Het regent niet meer zo hard Oud-hotelier krijgt oranje eer voor maatschappelijke verdiensten Negentigjarige is verslaafd aan het orgel en de piano Onderscheiden organist mist geen kerkdienst Huibregtsen trapt in smoes Stem van de dieren geëerd zeeland vrijdag 30 april 1999 w 22 Geen enkel lintje in Kapelle en Sas van Gent Lintje voor geweldige Gapingse door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Als er iemand een duizend poot genoemd kan worden, dan is het B. C. M. van Damme uit Vlissingen wel. Het aan el kaar praten van activiteiten op Koninginne dag of het op de been houden van Miniatuur Walcheren, niets is hem te veel als het Vlissin gen of Walcheren betreft. Zijn inzet werd be loond met de koninklijke onderscheiding Lid in de Orde van Oranje Nassau. De voormalige directeur van hotel Arion of ferde zijn vrije tijd op voor anderen. Twintig jaar lang was hij prominent aanwezig op Ko ninginnedag in Koudekerke en hij zette zich in voor de ziekenomroep. Daarnaastvervulde hij functies in verschillende besturen waar onder stichting Vlissingen Promotie en Mini atuur Walcheren waarvan hij het behoud vei lig heeft kunnen stellen. Tevens heeft hij met het televisieprogramma 'Spel zonder gren zen', Koudekerke en Vlissingen op de kaart gezet. Ook is hij hoofdingeland van het wa terschap. ..Hoewel ik het daarvoor niet heb gedaan, vind ik het fantastisch dat ik deze ko ninklijke onderscheiding nu gekregen heb.' Dat zei Van Damme in zijn toespraak nadat de Vlissingse loco-burgemeester T Meijers hem de onderscheiding had opgespeld ..Maar ik moet eerlijk zeggen dat de dingen die ik ge daan heb, me weinig moeite hebben gekost. Dat komt voornamelijk doordat mijn vrouw het werk in het hotel voor mij kon waarne men.'' Voor Van Damme kwam de onderscheiding niet helemaal als een complete verrassing. ..Mijn zoon belde me vannacht om twaalf uur dat ik deze ochtend hier op de koffie moest ko men en dat ik maar niet moest gaan golfen. Toen voelde ik de bui al hangen." Kleindochter Romy bekijkt op de arm van haar moeder Daniëlle goedgemutst de onderscheiding die opa Van Damme zojuist heeft ontvangen. Links mevrouw Van Damme. foto Lex de Meester door Maurits Sep KAPELLE - Het is een verdrie tige dag in het leven van burge meester G. C. de Groot van Ka pelle. Terwijl zijn collega's donderdagochtend de levens van 48 Zeeuwen mogen verrij ken met een koninklijke onder scheiding, is het De Groot niet gegeven ook maar één lintje uit te reiken. „En ik doe dat altijd met zo veel plezier en liefde", zegt hij teleurgesteld. De dag voor Koninginnedag is traditioneel een dag van vreug de. Dan immers worden vele landgenoten geëerd voor hun belangeloze inzet voor de sa menleving. Was voor 1996 nog vaak sprake van een echte lint jesregen. sedert de herziening van het decoratiestelsel is het moeilijker geworden iemand een koninklijke onderscheiding toe te kennen. „Zo hard regent het niet meer", stelt De Groot vast ..Vroeger werden er jaar lijks zo n 5500 lintjes uitgereikt, nu nog ongeveer 2500." De criteria zijn behoorlijk aan gescherpt. Het ligt dus echt niet aan hem dat de ene aanmelding die op zijn bureau belandde, niet werd gehonoreerd, be zweert De Groot. „Ik ben echt niet streng. Het vanzelfspre kende waarmee vroeger lintjes werden toegekend, is weg. Ik beleefde zelf ook minder plezier aan een lintje voor iemand die gewoon veertig jaar hard had gewerkt en daarvoor werd be taald. Waarmee ik overigens niet wil zeggen dat er nu mensen rondlopen die hun onderschei ding niet hebben verdiend. De Groot heeft het als burgerva der nog nooit eerder meege maakt dat hij tijdens de lintjes regen geen