Juliana viert verjaardag in stilte Vorstin nog wat guller met onderscheidingen VoordeelNummers Nederland: 10% extra korting! binnenland Liever geen bloemen, kaartjes en hartelijkheden voor prinses Schaatsen wordt beter beloond dan besturen adverteren doet verkopen vrijdag 30 april 1999 doorBerritde Lange Prinses Juliana wordt van daag negentig jaar. Op haar uitdrukkelijke wens gaat de verjaardag in stilte voorbij. Waarschijnlijk zit Juliana op Paleis Soestdijk voor de televi sie om geen glimp te missen van haar familie, die Koninginne dag viert in Utrecht en Houten. „Het is een zware levensperio de, maar ze zeggen ook dat het de mooiste is, want je hebt de meeste wijsheid", zei Juliana ooit over de naderde ouder dom. Negentig jaar. Liever geen bloemen, geen kaartjes, geen hartelijkheden en geen mede leven. Prinses Juliana wil rust. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) verspreidde eind febru ari een brief, waarin de prinses liet weten niet langer officiële verplichtingen te kunnen aan vaarden, 'omdat het optreden naar buiten op mijn hoge leef tijd teveel van mij eist'. Was ge tekend: Juliana. De brief kwam ruim op tijd om Nederlanders die van plan wa ren de jarige uitbundige feeste lijkheden te bereiden, voor een teleurstelling te behoeden. De laatste kans om de nog altijd geliefde prinses bij leven te overstelpen met hartelijkhe den is vorig jaar, even stil als haar verjaardag nu, voorbijge gaan. Juliana besteeg de troon in 1948, vorig jaar precies vijf tig jaar geleden. Maar alle aan dacht ging uit naar haar moe der Wilhelmina, die honderd jaar geleden werd ingehuldigd. Juliana's gedenkjaar werd 'vergeten', misschien zelfs wel op haar eigen verzoek. Gebroken heup Juist het herdenkingsjaar van haar moeder verliep voor Juli ana niet erg voorspoedig. Twee weken voor Koninginnedag belandde de prinses in het Haagse Bronovo-ziekenhuis met een ge broken heup. Zij was bij een vriendin in Wassenaar over de drempel gestruikeld. Juliana mocht het ziekenhuis op 2 mei verlaten en alweer vier dagen later werd zij, steunend op een looprek, gesignaleerd in een Baams stemlokaal om haar stem uit te brengen voor de Prinses Juliana staat liever niet meer in de belangstelling. Bij het burgerlijk huwelijk van prins Maurits en Marilène van den Broek in mei vorig jaar probeert ze zich achter een handtas te verstoppen als fotografen het op haar hebben gemunt. foto Vincent Jannink/GPD Tweede-Kamerverkiezingen. Op de tweedaagse huwelijks plechtigheid van kleinzoon Maurits en Marilène van den Broek werd Juliana begroet met enthousiast applaus en maakte zij een montere indruk. Des te opmerkelijker, omdat de RVD daags voor de bruiloft het bericht deed uitgaan dat de prinses als gevolg van haar heupoperatie aan acute ver wardheid zou lijden. De mede deling gaf vooral voer aan spe culaties dat Juliana dement zou zijn. In het Academisch Ziekenhuis Utrecht werd de prinses begin dit jaar behandeld aan een stolsel in de bloedvaten van de hersenen. „Haar toestand wordt omschreven als gezond en wel, maar het is duidelijk dat zij niet meer tot de aller jongsten behoort", liet de RVD nadien weten. Tegenwoordig spreekt niemand meer tegen dat de prinses in de war is. Toch is Juliana pas de laatste jaren gaan kwakkelen met haar gezondheid. Al vijf jaar geleden streefde zij prins Fre- derik voorbij en werd zij de oudste Oranje die ooit heeft ge leefd. Zelfs toen bond Juliana nog regelmatig de ski's onder. In hetzelfde jaar dat zij haar officiële verplichtingen defini tief afzwoor, 1996, gaf zij ook de brui aan haar winterse hob by. Begin