Geen hoge decoraties in Zeeland PZC Kastensysteem niet verdwenen Redders worden nu samen ridders Beoogd ridder is met vakantie Ridder Dees heeft hart voor het land Goede ondernemer benoemd tot ridder zeeland vrijdag 30 april 1999 23 Van Gurp mag zich nu officier noemen Röntgenspecialiste in de schijnwerpers Lintje 48 keer uitgereikt UNTJ3G as 1? door René Hoonhorst KOEWACHT - Het vlasver- werkend bedrijf Linex in Koewacht was begin jaren negentig op sterven na dood. De faillissementsaanvragen leidden enkele keren bijna tot het definitieve einde van het bedrijf, maar door de in zet van bedrijfsleider J. Wijnacker en directeur P. Meulblok kon Linex door draaien. De productie van vlasscheven is nu bedrijfs economisch rendabel en het nieuwe Linex Pro-Grass biedt werk aan 36 mensen, waarmee de werkgelegen heid iets is gegroeid. Twee burgemeesters togen donderdag naar Linex om de twee 'topmannen' van het bedrijf te onderscheiden met een ridderorde. Axels eerste burger W. de Graaf speldde de versierselen op bij Wijn acker. Burgemeester T. Steenkamp van Hontenisse mocht Meulblok decoreren, omdat de directeur inwoner van Kloosterzande is. Beide burgemeesters roemden de inzet en overtuigingskracht van de dagelijkse leiders van het vlasvei-werkend bedrijf. Door hun onverminderde in zet en enthousiasme, ook als ze zelf wel eens twijfelden, overtuigden ze de curator en de rechter-commissaris om het bedrijf overeind te hou den. De situatie bleef bijna twee jaar precair, maar toen resul teerde de vasthoudendheid van Meulblok en Wijnacker in een overname door nieuwe eigenaars en een verse start van Linex Pro-Grass. Het voortbestaan van het vlas- verwerkend bedrijf is na tuurlijk te danken aan al het personeel. De directeur en de bedrijfsleider gaven echter de doorslag. Niet alleen door hun mondelinge overtui gingskracht, maar vooral ook door het zelf ontwikke len van nieuwe, milieuvrien delijke productiemethodes. Zo bedachten ze een ver brandingssysteem waarbij de milieuschadelij ke uitstoot binnen de wettelijke perken bleef en verzonnen ze een las- productielijn en andere in stallaties en machines die op het specialistische produc tieproceszijn toegesneden. Jongens Wijnacker en Meulblok slaagden er ook in, zo memo reerden beide burgemeesters na elkaar, om het personeel ook in de onzekere jaren ge motiveerd en enthousiast te houden. Beide gedecoreer den haastten zich in him dankwoord 'de jongens' van de werkvloer te bedanken. „We hebben het samen ge daan. Je kunt niet alleen als leiding de sfeer overeind houden in een al failliet ver klaard bedrijf", meldde Wijnacker, die er aan toe voegde 'nooit geweten te hebben dat je met hard wer ken een lint j e kon verdienen' Hun ridderorde verwierven Meulblok en Wijnacker dan ook niet alleen door hun werk bij Linex. Meulblok staat zieken en andere be- hoeftigen in Kloosterzande al sinds mensenheugenis bij en was dertig jaar verbonden aan de plaatselijke judover- eniging. Wijnacker is sinds vijf jaar raadslid voor de VVD in Axel en is al jaren be trokken bij de Axelse ruiter sportvereniging. J. Wijnacker (1) en P. Meulblok mogen zich voortaan ridder noemen vanwege hun grote inzet voor de vlasverwerking. foto Charles Strijd HEINKENSZAND - Een va kantie naar Aruba gaat voor, besloot D. H. G. van der Meer uit Heinkenszand, toen hij te horen kreeg dat hij donderdag een koninklijke onderscheiding kon komen afhalen. Van der Meer zou Ridder in de Orde van Oranje Nassau wor den. Maar dat zal op een nader te bepalen datum gebeuren. In feite loopt Van der Meer voor de tweede keer zijn koninklijke onderscheiding mis, omdat het de bedoeling van de Borselse burgemeester