijn J. Smet-Weemaes en A Vermeer sen-van Duijse actief voor ver schillende andere clubs en goe de doelen in hun dorp Clinge. Voor tientallen jaren lange 'van zelfsprekende' onbaatzuchtig heid werden de twee donderdag beloond met het lidmaatschap in de Orde van Oranje-Nassau. De Hulster burgemeester A Kessen speldde Smet en Ver- meersen hun koninklij ke onder scheidingen op in het Clingse gemeenschapscentrum Malper- tuus. Hij kwam haast tijd tekort om alle verdiensten van de 'zeer geziene, gewaardeerde, vrien delijke en behulpzame' dames op te sommen. Naast de vereni gingen waarvoor ze allebei ac tief zijn, is Vermeersen bijvoor beeld nog actief als collectant I voor verschillende organisaties, zit ze in het afdelingsbestuur door René Hoonhorst AXEL - Uitoefening van een waslijst aan (bestuurlijke) func ties in het bedrijfsleven, de poli tiet, de sport en bij het water- schap leverden Axelaar H. P. i Cijsouw het lidmaatschap in de i Orde van Oranje-Nassau op. Burgemeester W. de Graaf speldde Cijsouw de koninklijke onderscheiding en bijbehoren de versierselen donderdag op in hij, niet zonder trots. Van der Munnik weet hoe dat komt: „Er zijn hier nogal wat mensen ac tief in het maatschappelijk le ven." In tegenstelling tot De Groot laat Van der Munnik het niet aan anderen over om men sen voor te dragen. „Ik lees de lokale pers goed, ik woon hier al heel wat j aren en ken de dragen de figuren. Het ministerie wil ook dat de burgemeester als kenner van de samenleving hierin een actieve rol vervult. door Pascalle Cappetti SLUIS - De uitreiking van de koninklijke onderscheiding aan E. G. Rijckaert uit Aardenburg kreeg donderdag een vrolijk slot. Na de benoeming van de 69-jarige krulboller tot lid in de Orde van Oranje-Nassau, in het bolderpaleis in Aardenburg, zette de gedecoreerde spontaan het Bollenlied in. De aanwezi gen zongen uit volle borst mee. Rijckaert ontving de onder scheiding voor zijn tomeloze in zet voor de promotie van de krulbolsport. Gedurende meer dan dertig jaar was hij voorzit ter van de Aardenburgse bol derclub De Ware Vrienden. Het penningmeesterschap neemt hij nog altijd voor zijn rekening. Rijckaert ijverde in die jaren vooral voor een eigen accommo datie, die in 1990 werd gevon den en inmiddels in en buiten J. P. Dees. van de Stichting Zonnebloem en is ze vrijwilliger bij peuter speelzaal Het Bijennest. Smet is vrijwilliger bij de Thuis zorg (vroeger het Wit Gele Kruis)bestuurslid van gemeen schapscentrum Malpertuus, mede-organisator van de Cling se wandelvierdaagse, organisa tor van de collecte voor Kanker- bestrijding en lid van het Gemengd Koor Sint Cecilia. Mede door al hun vrijwilligers werk staan beide vrouwen mid den in de samenleving en ken nen de meeste dorpelingen hen. Kinderen Hoewel beide dames intussen op gevorderde leeftijd zijn, zijn zij ook bij de jeugd van het dorp bekend, memoreerde Kessen. Tot twee jaar terug hielp Smet nog met het meten en wegen van kinderen op het consultatiebu reau en Vermeersen ondersteunt de leidsters van peuterspeelzaal Het Bijennest een dagdeel per week. De burgemeester sprak de hoop uit dat de twee dames met hun 'blijmoedig karakter' (Smet) en 'gouden hart' (Ver meersen) de Clingse samenle ving nog lang van dienst zijn. de raadzaal van het Axelse stad huis. Cijsouw werkte bijna veertig jaar bij Hydro Agri (destijds Compagnie Neérlandaise de L'Azöte), was meer dan twintig jaar