Kritiek op kunstbeleid Terneuzen Brief voor rondetafelgesprek valt slecht Wandelingen Steltkluut in natuur PRINTEMPS WEEK-END Grond nieuwe haven Vlissingen-Oost NIEUWLANDHAVEN Minister Peper zal gemeenten desnoods dwingen tot fusie Havenbedrijf Gent ontslaat 60 mensen zeeland zaterdag 24 april 1999 z 14 Havenfeest Terneuzen wordt grootser dan voorgaande edities Culturele leven komt volgens wethouder wel goed op gang SINT JANSTEEN - Natuurbescher mingsvereniging de Steltkluut en Staats bosbeheer verzorgen komende week in Zeeuws-Vlaanderen diverse excursies en evenementen. Zondagmorgen 25 april houdt de Stelt kluut een vroege vogelwandeling in het Delta-Nutsbos te Sint Jansteen. Er wordt om 06.00 uur vertrokken vanaf de Heer straat achter het pompgebouw van Delta Nutsbedrijven (via Sint Jansteen). Woensdagavond 28 april organiseert de Steltkluut een voorjaarsledenvergade ring met aansluitend een nachtexcursie. De aanvang is om 193 0 uur en start bij ge meenschapscentrum De Halle in Axel. Vrijdag 30 april wordt er gewandeld bij volle maan in natuurgebied Canisvliet bij Westdorpe. De organisatie is in handen van Staatsbosbeheer en de wandeling be gint om 22.00 uur. Het verdient aanbeveling om goed schoei sel mee te nemen. Aanmelden vooraf is verplicht bij de excusietelefoon van Staatsbosbeheer Zeeuws Vlaanderen, 0117-306069. door René van Stee TERNEUZEN - De 19de editie van de Terneuzense Havenfees ten wordt nog grootser dan in voorgaande jaren. De uitsmijter belooft de Zeeuwse popsensatie Blof te worden, die zondagmid dag zijn opwachting maakt op het Veerplein. Vrijdagavond werd het pro gramma onthuld van de feesten, die van 2 tot en met 4 juli tien duizenden bezoekers naar de vierde havenstad van Neder land moeten trekken. Het enter- tainment-aanbod is groter dan ooit. In de tenten op de parkeer plaats op de Scheldekade en het Veerplein varieert het aanbod van Grant Forsyth tot Eddy Wally. Zaterdagavond is er een Overdracht van kantongerecht kost Oostburg meer dan begroot OOSTBURG - De CDA-fractie in de gemeente Oostburg heeft ernstige bedenkingen tegen de overdracht van het pand en de grond aan het Ledelplein 8 aan projectontwikkelaar Witte- Boussen-de Bruin. De gemeente is 140.000 gulden meer kwij t dan de 450.00 gulden die voor de sloop, de bouw van winkels en appartementen en de aanpassing van de infrastruc tuur rondom het voormalige belastingkantoor en kantonge recht was voorzien. Ook de kos ten van aanpassing van de riole ring, de vervanging van enkele parkeerplaatsen en de aanleg van verlichting blijken voor re kening van de gemeente te ko men. CDA'er P. Ploegaert was donderdag, in de raadscommis sie planologie en volkshuisves ting, bang dat er nog meer kos ten op het bordje de gemeente worden gelegd. Zoals de kosten van juridisch advies of sanering van de grond die duurder uit- pakt.Wethouder C. Bolijn ver wacht niet dat de gemeente meer dan de begrote ton kwijt is voor de sanering van de grond. „En anders gaan we terug naar de Dienst Domeinen." Volendamse avond met mede werking van Piet Veerman en Harry Slinger. Aan het programma van tradi tionele onderdelen als de haven loop en de roei wedstrijden zijn nieuwigheden toegevoegd, zo als een lasershow en een road show van het Korps Mariniers van de Koninklijke Marine. De organiserende stichting onder handelt nog over een uitbrei ding op nautisch gebied, waar bij schepen van het Loodswezen en de Belgische Marine een rol moeten gaan spelen - wellicht in combinatie met de open dag van het informatiecentrum van de Westerscheldetunnel. Geldschieters Stichtingsvoorzitter Leendert Muller streeft in de komende ja ren naar een nog uitgebreider programma. Vooral met het oog op de organisatie van een Sail- evenement in 2003, gekoppeld aan de Havenfeesten. Een groots spektakel waarvoor nu al gespaard moet worden. Daarom