J. L. M. Mandos was het eerbetoon in december vorig jaar uit te reiken. Toen nam Van der Meer afscheid als fiscaal jurist van het bedrijf De Roo Van der Veen Accountants en Belastingadviseurs. Maar omdat hij op een breed terrein maatschappelijk actief was en is, wilde men wachten tot de lintjesregen van dit jaar. Van der Meer was in Groningen al bestuurlijk actief onder meer in de plaatselijke politiek en de kerk. Na zijn verhuizing naar Borsele was hij mede-oprichter van de slapende KVP-afdeling en betrokken bij de fusie van de twee voormalige ziekenhuizen in Goes. Ook was hij bestuurlijk ex-g ac tief in het onderwijs, de sport en de katholieke kei-k in Heinkens zand. dienste. Hij verwachtte ook niet een onder-scheiding op gespeld te krijgen, want de uitnodiging om naar de Koorkerk te komen was - vanwege de onderscheiding van koorgenoot J. Wesdorp - 'heel legitiem'. Desalniette min een bijzonder moment, „Je wordt toegesproken en nog eens herinnerd aan de dingen die je hebt gedaan en nog steeds doet. Ik heb hier wel waardering voor." Behalve de toespraak van de Thoolse burgemeester wachtte hem nog een verras sing van het Smalstads Man nenkoor, waarbij Van Gurp sinds 1978 als pianist betrok ken is. „Voor ons is dit geen wonder. Hij kan niet langer zonder", zongen tien heren hem a capella toe. Voorzitter Maatschappelijk is de offi cier daarnaast actief als voorzitter van de water sportvereniging in Sint-An- naland en verrichtte door de jaren heen functies bij onder meer het waterschap, zweef- vliegorganisaties en openba re basisschool de Rieburch in zijn woonplaats. Van Gurp wordt beroepsma tig betiteld als een natuurlijk talent in het doen van zaken en een succesvol all-round ondernemer. Na de start van zijn loopbaan bij een farma ceutisch bedrijf, werkte hij zich op bij het zilveruienbe- drijf van Polderman tot alge meen directeur. Polderman werd later opgenomen in het in Derby gevestigde Hazle- wood, waar hij tot op heden de functie van Chief Executi ve Continental Europe ver vult. Van Gurp wordt met na me geroemd om de manier waarop hij culturele ver schillen tussen het Verenigd Koninkrijk en Europa weet te overbruggen. door Winnie van Dam GOES - Zelden zag burgemeester van D. J. van der Zaag van Goes zo'n omvang rijk voorstel om iemand voor te dragen voor een koninklijke onderscheiding. Tien kantjes vol radiologische verdienste lijkheden telde het voorstel om H. P. de Leeuw uit Goes tot ridder in de orde van Oranje Nassau te benoemen. Van der Zaag speldde de overrompelde vrouw donder dag in het stadhuis in Goes het koninklij ke speldje op in het bijzijn van haar fami lie en vrienden. Van der Zaag omschreef de onderscheide ne als een autoriteit op het texrein van ra diologie. Vanaf 1973 is zij dan ook werk zaam als hoofd radiologisch laborante bij de Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam. Maar ook in Goes maakte zij zich de afge lopen jaren verdienstelijk. Zij was de bouwmeester van wat de röntgenafdeling nu is. Tot 1980 was De Leeuw daar ook eindverantwoordelijke voor het budget. Bovendien zette zij zich in voor de uit bouw en vernieuwing van de afdeling in Goes en zorgde voor de aanschaf van be langrijke apparatuur. Ook buiten haar werk om is De Leeuw ac tief bezig met radiologie. Zij geeft lezin gen en cursussen. „Kortom, u bent met hart en ziel verknocht aan uw werk", con cludeerde Van der Zaag, waarna hij het hoofd radiologisch laborant bij zich riep om de onderscheiding op te spelden. Dat liet zij gedwee toe. „Ik was heel erg ver rast", zegt De Leeuw met een glas cham pagne in de ene hand en een stukje worst in de andere. „Ik moest vrij nemen van mijn werk