gezworene - waarvan een aantal jaren waarnemend dijk graaf - bij waterschap De Drie Ambachten en zijn voorganger Axeler Ambacht en was vier raadsperiodes fractievoorzitter van de WD-Axel. Verder roep ik mensen verschil lende keren op kandidaten voor een lintje voor te dragen." Van der Munnik vindt het heel belangrijk dat mensen die zich jarenlang voor de samenleving hebben ingezet, een schouder klopje krijgen. „Zij zijn immers de dragers van de leefbaarheid in mijn gemeente." Overigens maakt hij zich wel zorgen over de toekomst Het vrij willigers- werk staat helaas onder zware druk." Aardenburg veel bekendheid geniet. Door de actie voor een eigen onderkomen kreeg de krulbolsport een impuls. Rijckaert was tot zijn VUT werkzaam als tuin- en klusjes man bij bejaardentehuis Coens- dike in Aardenburg. Het dorpshuis d'Ouwe Schoole in Retranchement was donder dagochtend de plaats van huldi ging van het kersverse lid in de Orde van Oranje Nassau J. S. Zwier-Faas. Een vertrouwde omgeving voor mevrouw Zwier, want zij is daar sinds 1977 be heerster. De 69-jarige Retran- chementse is er 's morgens altijd vroeg bijwant ze brengt de PZC en BN/De Stem rond. In die functie komt zij bij veel mensen thuis. Haar sociale bewogenheid maakt dat ze altijd klaar staat voor de ouderen in Retranche ment, de Nederlandse Her vormde Kerk en de Vrije E van- Mevrouw Zwier-Faas. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De Duitse toeris ten die zomers de West-Zeeuws- Vlaamse kust aandoen, kunnen sinds jaar en dag in juli en au gustus voor hun kerkgang te recht in de Hervormde Kerk in Cadzand. Dat is het werk van J. S. Huigh uit Cadzand. Op zijn initiatief worden hier vanaf 1965, elk jaar negen Duitstalige diensten georganiseerd. Cad zand is de enige badplaats waar deze Duitstalige kerkdiensten nog worden gehouden. Het was donderdag een van de overwegingen om de Cadzande- naar tot lid in de Orde van Oran- je Nassau te benoemen. De 65- j arige Huigh kreeg de koninklij - ke onderscheiding voor zijn maatschappelijke betrokken heid van meer dan 3 5 jaar bij het kerkelijk leven in en om Cad zand. Van 1960 tot 1965 was hij eerst lid van de kerkenraad Schoondijke en daarna van 1965 tot 1993 van de kerken raad Cadzand. Huigh heeft daarnaast lesgegeven aan de zondagsschool en de begelei ding verzorgd van jongeren in het voormalige vormingscen- Cijsouw was ook vele jaren poli tiek bestuurlijk actief, begin ja ren '70 voor Gemeentebelangen en WD, sinds twee jaar weer voor Gemeentebelangen Groot Axel. Ook was hij bestuurslid van de Technologische Dienst en het Gemeenschappelijk Laborato rium van de Zeeuwse water schappen. Cijsouw bekleedde (en be kleedt) ook vele functies in de De Thoolse burgervader heeft er geen verklaring voor waarom het aantal onderscheidingen in andere gemeenten zo veel lager is. Goes en Middelburg bijvoor beeld, toch gemeenten met zo'n 35.000 en 45.000 inwoners, krij gen er deze lintjesregen elk maar één koninklijke onder scheiding bij. „Maar dat is er niet zomaar één", reageert L. H. B. Spahr van der Hoek (Middelburg). „Het is een drup pel, maar wel een hele fijne." gelische Gemeente. Zij zet de vuilcontainers van de mensen buiten, doet hun boodschappen, bezorgt het drukwerk van de kerken en gaat regelmatig met de collectebus op stap. Ook ver zorgt zij de jaarlijkse gemeente dag van de Vrije Evangelische Gemeente. J. P. Dees uit Aardenburg was donderdag