werd gisteravond de sponsor bijeenkomst belegd om de eer ste geldschieters over de streep te trekken. De stichting hoopt dat ook de gemeente Terneuzen haar steentje zal bijdragen. Raad Oostburg wil investeren OOSTBURG - Hoewel de VVD in Oostburg waarschuwt dat dc financiële reserves uitgeput ra ken, vinden de meeste raadsle den dat de gemeente moet blij ven investeren. Dat bleek vrijdag tijdens de ver gadering van de commissie fi- nanciën. WD'er J. Provoost zei1 dat door dreigende uitputting van de reserves het potentiële1 niveau van investeren in een jaar tijd is gedaald van 7 miljoen gulden naar 2,5 miljoen. „De re serves zijn al een stuk uitgeput. Dit kan alleen maar betekenen j dat er een forse lastenverhoging komt op de Onroerend Zaak Be- j lasting." Maar J. Wielakker (PvdA) vindt dat het college z'n ambitieuze plannen moet uitvoeren. Ook R Jacobs (CDA) acht het tij gun- stig om te investeren. „De rente is laag en de lastenverhoging is I acceptabel voor de burger." door Joost Bosman TERNEUZEN - Frits Jansen is not amused over het artistieke leven in Terneuzen. Het ge meentelijk cultuurbeleid hangt hem zodanig de keel uit, dat hij de Stichting Watermerk ter be vordering van (podium)kunst in Terneuzen opheft. „De cultuur wordt hier bestierd door tech nocraten die geen feeling heb ben met kunst", luidt de felle kritiek van de kunst-goeroe. Jansen stelt dat, als je 'kwali teitsmensen' naar Terneuzen wilt lokken, de culturele poot van het gemeentebeleid van le vensbelang is. „Maar de stads bestuurders hier houden niet van kunst, het interesseert ze gewoon niet." Beeldend kunstenaar Hans Dekker deelt in grote lijnen de kritiek van Jansen. Ook hij vindt het kunstbeleid te techno cratisch. „Het is geen opzet van de bestuurders, maar voor velen van hen is kunst een vreemde wereld." Toch moeten ze zich daar niet door laten afschrik ken. aldus Dekker: ..Je moet altijd een goed kunst- en cul tuurbeleid blijven nastreven. Terneuzen is een unieke en prachtige locatiema ar er kan m kunstzinnig opzicht meer mee worden gedaan dan nu. Daar is niet eens veel voor nodig, maar het moet wel gebeuren." Overigens is Dekker daar al mee bezig. Onlangs beschilderde hij de achterkant van de facade aan de Westkolk waar het nieuwe theater moet verrijzen. „Ik heb wel de indruk dat het artistieke klimaat ten goede verandert, maar ik zou het liefst zien dat al le kunstenaars aan het werk worden gezet." Beeldend kunstenaar en gale nehouder Theo Steyaert is mil der in zijn oordeel. Hij denkt dat de kritiek op het gemeentelijk kunstbeleid vooral voortkomt uit frustratie van individuen. „Sommige kunstenaars willen direct geld zien als ze een idee hebbenen als dat niet doorgaat, worden ze kwaad. Ik zit hier al veertien jaar, en heb nooit een dubbeltje subsidie nodig gehad. De beeldende .kunst in Terneu zen is nog maar net een paar jaar op gang. Je kunt dat niet zomaar uit de grond stampen, dat heeft tijd nodig." Wel heeft Steyaert kritiek op het beleid voor expo sities m het gemeentehuis van Terneuzen. Gegadigden daar voor worden nu door de Stich ting Toonbeeld geselecteerd. „Allemaal vriendjespolitiek", stelt Steyaert. ..Degene met de meeste connecties mag zijn werk exposeren. Terwijl het ge meentehuis zo'n mooi gebouw is, met voldoende ruimte voor kunst. Daar zou eens over ge praat moeten worden." Geringe aandaeht Wethouder J. Baart van cul tuurzaken erkent de geringe ge meentelijke aandacht voor kunstzaken in het verleden. .Maar Terneuzen is dan ook niet de grootste cultuurstad van Zeeland. Dat is geen doemden ken. maar gewoon een reële kijk op gang van zaken Pas vanaf halverwege de jaren zestig be gint Terneuzen als stad iets voor te stellen. Dan is het moeilijk om in te haken op iets wat Middel burg al 300 jaar heeft Tbch ziet Baart een kentering ten goede. Het verwijt van Jan