N-Beveland moet zich profileren PZC PZC Goede buur krij'gt lof toegezwaaid Dijken en erven krijgen hoofdrol in landschapsplan zeeland 13 Onderzoekers bepleiten professionelere benadering recreatie Controles op zwartvissen Bestuurders Goes binnenkort vereeuwigd op schuttersstukken Zeelandhallen brandveilig Veel vragen over belasting Goes Daders snelkraak gepakt Klap met stuk hout bestraf Bevelandse sociale diensten verwachten geen millenniumcrisis Turkse avond in Amicitia Gemeente Tholen goede klant van de autodealer Goese bestraft voor verzwijgen inkomsten zaterdag 24 april 1999 door René Schrier KAMPERLAND - Noord-Beve land moet een professionele toe ristische ontwikkelingsorgani satie krijgen. Deze club, met inbreng vanuit de gemeente en het bedrijfsleven, moet vooral een aanjaagfunctie krijgen. Verder moet Noord-Beveland veel meer aan de weg timmeren en grotere bekendheid verwer ven. Dat zijn de voornaamste conclusies uit een rapport van DTV Consultants, dat in op dracht van de Rabobank Noord-Bevelend is gemaakt. In een eerste reactie op deze ont wikkelingsvisie toerisme en re creatie voor Noord-Beveland laat burgemeester M. L. Ever- aers weten dat hij het volledig eens is met die conclusies. Er is al eens eerder gepoogd een soort toeristische stuurgroep op te zetten, maar toen werd er vooral erg veel in de richting van de ge meente gekeken, herinnert de burgemeester zich. Bij zo'n ini tiatief kan de liefde echter niet van één kant komen, aldus Everaers. Daarom is hij blij dat in het nieuwe rapport de draad weer wordt opgepakt. Ook met de roep om meer promotie voor het eiland is hij het eens. „Als ik buiten Zeeland vertel waar ik werk, gaan er nogal eens wenk brauwen naar boven. Ik roep ook al jaren om promotie." In het rapport wordt aangege ven dat op Noord-Beveland sprake is van een evenwichtig aanbod van recreatie. Er zijn niet alleen grootschalige bedrij ven; er is ook kleinschalige agrarische verblijfsrecreatie. Het toeristisch imago van Noord-Beveland komt groten deels overeen met de identiteit van het eiland. Kernwoorden daarbij zijn rust, ruimte, water rijk, schone lucht en veel natuur. Golfbaan Uit het onderzoek blijkt dat er nog wel het een en ander op Noord-Beveland zou moeten gebeuren om het aanbod voor de toerist op te krikken. Suggesties die worden gedaan zijn uitbrei ding van de (grote)watersport bij Noord-Beveland en een on derzoek naar de haalbaarheid van aanleg van een golfbaan met internationale uitstraling gekoppeld aan uitbreiding van de verblijfsaccommodatie. Ook kunnen de bewegwijzerde rou testructuren voor fietsen, wan delen, paardrijden en skeeleren verbeterd worden, is een van de conclusies. Verder zouden er op Noord-Beveland streekeigen producten ontwikkeld moeten worden. Het bedrijfsleven op Noord-Be veland zou ook meer moeten doen aan toeristische promotie en informatieverstrekking door 'doelgroepspecifieke acties' en gebruik van nieuwe media. Ver der zou de informatie over Noord-Beveland via internet en e-mail geautomatiseerd kunnen worden. Een andere suggestie is het versterken van de winkel functie van de VW, met name voor streekeigen producten, en het optimaliseren van de plaats van het WV-kantoor of de - kantoren. Ook moet meer in zicht verkregen worden in vaste bezoekers- en doelgroepen om voor hen een gerichte informa tiestrategie op te kunnen zetten door middel van direct-mail. Verder moeten evenementen en attracties meer in één thema worden opgezet en beter geco ördineerd worden. Burgemeester Everaers is blij met het initiatief van de bank, omdat een gezond recreatief be drijfsleven niet alleen goed is voor de bedrijven maar voor alle inwoners van Noord-Beveland. Hij denkt daarbij vooral aan het aspect van de werkgelegenheid. Ook kleinschalige verblijfsrecreatie is van belang, zoals deze minicamping tussen Kamperland