Ankara weert waarnemers Europese Commissie treedt pas medio september terug Studenten Mexico krijgen steun bij actie tegen hoger collegegeld PZC Eindelijk in veilige haven 0 HE) li Militie dreigt met zuivering van hoof stad Timor IMF leent Rusland negen miljard gulden Irak maakt melding van gewonden door westerse bommen buitenland Proces tegen PKK-leider Öcalan vandaag van start LtdjyLCLM, SLCcJl, cijt Christo zegt het met vaten Hof geeft tegenstanders jacht in Frankrijk gelijk vrijdag 30 april 1999 BBC verscherpt beveiliging na bedreiging LONDEN - De Britse omroep BBC heeft extra veiligheids maatregelen genomen naar aanleiding van de moord op de tv-journaliste Jill Dando en een doodsdreigement aan de hoofd redacteur van de nieuwsredac- tie, Tony Hall. Het telefonisch dreigement aan Hall was vol gens de BBC geuit door een Ser viër die het de NAVO kwalijk neemt dat de alliantie de Servi sche staatstelevisie bombar deert. Hall en zijn familie zijn ver huisd naar een geheime locatie en staan onder politiebescher ming. De politie sluit niet uit dat het anonieme telefoontje waar in Hall dinsdag met de dood werd bedreigd verband houdt met de moord op Jill Dando, af gelopen maandag. Dando, die voor de deur van haar woning werd gevonden, presenteerde het nieuws, actualiteitenpro gramma's en Crimewatch, het Britse 'Opsporing Verzocht. De BBC heeft de beveiliging van haar kantoren in Londen ver scherpt. Doodsbedreigingen aan het adres van de BBC zijn niet ongebruikelijk, zo meldde de radio- en tv-omroep. AP/ANP van onze redactie buitenland ISTANBOEL - De Turkse auto riteiten laten geen officiële waarnemers toe bij het proces tegen PKK-leider Öcalan. Indi viduele toeschouwers zijn wel kom in de rechtszaal, maar geen van de bezoekers zal een officië le status krijgen. De organisatie voor de mensen rechten Amnesty International wilde een waarnemer sturen. Ook de Raad van Europa wil met waarnemers bij het proces tegen de leider van de Koerdi sche Arbeidersspartij vertegen woordigd zijn. Het proces begint vandaag. De openbaar aanklager heeft aan gekondigd de doodstraf te eisen wegens hoogverraad en 'poging tot aantasting van de Turkse in tegriteit'. Öcalans advocaat in Turkije, AZ. Okcuoglu, vreest dat een eventueel doodvonnis wordt uitgevoerd. Turkije kent de doodstraf, maar die is sinds 1984 niet meer voltrokken. Nor maliter wordt hij in levenslang omgezet. Het feit dat Turkije de doodstraf kent, was eind vorig jaar voor Italië aanleiding om van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het Interna tionaal Monetair Fonds leent Rusland 4,5 miljard dollar 9 miljard) in de komende 18 maanden. Voorwaarde is dat Moskou eerst zijn fiscale- en bankzaken op orde heeft en dat de Russen duidelijk verant woorden wat met eerdere IMF- kredieten is gebeurd. Dat heeft IMF-topman Camdessus in Washington gezegd. Bronnen binnen het IMF mel den verder dat de lening deel uitmaakt van een overeenkomst die de Russen in totaal 7,5 mil jard dollar 15 miljard) moet opleveren. Dat bedrag zou mede beschikbaar gesteld moeten worden door de Wereldbank en andere geldschieters. Rusland heeft sinds augustus vorig jaar geen kredieten meer Öcalan. die in november in Ro me opdook, niet uit te wijzen. De "Rirkse overheid kreeg de PKK-leider uiteindelijk een paar maanden later alsnog in handen, toen hij onder duistere omstandigheden uit Kenia werd ontvoerd. Arrestatie Öcalan is vandaag bij de ope ning van het proces niet aanwe zig. De verwachting is dat de rechtbank besluit het proces niet in de hoofdstad Ankara voort te zetten, maar in een spe ciaal beveiligde ruimte op het gevangeneiland Imrali, Öcalan zit sinds zijn arrestatie in febru ari vast. Volgens het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken krijgt de PKK-leider een voor ieder inzichtelijk proces. De toelating van bezoekers zal overigens af hangen van de beschikbare ruimte en van een beslissing van de rechtbank. Advocaat Ok cuoglu verwacht echter grote problemen voor een gepaste