Het regent niet meer zo hard PZC Tholen slaat tien vliegen in één klap Vader van Zeeuws transport beleeft oranje vergadering De man van het papierwerk loopt in koninklijke fuik Oranje lintje voor een jong broekie zeeland vrijdag 30 april 1999 b 22 Geen enkel lintje in Kapelle en Sas van Gent doorMaurits Sep KAPELLE - Het is een verdrie tige dag in het leven van burge meester G. C. de Groot van Ka pelle. Terwijl zijn collega's donderdagochtend de levens van 48 Zeeuwen mogen verrij ken met een koninklijke onder scheiding. is het De Groot niet gegeven ook maar één lintje uit te reiken. ,,En ik doe dat altijd met zo veel plezier en liefde", zegt hij teleurgesteld. De dag voor Koninginnedag is traditioneel een dag van vreug de. Dan immers worden vele landgenoten geëerd voor hun belangeloze inzet voor de sa menleving. Was voor 1996 nog vaak sprake van een echte lint jesregen, sedert de herziening van het decoratiestelsel is het moeilijker geworden iemand een koninklijke onderscheiding toe te kennen. „Zo hard regent het niet meer", stelt De Groot vast. „Vroeger werden er jaar lijks zo'n 5500 lintjes uitgereikt, nu nog ongeveer 2500." De criteria zijn behoorlijk aan gescherpt. Het ligt dus echt niet aan hem dat de ene aanmelding die op zijn bureau belandde, met werd gehonoreerd, be zweert De Groot. „Ik ben echt niet streng. Het vanzelfspre kende waarmee vroeger lintjes werden toegekend, is weg. Ik beleefde zelf ook minder plezier aan een lintje voor iemand die gewoon veertig jaar hard had gewerkt en daarvoor werd be taald. Waarmee ik overigens niet wil zeggen dat er nu mensen rondlopen die hun onderschei ding niet hebben verdiend." De Groot heeft het als burgervader nog nooit eerder meegemaakt dat hij tijdens de lintjesregen geen onderscheiding mocht uit reiken. Maar hij is niet de enige die zich donderdag kan wijden aan andere zaken. Hij bevindt zich in het goede gezelschap van burgemeester J. Lonink van Sas van Gent. Tegenpool De tegenpool van Lonink en De Groot is H. A van der Munnik. De eerste burger van Tholen en Sint Philipsland mocht donder dagochtend niet minder dan tien koninklijke onderscheidin gen uitreiken. „Zo veel heb ik nog nooit meegemaakt", zegt hij, niet zonder trots. Van der Munnik weet hoe dat komt: „Er zijn hier nogal wat mensen ac tief in het maatschappelijk le ven." In tegenstelling tot De Groot laat Van der Munnik het niet aan anderen over om mensen voor te dragen. „Ik lees de lokale pers goed, ik woon hier al heel wat jaren en ken de dragende fi guren. Het ministerie wil ook dat de burgemeester als kenner van de samenleving hierin een actieve rol vervult. Verder roep ik mensen verschillende keren op kandidaten voor een lintje voor te dragen." Van der Munnik vindt het heel belangrijk dat mensen die zich jarenlang voor de samenleving hebben ingezet, een schouder klopje krijgen „Zij zijn immers de dragers van de leefbaarheid in mijn gemeente." Overigens maakt hij zich wel zorgen over de toekomst. „Het vrijwilligers werk staat helaas onder zware druk." De Thoolse burgervader heeft er geen verklaring voor waarom het aantal onderscheidingen in andere gemeenten zo veel lager is. Goes en Middelburg bijvoor beeld, toch gemeenten met zo'n 35.000 en 45.000 inwoners, krij gen er deze lintjesregen elk maar één koninklijke onder scheiding bij. „Maar dat is er niet zomaar één", reageert L. H. B. Spahr van der Hoek (Middelburg). „Het is een drup pel, maar wel een hele fijne." Het zit 'm overigens nooit in het getal, vindt Spahr van der Hoek. Bovendien krijgt