Jakarta laat Oost-Timor los Velen bevreesd voor een derde wereldoorlog Meeste moeten Europarlementariërs broekriem aanhalen - PZC buitenland zaterdag 24 april 1999 5 Portugal viert democratie Congrespartij India slaagt niet in vormen van nieuwe regering Scholen in Amerika verbieden dragen lange regenjas BEELDHUIS Monniken vieren Dag van de Aarde Aziatische luchtvaart is beducht voor millennium Jeltsin is volgens arts kerngezond Akkoord over autonomie voormalige Portugese kolonie Bond mag stunten bij MI6-kantoor LONDEN - James Bond is voor zijn nieuwe film The World is not Enough toch gefilmd bij het hoofdkwartier van de Britse geheime dienst MI6 in Londen. Aanvankelijk vingen de filmers bot, maar na tussenkomst van twee ministers mag Bond nu in een speedboot voorbij 'zijn' burelen razen. Een regeringswoordvoerder zei gisteren: „Na alles wat Bond voor Groot-Britannië heeft gedaan is dit het minste wat we voor hem kunnen doen." De makers van de film kregen eerst geen toestemming om bij het nieuwe opzichtige hoofdkwartier van MI6 bij de Vauxhall brug in Londen te filmen. Door tussenkomst van minister van Kunst, Anderson, en haar collega Cook van Buitenlandse Za ken mag dat nu wel.ANP/RTR Bhutan maakt eind aan verbod tv NEW DELHI - Bhutan heeft besloten het verbod op televisie op te heffen. Het Himalaya-koninkrijkje tussen India en Chi na zet daarmee de deur open voor invloed van buiten. Het heeft zich daar altijd tegen verzet. De eerste uitzending is op 2 juni - de 25e verjaardag van het koningschap van Jigme Singyewangchuck. Dat geldt ten minste voor de inwoners van de hoofdstad Thimphu. De rest van het land - dat 600.000 inwoners telt - komt later aan de beurt, meldt het officiële weekblad Kuensel. Bhutan probeert zijn boeddhistische erfgoed en zijn milieu te beschermen tegen schadelijke invloeden van buitenaf. AFP Koerdische tv-zender in de ban LONDEN - De Britse licentiecommissie ITC heeft gisteren de zendvergunning van de Koerdische televisiezender Med-TV ingetrokken. Med-TV liet een commandant van de PKK enke le dagen na de arrestatie van de Koerdische leider Öcalan op roepen tot geweld tegen Turkse doelen. Med-TV zendt in het Koerdisch uit vanuit het Vlaamse Den derleeuw. Dat gebeurt echter met een Britse licentie, waar voor de zender formeel een hoofdkantoor in Londen heeft. Eerder riep de Belgische minister van Binnenlandse Zaken Van den Bossche de zenderdirectie al tot de orde. ANP/AFP Zes gewonden bij achtervolging MANCHESTER - Zes mensen zijn gisteren gewond geraakt toen twee mannen in een gekaapte auto het vuur openden op de achtervolgende politie en daarbij omstanders raakten. De schietpartij deed zich voor in het centrum van Rochdale, ten noorden van Manchester. De politie heeft de daders in middels aangehouden. De achtervolging begon toen de bestuurder geen gehoor gaf aan een stopteken. In Bolton lieten de man en een inzittende het voertuig staan en kaapten een BMW. De vrouwelijke eige naar werd gedwongen achterhet stuur te blijven zitten. Volgens ooggetuigen opende de man vervolgens vanuit de au to in het wüde weg het vuur op de achtervolgende politie. Daarbij raakte hij een groep mensen die bij een supermarkt op de bus stond te wachten. RTR/AFP Afzet windenergie groeit hard PARIJS - Wind is op het ogenblik de snelst groeiende bron van 'groene' energie. Deze maand komt de capaciteit van windenergiecentrales over de hele wereld op 10.000 megawatt. Vorig jaar kwam er 2100 megawatt aan capaciteit bij, zo liet het Internationale Energiebureau (IEA) gisteren weten. De snelle groei is te danken aan verbetering van de techniek en aan staatssteun, aldus het IEA Duitsland, de Verenigde Staten, India, Denemarken en Spanje zijn goed voor tachtig procent van de uit windkracht opgewekte energie. De afzet levert nu ongeveer twee miljard dollar per jaar op. DPA door Harm Harkema LONDEN - Een opvallend groot aantal