onderscheiding mocht uitreiken Maar hij is niet de enige die zich donderdag kan wijden aan andere zaken. Hij bevindt zich in het goede gezel schap van burgemeester J. Lo- nink van Sas van Gent. Tegenpool De tegenpool van Lonink en De Groot is H. A van der Munnik. De eerste burger van Tholen en Sint Philipsland mocht donder dagochtend niet minder dan tien koninklijke onderscheidin gen uitreiken. „Zo veel heb ik nog nooit meegemaakt", zegt hij, niet zonder trots. Van der Munnik weet hoe dat komt „Er zijn hier nogal wat mensen ac tief m het maatschappelijk le ven." In tegenstelling tot De Groot laat Van der Munnik het niet aan anderen over om men sen voor te dragen. „Ik lees de lokale pers goed, ik woon hier al heel wat jaren en ken de dragen de figuren. Het ministerie wil ook dat de burgemeester als kenner van de samenleving hierin een actieve rol vervult. Verder roep ik mensen verschil lende keren op kandidaten voor een lintje voor te dragen Van der Munnik vindt het heel belangrijk dat mensen die zich jarenlang voor de samenleving hebben ingezet, een schouder klopje krijgen. „Zij zijn immers de dragers van de leefbaarheid in mijn gemeente." Overigens maakt hij zich wel zorgen over de toekomst. „Het vrijwilligers werk staat helaas onder zware druk." De Thoolse burgervader heeft er geen verklaring voor waarom het aantal onderscheidingen in andere gemeenten zo veel lager is. Goes en Middelburg bijvoor beeld, toch gemeenten met zo'n 35.000 en 45.000 inwoners, krij gen er deze lintjesregen elk maar één koninklijke onder scheiding bij. „Maar dat is er niet zomaar één", reageert L. H. B. Spahr van der Hoek (Middelburg). „Het is een drup pel, maar wel een hele fijne." Het zit 'm overigens nooit in het getal, vindt Spahr van dei- Hoek. Bovendien krijgt zijn stad niet weinig lintjes, ze wor den alleen meer verspreid door het jaar uitgereikt. Daar komt nog bij dat een aantal Middel burgers wel is onderscheiden, maar niet door hem. Zijn Goese collega D. van der Zaag reageert hetzelfde. „De rest van het jaar worden ook lintjes uitgereikt." Zowel Spahr van der Hoek als Van der Zaag hebben in septem ber vorig jaar - als de voor drachten moeten worden ge daan - twee keer in de huis-aan- huisbladen geadverteerd. Bei den hebben er geen idee van waarom dat slechts één voor dracht opleverde. Het heeft in elk geval absoluut niets te ma ken met een gebrek aan inzet voor de samenleving in de ste den, zeggen zij stellig. Spahr van der Hoek: „Middelburgers zijn uiterst betrokken en coöpe ratief." door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Negentig jaar oud is hij, maar voor S. P. E van der Meer uit Vlissingen is dat geen reden om het rustiger aan te doen. Al vijftig jaar is hij or ganist in verschillende Vlissing se kerken en daarnaast bespeelt hij elke week de piano bij twee balletscholen. Daarvoor heeft Van der Meer donderdag de on derscheiding Lid in de Orde van Oranje Nassau ontvangen. Die werd hem opgespeld door T. Meijers, loco-burgemeester van Vllissingen. De geboren en getogen Vlissin- ger bespeelt tot op de dag van vandaag de orgel in vijf kerken, waaronder de Sint Jacobskerk en de Doopsgezinde kerk. Daar na haast hij zich per auto naar de balletscholen in Serooskerke en Souburg. „Dat is soms best druk, maar ach, daar blijf je jong door", zegt Van der Meer. „Soms voel ik me zelfs nog net een kwajongen, maar ik houd het wel netjes hoor." Van der Meer is met orgellessen begonnen op zijn negende jaar. Na zes jaar is hij piano gaan spe len. „Want", zo zegt hij: „Iedere goede organist moet ook piano kunnen spelen." Hoewel hij de toetsen al tachtig jaar bespeel, oefent de organist