naar het Belfort in Sluis gelokt voor de uitreiking van de versierselen, die bij het lidmaatschap in de Orde van Oranje Nassau horen. De 53-ja- rige Dees was in Aardenburg vooral bekend als raadslid voor de WD, maar viel bij de laatste trum Hedenesse. Ook F. C. M. Thomaes uit Hoofdplaat werd geëerd onder meer voor zi j n ker kelijke activiteiten, zij het voor de katholieke kerk in Hoofd plaat. Thomaes maakte tot 1970 deel uit van het kerkbestuur, maar is nog altijd adviseur van de commissie voor bouwzaken van de kerk. Hij runt daarnaast een grootschalig akkerbouwbe drijf en is vanaf 1969 actief in de verschillende waterschappen. Vooral om die reden kreeg hij donderdag een koninklijke on derscheiding. Sinds 1989 zit Thomaes in de Zeeuwse Water- schapsbond in de provinciale Commisise Beheer Landbouw gronden, nu de commissie Groe ne ruimte genoemd. De Hoofd- platenaar is de enige aankoper in Zeeuws-Vlaanderen van landbouwgronden voor het Bu reau Beheer Landbouwgron den. Actief was Thomaes ook voor de Lions Serviceclub, de Boerenleenbank LJzendijke, de Rabobank-Sluis-IJzendijke en de Kring Rabobanken in Zeeuws-Vlaanderen en Zee land-Delta. Ook maakte hij van 1982 en 1987 deel uit van pro vinciale staten. sportwereld. Zo was hij om budsman en elftalleider bij voetbalvereniging Axel. Bij die club steekt hij nog immer één keer in de week de handen uit de mouwen als klusjesman. Daar naast zat hij de laatste twee decennia in plaatselijke, pro vinciale en gewestelijke ruiter sportorganisaties. Hij is nu nog bestuurslid van de Stichting Hippische Sport Hei kant. Het zit 'm overigens nooit in het getal, vindt Spahr van der Hoek. Bovendien krijgt zijn stad niet weinig lintjes, ze wor den alleen meer verspreid door het jaar uitgereikt, Daar komt nog bij dat een aantal Middel burgers wel is onderscheiden, maar niet door hem. Zijn Goese collega Dvan der Zaag reageert hetzelfde. „De rest van het jaar worden ook lintjes uitgereikt." Zowel Spahr van der Hoek als Van der Zaag hebben in septem- verkiezingen na twaalf jaar raadswerk buiten de boot. Daarom aanvaardde hij een be stuursfunctie in de WD-afde ling Zeeuws-Vlaanderen. Dees is daarnaast ouderling van de Nederlands-Hervormde Kerk in Aardenburg en bestuurslid van de 'commissie van Beheer der Dischgoederen Sint Jan', dat de nalatenschap van het op geheven Sint Janshospitaal be heert". De maatschappelijke be trokkenheid van Dees blijkt ook uit zijn initiatief om psychiatri sche patiënten op therapeuti sche basis in te zetten in de land bouw, zijn lidmaatschap van de door Joost Bosman TERNEUZEN - Een beminne lijk mens die in conflictsituaties altijd een bemiddelende rol speelt, zo wordt Johannes Dees uit Zaamslag getypeerd. Voor zijn belangeloze inzet voor ver schillende ondernemers- en werkgeversorganisaties, en voor zijn inzet voor het plaatse lijke kerkelijke leven, kreeg Dees (59) donderdag een ko ninklijke onderscheiding: Lid in de Órde van Oranje-Nassau. Dees, zelf detaillist in onder meer interieur- en projectin richting, was van 1972 tot 1998 voorzitter van de midden standsvereniging ZAVO in Zaamslag. Daarnaast is hij nog steeds lid van het provinciaal en landelijk bestuur van het Ne derlands Christelijke Onderne mers Verbond (NCOV). Vanaf 1985 kwam daar het lidmaat schap bij van het algemeen be stuur van de Kamer van Koop handel (KvK), waarvoor hij in 1993 toetrad tot het dagelijks bestuur. Vorig