Schoolbus definitief duurder PZC PZC Hulpverlener Van 't Hof weer thuis Nieuw dak voor peuterspeelzaal Kwibus Gratis 'strandbus' gaat ook rijden naar Burgh-Haamstede en Westenschouwen Sirjansland krijgt nieuwe huizen op plek tuinbouwbedrijf zeeland 19 Verzet klein rechts vergeefs vrijdag 30 april 1999 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De hogere ouder bijdrage voor het leerlingenver voer op Schouwen-Duiveland beperkt de keuzevrijheid in het onderwijs. Met dat argument stemden de raadsfracties van SGP/GPV en RPF gisteren te gen het voorstel om de bijdrage te verhogen. Hun verzet was te vergeefs: de andere raadsleden stemden voor en het voorstel werd aangenomen. De nieuwe verordening voor het leerlingenvervoer volgt de opzet van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. De school- bus-nieuwe-stijl gaat uit van een drempelbedrag dat de ou ders moeten betalen voor het vervoer van hun kind uit de dor pen naar de dichtstbijzijnde school van voorkeur. Dat drem pelbedrag varieert naar gelang de afstand die wordt afgelegd van 370 tot 600 gulden jaarlijks per kind. Daar bovenop komt een bijdrage naar draagkracht van de ouders, die van 175 gul den kan oplopen tot meer dan 2.700 gulden per j aar. Tot dusver gold een eigen bijdrage van 250 gulden. Ouders met een inko men van 39.000 gulden of min der zijn vrijgesteld van de beta ling. SGP/GPV en RPF vinden de maatregel te ver gaan. Met name de grotere gezinnen zijn er de dupe van, zo voerden beide frac ties gisteren aan. GPV'er C. Fli- lcweert ondernam nog eenmaal een poging de overige partij en te overreden het drempelbedrag te verbinden aan maximaal twee kinderen. Gebeurt dat niet, dan zou een aantal ouders wel eens genoodzaakt kunnen zijn om .hun kind uit financiële overwe gingen op een andere school te doen dan waar eigenlijk de voorkeur uitgaat. Oftewel, de schoolkeuze wordt afhankelijk van de financiële situatie. En daai-mee wordt een flinke stap terug naar af gedaan, aldus de vertegenwoordigers uit het ge reformeerde en reformatorische kamp. Verantwoordelijk wethouder D. van der Wekken (PvdA) be streed dat met de nieuwe veror dening ook de keuzevrijheid van onderwijs wordt beperkt. Ouders die door te grote uitga ven voor het leerlingenvervoer in de knel dreigen te raken, kun nen altijd een beroep doen op de zogeheten hardheidsclausule. Daarin wordt omschreven in welke gevallen er een uitzonde ring op de regel kan worden toe gepast. Flikweert noemde die bepaling echter 'te vaag' en zag een dergelijke tegemoetkoming liever klip en klaar omschreven in de verordening. Behalve van de RPF kreeg hij geen bijval, De overige fracties gingen zonder- verdere op- of aanmerkingen akkoord met het collegevoor stel. GGD Zoals viel te verwachten, stem de een meerderheid van de ge meenteraad gisteren tegen de eerste begrotingswijziging van de GGD Zeeland. Een formali teit, want portefeuillehouder P. Berrevoets-Ringelberg (CDA) had dat op 1 april al gedaan tij dens de bestuursvergadering van de GGD. Zeer tegen haar zin overigens, omdat ze op dat punt binnen het Schouwse col lege een minderheidsstandpunt inneemt. Om de GGD duidelijk te maken dat de raad het met het college eens is, had burgemees ter J. Asselbergs het punt - ach teraf - alsnog op de agenda ge zet. Berrevoets kreeg alleen steun van haar partijgenoten, D66 en RPF. De andere partijen delen de mening van het college dat de GGD eerst maar eens dui delijkheid moet geven over de 'bodemtaken', voordat om meer geld wordt gevraagd. Het transferium in Renesse. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het gratis openbaar ver voer in het kustgebied van Schouwen- Duiveland wordt uitgebreid. Naast Re- nesse is het straks ook mogelijk in de zone rond Burgh-Haamstede en Westenschou wen zonder portemonnee op de lijnbus te stappen. De gemeente Schouwen-Duive land wil zo het autogebruik van en naar de stranden en campings terugdringen. Ket gratis openbaar vervoer in het gebied Haamstede/Westenschouwen gaat rijden in de maanden juli en augustus. Voorals nog betreft het een experiment. Nadien wordt bekeken hoeveel mensen van de mogelijkheid gebruik maken, of het be taalbaar is en in welke mate het bijdraagt aan het streven het autoverkeer zo veel mogelijk te beperken. Niet uitgesloten is namelijk dat er door de extra mogelijkheid meer mensen recht streeks naar Haamstede en omgeving rij den, waardoor de verkeersdruk daar eer der toe- dan afneemt. Een dergelijk neveneffect zou de hele opzet van het transferium in Renesse teniet doen. Bij de planvorming voor het transferium is het volgens wethouder C. Veerhoek (WD, verkeer en vervoer) altijd de bedoe ling geweest ook in Burgh-Haamstede een soortgelijke centrale voorziening te cre- eeren. Het project wordt betaald uit de toeristenbelasting en een deel van de par- keeropbrengsten. Fun vervoer Het plan om eveneens huifkarren, trein tjes en cabrio's van de Taxicentrale Re nesse in te zetten, stuitte echter op weer stand van de busmaatschappij ZWN. Dit zogenaamde funvervoer zou namelijk voor een deel gebruik maken van de ei genlijke busroute en dat kost klanten, zo had de onderneming aangevoerd. De gemeente heeft daarom nu een over eenkomst gesloten met de ZWN. Het ver voersbedrijf krijgt een bedrag van twee gulden per persoon, tot een maximum van zeventienduizend gulden. Volgens Veer hoek is in de begroting reeds rekening ge houden met die uitgave. „Als het bevalt, kunnen we er volgend jaar gewoon mee doorgaan." De bussen doen zowel de kernen Haam stede, Burgh, Nieuw-Haamstede en Wes tenschouwen aan, als de omliggende cam pings en het Noordzeestrand. Ook is het de bedoeling een rechtstreekse verbin ding te creeëren met het transferium bij Renesse en komen er op het tussenliggen de traject zes opstapplaatsen. Gedurende de proefperiode zal uitgebreid worden gefolderd om de toeristen in het gebied te wijzen op de gratis vervoersmo- gelijkheid. Ook zal de reiziger er op de be treffende halteborden op attent worden gemaakt. De pendeldienst rijdt van 's och tends tot in het begin van de avond. Voor het uitgaanspubliek rijdt er 's avonds en in de nachtelijke uren een speciale discobus. Boodschappen Veerhoek: ,,We proberen de verschillende mogelijkheden zo aan elkaar te koppelen dat je straks eigenlijk geen auto meer no dig hebt om in de kop van Schouwen uit de voeten te kunnen. Of je nu vanaf de cam ping boodschappen wil gaan doen in het dorp. naar het strand gaat of zomaar een keer aan de andere kant wil kijken." Strand Westenschouwen hoger WESTENSCHOUWEN - De zandopspuiting bij Westen schouwen is donderdag geheel volgens planning voltooid. In opdracht van Rijkswaterstaat Zeeland is het strand ter hoog te van de afslag Rotonde met zo'n honderduizend kubieke meter opgehoogd en daarmee in z'n oorspronkelijke staat hersteld. De twee baggerschepen van de aannemerscombina tie hebben hun werkzaamheden inmiddels verplaatst naar de strandovergang nabij de Jan van Renesseweg. In het gebied tussen het Renesser Watergat en de Brouwersdam wordt 535.000 kubieke meter zand opgebracht. De laatste en tevens grootste strook wordt in fases afgewerkt, zodat de benodigde pijpleiding op twee verschillende punten wordt aangebracht. Het streven is de werkzaamheden voor 1 juli af te ronden, al dus projectcoördinator Y. Peddemors van Rijkswaterstaat. Nieuwe Arnebrug gaat open MIDDELBURG - De nieuwe brug over het Kanaal door de Oude Arne is vanaf woensdag 5 mei beschikbaar voor weg verkeer. Doordat de hulpbrug niet langer beschikbaar is, gaat het afstellen van de nieuwe brug op 7, 10 en 11 mei gepaard met stremmingen voor het verkeer. Voor de