en naar het stadhuis komen. Zelfs toen ging er geen lampje bij me branden. Ik ver wachtte namelijk nog geen onderschei ding, omdat ik pas over twee maanden met pensioen ga en dan pas mijn werkpe riode afsluit." Wat verder voor de dag op het programma stond, wist ze niet. „Ik zie het wel en laat me maar meeslepen, maar ik ben het niet gewend hoor. Meestal ben ik het die men sen in de bloemetjes zet." door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De grondlegger van het bedrijf Van de Vijver- Cammaert in Schoondijke, K. P. M. van de Vijver werd don derdag benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bur gemeester G. Noordewier van Oostburg speldde hem de ver sierselen op. De 58-jarige gedecoreerde, in middels woonachtig in Knokke- Heist, werd op deze manier ge loofd voor de oplichting in 1973 en succesvolle opbouw van het specialistisch technisch bedrijf. Daarmee droeg hij direct bij aan de economische ontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen en het creëren van hoogwaax-dige werkgelegenheid in de streek. Zijn invloed in het bedrijf is, on danks dat hij in 1996 is terugge treden nog, duidelijk merkbaar. Hij bleef als senior advisor ver bonden aan het bedrijf, dat in 1990 onderdeel werd van het Deense Sophus Berendsen con cern. In 1996 won het bedrijf de BOV-trofee (Beste Ondexme- mers Visie) van de juniorkamer van de Kamer van Koophandel Zeeuws-Vlaanderen. Van de Vijver-Cammaert BV is wei-kzaam op het gebied van hy- draulieken pneumatiek, en ont wikkelt deze systemen in huis. Het bedrijf leverde onder meer bijdragen aan de waterkering in de Nieuwe Waterweg, de Brie- nenoordbrug en de Oosterschel- dedam. De twee Belgische vesti gingen zorgen daarnaast voor de nodige buitenlandse klanten. Werknemers werden door Van de Vijver zelf opgeleid. Het ROVZ voor technische oplei dingen heeft aan hem nog altijd een enthousiaste docent hy- drauliek, pneumatiek en hy draulische systeemtechniek. De cursussen worden verzorgd in de landbouwpraktijkschool in Schoondijke. Een van zijn eer ste leerlingen was zijn echtge note die, verantwoordelijk voor de bedrijfsadministratie, be hoefte had aan een technische scholing. Van de Vijver is daarnaast, sinds 1992 bestuurslid en vanaf 1997 voorzitter van de Brabantse Zeeuwse Werkgeversvereniging in Zeeuws-Vlaanderen, lid van het algemeen bestuur en voor zitter van de onderwijscommis sie van de BZW, en lid van de So ciaal Economische Consultatie Groep Zeeland. Sinds 1995 maakt hij ook deel uit van de Technische Innovatie Groep. 4e graad 5e graad 6e graad 41 ÏJO 4e graad 41 ISjK 5e graad 6e graad 34 •3/1 4e graad 0 5e graad 12 6e graad 30 0) 0> 4e graad 1 r^H 5e graad 14 6e graad 36 '(oYi 4e graad: OFFICIER. 5e graad: RIDDER. 6e graad: LID. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Het decoratie stelsel is in Nederland een ge voelig onderwerp. Met name voor degenen die vinden of ho pen dat ze een lintje verdienen. Het toekennen van een konink lijke onderscheiding ('het heeft Hare Majesteit behaagd') maakt onderscheid, deelt de landgeno ten in klassen in. Daar houden Nederlanders niet zo van. Dat er in de praktijk wel degelijk ver schil in maatschappelijk aan zien bestaat wordt het liefst maar stilzwijgend erkend. Het uitdelen van lintjes toont het kastenonderscheid publiekelijk aan. De politiek heeft er ook heel lang over gedaan om een aanpassing van het decoratie stelsel door te voeren. Een aanpassing - die in 1996 van kracht werd - waardoor het toe kennen van een koninklijke on derscheiding minder een auto matisme moest worden en waax'door mensen meer wegens vrijwillige verdiensten voor de samenleving werden