Hulst haalt bezem door stadshart PZC PZC Leraar Hulster school wint prijs met lesplan over fototechnieken Raad Terneuzen aarzelend akkoord met bouwer theater Schippersinternaat viert jubileumfeest Rechtbank behandelt bezwaar Zuid Chemie tegen appartementen Gemeente presenteert plan voor verbeteringen a 55 miljoen gulden zeeland 19 I \aQe vrijdag 30 april 1999 door Joost Bosman TERNEUZEN - Aannemer BAM Bredero mag het nieuwe theater in Terneuzen bouwen. Murw van de maandenlange discussies ging de Terneuzense gemeenteraad gisteravond schoorvoetend akkoord met een ontwikkelingsovereen komst met de aannemer. De fracties van GPV/RPF, SGP, D66 en Groen Links bleven fa liekant tegen. Het CDA toonde zich aanvankelijk nog steeds behoorlijk kritisch, maar gaf uiteindelijk toch zonder noe menswaardige slag of stoot zijn goedkeuring. Als alles meezit, wordt aan het eind van dit jaar met de bouw begonnen. CD A-raadslid C. de Mol-Mar- cusse zei niet 'spontaan ak koord' te kunnen gaan met het theatervoorstel dat er lag (kos ten ruim 22 miljoen gulden bouwkosten en 1,3 miljoen per jaar voor de exploitatie). Ze had dat wel kunnen doen voor de eerste variant Twijnstra Gudde, waarin het theater 17 miljoen zou kosten. Ook wilde De Mol voor de presentatie van het theaterplan duidelijkheid over de locatie van coffeeshop Checkpoint, die aanvankelijk op het theaterplein zou worden gevestigd. Dat idee werd later geschrapt, en er wordt nu ge zocht naar een andere plaats voor Checkpoint. D66-raadslid P. van Nieuwen- huijzen sprak van een 'blanco cheque'. „U heeft niet eens de moed om uw plannen te laten toetsen door een onafhankelij ke commissie zoals de Vereni ging van directeuren van schouwburgen en concertzalen om als aanbeveling van uw be leid te laten dienen." Fractievoorzitter van de WD, W. de Zeeuw, vroeg zich af of de planning van eind 1999 haal baar is, in verband met de pro cedures die nog moeten word en doorlopen. Ook was hij er nog niet gerust op dat een eventueel juridisch conflict met een an dere kandidaat-bouwer HBM Amstelland ten gunste van de gemeente zal uitpakken. Schadeclaim De aannemerscombinatie dreigt met een schadeclaim van bijna 2,5 miljoen gulden, omdat ze vindt dat Terneuzen niet de juiste aanbestedingsd- procedure voor de bouw van het theater heeft gevolgd. SGP-raadslid C. van Burg deelde de zorg van De Zeeuw. Wat betreft de procedures ant woordde wethouder K. van der Hoofd dat er al veel voorwerk is gedaan. Burgemeester R. Barbé sprak andermaal zijn vertrouwen uit in een goede afloop van het conflict met Amstelland.On ze juristen hebben gezegd dat Amstelland geen poot heeft om op te staan. Daar vertrouwen we dan maar op." De gemeente verzendt overigens vandaag (vrijdag) een brief aan de aan nemerscombinatie om dat dui delijk te maken. door Barend Pelgrim HULST - De binnenstad van Hulst krijgt een geheel ander aanzien. Donderdagavond werd in de raadzaal van het ge meentehuis een project van 55 miljoen gulden gepresenteerd. Het is de bedoeling dat de noordwestelijke hoek van het centrum, het gebied Dubbele Poort, Bierkaaistraat en 's Gra venhofplein een aantrekkelijk winkel-, kantoor- en woonge bied wordt, met onder het 's Gravenhofplein een parkeerga rage met ruim driehonderd plaatsen. Projectontwikkelaar BAM Vastgoed, het stedebouwkundig onderzoeksbureau RBOI en de gemeente Hulst hebben een ge zamenlijk plan ontwikkeld voor de totale omgeving van de Bier kaaistraat. Volgens de tekenin gen van BAM verdwijnt de Vers passage van de kop van die winkelstraat en komen tegen over de Dubbele Poort totaal nieuwe panden met boven ap partementen en aan de straat winkel- of kantoorruimtes. Ver der wordt het postkantoor ge- sloopt of ingrijpend verbouwd, krijgt de Keldermanspoort na I restauratie te maken met hore- ca-invulling en zullen op het 's Gravenhofplein vele pandjes