mensen is bang voor een derde wereldoorlog. Maar liefst 15 procent van de bevolking in zeventien landen acht het waar schijnlijk dat binnen tien jaar een nieuwe wereldoorlog uit breekt. Dit blijkt uit onderzoek dat het Britse weekblad The Economist de afgelopen weken, na het be gin van de NAVO-bombarde- menten op Joegoslavië, heeft laten doen in acht westerse lan den. zeven voormalige Oost bloklanden, Finland en Taiwan. De angst voor een nieuwe we reldoorlog blijkt het grootst in de Verenigde Staten en Canada, waar 54 procent van de bevol king denkt dat het binnen tien jaar mis gaat. In de voormalige Oostbloklanden ligt dat percen tage op vijftig. Optimistischer zijn de West-Europeanen van wie twee op de drie een nieuwe wereldoorlog onwaarschijnlijk achten. Uit het onderzoek blijkt ook dat gemiddeld 61 procent van de be volking in de elf onderzochte NAVO-landen achter de bom bardementen op Joegoslavië staat. De steun daarvoor is met 74 procent het grootst in Dene marken. Het geringst is de bijval in het nieuwe NAVO-land Tsje chië: slechts 35 procent. In Italië en Hongarije houden het aantal voor- en tegenstanders van bombardementen elkaar onge veer in evenwicht. Overweldigdende steun voor de NAVO is er in Kroatië, dat geen lid van de NAVO is. Maar liefst 82 procent van de mensen daar staat achter de bombardemen ten. Rusland en Oekraïne vor men het andere uiterste. In Rus land steunt twee procent van de bevolking de bombardementen, in Oekraïne vier procent. Duitsland Uit het onderzoek blijkt ook dat alleen in Rusland een meerder heid is voor verhoging van de defensie-uitgaven. In Duitsland is steun voor verhoging van de defensie-uitgaven het kleinst, slechts acht procent is daarvoor. Nederland is in het onderzoek niet meegenomen, evenmin als Griekenland dat weliswaar ook lid is van de NAVO, maar waar het anti-Amerikanisme onder de bevolking zeer groot is. GPD van onze redactie buitenland NEW DELHI - De Congrespar tij van Sonia Gandhi is er giste ren niet in geslaagd een regering te vormen, zodat in India waar schijnlijk nieuwe verkiezingen zullen moeten worden gehou den. De hoop van Gandhi werd de bodem ingeslagen toen Mu- layam Singh Yadav van de soci alistische Samajwadi Partij zei dat hij geen van de partijen zou steunen die een regering willen vormen. De Samajwadi heeft 20 zetels in het parlement. Ook een regionale partij die vijf zetels heeft en die de belangen van la gere kasten behartigt, zei geen van de grote partijen te willen steunen en de voorkeur te geven aan nieuwe verkiezingen. Eer der hadden de leiders van twee kleine linkse partijen die samen zeven zetels hebben hetzelfde standpunt ingenomen. Gandhi wilde uiterlijk vandaag een kabinet vormen dat op de benodigde steun van 272 parle mentariërs zou kunnen reke nen. Vervroegde verkiezingen, de derde in drie jaar, lijken nu on ontkoombaar. Sonia Gandhi (51) is niet onom streden bij de andere partijen. Zij is de vrouw van de in 1991 vermoorde premier Rajiv Gan dhi. Sonia Gandhi werd in Italië geboren en veel Indiërs nemen het haar kwalijk dat zij pas na 16 jaar huwelijk de Indiase na tionaliteit aannam. AP van onze redactie buitenland LISSABON - De staatsgreep was snel, efficiënt en er werd geen druppel bloed vergoten. Het ging op 25 april 1974 eigen lijk allemaal zo gemakkelijk en vanzelfsprekend, dat sommige Portugezen vrezen dat de 25ste verjaardag van de 'Anjerrevolu tie' - die van Portugal een demo cratisch land maakte - morgen ongemerkt voorbij zal gaan. Uit een onderzoek is gebleken dat jongeren van 8 tot 18 jaar maar weinig weten van de revo lutie. Zo werd Ramalho Eanes, de generaal die na de revolutie president werd, door scholieren herkend als de laatste koning van Portugal. Om de kennis van de revolutie te vergroten wor den er cd-roms en stripboeken gemaakt waarin de geschiede nis op speelse wijze toeganke lijk wordt gemaakt. Eén van de