Pronkkamers voor de verwende toerist Arrangementen 30 km Er zijn inmiddels verschillende Pronkkamer-arrangementen. Een voorbeeld: drie dagen in een pronkkamer, met twee overnachtingen, streekeigen ontbijt, een dagje Leeuwarden of Groningen met lunch en een museumbezoek, een infor matiepakket en de mogelijkheid van theaterbezoek en een dagje naar een Wad deneiland. Prijs: 175 per persoon. Trekpleister Y langs kuststrook van Friesland o en Groningen q Nijland vrije tijd zaterdag 24 april 1999 i^F i^r De kuststrook van Friesland en Groningen heeft een nieuwe toeristische trekpleister: de Pronkkamer. Met Europese steun voor plattelandsontwikkeling zijn en worden 21 boerderijen en dorpsherbergen verbouwd tot luxe gastenverblijven. De eigenaren verwachten een nieuwe stroom toeristen te trekken naar een brede strook 'ten zuiden van de Wadden'. Dat klinkt nou eenmaal beter dan 'het noorden van het land', weet projectleider Henk Beishuizen. Henk Beishuizen is enthousiast over het project dat door de streek zelf wordt gedragen. De 21 eigenaren hebben de stichting De Pronkkamer opgericht. In twee jaar tijd zijn de meeste van de deel nemende boerderijen en dorpsherbergen al verbouwd, met andere is men nog druk bezig. Het is nu tijd om 'het product Pronkkamer' op de markt te zetten, vindt Beishuizen. De pronkkamers zijn volgens hem gericht op de veeleisende toerist die waar voor zijn geld wil hebben. De deelnemende be drijven hebben een aantal verplichtingen op zich genomen die de kwaliteit waar borgen. De inrichting van de kamers moet een zekere luxe uitstralen: „Een drie- of vier-sterren-gevoel." De kamers moeten bijvoorbeeld zijn voorzien van een com plete badkamer met sanitair. Verder stelt de stichting als eis dat de on dernemer zich als een echte gastheer of gastvrouw opstelt. Dat betekent niet al leen voor een uitgebreid en streekeigen ontbijt zorgen, maar ook de gast op weg helpen naar activiteiten, excursies, eve nementen en uitstapjes in de omgeving. De stichting mikt op de actieve vijftig plusser, maar ook op gezinnen met jonge kinderen die iets willen opsteken van het plattelandsleven en het leven op een boer derij. Snel Het is eigenlijk verbazend hoe snel het idee van de Pronkkamer in de praktijk is gebracht. Twee jaar geleden werd op ini tiatief van het Leader-project een inven tarisatie van geschikte boerderijen en dorpsherbergen gedaan met daarnaast een marktonderzoek. Er kwamen 120 ei genaren op af, die wel wat zagen in de Eu- Gezonder leefklimaat in ecologisch gebouwde woningen Luchtmatras is een sterk staaltje vernuft Overzicht van de hypotheken BMW heeft spraak makende auto gemaakt Klassieke AutoRai op herhaling Kort autonieuws RSI zit duidelijk niet tussen de oren Ergonomische typecursus op cd-rom Postzegels en puzzel De opgeknapte boerderij in Nijland uit 1877 van Peter en Tieneke Pottinga. Tieneke Pottinga is de stuwende kracht achter het Pronkkamerproject, foto's Catrinus van der Veen Taoïsme biedt oplossing bij kookstress Voorverpakte rauwkost is te vertrouwen Boerenkaas kenmerkt zich door een eigen smaak meer ropese subsidie die Leader beschikbaar heeft voor plattelandsontwikkeling. Dat aantal nam fors af toen duidelijk werd dat er van de ondernemer zelf een enorme in vestering werd gevraagd. Voor verbouw en aanpassing had Leader een subsidie van 25 procent beschikbaar, maar met een maximum van 40.000. En dat terwijl er aan de meeste deelnemende bedrijven voor tonnen is of wordt verspijkerd. Nek uitsteken Beishuizen vindt dan ook dat de deelne mers op een geweldige manier hun nek uitsteken. Sommige accommodaties be schikken over een eigen zwembad of sau na. Andere hebben in ieder geval iets ex tra's te bieden. Gastvrijheid, daar draait het allemaal om en dat moeten de gebou wen ook uitstralen. Zoals de boerderij Linde Zathe van Peter en Tieneke Pottinga aan de Jongedyk on der Nijland. De kop-hals-rompboerderij van 1877 was twee jaar geleden in slechte staat. Nu is er een woning onder de kap gebouwd en zijn er mooie kamers voor acht gasten en een ontbijt- en ontmoe tingsruimte. Er wordt nog druk gewerkt aan een grotere ruimte waar gezelschap pen workshops of studiedagen kunnen houden en er zijn plannen voor een expo sitieruimte op de hooizolder. De Pottinga's hebben jarenlang in Twello gewoondDe uit Franeker afkomstige Pe ter werkt hoofdzakelijk in Lelystad. Tie neke is een boerendochter, afkomstig uit Tzummarum. Beiden wilden graag weer in Friesland wonen. In november 1996 vonden ze in Nijland wat ze zochten. Vooral Tieneke had het idee van een nieu we uitdaging toen de kinderen de deur