Integratiebeleid lijkt te mislukken Hopen op de geestelijke met de glimlach PZC feiten en meningen Enquêtecommissie speelt in op emoties Bijlmerbewoners 24 april 1949 Deskundige Van Krieken acht terugkeer morele plicht voor vluchtelingen zaterdag 24 april 1999 Een koorddanser: dat lijkt de Iraanse president Khatami in de machtsstrijd die thans in zijn land gaande is. De gees telijkheid wil haar greep op Iran houden, maar Khatami zegt een meer wereldlijk bestuur voor te staan. Twintig miljoen Iraniërs, met name jongeren en vrouwen, gaven hem twee jaar geleden onder andere daarom hun stem bij de presidentsver kiezingen. Ze moeten nu toezien hoe Khatami aanval op aan val krijgt te verduren. door Louis Burgers De enquêtecommissie Bijlmerramp kan zich zelf wel eens lelijk in de vin gers hebben gesneden door in het eindrapport bewust te kiezen voor niets-verhullend taalgebruik. Met het gebruik van zulke zware omschrij vingen als 'eigenlijk staat de samenleving ter discussie' kan commissievoorzitter Theo Meijer de verantwoor delijke politici mogelijk de beste verdediging hebben aangereikt. Voor premier Kok en minis ter Borst van Volksgezond heid staat in ieder geval vast dat de 'grote woorden' van de commissie door het rapport zelf niet worden onder bouwd. In de discussie, straks in de Tweede Kamer, zullen beiden dan ook eisen dat deze termen van tafel gaan. Daarmee gaat het ko mende debat niet langer over de vraag wie heeft gefaald, maar over de manier waarop de commissie zijn werk heeft gedaan. Volgens wetenschappelijk onderzoeker Peter van Griensven. van het Centrum voor Parlementaire Geschie denis in Nijmegen, is het goed dat de commissie kri tisch naar het functioneren van de politiek heeft geke ken. „Maar daarvoor kiezen ze erg grote woorden, die weer het beeld bevestigen dat de politiek zich niets aan de samenleving gelegen laat liggen." „Het is een menselijke en quête geworden waarbij vooral is gereageerd op de emoties van de getroffenen. Ln dit opzicht kun je het on derzoek een uitzondering op de regel noemen." De grote woorden die de commissie gebruikt, bevesti gen het beeld bij de Bijlmer bewoners dat de overheid niet is te vertrouwen: „De commissie heeft met een ver grootglas gekeken naar wat er mis was. Hun woordkeus past in de emotionele sfeer die rond de Bijlmerramp is ontstaan. Je kunt je afvragen of deze woordkeuze wel de Koningskwestie Prins-regent Karei van België, koning Leopold, eerste minis ter Spaak en minister van justitie Moreau de Melen be spreken vandaag in Bern de Belgische koningskwestie. De verwachting is dat er belang rijke beslissingen zullen val len om de kwestie, die het land verscheurt, op te lossen. In Brussel doen geruchten de ronde dat de Belgische koning Leopold tijdelijk zou willen terugkeren om formeel af stand te doen van de troon ten behoeve van zijn zoon, kroon prins Boudewijn. Oranje-Frankrijk Het Nederlands elftal heeft te gen alle verwachtingen in de Uitgever: W F dePagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax: (0118)470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)686009 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30-17.00 uur Zaterdags m Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur juiste was. Hierdoor wordt toch eigenlijk het beeld be- vestigd dat de politiek heeft gefaald." Verder dan deze j constatering wil Van Griens- J ven op dit moment niet gaan. De parlementaire enquête i kwam tot stand nadat actie- [i voerders en de media zes jaar lang met nieuwe onthullin- !i gen kwamen over gezond- heidsklachten en komplot- j theorieën. De voortdurende publiciteit wakkerde de c emoties in en rond de Bijlmer f telkens opnieuw aan. Het ge- I brek aan daden van de kant l van de overheid stak hierbij ji schril af. Uiteindelijk moest 'j de enquête er wel komen. fi Toch gelooft Van Griensven |i niet dat er sprake was van ji desinteresse bij de overheid en de verantwoordelijke po- 1 