nog weke lijks. „Het moeilijkste aan or gelspelen in de kerk is namelijk dat je precies moet weten wan neer je moet inspringen. Daar om neem ik elke week eerst de dienst door en oefen ik." Voorlopig is Van der Meer nog lang niet van plan te stoppen met zijn bezigheid. „Spelen is mijn lust en mijn leven en ik ga ermee door tot ik neerval." De Vlissinger heeft bovendien nog bijzondere plannen voor dit jaar. Want hij is bezig om later dit jaar een eigen cd op te nemen vanuit de kerk in Goes. „Maar dat is alleen voor eigen gebruik hoor." De heer van der Meer wordt hartelijk gefeliciteerd door zijn vrouw. foto Lex de Meester Loco-burgemeester Meijers wijst L. de Graag op de bijzon derheden van de onderscheiding. foto Dirk-Jan Gjeltema De heer Jongepier, die voor de gelegenheid een feestelijke sigaar heeft opgestoken, wordt gefeliciteerd door zijn zuster. foto Lex de Meester Guido van der Heijden WESTKAPELLE - „Kijk ze daar zitten grijnzen." Vijf brandweermannen in uniform gniffelen vanachter een tafel. Ze hadden voormalig collega L. Huibregtsen goed te pakken. Met een smoes is de Westkappe- laar naar Westkapelle Herrijst gelokt, waar hij door burge meester A C. de Bruijn tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau L. Huibregtsen met zijn kers verse decoratie met naast hem zijn vriendin L. Hoogesteger. foto Dirk-Jan Gjeltema wordt onderscheiden. Iedereen zit in het complot. „Ze hadden me goed te grazen", lacht de kersverse gedecoreerde, die zegt er nog beduusd van te zijn. „Ze hadden me verteld dat ik hier heen moest komen omdat ze van plan zouden zijn een fontein op de markt te plaatsen. Omdat ik marktmeester ben hier moest ik komen." Het blijkt een smoes. Prestaties Huibregtsen wordt in het zon netje gezet voor verschillende prestaties. Hij was 37 jaar lid van de vrijwillige brandweer, tot hij er in 1997 mee moest stoppen vanwege de herinde ling van de brandweer op Wal cheren. Daarnaast is hij acht tien jaar bestuurslid van het Nederlandse Rode Kruis, afde ling Westkapelle geweest. Hij was 25 jaar lang actief bij de Schietvereniging Westkapelle geweest waarvan hij mede-op richter is en daarnaast drijft hij al sinds 1968 een winkel. Eerst in rookwaren en later in antiek en tweedehands boeken. Sinds 1993 is Huibregtse markt meester in Westkapelle, wat hij naar volle tevredenheid van burgemeester De Bruijn doet. „Hij brengt een stuk evenwicht. We hebben nooit problemen met de markt en daar zijn we als ge meente Veere heel blij mee." door Miriam van der Schot OOST-SOUBURG - Ruim veertig jaar bespeelt L. A de Graag de orgel in de kerk in Arnemuiden. Geen enkele dienst, huwelijk of begrafe nis heeft hij gemist. En dat zelfde geldt voor de kerk in Oost-Souburg. Daar bespeelt hij het orgel al meer dan twintig jaar. Voor deze inzet is De Graag don derdag in Oost-Souburg be noemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau, Hij ontving de onderschei ding uit handen van loco burgemeester T. Meijers van Vlissingen. De organist is op zijn zeven tiende begonnen met het vol gens van orgellessen op de muziekschool in Middel burg. „Ik heb toen nog een keer gelest in de Middelburg se Oostkerk. Dat was echt bijzonder mooi. Maar in Ar nemuiden vind ik het ook heerlijk om te spelen. Want de kerk zit daar bijna altijd vol en de mensen zingen alle maal uit volle borst mee", vertelt De Graag. Dienst In de 41 j aar heeft de Soubur ger nog nooit een dienst ge mist. „Ik werkte op de Pro vinciale Stoomdiensten en gelukkig konden anderen al tijd voor me inspringen als ik moest spelen. Bij begrafenis sen was dat soms wel lastig, omdat we dat natuurlijk kort van te voren