verdediging. „Wij hebben hem (Öcalan: red) nauwelijks kun nen spreken. De autoriteiten be lemmeren ons voortdurend. Wij mogen zelfs geen pen en papier meenemen naar de gevangenis', aldus de advocaat. Okcuoglu vreest voltrekking van een doodvonnis, omdat de stemming in Turkije steeds na- tionalistischer en anti-Koerdi- scher wordt. Als de rechters de aanklacht bewezen achten, kunnen zij weinig anders dan besluiten hem terecht te laten stellen. Het Turkse parlement zal zijn goedkeuring moeten hechten aan uitvoering van het dood vonnis. De kans daarop is ge groeid. De fel anti-Koerdische extreem-rechtse partij MHP heeft bij de parlementsverkie zingen deze maand een grote overwinning behaald. RTR/AFP van het IMF ontvangen. In die maand werd de roebel gedeva lueerd en schortte het land rentebetalingen over zijn bui tenlandse schuld op. Een over eenkomst die Rusland enkele weken daarvoor met het IMF sloot, werd opgeschort. Voordat het geld van de nieuwe lening wordt overgemaakt, wil het IMF duidelijkheid over eer dere kredieten die 'verdwenen' via een bedrijf op de Britse Ka naaleilanden. Camdessus zei dat Rusland 'een compleet over zicht' heeft beloofd over het ge bruik van eerdere IMF-fondsen. De president van de centrale bank van Rusland heeft eerder toegezegd dat een bekend inter nationaal accountantskantoor de boeken van de verdachte maatschappij mag onderzoe ken. Een rapport daarover zou midden mei beschikbaar ko men. RTR/ANP SOERABAYA - Madoerese vluchtelingen kijken nieuwsgierig uit een patrijspoort in de haven van Soerabaya, Indonesië. De Madoe- rezen zijn afkomstig van het eiland Borneo, waar in het begin van dit jaar in de Indonesische provincie West-Kalimantan honderden mensen omkwamen bij etnische onlusten. De lokale bevolking, waaronder Dajaks, vermoordde toen zeker tweehonderd immi granten uit Madoera. Uiteindelijk hebben drieduizend van hen het eiland voorgoed verlaten. foto Yudhi Pardi/EPA Openhartoperatie in kroeg LONDEN - Een Britse dokter heeft in een volle Londense kroeg met succes een openhartoperatie uitgevoerd. Door haar optreden overleefde Stephen Niland (22) een steekpartij. Voor zover bekend hebben slechts drie anderen een dergelijke ingreep buiten het ziekenhuis overleefd. Terwijl Niland zwaar gewond op de vloer van de pub lag, werd dokter Heather Clark ijlings per helikopter ingevlogenClark werkte nog maar kort bij de traumahelikopter en had pas en kele dagen ervoor geleerd hoe openhartoperaties uitgevoerd moeten worden, berichtte de televisiezender BBC gisteren. Niland werd direct na de operatie naar een ziekenhuis in Lon den gebracht en maakt het goed. GPD Meer ooievaars dan inwoners WARSCHAU - Vogelliefhebbers gaan voortaan naar het noorden van Polen. Daar ligt een dorpje waar meer ooievaars hun vaste stek hebben dan dat er mensen wonen. In Zywkowo, vlak bij de grens met Rusland, leven 80 ooie vaars in 47 nesten. De dieren worden nauwelijks gestoord, want het dorp heeft 36 menselijke inwoners. Om dit feit te benadrukken én om toeristen te trekken, wordt de plaats binnenkort omgedoopt in Bociania Wioska, wat zo veel als Ooievaarsdorp betekent. Een milieugroepering wil ter plekke een museum inrichten over de ooievaars. DPA Vijf doden bij instorting Lagos LAGOS - Reddingswerkers die onder het puin van een woens dag ingestort gebouw in het Nigeriaanse Lagos zochten naar overlevenden, hebben gistermiddag het zoekwerk opgege ven. Volgens hen waren er geen overlevenden meer onder de brokstukken. Uiteindelijk bleken vijf mensen om het leven te zijn gekomen. De aankondiging dat ze het reddingswerk beëindigden leidde tot verontwaardigde reactie van omstanders. Het is onduide lijk hoeveel mensen nog onder het puin liggen. Aantallen die kranten noemden lopen uiteen van enkelen tot tientallen. De mensen werden bedolven toen het gebouw waarin ze be schutting hadden gezocht tegen de regen instortte. AP Mensensmokkelaars opgepakt WAIDHAUS - Een bende criminelen heeft sinds mei 1994 meer dan 40.000 