vorig jaar echter kochten Bernhard en Juliana nog een luxe, 26 meter lang jacht, Jumbo VI gedoopt. Het prinselijk echtpaar ver scheen in januari 1997 voor het laatst op televisie, om de bevol king te bedanken voor de feli citaties voor hun zestigjarig huwelijk. Ter gelegenheid van hun huwelijksfeest trakteer den zij hun dochters, schoon zonen en veertien kleinkinde ren op een vakantie in KeniaIn diezelfde maand werd Juliana overgrootmoeder. Prins Car los, de oudste zoon van Irene, werd vader van een buitenech telijke zoon. Of Juliana haar eerste achterkleinkind ooit in de armen heeft mogen sluiten, is onduidelijk. Menselijk Juist door de kille benadering van het koningschap door Bea trix, spreekt de menselijke stijl van Juliana nog steeds tot de verbeelding. 'Moeder van het volk' of 'Koningin naast de ro de loper' zijn bijnamen die lou ter op Juliana van toepassing kunnen zijn. Feestelijkheden blijven op verzoek dus achter wege, maar de negentigjarige wordt in gedrukte vorm volop geroemd. Deze maand ver scheen een stroom boeken met titels als 'Juliana, Een Oranje van het Volk' (Frits Huis), 'Juli ana, Mens en Majesteit' (Ans Herenius-Kamstra) en 'Juli ana, Gefeliciteerd!' (Fred. J. Lammers). Allemaal bewonde rende levensoverzichten - rij kelijk opgesierd met foto's uit heden en verleden - van een ko ningin die 'mevrouw' was in plaats van 'majesteit'. De verjarende prinses plaatste het Oranje minnende maand blad Vorsten voor een dilem ma. Uiteindelijk bedacht het tijdschrift een passend eerbe toon: het riep in het laatste nummer de abonnees op deze zomer overvloedig lathyrus te laten bloeien in hun tuinen. En Juliana's lievelingsbloem hoeft niet per se oranje te zijn. Hoewel nog altijd alom geliefd en geprezen, werd Juliana ver weten dat zij na haar troonsaf stand in 1980 haar dochter voor de voeten liep, door stug bij talloze officiële plechtighe den te blijven verschijnen en tientallen maatschappelijke functies op zich te nemenAch teraf heeft die moederlijke bij val de in het begin weinig po pulaire Beatrix zeker niet in de weg gezeten bij de invoering van het 'zakelijke' koning schap. Een half jaar nadat Juliana was afgetreden, vroeg Beatrix haar moeder erevoorzitter te worden van de Nationale Com missie voor het Jaar van de Ge handicapten. „Toen gaf ze me het grootste cadeau van mijn leven", zei Juliana later in een interview. De prinses stortte zich vol verve op haar socialê taak en zag daarmee haar wens 'om ergens zinvol mee bezig te zijn' in vervulling gaan. Voor Juliana zal het bovendien pret tig zijn geweest te horen dat kroonprins Willem-Alexander zich spiegelt aan het koning schap zoals zijn grootmoeder dat invulde. Fotografen Aan fotografen heeft Juliana altijd het land gehad, mis schien wel omdat zij simpel weg een stuk minder fotoge niek was dan haar oudste dochter. De afgelopen jaren werd zij steevast vastgelegd achter het raam van het Kabi net der Koningin, waar zij zich op Prinsjesdag verschanste om de Gouden Koets te zien langs trekken. De fotografen belaag den zo nu en dan zelfs de pa leistuin, waar de 'oude dame' haar loopoefeningen uitvoer de. Vandaag is de jarige on zichtbaar. In een interview zei Juliana ooit: „Pas met de dood ontlaadt zich de spanning en daar wacht ons het volmaakte, wat de prijs is waarnaar ieder leven hunkert." GPD Bernhard junior mist feest DEN HAAG - Bij het bezoek van de Oranjes vandaag aan Houten en Utrecht ontbreekt de 29-jarige prins Bernhard, zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Hij heeft nog steeds veel last van het been dat hij tijdens de win