jaar werd Dees plaatsvervangend voorzitter van de KvK Zeeland. In de Ge- J. Dees. ber vorig jaar - als de voor drachten moeten worden ge daan - twee keer in de huis-aan- huisbladen geadverteerd. Bei den hebben er geen idee van waarom dat slechts één voor dracht opleverde. Het heeft in elk geval absoluut niets te ma ken met een gebrek aan inzet voor de samenleving in de ste den, zeggen zij stellig. Spahr van der Hoek: „Middelburgers zijn uiterst betrokken en coöpe ratief." Zeeuwse Landbouw Maat schappij de landinrichtingscommissie Aar denburg en van de ouderraad van de openbare basisschool Vorsterman van Oyen in Aar denburg en het instituut Zusters Maricolen in Maldegem. Dees was verder initiator van twee innovatieve ontwikkelingen in de akkerbouw. Hij verrichte on der meer onderzoek naar de mo gelijkheid om bio-energie op te wekken uit landbouwreststof- fen, zoals stro. Ook introduceer de hij een milieuvriendelijke teelt van baktarwe voor brood bereiding. reformeerde Kerken Vrijge maakt diende hij vanaf 1981 verschillende ambtsperioden als diaken. Cornells Abraham Dees, even eens uit Zaamslag, valt dezelfde onderscheiding ten deel voor zijn voorzitterschap van voet balvereniging Zaamslag gedu rende dertig jaar. Bij zijn twin tigjarig jubileum als voorzitter werd hij reeds onderscheiden door de KNVB met de medaille 'lid van verdienste'. In moeilijke tijden heeft Dees de club per soonlijk financiële bijstand ver leend en de tekorten aangevuld. Bovendien was hij 25 jaar spon sor van het eer ste én vi j f j aar van het tweede team van Zaamslag. Drie keer per week was hij te vinden aan de lijn bij trainingen en wedstrijden. Hij werd breed gewaardeerd als leider en voor zitter. In september legde Dees zijn voorzitterschap neer. Als lid van ZAVO werkte Dees, zelf standig (banket)bakker in rus te, mee aan de dorpsfeesten. Voorts nam hij deel aan oliebol lenacties. In 1994 werd hij uit geroepen tot beste bolusbakker van Nederland. C. Dees. A de Koster. door René Hoonhorst HULST - Twee sportieve inwo ners van de gemeente werden door de Hulster burgemeester A Kessen verblij d met een konink lijke onderscheiding tijdens de jaarlijkse lintjesregen daags voor Koninginnedag. A de Kos ter uit Graauw en H. Willaert uit Clinge werden lid in de Orde van Oranje-Nassau. Willaert was dik dertig jaar ge leden mede-oprichter van de Clingse Volleybal Combinatie en is bijna twintig jaar penning meester van deze vereniging. Bij de Voetbalvereniging Clinge zit hij nog vijf jaar langer in het be stuur. Willaert was in het verle den twee jaar trainer van het eerste elftal en tien jaar jeugd trainer. Hij is nu contactpersoon tussen spelers, trainers en be stuur en verzorgt daarnaast de public relations van de club. Ook hij is de afgevaardigde van de club in de gemeentelijke ad viescommissie sportaangele- genheden. Behalve naar volleybal en voet bal gaat het hart van Willaert uit naar de hengelsport. Willaert zit al meer dan een kwart eeuw in door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Het vol tallige college van Hontenisse stond donderdag op de stoep bij drie totaal verraste inwoners van de gemeente: M. van den Berghen-Durinck en E. de Koek uit Kloosterzande en T. Leen- knegt uit Lamswaarde. Het vijf manschap - de burgemeester, drie wethouders en de gemeen tesecretaris - bracht namens Hare Majesteit de Koningin de 'overvallenen' een koninklijke onderscheiding