en Stroodorp. foto Willem Mieras door René Schrier GOES - Na ruim 100 jaar wor den in Goes weer zogenaamde schuttersstukken geschilderd. De kunstenaars Ronald van Dokkum en Wim Bakker beel den de dagelijkse besturen van de Goese raden op grote pane len af. Het gaat om het college van burgemeester en wethou ders, geflankeerd door de dagelijkse besturen van de Goese sportraad en de Goese culturele raad en enkele amb tenaren. Van Dokkum: „Gilden bestaan niet meer. De schutterijen van vroeger waren eigenlijk de ra den uit die tijd. Nu hebben we in Goes nog drie raden, de ge meenteraad, de sportraad en de culturele raad, dus hebben we die uitgekozen." De panelen waarop de be stuurders worden afgebeeld krijgen een afmeting van 1,70 bij 3,20 meter. Dat zijn de af metingen die geschikt zijn om een flink aantal personen af te beelden. IJdelheid De leden van de schuttersgil den waren vroeger niet wars van enige ijdelheid. Ze hadden er geld voor over om uitgebeeld te worden. Ieder betaalde voor zijn eigen kop. Geheel in die traditie hebben de leden van het college van B en W van Goes uit eigen zak ook ieder 100 gulden betaald voor de vervaardiging van het schilde rij. Van Dokkum heeft wel het idee dat de huidige Goese be stuurders gestreeld zijn door het idee dat ze in de stijl van de oude schutterijen vereeuwigd worden. De dagelijks besturen van de sportraad en de culturele raad bevolken de zijpanelen. Zij kij ken, vanaf de zijlijn, argwa nend naar B en W. Het dage lijks bestuur van de culturele raad zittend en dat van de sportraad - geheel in stijl - staand. De bestuurders zijn voor de vervaardiging van het schilderij in functie gefotogra feerd. Ze hoeven geen urenlan ge poseersessies bij de kunste naars mee te maken. Als het aan Van Dokkum ligt zullen de schilderijen ook wel een enkele subtiele symbolische aanwij zingen meekrijgen. Bijvoor beeld wethouder van financiën M. L. 't Hart met zijn hand op de knip. Van Dokkum: „We staan nu weer stil bij de schuttersstuk ken van ruim 100 jaar geleden. Het zou wel mooi zijn als de mensen in de toekomst met dezelfde ogen kijken naar de panelen die nu vervaardigd worden." Het is bedoeling de actuele schuttersstukken aan te bie den bij de opening van de ex positie die deze zomer in het Goese museum wordt gehou den. Op de openingsdag, 18 ju ni, is het kunstwerk te zien bui ten voor het museum. Daarna komt het ter beschikking van het museum. KERKRADE - Zwartvissers, sportvissers die zonder akte vis- I sen, kunnen vanaf 1 mei weer rekenen op scherpe controles. j De 'vliegende brigades' van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij komen in actie. Voor het tweede achtereenvolgende j aar voert de AID deze campagne in samenwerking met de Or- j ganisatie ter Verbetering van de BinnenvisserijVisakte-con- troles zijn feitelijk een zaak van de politie. Die kwam daar niet (meer) aan toe. De extra AID-inzet moet het zwartvissen terugdringen. In 2001 is de politie opnieuw alleen aan zet. GOES - In de Zeelandhallen in Goes zijn voorzieningen voor de brandveiligheid aangebracht. Bij een brand of calamiteit wordt automatisch de alarmcentrale in Vlissingen gewaar- schuwd. Ook is er een brandmelder in de twee hallen. De tota le investering komt op een bedrag van 110.000 gulden. De aanpassing was nodig, omdat uit de Goese gebruiksverorde- ning voor gebouwen bleek dat de Zeelandhallen niet aan de voorschriften voldeden. Volgens exploitant R. van Vliet hoe- ven er alleen nog enkele puntjes op de i te worden gezet. Zo moeten de roldeuren nog van een automatisch mechanisme worden voorzien. GOES - De telefooncentrale van de gemeente Goes is vrijdag morgen van slag geweest door het grote aantal vragen van in woners over de aanslag van de gemeentelijke heffingen. De aanslag viel donderdag in de bus. De gemeente had op vragen gereklend en extra mensen vrijgemaakt, maar het aanbod was zo groot dat de telefooncentrale het niet meer aan kon. De vragen hadden vooral betrekking op de mogelijkheid van ge spreide betaling. Mensen hebben overigens nog zes weken de tijd om daar met de gemeente een afspraak over te maken, gaf de wethouder van financiën, M. L. 