tersportbrak. De andere drie zoons en schoondochter Marilè ne, vrouw van prins Maurits, zijn wel van de partij. De jarige Van Vollenhoven wordt vandaag zestig. ANP Krefeld erkent Beatrix KREFELD - 'Voor één dag heeft Krefeld een koningin'. Onder dat motto zal de Duitse stad, enkele tientallen kilometers over de grens bij Venlo, vandaag in het teken van Koninginnedag staan. De binnenstad wordt gekleurd in de kleuren oranje en Pruisisch blauw. In bijna alle winkels zal een portret van de Nederlandse vorstin te vinden zijn. Krefeld wil met de viering van 'Koninginnentag' extra cachet geven aan de grote overzichtstentoonstelling 'Onder den Oranje Boom, Nederlandse kunst en cultuur in de zeventien de en achttiende eeuw in Duitse vorstenhuizen', die momen teel in de stad loopt. De expositie, die tot en met 18 juli is te zien, bevat 420 kunst stukken, waaronder schilderijen, porselein en sculptu ren. GPD Dansverbod op dekschuiten AMSTERDAM - Dansen op dekschuiten is op Koninginnedag in Amsterdam verboden. Alleen bands en deejays mogen zich dit jaar op de platbodems begeven, omdat het stadsbestuur de fuiven te gevaarlijk vindt. Het risico dat een feestganger tus sen wal en schip belandt, is te groot, aldus een gemeente woordvoerder. Dat nieuwe verbod is toegevoegd aan de lange lijst met spelregels die de gemeente Amsterdam heeft opge steld om Koninginnedag soepel te laten verlopen. De diensten hebben aangekondigd de reglementen strikt na te leven. Zo mogen, net als voorgaande jaren, alleen horecaonderne mers met een vergunning op straat drank verkopen, en is het amateurkoks verboden bedervelijke waar uit te venten. ANP Britse prinsjes vaker in publiek LONDEN - De Britse Press Complaints Commission heeft het Britse koningshuis geadviseerd de zoons van prins Charles en wijlen prinses Diana meer te tonen aan het publiek, dat hen adoreert. Volgens de commissie is het verstandig om belang wekkende verhalen over prins William (16) en prins Harry (14) naar buiten te brengen en gelegenheid te geven om ze te fotograferen. Dat zou publicatie van veel triviale en sensatio nele verhalen over de prinsen terugdringen, denkt de klach tencommissie. De commissie prees de Britse kranten tegelij kertijdvoor hun terughoudende berichtgeving over de prinsen. Sinds de dood van prinses Diana in augustus 1997 zijn er weinig verhalen verschenen over de prinsen. AP Op dc toch al voordelige tarieven van KPN Telecom voor nationaal bellen krijgt u met VoordeelNummers Nederland nog eens 10% extra korting. In onderstaande tabel vindt u de bedragen die u betaalt inclusief korting. BelBasis BelPlus Gesprekskosten met VDN-korting per minuut per minuut Nederland, buiten de regio overdag van 8.00 tot 20.00 uur 's avonds en in het weekend 11,25 cent 5,6 cent 11,25 cent 4,2 cent Nederland, naar mobiele telefoon overdag van 8.00 tot 20.00 uur 's avonds en in het weekend 81 cent 45 cent 81 cent 45 cent Uiteraard botoall u niet par minuut, maar pet ïeconde. Dato ta dclijkhoid echter omgerekend naar het en zijn Inclusief 17.5', BTW Deze terievc hebben betrekking op het door Hans de Bruin DEN HAAG - De koningin is dit jaar weer wat guller geweest bij het toekennen van koninklijke onderscheidingen. Bij de jaar lijkse lintjesregen ter gelegen heid van Koninginnedag zijn bijna negentienhonderd men sen onderscheiden, ruim vier honderd meer dan vorig jaar. Tot de bekendste gedecoreerden behoren de acteur/schilder Je roen Krabbé en de in Monaco wonende schilder Karei Appel. Zij zij n als enigen dit j aar bevor derd tot Commandeur in de Or de van de Nederlandse Leeuw, de