en deed daar namens de gemeente een bos bloemen bij. Mevrouw Van den Berghen zet zich al ruim twintig jaar in voor diverse hulporganisaties. Ze zit in afdelingsbesturen van de EHBO-Kloosterzande, het Ro de Kruis Hontenisse en de Hart stichting Oost-Zeeuws-Vlaan deren. Daarnaast is ze sinds 1980 ook actief als instructrice en opleidster bij de EHBO en de rampenbestrijding van het Ro de Kruis. Het had overigens weinig gescheeld of de onder scheiding was - gisteren althans - aan de neus van Van den Berghen voorbijgegaan. Ze keerde echter net op tijd terug van vakantie om het onver wachte bezoek te verwelkomen. Evenals mevrouw Van den Berghen werden De Koek en Leenknegt lid in de Orde van Oranje-Nassau. Beide heren hebben zich vele jaren lang in gezet voor de viering van de ver jaardag van de koningin. Behal ve voor het Koninginnedagfeest zorgde Leenknegt vroeger ook voor de jaarlijkse viering van de bevrijdingsdag en het Sinter klaasfeest in Lamswaarde. Daarnaast was hij tientallen ja ren het aanspreekpunt voor de vakvereniging, eerst de Bouw en Houtbond NKV, later de FNV. Leenknegt is bovendien één van de drijvende krachten van de Corneliusparochie in Lams waarde. Voor zijn kerkelijke vrijwilligerswerk ontving hij eerder dit jaar al de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Carnaval De Koek rijdt vandaag voor de laatste keer alle Oranjefestivi teiten af als voorzitter van het Oranjecomité Kloosterzande. Hij blijft wel lid van het comité maar wil de hamer aan een jon ger iemand overdragen. De Koek is niet alleen op 30 april in voor een feestje, maar bemoeide zich de afgelopen decennia ook met de organisatie van het car naval in Kloosterzande en Osse- nisse en met de Molenstraat feesten. Daarnaast verrichtte hij verschillende taken in het parochiebestuur. De Koek ver overde vorige maand, na een pe riode hoofdingeland bij het Hulster Ambacht geweest te zijn, op overtuigende wijze een H. Willaert. het dagelijks bestuur van de Clingse Hengelaarsvereniging. Vanaf het begin als penning meester, drie jaar tevens als se cretaris en de laatste veertien jaar als voorzitter-penning- meester. Muziekvereniging De Koster fietst al 31 jaar mee tijdens de tochten van het Wie- Iercomité Graauw. Tijdens de vergaderingen van het comité zorgt hij telkens dat er keurige notulen van het besprokene worden gemaakt. Naast zijn sportieve wielerhobby is De Koster al 32 actief in de plaatse lijke muziekvereniging: Fanfa re Nooit Gedacht Graauw. Als muzikant én penningmees ter leverde hij een 'bepalende bijdrage aan de opbouw en con tinuering van de vereniging', stelde de burgemeester tijdens een korte huldigingsplechtig heid in een Hulster etablisse ment. De Koster besteedt vooral veel tijd en aandacht aan de jeugdleden. Door jongeren steeds wat bij te leren en hen te stimuleren bij het uitoefenen van hun muzikale hobby blijft de dorpsfanfare vitaal en leven- dig. zetel voor de categorie ingezete nen in het algemeen bestuur van het nieuwe Waterschap Zeeuws-Vlaanderen T. Leenknegt. J. S. Huigh (r) en F. C. M. Thomaes met hun onderscheiding. foto Peter Nicolai De dames Smet (1) en Vermeersen met hun onderscheiding. foto Charles Strijd Burgemeester De Graaf feliciteert H. Cijsouw. foto Charles Strijd Eugene Rijckaert bedankt Hollanders en Belgen voor zijn onderscheiding en zet uitbundig het Bollen lied in. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 58