F eest zonder rangen of standen Gents alarm over verkeerschaos tunnel mosterd na de maaltijd PZC SP steunt Hulster tunnelbestrijder Hoofdverdachte in criminele organisatie hoort vier jaar eisen spiral Wegbereider stapt op Centrum doven en slechthorenden in Goes opent deuren zeeland 21 Eenvoud Schuurfeest OPVALLEND ANDERS vrijdag 30 april 1999 sbw door A. J. Snel Aan het einde van deze dag zullen de kneuzingen talrijk zijn. Velen in dit land hebben een zware verkoudheid opgelopen want, al heeft het Oranje zonnetje geschenen, menigeen heeft een nat pak gehaald. Schrammen zul len er ook zijn. Wie zakloopt, moet pijn lijden. En menigeen loopt blutsen op als gevolg van onbeheerst versierd fiet sen. Het verlies van melktanden zal onder de deelnemers aan het koekhappen tot grote hoogten stijgen. Vanavond zijn we verfomfaaid en soms een tikkeltje katerig Zo hoort het. Niet voorniets is de vrolijke kleur oranje onverbrekelijk verbonden aan de smaak bitter. Dit volk mag feesten, maar dan wel in ne derigheid en op zo'n manier dat het ook een beetje vies is of zeer doet. Dat weer houdt een mens ervan al te vaak mas saal aan de boemel te gaan. Alles met mate. De stokvisknuppelaars in de Zak van Zuid-Beveland weten er alles van. Zij werpen een dag lang met zware houten voorwerpen naar een tonnetje. De deel nemer aan het spel die het tenslotte echt in duigen gooit, is winnaar. Na tuurlijk is dat rottig voor de andere spelers, maar zij kennen een grote troost: zij hoeven de volgende dag geen stokvis te eten. De triomfator zal er echter nog van lustenHoe diep hebben onze voorvaderen die deze vorm van vermaak introduceerden, de ziel van de Nederlander doorgrond! Natuurlijk mag op een feestdag een der aanwezi gen de sterkste zijn, maar hij zal zich daar nooit lang op laten voorstaan. Leedvermaak Ook bij het zakslaan wordt voorzien in gevoelens van ootmoed. Men hijst twee olijke personen op een gladde paal, geeft ze een verzwaarde zak in handen en daarmee mogen ze elkaar te lijf gaan. Wie van de paal wordt geslin gerd, is af. De zittenblijver wordt toe gejuicht, maar de jubel is vermengd met leedvermaak. Hij krijgt namelijk een nieuwe tegenstander en die is nog vers en sterk. Die zal er zorg voor dra gen dat hoogmoed voor de val komt. Hoe fier betreden de bedwingers van de zeephelling het strijdperk. Sportief en krachtig zien ze eruit, de rug recht, de borst vooruit. Bewondering is hun deel. Lang zal dat niet duren. Over een kwartiertje hebben ze zich onderge- smeerd en klinkt hoongelach. Ze heb ben zichzelf gereduceerd tot vettige, deerniswekkende schertsfiguren en zullen een jaar nodig hebben voor ze dat uit hun geheugen hebben gewist. Zeker, ze blijven lachen, maar de ogen staan dof. Dit wordt een dag van vreugde en ver maak. Waarbij niet uit het oog wordt verloren dat het feest wordt gevierd ter ere van de vorstin en daarbij past het inzicht dat wij allen onderdanen zijn. De burgemeester die in de vroege och tend het gezang van de schooljeugd heeft doorstaan en later op de dag in joggingpak in een bak water lazert, heeft dat goed begrepen. Op deze ene dag in het jaar zijn er de majesteit en het volk. Daartussen geldt rang noch stand en telt de leeftijd niet. Ook de staakbollers die bezuiden de Wester- schèlde het tot de dertiende eeuw te ruggaande krulbollen beoefenen, zijn doordrongen van een besef van een voud en gelijkheid. De hoepelbolling en zottebol of pierebol mogen in on bruik geraakt zijn, er wordt nog altijd in gebogen houding gewedijverd. En ieder dient zich aan de regels te houden: de steunvoet wordt niet voorbij de staak geplaatst. Als de leden van het vorstenhuis al zo ongekunsteld zijn gebleven, hoe zou het gemene volk zich dan verheffen op deze dag van symboliek en vlagver toon. Vandaar dat de programma's veelal voorzien in bescheidenheid. Wie in de morgen heraut te paard is, ver- koopt in de middag geraniums. Nota