litici. Er was eerder sprake j van een onderschatting van |l de emoties in de Bijlmer. i Emotioneel Al tijdens de eerste week van de openbare verhoren bleek hoe emotioneel wordt gerea geerd op alles wat betrekking heeft op de ramp. „De com missie had de tape over de vracht van de ramp-Boeing nooit zo naar buiten mogen laten komen. Dat bracht veel te weeg. Wonden werden weer opengereten, terwijl de commissie al beter wist." Van Griensven wijst erop dat de commissie vanzelfspre kend gelijk heeft als deze zegt dat het om het principe gaat als iets 'onder de pet' wordt gehouden. „Maar om emotionele reacties te voor komen was het beter geweest direct een kanttekening te plaatsen, in plaats van drie dagen te wachten." Hij staat er niet van te kijken dat sinds de jaren tachtig va ker gebruik wordt gemaakt van het middel van de enquê te. „Dat heeft te maken met het steeds ingewikkelder worden van de samenleving, met een overheid die zich met van alles bemoeit, maar ook met de democratiseringsgolf van de jaren zestig. De men sen plaatsen tegenwoordig zelf onderwerpen op de poli tieke agenda." GPD nationale ploeg van Franrkijk verslagen met 4-1. Doelverdediger Frans de Munck speelde een uitsteken de debuutwedstrijd, evenals aanvaller Timmermans. De aanvaller scoorde in de eer ste helft drie doelpunten: een zuivere hattrick. Herbeplanting Sinds het begin van de herbe- plantingsacties voor Walche ren na de Tweede Wereldoor-1 log zijn er 416.000 bomen en. struiken geplant. Daarvan werden ruim 61.000 betaald door particulieren, 240.000 door de Stichting Nieuw Walcheren en 115.000 door de Rijksdienst voor Landbou wherstel City OnLirie Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail. pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118) 470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00, franco per post 128,50; per maand 35,75, per jaar 372,50. franco per post 491,00, bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek nr.. 3754316 t n v PZC ab rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw), volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag, (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Iran in de greep van machtsstrijd tussen hardliners en hervormers door Monique de Knegt Het is niet gezegd dat de Kos- ovaren beter af zijn in Ne derland dan in de vluchtelin genkampen in Macedonië of Albanië. In Ermelo, Ter Apel en Raamsdonksveer zal voor de vluchtelingen worden gekookt en gezorgd, terwijl het van groot belang is dat vluchtelingen snel voor zichzelf gaan zorgen. P. van Krieken spreekt uit erva ring. Hij was directeur van Stichting Vluchteling, hoofd van de UNHCR in onder meer Pakistan en Zuid-Soedan en doceert Volkenrecht en Mensen rechten aan de Webster Uni versity in Leiden. Tblloze vluchtelingenkampen over de hele wereld heeft hij be zocht. En overal geldt dat na het lenigen van de eerste nood (on derdak, voedsel, medicijnen), mensen zo snel mogelijk moeten leren weer voor zichzelf te zor gen. „In Zuid-Soedan leverde de UNHCR stokken waarom heen vluchtelingen zelf met leem en bladeren hutten bouw den. In Pakistan leerden Af ghaanse vluchtelingen van leem een eigen huis bouwen. Het is belangrijk dat mensen vanuit een hulpeloze, passieve houding weer actief worden. Ze moeten het gevoel krijgen dat ze zelf iets opbouwen. Zo moet je onder wijs niet opleggen, maar ge bruik maken van de kennis ter plekke. Onder de Kosovaarse vluchtelingen in Macedonië en Albanië zijn artsen, verpleeg kundigen, onderwijzers, bak kers. Natuurlijk moet je hen de middelen geven om een basis economie op gang te helpen, maar je moet het ze zoveel mo gelijk zelf laten doen." Het omhanden hebben van werk, helpt ook bij het verwer ken van alle traumatische erva ringen. In ledigheid blijft de el lende door het hoofd spoken. Werk geeft enige afleiding. Maar in verschillende West-Eu- ropese landen, waaronder Ne derland, mogen de Kosovaren niet werken. Er