't Hart (PvdA), aan. Als ge volg van de vele telefoontjes was de gemeente Goes vrijdag morgen moeilijk bereikbaar. GOES - De Goese politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag drie daders opgepakt van een snelkraak in de Lange Vorststraat. De mannen werden na een achtervolging in Goes-Zuid aangehouden. Omstreeks kwart over drie hoorde een van de bewoners van de Lange Vorststraat glasgerinkel. Drie mannen bleken de deur van een kledingzaak ingeslagen te hebben en waren bezig kleding in twee gereedstaande au to's te laden. Het ging om een flinke hoeveelheid spijkerbroe ken, shirts en truien. Ze vertrokken met één auto. De inmid dels gewaarschuwde politie trof de mannen niet meer in de Lange Vorststraat aan maar kwam ze in de stad tegen. Na een achtervolging zijn ze staande gehouden. Het gaat om drie Brabanders. Ze zijn aangehouden en de volledige buit kon weer naai' de eigenaar terug. MIDDELBURG - Een twintigjarige man uit Sint Annaland vertelde vrijdag op de zitting van de Middelburgse politie rechter dat hij altijd een trapleuning in zijn auto heeft liggen om zichzelf te kunnen verdedigen. In de vroege ochtend van 2 januari vorig jaar kwam het stuk hout nog van pas om een 'vervelende' man mee te slaan in Sint Annaland. Officier van justitie J. Groen kon zich niet vinden in de redeneertrant van de verdachte. Hij eiste veertig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijk. Politierechter J. Begheyn achtte mishande ling bewezen. „Er was geen enkele aanleiding om het stuk hout te halen, al was de man stomdronken." Hij vonniste con form de eis. door Winnie van Dam GOES - De gemeenten Goes, Kapelle, Noord-Beveland, Bor- sele, Reimerswaal en Tholen verwachten met de ingang van het nieuwe millennium geen problemen te ondervinden met de betaling van uitkeringen. Dit in tegenstelling tot de uitslag van een onderzoek dat de Re kenkamer heeft ingesteld. Daaruit blijkt namelijk dat twintig procent van alle ge meentes in Nederland achter loopt met de oplossing voor het millenniumprobleem. Met na me de betaling van uitkeringen kan mogelijk een probleem vor men vanaf 1 januari 2000. Gemeenten moeten daarom niet verzuimen een noodscenario te maken. Vanaf augustus gaan al le gemeentelijke instellingen hun nieuwe programmatuur testen door middel van manipu latie met de datum. Simpel ge zegd wordt de datum van de computer op 1 januari 2000 ge- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl zet. De tests kunnen echter geen garantie geven voor een geruis loze 'millenniumsiüitch'. „Je kunt dit jaar de programmatuur zo vaak testen als mogelijk is, maar daarmee sluit je niet auto matisch uit dat er op 1 januari problemen kunnen ontstaan", zegt W. Fokke, automatiseerder van de gemeente Noord-Beve land. Volgens hem is zijn nieuwe pro grammatuur millenniumbe stendig. Hij verwacht daarom weinig problemen tijdens de testfase. Desalniettemin moe ten Noord-Beveland en alle an dere gemeenten een noodscena rio in de kast hebben liggen. Voor het geval dat. Theoretisch is het namelijk mogelijk dat de computer of de programmatuur op de cruciale datum helemaal niets doet. Een andere mogelijk heid is dat zowel de software als de hardware functioneert, maar niet goed. Dan zou het bijvoor beeld kunnen dat een uitke ringsgerechtigde honderd gul den méér uitgekeerd krijgen. Voorschot R. Hogendorf houdt zich bezig met de aanpassingen van de hardware en software bij de ge meente Kapelle. „Een noodplan kan zijn dat in december al een voorschot