T oekomst Edelstenenbuurt vaag K PZC zeeland vrijdag 30 april 1999 w 20 Schap pioniert met rotondeproef KONINGINNEDAG GEOPEND! Borsele maakt eind aan leeftijdsgrens SfMF Verleden herleeft in jarig Stavenisse Infobij eenkomst versterkt vrees bewoners voor aantasting wijk <8>HYUnDfll GOEDHART door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De bewoners van de Middelburgse Edelste nenbuurt weten nog steeds niet wat hun wijk de komende jaren te wachten staat. De bewoners waren donderdagavond in gro ten getale naar de informatie bijeenkomst in het stadhuis door Esme Soesman SCHERPENISSE - Ter voor bereiding op de twee rotondes die nog dit jaar aangelegd gaan worden aan de Bram Groenewegeweg tussen Poort vliet en Sint-Annaland is er donderdag proefgereden met een combine met maaibord op een nagemaakte rotonde op het veilingterrein in Scherpe- nisse. Een kostbaar onder zoek, volgens gezworene A W. van de Hoef van Waterschap Zeeuwse Eilanden, dat voor het eerst in Nederland op deze schaal is gehouden. Het Zeeuwse schap vervult een voortrekkersrol in het land. Niet verwonderlijk, want met 2250 kilometer aan water schapswegen geldt Water- gekomen om duidelijkheid te krijgen over de toekomst van hun wijk. De gemeente Middelburg en het projectbureau BVR hadden de bijeenkomst belegd omdat de afgelopen maanden onder de bewoners veel onrust was ont staan De Kwaliteitsatlas 2030 en de Masterplannen Mortiere schap Zeeuwse Eilanden als het grootste wegbeherende schap in Nederland. Om de verkeersveiligheid in Zeeland, die nogal te wensen overlaat, te vergroten wil de organisatie een groot pakket aan maatre gelen gaan doorvoeren. ,,De Bram Groenewegeweg wordt als één van de eerste za ken aangepakt. Vorige jaar vond er nog een dodelij k onge val plaats", aldus de gezwore ne. Op de kruisingen met de Bitterhoekseweg en de Enge- laarsdijk/Paasdijkweg moe ten rotondes worden aange legd, bedoeld om het verkeer te remmen. Tegelijkertijd is het echter noodzakelijk dat deze in het buitengebied gelegen kruisingen goed oversteek- baar blijven voor landbouw- en Stationsbuurt. gaven hen geen inzicht in de gevolgen voor hun wijk. Zij trokken daaruit zelfs de conclusie dat woningen of delen van de wijk wellicht te gen de vlakte zouden gaan. Dat resulteerde in januari in een handtekeningenactie. Maar of de huizen nu wel of niet op termijn gesloopt moeten voertuigen. Met de aanleg gaat in totaal zo'n half miljoen gul den gemoeid. Combine In overleg met de georgani seerde landbouw en loon- werkbedrij ven is gekozen voor het doen van praktijkproeven met een combine. Inclusief maaibord is dat voertuig ruim zestien meter lang en bijna 3,5 meter breed. Behalve de om vang is bovendien de hanteer baarheid van de machine een belangrijke eigenschap. Het sturen gebeurt via de achter wielen, in plaats van de voor wielen zoals de doorsnee auto mobilist dat gewend is. Op het veilingterrein was met pylonen een proefcirkel uitge zet Aan A MWielaard van het gelijknamige loonbedrijf uit Sint-Maartensdijk de taak als bestuurder de aanwijzingen van de medewerkers van de proefnemende Grontmij op te volgen. Vanaf het middelpunt van een rotonde tot de buiten ste rand, de buitenstraal ge naamd, meet een standaard exemplaar meestal 12,5 meter. De binnenstraal - de lengte van het middelpunt tot de bin nenste rand van de weg - telt doorgaans 6,5 meter. Stapsgewijs is geprobeerd de straal te verkleinen, met de be doeling tot een zo compact mogelijke rotonde te komen. De uitkomsten van de proef worden verwerkt in een nieuw ontwerp, dat binnen een maand aan het schap wordt gepresenteerd. Gesloopt En die tekening had de bewo ners eerder dit jaar de indruk gegeven dat huizen weg moes ten Maar of er, als het zover is, inderdaad woningen gesloopt