Zwaaien tussen de schoolbankjes Spannende tijden voor Pankow PZC Rekenmachines maken overuren bij zorgenkindje DFS sport vrijdag 30 april 1999 s 31 tussen burgh en bru zsc vooruitzicht Spits van Ouwerkerk hoopt op nacompetitie en milde straf na rode kaart Met zijn lengte (1 meter en 23 centimeter) en gewicht (21 kilogram) behoort Anthony van Assche tot de kleinsten van zijn leeftijd. foto Charles Strijd Turner Anthony van Assche (10) gaat opgewekt door het leven door Peter van Kouteren SAS VAN GENT - Anthony van Assche is nog maar tien jaar, maar al aan zijn vierde seizoen in de nationale turnse- lectie bezig. De jonge gymnast uit Sas van Gent reist dagelijks naar Rotter dam. om daar een bijna vier uur duren de centrale training te volgen. Elke keer weer kijkt hij uit naar het moment dat zijn ouders hem omstreeks kwart voor drie uit school ophalen. Zijn doelstel ling ligt verschrikkelijk ver weg. Als hij op achttienjarige leeftijd eenmaal de jeugdrangen mag verlaten, wil de ta lenvolle Sassenaar tot de absolute top doordringen. Het klinkt vastberaden uit de mond van een kereltje van tien jaar, dat opgewekt door het leven gaat en makkelijk pra tend zijn relaas doet. Met zijn lengte (1 meter en 23 centimeter) en gewicht (21 kilogram) behoort hij tot de kleinsten van zijn leeftijd. Anthony van Assche moet er maar eens om lachen en kan er absoluut niet mee zitten. Hij eet veel, slaapt goed en lijkt in het beoefenen van topsport een uitlaatklep te hebben gevonden, die - als prettige bijkomstig heid - als een rem op zijn bruisende energie werkt. „Stilzitten is voor An thony heel moeilijk'", weet zijn moeder Christine, die weet dat in huis geen meubelstuk veilig is en als het even kan als gymtoestel wordt gebruikt. Antho ny: „Als de meester het niet ziet. zwaai ik wel eens tussen twee bankjes in de klas." Het is allemaal niks vergeleken bij de kunsten en fratsen die hij op jongere leeftijd uithaalde. Hij was piepklein, toen hij zijn juf tijdens de kleutergym met gewaagde oefeningen op de zenu wen werkte. „We moesten allemaal zulke makkelij ke dingen doen, dat ik er eigenlijk helemaal niks aan vond", ver telt hij. De kleine durfal kreeg het voor elkaar om één keer in de week onder deskundige leiding bij THOR mee te trainen, maar wilde al snel veel meer. Uiteindelijk zwichtte trainer Bennie Vermandei (die zelf ooit Nederlands kampioen was) voor zijn smeekbedes en mocht Anthony twee keer per week een uur trainen. „Maar die andere kin deren mochten allemaal twee uur per keer trainen", weet hij nog. Vriendjes Nadat hij zijn debuut had gemaakt op het Nederlands kampioenschap, kwam zijn loopbaan in een stroomversnelling. ..Hij werd onverwacht zesde en de bondstrainer had hem bezig gezien", zegt zijn moeder. „Om zijn techniek te verfijnen, mocht hij in het weekend naar de centrale trainingen komen." Daar ging voor de jonge Zeeuws-Vla ming een wereld open. „We trainden drie uur per keer en ik vond het gelijk heel leuk. Nu train ik vijf en heel soms zes keer in de week. 's Woensdagsmid dags ben ik vrij en kan ik met mijn vriendjes spelen." „Om elke dag op tijd in Rotterdam te kunnen zijn, mag ik eerder van school weg. Het is op school zo gepland, dat el ke dag het laatste halfuur iets leuks wordt gedaan. Soms vind ik dat wel eens jammer, maar trainen is echt heel leuk. In de auto begin ik eerst te eten. Een appel, sinaasappel, banaan, drui ven, kiwi en een komkommer. Soms eet ik nog kaas met tomaat, 's Ochtends eet ik één of twee boterhammen en tus sen de middag eet ik altijd warm. In de auto maak of leer ik mijn huiswerk. Soms is het niet zo netjes geschreven natuurlijk, maar dan zeg ik tegen de juf dat ik in de