Afdeling Horeca Nederland groeit taintyste eeuw Leesah moet ware droom van geluidsstudio worden Andere kijk op de wereld van bomen PZC Schouwse kroonjuwelen te koop Bommen van verdwaalde piloot op Zierikzee zeeland 18 Verdubbeling ledental in Oost-Zeeuws-Vlaanderen in detail ondernemend zeeland mm 1900-2000 kunst cultuur Weer goud voor Bl0f Barend Courbois speelt in de Mix vrijdag 30 april 1999 1 door Barend Pelgrim HULST - De belangenvereni ging Horeca Nederland is blij met de grote ledenaanwas in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. In ruim een jaar tijd is het aantal aangesloten horeca-onderne- mers meer dan verdubbeld, van 25 naar 53. Niet helemaal te vreden is voorzitter H. Beaart van de afdeling Oost-Zeeuws- Vlaanderen. want Hulst en Hontenisse scoren daarmee - in vergelijking met de rest van Zeeland - nog steeds bijzonder laag. De regio-afdeling van Horeca Nederland heeft vijf sponsors bereid gevonden om in de ko mende drie jaar bij te dragen in de benadering van bedrijven in de streek. Het gaat om een uit zendbureau. een accountants bureau. een verzekeringskan toor, een drukkerij en een organisatiebureau. Zowel niet- als wel bij HN aangeslo ten ondernemers worden gedu rende die periode uitgenodigd voor bijeenkomsten. Ook ont vangen alle betrokkenen per De rubriek Onderne mend, Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Hoveniers- en bestratingsbe- drijf Sandee in Kamperland bestaat morgen, zaterdag, tien jaar. Het familiebedrijf van op richter Albert Sandee. zijn va der Adri en broer Jan is met ruim twintig medewerkers vol ledig geoutilleerd voor tuin ontwerp en aanleg inclusief be stratingen. Het bedrijf levert ook onderhoudsdiensten voor tuinbezitters. Sandee verzorgt ook grootgroenprojecten en bestratingen voor bedrijven en instanties. Zaterdag staat het tuincentrum van het bedrijf aan de Nieuweweg in het teken van de decenniumviering met veel aanbiedingen en activitei ten voor kinderen. Interieurwinkel Edwin's Quality Shop aan de Wilhemi- nastraat in Wemeldinge is za terdag 1 en zondag 2 mei toneel van een show van tuinmeube len en accessoires van Palladio te Goes en de interieur en -ex- terieurideeën. Naast de pas verbouwde winkel is ook de tuin betrokken bij de show, die zaterdag duurt van 10.00 tot 16.00 uur en zondag van 12.00 tot 16.00 uur. Bemiddelingsbureau Nees- kens te Arnemuiden heeft een nieuwe naam. De handels post informatie van de afde ling. Beaart. ,,Die vijf dienstverle nende bedrijven maken in feite deze postverzending betaal baar. Daarnaast houden we nog een ander groot voordeel aan de overeenkomst over: zij kunnen ons op hun vakgebied weer slimmer maken." De vijf ondernemingen gaan elk een cursus of informatiebijeen komst voor de horecamensen houden, te beginnen met uit zendbureau Start dat in sep tember 'bijles' geeft over de flexwet, met daaraan gekop peld de gevolgen voor de hore- casector. Prijspnderzoek De afdeling Oost-Zeeuws- Vlaanderen is verder bezig met een prijsonderzoek onder leve ranciers. Volgens voorzitter Beaart bestaan er op dit mo ment onthutsende verschillen in de tarieven van producten en diensten waai*van horeca-on- dernemers gebruik maken. „Anderhalve kilo suiker bij de één of bij de ander maakt een verschil van 1,50 gulden. Of een krat bier van eenzelfde merk. waarvan wij een prijs verschil van vier tot acht gul den constateren. Wij willen on- ze leden wijzen op dit gegeven. Verder gaan we met onze leve ranciers praten, want we wil len wel eens weten waar die verschillen vandaan komen." Het regiobestuur van Horeca Nederland bekijkt ook of de af valverwerking van zijn leden goedkoper kan. Beaart: „Er zijn redelijk grote kortingen te krijgen als deze diensten geza menlijk ingekocht worden. Hieruit blijkt dat het belang rijk is om je als branche te ver enigen." naam, Neeskens Vastgoed Ad viseurs is sinds kort ook de in- schrijvingsnaam geworden m het Handelsregister van de Ka mer van Koophandel Zeeland. Tijdens de Nederlandse Bak kerij Dagen, woensdag 