moeten worden en om hoeveel kantoren het zal gaan, bleef in het ongewisse. Wat de bewoners wel duidelijk werd, is dat het verkeer door hun buurt zal veranderen. Dat verkeer zal vooral bestaan uit mensen die van de Mortiere naar de Stationsbuurt gaan. Want de Edelstenenbuurt ligt daar tus sen. De bewoners vrezen dat hun autoluwe wijk daarmee verandert in een drukke buurt. Hoewel Blank verklaarde dat er geen grote autostraten komen maar dat het voornamelijk gaat om extra fietsers, hebben de Middelburgers de instelling: eerst zien, dan geloven. Op de vraag wat er met de leef baarheid en het groene karakter van de Edelstenenbuurt gaat gebeuren, kon ook niemand een bondiger antwoord geven dan: ,,Ik denk dat de leefbaarheid geen geweld wordt aangedaan", zoals wethouder P. Bruinooge dat zei. Net als de rest, hangt ook dat af van de gevolgen van de twee nieuwe buurten. „Deze bijeenkomst heeft bij mij meer onrust veroorzaakt dan dat er eerst was", zegt bezoek ster S. Corstanje na afloop. ,,Ik had meer concrete antwoorden verwacht. Ze kunnen mij niet wijs maken dat de planontwik kelaars niet precies weten wat voor effect de buurten op onze wijk hebben." Consequenties Ook Leo Santbergen had meer willen weten over de leefbaar heid en hoe het zit met huurwo ningen in Middelburg. „Alles wordt maar verkocht. Het moet toch ook nog mogelijk zijn om een woning in de buurt van het centrum, zoals de Edelstenen buurt, te huren? Wat me nu dui delijk is, is dat de plannen door gaan en dat het consequenties heeft voor onze buurt." ,,Ik weet nu wel wat er In de Mortiere en in de Stationsbuurt gaat gebeuren, maar meer ook niet", zeggen A Neve en W. Jan- se. „Het is gebleken dat ze het van BVR zelf ook niet weten." door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Ook al ben je honderd jaar, als je nog goed bij de pinken bent mag je in de gemeente Borsele gewoon weer lid of voorzitter zijn van het stembureau. Een initiatiefvoor stel van de fracties van CDA en D6(>, om de leeftijdsgrens van zeventig jaar voor leden van het stembureau af te schaffen, werd donderdagavond raadsbreed onderschreven. Tijdens de raadsvergadering werd het college ook door de he le raad op pad gestuurd om de provincie ervan te overtuigen dat zoab, zeer open asfaltbeton, moet worden aangebracht op de Drieweg langs het nieuwe Be stemmingsplan Over de Dijk. De provincie is niet zo voor het geluidsarme zoab op provincia le wegen maar Over de Dijk zou veel geweld worden aangedaan als er gewoon asfalt zou blijven liggen. Borsele heeft juist zo haar best gedaan om het plan aan beeldeisen te binden die de zichtlijnen door de polder niet verknoeien. Zonder zoab staat er wellicht binnen de kortste ke ren een geluidswal tussen de wijk en de weg, waardoor een pracht van een landschappelijk doorzicht verloren gaat. Op vragen van de CDA-fractie maakte burgemeester Mandos nog eens duidelijk dat het colle ge van plan is om in elk geval Jongeren Ontmoetingsplaatsei (JOP's) te maken in de kernen. I Ovezande dreigt het draagvla voor een JOP helemaal te vei dwijnen. Wethouder F. Tolk naar meldde in elk geval gee energie meer te willen steken i het zoeken naar draagvlak i Ovezande. Mandos: „Laten w volstrekt duidelijk zijn, ht plaatsen van JOP's is niet on dergeschikt aan het draagvlak. Ook naar aanleiding van vragej uit de raad kwamen de plannei voor Hoedekenskerke aan dj orde. Een plan om een recreatie gebied in te richten rondom di haven van Hoedekenskerkq kan niet doorgaan vanwege di steeds strengere houding vaj Rijkswaterstaat. Wethouder 4 van Opdorp: „Weliswaar heb ben we van het gebied van Hoe dekenskerke een speerpunt ij het beleid gemaakt, maar om} trent de haven maken we om toch ernstige zorgen. We hebbej er alles aan gedaan om dit plai