wordt zelfs voor hen gekookt en gewassen. En uiteindelijk moeten ze toch te rug. Althans, dat is de bedoe ling. Van Krieken vindt terug keer bijna een morele plicht voor vluchtelingen. „Het moe derland moet worden opge bouwd en daar kunnen vluchte lingen hun eigen kermis en vaardigheden bij inzetten. Daarnaast kunnen wij meer mensen helpen door de tijdelijk heid van de opvang te bena drukken." Meer migranten dan nu, kunnen veel westerse samenlevingen volgens Van Krieken niet aan. „Het integratiebeleid en terug keerbeleid lijken te mislukken. Nu al tekent zich een tweedeling af in de samenleving. Is dat wat we willen? Een onderklasse? Wil ik over twintig jaar in mijn mooie wijk een slagboom? Over vijfentwintig jaar is meer dan de helft van de bevolking in de gro te West-Europes e steden alloch toon. De samenleving desinte greert. We krijgen compleet Turkse en Marokkaanse scholen met Turks en Marokkaans als tweede taal en wellicht een isla mitisch burgerlijk wetboek. Want wanneer krijgen immi granten de juridische status van minderheid met alle rechten die daarbij horen?" Verzorgingsstaat Migratie en een sociale verzor gingsstaat gaan volgens Van Krieken niet samen. Hij is ook een groot voorstander van de één-kind-politiek van China. „De discussie over hoeveel in woners een land mag tellen om de samenleving leefbaar te hou den, vind ik heel legitiem. Wil len we de weinige natuur opof feren aan nog meer woningen? Willen we wonen in torenflats of in huizen met tuinen? Wat voor soort samenleving willen we? Daar moet over worden gespro ken. Maar onze samenleving lijkt niet in staat heldere lijnen te trekken in het migratiebeleid. We worden gestuurd door schuldgevoel, een ontwikke- lingssamenwerkings-tik en de gedachte dat we goed zijn en weten wat goed is voor een an der. Het is de eeuwige Max Ha- velaariaanse combinatie van dominee en handelaar." Van Krieken schetst de verzor gingsstaat als een onderlinge verzekering. Door belasting te betalen zijn de deelnemers ver zekerd van onderwijs, gezond heidszorg, uitkering bij ziekte en ouderdom. Niet iedereen kan tot de club worden toegelaten. „We zullen ons moeten afvragen wie onze naasten zijn. Mensen met een andere culturele identi Met enig machtsvertoon en veel bluf probeerden Nederlandse mariniers gisteren in de Albanese havenstad Dürres een transport met ten ten voor een vluchtelingenkamp van het douaneterrein te krijgen. Voor Van Krieken is het maar de vraag of de Kosovaren in Nederland be ter af zijn dan in de kampen dichtbij hun moederland. foto Ed Oudenaarden/ANP teit zijn welkom mits ze aan het minimumniveau van normen en waarden voldoen zoals beschre ven in de universele rechten van de mens. Achterstelling van vrouwen, besnijdenis van vrou wen, kunnen niet worden geto lereerd. Een conservatieve uit leg van de koran op scholen waarschijnlijk evenmin." Zielig Volgens Van Krieken zijn ook witte illegalen 'geen lid van de onderlinge verzekering'. Uitge procedeerde asielzoekers even min. Zij moeten terug. „En als lokale overheden dat zielig vin den dan zou ik als inwoner van deze gemeenten minder belas ting willen betalen." Het gedoogbeleid heeft Van Krieken bij terugkeer uit het buitenland drie jaar geleden, hooglijk verbaasd. „Nederland doet helemaal niet wat ze zegt. Ik dacht dat dat iets Afrikaans of Aziatisch was, maar Neder land is niet anders." Het argument dat vluchtelingen niet alleen vanwege humanitai re redenen welkom zijn, maar ook als nuttige werknemers, wijst Van Krieken van de hand. „Er is nog maar weinig onge schoold werk in Nederland. De meeste banen zijn te vinden in de dienstverlening, transport en informatietechnologie. Veel zo genoemd vrouwelijk werk. Dus als je utilitair denkt, en dat mag best, dan zijn het vooral beter opgeleiden (vrouwen) die we nodig hebben. Maar het zijn bij na allemaal slecht opgeleide jongemannen die naar Neder land komen." In de bazaars in het Pakistaanse