belen nemen plaats achter kramen met oude rotzooi, die aan de man wordt ge bracht ten bate van een goed doel. Lie den met een universitaire achtergrond of academisch denkniveau begeven zich zonder morren tussen het grauw teneinde aan het levend ganzenbord deel te nemen. Ingezetenen van goede naam en faam schamen zich niet voor hun deelname aan het kipgooien en be stijgen zonder gêne het rodeo var ken. Artisticiteit Een enkeling heeft er wat moeite mee zich te laten gaan in de massaDie kiest dan voor een vermomming of verbergt zich achter een andere naam en kiest voor een dagje heimelijke artisticiteit. Francesco di Creatore uit Koewacht doet wat dat betreft vandaag vergeefse moeite. Zijn pseudoniem is te door zichtig om niet onmiddellijk te begrij pen dat Frans de Schepper eens aardig uit de hoek wil komen. Maar wie zou de organist Yves Goldsmith zijn, die de festiviteiten in Scharendijke komt op luisteren? Naar verluidt zal hij bij de aanvang van zijn optreden het masker foto Pieter Honhoff laten vallen. Dat was trouwens een voorwaarde van het oranjecomité dat in het geheel niet gediend is van stadse fratsen, dikdoenerij en eigenwaan. Die opstelling is overigens niet voorbe houden aan de Schouwenaren. In de buurtschap Doodstil hebben de orga nisatoren de harpiste Claudia Senzadi laten weten dat haar komst niet op pri j s gesteld wordt zolang ze niet voor haar identiteit wil uitkomen. De basbariton Daniele Occhimaroni hoeft niet in Ou- dendamme te verschijnen als hij alleen onder pseudoniem werkt. Het feestco mité van Slapersbeurs heeft de hoog hartige Bernard Johnson in een koel schrijven te verstaan gegeven dat hij zijn zingende zaag wel in het foedraal kan laten als hij niet wil zeggen wie hij werkelijk is. Om dezelfde reden is het virginaalconcert door Adolpho Gio vanni Presto in Slijknisse afgelast. Het moet namelijk wel voor iedereen leuk en simpel blijven. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 34- jarige man uit IJzendijke is gis teren bij de rechtbank in Mid delburg vier jaar gevangenis straf geëist. Volgens officier van justitie J. Valente was de ver dachte bijna twee jaar de spil van een criminele organisatie, waartoe ook een 37-jarige Axe laar en een 30-jarige Terneuze- naar behoorden. De handlan gers hoorden celstraffen van zes maanden tot anderhalf jaar te gen zich eisen. Valente achtte bewezen dat de hoofdverdachte van 1 januari '97 tot de aanhouding op 10 ok tober vorig jaar in softdrugs dealde, maar hij leidde verder uit het onderzoek van de politie af dat de man ook in harddrugs heeft gehandeld. „Anderen wa ren van hem afhankelijk. Hij was de directeur", oordeelde de officier. Raadsman E. Schute sprak van een buitensporige eis. „Van de handel in harddrugs is niets bo ven tafel gekomen. Het gaat al leen om softdrugs. Dat wordt ook niet bestreden." De Vikingen De hoofdverdachte handelde vanuit de winkel De Vikingen in IJzendijke. Daar kwam hij in contact met hennepkwekers die hem de wiet bezorgden. Het eindproduct werd vervolgens doorverkocht. „Mijn cliënt is er via zijn vriendin, die de winkel op haar naam had, en een kennis ingerold. De verkoop van de softdrugs beperkte zich tot Zeeuws-Vlaamse koffieshops en passanten, meestal afkom stig uit België", probeerde Schute de omstandigheden weer te geven. Hij refereerde naar de inval in de winkel, waar alleen (41 kilo) softdrugs werd gevonden. Zelf zag de IJzendijkenaar zich meer als een bemiddelaar. Puur toevallig zou hij betrokken zijn geweest bij een transactie op 5 september '97, waar hij aan de hand van videobeelden op het Veerplein in Vlissingen 5.000 XTC-pillen aan een Belgische drugskoerier overhandigde. Op verzoek van een kennis, die hij bij de boot trof, had hij het zakje afgegeven. Over de rol van de andere ver dachten bestond er bij de offi cier eveneens geen twijfel. „Zij behoorden tot het netwerk van de sotfdrugs. De