sen over de technocraten zonder gevoel voor kunst verwerpt hij dan ook. Baart wijst daarbij op de aanwezige knoiv how van de coördinatiecommissie voor Cultuur die in 1994 werd inge steld. „Daarin zitten mensen die zeer nauw bij kunst betrokken zijn. Zij geven advies aan het college, dat op basis daarvan besluit. Voor de beleidsperiode 1999 tot 2002 stelt de commissie dat Terneuzen meer kunst moet gaan brengen dan steden van vergelijkbare grootte. De instelling van de commissie heeft resultaat, aldus de wet houder: zo zullen er op verschil lende plaatsen in de stad kunst werken verrijzen. Naast het beeld van de Amsterdamse kun stenaar Thom Puckey (Baart verwacht daarvoor dit jaar nog de opdracht te kunnen verstrek ken), wordt er over anderhalve week beslist over een ontwerp in de Axelsestraat, ter hoogte van de Leeuwenlaan. Baart haalt nog een passage aan uit het be leidsadvies. ..De negatieve ten dens van 'dat zal toch wel niet mogelijk zijn in Terneuzen', moet worden omgebogen in 'kijk eens naar wat er al is in Terneuzen'.Baart is zich er ter dege van bewust wat dat bete kent: „Het houdt een belofte in voor de toekomst." De stenenkring Ode aan de Westerschelde van kunstenaar Chris Ferket, bij de oude veerhaven in Terneuzen, zien critici niet als kunst. foto Charles Strijd uit onze nieuwe collecties. Stijlvolle mode voor heel het gezin. Maak uw keuze door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister A Peper van Binnenlandse Zaken zal een gemeentelijke herindeling in onder meer Zeeuws-Vlaande- ren opleggen, als uit de komen de discussieronde blijkt dat Zeeuws-Vlaanderen toe is aan schaalvergroting. Van een vrijwillige gemeentelij ke herindeling verwacht Peper niets. „Vrijwillig? Wat is dat? Vaak komt dat erop neer dat ge meenten elkaar opzoeken om andere oplossingen te blokke ren. Dat zie je bijvoorbeeld in de randgemeenten van grote ste den." Ongewenst Peper vindt dit soort vrijwillige gemeentelijke herindelingen bestuurlijk ongewenst. Hij deelt daarmee de mening van PvdA- kamerlid en partijgenoot D. W. de Cloe. Die haalde zelfs een voorbeeld uit de Zeeuws- Vlaamse praktijk aan. De Cloe liet in februari in de Tweede Kamer weten: „Sluis en Aardenburg zijn alleen bij el kaar gekropen om 'erger' te voorkomen. Dat was puur de fensief en zeker geen betekenis volle schaalvergroting." Vrijwillig Ook D66 is voorstander van ge meentelijke herindeling. WD en de gezamenlijke oppositie, met voorop het CDA benadruk ken vaak het vrijwillig karakter dat zulke operaties moeten heb ben. Wanneer een gemeentelijke her indeling in Zeeuws-Vlaanderen aan de orde kan zijn, durft een woordvoerster van Binnen landse Zaken niet te voorspel len. „Daarvoor is het veel te vroeg." En het ministerie heeft voorlopig de handen vol aan grote herindelingen in Twente, Over-Betuwe, West-Overijssel, Utrecht en Limburg. Peper heeft gemeentelijke her indeling tot één van de speer punten van zijn beleid gemaakt. Hij wil tot naar - wat heet - ro buuste gemeenten. zie ook pagina 21 Printemps Week*End Kaai 9, Sluis, 011746 1668 Donaldson Polo Ralph Lauren Burberrys Lederen accessoires van Mulberry Voor baby's en kinderen o.a. Petit Bateau en Kids Boys van Polo Ralph Lauren door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Zeeuwse be stuurders hebben kritiek op de werkwijze van organisatie-ad- viesbureau De Beuk. dat belast is met de organisatie van het rondetafelgesprek over een mo gelijke gemeentelijke herinde ling in Zeeuws-Vlaanderen. Het is niet duidelijk wie er allemaal mogen meepraten en waarom, en de uitnodiging is tendenti eus, zeggen ze. Bureau De Beuk heeft voor de bijeenkomst niet alleen ambte naren en gemeentelijk en pro vinciaal bestuurders gevraagd. Ook mensen van de regionale pers en maatschappelijke orga nisaties mogen hun mening ven- tileren over de politieke