organisatoren van de festiviteiten voor dit weekeinde zei bewust te hebben gepro beerd een programma samen te stellen dat ook voor jongeren in teressant zal zijn, zodat 'gene- Het publiek juicht militairen toe in het centrum van Lissabon tijdens de Anjerrevolutie op 25 april 1974. foto Antonoi Aguiar/AP raties samen zullen komen.' Het leger werd in 1974 bij zijn staatsgreep gesteund door een groot deel van de bevolking. Binnen een dag was het regime van dictator Antonio Salazar omvergeworpen. Salazar had Portugal lange tijd afgesloten van de buitenwereld, waardoor de economische groei en de soci ale hervormingen feitelijk wa ren gestokt. Na de revolutie maakte Portu gal in tien j aar een ontwikkeling door waar andere landen veel langer over hadden gedaan en werd het land lid van de Euro pese Unie. ANP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Unie stevent af op een uniform salaris voor de europarlementariërs en een aanzienlijke versobering van hun onkostenvergoedingen. De nieuwe 'Brusselse' volksver tegenwoordiger verdient na de komende verkiezingen 12.490 gulden per maand, waarvan na Europese belasting 9.963 gul den overblijft. De dagvergoeding van 500 voor europarlementariërs die daadwerkelijk Brussel wonen, verdwijnt, evenals het omstre den aanvullende pensioen fonds. De EU-ministers van Buiten landse Zaken hopen maandag het akkoord af te zegenen, zodat het Europese Parlement er ko mende maand nog over kan stemmen. Met name Nederland heeft zich ingespannen om het salaris en het declaratiestelsel voor de euro's op een heldere en vooral controleerbare wijze te regelen. Het Europese Parle ment is herhaaldelijk in op spraak gekomen door het gesjoemel met de onkostenver goedingen. De huidige grote salarisver schillen tussen de europarle mentariërs - omdat zij door hun thuisland betaald worden - ver dwijnen in de nieuwe regeling. De europolitici krijgen straks van de EU 5677,22 euro per maand (12.490 gulden), het ge middelde van de huidige sala rissen. Omdat de EU betaalt, moeten de parlementariërs ook aan de Unie belasting afdragen. Het toptarief over de laatste duizenden guldens bedraagt veertig procent, maar de effec tieve belastingdruk is twintig procent. Aftrekposten zijn niet voorzien. Extra belasting Denemarken heeft grote moeite met de hoogte van het eurosala ris, omdat de Brusselse parle mentariërs daardoor circa 1500 per maand meer gaan verdienen dan hun collega's in Kopenhagen. Om de Denen over de streep te trekken, krijgt dit land de mogelijkheid de euro parlementariërs extra belasting op te leggen. De opbrengst daarvan gaat naar Brussel. Ook Finland, Zweden en Groot-Brittannië sturen aan op een dergelijke regeling, om dat voor deze landen de band tussen kiezer en verkozene tot uiting komt in het betalen van belasting. Het mes gaat verder in de riante onkostenregelingen. Het speci ale aanvullende pensioenfonds, grotendeels gefinancierd door de EU-burger, wordt opge doekt. In plaats daarvan komt er alleen een gewoon pensioen fonds, waarvan de EU tweeder de van de premie voor haar rekening neemt, de parlementa riërs eenderde. De pensioen leeftijd wordt opgetrokken van 60 naar 65 jaar. Europarlemen tariërs die niet worden herko zen, krijgen als wachtgeld maximaal twaalf maanden hun salaris doorbetaald. De declaratie van trein- en vliegreizen gebeurt alleen nog maar op basis van biljetten en bonnetjes. De vaste kantoorver goeding van ruim 85 mille per jaar verdwijnt. In plaats daar van mogen de parlementariërs tot maximaal dit bedrag aan bureaubenodigdheden declare ren, mits met bonnen onder bouwd. Dat verscherpt de controle op een juist gebruik aanzienlijk. Voor persoonlijke assistenten is 21 mille per maand beschikbaar. Voorwaar de is wel een door het parlement af te sluiten arbeidscontract, om het in dienst nemen van fic tieve oma's of andere familiele den aan banden te leggen. Verder komt er op verzoek