hoorden. Wel ben ik één keer te laat geko men op een bruiloft, omdat ik door de drukte pas later met de boot mee konToen ik aan kwam zongen de mensen de eerste coupletten a-capella. Halverwege dat lied ben ik gaan meespelen." Ook bij ziekte was de orga nist niet achter het orgel van daan te krijgen. „Ik heb wel eens gespeeld toen ik griepe rig was maar zodra ik speel, vergeet ik de ziekte." Voor zijn veertigjarig werk in de kerk, is vorig jaar in Arne muiden een speciale dienst voor De Graag gehouden. Mevrouw Langebeeke, zojuist gedecoreerd, met haar echtgenoot. foto Dirk-Jan Gjeltema door Guido van der Heijden GAPINGE - Zonder een woord te zeggen, met de hand voor de mond, kwam W. J. Lange- beeke-de Nood het zaaltje in buurtcentrum De Spil in Gapin- ge binnen. Pas toen ze familie, vrienden en burgemeester klaar zagzitten, begon haar wat te da gen. Vanwege het feit dat ze 25 jaar lang het orgel van de Neder lands Hervormde Kerk in Ga- pinge bespeelt, ontving ze van burgemeester A C. de Bruijn de onderscheiding tot lid in de orde van Oranje-Nassau. Of ze wat kinderen een en ander wilde uitleggen over kerk en or gel, had haar man haar ge vraagd. „Op zich niet zo gek hoor. Ik moet wel vaker iets ver tellen", lacht de organiste. „Maar waarom ik in De Spil, en niet in de kerk moest zijn, be greep ik niet." Naast het orgelspelen dat ze niet alleen voor de kerk maar ook op bijeenkomsten van de Neder lands Christelijke Vrouwen bond in Gapinge doet, runt ze de minicamping, en als haar man weg is, de boerderij. Het leverde haar de bewondering van Ga pinge op. „Toen ik het verzoek kreeg van de gemeenschap om deze onder scheiding te geven, dacht ik: wat een geweldige vrouw is dat", zei burgemeester De Bruijn voor ze de onderscheiding opspeldde. Bij een speldje bleef het niet. M. Wattel. voorzitter van de Sa men op Wegkerken, overhan digde aan mevrouw Langebeek een waardebon voor een cd-spe- leruit. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - „Ik moest de stem van de dieren zijn." Met die woorden dankte de 85-jarige C. J. Jongepier uit Middelburg donderdag burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek, die hem kort daarvoor een konink lijke onderscheiding had opge speld. Voor zijn vele verdiensten voor de vereniging tot bescher ming van dieren 'Dieren in Nood' werd Jongepier benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Hij was onder meer op richter in 1951 van het dieren asiel. Het hele leven van Jongepier staat in het teken van de dieren bescherming. Al in de Tweede Wereldoorlog werd hij inspec teur van de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren. In 1949 was hij mede-oprichter van de uit deze vereniging ont stane 'Dieren in Nood'. „Naar verluidt", aldus de Middelburg se burgemeester, „stond de heer Jongepier voor een zeer mini maal loon bij nacht en bij ontij klaar voor de bescherming van dieren." Ook na zijn pensionering bleef hij tot op 71-jarige leeftijd ac tief in het inspectieveldwerk. Vanaf '84 tot heden is hij be stuurslid. Hij zorgt voor de le denadministratie en de inning van contributie. Daarnaast is hij adviseur en staat hij ook nu nog dagelijks klaar als vraag baak. Spahr van der Hoek: „Bij al zijn werkzaamheden heeft de heer Jongepier zichzelf altijd op de achtergrond geplaatst, want het gaat hem om de dieren. Jongepier zelf was enigszins be duusd onder alle eerbetoon. On der het voorwendsel van een bestuursvergadering was hij meegelokt. „Ik begrijp hier niks van. Wat een geweldige verras sing. Ik heb mijn werk altijd ge daan als een roeping om voor de dieren op te komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 28