Van Moorsel verbond succes aan haar gewicht PZC KIND VAN DE VOLGENDE EEUW Chip overtreft alle uitvindingen reportage 27 zaterdag 24 april 1999 Van links naar rechts: Marielle van Scheppingen, Gianni Romme, Leontien van Moorsel en Michael Zijlaard Op de kermis stond vroeger altijd wel één buitenbeentje. Wie een dubbeltje betaalde mocht zich dan vergapen aan de Dame met de Snor of de Man met Drie Armen. Nederland had er de afgelopen tien jaar nog één uit zo'n rariteitenkabinet. De kosten? Kijk- en luistergeld. En de persoon in kwestie? De Vrouw met de Twee Carrières: Leontien van Moorsel. Eerst letterlijk naar de bergtop, toen figuurlijk het diepe dal in, en nu weer - op haar geheel eigen wijze - vol in beeld. Als vanzelf belandde Leontien van Moorsel in het zadel. Broer Jan fietste al en 'ons vaderke en moederke', zoals de Brabantse haar ouders placht te noemen, na men de kleine meid steevast mee. Op achtjarige leeftijd mocht de spruit het 'eindelijk' zelf probe ren. Dat bleek meteen een groot succes. In haar categorie streed ze steevast tegen jongens die welis waar een jaartje jonger waren, maar zich desondanks voornamen niet te verliezen van dat 'meiske'. Alleen Danny Nelissen was echter bij machte Leontien bij te benen, het duo reed de concurrentie we kelijks op achterstand. Eenmaal junior-dame veranderde dat nauwelijks. 'Tinus', gedreven als geen andere vrouw en daarom ook via haar bijnaam verworden tot man, won driemaal de nationa le titel. Internationaal wilde het echter nog niet lukken. In 1987 werd Van Moorsel in het Italiaanse Bergamo tijdens het WK, op een meer dan glooiend parcours, al in de allereerste ronde gelost. Bergen en Van Moorsel; het leek geen goe de combinatie. In 1988, haar eerste seizoen als da me, won Van Moorsel veertien cri teriums. Op het NK was zilver voor haar weggelegd, achter eeu wige rivale Monique Knol. In de veronderstelling na de zachtaar dige Egbert van 't Oever nu de bij na even vriendelijke Rinus Ver boom als bondscoach te krijgen, koos Van Moorsel - gevoelig voor gezelligheid en vriendschap - die winter voor de nationale selectie. Huilend Verboom vertrok echter plots en zo kwam Piet Hoekstra aan het roer. Een ramp vond Van Moorsel het. „Piet eiste direct prestaties. De eerste weken stapte ik vaak huilend van de fiets." Het nage streefde doel, het Nederlandse da mes wielrennen internationaal naar een hoger plan te brengen werd heilig. Hoekstra regeerde met ijzeren hand. De schouder klopjes maakten plaats voor ge snauw, en goedbedoelde lompheid. Het had zeer verstrek kende gevolgen. Positief, maar veel later ook negatief. Hoekstra had geen bril nodig om te zien waar het in Nederland aan schortte. De dames fietsten welis waar, maar leefden er nauwelijks voor. Hoekstra sleutelde aan de teamgeest van de selectie, maar bovenal aan de maten van de gese lecteerden. Van Moorsels eerste nationale da- mestitel, in 1989, had ze echter niet aan de strijd tegen de kilo's te danken. Knol werd, omdat ze te gen de reglementen in van fiets had ge\visseld, uit de koers geno men. Knol stapte af, Van Moorsel stapte de hoogste tree van het po dium op. Het was het symbolische begin van Van Moorsels heer schappij. Hoewel, in de Tour Féminin, haar eerste, reed de toen nog in Boekei woonachtige Van Moorsel achter in. „Het doel was die eerste keer Parijs te halen, maar ik vroeg me wel af waar ik mee bezig was. Ik besefte namelijk dat ik nog als een amateurtje leefde, alles at wat ik tegenkwam. Chips, friet en koek jes." Honderd