beloond. Ook verviel enigszins het ver schil in sociale graad door het opheffen van de eremedailles in de Orde van Oranje-Nassau in goud, zilver en brons. Ze maak ten in '96 plaats voor het lid maatschap in de orde. Niet lan ger meer brons voor de huishoudster, postbesteller en vakbondsman, zilver voor de organist en goud voor de kerk bestuurder. Onderscheid Het onderscheid is echter wel gebleven. Niet alleen zijn de verschillend gewaardeerde or den gehandhaafd, er zijn binnen die orden ook hogere en lagere graden. Dus blijft voor een aan zienlijk deel van het volk het de coratiestelsel omstreden. Het bekendst en meest uitge reikt is de Orde van Oranje- Nassau, ingesteld in 1892 On deraan die orde staat het lid maatschap. Dat is een ridder in de zesde graad. Daarna komt ridder in de Orde van Oranje- Nassau, oftewel ridder in de vijfde graad. Iemand die de on derscheiding officier in de Orde van Oranje-Nassau ontvangt, wordt ridder in de vierde graad. Weer hoger is commandeur (rid der in de derde graad) en groot- officier (tweede graad). Het hoogst bereikbare in de Orde van Oranje-Nassau (eerete graad) is het grootkruis. Bij de herziening van het deco ratiestelsel is de hoger aange slagen Orde van de Nederlandse Leeuw ongewijzigd gebleven. Als uitgangspunten gelden ook maatschappelijke verdiensten of bekwaamheden, maar een treetje hoger op de ladder dan bij de Orde van Oranje-Nassau. Ook de Nederlandse Leeuw, daterend van 1815, kent ver schillende graden: ridder, com mandeur, grootkruis. Het meest toegekend wordt het ridder schap. Minder bekend en ook minder toegekend is de huisorde van Oranje, ingesteld in 1905. Dit lintje is voor hen die zich ten aanzien van het koninklijk huis verdienstelijk hebben gemaakt. De orde kent het erekruis, het groot erekruis en het grootkuis. De bekendste militaire onder scheiding is de Militaire Wil- lems-orde, in 1815 in het leven geroepen. De orde kent een rid der 4e en 3e klasse, een com mandeur en een grootkruis. door Esme Soesman THOLEN - In de Koorkerk van de Nederlands Hexworm- de Gemeente in Tholen-stad is A P. M. M. van Gurp uit Sint-Maartensdijk donder dag door burgemeester H. A van der Munnik benoemd tot Officier in de Orde van Oran je-Nassau. Tot zijn verba zing, want: „Je bent net zo sterk als het team waarin je werkt en ik ben altijd in de gelukkige omstandigheden geweest dat ik goede mensen om me heen had." De lange lijst van activitei ten, zowel beroepsmatig als in zijn vrije tijd, ziet Van Gu rp niet als louter eigen ver- A van Gurp uit Sint-Maar tensdijk. Omgeven door familie en vrienden voert de nieuwe ridder mevrouw De Leeuw een geanimeerd gesprek met burgemeester Van der Zaag. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse I VLISSINGEN - De lintjesregen I ter gelegenheid van koningin- j nedag 1999 levert in Zeeland 48 onderscheidingen op, allemaal in de Orde van Oranje-Nassau. Dat is één minder dan in 1998 en j zes meer dan in 1997. Eén inwo- ner werd officier (vierde graad), voor zes Zeeuwen was het rid derschap (vijfde graad) wegge legd en 41 keer werd het lid maatschap (zesde graad) van de orde toegekend. De meeste on- derscheidingen, 19, vielen in Zeeuws-Vlaanderen, met de re- I gio Bevelanden/Tholen, 17. als I tweede, gevolgd door Walche- ren met 7 en Schouwen-Duive- land met 5. Zowel op Walcheren als op Schouwen-Duiveland werden alleen medailles behorende bij het lidmaatschap uitgedeeld. Evenals voorgaande jaren zijn er geen hogere onderscheidin gen in de Orde van Oranje-Nas sau (commandeur, groot-offi cier, grootkruis) aan 1 verdienstelijke Zeeuwen uitge- reikt. Ook voor de hoger aange schreven Orde van de Neder landse