Peshawar kocht Van Krieken demonstratief geen spullen als de uitbater zijn dochters niet naar school stuurde. Max Ha ve laar is ook hem niet vreemd. „De gelijkstelling van vrouwen aan mannen is gewoon heel belang rijk. Als ik vier dollar te beste den heb aan ontwikkelingsgeld gaat de eerste dollar naar on derwijs voor vrouwen, de twee de dollar naar onderwijs voor vrouwen, de derde dollar naar onderwijs voor vrouwen en de vierde naar voorlichting over gezinsplanning." GPD door Han Dirk Hekking Een grote menigte vult de overdekte campus van de universiteit van Teheran voor het vrijdagsgebed. Netjes leg gen de gelovigen - studenten, vaders met hun zoontjes en ou den van dagen - hun gebeds kleedjes op de vloer. Op zo'n ma nier dat er voor iedereen een plaatsje is. Duizenden Iraniërs zijn gekomen om te horen wat de geestelijke van dienst, dit keer ayatollah Yazdi, vandaag te melden heeft. Over geloof en de politieke situatie. Want die gaan in Iran hand in hand. Dan steekt Yazdi van wal. Hij verklaart dat de NAVO-acties in Kosovo bedoeld zijn als aanval len op de moslims in dat gebied. De ayatollah vervloekt daarom de mondiale satan (de VS) en diens knecht (Israël). Een woud van duizenden opgeheven vuis ten beweegt mee op de maat van zijn leuzen en schreeuwt: Weg met Amerika, Weg met Israël. Elke vrijdag houden geestelij ken van divers pluimage in Iraanse steden donderpreken tegen het Westen. Naast het nor male gebed beschouwen ze, als waren ze een islamitische Hil- termann, de toestand in de we reld. Onveranderd luidt de con clusie dat het leed van we reldburgers en moslims in het bijzonder, het werk is van het doortrapte Amerika. Vervol gens is het tijd voor de rituele verwensing, die de honderden of duizenden aanwezigen lekker meeblèren. De vraag is hoe representatief de menigte bij de wekelijkse schreeuwsessies nog is. „Weg met Amerika? Het interesseert me niet. Ik heb er niets mee te maken", reageert de 20-jarige Mohamed wanneer hem wordt gevraagd wat hij van de politie ke betogen in de moskee vindt. Hij maakt'zich drukker over de vraag of er na het voltooien van zijn studie werk voor hem is. Inflatie Veel Iraniërs liggen meer wak ker van dergelijke problemen dan van de complotten van het verderfelijke Westen. Zo heeft inflatie het inkomen van de be volking doen afkalven. De over heid kampt met grote begro tingsproblemen door de lage olieprijs. En miljoenen goed op geleide Iraniërs kunnen geen fatsoenlijke baan vinden. Menigeen heeft zijn hoop geves tigd op de als gematigd te boek staande leider Khatami, die in 1997 tot veler verrassing tot president werd gekozen. Moha med: „Als Khatami ergens op bezoek gaat, regelt hij altijd iets voorde mensen." Mohsen, een 29-jarige hande laar uit Teheran, is een stuk minder optimistisch. „De presi dent heeft wel een gematigd imago, maar hij is afkomstig uit dezelfde hoek als de andere lei ders: de geestelijkheid. Mis schien dat er wat in ons land verandert, maar het zal miniem zijn. Khatami's invloed is be perkt." Als ondernemer in de bazaar van de hoofdstad merkt hij als geen ander dat de Iraanse eco nomie in het slop zit. „Je pro beert bij de handel dollars te krijgen. Die houden tenminste him waarde. Maar er is moeilijk aan te komen. Dus werken we met schuldbekentenissen. Men sen tekenen een papier waarop ze beloven dat ze over twee maanden betalen. Zoiets ge beurt op basis van vertrouwen. Desondanks kunnen veel za kenlieden hun beloften niet waarmaken. Die daar zit vol met waardeloze schuldbekente nissen", wijst hij met een spijtig gezicht op zijn kluis. Het is voor veel handelaren moeilijk het hoofd boven water te houden. De belastingdruk is hoog; wie wat importeert mopt flinke invoertarieven betalen. Vandaar dat smokkel in Iran met hoofdletters wordt geschre ven. „Alle textiel die je in deze bazaar ziet. is gesmokkeld", grijnst Mohsen. De handelaar uit Teheran mag sceptisch zijn over wat de presi dent voor Iran