zijn stad niet weinig lintjes, ze wor den alleen meer verspreid door het jaar uitgereikt. Daar komt nog bij dat een aantal Middel burgers wel is onderscheiden, maar niet door hem. Zijn Goese collega Dvan der Zaag reageert hetzelfde „De rest van het jaar worden ook lintjes uitgereikt." Zowel Spahr van der Hoek als Van der Zaag hebben in septem ber vorig jaar - als de voor drachten moeten worden ge daan - twee keer in de huis-aan- huisbladen geadverteerd. Bei den hebben er geen idee van waarom dat slechts één voor dracht opleverde. Het heeft in elk geval absoluut niets te ma ken met een gebrek aan inzet voor de samenleving in de ste den, zeggen zij stellig Spahr van der Hoek: „Middelburgers zijn uiterst betrokken en coöpe ratief." De onderscheidenen poseren trots met hun koninklijke speld in de Koorkerk. foto Willem Mieras door Esme Soesman THOLEN - Met de uitreiking donderdagmorgen van tien ko ninklijke onderscheidingen heeft de gemeente Tholen een absoluut record gevestigd. Een toevalligheid, vindt burge meester H. A van der Munnik - die de tien lintjes zelf bij de ge lukkigen opspeldde in de Koorkerk van de Nederlands Hervormde Gemeente in Tho- len-stad. „Het is niet aan mij. Dit ligt gevestigd in de samen leving." In de afgelopen zes jaar zijn er zo'n veertig onderscheidingen in de gemeente Tholen uitge reikt. Via advertenties maakt de gemeente aan haar inwoners duidelijk wat mogelijk is. om dat - zoals Van der Munnik zegt - velen denken dat het vast niet zal kunnen. Voor de samenle ving vindt de Thoolse burger vader het ook belangrijk dat er nu en dan iemand boven de massa uitsteekt. In de Koorkerk viel die eer tien heren te beurt. Naast de benoe ming tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau van A P. M. M. van Gurp uit Sint-Maartens dijk waren er negen benoemin gen tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Met enige hi lariteit werd A den Haan (70) uit Sint-Maartensdijk als eer ste naar voren geroepen. Gemist Den Haan miste de toespraak die aan hem was gewijd en nam de speld dan ook verbaasd in ontvangst. Hij heeft zich, nog voor hij afgekeurd werd als machinaal houtbewerker in 1983, onderscheiden als een zeer meelevend en -werkend lid van de FNV-vakorganisa- tie. Hij vervulde onder meer twintig jaar lang het voorzit terschap van de Bouw- en Houtbond afdeling Sint-Maar tensdijk en was ook betrokken in het bestuur van de NVV. Ook maakte hij acht jaar als PvdA- lid deel uit van de gemeente raad. Nog steeds is Den Haan actief, als voorzitter van de be wonerscommissie en vertrou wenspersoon in woonzorgcen trum Maartenshof en - sinds kort - als bestuurslid van de ANBO. M. A Kodde uit Sint-Anna- land, die al zo'n kleine zestig jaar het molenaarsvak beoe fent, is onderscheiden om zijn bijdrage aan dat oude am bacht. De molenaar, die vanaf zijn zestiende bij zijn vader op de standerdmolen in zijn woonplaats aan het werk was, moest in 1960 door de indu strialisatie noodgedwongen stoppen met zijn werk. Als vrij willig molenaar, in Sint-Anna- land en Oud-Vossemeer, is Kodde echter altijd actief ge bleven. EHBO Plaatsgenoot G. A Heijboer heeft zich vooral binnen de EHBO verdienstelijk gemaakt. Behalve het oprichten van een afdeling in zijn dorp in 1966 maakte hij onder meer deel uit van het provinciaal districts- bestuur en hielp ook afdelin gen in andere kernen op te zet ten. Sinds 1973 is hij bovendien actief lid van LOTUS en bege leidt zieke en terminale patiën ten in Sint-Annaland. Mannenkoor Op cultureel gebied werden ve len