een kweekte de hennep, de ander kocht in. Zij hadden allemaal elkaar nodig", zei Valente. In de garage van de Axelaar vond de politie 1.200 XTC pil len. De man had zijn zaak in zonnehemels failliet zien gaan en zat diep in de schulden. Hij kon het geld goed gebruiken. Hij zei de pillen voor een ander te hebben bewaard. Nadat hij zelf had geprobeerd om hennep plantjes te kweken kwam hij in contact met de IJzendijkse win kelier. Voor hem haalde hij plantjes op en kocht hij stekjes. De Terneuzenaar vertelde op de zitting ongeveer anderhalf jaar zaken met de IJzendijkenaar te hebben gedaan. Een grote transactie ging een keer niet door, toen hij met 27.000 gulden op zak vier kilo wiet wilde ko pen maar de voorraad op was. Gisteren bleek dat de Terneu- zense verdachte al een tijd in de handel van de softdrugs zit. Hij kon er goed van leven. Zo had hij zijn woning in de Binnenstad voor een ton laten verbouwen. Bij de inval in zijn woning wer den er henneptoppen, 42 gram hasj en zes gram amfetamine. „Dit was voor eigen gebruik", zei hij op de zitting. Klant Zijn raadsman R. W. van Voorst Vader verzekerde dat er van deelname aan een organisatie geen sprake was. „Hij was een klant van de organisatie.Tegen zijn cliënt is zes maanden cel, plus zes maanden voorwaarde lijk, geëist. Maar hij moet zich voor andere activiteiten in de softdrugshandel later nog een keer verantwoorden. Raadsman A Cambier sloot zich bij zijn confrère aan. „Beide he ren kennen elkaar niet eensHoe zouden ze dan deel kunnen uit maken van een organisatie? Mijn cliënt heeft alleen contact gehad met de IJzendijkenaar." Hij vond de eis van achttien maanden veel te hoog. De straf zaak tegen de 24-jarige vrouw uit IJzendijke, die zwanger is, wordt op een later tijdstip be handeld. Valente kondigde ook nog een ontnemingsvordering aan. De rechtbank doet op 12 mei uitspraak. door Wout Bareman GENT - Een week geleden gooide de Gentse havenschepen Daniël Termont de knuppel in het hoenderhok, zoals dat heet. Tijdens een seminar over de gevolgen van de aanleg van de Westerscheldetunnel voor de Vlaamse Kanaalzone liet hij er absoluut geen misverstand over bestaan: de verkeersstroom, die de tunnel veroorzaakt, zal onherroepelijk leiden tot een 'verkeersinfarct' op de Kennedylaan, de belangrijkste ontsluitingsweg van de haven van Gent. „We moeten er met Nederland over praten, er samen uitkomen", zei Termont. Alsof het een probleem is dat nu plotseling opdoemt. De Zeeuwse gedeputeerde Jaap Hennekeij (hij gaat over de tunnel en over de infrastructuur wuifde de bedenkingen van Termont weg. Hij vond ze 'flauwekul'. Immers, nauwelijks een jaar geleden verkondigde diezelfde Daniël Termont nog dat de aanleg van een milieupark ter hoogte van de Moervaart, langs de Kennedylaan, geen probleem was. Verkeerstechnisch was er nog ruimte zat, zei Termont. Wat hem nu bezielde om tijdens dat seminar plotseling een nieuwe noodkreet te slaken... In het Gentse valt te beluisteren dat de schepen de aanleg van de Westerscheldetunnel gebruikt om de Vlaamse regering wakker te schudden en duidelijk te maken dat de infrastructurele voorzieningen in de Gentse industriezone aan een opknapbeurt toe zijn. Een woordvoerder van Rijkwaterstaat, anoniem, maar bekend met Termonts handelwijze: „Ach, hij vond gewoon dat hij zich weer eens moest laten horen." Discussie Feit is dat Termont met zijn uitspraken de hele discussie over de zuidelijke ontsluiting van de Westerscheldetunnel weer heeft aangewakkerd. Nauwelijks een jaar geleden pleitte voorzitter Rien van Nunen van de Brabants- Zeeuwse Werkgevers nog voor een westelijke ontsluiting van de tunnel, achterom Sas van Gent naar de straks verdubbelde R4-West, die een snelle aansluiting op de E17 en E40 mogelijk maakt. Burgemeester Ron Barbé van Terneuzen zei woensdagochtend tijdens een vergadering van het havenschap Zeeland Seaports dat de Belgen zelf die