afstelling is het nodig dat de brug een aantal keren te bewegen. De stremmin gen kunnen per keer vrij lang duren. Daarom beginnen de werkzaamheden na 9 uur 's ochtends. Horeca betaalt voor nachtpermissie GOES - De horecabedrijven in de Goese binnenstad die in aanmerking willen komen voor verlenging van het slui tingsuur van 20 0 uur naar 30 0 uur moeten voor zo 'n vergun ning 1000 gulden per jaar betalen. Goes hanteert het principe dat de zogenaamde legeskosten kostendekkend moeten zijn. Dat wil zeggen dat het werk dat het ambtelijk apparaat heeft aan het verstrekken van zo'n vergunning, betaald moet wor den. Een bedrag van 1000 gulden is in dat kader wel veel. Maar volgens de Goese burgemeester zit er meer aan vast. Voor een deel moeten ook de kosten meegerekend worden van inzet van milieuambtenaren met geluidmeters, inzet van ex tra toezicht en schoonmaak. Carillon Veere tinkelt weer VEERE - Het carillon van de stadhuistoren in Veere speelt weer. Het klokkenspel wordt vandaag (vrijdag) na een gron dige renovatie om 13 uur voor het eerst weer gebruikt. Stads- beiaardier Kees van Eersel speelt een speciaal lied voor Ko ninginnedag: vaderlandse liederen. Het carillon is voor een bedrag van ruim 65.000 gulden gerestaureerd. Het stokken- klavier is geheel vernieuwd. Verder is de bedrading van het klavier naar de klokken en de ophanging van de klokken ver beterd. De klepels en de hamers zijn weer rondgeslepen. Het carillon wordt elke donderdagmiddag bespeeld van 15 tot 16 uur. In de maanden juli en augustus speelt het klokkenspel ook van 19 tot 20 uur. Borsele helpt Kosovaren HEINKENSZAND - De gemeente Borsele is bereid mee te werken aan de opvang van vluchtelingen uit Kosovo. Burge meester en wethouders hebben dat laten weten aan onder meer het COA, de organisatie die asielzoekers huisvest. B orse- le wil wel dat het aantal op te vangen vluchtelingen in relatie staat tot het aantal inwoners in een kern. Een vraag van Na tuurmonumenten, of het fort in Ellewoutsdijk niet kan dienen voor de opvang van Kosovaren, zal dus waarschijnlijk met 'nee' worden beantwoord. Ellewoutsdijk is maar een heel klein kerntje en het fort is niet bijzonder geschikt voor de huisvesting van mensen. De opbrengst van een inzamelings actie onder het gemeentepersoneel voor giro 555, zal door dé gemeente worden verdubbeld. door Ali Pankow ZIERIKZEE - ZWN-chauffeur Henk van 't Hof uit Brouwer shaven is sinds donderdagmid dag weer thuis na zijn tocht met y een konvooi hulpgoederen voor de vluchtelingen uit Kosovo in Albanië. Hij heeft een hool'd vol indrukken en een schrift met dagboek-aantekeningen mee teruggebracht. Henk is elf da gen weggeweest. Tussentijds bracht hij in deze krant verslag uit van zijn ervaringen. Voor hij donderdagmiddag doorreed naar zijn woonhuis in Brouwer shaven stopte hij nog even bij de redactie in Zierikzee. Zijn besluit zich als vrijwillig I chauffeur beschikbaar te stellen voor een transport hulpgoede ren nam hij spontaan, maar niet ondoordacht. De ZWN bood hem de kans de lijndienst even te laten voor wat hij was. Voor Henk buschauffeur werd, be- reed hij twaalf jaar lang een truck. Die ervaring kwam hem van pas. „Als trucker heb ik le- ren wachten. Dat hebben we in Itali en Albanië heel vaak moe ten doen. Eindeloos wachten op het invullen van documenten en op de afhandeling van formali teiten. Niet iedereen kan daar tegen. Eén van de jongens is maandag na de overtocht recht- H§ streeks door naar huis gegaan. Goed dat ik als trucker heb leren wachten REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Leeg, zonder retourvracht. Dat kost veel geld, maar hij kon het niet meer opbrengen nog langer te wachten op instructies." Chaotisch Henk zat bij de groep van zeven chauffeurs van wie de vracht wagens zondag als eerste in de bergen voorbij