struc tuur in de regio. Dat allemaal 'op persoonlijke titel', meldt de uitnodiging. Dat is raar, vindt interim-dijk graaf van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. H. Evers- dijk. Hij is ('hoogst wonderlijk') ook uitgenodigd, maar vindt het ongepast om aan het gesprek deel te nemen. „De gemeenten hebben zich toch ook niet be moeid met de fusie van de wa terschappen van Zeeuws- Vlaanderen? Er wordt van mij verlangd dat ik een persoonlijke mening geef. maar alles wat ik zeg wordt wel opgepakt als dé mening van het regionale wa terschap." De drie sleutelfiguren in het herindelingsdebat (burgemees ter van Sluis-Aardenburg C. van Liere, commissaris van de Koningin W. van Gelder en ge deputeerde A Poppelaars) zijn zeer ontevreden over de gang van zaken. Zij spraken gisteren, donderdag, met een medewer ker van De Beuk. Knullig Van Liere vindt de voorberei ding op het rondetafelgesprek van 10 mei buitengewoon slecht en knullig. Binnenlandse Za ken, dat de gesprekken initieert, zou geen antwoord hebben op diverse vragen naar aanleiding van de uitnodiging. Van Liere vermoedt dat de opdracht voor de gesprekken zeer onduidelijk is geformuleerd, of dat De Beuk niet genoeg deskundigheid in huis heeft. Tendentieus, noemt verant woordelijk gedeputeerde Pop pelaars de uitnodiging. Het mi nisterie loopt volgens hem op de praktijk vooruit. De Beuk spreekt in z'n brief over 'de wen selijkheid van herindeling van te kleine gemeenten. Maar moet je je niet eerst afvragen of de gemeenten wel te klein zijn, vraagt hij zich af. Verder moeten deelnemers aan het gesprek een inventarisatie maken van con crete knelpunten van kleine ge meenten. Poppelaars vindt het zinvoller om eerst te kijken of die knelpunten op te lossen zijn zonder direct over herindeling te beginnen. Van Liere benadrukt dat het ge sprek op zo'n manier, en onder deze tijdsdruk, niet tot een goed rapport voor minister Peper kan leiden. „Binnenlandse Zaken heeft niet eens een fatsoenlijk antwoord op de vraag wie er al lemaal zou moeten meepraten. Gemeenten mogen twee tot drie personen afvaardigen, maar moeten zelf zien wie. Er is alleen een suggestie meegegeven, dat bijvoorbeeld ook oppositiele den en raadsleden mogen mee praten. Ik verwacht dat die hele rondetafeldiscussie zal ontaar den in één grote Poolse Land dag." Bewuste keuze De stuurgroep Kleine, krachti ge gemeenten, die de opdracht voor organisatie van het ronde tafelgesprek verstrekte aan buraeau de Beuk, zegt echter dat het een bewuste keuze is om nu eens niet te kiezen voor de traditionele overheidssturing van bovenaf. Voorzitter F. de Zeeuw meent dat deze keuze voor een open dialoog een vol wassen opstelling vereist van alle betrokkenen. Bestuurders kunnen niet langer de schijn op houden dat er geen knelpunten bestaan. Hij erkent wel het risisco dat de verhoudingen tussen voor- en tegenstanders van een gemeen telijke herindeling verstarren door de confrontatie via een rondetafelgesprek. Toch ver wacht hij dat de deelnemers bereid zijn te luisteren naar an dermans argumenten. „De ge meenten moeten niet alleen klaar zijn voor vandaag, maar GENT - Het gemeentelijk Ha venbedrijf van Gent wil op kor te termijn zestig werknemers kwijt middels vervroegde pen sionering. Dat is het gevolg van de beslissing om de kraandienst van het Havenbedrijf op te doe ken. De stad Gent stelt tegen betaling via het Havenbedrijf kranen ter beschikking van ha vengebruikers. De stad sleurt sinds ruim tien jaar deze dienstverlening mee als een zwaar verliesgevende post. Gent wil al jaren af van zijn havenkranen, waarvan het nettoverlies is opgelopen tot tien miljoen gulden. Van de ne genentwintig stadskranen draaien er nog slechts acht. De dienst is een bodemloos vat. Private bedrijven in de haven doen nóg amper een beroep op stadskranen omdat ze beschik ken over