en winkels verrijzen. Verder dient volgens het bureau het verou derde winkelcentrum aan de Vismarkt, met daarin onder meer het Hof van Vlaanderen en de Zeeman-filiaal, te verdwij nen. Er komt een nieuw winkel- Veel animo voor verbeteringsplan voor woningen RETRANCHEMENT - Het wo ningverbeteringsproject voor Retranchement en Terhofstede slaat aan. Zo'n vijftien eigena ren van woningen in deze ker nen hebben zich bij de Bouw- winkel Zeeland gemeld voor een subsidie om hun huis op te knappen of aan te passen. De subsidie kan oplopen tot 35.000 gulden per woning. De j gemeente Sluis-Aardenburg riep vorig jaar een extra subsdieregeling in het leven om te stimuleren dat jaarlijks een zevental woningen werd opge knapt en daarmee het tweede I woningbezit kon worden terug- I gedrongen. Voor het opknappen van het casco is 25.000 gulden beschik baar. Mensen die hun huis ge schikt willen maken voor bewo ning door ouderen, kunnen een i bijdrage van maximaal tiendui zend gulden krijgen. Volgens W. Kooiman van de Bouwwinkel Zeeland laat de regeling on danks het succes tot nu toe, nog ruimte over voor nieuwe aan- vragen. De gemeente overweegt I om het project uit te breiden naar de andere kernen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl straatje vanaf de kruising Vis- markt-Overdamstraat dat in een halve ovaal uitmondt tegen over de locatie postkantoor. Supermarkt Stedebouwkundig onderzoek heeft uitgewezen dat er in het centrum van Hulst extra ruimte is voor zo'n twaalfduizend vier kante meter winkeloppervlak en detailhandel. Wat betreft su permarkten blijkt de consu ment nauwelijks behoefte te door René van Stee TERNEUZEN - Op schip- persinternaat Koningin Juliana in Terneuzen is gisteren het startsein gegeven voor de fees telijkheden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan. Het was trouwens driedubbel feest aan de Van Steenbergenlaan, want tegelijkertijd nam ook on- derhoudsman Teus de Groot na Hondenontbijt AXEL - Net als de Axelse win keliers doet de ambulante han del zaterdag 1 mei mee aan de jaarlijkse Kriekendag. Tussen 8.30 en 10.00 uur zullen de kooplieden bij wie het in hun kraam te pas komt een ontbijt serveren. Bij de dierenhandel kan bijvoorbeeld de hond des huizes bijvoorbeeld een ontbijt genieten, terwijl bij de groen ten- en fruitkrameq een glas verse sinaasappelsap kan wor den genuttigd. hebben aan meer. Alleen de Al- bert Heijn wordt vergroot met achthonderd vierkante meter, maar daarmee is de koek voor supermarktexploitanten in Hulst op. RBOI-woordvoerder G. Veld kamp meent dat het ambitieuze plan zowel technisch als finan cieel haalbaar is. Zijn bedrijf heeft berekend dat alle aan- en verkoop van vastgoed zeker winstgevend is. Het BAM-plan bestaat uit vijf onderdelen: 24 jaar afscheid. Hij kreeg van adjunct-directrice M. IJben alle lof toegezwaaid. Bovendien werd een speelwerktuig voor de kinderen onthuld. Een ingeni euze maquette met vaarwegen en sluizen erin, waarmee de pu pillen van het internaat met mo delbootjes het werk van hun ou ders kunnen nabootsen. Opvallend in het vaarplan zijn de herkenbare elementen uit het Terneuzense sluizencomplex. Als eerbetoon voor zijn vele ver diensten werd het vaarplan door het hoofd van de Sluis- dienst Terneuzen, G. Neve, ge doopt in het 'Teus de Groot complex'. Het jubileum wordt gevierd on der het motto 'Internaat Konin gin Juliana 40 jaar jong'. Een duidelijke verwijzing naar de onzekere periode waarmee de Nederlandse schippersinterna- ten te maken krijgen als gevolg van mogelijke bezuinigingen. Perikelen waar K. Abbing, voorzitter van het bestuur van Stichting Hervormde Interna ten voor Schippersjeugd, tij sloop van de panden tegenover de Dubbele Poort en nieuw bouw (kosten: 4,4 ton), uitkopen en sloop van de Verspassage (kosten: 1,1 miljoen), opzetten van horeca aan de Kelder manspoort (opbrengst 8,4 ton) en anders invullen van de loca tie postkantoor (levert 6 ton op). De hoofdmoot, ontwikkeling van woningen en bedrijvigheid op het 's Gravenhofplein moet uiteindelijk 4,5 miljoen in het laatje brengen. Met die op- dens zijn toespraak logischer wijze niet omheen kon. Na de inluiding van het jubileumjaar bood Abbing namens het be stuur alle personeelsleden en pupillen een cadeau aan. Voor iedereen was er een blauw T-shirt met een ontwerp van het brengst wordt een deel de aan leg van een parkeergarage van 11 miljoen bekostigd. Wethou der W. Kayser van ruimtelijke ordening rekende de aanwezi gen voor dat door middel van parkeergelden de ondergrondse garage tegen 2010 winstgevend zal zijn. Alles of niets De eerste opzet van het project wordt in mei in een voorstel ge presenteerd aan de gemeente jubileumlogo door pupil Selma Smedeman. Ook werd voor de gelegenheid door de medewer kers en de kinderen het jubile umlied ten gehore gebracht. Daarna werden onder luid ap plaus ballonnen opgelaten. Op 4 september wordt het hoog- ■r^ad. Het bureau BAM denkt acht maanden nodig te hebben voor de verdere uitwerking van bet plan, zodat begin 2000 dui delijk is wat er precies gaat ge beuren in het centrum van Hulst. De gemeente rekent er op dat de werkzaamheden in 2002 zijn afgerond. De plannenma kers benadrukten echter dat het om een alles-of-niets project gaat: het is financieel niet haal baar om slechts gedeelten uit te voeren. tepunt van de festiviteiten ge vierd. Voor die gelegenheid wordt op het binnenplein van het internaat een grote tent neergezet waarin een rock 'n rollfeest wordt georganiseerd. Vanzelfsprekend met vooral muziek uit 1959. door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - De rechtbank in Middelburg heeft zich don derdag gebogen over een ver zoek van Zuid Chemie om de bouwvergunning voor achttien appartementen op het Kanaal eiland in Sas van Gent te schor sen. De kunstmestfabriek vreest voor extra klachten over geur- overlast en wil daarom dat de vergunning van het Terneuzen se aannemingsbedrijf Van der Poel wordt vernietigd. De uit spraak van de rechter is van groot belang voor de gemeente, omdat deze de toekomstige in vulling van het Kanaaleiland bepaalt. Behalve het omstreden complex is het de bedoeling dat er op termijn nog een apparte mentengebouw en enkele bun galows worden neergezet. De locatie aan de Prinsenka- de/Sportkade is zowat de enige grond die de gemeente nog voor woningbouw beschikbaar heeft. Dat belang hebben ook de ande re partijen. Daarom stonden donderdag in de zitting niet al leen de gemeente en Zuid Che mie tegenover elkaar, maar brachten ook de advocaten van de provincie en het bouwbedrijf hun standpunten naar voren. Burgemeester J. Lonink van Sas van Gent en ambtenaar P. Claeys denken dat de gemeente sterk staat, omdat Zuid Chemie zich in hun ogen ten onrechte Sloopvergunning watertoren aangevraagd TERNEUZEN - De sloopver gunning voor de watertoren aan de Scheldekade in Terneuzen is aangevraagd. Dat heeft wethouder K. van der Hoofd (ruimtelijke ordening) donderdagavond bevestigd. Op dinsdag 11 mei wordt in het stadhuis een informatiebijeen komst gehouden. Aannemers- bedrij f Van der Poel presenteert dan de plannen voor de bouw van een woontoren op de plaats waar nu de watertoren staat. Ook de omwonenden en de ac tiegroep voor het behoud van de watertoren kunnen dan hun me ning geven. Tevens worden de plannen toegelicht voor de in richting van de omgeving rond om de te bouwen woontoren. beroept op het plan van aanpak voor de Kanaalzone en richtlij nen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten over een risicocontour van zevenhon derd meter. In het plan van aan pak staat volgens Lonink onom wonden dat Sas van Gent nieuwbouw mag plegen op af- rondings- en inbreilocaties. De industrie mag wel uitbreiden, maar