mensen uit Slowakije,. Hongarije, Albanië en Joegoslavië binnengesmokkeld in Tsjechië. Een deel van deze buitenlanders werd daarna nog illegaal naar Duitsland ge bracht. Dit heeft de politie in de Beierse grensplaats Waidhaus giste ren meegedeeld nadat zij na een maandenlang durend onder zoek in samenwerking met de Tsjechische politie 52 verdach ten had opgepakt. De bende hield zich behalve met mensensmokkel ook bezig met drugssmokkel. De zaken liepen via een 'hoofdkantoor' in Tsjechië, waarvoor een handelsfirma van een 34-jarige Joe goslaaf de dekmantel was. DPA/AFP Onvoldoende voor wegrestaurants MÜNCHEN - Veel wegrestaurants in Europa krijgen van de AD AC, de Duitse zusterorganisatie van de ANWB, een dikke onvoldoende. Service, hygiëne en veiligheid zijn dikwijls niet in orde. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek. In het onderzoek werden 66 wegrestaurants langs de belang rijkste Europese vakantieroutes bekeken. Eenderde krijgt een onvoldoende. Daarbij komen de Italiaanse bedrijven het slechtst uit de bus, met vieze douches, smerige toiletten en vervuilde babykamers. De Zwitserse Raststatten worden echter bejubeld. De autoclub benadrukt dat het om steekproeven gaat. AD AC heeft geen Nederlandse wegrestaurants onderzocht. DPA van onze redactie buitenland BAGDAD - Bij de jongste bom bardementen op Noord- en Zuid-Irak zijn volgens Irak ze ker 24 burgers in Mosul gewond geraakt. Dit heeft een militaire woordvoerder in Bagdad ver klaard. Het Iraakse staatspersbureau INA meldde dat 'tien vijandelij- i ke formaties' vanuit Turkije aanvallen hadden uitgevoerd op de noordelijke steden Irbil, Dahuk en Mosul. Naast de ge wonden in Mosul zouden nog eens vier burgers gewond zijn geraakt bij luchtaanvallen op doelen in Zuid-Irak vanuit Sau- di-Arabie en Koeweit. Volgens de Amerikanen vielen de F15's en F16's aan nadat de Iraakse radar hen had gelokali- Omkopen Sharon JERUZALEM - De Israëlische politie wil de minister van Bui tenlandse Zaken, Sharon, in staat van beschuldiging stellen. Sharon zou een officier hebben geholpen aan een deal. De man hielp Sharon in ruil aan een val se getuigenis in een proces met de krant Ha'aretz. Die schreef dat Sharon oud-premier Begin had misleid. RTR/AFP Advertentie Hans Griet Oranjebovenroomijs Vorstelijk roomijs met sinaasappelsaus en oranje chocolade. In de diepvries. Beker a 1 liter van 5.99 voor seerd en de vliegtuigen door de luchtafweer beschoten waren. De Amerikaanse toestellen vuurden raketten af en wierpen bommen op de Iraakse artille rie, die in de buurt van Mosul stond. Naast de luchtafweer werden andere militaire instal laties bij Mosul aangevallen. De Iraakse regering erkent de noflyzones die in het noorden en zuiden van het land zijn inge steld niet. Sinds december komt het steeds tot incidenten waar bij de Irakezen Amerikaanse en Britse toestellen uitdagen die in de zones patrouilleren. Bagdad maakte eerder op de dag bekend dat het dodental van de sancties tegen Irak is op gelopen tot meer dan 7500 per maand. De slachtoffers overle den aan ziektes en ondervoe ding. Volgens het Iraakse ministerie van Volksgezondheid stierven in maart 6399 kinderen onder de vijf jaar door acute ademha lingsproblemen, longontste king en diarree. In diezelfde pe riode zouden 1121 bejaarden zijn overleden aan de gevolgen van hartziekten, hoge bloed druk, suikerziekte en kanker. Irak heeft meermalen beweerd dat in totaal meer dan een mil joen burgers zijn omgekomen door de VN-sancties. RTR/AFP/AP door Katrien Gottlieb MEXICO-STAD - Een staking op de grootste onafhankelijke universiteit in Mexico-stad (UNAM) heeft op de achtste dag niet alleen de steun gekregen van bijna 30 procent van de leer lingen. Ook verschillende vak bonden hebben zich achter het protest van de studenten ge schaard. Rebellenleider Marcos schreef in een communiqué dat ook hij de strijd ondersteunt. Op bevel van burgemeester Car denas van de Revolutionaire Democratische Partij PRD) mengde zelfs de plaatselijke