uitbetaald wordt. Ook kun je denken aan betaling uit de kas. Contant dus." Fokke is wel van mening dat je met de aanpassing van de 'ge wone computersoftware' nog niet het probleem rond de em bedded (ingebakken) software hebt aangepakt. Dat is software die in de chips geprogrammeerd zit. „Die chips zitten bijvoor beeld in een verwarming. Dan kan automatische betaling van de sociale uitkeringen nog zo soepel verlopen, maar als je ver warming weigert in de winter, zit je toch ook niet lekker." KLOETINGE - In het Kloeting- se dorpshuis Amicitia wordt za terdag 1 mei van 19.00 tot 24.00 uur een avond vol Turkse cul tuur gehouden. Liefhebbers van de Turkse keu ken, Turkse muziek en volks dans komen ruimschoots aan hun trekken. Daarnaast is er ook een bingo. De toegangsprijs bedi'aagt 15 gulden per familie. Beste buur Neel van Liere-Vos (rechts) uit 's-Heer Abtskerke uit mocht vrijdag voor de verandering eens niets voor een ander doen en werd getrakteerd op een ritje doorliet dorp. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers 's-HEER-ABTSKERKE - Als een konin gin wuift Neel van Liere-Vos (75) uit 's- Heer-Abtskerke baar dorpsgenoten toe. Statig zit ze op de bok van het rijtuigje dat haar achter de muziek aan door het dorp rijdt. Van Liere werd vrijdagavond gehul digd als 'beste buur' van de gemeente Bor- sele. Beste buur is een landelijk initiatief van Humanitas, een stichting die zich inzet voor maatschappelijke dienstverlening en samenlevingsopbouw in samenwer king met Aedes, de overkoepelende ver eniging van woningcorporaties in Neder land. Hoewel de meeste prijzen pas vandaag (zaterdag) worden uitgereikt, werd voor Van Liere een uitzondering gemaakt, om dat zij het weekend andere plannen had. „Eerst was ik wel een beetje overdon derd." Van Liere lacht. „Maar nu vind ik het toch wel erg leuk." Een buurvrouw stelde Van Liere kandidaat voor de prijs, omdat 'ze altijd voor iedereen klaarstaat.' Iets wat dorpsgenoot Gerard Minnaard grif beaamt, „Ze is er altijd voor iedereen en soms zonder dank en soms zelf met stank voor dank, maar dat neemt ze voor lief." Van Liere zet zich overigens niet al leen in voor het dorp, maar ook voor Roe menië, waar ze trouw kleding, schoeisel en speelgoed voor inzamelt. Van de Woningstichting Borsele krijgt Van Liere een houten tuinbank cadeau. Ook krijgt ze de belofte dat er een terrasje aangelegd zal worden. Vandaag worden er ook beste buren ge huldigd in de gemeenten Goes, Noord-Be veland, Reimerswaal en Kapelle. door René Schrier SINT-MAARTENSDIJK - Het college van burgemeester en wethouders van Tholen wil het gemeentelijk wagenpark weer op peil brengen. Daar was door allerlei omstandigheden enigs zins de klad in gekomen. Eind vorig jaar had de gemeenteraad een bedrag van 92.225 gulden beschikbaar gesteld voor de aankoop van een schildersauto en een pick-up voor de reini gingsdienst en de algemene dienst. Terwijl de prijzen waren aange- vraagd, werd een andere auto, de serviceauto, total loss gere den. Om snel te kunnen hande len is de aanschaf van de pick up uitgesteld en daarvoor in de plaats werd de serviceauto be steld. Om niet al te veel geld kwijt te raken, is besloten één van de twee wagens voor de plantsoenen naar het jaar 2000 te verschuiven. Nu is het echter zo ver dat B en W de uitgestelde pick-up willen vervangen. Daar staat een bedrag van 112.000 gulden voor op de planning, maar dat geld was eigenlijk be doeld voor twee auto's en blijkt niet voldoende te zijn. Op de laadbak van deze wagen moet - dat is Arbo-voorschrift - een laadkraantje gemonteerd wor den. En er komt een kipinstalla tie voor het legen van afzetcon- tainers. De commissie Gemeentelijke Ontwikkeling van Tholen moet een advies geven over het voor stel van B en W om een nieuw totaalkrediet van 136.000 be schikbaar te stellen voor de ver vanging