vermag te bete kenen, feit is dat miljoenen Ira niërs in 1997 op Khatami stemden en bij de recente ge meenteraadsverkiezingen zijn zijn rechtszaak geen sprake was van een politiek proces. Deze week veroordeelde een rechtbank de vrijzinnige aya tollah Kadivar tot achttien maanden gevangenisstraf we gens 'belastering' van de islami tische republiek Iran. Verder zetten hardliners uit het Iraanse parlement donderdag een afzet tingsprocedure tegen ayatollah Mohajerani op touw. Deze mi nister van Cultuur ijvert voor meer persvrijheid. De belang rijkste aanklacht van de 'precie- zen' is dat zijn ministerie de me dia te weinig in de weg legt. Volgens hen hebben kranten daardoor 'islamitische heilig heden' beledigd en aanvallen gelanceerd op de islam. Ook Khatami kende zijn over winningen. De geheime dienst, bestierd door zijn tegenstan ders, moest enkele maanden ge leden toegeven dat zij achter de moord op enkele Iraanse schrij vers zat. Controverse De strijd is nog niet beslecht. De media geven volop blijk van de controverse. De persvrijheid is onderwerp nummer één in de Iraanse journalistiek Zan, de krant van Faezeh Hashemi, de dochter van voormalig presi dent Rafsanjani, werd onlangs verboden nadat het dagblad een nieuwjaarsboodschap publi ceerde van Farah Diba, echtge note van de in 1979 verdreven sjah. Sommige behoudende kranten zien in dit klimaat hun kans schoon om de groep van hervor mers in Iran af te kraken. Die spelen 'de vijand' in de kaart, schreef de commentator van de conservatieve spreekbuis Resa- lat onlangs. Dat lijkt oorlogstaal. Een advo caat uit Teheran ziet de situatie nog niet zo somberin. „Ons land verkeert nu in een overgang. Er is sprake van een strijd tussen de tradities en de moderne tijd. Heel spannend. Twintig miljoen mensen hebben op Khatami ge stemd. Het leger is verdeeld; de ene helft is voor de president, de andere helft steunt de geestelij ken. Ik denk dat de zaak snel in het voordeel van de moderne tijd beslist zal worden. Binnen drie maanden; ik ben een opti mist." Een zeventiger wijst dit scena rio beleefd doch beslist van de hand. „De geestelijken blijven hier aan de macht." Iran weet niet wat er gebeurt, maar durft in ieder geval te ho pen. Veel vrouwen en jongeren stemden op Khatami, in de hoop dat hij Iran vrijer zou maken. kandidaten omarmden. De geestelijke met de glimlach is de nationale hoop. Hoop of niet: Khatami is feite lijk leider nummer drie van Iran. Nummer één is nog altijd ayatollah Khamenei, de geeste lijk leider van de Islamitische Revolutie. Voormalig president Rafsanjani, een pragmatisch politicus, heeft zijn invloed op de Iraanse politiek behouden; hij is nu voorzitter van een be langrijke adviesraad. In het Westen lijkt het alsof Khatami een frisse wind door Iran laat waaien. Europese re geringen liggen aan zijn voeten, samen met multinationals die graag oliezaken willen doen. Maar de president moet bij zijn pogingen Iran te 'openen' spits roeden lopen, zo gaf een diplo matieke rel over zijn geplande bezoek aan Parijs in maart weer eens aan. Op het allerlaatste moment schrapte de Iraanse president zijn trip. Reden: de Franse gastheren weigerden Khatami's verzoek in te willigen om de wijn van de feestdis af te halen. De wens van de Iraanse presi dent had weinig van doen met islamitische scherpslijperij, maar des te meer met de macht strijd die in Iran woedt. Na Kha tami's bezoek aan Italië wisten zijn critici te melden dat de pre sident zich bij diners op de alco hol had gestort, eén doodzonde voor een Iraanse geestelijke. Khatami (r) met een lijfwacht na zijn overwinning in 1997. foto's Aladin Abdel Naby/RTR F raude In de strijd tussen 'rekkelijken' en 'preciezen' worden met grote regelmaat poppetjes uit beide kampen geofferd. De burge meester van Teheran, een ver trouweling van president Kha tami, zit in de gevangenis wegens fraude. De vraag is of bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2