po litie zich niet in een uit de hand lopende demonstratie. De UNAM, een bolwerk in Mexico- stad met meer dan een kwart miljoen studenten, beschikt zelf over een ordebewakingsdienst. Het conflict begon vorige week, toen rector Barnes de Castro plotseling, zonder overleg, een verhoging van het studiegeld aankondigde, 'omdat er een be grotingstekort is'. Het is de eerste verhoging sinds 1948, die een einde zou maken aan het gratis Hoger Onderwijs in Mexico, een verworvenheid die nog stamt uit de Mexicaanse revolutie. De rector wil het jaar lijkse studiegeld van 20 cen- tavos (1 gulden) verhogen naar omgerekend 280 gulden. Als verzachtende omstandigheid zou de verhoging alleen gelden voor studenten 'die dat kunnen betalen'. Activisten bezetten op 20 april de grootste campus van de UNAM en versperden de toe gang voor mede-studenten en professoren die niet aan de sta king deelnemen. De rector, voorstander van de harde lijn, liet zich echter niet vermurwen en stelde voor de lessen voort te zetten op ander lokaties. Maar onder druk van ondere anderen professoren en politici, zwichtte Barnes de Castro gisteren en stemde hij in met een dialoog. Het Centrale Stakingscomite ging vervolgens niet akkoord met de voorwaarden die hun rector aan de dialoog verbond. Andere punten van het comité waren onbespreekbaar. Sta kingsleider Fernando Belaun- zaran beschuldigde de rectorer van stakers als 'een stel sociaal onaangepasten te behandelen'. Volgens politicus Adolfo Gilly gaat het offensief van Barnes, gesteund door hoge regerings functionarissen, veel verder dan alleen de kwestie van de jaar lijkse toelage. Hij zegt dat het een nieuwe 'neo-liberale' aan val is op een aantal in de grond wet opgenomen rechten, zoals gratis onderwijs. Net zoals het Centraal Stakingscomité zegt ook Gilly dat als de staatskas geld beschikbaar kan stellen voor de redding van het bank wezen, 40.000 tot 50.000 mili tairen kan stationeren in de zui delijke deelstaat Chiapas, het op z'n minst vreemd is te noe men dat er voor onderwijs op eens een tekort zou zijn. GPD OBERHAUSEN - Het materiaal: dertienduizend olievaten. De hoogte: 26 meter. De lengte: 68 meter. De plaats: Gasometer Cen trum voor Beeldende Kunst in Oberhausen. De maker: Christo. De ze kunstenaar van Bulgaarse komaf heeft in de Duitse industriestad een expositie samengesteld waarin behalve de olievaten ook regi straties van zijn parapluproject en de ingepakte Rijksdag in Berlijn zijn te bezichtigen. De tentoonstelling is geopend tot 3 oktober. foto Edgar R.Schöpal/AP KQUMiC van onze redactie buitenland BRUSSEL - De huidige, demissionaire, Eu ropese Commissie zal nog tot na de zomer vakantie aanblijven. Het Europees Parle ment zal pas half september stemmen over de beoogde nieuwe commissie onder leiding van de Italiaan Prodi. De Europese leiders drongen onlangs juist aan op een snelle installatie van de ploeg- Prodi via een fiat van het parlement in au gustus. De fractievoorzitters in het Euro pees Parlement, op die van de socialisten na, wezen gisteren zo'n overhaaste procedure af. Na de Europese verkiezingen in juni komt het nieuwe EP in de tweede helft van juli voor het eerst bijeen. Om dan zo snel daarna de ploeg-Prodi te 'keuren', vonden de frac tievoorzitters kort dag voor een net geïn stalleerd parlement, zo zeiden EP-functio- narissen. Vakantie Bovendien zou een extra zitting extra kos ten betekenen. Augustus is voor de EU-in- stellingen de traditionele vakantiemaand. De vrees was ook dat dan te weinig onder steunend personeel zoals tolken voorhan den is en de mediabelangstelling tegenvalt. Volgens een woordvoerder van de socialisti sche fractie zullen de hoorzittingen van de kandidaat-commissarissen nu begin sep tember in Brussel worden gehouden. Ze zul len eerst vragenlijsten moeten beantwoor den die voor 15 augustus ingeleverd moeten van onze redactie buitenland SYDNEY - Een pro-Jakarta mi litie op Oost-Timor, met de naam Rood Bloed, zegt de hoofdstad Dili vanaf morgen te willen 