jaar sport, hon derd jaar sporthelden. Nu de twintigste eeuiv ten einde loopt publiceert de PZCpor- tretten van Nederlandse topsporters, die de laatste honderd jaar van zich heb ben doen spreken. Vandaag nummer 36: Leontien van Moorsel. Loco-burgemeester Van de Muysenberg van Rotterdam kust Leontien van Moorsel tijdens haar huldiging als wereldkampioene in oktober vo rig jaar. "foto Jaap Rozema 1993 ook nog de wereldtitel in Os lo veroverde, leek het wel alsof al les in haar leventje in goud veran derde. Niets bleek minder waar. De medailles, huldigingen, fan mail en tientallen tv-optredens ten spijt, voelde Van Moorsel zich steeds eenzamer worden. Ze ver vreemdde van de wereld om haar heen. „Eenmaal aan de wereldtop interesseerde ik me voor niemand meer", zou ze nadien zeggen. „Ik wilde weer gelukkig zijn, me ge zond voelen. De jaren dat ik aan de top stond, was ik dat niet. Ik wilde niet falen en verbond mijn succes aan mijn gewicht. Op een gegeven moment at ik weinig meer dan een appel, wat yoghurt en komkom mer. Ik was mezelf helemaal kwijt." En dat terwijl in Boekei, bij pa en ma thuis, typisch Brabantse gezel ligheid heerste. Maar Van Moorsel deed daar niet aan mee. „Ik was een crime voor mijn familie, scha kelde alles uit, was alleen maar met mijzelf bezig. Mijn zussen kregen in die periode net kinderen en in plaats van leuk te reageren, duwde ik die gewoon aan de kant als ze me voor de voeten liepen." De vier jaren van roofbouw op het inmiddels zo tere lichaam eisten hun tol. Een maandje vakantie bracht geen lichamelijke en emo tionele rust, haar hormoonhuis houding was volledig van slag, 1994 ging compleet verloren. In 1995 zag ze haar supportersschare verder slinken. „Diezelfde mensen die stonden te juichen toen ik we reldkampioen werd, scholden me uit voor vet wijf." Op 22 maart 1970 kwam in het oer-Brabantse Boekei een echte Brabantse meid ter wereld. Gezellig, ondeugend en al vrij vlot, geheel naar eigen wil, het middelpunt van de belang stelling. In de wielersport kon Leontien van Moorsel wat dat betreft haar hart op halen. Sinds ze in het zadel kroop, werden de successen aaneengeregen. Na Keetie van Oosten-Hage, die vooral op de baan furore maakte, en Monique Knol, eind jaren tachtig ongenaakbaar in de sprint, had Nederland vanaf 19 9 0 de eerste echte allroun- der. Van Moorsel werd win nares van bergachtige etap pekoersen, waaronder tweemaal de Tour Féminin (1992 en 1993), tientallen eendaagse wedstrijden, zo als de wereldtitelstrijd in Oslo (1993) en tal van baan- evenementen (o.a. wereld kampioene achtervolging 1990). Ook werd Van Moor sel wereldkampioen ploe- gentijdrijden (1990) en 's werelds beste op het WK tijdrijden in Valkenburg. De Olympische Spelen in Syd ney, in 2000, moeten even wel het hoogtepunt worden van Van Moorsels loopbaan. Lijnen dus. Eerst zelf, later met een voedingsdeskundige. Maar hoe dan ook drastisch. Met dezelf de vaart dat de kilo's eraf vlogen, schoten de prestaties omhoog. In Japan (1990) werd Van Moorsel wereldkampioene in de ploegen tijdrit met Monique Knol, Cora Westland en Astrid Schop en ook individueel was er wereldroem: WK-goud op de achtervolging. Een jaar later werd nog een regen boogtrui veroverd, in Stuttgart was de titel op de weg haar deel. Goud Meer nog dan de regenboogtruien, behaald in eendaagse koersen, spraken in het wielermétier twee andere zeges aan. Zowel in 1992 als 1993 werd de bijna onklopbaar geachte Jeannie Longo afgetroefd op haar domein. Na Jan Janssen (1968) en Joop