Hoop voor duizenden statuslozen Kritische Draskovic ontslagen Legionella in Middelburgs verpleeghuis "jjy PRAXIS KROON KEUKENS NU HALF GELD Mm Politie rolt vijftien drugsnetwerken op Cohen verruimt asielbeleid djC, 0 KONINGINNEDAG Zin ineen voorpro van het Oranje ALLEEN OP KONINGINNEDAG VERKERKIKEUKENS Alle PZC-kantoren zullen op Koninginnedag gesloten zijn. Buiten spelen op zee 13 WEKEN OP PROEF f 39,- BEL GRATIS 0800 -0224222 Schiphol haalt bezem door staf Stralende finale om de cup 15 Interne ruzie Partij voor Zeeland Oranje onderuit tegen Marokko Pand bezwijkt na regenbui van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatsse- cretaris Cohen van Justi tie overweegt een groep i uitgeprocedeerde asiel zoekers alsnog in Neder land toe te laten. Het gaat om meer dan 10.000 men sen. Volgens de regels zou deze groep Nederland moeten verlaten. Cohen wil de statuslozen toch een verblijfsvergunning geven, aldus bronnen in Den Haag. Het gaat om mensen die maan den in opvangcentra hebben ge zeten en die bij terugkeer in het land van herkomst onmiddellijk in moeilijkheden zouden ko men. Heel vaak lukt het niet om uit geprocedeerde asielzoekers terug te sturen. Door de buiten landers toch een verblijfsver gunning te verstrekken, kunnen de overvolle centra worden ont last. De rest zou gedwongen uitgezet moeten worden. Een generaal pardon lijkt politiek niet haal baar. De regeringspartijen PvdA en WD verzetten zich daartegen. Volgens PvdA- woordvoerder Middel zou het wel een goede zaak zijn als men in 2001 bij het ingaan van de nieuwe vreemdelingenwet 'met een schone lei kan beginnen'. Verblijfsvergunning Dat betekent volgens Middel dat de meest problemat ische ge vallen onder de uitgeprocedeer- den een verblijfsvergunning moeten krijgen. Daarbij gaat het om mensen die niet meer toegelaten worden tot hun land van herkomst. „Wie terug kan naar het land van herkomst, moet terug", vindt het PvdA- Kamerlid. De WD is fel tegen het idee van Cohen. De liberalen zeggen te wachten op een terugkeernoti tie. „Die lange procedures zijn toch geen bezigheidstherapie geweest", vraagt het Tweede- Kamerlid Kamp zich af. In de toekomstige vreemdelin genwet krijgen asielzoekers, als ze tot Nederland worden toege laten, een tijdelijke status die drie jaar geldt. Na die drie jaar volgt een definitieve beslissing over hun verblijf. Oorlogsont heemden krijgen een aparte sta tus die een jaar geldt. ANP/GPD Advertentie Op 30 april is de Konmar geopend van 8.00 tot 13.00 uur. Oranjesoezen Luchtige soezen met een feestelijke oranje laag en verse slagroom. Vers bij onze banketbakkers Per 4 stuks van 7.80 voor. Gisteren kreeg de Albanese grenspost Morina te maken met een enorme vluchtelingenstroom. Een jochie propt wat brood in de mond van zijn uitgeputte opa. foto Christophe Simon/EPA van onze redactie buitenland BELGRADO - De Joegoslavi sche vice-premier Vuk Dras kovic, die kritiek uitte op de Joegoslavische politiek in de Kosovo-crisis, is gisteren door premier Bulatovic ontslagen. Draskovic deed volgens het Joegoslavische ministerie van Informatie uitingen 'die in te genspraak zijn met de federale regering'. Direct na het ontslag stapten de andere drie leden van de Servische Vernieuwingsbewe ging (SPO) van Draskovic uit de Joegoslavische regering. In een eerste reactie zei de ont slagen politicus dat hij zou blijven strijden 'voor de Servi sche zaak'. Het Witte Huis ziet in de maatregel een bewijs dat Milosevic 'geïsoleerd raakt binnen zijn eigen regime'. Washington meent dat 'zelfs de hoogste Joegoslavische lei ding van Milosevic wil dat zijn onderdrukking stopt en dat hij zich voegt naar de eisen van de internationale gemeenschap'. Volgens de NAVO is het ont slag van Draskovic een teken dat Milosevic groeiende me ningsverschillen niet tole reert. Draskovic zei zondag op het door hem beheerste Servische radio- en televisiestation Stu dio B dat de leiders van Joego slavië de eigen bevolking de waarheid moeten vertellen. Die waarheid is volgens hem dat de NAVO niet verdeeld is over Kosovo en daarom niet op een scheuring in de allantie kan worden gerekend. Rugova De Servische staatstelevisie zender RTS meldde gisteren dat de Kosovaarse oppositie leider Ibrahim Rugova wil sa menwerken met de Joegosla vische regering om een uitweg te zoeken uit de Kosovo-crisis. Het wederzijds vertrouwen is verbeterd, zei hij na een ge sprek met de Servische presi dent Milutinovic. Rugova sprak zijn woorden in het Servisch op de staatstele visiezender. Hij zou met presi