Leeuw kwam niemand in de provincie in aanmerking. Dat gebeurde voor het laatst bij lintjesregen 1996. Sinds de in voering van het nieuwe decora- I tiestelsel, drie jaar geleden, schommelt de toekenning van koninklijke onderscheidingen rond de 50 Voordien lag dat aanmerkelijk hoger (in 1994 nog 82). Officier in de Orde van Oranje-Nas sau: A P. M. M. van Gurp, diverse be stuurlijke functies op allerlei ge bied, Sint-Maartensdijk. Ridder in de Orde van Oranje-Nas sau: G. J. Dees, diverse bestuurlijke ver diensten voornamelijk op land bouwgebied, Waarde; mw H. P. de Leeuw, diverse functies voorname lijk op het gebied van de volksge zondheid, onder meer bij de Daniël den Hoedtkliniek, Goes; D. H. G. van der Meer, diverse functies op al- lerlei gebied, Heinkenszand; P. W. Meulblok, mede-directeur Linex Pro-grass en bestuurlijke functies binnen judo, Kloosterzande; K P. M. van de Vijver, voorzitter kring Zeeuws-Vlaanderen en bestuurslid Brabants-Zeeuwse Werkgeversver- eniging, Westkapelle/Knokke- door René Schrier KRUININGEN - Hoe zou de sa menleving er uit zien als er geen mensen zijn die zich belange loos inzetten en iedereen zich terugtrok op zijn eigen eilandje? Dat vroeg de Reimerswaalse burgemeester A Verbree zich donderdagmorgen af toen hij aan G. J. Dees uit Waarde een koninklijke onderscheiding uit reikte. Dees werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Volgens Verbree zou de samen leving dan als los zand aan el kaar hangen. Daarom is het be langrijk dat er mensen zijn die zich inzetten, gewoon omdat ze vinden dat ze dat moeten doen. Hij doelde daarmee op mensen als Dees. De 65-jarige inwoner van Waarde heeft zich tientallen jaren lang vanuit een land- bouwachtergrond ingezet in al lerlei besturen die met de land bouw, de landinrichting, de Rabo-bank of het waterschap te maken hebben. Daarmee Ixad hij een aardje naar zijn vaartje- Zijn bexde ouders waren trou wens bij het opspelden van de onderscheiding aanwezig. Dees senior was ook al voorzitter van de i-uilverkavelingen de Poel Heinkenszand en Kapelle-We- meldinge. Dees was onder valse voor wendselen naar het gemeente huis in Kruiningen gelokt. Hij zou daar met het college van burgemeester en wethouder-s vergaderen. Toen hij echter in de raadszaal zijn complete familie en een aantal collega-bestuur ders zag. ging er bij hem een lampje branden De vice-voorzitter van het be stuur van de Rabo-bank Rei- merswaal J. Verhulst bekende dat hij wel opgelucht was dat hij Dees zag verschijnen, omdat hij weet dat de 65-jarige agrariër elke gelegenheid benut om te werken in zijn bedrijf. Zeker als het weer dat toelaat. Hij had zelfs donderdagmorgen op een beetje regen gehoopt, zodat hij zeker wist dat Dees zou komen, omdat dat geen weer is om op het land te werken. In een dankwoord toonde Dees zowel emotie als nuchterheid. Hij stopt met steeds meer be stuursfuncties, 'maar de aarde zal ook wel blijven doordraaien als ik uit die besturen ben'. Ove rigens moest hij burgemeester Verbree geli j k ge ven dat het hem nog niet mee zal vallen om met allerlei activiteiten te stoppen. Burgemeester Verbree speldt de kersverse ridder Dees de versierse len op. foto Dirk-Jan Gjeltema Burgemeester Noorderwier laat zijn felicitaties aan K. van de Vijver van een handdruk en een schouderklop vergezeld gaan. foto Peter Nicolai Op Goeree-Overflakkee zijn, net als inl998, acht koninklijke onder scheidingen gevallen, eenmaal rid derschap en zevenmaal lidmaat schap. Ridder in de Orde van Oranje-Nas sau: C. Noorthoek, Stellendam. Lid in de Orde van Oranje-Nassau: B. Both, Melissant; P. H. Grinwis; Ouddorp; A Hoek, Ouddorp; C. Quist, Sommelsdijk; mw