van twee voertuigen, omdat er ook nog een nieuw voertuig voor de plantsoenen dienst moet komen. De commissie vergadert daar woensdag 28 april over vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Dijkbeplan- ting en erfbeplanting krijgen van burgemeester en wethou ders van Noord-Beveland voor rang in het - reeds in 1997 opgestelde - Landschapsbe leidsplan. De raad neemt don derdag 29 april een beslissing over het plan. De afwerking van het plan liet zo lang op zich wachten, omdat er een paragraaf over windener gie in het plan moest worden op genomen. Het college kwam echter pas afgelopen winter met een conceptnota windenergie. Ideeën uit die nota werden ove rigens door de commissie ruim telijke ordening, economie en recreatie niet overgenomen, zo dat de discussie over windmo lens op het eiland nog niet afge rond is. Aan de uitvoering van het plan werken behalve de gemeente, ook Staatsbosbeheer, de provin cie, de Stichting Landschapsbe heer Zeeland, het Waterschap Zeeuwse Eilanden en de Land en Tuinbouw Organisatie mee. Vertegenwoordigers van deze organisaties komen twee keer per j aar bij een om over de voort-' gang van het landschapsbe leidsplan te spreken. Geduren de het jaar is iedere organisatie verantwoordelijk voor de uit voering van haar eigen planon derdeel. Kosten De werkzaamheden moeten dit jaar beginnen. De duur van het plan is voorlopig op tien jaar ge steld. In die jaren wil de ge meente zich hoofdzakelijk rich ten op dijk- en erfbeplanting. Daar wil het college voorde eer ste jaren, tot 2002, 197.000 gul den per jaar vooruittrekken. Voor de projecten 'natuuront wikkeling krekenstelsel' en 've- getatiebeheer op dijken', heeft het college geen geld beschik baar. De gemeentebestuurders hopen voor die werkzaamheden externe financierders te kunnen vinden. Wie dat zouden kunnen zijn, vermeldt het raadsvoorstel overigens niet. Aan de hand van een eerste werkgroepvergadering, dit voorjaar, wordt een voorlich tingsbrochure geschreven. Die gaat naar de betrokken boeren en andere dijkeigenaren. Die kunnen zich vervolgens bij de gemeente melden. Ook zal de gemeente zelf met dijkeigena ren contact zoeken, wanneer onderhoud aan bijvoorbeeld de bomen op zo'n dijk dringende noodzakelijk is. De werkgroep bekijkt vervolgens wanneer de werkzaamheden kunnen wor den uitgevoerd en hoeveel de ei genaar zelf aan de kosten van het project moet bijdragen. Ook wordt er in een overeenkomst met de eigenaar vastgelegd, vanaf wanneer deze zelf voor het onderhoud van het groen moet zorgen. De raadsvergadering, donder dag 29 april, begint om 19.30 MIDDELBURG - Een 56-jarige vrouw uit Goes is vrijdag in Middelburg veroordeeld tot honderd uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De vrouw, die een bijstandsuitkering had, ver zuimde bijna vijf jaar lang an dere inkomsten op te geven aan de sociale dienst. Van augustus 1993 tot eind juni vorig jaar kreeg ze van haar fa milie maandelijks rond de 2000 gulden toegestoken. In totaal liep het bedrag op tot 72.000 gulden. Zelf zei ze het geld van de familie te hebben geleend met de bedoeling dit later terug te betalen. Haai' raadsman A Bals vond dat er geen opzet was geweest, omdat het een tijdelij ke lening betrof. Politierechter J. T. Begheyn rekende de ver dachte niet tot de groep zware criminelen, maar hij vond dat ze beter had moeten nadenken bij het invullen van het inkomsten- formulier. De politierechter volgde de officier van justitie in zijn eis. WEMELDINGE Schoolproject - De openbare basisschool in Wemeldinge houdt op woensdag 28 april een presentatieavond over de resul taten van het project met als thema Reizen. Ouders, familie leden en belangstellenden zijn welkom vanaf 18.30 uur. Boven dien zal die avond het oude schoolmeubilair in de verkoop gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55