Zoetemelk (1980) had Nederland zijn derde Tour winnaar, een vrouw nota bene. Toen Van Moorsel bovendien in Klappen De liefde voor de fiets bleek echter heel diep te zitten. Ze wilde per se haar rentree maken, maar kreeg het zwaar te verduren. In kleine kring, met steun van haar ouders en Michael Zijlaard, haar toenma lige vriend en huidige echtgenoot, werd geprobeerd de klappen op te vangen. De Van Moorsel Nieuwe Stijl, geestelijk en lichamelijk weer wat steviger, kwam in 1996 terug met haar eigen ploegje. „Het oi"anje van de nationale selectie leek me niet passend meer." Toch trok de inmiddels in Rotterdam neergestreken mevrouw Zijlaard het tricot weer aan. Eerst nog mondjesmaat, maar tijdens het WK in Valkenburg was ze weer op en top oranje. Ook in 1998 leek het even mis te gaan. De eerste maanden was wei nig te zien van Van Moorsels in spanningen, pas op het NK zelf bleek haar weer het goud toe te ko men. Ze won de individuele tijdrit. Van Moorsel, wilskrachtig als al tijd, was terug, won zilver op het WK baan in Bordeaux, en plande nog meer moois. Al met al redde Van Moorsel voor Nedex-land het WK in Valkenburg door in de individuele wegwed strijd als tweede te eindigen én vooral door de tijdrit te winnen. Prachtig natuurlijk, nieuwe roem, aandacht van de fans en weer tien tallen tv-optredens. „Maar", weet de nieuwe Van Moorsel, die zich nu op Sydney 2000 richt, „wat heb je aan een wereldtitel als je ongeluk kig bent.Misschien was het daar om ook wel haar mooiste titel: niet alleen haar eigen lichaam, maar ook haar ware geest werd kampi oen. Edward Swier foto Ruden Riemens 'Blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van ons zoontje en broertje Maxim Lourant Max is geboren op 14 april 1935) om 12.37 uur en weegt 3945gram CNico, Dineke en llja Davidse Maxim Lourant Davidse werd op 14 april 1999 om 12.37 geboren in het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Max woog bij zijn geboorte 3945 gram. Hij is de tweede zoon van Dineke en Nico Davidse uit Middelburg. Zijn broertje llja wordt morgen, 25 april, twee jaar. Zijn ouders zeggen, als ze zich de vraag stellen wat ze Max als wens willen meegeven voor de. volgende eeuw: „We hopen dat hij heel gelukkig mag worden. Dat zegt natuurlijk iedereen en het is wel erg breed, maar zo voelen we het." Nico en Dineke hebben voor de roepnaam Max gekozen, omdat ze vinden dat die mooi combineert met de naam van hun oudste zoon die voluit llja Nicolaj Maximilian heet. Diens laatste naam hebben ze laten terugkeren in de eerste voornaam van hun jongste zoon. De naam Lourant is samengesteld uit de beide voornamen van zijn grootvaders. De opa van vaderszijde heet Lou, die van moederskant Anton. "TTtgbert Ottevanger is directeur van -L_J ID-NL, het specialistisch innovatief centrum voor uitvindingen in Rotter dam. Het centrum begeleidt Nederland se uitvinders bij het aanvragen van oc trooi en het economisch exploiteren van hun geestelijk eigendom. De meest tot de verbeelding sprekende Nederlandse uit vinding van deze eeuw is wellicht de cd- speler. Aan de wereldwijde nummer één durft Ottevanger zich nauwelijks te wa gen. Een suggestie heeft hij wel: de atoombom misschien? ,For better or for worse, maar de uitvin ding van de kernenergie en de atoombom heeft de mensheid deze eeuw vermoede lijk het meest beziggehouden. Ik maak onderscheid tussen ontdekkingen en uitvindingen. Madame Curie ontdekte het fenomeen radioactieve straling in de vorige eeuw, maar een team onder lei ding van Oppenheimer