uit waren. Aanvankelijk wilde zij iets in de sfeer van 'béd en brochje' (bed en ontbijt). In die zelfde tijd las ze echter van het Leader project en nam ze contact op met Beishui zen. Het paste allemaal precies in het beeld dat Tieneke voor ogen had. Een dag na Kerstmis 1996 begonnen de Pottinga's enthousiast de boel in de boerderij te slo pen. Vier maanden later was de eigen woon ruimte bijna klaar en trokken ze in de boerderij. In augustus konden de eerste gasten er terecht. Tieneke nam vervolgens ook zitting in het bestuur van de stichting en kwam met de naam pronkkamer op de proppen. Om aan tegeven dat voor de gas ten alleen de mooiste kamer goed genoeg is. Tieneke voelt zich thuis in de stichting. De deelnemers zijn er volgens haar van door drongen dat ze gezamenlijk iets kunnen bereiken door kwaliteit te leveren. Marktonderzoek heeft uitgewezen dat er vraag is naar sfeervolle, andere vakanties op het platteland. De ondernemers over leggen geregeld om gezamenlijk nieuwe initiatieven en ideeën te ontwikkelen. Ze pakken de promotie in binnen- en bui tenland professioneel aan en schroeven de eisen nu en dan zelfs nog op. Het betekent voor Tieneke Pottinga dat er nu alweer aanpassingen nodig zijn. Het mes snijdt echter aan twee kanten. De historische boerderij midden in de weilanden tussen Bolsward en Sneek blijft behouden en de kostbare verbouwing kan in de loop der jaren worden terugverdiend. Dorpsherberg Hetzelfde geldt voor dorpsherberg De Gekroonde Leeuw in Arum. Het dorpsca fé was verlopen toen Jan en Jobje Mes- schaert uit Enkhuizen het begin vorig jaar kochten. Jobje is bedrijfsleider m een ho tel geweest, maar een eigen bedrijf was al tijd haar droom. Met die gedachte stroop ten ze het Noorden af. Met het café in Arum was het liefde op het eerste gezicht. Ze zagen een prachtig karakteristiek ge bouw van bijzondere architectuur, maar ze schrokken wel van de slechte staat. In jaren was er niets aan de herberg gebeurd. De dorpsverenigingen maakten nauwe lijks nog gebruik van de grote zaal met het podium op de bovenverdieping en de ge lagkamer had ook als dorpscafé vrijwel afgedaan. Rendabele exploitatie Na een jaar is er al veel veranderd. Het ca fé loopt weer, de verenigingen zijn terug en de voormalige woonkamer is restau rant geworden. Jan en Jobje lieten voor zichzelf een vervallen gebouwtje achter de herberg tot woning verbouwen. En in het labyrint van kamertjes in gangen bo ven zijn twee gastenkamers ingericht. Een voor twee en een voor vier personen. De stichting De Pronkkamer kwam voor de familie Messchaert als geroepen. Dat was nu precies wat Jobje voor ogen stond. Het dorpscafé alleen is niet genoeg voor een rendabele exploitatie. Vooral omdat er nog grote investeringen nodig zijn voor herstel van het interieur en uit breiding van de accommodatie. Zo wil de familie Messchaert nog vier ka mers laten maken boven de 'trochreed', de poort naast de herberg waar vroeger de rijtuigen onderdoor gingen. De herberg moet over een paar jaar weergeheel in ou de luister zijn hersteld. Op dit moment voldoet de herberg nog niet geheel aan de eisen van de Pronkkamer. De gasten moe ten nu nog gebruik maken van één badka mer. Toch hebben Jan en Jobje in juni vorig foto Willem Bosma Over de tarieven zijn afspraken gemaakt binnen de stichting. Er geldt een mini mumtarief van 55 per persoon per nacht. Wie wat extra's te bieden heeft mag iets meer vragen. Er is een speciaal boekingsnummer (0519-349.473), dat dage lijks bemenst is. Het is voorlopig nog wel even raadzaam te vragen wat de verlangde accommoda tie op dit moment te bieden heeft, want niet alle deelnemende boerderijen en her bergen zijn al helemaal aangepast aan de eisen. jaar de eerste gasten ontvangen zodat ze toch al kunnen proeven van de autenthie- ke sfeer van de dorpsherberg en van de mogelijkheden die de omgeving biedt. De herberg ligt aan de Elfstedenjjoute en de herbergier heeft contacten met fiets- en kanoverhuurders. Oude stadjes als Bols ward, Franeker en Harlingen liggen dichtbij en de Waddenzee is een kwartier tje fietsen. Veertien van de pronkkamers zijn in de kuststrook van Friesland gevestigd en ze ven in het noordwesten van Groningen. Zij hebben volgens Beishuizen een prach tig gebied gemeen dat de moderne na tuur- en cultuurtoerist nog moet ontdek ken. Op de fiets, wandelend en toerend met de auto. De vele musea en oeristische attracties van de Friese steden en de stad Groningen zijn in kaart gebracht. Teake Zijlstra V" Schiermonnikoog gVlieland W O 0 «Arum T exel O IJssel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39