hoogste onderscheiding die er is. Andere bekenden uit de wereld van de cultuur zijn kinderboe kenschrijver Paul Biegel en tekstschrijver Lennart Nijgh. die Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw zijn gewor den. Actrice Wieteke van Dort, de journalist T. Lepeltak (beter be kend als Stan Huygens van De Telegraaf), oud-journaallezer Joop van Zijl en royalty-schrij ver Fred Lammers werden Rid der in de Orde van Oranje Nas sau. Lammers baarde in 1997 opzien door een boek te schrij ven waarin hij meldde dat de Oranjes eigenlijk de pest heb ben aan alle festiviteiten rond Koninginnedag en dat koningin Beatrix niet makkelijk is. Barney In de sportwereld werd darts kampioen Raymond van Barne- veld, ook wel bekend als 'Bar ney', benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, net als bondscoach H. Horn van de Ne derlandse springruiters. Jan Charisius, topbestuurder van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond werd of ficier in diezelfde orde. Topkok Ton Fagel en J. Havekotte, grondlegger van de beroemde schaatsenfabriek Viking, wer den Ridder in de Orde van Oran je Nassau. Drie leden van de Koninklijke Nederlandse Academie van We tenschappen werden benoemd tot Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw: de scheikun dige prof. H. Berendsen, de as tronoomprof. E. van den Heuvel en de hoogleraar methodologie A Felling. Officier in de Orde van Oranje Nassau werden topman D. Wes- sels van de Koninklijke Volker Wessels Stevin en de Alkmaarse burgemeester R. Bandell. Rid- Krabbé deelt zijn emoties met burgemeester Patijn van Amsterdam. Paul Biegel showt zijn onderscheiding. foto's Raymond Rutting/ANP der in de Orde van Oranje Nassau werd ook F. Erhart, voormalig hoofd van het Bureau Vooronderzoek van de Rijks luchtvaartdienst, die nauw be trokken was bij het onderzoek naar de Bijlmerramp, en daar over ook voor de parlementaire enquêtecommissie getuigde. Vrouwen Door de stijging van het aantal gedecoreerden is ook het aantal vrouwen dat een koninklijke onderscheiding kreeg hoger dan ooit, bijna vijfhonderd, of ruim een kwart van het totaal. Maar dat is procentueel ongeveer evenveel als vorig jaar. In 1997 was nog maar twintig procent van de gehuldigden vrouw. Ook een handvol buitenlanders werd onderscheiden, onder wie de Hongaarse mevrouw J. Gera, die in Hongarije de oudste afde ling Neerlandistiek leidt (Rid der Oranje Nassau), en de Gro ningse hoogleraar wis- en natuurkunde J. North, die de Britse nationaliteit heeft (Rid der Nederlandse Leeuw). Een dertigtal koninklijke onder scheidingen viel op Aruba en de Nederlandse Antillen. GPD door Bert van Nieuwenhuizen UTRECHT - Sinds het decora tiestelsel enkele jaren terug ver anderd en vooral gedemocrati- eerd is, is voor een aantal mensen de wereld op z'n kop ge zet. Wie jarenlang z'n best gedaan heeft op het bestuurlijke pluche wordt volgens de huidige regels onderscheiden met het lidmaat schap van de Orde van Oranje Nassau, de laagste in het huidi ge scala aan koninklijke onder scheidingen. Wie daarentegen erg hard kan schaatsen wordt vandaag de dag verheven tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, één van de hoogste on derscheidingen die dit konink rijk te vergeven heeft. Niet automatisch Het is een direct uitvloeisel van de nieuwe regel 'Wie jarenlang zijn baan heeft vervuld komt niet meer automatisch voor een lintje in aanmerking'. Bestuur ders komen dat nog wel, op voorwaarde dat ze twaalf jaar achtereen onafgebroken hun diensten hebben verricht. Maar dan krijgen ze ook allemaal zon der uitzondering hetzelfde, on