Tirana waren ge lost. In een eerder relaas be schreef hij al de chaotische toe standen daar. Negen trucks stonden aan het einde van de zondagmiddag nog vol op het douaneterrein. Besloten werd het konvooi te splitsen. In de nacht van zondag op maandag maakte de eerste groep de over tocht van Dürres (Albanië) naar Bari (Italië). Henk dacht tijdens die nacht nog even aan die jonge Albanees die hij op de heenreis op deze veerpont had ontmoet. „Een Albanees van ongeveer 26 jaar die al elf jaar in Staphorst' woonde. Hij ging vechten voor zijn vaderland. Kanonnenvlees zeggen ze dan, maar je krijgt toch een rilling als je bedenkt dat zo'n jongen wellicht nooit meer terugkomt. Kijkend naar televisie voor zijn vertrek was Henk veel beter ge ïnformeerd over de oorlogssitu atie in Joegoslavië dan dicht in de buurt van de brandhaard zelf. Beklemmende indrukken echter waren er legio. „In de ha ven van Dürres lag ook 'De Rot- Vrijwillige hulpverlener Henk van 't Hof kwam donderdagmiddag terug van zijn tocht met hulpgoederen naar Albanië. foto Marijke Folkertsma terdam', dat Marineschip dat eerder uit Vlissingen was ver trokken. Ze oefenden daar met amfibievaartuigen. Verder wa ren er veel helikopters die steeds overkwamen." Henk was bij zijn vertrek op veel dingen voorbereid, maarniet op het feit dat zelfs hulpgoederen voor ontheemden gestolen kun nen worden. Hij heeft er inmid dels begrip voor. „De mensen in Albanië zijn daar zo arm. Je houdt het niet voor mogelijk wat een zielige kinderen je daar in Tirana langs de straat op een kartonnen doosje ziet zitten. D'r waren ook moeders die hun ba by te koop aanboden. Als je dat ziet, dan snap je dat zelfs de douane jassen uit de lading loopt te verhandelen." Niet bereikbaar Henk betwijfelt of de hulpgoe deren van zijn konvooi inder daad bij de vluchtelingen uit Kosovo terechtkomen. Liever had hij ze zelf ter plekke afgele verd, maar de kampen zijn met zware trucks niet bereikbaar. Op de terugweg proefde hij weer even de passie van zijn vroegere beroep. In Brindisi aan de Adri- atische Zee laadde hij kamer- en tuinplanten in en loste ze in het Duitse Messkirch. In Lud- wigshaven haalde hij een vracht van twintig pallets cassette bandjes en vier pallets grond stof voor plastic op. In de file vlakbij Stuttgart ging het mis met z'n vrachtwagen. Een rem- booster zat vast tegen één van de wielen. De reparatie verrichtte hij zelf met behulp van steek- sleutel-19 die hij van een Russi sche trucker mocht lenen. Het koste anderhalf uur oponthoud, maar het euvel was verholpen. Donderdagochtend vroeg loste hij de plastic-grondstof in Zalt- bommel en de cassettebandjes in Tilburg. Gistermiddag heeft hij bij transportondernemer Ad Kuif op Schiphol zijn truck weer ingeleverd. Vandaag met Koninginnedag heeft hij vrij. Zaterdagmiddag staat hij weer ingeroosterd bij de ZWN. Ge woon op de lijndienst naar Rot terdam Zuidplein. Dat is onge twijfeld anders dan in konvooi naar Albanië. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Peuterspeelzaal Kwibus in de Scheldestraat in Zierikzee krijgt eindelijk een nieuw dak. Kwibus kampt al meer dan een jaar met een lek dak met alle overlast van dien. Het dagelijks gemeentebe stuur heeft deze week besloten de dakbedekking van het pand te vervangen. Dat karwei vergt achttienduizend gulden. Deze kosten worden gedekt uit de reserve Voorziening onder houd bouwkundige werken. Op vier plekken in het peuter lokaal en in de hal van het oude schooltje tussen Scheldestraat en Miereweg slaat bij regenval het water regelmatig onder de dakrand door naar binnen. Er werden het afgelopen jaar heel wat emmers aangedragen om de druppels op te vangen. Met tussentijdse provisorische re paraties kon het euvel niet worden verholpen. In hetzelfde gebouw is ook kin- derdagverblijf De Petteflet on