auto heb gewerkt. Als we klaar zijn met trainen, doe ik na het douchen een joggingspak aan. Daaima ga ik in de gordel op de achterbank lig gen en val ik in slaap. Als mijn vader me thuis uit de auto tilt, word ik meestal wakker." Dat is een vaste gewoonte wanneer hij iets nieuws heeft opgestoken. Reus, los- zon, gienger, tkatchev en moystemmen zijn termen, die hij zo uit zijn mouw schudt en leuke oefenstof vindt,Ik heb al heel veel geleerd, maar moet nog veel beter worden", beseft hij. „Ik droom er niet echt van, maar denk wel eens aan het Jeugd EK in 2004 en de Olympische Spelen van 2008Daar zou ik heel graag bij willen zijn." Gevaarlijk Voor Rob Stout, bondstrainer, staat het vast dat die doelstelling haalbaar moet zijn. „Hoewel het heel gevaarlijk is om in de toekomst te kijken. Bij de bond is maar weinig geld. Zijn toekomst hangt helemaal af van de goodwill in Zeeland. Maar hij heeft absoluut mogelijkheden om op het EK voor jeugd tot achttien j aar te gaan scoren. Dat is maar een tus sendoel. Het is een heel lange weg tot seniorenturner. Maar als hij zich zó blijft ontwikkelen, dan heeft hij een kans om echt mee te doen. En dan be doel ik niet zo maar erb i j z i j nmaar echt meedoen. Mevo-trainer Nico Schoute is tevreden met de zevende plaats. „Ik vi nd dat deze j onge groep het voor zo 'n eerste j aar niet slecht gedaan heeft." foto Marijke Folkertsma door Ben Hameeteman ZIERIKZEE - De meeste Schouwse voetbalclubs treden komend weekeinde voor de laatste keer binnen de lijnen. Voor de een, zoals het in degra datienood verkerende DFS, hangt alles nog af van deze laat ste ronde; een ander staat daar entegen veilig en heeft niets meer te winnen of te verliezen. De geplande wedstrijden in de vierde klasse van Brouwersha ven (tegen DSE) en Duiveland (tegen Chrislandia) zijn naar zaterdag 8 mei doorgeschoven. Dit in verband met een dreigen de competitievervalsing, omdat kampioenskandidaat ZPR nog altijd een tweetal wedstrijden dient in te halen. Voor WIK, dat het voorbije sei zoen niet altijd even lekker draaide, staat morgen de laatste competitiewedstrijd op het pro gramma. De elf van trainer Joost van de Griek ontvangen thuis opponent GPC. De heen wedstrijd enkele maanden gele den was een walk-over voor het team uit Kerkwerve1 - 6 Van de Griek verwacht zaterdag een geheel andere wedstrijd, omdat de samenstelling van de bezoekers behoorlijk is veran derd. Toch voelt Van de Griek zich gedwongen te winnen. „Als wij winnen en Bevelanders en Colijnsplaatse Boys laten pun ten liggen, zouden we nog in de nacompetitie terecht kunnen komen Dan moeten we zelf wel winnen natuurlijk." DFS Bij DFS maken de rekenmachi nes overuren. Lijfsbehoud in de derde klasse hangt geheel af van de resultaten van de naaste con currentie. „En wij moeten za terdag gewoon Wemeldinge verslaan. En als we inderdaad degraderen, moeten we dat ons zelf aanrekenen. Wij hebben het zelf zover laten komen. Eigen schuld, dikke bult", aldus de realistische trainer Marcel de Nijs. Tegen het bezoekende We meldinge kan De Nijs wel reke nen op de aanwezigheid van een complete selectie. „Nu maar ho pen dat ze gemotiveerd genoeg zijn voor die laatste wedstrijd." Voor de Zwaluwen Stormvogels Combinatie uit Scharendijke staat er komend weekeinde niets meer op het spel. De laatste competitiewedstrijd, uit bij Krabbendijke, wordt met open vizier tegemoet getreden. Trai ner Edwin Kriens: „We zullen deze wedstrijd lekker uitspelen en proberen om geen averij meer op te lopen. Daarna gaan we ge zellig met zijn allen uit eten.De thuiswedstrijd t-egen Krabben dijke werd door ZSC met 2-5 verloren. „Krabbendijke heeft een jonge goede ploeg", weet Kriens. Mevo