geacht of ze hun taak goed heb ben vervuld of niet. De regering vindt het niet op haar weg lig gen om te beoordelen of Kamer leden, Statenleden, gemeente raadsleden, gedeputeerden of wethouders hun werk wel of niet naar behoren gedaan heb ben. Daarom is er een eenheids- worst,bedacht: alle kamerleden met minstens twaalf dienstja ren worden Ridder in de Orde van Oranje Nassau (was vroeger minimaal Officier maar ook wel Ridder Nederlandse Leeuw). En alle provincie- en gemeentebe stuurders krijgen na minimaal twaalf jaar trouwe dienst het lidmaatschap van de Orde van Oranje Nassau opgespeld, de onderste trede van de lintjes-pi ramide. Vier jaar terug kregen collega's in die omstandigheden nog het Ridderschap Neder landse Leeuw uitgereikt. Scheef gelopen „Dat is aan de betrokkenen moeilijk uit te leggen", stelt E. Blok, chef van het kabinet van de commissaris van de Konin gin. Hij is net als zijn elf colle ga's in de overige provincies de sluis die gepasseerd moet wor den, aleer een voordracht voor een lintje bij het Kapittel dei- Nederlandse Orden terecht komt. Kapittel is een deftig woord voor commissie. Bij dit onaf hankelijke college ligt de eind beslissing inzake de toeken ning. „We moeten met het Kapittel gaan praten over deze problematiek, hier is toch iets scheef gelopen", aldus Blok. Het Kapittel lijkt echter voor alsnog niet geneigd om weer wijzigingen aan te brengen. Aan de jongste verandering ging im mers al tientallen jaren touw trekken vooraf. De nieuwe regels hebben ook tot onvrede geleid bij de huidige commissarissen van de konin gin, die met name hun mogelijk heden om burgemeesters te on derscheiden zeer ingeperkt zien. Onder het oude stelsel was het gebruik dat burgemeesters van kleine gemeenten tot Rid der Oranje Nassau verheven werden en hun collega's van grotere plaatsen tot Officier. Dat automatisme is ook afge schaft. De versobering van het stelsel heeft aan iemand als Henk Ko ning, de scheidend president van de Algemene Rekenkamer, al de uitspraak ontlokt 'dat'het wellicht wenselijk is nog een paar oude vrouwtjes over straat te helpen om nog aan een beetje onderscheiding te komen'. Kwaad Er zijn ook mensen die écht kwaad worden. Zo weet be drijfsleider De Rover van de Haagse firma Van Wielik, die de versierselen van koninklijke onderscheidingen en gros ver koopt te melden dat verschil lende dragers van het Ridder schap Nederlandse Leeuw hun lintje boos hebben terugge bracht. „Omdat sportmensen en schrij vers nu in dezelfde categorie worden onderscheiden. Dat vindeii emeritus-hoogleraren niet leuk." Een tweede categorie die zich 'genomen' voelt door het meuwe stelsel zijn de Ridders Oranje Nassau 'oude stijl'. Zij mochten zich tooien met een draagstrikje in de revers. In het nieuwe stelsel is dit draagstrikje verbonden aan het lidmaatschap van de Orde van Oranje Nassau. Ridders 'nieuwe stijl' zijn aan een gekroond strikje te herkennen. „Nu beleven we een run op die gekroonde strikjes. Al die Rid ders 'oude stijl' wensen niet op één hoop gegooid te worden met de mensen die alleen maar het lidmaatschap hebben verwor ven. Goeie zaken voor ons dus", aldus de bedrijfsleider van Van Wielik. GPD Advertentie Vieren Koninginnedag steeds populairder Ter gelegenheid van Koninginnedag heeft het Nipo een onderzoek verricht naar de mening over het Koningshuis en net vieren van Koninginnedag in het bijzonder. 38% Gaat u actief Koninginnedag 30% mr -m l:996l «99* verdeling naar leeftijd jonger dan 34 jaar 53% 35 t/m 54 jaar 36% 55 jaar en ouder WÊÊÊÊÊ 24%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11