acceptabel te maken. Helaas het ketst af bij waterstaat. Van Opdorp meldde bovendiej in staat van beschuldiging tl zijn gesteld wegens het hebbel van twee clandestiene havens Hoedekenskerke en Ellewouts dijk. „Maar dat laten we niet oj ons zitten. Desnoods gaan wj zitten." Hij vindt dat de haven, tjes, die al een eeuwigheid wor den gebruikt, moeten wordej opgenomen in de planologisch) kaders voor de Westerschelde. Na bij TROUWRINGENKUSSEN CADEAU.... O J»; k:'.. Bf 15} aankoop vanéén paar- trtxnmogea krijgt a dit bui geborduurde kuaea cifau. Md ow rigtn lek»! en trvowdatum erop gebordwmfi Juwelier Van den Berge Lange Delft 40 Middelburg 0118-613353 Glasscherven brengen geluk Glas kan met veel gekletter in scherven vallen. Maar het kan ook smelten. Dat gebeurt met de 337 miljoen kilo glasafval die jaarlijks wordt ingezameld. Bijna 90*# van alle huishoudens - een prachtig hoog getal - brengt gebruikt glas naar de glasbakken, Met veel gennkel begint daar de cyclus die tot nieuw glas leidt. Want bij de produktie van nieuw glas bestaat de helft van de grond stof uit oud glas. Daardoor hoeft er veel minder zand. kalk en soda gebruikt te worden. Dal spaart de natuur. Het is dus waar dat scherven geluk brengen, een kapotte sambalpot kan gewoon weer een ketchupfles worden. Een lege wijnfles een volle En een groentepotje een augurkenpot. Zo komt van het één het ander. Wilt u meer informatie over recycling? Bel dan voor een gratis brochure; 079-3449449. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF V worden, werd de bewoners niet duidelijker. Een eenduidig ant woord kon BVR niet geven om dat de Mortiere en de Stations buurt nog ontwikkeld moeten. De gevolgen voor de wijk wor den volgens het bureau pas zichtbaar als die ontwikkeling in volle gang is. In het Stationsgebied komen kantoren waaronder het ge meentelijk stadskantoor. Als dat uiteindelijk helemaal vol staat, kan het zijn dat er gezocht wordt naar kantoorlocaties in de Edelstenenbuurt zelf. Dat legde H. Blank van het project bureau uit. „We hebben nu al een deel van de wijk aangewe zen, waar daar dan mogelijk ge zocht kan worden." door Esme Soesman STAVENISSE - Oude tijden herleefden donderdagavond bij de onthulling van De Stenen Tuin, het kunstwerk dat in het pla veisel van het Van der Lek de Clercqplein in Stavenisse is ingelegd. De Stenen Tuin is een ontwerp van beeldend kunstenaar Ro nald Mullié uit Gapinge. De gemeente kwam daarmee tegemoet aan de wens van het comité 400 jaar Stavenisse, dat de onthulling aangreep om het startsein te geven voor de viering van het vierhon derdjarig bestaan van het dorp. Het hele jaar door worden feestelijke activiteiten ge organiseerd. Om te beginnen vandaag (vrij dag) met een gezamenlijk ontbijt, waarbij dorpsbewoners zijn opgeroepen zo veel als mogelijk in historische kleding te komen. Aan die wens van het comité is al de hele week gehoor gegeven. Zo gingen kinderen in Ot en Sienkledij naar school. Ook op het De combine probeert de verschillende afmetingen van de 'rotonde' in de praktijk uit. foto Willem Mieras Zeeuwse Eilanden ontwerpt nieuw soort verkeersremmer Van der Lek de Clercqplein was ouderwetse kleding volop vertegenwoordigd. Burge meester H. A van der Munnik en Mullié wer den per koets van dorpshuis De Stove naar het kunstwerk vervoerd. Op de vier met ge lige steen ingelegde vakken waren honder den ballonnen weggelegd; met het oplaten ervan werd De Stenen Tuin - gebaseerd op de tuinen van het Franse slot Villandry - langzaam zichtbaar. foto Willem Mieras Compact en veelzijdig. De Hyundai Atos. Nu vanaf 16.795,- Middelburg, Kleverskerkseweg 7-9, tel. 0118-636248 PÓUWÊLSË m Berlagestraat 1 Vlissingen Telefoon: 01 18 470400

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 26