geridderd. Zoals J. Wesdorp uit Sint-Annaland. die onder meer dirigeert bij VZOS in Sint-Philipsland en het Smal- stads Mannenkoor. Jarenlang was hij betrokken bij het jeugdkoor en het kerkkoor in Scherpenisse en VZOS in Sint- Annaland. In zijn werk klom hij op van cv-monteur bij woonzorgcentrum De Schutse tot directeur, waarbij zijn stre ven naar teamgeest in het oog springt. I. Riedijk uit Sint-Maartens dijk maakt zich eveneens in de muziek verdienstelijk. Al ruim tweeëndertig jaren geeft hij lei ding aan zangkoren; in totaal begeleidde hij er twaalf. Nog steeds is hij als dirigent ver bonden aan zes daarvan. H de Wit uit Sint-Maartens dijk. sinds vele jaren voorzitter van de plaatselijke - later re gionale - afdeling van Veilig Verkeer Nederland, werd ge ridderd om zijn inzet voor een verkeersveilig Tholen. Boven dien maakt hij al vele jaren deel uit van het Evenementen Co mité Smalstad in zijn woon plaats, dat bijdragen levert aan Koninginnedag en sportieve gemeenschappelijke activitei ten. Autorijschool Eveneens geprezen om zijn bij drage aan een veilig Tholen werd J. W. van Popering uit Sint-Annaland. Van Popering, die al veertig jaar een autorij school runt in zijn woonplaats, heeft zich op verschillende ma nieren ingespannen voor de verkeersveiligheid in de pro vincie Zeeland. Ook is hij al vanaf 1977 actief als voorzitter van de Dorpsgemeenschap Sint-Annaland. Actief op diverse gebieden zijn L. C. Vroegop uit Sint-Philips- land en J. C. van Voorst uit Tholen-stad. Van Voorst, die 35 jaar werkte bij Albert Heijn. vervulde bestuursfuncties bij de Thoolse Eben-Haëzerbasis- school en heeft zich ook ingezet voor de inrichting van een schoolhof. Lange tijd was hij bovendien betrokken bij man nenkoor Rehoboth en als hulp- koster bij de Gereformeerde Gemeente in zijn stad. Vroegop is, zoals Van der Mun nik het formuleerde, totaal in gevoerd in de gemeenschap van Sint-Philipsland. Hij heeft onder meer veel werk verzet voor vogelvereniging Ti- voli, muziekvereniging Con cordia, de Oranjevereniging en de supportersvereniging NOAD '67. Daarnaast was hij actief voor het CDA en bij de Nederlands Hervormde Ge meente in zijn dorp. Burgemeester Mandos feliciteert P. deSmidt met zijn welverdiende onderscheiding. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Bij de wet houder van sportzaken moest hij komen praten, over de voet bal en over centen, natuurlijk. Want P. de Smidt is penning meester van Sportvereniging Heinkenszand en dat al jééaren aan een stuk. Dat hij vervolgens een zaaltje in gejaagd werd, waar familie, vrienden, colle ga's, voetballers en burgemees ter J. L. M. Mandos van Borsele op hem wachtte, deed de frank vallen. Een koninklijke onderschei ding werd zijn deel en dat ont roerde De Smidt zichbaar. De burgemeester speldde hem de versierselen op die horen bij een benoeming tot Lid in de orde van Oranje Nassau. Zo'n onderscheiding, onder streepte Mandos, krijg je niet meer zomaar. Die moet je ver dienen en De Smidt heeft hemj dubbel en dwars verdiend. In' zijn werk als hoofd van de admi- nistra tie van zorgcentrum Poel-i wijck in 's-Heer Arendskerke,! maar ook als bestuurslid van de I Vereniging van Economen enl Administrateurs in de woon zorg-sector. En dan natuurlijk de voetbal, SVH, Tot een paar jaar geleden holde De Smidt nog zelf over het veld, maar de meeste energie stak, en steekt, hij nog steeds in het penningmeesterschap en de samenstelling van het derde, vierde en vijfde elftal. „Ook dat1 laatste is geen dankbare taak", wist Mandos, „Want je