aansluiting hebben afgewezen, omdat het een aantasting zou zijn van een landschappelijk waardevol gebied (kreken). Z'n collega Jan Lonink van Sas van Gent voorspelde dat de automobilisten en vrachtwagenchauffeurs, zeker als de kanaaltunnel bij Sluiskil nog niet is verwezenlijkt, hun eigen weg zullen zoeken. In overleg met de werkgevers heeft Lonink al laten doorschemeren dat hij er niets voor voelt het transitverkeer (vrachtwagens) in zijn gemeente te laten passeren. Lonink voelt ook wel iets voor een westelijke ontsluiting, die het krekengebied niet hoeft te schaden. Covenant Maar er ligt een convenant tussen de Belgen en de Hollanders, waarin afspraken zijn gemaakt over de loop van het wegenstelsel van en naar de tunnel. Gedeputeerde door Wout Bareman HULST - De Hulster ingenieur G. van Eeden krijgt, in zijn strijd tegen de aanleg van de Westerscheldetunnel tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk, steun van de Socialistische Partij (SP) in de Tweede Kamer. De SP is het met hem eens dat de voorbereidingen van de aanleg van de tunnel moeten worden gestopt en dat nog eens moet worden gekeken naar het alternatief: een oeververbinding tussen Kruiningen en Perkpolder, die Van Eeden al jaren bepleit. De SP vindt - met Van Eeden - dat de aanleg van de tunnel op het huidige tracé weggegooid geld is en dat er bovendien vraagtekens moeten worden geplaatst bij de veiligheid in de nu te boren tunnel. Een fractiemedewerker van de SP poogt de zaak nog deze of anders begin volgende week op de agenda te zetten. De fractie weet dat ook andere politieke partijen op de hoogte zijn van de financiële voordelen, die het traject Kruiningen-Perkpolder oplevert. Ze rekenen dan ook op bijval van die kant. Gemanipuleerd Van Eeden wist zich eerder gesteund door de Vereniging voor Personal Finance, die in januari al verkondigde dat de bouw van de tunnel onmiddellijk moest worden stilgelegd. De beslissing over de bouw was, vond de vereniging, genomen op basis van 'bestuurlijk gemanipuleerde gegevens'. Volgens Van Eeden ontbreekt het in de tunnel ook aan voldoende uitwijk- en vluchtmogelijkheden bij calamiteiten. Volgens hem gaat de timnel, als de aanpassingen wordt uitgevoerd, minstens een miljard meer kosten. Daarom pleit hij opnieuw voor het verkassen van de bouwplaats richting Perkpolder. In juli echter geeft minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat het startsein voor het boorproces. Hennekeij noemt de discussie, die nu opnieuw oplaait, 'een vreemde'. „We hebben in '93 al met elkaar afgesproken hoe we het allemaal zouden doen. Daarbij waren alle gemeenten, de provincies en alle mogelijke andere instanties betrokken. Twee jaar geleden is dat allemaal nog eens bevestigd en anderhalf jaar geleden is dat opnieuw gebeurd. Die Kennedylaan wordt helemaal niet extra belast door het verkeer van en naar de Westerscheldetunnel. Dat waaiert uit bij Zelzate, richting Expresweg en slechts een heel klein deel rijdt door naar de E17 of de E40." Infarct Maar als Termont dat graag wil, wil de provincie best nog eens met hem praten over zijn vermeende 'infarct'. Hennekeij en Barbé in koor: „Het zal duidelijk zijn dat wij blijven pleiten voor een tunnel bij Sluiskil. Je moet niet halverwege de rit omkeren. We zetten gewoon in op die tunnel. En die westelijke ontsluiting? Daai- wil Hennekeij dus best nog eens over praten met de werkgevers... zij-aanzicht x W turmettracé [aom U*T? Z-BEVELAND ZEEUWS- VLAANDEREN lengte 6,5 km IWEEKBOEK TUNNEL 30 april 1999 door Wout Bareman MIDDELBURG - De klus is grotendeels geklaard en dus stapt Willem Vinke op. Van 'grondzaken' stapt hij op 1 mei over naar z'n ouwe liefde: de 'natte aangelegenheden'. Hij wordt hoofd van de dienst operationeel waterbeheer en waterkeringen. „Ik verwacht dat op dat moment de grootste hobbels zijn genomen en dat ik de grondtransacties voor de tunnel goed heb