niet meer geuroverlast veroorzaken. De richtlijn van zevenhonderd meter geldt vol gens hem slechts voor nieuwe bedrijven en niet voor bestaan de. Troef Een belangrijke troef noemt Lo nink ook het feit dat Zuid Che mie destijds geen bezwaar heeft gemaakt tegen de vaststelling van de structuurvisie voor Sas van Gent. Ook hierin stond de mogelijkheid van woningbouw al. Mocht rechtbankpresident T. Damsteegt in het voordeel van Zuid Chemie beslissen, dan is het risico geheel voor de aanne mer, geeft Lonink aan. Dan kan het misschien nog wel anderhalf jaar duren voordat de bouw als nog kan beginnen. De gemeente wacht in elk geval de uitspraak maandag af, voor dat zij begint met de grond werkzaamheden en de officiële overdracht van de grond van Domeinen. De commissie be zwaar- en beroepschriften van de gemeente moet zich nog over de kwestie uitspreken. Tegen deze beslissing is opnieuw be roep bij de rechtbank mogelijk. (Advertentie) Kosovo-loop brengt 31 mille op TERNE UZEN - De sponsorloop die de scholieren en docenten van de middelbare scholen en het ROC in Terneuzen vorige week vrijdag hebben gelopen voor de vluchtelingen uit Koso vo, heeft ruim 31.000 gulden opgebracht. Donderdag werd de cheque overhandigd aan wethouder P. Hamelmck van sport zaken. „Ik had vooraf voorzichtig gerekend op zo'n tien- tot vijftienduizend gulden", erkende hij eerlijk. „Maar hiervan sta ik werkelijk perplex.De gemeente voegt 2500 gulden toe aan het bedrag. Het totaal wordt overgemaakt op gironum mer 555. Hamelinck complimenteerde de leerlingen. „Het is een geweldig initiatief, dat nooit zou werken als het niet was aangeslagen. Maar jullie hebben het collectief omarmd." Politie sluit dronken cafégast in TERNEUZEN - Een 35-jarige Temeuzenaar is woensdag nacht aangehouden in een café in de Nieuwstraat in Terneu zen wegens verstoring van de openbare orde. De man was dronken en weigerde het café te verlaten. Toen de politie ter plaatse kwam, beledigde hij de agenten en maakte obscene gebaren in hun richting. De man is ter ontnuchtering ingeslo ten. Wethouder Sas licht tekort toe Ed van den Bergen temidden van zijn leerlingen met de cheque die hij won in de landelijke prijsvraag voor een technische les. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim HULST - Met een fraai vormgegeven lesplan over fotografie heeft Ed van den Bergen, leraar aan de openbare ba sisschool De Reijnaerl in Hulst, een hoofdprijs gewonnen in een wedstrijd van de werkgeversorganisatie VNO- NCW. De verenigde ondernemers had den een landelijke prijsvraag uitge schreven voor leraren en aspirant-do- centen met de opdracht een technische les te ontwerpen. In de categorie basis school-bovenbouw sleepte Van den Bergen de hoofdprijs, een reischeque van 2.500 gulden, in de wacht. De VNO-NCW had opgeroepen tot de wedstrijd om te onderstrepen dat ze zich zorgen maken over het gebrek aan technisch personeel. Voorzitter J. Blan ker! vindt dat er een groot probleem is dat steeds ernstiger dreigt te worden. „Het aantal leerlingen en studenten dat voor een technische of exacte opleiding kiest, is zorgwekkend, dat wordt ook onderkend door de politiek en het mi nisterie van Onderwijs. Er is echt spra ke van een flessenhals. En met deze één malige wedstrijd laten we zien dat er zorgen zijn, maar ook dat we willen sti muleren dat techniek geïntegreerd wordt in het onderwijs. Kijk, wanneer een interesse voor technische zaken la tent aanwezig is bij eén kind, maar het komt er niet mee in aanraking, dan wordt die gave niet ontwikkeld. Dat as pect blijft dan onbenut." Blankert rept van een zogenaamd meerjarig probleem. „Het tekort, dat gebrek aan kennis sluipt er in. Daarom zijn er ook drie prijscategorieën binnen Een technische les, voor boven- en on derbouw van het basisonderwijs én voor PABO-studenten. Het lesproject van Ed van