dergebracht. De peuters wer den zoveel mogelijk van de druppelende plafonddelen weggehouden. Dat ging rede lijk omdat het net op die plaat sen lekt, waar de kinderen niet hoeven te komen, zoals in de keukenhoek. „Nu is het droog en gaan we er wat aan doen", zegt wethouder R W. Berre voets-Ringelberg. Ze neemt aan dat het nieuwe dak toch welkom zal zijn. Directeur Rudi Prager van het Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei, beheerder van de twee peuter speelzalen in Zierikzee, is het lekke dak van Kwibus al lang zat. Hij is blij dat er nu verbete ring komt in de situatie. door Ali Pankow SIRJANSLAND - Het akker- bouw- en tuinbedrijf van C. A Struijk aan de Lageweg in Sirjansland maakt binnenkort plaats voor woningbouw. Struijk wil zijn bedrijf ver plaatsen naar de Sportweg. De onderneming is opgenomen op de lijst van te verplaatsen/sane ren bedrijven met het oog op de ligging in de dorpskern. Met het vertrek van Struijk naar een lo catie buiten het dorp wordt de bouw van acht twee-onder-één- kap woningen binnen de kern mogelijk gemaakt. Met de bouw van acht nieuwe huizen aan de Lageweg komt een logisch vervolg op de wo ningbouw die eerder al op het naastgelegen perceel is gereali seerd na de bedrijfsverplaatsing van Hanse Staalbouw. In het nieuwe plan is tevens opgeno men de bouw van twee wonin gen verderop aan de Lageweg op een perceel dat eveneens tot het bedrijf van Struijk behoort. Het gaat in totaal dus om tien huizen. Juist door de bebouwing op het naastgelegen perceel van Hanse Staalbouw is de milieuhinder lijkheid van Struijk groter geworden. Bovendien is de be reikbaarheid van het bedrijf als gevolg van verkeersmaatrege len op de Lageweg verslechterd. Overleg Het aantal te bouwen woningen is betrokken in het woning- boyw-programma voor de jaren 1997 tot en met 2006. Voordat dit programma kon worden vastgesteld, moest diverse ma len overleg worden gevoerd met de provincie. Uiteindelijk kon het provinciaal bestuur zich vinden in de eenmalige impuls voor Sirjansland omdat hier sprake is van verplaatsing van een milieuhinderlijk bedrijf en van zogenaamde inbreiding van woningen. De keuze voor de soort woningen is gebaseerd op de re sultaten van het woningmarkt onderzoek op Schouwen-Dui veland. Sirjansland is in dit on derzoek samengevoegd met Bruinisse, zodat er enige nuan cering nodig was om tot een dui delijk beeld te komen. Volgens het dagelijks gemeentebestuur bestaat er in Bruinisse vooral behoefte aan vrijstaande wo ningen en is er in Sirjansland vooral vraag naar twee-onder- één-kap woningen. Het voorstel akkoord te gaan met de invulling van het bouw plan voor de Lageweg komt aan de orde in de commissie maat schappelijke aangelegenheden die op woensdag 12 mei vanaf 19.30 uur vergadert in het ge meentehuis in Zierikzee. Bergen verhuist oeverzwaluwen BERGEN OP ZOOM - De ge meente Bergen op Zoom heeft een groep oeverzwaluwen, die aanstalten maakte om te gaan nestelen, verhuisd. De vogels waren druk doende met het uit graven van vestgangen in een zandhoop die net naast een zwembad in aanbouw ligt. Die bewuste zandhoop moet echter binnenkort verdwijnen in verband met de aanleg van een damwand. Om te voorko men dat de vogels in hun broed- seizoen gestoord worden heeft de gemeente de bestaande zand hoop verwijderd en een vervan gende nestlocatie aangebracht op het zandstrand ten noorden van het zwembad. Van oudsher komen oeverzwa luwen voor in de omgeving van Bergen op Zoom. Op de Bei'gse Plaat zijn al geruime tijd oever zwaluwen te zien. Daar vinden ze ideale omstandigheden; een overvloed aan muggen en veel nestgelegenheid in de vorm van zandhopen.De gemeente pro beert waar mogelijk permanen te voorzieningen te treffen voor de oeverzwaluwen. (Advertentie) öe\»9e<

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45