Terwijl sommige streekgenoten week in, week uit hun wedstrij den zagen afgelast, is Mevo dat dit seizoen slechts één keer overkomen. Morgen wordt daarom geheel volgens het pro gramma het laatste competitie duel afgewerkt, uit bij Stave- nisse. Hoewel alles niet altijd geheel naar wens van trainer Nico Schoute verliep het voor bijeseizoen, toont hij zich tevre den met de uiteindelijke zeven de plaats. „De doelstelling was om vierde te eindigen, maar toch vind ik dat deze jonge groep het voor zo'n eerste jaar niet slecht gedaan heeft." Schoute richt zijn blik al op het komende seizoen, waarin hij op enige versterking in de voorhoe de hoopt. „We zijn wel bezig, maar ik zeg nog niets. We heb ben voorhoedespelers nodig, omdat we nu te weinig spitsen hebben." Zierikzee Ook voor Zierikzee staat ko mende zondag de laatste ont moeting van het seizoen op het programma. De rood-zwarten moeten op bezoek bij Rood Wit. Hangende spits John van der Have weet dat deze tegenstan der een goed georganiseerde ploeg heeft. „Ik verwacht dat het een zwrare partij gaat wor den, want Rood Wit kan nog een periode pakken, dus ze zullen er wel voor gaan." Na de promotie van vorig jaar is Van der Have tevreden over het eerste optreden van Zierikzee in de derde klasse. Volgens hem biedt dit goede vooruitzichten voor het komende seizoen. „Voor volgend jaar verwacht ik dat we nog meer zullen groeien en ook een woordje mee zullen gaan spreken aan de top", aldus de 31-jarige voetballer, die na volgend seizoen in een lager elf tal wil gaan spelen. Renesse Na een dramatisch verlopen sei zoen moet het naar de zesde klasse gedegradeerde Renesse zondag naar Lepelstraatse Boys voor de laatste competitiewed strijd. Vanwege een jeugdkamp zullen diverse selectiespelers er niet bij zijn. Verder probeert trainer Nico Kind met opzet en kele andere voetballers uit de wind te houden door ze niet op te stellen. „Zondag is toch meer een formaliteit. Jongens die te gen een schorsing aanzitten of zo, neem ik niet mee. Dan speel ik zelf wel een gedeelte mee", al dus Kind, die volgend jaar wordt opgevolgd door Cees van Dijk en er zelf een jaartje tus senuit gaat. Dreischor Ook Dreischor treedt zondag voor de laatste keer dit seizoen aan. Tegenstander is subtopper Terhole. dat op bezoek komt. Oefenmeester Toine Tiggelman wil zich graag revancheren voor de 5-2-nederlaag die tijdens de eerste ontmoeting geleden werd. Daarmee hoopt hij uitein delijk op de zevende plaats in de eindrangschikking terecht te komen. Het liefst blikt Tiggelman alvast vooruit naar het volgende sei zoen, wanneer zich versterking aandient in de personen van Luc Heijboer, J an Witte en Marcel de Vlieger. „We zijn ook nog bezig met Ronald van Dongen van Zonnemaii'e", laat Tiggelman weten. Neffen d'Eule opnieuw tegen ZV Haamstede 1 in bekerfinale BURGH-HAAMSTEDE - Op donderdag 6 mei wordt in 1 Sport- en Recreatiecentrum Burgh-Haamstede de bekerfi nale voor zaalvoetbalteams ge houden. De eindstrijd gaat tus sen ZV Haamstede en Neffen d'Eule. Ook vorig jaar stonden beide teams tijdens de beslis sing tegenover elkaar. Toen kwam ZV Haamstede in het be zit van de fel begeerde beker. Peter Otte van Neffen d'Eule hoopt nu eindelijk eens de beker mee naar huis te mogen nemen. Het team dat in de competitie j altijd lekker meedoet, heeft nog 1 nooit een bekerfinale gewon- nen. „Vorig jaar werden we r kampioen, maar verloren we de bekerfinale van Haamstede. Dit J jaar gaan we opnieuw proberen de finale te winnen. Ik verwacht overigens wel dat Haamstede j weer in de sterkst mogelijke op- j stelling zal spelen. Dat deden ze vorig jaar ook", aldus Otte, die zelf meestal in de verdediging j speelt. De