5 en donderdag 6 mei in Ahoy' Rot terdam, kiezen kinderen tussen zes en twaalf jaar wat zij de mooiste en lekkerste bak- kerslekkemij vinden tijdens de vakwedstrijden. Uit Vlissingen doen T. Lapoeten K. C. Strobos mee. De beurs omvat presenta ties van winkelmateriaal, apparatuur, grondstoffen, vak- kleding en ondersteunende diensten met workshops en de monstraties. Vrije Pomp Serooskerke (W) houdt zaterdag 8 mei een ope ningsfeest voor de vernieuwing van het tankstation. Vanaf 10.45 uur is er een feestelijke bijeenkomst bij de pomp, die om 11.00 uur officieel her opend wordt. Kledingwinkel Splendid aan de Korte Geere in Middelburg heeft een nieuwe lijn in wes- ternwear. De collectie omvat hoeden, caps, shirts, riemen, gespen, sieraden, poncho's en vesten en 'dreamcatchers'-or- namenten. Juwelier Teunie van der Bijl (rechts) overhandigde VW-directeur M. Bakker een zilveren dasspeldje met het kroonlogo, voor de balie medewerkster (midden) was er een kettinkje met het logo. foto Marijke Folkertsma door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Liefhebbers van het kersverse Schouwse kroon- symbool kunnen behalve hun auto nu ook zichzelf met het kroonlogo versieren. Juwelier Teunie van der Bijl uit Zierik- zee heeft zilveren kettingen, oorknopjes en dasspelden met het VW-kroonlogo vervaar digd. Daarin kan worden ge graveerd. Donderdagmiddag presenteer de Van der Bijl haar sieraden in het Zierikzeese VW-kantoor. De baliemedewerksters C. Ver- schure en M. Bakker ontvingen een zilveren ketting, directeur B. Roessingh kreeg een zilveren kroon op zijn das gespeld. Deze lanceerde het idee om onderne mers die Schouwen-Duiveland het best promoten, jaarlijks met een 'award' in kroonvorm te onderscheiden. Volgens van der Bijl is de eilandelijke imag ocampagne zeker niet overbo dig. „Laatst sprak ik weer eens een Nederlander die niet eens wist waar Schouwen-Duive land lag." De zilveren kroonhangers zijn voor 65 gulden te koop. Van der Bijl heeft er zo'n honderd ver vaardigd. „We beginnen voor zichtig, maar als de kroonju welen aan blijken te slaan, maak ik er meer en misschien ook van goud." Pri""i>claie C4SP(/««#T In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 30 APRIL 1917 door Arjen Nijmeijer Nederland stelde zich neu traal op tijdens de Eerste Wereldoorlog, maar Zeeland lag te dicht bij het strijdtoneel om niets van de gevechten te mer ken. Een enkele keer kwam de oorlog wel heel dichtbij: drie personen lieten het leven toen een piloot op 30 april 1917 per ongeluk zijn bommen op Zierik zee liet vallen. De inwoners van Zeeland leef den dagelijks in het besef van de strijd die niet al te ver over de grens met België werd gevoerd. Het gebrul van het geschut bij Zeebrugge of aan de IJzer rolde met strikte regelmaat over Zeeuws-Vlaanderen en deed soms zelfs de ruiten op Walche ren trillen. Duitse en Engelse vliegtuigen schonden regelma tig het Nederlandse luchtruim, maakten soms noodlandingen, m^ar wierpen ook een enkele keer bij vergissing hun bommen af: op Goes, Sluis, Zierikzee. In de vroege ochtend van maan dag 30 april 1917 werd Zierik zee getroffen door de explosie- ven uit een vliegmachine. De gareelmaker Leijdekkers, zijn vrouw en hun driejarige pleeg dochter kwamen om het leven, toen een bom precies op hun wo ning terechtkwam. Ook het na burige huis van de familie Smit werd vernield, maar als door een wonder bleven beide echte lieden ongedeerd. Nog een eind je verderop bleven de gezusters Douw ook ongedeerd, terwijl hun huis instortte; de beide da mes van in de tachtig waren wel zo geschrokken dat ze geruime tijd weigerden om de woning te verlaten. avo lat De bommenregen richtte enor me schade aan in de St. Domus- straat en de Molenstraat. Hui zen stortten in, daken werdei afgerukt, op diverse plaatse] ontstond brand. In totaal drie honderd huizen raakten be schadigd door de explosies. Deljat totale schade werd op lOO.OOQu-ij gulden geschat. Hat De militairen verleenden hulpet en stelden tegelijkertijd