P. A Ver- vloed-Hameetman, Oude-Tonge; W. de Vos, Middelharnis; M. van Wijk, Ouddorp. Heist (B); J. A M. Wijnacker, mede directeur Linex Pro-grass, functies binnen ruitersport en politiek. Lid in de Orde van Oranje-Nassau: W L Anemaet, diverse functies, voornamelijk op kerkelijk gebied, Bruinisse; mw A C. Barentsen- Geelhoed, diverse functies en ver diensten, onder meer voor (verstan delijk) gehandicapten. Terneuzen; mw M. L. S. van den Berghen-Du- rinck, diverse functies binnen EHBO, Rode Kruis. Nederlandse Hartstichting, R. A J. van der Bijl, diverse functies binnen Lutherse gemeente Zierikzee en streek- drachtvereniging de Arke, Brou wershaven: W. A Bosman, diverse bestuurlijke functies, voornamelijk op het gebied van (weg)transport, Nisse; H. P. Cijsouw, diverse be stuurlijke functies op allerlei ge bied, Axel; J. Clement, diverse bestuurlijke functies op allerlei ge bied. voornamelijk binnen de dorpsgemeenschap Kats; B. C. M. van Damme, diverse functies op al lerlei gebied, Vlissingen; C. A Dees, verdiensten binnen voetbalvereni ging, winkeliersverenigingen chris telijke bakkersbond, Zaamslag; J Dees, diverse bestuurlijke functies binnen NCOV/MKB. kamer van koophandel, middenstandsvereni ging. Zaamslag; J. P. Dees, diverse bestuurlijke functies op het gebied van politiek, kerk, onderwijs, land bouw, Aardenburg. G. Gerretsen, diverse functies op allerlei gebied, Noordgouwe, L. A de Graag, orga nist van verschillende kerken, Oost- Souburg; A den Haan, diverse func ties voornamelijk binnen het FNV, Sint-Maartensdijk, G. A Heijboer. diverse functies, voornamelijk bin nen de EHBO. Sint-Annaland, L Huibregtsen, diverse functies bin nen brandweer. Rode Kruis en Schietvereniging, Westkapelle, J. S. Huigh, diverse functies binnen kerk en jeugdwerk, Cadzand; C. J. Jonge- pier, diverse functies op het gebied van de dierenbescherming, Middel burg; E. P. de Koek, diverse functies op allerlei gebied. Kloosterzande; M. A Kodde, vrijwillig molenaar en opleider van mensen tot molenaar, Sint-Annaland; A de Koster, func ties binnen fanfare en wielercomité; Graauw; mw W. J. Langebeeke-de Nood, organiste nh-kerk en ver schillende verenigingen, Gapinge; T. J. C. Leenknegt. diverse functies, onder meer op kerkelijk gebied, Lamswaarde; S. P. F. van der Meer, onanist en pianist van kerken en verenigingen, Vlissingen; mw P. Ne- lisse-Jumelet, diverse functies op allerlei gebied, Noordgouwe; J. W. van Popering, diverse functies on der meer binnen Veilig Verkeer Ne derland, Sint-Annaland; I. Riedijk. dirigent verschillende koren. Sint- Maartensdijk, E. G Rijckaert, be stuurlid krulbolclub de Ware Vrien den. Aardenburg; J. A Schiettekat- te, diverse functies op allerlei gebied, Nieuwerkerk; mw T. Siere- veld-Coppoolse, diverse functies binnen jeugdwerk, kerk en ouderen, Colijnsplaat; mw J. M. Smet-Wee- maes, diverse functies op allerlei ge bied, Clinge; P. J. de Smidt, diverse functies binnen sport en ouderen zorg, Heinkenszand; F. C. M. Tho- maes, diverse functies op allerlei gebied, Hoofdplaat; mw A M. Ver meersen-van Duijse, diverse func ties op allerlei gebied, Clinge; W Verwijs, diverse functies op kerke lijk gebied, Bruinisse; J. C. van Voorst, diverse functies op allerlei gebied, Tholen; L. C. Vroegop, di verse functies op allerlei gebied, Sint-Philipsland; J. Wesdorp, be stuurlijke functies binnen ouderen zorg en dirigent van koren, Sint-An naland; H. C. Willaert, diverse functies op sportgebied, Clinge; H. de Wit, functies op allerlei gebied, Sint-Maartensdijk; mw J. S. Zwier- Faas, diverse functies onder meer binnen de kerk, Retranchement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29