stelt wel I mensen op, maar je moet ook weieens iemand vertellen dat hij die dag niet speelt." door Nils ten Brinke BRUINISSE- W. Verwijs uit Bruinisse was de eerste inwoner van Schouwen-Duiveland die donderdagochtend onverwacht burgemeestersbezoek kreeg. De door zijn grote verdiensten voor de Bruse gemeenschap on derscheiden sluismeester, stond net op het punt om in Utrecht een Rijkswaterstaat-vergade- ring bij te wonen. „Een jong broekie en nu al on derscheiden in de Orde van Oranje-Nassau", sprak burge meester J. J. P. M. Asselbergs de overrompelde Verwijs toe. Ver wijs moet nog vijftig worden en is daarmee de jongste onder scheiden Schouwenaar van dit jaar. Hij is in het dagelijks leven sluismeester op de Krammer sluizen op de Philipsdam. De onderscheiding valt hem ten deel, omdat hij al 27 jaar de zon dagsschool van de Hervormde Gemeente in Bruinisse leidt. Ook is hij vanaf 1978 ouderling van de kerk en vanaf 1987 scriba van de kerkenraad. Vorig jaar werd hij benoemd tot scriba van de classis Zierikzee, waaronder de hervormde gemeenten van Tholen, Sint Philipsland en Schouwen-Duiveland ressorte ren. Verwijs verzorgt ook regelmatig de dagafsluiting in verzorgings centrum 'in 't Opper en bij ver hindering van de predikant, leidt hij af en toe de zondags dienst in Bruinisse. ,,U bent van grote verdienste voor de Bruse gemeenschap", sprak Assel- W. Verwijs bergs zijn waardering uit, waar bij hij Verwijs de koninklijke onderscheiding opspeldde. „Ik ben gewoon een beetje be duusd", reageerde Verwijs, ter wijl de familie koffie en cake op diende. De Rijkswaterstaat-vergade- ring moest daar maar even op wachten. door Mieke van der Jagt NISSE - 'De vader van de Zeeuwse vervoerders' wordt hij wel genoemd. Er zijn maar wei nig mensen die zich zo inzetten voor hun branche als W. A Bos man uit Nisse. Als directeur van een groot transportbedrijf helpt hij de jaarlijkse contactdagen van de Zeeuwse Vervoerder organise ren en lange tijd had hij zitting in de afdeling Zeeland van NOB-wegtransport. Sinds 1993 is Bosman voorzitter van de af deling Zeeland van Transport en Logistiek Nederland en als zodanig ook vertegenwoordigd in het hoofdbestuur. Tussen al dat vrijwilligerswerk door heeft Bosman kans gezien om zijn be drijf groot te maken en hij staat bij zestig werknemers en in heel Zeeland bekend als één van de beste bazen. Bij Bosman zijn ze ook nog nooit voor niets aan de deur geweest om wat te doen voor het jaar lijkse Schaapscheerdersfeest. Ook daarin toont de transport ondernemer zich sinds het begin onvermoeibaar en onmisbaar. Strenger Overbodig voor burgemeester J. L. M. Mandos van Borsele om te zeggen dat de koningin veel strenger is geworden met het uitdelen van koninklijke onder scheidingen. Bosman heeft be- langeloos zoveel werk verzet dat ze in Den Haag nauwelijks hoefden na te denken om hem te benoemen tot Lid in de orde van Oranje Nassau. De gedecoreerde was bijzonder verrast, want hoewel het hele huis vol zat met familie en vrienden, had hij gedacht zijn dag te vullen met vergaderen. Daarvoor waren zijn transport collega's in het complot betrok ken. Een ontroerde en dankbare Bosman liet zich de versierselen opspelden door de burgemees ter, die daar best nog wat moeite mee had. „Ze hebben de speldjes veranderd, en niet ten goede", verklaarde secretaresse N. Jere- miasse de moeizame onderne ming. Burgemeester Mandos had behalve de onderscheiding voor W. A Bosman een bos bloemen voor mevrouw Bosman. foto Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 42