van Nederland een openbaar regis ter waarin alle nevenfuncties van de europarlementariërs vermeld staan, inclusief de eventuele beloning. GPD door Eric Beijen DALLAS - Sommige school districten in de Verenigde Staten hebben na het bloed bad in Littleton een maatre gel genomen die het doel voorbij lijkt te schieten. Niet het dragen van wapens is verboden op de middelbare scholen, maar het dragen van lange regenjassen, ook wel trenchcoats genoemd. Woensdag openden twee achttienjarige jongens het vuur op leerlingen van een middelbare school in Little ton bij Denver, Colorado. Daarna pleegden ze zelf moord. Het tweetal was lid van een bizarre, blanke groep die zich de trenchcoat- maffia noemt. Leden daar van dossen zich uit in onder meer een zwarte lange regen jas, soms voorzien van hakenkruizen. Schooldi stricten hebben de kleding- maatregel genomen, omdat zij vrezen voor navolgers. De verbijstering in het land is volgens de Amerikaanse me dia zo groot, dat scholen her en der 'overreageren'. Zo werden alleen al in Noord- Texas vier scholen na vals alarm door de inderhaast op getrommelde politie geëva cueerd. In een middelbare school in Lakeview, bij Dallas, werd donderdag gemeld dat een veertienjarige leerling dreig de met moord en een doden lijst had aangelegd. Meer dan de helft van de 830 leerlingen werd onmiddellijk door be zorgde ouders naar huis ge haald. Een andere school werd ont ruimd nadat een leraar moordlustige graffiti in de eetzaal had aangetroffen. De politie onderzocht het com plex met speurhonden. Ook in de Texaanse plaatsen Gar land en Mesquite moest de politie donderdag ingrijpen in verband met geruchten over het bestaan van doden lijsten, dreigingementen. ge ruchten en graffiti. In Tuscarawas, Ohio, dreigde een 13-jarige leerling 'al zijn vijanden' in de school neer te schieten. Hij werd tijdelijk achter slot en grendel gezet. Datzelfde lot ondei-gingen vier tieners uit Colorado Springs, die 'voor de lol' ge maskerd en met lange man tels op school waren versche nen. DPA van onze redactie buitenland SINGAPORE - Luchtvaart maatschappijen in Oost-Aziati sche landen zullen tijdens de eeuwwisseling minder vluchten plannen en 'minder conflictu- (Advertentie) Collectief voor Communicatie Drukkerij De Lange (0113) 215719 hltp://www beeldhuis.nl Photographies Fotografie en Grafische Vormgeving (0113) 251317 Touch! Reclame Marketing (0113) 231400 hl!p://www.touehnet.nl Delta Automatisering (0113) 230630 htlp //www deltaweb nl Deltabron Softwaremakers (0113) 252220 hllp://www deltabron nl euze' vluchtschema's hanteren dan normaal. Dat heeft de International Air Transport Association gisteren bekend gemaakt op een confe rentie over het millenniumpro bleem. Het eenvoudiger vluch- tenschema moet de belasting van de luchtverkeersleiding tot een minimum beperken, zei Da- vidBehrens, onderdirecteur van de luchtvaartorganisatie. Het is de bedoeling dat vliegtui gen elkaar vanaf twee uur voor de jaarwisseling niet zullen kruisen op dezelfde hoogte. Pas als blijkt dat het luchtver keer veilig is, zullen de gebrui kelijke vluchtschema's weer worden gehanteerd. Luchtvaartmaatschappijen uit de hele wereld hebben met het oog op de millenniumwisseling 4,6 miljard gulden geïnvesteerd in de aanpassing van hun com putersystemen. AP MOSKOU - De gezond heidstoestand van de Rus sische president Jeltsin is zo goed dat hij nog wel een derde termijn aankan als president. De chef-arts van het Kremlin, Sergej Mironov, die al vijftien jaar Jeltsins arts is, zei dit gisteren in de krant Kom- somolskaja Pravda. Jeltsin is voor de eerste keer tot president geko zen in 1991 en in 1996 voor de tweede maal. Mironov zei gisteren dat Jeltsin 'in een fysieke vorm verkeert die toestaat dat hij zich kandidaat kan stellen voor de presidentsvei'kie- zing in 2000'. Jeltsin heeft al eens laten doorschemeren dat hij geen belangstelling heeft voor