oprichter van zaalvoetbal- vereniging Haamstede, Kees Dijkman, heeft zijn twijfels over de goede afloop van de be- kerfinale voor zijn ploeg. Hoe- i wel de beker beide voorgaande seizoenen in het bezit kwam van Haamstede, heeft hij nu zijn be denkingen: „Neffen d'Eule doet het dit jaar beter dan wij het doen. Zij staan nu tweede, wij pas vierde. Wij hebben het afgelopen seizoen in te veel verschillende samenstellingen gespeeld. Ik verwacht dan ook dat we het donderdag moeilijk zullen krijgen." Barrage nodig voor beslissing in damtitelstrijd ZIERIKZEE - De onderlinge competitie van damclub Zierik zee zal worden beslist door een barrage tussen Chris van der Wielen en Cor Boot. Van der Wielen kwam na een ge lijk opgaande partij remise overeen met Jos de Wild. Omdat Boot zijn partij tegen Rinus van der Wielen had gewonnen, ein digden de twee koplopers gelij k Als enige dammer van Zierikzee heeft Boot ook de halve finale van de bekerstrijd tussen spe lers van Goes en Zierikzee be reikt. Hij versloeg Jan Sonnevy- le. door Klaas Verspoor OUWERKERK - Ouwerkerk speelde donderdagavond de voorlaatste wedstrijd van het seizoen. Zondagmiddag wacht op Sportpark 't Eultje het laat ste duel van wat voor de club een loodzwaar seizoen is gebleken. Of Joeri Pankow dan in het veld staat, is nog maar de vraag. De 1 aanvaller wacht op wat komen gaat. Op zondag 18 april speelde Ou- je werkerk thuis tegen hekken- rs sluiter Welberg. De ploeg van trainer Jakkoo Brouwer won 4- "1, maar verloor Joeri Pankow. Ie De aanvaller kreeg de rode 3_ kaart voorgeschoteld nadat hij verhaal was gaan halen bij een tegenstander die hem onrecht j_ aandeed. „Hij sloeg met zijn el- leboog in mijn gezicht en riep ook nog 'komediant' tegen me. Ik stond op en gaf hem een duw. Meer niet. Ik kreeg rood en mijn tegenstander helemaal niks", J haalt Pankow het voorval terug in zijn gedachten. Op het wed- strijdformulier stond het ver- g"jP aangemerkt als 'slaan naar tegenstander'. Het was een ongelukkig voorval met wellicht voor Ouwerkerk en j Joeri Pankow kwalijke gevol- n §en- Pankow: „Ik voetbal al n twintig jaar en ben nog nooit uit het veld gestuurd. Ik vond het wel triest, maar of ik er spijt van heb? Van wat? Van een duwtje? Als ik nu geslagen had..." Slachtoffer De vereniging en de speler zelf hebben een bezwaarschrift in gediend bij de KNVB. In Kruis land, waar Ouwerkerk met 3-4 won, scoorde Pankow vorige zondag twee keer en bracht daarmee zijn seizoentotaal vol- e gens eigen telling op achttien I treffers. Pankow, zo leek het, was ook in Kruisland tot slacht offer van de week uitgeroepen, e I want de doelman van de thuis- 2 ploeg was constant provocerend n bezig.,Het leek wel of ze wisten n dat ik er tegen Welberg uitge- r stuurd was." Pankow ging niet in op het irritante gedrag en kwam ongeschonden en kaart - loos uit de strijd. 2 Een langdurige schorsing kan I Ouwerkerk niet gebruiken, e want juist nu lijkt de Duive- landse club Pankow harder dan Joeri Pankow (Ouwerkerk): „Ik zou nergens anders willen voetballen, want de club is leuk en de mensen zijn leuk." foto Marijke Folkertsma ooit nodig te hebben. De laatste weken eist het zware seizoen, waarin Ouwerkerk 26 wedstrij den afwerkte, en het slechte trainingsveld zijn tol. Zo zijn Erwin van der Maas (knie), Bar ry Manni (spier in bovenbeen), Bonno Brouwer (enkel) en Wil liam Remeeus (spierscheuring) verre van fit. Tegen Rimboe za ten Van der Maas en Ard Boo- gerd ook nog eens een wedstrijd schorsing uit en ontbrak ook Pe ter Hillebrand. Ouwerkerk- trainer Jakkoo Brouwer ziet het allemaal met lede ogen aan. „Ik loop met heel veel jongens uit het tweede te voetballen. Maar ik hoop dat