dent Milutinovic zijn overeen- De ontslagen vice-premier. foto Desmond Boylan/RTR gekomen spoedig een voorlopige Kosovaarse rege ring te vormen. Die moet tot het sluiten van een definitieve regeling het voorlopige Servi sche bestuur van de provincie vervangen. Kosovo zou volgens dit akkoord 'brede autonomie' krijgen. De Kosovaarse guer rillabeweging U£K heeft ver klaard dat Rugova gestraft moet worden. Nieuw in Albanië aangeko men gevluchte Kosovaren ver haalden gisteren van gruwel daden van het Joegoslavische leger. Volgens de VN-vluchte lingenorganisatie Unhcr wij zen de getuigenissen op de om vangrijkste massaslachtingen in Kosovo die tot nu toe be kend zijn geworden. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden verordonneerde gisteren dat president Clinton het Congres toestemming moet vragen als hij een grond oorlog in Joegoslavië wil be ginnen. Eerder had Clinton het Huis afgeraden met een dergelijk voorstel zijn mogelijkheden te beperken om de oorlog tegen Joegoslavië uit te breiden. Hij zei dat de VS 'met één stem' moeten spreken. RTR/AFP/DPA zie ook pagina 2 (Advertentie) GOES, MIDDELBURG EN VLISSINGEN 17.00 UUR VAN ONZE BUXUS AXI Praxis Goes, A. Joachimikade 30, 1 Praxis Middelburg, Grenadiervreg 19, Praxis Vlissingen, Gildeweg 8. Verhoogde concentratie bacterie baart nog weinig zorgen door Edith Ramakers MIDDELBURG - In Verpleeg huis 't Gasthuis in Middelburg is op twee tappunten een verhoog de concentratie van de legionel- labacterie aangetroffen. Directeur Frank Bordui verze kert dat 'alle maatregelen ge troffen zijn om de bacterie te do den'. „We hebben het leidingnet langdurig doorgespoeld met water van 70 graden Celsius. Als er al gevaar was, dan is dat nu geweken." Nog onbekend is welk type le- gionellabacterie het precies be treft. Daarover krijgt Bordui binnenkort uitsluitsel. Ook bij de andere instellingen van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) Walche ren zijn tests gedaan. „Op die re sultaten wachten we nog. Het kan zeer goed zijn dat dit type in 't Gasthuis een soort griep zou hebben veroorzaakt. Ook dat wordt nog onderzocht." Griepje Op dit moment zijn vijf van de 120 bewoners van het Gasthuis ziek. „Normaal zouden we zeg gen dat het een griepje is, maar omdat nu is geconstateerd dat de legionellabacterie actief is, nemen we het zekere voor het onzekere. Dat betekent dat de artsen een longentest bij de zie ken hebben gedaan en dat ze een bloed- en urineonderzoek heb ben verricht." De resultaten van het complete onderzoek zijn vandaag bekend. „De eerste aanwijzingen zijn zeker niet alarmerend." Bordui erkent dat er de laatste maanden een behoorlijk aantal bewoners is overleden. „Maar om daarmee een direct verband te leggen met die bacterie is heel moeilij k"stelt hij,In de winter is het sterftecijfer altijd iets ho ger. Mochten er aanwijzingen zijn dat er een verband is tussen de bacterie en de doodsoorzaak, dan zullen we daarna direct het onderzoek openen." Eigen initiatief „Die tests en onderzoeken heb ben we op eigen initiatief laten uitvoeren, omdat we ongerust zijn geworden door de berichten over de veteranenziekte. Op de plaatsen waar de bacterie zich het best schijnt te kunnen ont wikkelen, zijn de controles uit gevoerd." Onder de bewoners is geen onrust ontstaan, zegt Bor dui. „We hebben alles uitgelegd en iedereen begrijpt dat de situ atie veilig is." Bordui stond wel versteld van het negatieve resultaat, 't Gast huis is pas twee jaar geleden ge opend en beschikte volgens de installateur over een veilig sys teem. „Dat idee hadden we ook. Het water wordt eerst ver warmd tot ongeveer 70 graden celsius. Eventuele bacterieën zouden bij die temperatuur ge dood worden. Daarna wordt het water teruggespoeld en afgege ven op de verschillende plaat sen. In dat laatste gedeelte gaat dus iets mis. Gelukkig is de mo gelijkheid om die legionellabac terie te bestrijden relatief een voudig." Het Gasthuis hield gisteravond een informatieavond voor be woners en familieleden. (Advertentie) (Advertentie) ALLEEN op koninginnedag worden KROON KEUKENS voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs aangeboden! Kom snel, dan voelt u zich straks een vorst in uw nieuwe keuken. GOES: RINGBAAN WEST 2b - 01 13-216451 Voor bezorgklachten zullen wij vrijdagochtend tussen 8.00 en 12.00 uur bereikbaar zijn op het nummer 0800-02 31231. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen (0118-48 40 00) bellen. Helaas zal op die dag de PTT geen bestelling uitvoeren, zo dat postabonnees de PZC een dag later zullen ontvangen. Directie PZC. Aan de vooravond van Koninginnedag hebt u een extra lange avond voor de boodschappen Onze winkels zijn dan tot 22.00 uur open. En we zijn in feeststemming Van 19.00 tot 22.00 uur trakteren we op Iets lekkers en schenken we onze geurige AH Perla Mokka koffie voor u. Op Koninginnedag zélf blijven onze winkels dicht op enkele uitzonderingen na*. De avond voor Koninginnedag open tot 22.00 uur. En tussen 19.00 en 22.00 uur: Gratis Perla Mokka koffie met een oranje traktatie voor u. •Informatie over eventuele openingstijden vindt u In uw winkel. Een generatie marine officieren over hun gezinnen, bezuinigingen, de patat generatie en vredesmissies Zonnige perioden Flinke perioden met zon en droog. Matige noordoostenwind, kracht 3-4. Middagtemperatuur rond 14 graden. 242e jaargang no. 101 donderdag 29 april 1999 losse nummers 1,80 De luchthaven Schiphol krimpt het aantal staffuncties dras tisch in. De hoeveelheid werknemers in de terminal wordt uit gebreid. President-directeur G. Cerfontaine maakte de reor ganisatie gisteren bekend bij de presentatie van de jaarcijfers. Hij stelde dat de dienstverlening en ~~jt effectiviteit drastisch verbeterd moeten worden. Een aantal leden van de Partij voor Zeeland, onder wie Sta tenlid Marien Weststrate. hebben ernstige bezwaren tegen de manier waarop hun partijgenoot Peter Ganseman kandidaat voor de Eerste Kamer is geworden. Zij 4 C vermoeden onzuivere praktijken. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Met de arres tatie van 54 mensen in binnen- en buitenland, onder wie een Utrechtse advocaat, verwach ten politie en justitie in Amster dam vijftien drugsnetwerken te hebben opgerold. In het voor traject werden al honderd men sen in binnen- en buitenland opgepakt. De organisatie zou tevens be trokken zijn geweest bij een vluchtpoging uit de Bijlmerba jes vorig jaar, waarbij medewer kers werden bedwelmd met ver giftigde koffie. In totaal waren 525 man politie betrokken bij de huiszoekingen en de aanhoudingen. Er werden invallen gedaan in Amsterdam, Zaanstad, Heerlen, Kerkrade, Landgraaf, Zwolle. Nijmegen en Utrecht. Het onderzoek duurde ruim een jaar en werd maandag afgerond. Dat maakte de politie gisteren bekend. Bij 64 huiszoekingen werden twintig vuurwapens, anderhalf miljoen gulden, 15 kilo hard drugs en zes dure auto's in be slag genomen. De politie nam tijdens een eerdere fase in het Advertentie onderzoek 1250 kilo harddrugs, vier automatische wapens en 850.000 gulden in diverse valuta in beslag. De arrestanten had den de Nederlandse, Turkse, Colombiaanse, Engelse, Spaan se en Belgische nationaliteit. De Utrechtse advocaat zat in 1997 ook al vast. Hij werd des tijds verdacht van betrokken heid bij een XTC-bende die vanuit Utrecht opereerde. In de woning en het kantoor van de advocaat zijn enkele dossiers in beslag genomen. Eén van de be langrijkste verdachten bleek bij de Utrechtse strafpleiter op de loonlijst te staan, anderen be hoorden tot zijn vriendenkring De internationale drugsbende bediende in Nederland vijftien netwerken van handel in hard drugs. Twee verdachten, met Turkse en Pakistaanse achter grond, wordt een hoofdrol toe gedicht. De 45-jarige Turkse hoofdverdachte, die vanuit Is- tanboel leiding gaf aan het cen trale netwerk in Amsterdam, wordt ook van twee liquidaties verdacht. De organisatie strekte zich uit over heel Europa en ook daar buiten. De politie heeft tijdens het onderzoek onder meer sa mengewerkt met collega's in Engeland, Spanje. Duitsland, Roemenië en Turkije. GPD/ANP LAGOS - Tientallen mensen zijn gisteren in Lagos in Nigeria bedolven toen het gebouw waar ze beschutting hadden gezocht tegen de regen instortte. Gister avond laat waren tien lichamen geborgen en vijf mensen levend vanonder het puin gehaald. De slachtoffers stonden 's mid dags te wachten op de bus, toen het begon te regenen. Om te schuilen renden ze het gebouw in, dat daarop instortte. RTR Het Nederlands elftal heeft op weg naar het Europees kampi oenschap nog een lange weg te gaan. In het oefenduel met Ma rokko bleek gisteravond dat Oranje erg kwetsbaar is als de vaste krachten ontbreken. De zesde interland onder Frank Rijkaard leverde daardoor een 2-1-nederlaag op. Na het duel botsten in Rotterdam Marokkaanse jongeren O O met de politie. O feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; jong: 10 en 12; zeeland: 15,16,17,19, en 21; sport: 23,25 en 27. (Advertentie) De PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1