een derde termijn. En het is trouwens de vraag of hij wel voor een derde keer kandidaat kan zijn. Een president kan maar twee termijnen aanblijven, maar in het geval van Jeltsin zou er een ont snappingsmogelijkheid kunnen zijn omdat hij de eerste vier jaar staats hoofd was onder de Sov jet-grondwet. Pas daarna werd hij president van een onafhankelijk Rusland. Mironov zei dat Jeltsin nooit gezondheidsproble men heeft gehad door drankmisbruik. „Wodka is altijd de beste remedie geweest tegen stress en aangezien het werk van het staatshoofd nogal veel stress met zich mee brengt...", zei Mironov. AFP WAT PHRA DHAMMAKAYA - Boeddistische monniken verzamelen zich op de trappen voor de tempel van de stad Wat Phra Dham- makaya in de Thaise provincie Pathumthani. De bijeenkomst maakt deel uit van de religieuze vieringen van de Dag van de Aarde. Duizenden monniken en andere gelovigen woonden gisteren de dienst bij in deze tempel, enkele kilometers ten noorden van de hoofdstad Bangkok. foto Apichart Weerawong/AP (Advertentie) van onze redactie buitenland NEW YORK - Indonesië en Por tugal zijn het bij de Verenigde Naties in New York gisteren eens geworden over autonomie voor Oost-Timor. VN-chef Kofi Annan maakte dat bekend. Beide landen tekenen op 5 mei dit autonomieakkoord in New York, maar Jakarta kijkt nog naar de afzonderlijke afspraken over hoe de bevolking zich veilig en met een eerlijke volksraad pleging kan uitspreken over de status van het land. Een referendum volgt mogelijk in juli, waarmee Oost-Timor Ja karta de rug kan toekeren. Pro- Indonesische bendes terrorise ren intussen Oost-Timor. De af gelopen dagen zijn er naar ver luidt meer dan honderd doden gevallen in het zuidwesten van de omstreden provincie. Indonesië heeft de Portugese overzeese provincie Oost-Timor in 1975 met wapengeweld en te gen de zin van de bevolking in gelijfd. Begin dit jaar sugge reerden Indonesische ministers dat Jakarta ook zonder Oost-Ti mor kan. De VN hebben de In donesische annexatie van Por tugees Timor nooit erkend. Honderd doden Gewelddadigheden op donder dag en vrijdag in en rond Suai, honderd kilometer ten zuidwes ten van de hoofdstad Dili, heb ben zeker honderd levens geëist. Het Australische dagblad de Sydney Morning Herald meldt vandaag dat pro-Indonesische 'Ratih milities' in dorpen jonge mannen vermoorden. De telefoonlijnen met Suai zijn verbroken en milities zouden wegversperringen hebben op gericht op de toegangswegen. Zi] zouden ook mensen hebben gesommeerd naar Atambua vlak over de grens in West-Ti- mor te gaan voor een grote pro- Indonesië betoging. Iedereen die achterblijft zou worden ver moord De politieke en militaire leiders hadden woensdag juist in het huis van de Timorese bisschop en Nobelprijswinnaar Carlos Belo beloofd een einde te maken aan de gewelddaden, maar dit bestand is door de milities gene geerd. Ook op de Molukken deden zich gisteren gewelddadigheden voor. Bij een vechtpartij tussen christenen en moslims kwamen zeven mensen om. De politie maakte door te schieten een ein de aan het geweld. Volgens ooggetuigen zouden christenen in de stad Tual ben zinebommen hebben gegooid naar huizen van moslims. Naar schatting 600 mensen heb ben gisteravond in Amsterdam een stille tocht gehouden tegen het geweld op de Molukken. De tocht was tevens bedoeld om medeleven te betuigen met het Molukse volk en de slachtoffers van het geweld. De stille tocht verliep rustig. De stoet vertrok omstreeks half acht 's avonds van het Beurs plein richting Waterlooplein. Aansluitend werd in de Mozes en Aaronkerk een dienst gehou den. De deelnemers droegen een wit laken van 250 meter lang om ie ders verbondenheid te symboli seren. De organisatie had van tevoren benadrukt dat de tocht geen politieke manifestatie mocht worden. Vlaggen en na tionalistische leuzen waren uit den boze. AFP /ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5