een on- derzoek in naar de identiteit van de piloot die de dodelijke lading op zo'n grote afstand van het strijdtoneel had afgeworpen In de dagen die volgden, klonk de roep om schadevergoeding steeds luider. Het land waar de verantwoordelijke piloot van daan kwam. moest voor de schade opdraaien: nu was het' nog zaak om uit te vinden welkfl£ land dat was. Cadzand Al snel bleek dat bomschervenhp Britse merken droegen. Boven-jn;( dien waren de resten vergelijkimal baar met overblijfselen vangja bommen die in augustus 1915|jit vanuit een Brits vliegtuig op Ca-rjat dzand waren neergekomen. j)a; Uiteindelijk kwam de schuldige^ nooit boven water. De Brittenküc zeiden dat geen van hun vlieg-(jet tuigen in de bewuste nacht was^en verdwaald. De Duitsers ontken-ina] den eveneens dat het een vlieg-moi machine van hun strijdkrachtenper was geweest. Jjei pjg Nederland moest het dus maaiijjf zelf uitzoeken. De enige die er in*tel dat jaar misschien nog wat beterkjie van werd, was de MiddelburgseLj firma EB. den Boer; die gaf achtjrol prentbriefkaarten van de Zie-^-a rikzeese ravage uit. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De naam is toe passelijk. Dream Studio heet de geluidsstudio die Emile Miede- ma is begonnen op de bovenste etage van zijn huis in het cen trum van Vlissingen. Het is de studio waarvan hij vroeger als producer en geluidstechnicus altijd heeft gedroomd. Een ge zellige plek waar hij geen com promissen hoeft te sluiten, waar hij doet wat hij zelf wil. Het is ook een studio waar hij dromen van anderen wil laten uitko men, zoals van zangeres Leesah. Ze werkt met Miedema aan haar eerste cd, waarvoor inmiddels verschillende platenmaat schappijen belangstelling zou den hebben. Miedema heeft een verleden in de Nederlandse muziekwereld. In 1972 won hij de competitie van het AVRO-programma 'Nieuwe Oogst' als de helft van het duo Natasja Emile. Dat le verde een platencontract op bij EMI. De eerste single 'Sweet Neeny' werd in Nederland geen hit, maar haalde volgens Miede ma in Denemarken, Spanje en Oostenrijk een hoge notitie. De drie opvolgers deden niets, waarna het duo werd ontbon den. „Intussen hing ik veel rond in de studio", vertelt Miedema. „Daar werd ik meteen door EMI opgeleid als geluidstechnicus- /producer." Miedema werkte onder meer met Spargo, Diesel en het Low land Trio. Begin jaren tachtig ging de platenwereld hem te genstaan. Iedereen werd geacht VLISSINGEN - Het nieuwe al bum Boven van de popgroep Bief heeft in een maand de gou den status bereikt. Van de eind maart verschenen cd zijn inmiddels 50.000 exem plaren verkocht. Van Helder, de vorige cd van Bief zijn in totaal meer dan honderdduizend exemplaren over de toonbank gegaan. Daarvoor ontving de groep een gouden en een platina plaat. Ook de van Boven getrokken single 'Harder dan ik hebben kan' was succesvol. Begin juni verschijnt de nieuwe single, ge titeld 'Niets dan dit'. zich te specialiseren en de moor dende concurrentie frustreerde hem. Miedema hield zich ver volgens bezig met communica tie, marketing en tv-productie. De laatste jaren was hij succes vol als persoonlijk manager van de voetballers Tomasson, Tobi- assen en Gronkjaer. Van het geld dat hij daarmee verdiende, kocht hij een huis in Vlissingen en begon hij Dream Studio, samen met zijn neef Kenneth van Herk. Miedema omschrijft de kleine opname- en controleruimte als een tech nisch geavanceerde projectstu dio, vergelijkbaar met die waar in Marco Borsato zijn eerste klapper 'Dromen zijn bedrog' opnam. Manager Behalve van voetballers is Mie dema nu ook manager van ar tiesten, want zijn studio is niet bedoeld om te verhuren. Hij wil zelf singles en cd's produceren om die vervolgens aan platen maatschappijen te slijten. „Ik heb contacten met platenmaat schappijen als Dureco, EMI, CNR en Dino. Als bij hen een goede artiest met een goede de mo aankomt, aarzelen ze om daar iets mee te doen. Wil je het goed doen, dan kost dat name lijk twee ton. Wij nemen het risi co wel. De studio is toch