eigen, veel modernere kranen. Als de dienst verdwijnt, heeft het Havenbedrijf 71 kraanman nen over. Dertig van hen komen in aanmerking voor vervroegde uittreding met 55 jaar. De overi gen worden overgeheveld naar andere afdelingen van het Ha venbedrijf of naar andere stads diensten. Vrijwillig De schepen van de haven, Da niël Termont, hoopt bij het Ha- venbedrijf nog eens dertig men sen te vinden die bereid zijn vrijwillig op te stappen op de leeftijd van 55, om op die manier plaats te maken voor gewezen kraanmannen. Voor de aanleg van de nieuwe haven heeft Zeeland Seaports grond nodig die nu in bezit is van de Koninklijke Schelde Groep. De KSG is bereid een perceel van 42 hectare dat nu braak ligt, te verkopen. De scheepswerf heeft die ruimte zelf niet nodig, ook niet als de bedrijfsonderdelen uit de Vlis- (Advertentie) ook voor morgen en overmor gen. De overheid decentrali seert taken en de gemeenten moeten die op een goede manier kunnen behartigen." Aardenburg ook in Sluis Magazine king over drie kilometer kade. Aan de westzijde, naast het schor, komt een containertermi- nal van zestig hectare. De ro-ro- terminal komt tussen de Nieu w- landhaven, de Ritthemsestraat, de Engelandweg en de Sloeweg. en wordt 43 hectare groot. De haven krijgt waarschijnlijk een overslagcapaciteit van 200.000 ton; ongeveer drie keer zo veel als de Westhofhaven. Scheldepoort Het havenschap liep al langer rond met een plan voor een nieu we haven. Het oog was ook al vrij snel gevallen op de locatie tussen het Rammekensschor en de werf Scheldepoort. Ten noor den van die plek. aan de andere zijde van de Ritthemsestraat. ligt namelijk nog behoorlijk wat bedrijfsgrond braak. Boven dien is op die plek diep zeewater nabij en dat is belangrijk voor het aantrekken van bedrijven. singse binnenstad naar Schel depoort komen. De KSG heeft eenderde van het terrein aan de Ritthemsestraat nog niet in ge bruik. Bovendien is met het ha venschap overeenstemming be reikt over de aankoop van 2,4 hectare aan de oostzijde van Scheldepoort en over een optie op nog eens vijf tot zes hectare op de hoek van de Ritthemse straat en de Engelandweg. Natuurgebied Aan de plannen zitten nog wel wat haken en ogen. Zo is het Rammekensschor zeer tegen de zin van het havenschap en de KSG door de gemeente Vlissin- gen aangewezen als beschermd natuurgebied. Dat is juist ge beurd om te voorkomen dat dit schor zou moeten wijken voor economische activiteiten. Het havenschap zegt de status van het schor te zullen respecteren. SLUIS - De tiende editie van Sluis Magazine werd vrijdag ge presenteerd. Voor het eerst schenkt het blad ook aandacht aan Aardenburg, dat in 1995 met Sluis is gefuseerd. Naast informatie over de be zienswaardigheden in Sluis en Aardenburg staan in het maga zine alle evenementen in de twee plaatsen vermeld. Voor Sluis zijn dat dit jaar de pu bliekstrekkers, de avondmarkt, opnamen voor Ter Land ter Zee en in de Lucht (dit jaar met tob- bedansen), het mossel weekend en de eindejaarsactie. Op moe derdag 9 mei is de eerste grote actie en worden er tweeduizend hangplantjes in het centrum uitgedeeld. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het haven schap Zeeland Seaports heeft 42 hectare grond teruggekocht van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen-Oost. Daarmee is de eerste stap gezet naar de daadwerkelijke aanleg van de Nieuwlandhaven tussen Fort Rammekens en het KSG- terrein. Naar de aanleg van de haven en de ontwikkeling van de noord westhoek van het havengebied wordt binnenkort onderzoek gedaan. De Nieuwlandhaven wordt een insteekhaven met een lengte van 1200 meter en een diepte van 17,5 meter onder NAP. Ver der worden er kaden en roll-on- /roll-off-faciliteiten gemaakt. De haven krijgt zo de beschik- CONTAINER TERM IN AL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 70