kunnen afronden", zei hij half maart. Tja, en die opdracht heeft hij dus niet helemaal volbracht. Want er lopen nog wat onteigeningszaken, zowel op Zuid-Beveland als in Terneuzen. Hoewel die in Terneuzen hem iets minder zorgen baren, omdat het daar draait om grond op de plaats waar straks een (omstreden) rotonde wordt aangelegd. Als die ongelijkvloerse kruising daar moest worden aangelegd, was het een ander verhaal geweest. Spel „Ik vind het jammer dat ik niet meer meespeel in dit grote spel", zegt hijals scheidend hoofd van het projectbureau Voorbereiding Tunnelbouw van waterstaat. Op deBevelanden is de 'grondklus' grotendeels geklaard, al lopen er nog enkele onteigenings- en rechtszaken. „Maar ik heb de stellige indruk dat de grootste hobbels zijn genomen", zegt hij. Ook in Zeeuws-Vlaanderen, waar een tweetal grondeigenaren nog dwarsligt. „Dat komt uiteindelijk ook wel goed." door Winnie van Dam GOES - Slechthorend Zeeland heeft er een belangrijk steun punt bijgekregen met de ope ning, donderdag, van het infor matie- en voorlichtingscentrum voor slechthorenden in gezond heidscentrum de Pijlers in Goes. Gedeputeerde G.L.C.M. de Kok opende de afdeling voor de Ne derlandse Vereniging voor Slechthorenden (NWS) sym bolisch op een wel heel ludieke en bij deze gelegenheid passen de manier. Hij moest op een fictieve deur bel drukken, waarna in het ge bouw lampjes knipperden, die slechthorenden erop attent ma ken dat er iemand voor de deur staat. Bovendien overhandigde de Kok een cheque van tweedui zend gulden aan de NWS. Dat geld gebruikt de vereniging voor de aanschaf van een over headprojector. Samenwerking De Kok haalde in zijn openings rede naar voren dat samenwer king tussen doven en slechtho renden in Zeeland erg belangrijk is, aangezien vorige week in Middelburg een doven- ontmoetingscentrum werd ge opend. Hij was zich er wel terde ge van bewust dat organisaties als de NWS en de ZWSD (Zeeuwse Stichting Welzijn voor Doven) niet hand in hand kunnen gaan. Deze organisaties houden zich namelijk bezig met een verschillende problematiek en leven in verschillende werel den, maar hebben daarentegen ook gezamenlijke belangen als de ondertiteling van televisieprogramma 's Ook algemeen voorzitter van de NWS, J. de Vries, bevond zich tussen de aanwezige genodig den. Hij sprak zijn trots uit over de opening van het centrum 'van slechthorenden voor slechthorenden'. Ook hij bracht in zijn toespraak de noodzaak van de samenwerking tussen doven en slechthorenden naar voren. Met name vanwege de aangekondigde bezuinigingen door minister Borst (volksge zondheid) en mede omdat hij vond 'dat we nu al lang genoeg ons eigen pad hebben schoonge veegd, zonder naar dat van onze buren te kijken', waarmee hij doelde op doven. Ook De Vries doneerde een be drag aan de nieuwe afdeling van de NWS. „Wij zijn niet zo'n or ganisatie als de Provincie, dus kunnen geen bedrag van twee duizend gulden doneren", grap te de voorzitter. Hij overhandig de 'een aanvulling op het bedrag voor de overheadprojector' van tweehonderd gulden aan J. Marks, medewerker van de NWS. „Nu wil ik meteen van de gele genheid misbruik maken", ver volgde De Vries zijn verhaal. Hij overhandigde, in het kader van de lintjesregen, Marks een oor konde en spelde hem een lintje op zijn borst voor zijn vele ver diensten voor de NWS. ZAAMSLAG - De Plattelands Jongeren Oost-Zeeuws-Vlaan- deren houden vrijdag 21 mei een feest. DJ Patrick Roeland draait van af 21 uur muziek aan de Axelse- straat 114a in Zaamslag. Zelzate Centrum De Kennedylaan, volgens de Belgen straks een na opening van de tunnel te verwerken. bottleneck, volgens Zeeuwse bestuurders volstrekt toereikend om de grotere verkeerstroom foto Charles Strijd 2 VERDIEPINGEN EXCLUSIEF BUITENLEVEN (Advertentie) Palladio tuin- Serremeubelen E Westwal 13 Goes Tel. 0113-215838 E

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27