al be taald door de voetballers. Ik kan het me dus veroorloven met goe de, maar onvoorspelbare sin ger/songwriters uitgebreid aan de muziek te gaan sleutelen." Het eerste grote project van Dream Studio is een cd van Lisa van Viegem (21), oftewel Leesah. Miedema kwam via In ternet met haar in contact. Bij hun eerste kennismaking zong ze 'Get here' van Oleta Adams. „Dat doen zoveel zangeressen die aan de Soundmixshow mee willen doen", aldus Miedema. „Toen ging ze haar eigen liedjes zingen Daar was ik pas echt ka pot van." Volgens de producer wil platenmaatschappij Dino Leesah graag contracteren, maar hij wil nog met andere maatschappijen praten wan neer een stuk of zes nummers voor de cd klaar zijn. „De vraag is niet óf we een platenmaat schappij vinden, maar wélke." Leesah komt uit Rhenen, woont sinds kort in Den Haag, maar verhuist volgende week naar Vlissingen. Ze speelt trompet en gitaar en zingt. Ze volgde één jaar conservatorium in Hilver sum en wilde haar opleiding in Den Haag of Utrecht vervolgen, maar ziet daar nu vanaf. „Dan zou ik over vijf jaar klaar zijn en technisch perfect kunnen zin gen, maar nu krijg ik een kans met mijn eigen met gladgestre ken stemgeluid. Dit is een ge schenk uit de hemel. In het begin dacht ik: 'Ja hoor. Er worden je zo vaak dingen beloofd.' Maar nu staat mijn hele leven op zijn kop. Dit is een kans van één op een miljoen. Ik mag zomaar een hele cd met mijn eigen muziek opnemen in zo'n professionele studio. Soms vraag ik me af of dit wel echt gebeurt." Soul Leesah heeft in verschillende bands gespeeld. Dennis Davis, een toetsenist uit één ervan, fungeert als arrangeur van haar plaat waaraan ook bekende ses siemuzikanten meewerken, zo als gitarist Peter Tiehuis. De zangeres noemt Beverley Cra ven en Erykah Badu als grote voorbeelden. „Ik streef naar een combinatie van die twee uiter sten: heel ingetogen en met veel soul. Dat zit ook een beetje in de combinatie van Dennis en mij, akoestisch en elektrisch. Ik wil mensen met mijn liedjes echt iets vertellen. Ik schrijf ze als ik alleen ben op mijn kamer, met mijn gitaar. Ze gaan over dingen die ik heb meegemaakt en zijn soms behoorlijk zwaar. Maar ik wil ook dat mensen er graag naar luisteren, dus moet er een flinke dosis dynamiek en swing aan worden toegevoegd." De cd van Leesah moet in september verschijnen. De presentatie staat op 6 augustus, met een show op het Vlissingse Bellamypark. ft mtoufc vroom dieiWi in toswaraw fftiitr. trJPi noeft fcjddWEjjsdlCtt drt het hout Hout en de invloed van de elementen vormen het thema van de dubbelexpositie van fotograaf Wim Krull en dichter Willem Enzick. foto Dirk-Jan Gjeltema Leesah, Kenneth van Herk en Emile Miedema. foto Lex de Meester door Ben Oerlemans OOSTKAPELLE - Uit psycho logische tests zijn de vlekkente- keningen bekend. Op het eerste gezicht lijkt het alsof iemand naar een stel ongeordende spet ters op het papier kijkt. Maar langer zien, leert dat er bijvoor beeld een dalmatiër of een koe staat afgebeeld. Een plaatje van een oude vrouw blijkt bij nader inzien een prent van een meisje te zijn en dit zou weer duiden op de innerlijke gesteldheid van de beschouwer, die het leven posi tief of negatief zou ondergaan. Dit soort dubbelzinnige afbeel dingen worden ook in de natuur gemaakt. Erosie, wind, wateren lucht doen jarenlang hun werk in hout, steen en andere materi alen en zorgen op deze manier voor verrassende plaatjes. In het Zeeuws Biologisch Museum is tot en met 20 juni een combi natietentoonstelling te zien van fotograaf Wim Krull en dichter Willem Enzinck. Ze hebben het hout en de elementen tot thema van hun werk gekozen. Bomen kunnen op deze manier op een andere manier tot leven komen en voor sommige mensen is dit zelfs een teken van een hogere macht. Zo zijn er mensen die menen dat contouren van een berk op Elvis Presley lijken, een gezicht op Mars duidt op bui tenaards leven en dat zelfs de vorm van een land duidt op de speciale volkstrekken van de bewoners ervan. Zover gaan Krull en Enzinck niet. Ze laten zich eenvoudigweg verrassen door de frappante vormen, die ze zijn tegengekomen en hebben dat in woord en beeld vastge- legd. Foto's In 28 zwart-wit foto's en bijbe horende gedichten wordt op het thema aangehaakt van de na tuur, die zich in andere gedaan ten aan de mens voordoet. Het centrale thema lijkt wel op de dichtregel 'kijk eens goed, er staat niet wat er staat'. Zo wor den verrassende blikken ge gund in de keuken van moeder natuur. In sommige gedichten lijkt de boom de bezoeker toe te spreken. 