den Bergen,is uitstekend toepasbaar in lessen en binnen het vak gebied is er sprake van contact met het bedrijfsleven. Dat zijn belangrijke din gen." Techniek Winnaar Van den Bergen onderschrijft de mening van het VNO-NCB. „Ik ben helemaal geen techneut, maar het is be langrijk dat ook andere talenten dan al leen rekenvaardigheid of taalkennis gemotiveerd worden binnen het onder wijs. Techniek is iets wat móet worden ingevoerd, alleen wat lastig is: hoe or ganiseer je het? Ik heb bijvoorbeeld een circuitmodel opgezet, verspreid over zes weken, waarbij de kinderen boren, solderen, taart bakken, glas graveren. En de leerlingen voelen zich serieus ge nomen, want met een soldeerbout of een boormachine in de hand staan is een hele verantwoordelijkheid." Over de fotografieles die hij als leraar op papier heeft gezet, raakt hij als ge passioneerd amateurfotograaf nauwe lijks uitgepraat. „Fototechniek is iets prachtigs. Je ervaart dan de techniek als een bondgenoot en die is dan geen doel op zich, maar een middel. Daar naast prikkel je de nieuwsgierigheid van de kinderen. Als je laat zien wat lichtbreking is, of fotowerking, dat iets verandert onder invloed van licht, dat is tastbaar. Er blijkt dan dat er leerlin gen zijn die geprikkeld raken. Dat vind ik heel mooi." En waar gaat de reis naartoe? „Ach, ik ben verslingerd aan New York. Maar of het er van komt, dat weet ik niet hoor." SAS VAN GENT - Wethouder P. Bertram van Sas van Gent zal in de eerstvolgende commissievergadering financiën ophel dering geven over het ontstane tekort van tweeënhalve ton op de jaarrekening 1998. Hij reageerde daarmee donderdag avond op vragen van R. de Meijer (PvdA) naar de oorzaken van de tekorten. De fractie toonde zich onaangenaam verrast door de mededeling dat Sas van Gent er financieel slecht voor staat, vooral omdat de wethouder eerder had meegedeeld nog een overschot van drie ton te verwachten. F. van Hulle van GGS struikelde voornamelijk over de uitlatingen van Bert ram in de pers. Hij vond dat de wethouder in het vervolg voor zichtiger moest zijn met dergelijke uitspraken, voordat de raad was geïnformeerd. GPV Axel tegen outletcentrum Sas AXEL - Axel en andere Zeeuws-Vlaamse gemeenten en orga nisaties moeten er alles aan doen om vestiging van een outlet centrum in buurgemeente Sas van Gent te voorkomen. De regionale detailhandel zou door de komst van een groot uit verkoopcentrum totaal worden ontwricht. Dat zei GPV'er - en middenstander - D. Oggel donderdag tijdens de rondvraag in de Axelse gemeenteraadsvergadering. Oggel haalde Britse onderzoeken en het standpunt van middenstandsorganisatie MKB aan, om zijn pleidooi tegen vestiging van een groot uit verkoopcentrum voor merkartikelen te staven. Raadsvoorzitter, wethouder A van Waes, kon en wilde geen antwoord geven op het betoog van de GPV'er. Hij stelde voor het onderwerp op de agenda te zetten van de volgende verga dering van de commissie VROM. Oggel ging daarmee ak koord. Gift voor Roemeense vondelingen HULST - De serviceclub Inner Wheel Zeeuwsch Vlaanderen, partners van de Rotarians, heeft met verschillende acties 9650 gulden bij eengebracht voor de opvoeding van Roemeen se vondelingen. Het bedrag is door de organisatie Bilance, de vroegere katholieke ontwikkelingsorganisatie Vastenactie- /Cebemo, verdubbeld. Inner Wheel hield het afgelopen jaar verschillende inzamelingsacties zoals een Amerikaanse vei ling voor de 28-jarige maatschappelijk werkster Corina Ga- ba. Zij zorgt met beperkte middelen voor kinderen die in Roe menië te vondeling worden gelegd. Ondanks tegenwerking van autoriteiten zorgt Gaba voor huisvesting en adoptie van zoveel mogelijk kinderen. De gloednieuwe maquette met vaarwegen, bootjes en s meteen uitgeprobeerd. :en wordt door de pupillen van het internaat foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55