iedereen fit is voor de nacompetitie." Vorig seizoen proefde Ouwerkerk al aan de promotie. De club won de na- competitie in zijn eigen klasse van NVS en Nieuw Borgvliet, maar zag in een dubbele eind strijd met Lewedorpse Boys (1- 1 uit en 2-3 thuis) promotie naar de vijfde klasse aan de neus voorbijgaan. Nu volgt wellicht een tweede kans, want Ouwer kerk staat er goed voor in de laatste periode en eindigt zo goed als zeker als vierde in de re guliere competitie. Een plaats die, als Ouwerkerk zelf de laat ste periode niet wint, eventueel recht zal geven op deelname aan het toetje. Maar bescheidenheid siert de mens. Zo ook de mens en voet baller Joeri Pankow. Over zijn eigen persoontje praat hij niet graag, maar hij heeft wel een mening over de trainer die vorig seizoen Jaap Goud opvolgde. „Jakkoo doet het goed, leuk en gezellig. Dat is het allerbelang rijkst. Als de sfeer goed is, komt de rest vanzelf. Op de training doen we veel met de bal en wer ken we vaak af op goal." Onrecht Ouwerkerk is volgens Pankow Brouwers eigen ploeg. „Hij kent iedereen. Dat is een groot voor deel. Met Jakkoo kan ik praten, met Jaap Goud heb ik veel ruzie gehad.En dat lijkt, voor wie de 26-jarige Ouwerkerker kent, bijna onmogelijk. In de maat schappij is Pankow voeger van beroep en zowel binnen als bui ten het veld kan hij er niet tegen als hem onrecht wordt aange daan. Meestal blijft hij echter rustig, bescheiden en bedeesd. Zijn vriendin, met wie hij sa menwoont, beaamt dat. Pan kow: „Ik voetbal niet om ge schopt te worden. Het mag er best wel fanatiek aan toegaan, maar als je wilt schoppen, ga dan maar rugby spelen." Het speltype van de 'Brabantse' klasse bevalt Pankow wel. Beter dan de confrontaties met ploe gen uit Zeeuws-Vlaanderen. „Dit zijn beter voetballende ploegen." De veelscorende spits schoot en kopte er in de laatste vijf seizoenen bij Ouwerkerk al 91 in, en dat is bijna een kwart van de totale Ouwerkerkse pro ductie in die periode. Het zou een visitekaartje kunnen zijn om, zoals zijn huidige teamge noten Erik Bleiji, Erwin van der Maas en ook trainer Brouwer eerder deden bij Bruse Boys, het eens hogerop te proberen. Joeri Pankow sluit dat uit. „Daar ben ik al te oud voor en ik ben ook best wel vaak geblesseerd. Ou werkerk is mijn club en ik zou nergens anders willen voetbal len. De club is leuk en de mensen zijn leuk. Drie elftallen voor zo'n klein doipje, dat zegt toch genoeg?" Tandje hoger Toch zou promotie Pankow niet ongelegen komen. „Voor mij zouden we een tandje hoger mo gen. Ik zou het leuk vinden om weer eens in de vijfde klasse te gaan spelen. En of we dan veel met de boot naar Zeeuws- Vlaanderen moeten reizen, maakt me niks uit. De dag staat toch al in het teken van voet bal." Zover is het echter nog niet. Zondag moet het thuis te gen Nieuw Borgvliet gebeuren en dan wacht nog de lange weg via de achterdeur. Val Aan (De Heen) heeft zich al geplaatst en ook Schijf kan de nacompetitie niet meer ontlopen. Vraag is alleen of Ouwerkerk er als team klaar voor is. Daarvoor moet zondag eerst maar eens een goede wedstrijd worden ge speeld tegen Nieuw Borgvliet. Feit is wel dat Ouwerkerk altijd beter speelt tegen sterkere ploe gen dan tegen zwakke broeders uit de zesde klasse. En juist in die wedstrijden tegen de lager- geklasseerden heeft Ouwerkerk het dit seizoen regelmatig laten afweten. Joeri Pankow weet dat als geen ander. „In het begin hebben we tegen TPO en andere ploegen onnodige punten laten liggen. Dan wordt er te gemakkelijk over gedacht." Wat dat betreft kunnen de confrontaties met Val Aan en Schijf toch met enig vertrouwen tegemoet worden gezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53