'Een ijzeren kram, die schrijnt in mijn lichaam. Houdt mij niettemin tesaam als paal zonder naam. Elke keer dat ik de zee weer voor mij boomstam het leven nam'. In een ander ge dicht beschrijft Enzinck een fi guur dat in een stam is uitgebe ten door de regen. 'De twee oude vrouwen die zich in boomstam men willen spiegelen'. Soms ne men stukken hout de vorm aan van iets anders zoals een juweel van zilver en git of een dinosau rus of wordt beschreven welk kleurenpatroon er is uitgesleten in de stam. De fotograaf en de dichter ma ken hierbij dankbaar gebruik van twee poëtische trucs, die als sinds de uitvinding van de dichtkunst worden gebruikt: de metaforische en de metonimi- sche beschrijving. In de meta foor neemt een voorwerp de ge daante van iets anders aanIn de kunst van Krull en Enzinck wordt op deze manier een stuk boombast tot een golvende zee of een geheimschrift vol vraat zuchtige kevers. Ook in metonimisch opzicht hebben de kunstenaars hun ob jecten gefotografeerd en be schreven. In een metonimie wordt een onderdeel uit de kunst deel van een groter geheel in de buitenwereld. Inspiratiebron Voor Wim Krull is de natuur al tijd de inspiratiebron van zijn werk geweest. Vooral de grotere structuren hebben zijn speciale aandacht. Hij exposeerde op talrijke plaatsen in Nederland en België. Hij is vooral gefasci neerd hoe de natuur zelf haar kunstwerken maakt en legt dit met zijn camera vast. Willem Enzinck is auteur van meer dan tien dichtbundels, meer dan twintig prozawerken en mono grafieën over kunst. Zijn oeuvre werd bekroond met de Edo Bergsma-ANWB-prijs voor het beste reisboek. door Joost Bosman (loc (Ut Det •en rigc „Wi ken bat dat Sin TERNEUZEN - Het gevoel voor^j ritme is Barend Courbois met defjss paplepel ingegoten. Zijn vadertjjn Pierre was jazzdrummer en datje zijn zoon ook voor een ritme-in-pyj strument koos, leek niet meerjjge dan logisch. Toch nam hij niet de^en stokken en trommels over van pa-lief, maar legde hij zich toej^.r op de basgitaar. Niet zonder succes; inmiddelsjU(j speelde hij in bands als Ham-j74' merhead, Barracuda en Mon-^an roe. Eind jaren tachtig maakte^j hij deel uit van Perfect Stranger,^ de formatie van ex-Vandenberg}ar drummer Jos Zoomer. Zaterdag)^ treed Courbois op in de Mix aan^ de Nieuwe Diepstraat in Ter-ler neuzen. De jaren negentig brengen^a; Courbois een hoop fortuin. Inpa] 1991 eindigt hij met de bandje Whistier Courbois Whistier alsjoe derde bij de Grote prijs van Ne-fW; derland. Twee jaar later wordt^. hij uitgeroepen tot beste bassist van Nederland. Naast zijn me-' de werking aan vier cd's van de1 Hongaarse gitarist Tamas Sze-! keres, toert hij met een Grieksi orkest en doet hij veel solocon certen in Frankrijk. f Daarnaast verzorgt hij optre- l dens met onder meer Jasper van! 't Hof, de Jan Somers Band en zijn vader Pierre. Tot twee jaar f geleden werkt hij samen met, Bert Heerink (bekend van de Heineken-reclames). Ook in die tijd neemt hij zijn eerste solo-cd op, die de titel draagt 'Tunes for t a friend'. Markant is de studio waarin dat gebeurt. Die behoort toe aan Marc Cristian, die met f samenwerkte met onder meer 1 Eric Clapton. Supertramp en Led Zeppelin. Vanaf 1997 treedt Courbois op met zowel Venge- t ance als zijn eigen band. Het concert in de Mix begint om 1 22.00 uur. E Advertentie Alles voor kantoor op nummer weststrate verpakkingen oostperkweg 20 middelburg tel: (0118) 63 0015

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 24