'zuiveren' van voorstan ders van de onafhankelijkheid van Oost-Timor. Volgens de in ternationale mensenrechtenor ganisatie Amnesty Internatio nal is een pamflet van die strek king gisteren in Dili verspreid. „Vanaf vrijdag middernacht (18.00 uur Nederlandse tijd: red zal iedere man, vrouw of kind die Dili dan niet heeft verlaten, worden beschouwd als uit te roeien tegenstander van inte gratie van Oost-Timor in Indo nesië" zo staat in het document Dat is ondertekend door de lei der van Rood Bloed, Lafaek Sa- burai, en naar militiecomman dant Da Silva Tavares gestuurd. De militie heeft het Indonesi sche leger gevraagd tijdens de grote zuivering niets te doen, behalve het bewaken van zijn eigen posten. Pro-Jakarta milities hebben in de afgelopen weken tientallen mensen gedood. Het geweld be gon nadat Jakarta in januari aankondigde een referendum over autonomie of onafhanke lijkheid voor Oost-Timor te houden. Dat moet op 8 augustus gebeuren, maar de milities ver zetten zich daartegen. De^lndonesische regering heeft beloofd de milities te ontwape nen en het leger hard te laten op treden tegen onruststokers. Vol gens critici van het bewind in Jakarta maakt echter niet de re gering de dienst uit op Timor, maar bepalen enkele generaals wat er op het eiland gebeurt. Zij zouden onafhankelijkheid van Oost-Timor van de hand wijzen en met het geweld in het gebied de afscheiding willen verhinde ren. RTR Karbaschi krijgt oproep voor gevangenis TEHERAN - Oud-burgemees- ter Karbaschi van Teheran, een populaire bondgenoot van de hervormingsgezinde Iraanse president Khatami, heeft een oproep gekregen om zich binnen een week te melden bij de ge vangenis voor een celstraf van twee jaar wegens corruptie. Karbaschi werd in juli 1998 ver oordeeld op de beschuldiging dat hij tijdens zijn burgemees terschap overheidsgeld had ver duisterd. De oud-burgemeester lijkt het doelwit te zijn van isla mitische scherpslijpers, die het op Khatami en diens medestan ders hebben voorzien omdat de sociale en democratische her vormingen die zij voorstaan on verenigbaar zouden zijn met de islam. AP zijn. Het parlement zal in haar gewone zit ting van half september in Straatsburg stemmen over de ploeg-Prodi. Het 'oude' parlement stemt woensdag al over de benoeming van Prodi. Dat wordt ge zien als een formaliteit. Twee weken gele den werd hij al met lof overladen toen hij in het EP zijn ideëen uiteenzette. De Europese Commissie trad enkele maan den geleden af onder druk van beschuldi gingen van nepotisme en zelfverrijking. Met name de Franse Commissaris Edith Cresson stond in de beklaagdenbank. Een rapport over het functioneren van de Commissie en de handel en wandel van haar leden leidde uiteindelijk tot een dramatische stap: het gehele dagelijks bestuur van de Europese Unie stapte op. ANP door de wet als eigenaar van minder dan twintig hectare grond verplicht zijn lid te wor den van de gemeentelijke ja gersvereniging ACCA Zij zijn volgens de wet-Verdeille ver plicht andere ACCA-leden de mogelijkheid te bieden op hun gebied te jagen. De wet is in 10.000 van de 36.600 Franse ge meenten van kracht. Sommige landeigenaren had den er ook over geklaagd dat een rechtbank hen had veroordeeld. Zij hadden op hun land borden gezet met het opschrift: 'reser vaat, verboden te jagen, hier be gint de eerbied voor het leven en de liefde voor de natuur'. ANP/AFP van onze redactie buitenland STRAATSBURG - Het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens heeft gisteren tien Franse tegenstanders van de jacht ge lijk gegeven in hun verzet tegen de wet-Verdeille. De wet dwingt hen hun grond open te stellen voor jagers. Volgens het hof in Straatsburg schendt de wet, die in 1964 van kracht werd, op verschillende punten het fundamental recht op particulier grondbezit. De tien klagers ontvangen elk een schadevergoeding van 30.000 frank (ruim 10.000 gulden). De tien landeigenaren hadden bij het hof aangekaart dat ze

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13