paste deze ken nis toe bij de ontwikkeling van de atoombom. De bombardementen op Hi- rosjima en Nagasaki waren het gevolg en de Koude Oorlog werd als gevolg van de ze uitvinding een bange tijd." „Kernenergie heeft ons ook op een ande re wijze beziggehouden. Denk aan de kernrampen in de centrales van Tsjerno- byl. Harrisburg en Windscale. Maar kernenergie heeft ons ook veel goeds ge bracht. Denk maar aan het bestralen van kankerpatiënten. Juist op dit punt wor den ook tegenwoordig nog interessante doorbraken geboekt. Ik noem de mi crostralingen, een systeem waarmee uit sluitend kankercellen worden gedood. Dat is een zeer belangrijke ontwikkeling in de medische wetenschap." „De televisie is uiteraard ook een majeu re uitvinding. Dankzij de televisie kon Johan Cruijff bij wijze van spreken be kender worden dan onze lieve Heer. Net als John Lennon, die overigens grote problemen kreeg toen hij ook een derge lijke vergelijking maakte. De impact van tv is gigantisch." „Ik vraag me overigens af of het op dit moment al mogelijk is de uitvinding van de eeuw te bepalen. Het kan best zijn dat we over twintig jaar tot een heel ander Terugblikkend op deze bijna afge sloten eeuw is er een aantal top pers dat speciale aandacht ver dient. Zo zijn er de wijn, desexbom en de auto van de eeuw. In deze se rie wordt elke week één topper be schreven. Deze week: de chip als uitvinding van de eeuw. De chip wordt nog boven de computer verkozen tot uitvinding van de eeuw. oordeel komen dan nu. Veel uitvindin gen krijgen pas jaren na dato bekend heid. Ik noem een voorbeeld uit onze ei gen praktijk. Wij zijn betrokken geweest bij de commerciële exploitatie van de klapschaats, een revolutie in de wereld van het schaatsen. Twee Nederlanders hebben het concept ontwikkeld en tot een succes gemaakt. Maar wat blijkt? Het principe van de klapschaats is al honderd jaar oud. Het is ontwikkeld door een Duitser die destij ds niet in staat was de uitvinding in productie te ne men." „Het aantal interessante uitvindingen is deze eeuw enorm geweest. De balpen, de straalmotor, de biotechnologie, de ont wikkeling van de kunststoffen. Maar als we over tientallen jaren terugkijken, is de kans toch heel groot dat de chip tot de belangrijkste uitvinding van deze eeuw wordt uitgeroepen. Nee, ik noem niet de computer. Aanvankelijk zorgden tran- sistoren voor de informatieoverdracht in computers. Voor een geheugen van één kilobyte was vroeger een grote zaal no dig om de computerkast te herbergen. Maar het is uitsluitend aan de uitvinding van de chip, de microprocessor, te dan ken dat de geheugencapaciteit van de computer nog steeds explosief groeit." „De impact daarvan realiseren we ons nog niet. Het persoonlijk leven, het huis houden en de economie veranderen daardoor ingrijpend. Functies als schrij ven, lezen, luisteren naar de radio, tv- kijken en telefoneren kun je dankzij de ontwikkeling van de microprocessor in de toekomst doen met één apparaat. De ontwikkeling van Internet was ook on mogelijk geweest zonder de chip. En ook daar staan we nog maar aan het begin, met die knullige ISDN-lijntjes. Dankzij de technologische vooruitgang wordt het straks met één druk op de knop mo gelijk een speelfilm op je scherm te tove ren." „De economische verandering is ook gi gantisch. Automobielbedrijven en olie maatschappijen vormen van oudsher de grootste en meest invloedrijke multina tionals. Maar zij werken met uitvindin gen uit de 19e eeuw. In de top zien we nu IT-bedrijven verschijnen, de Microsofts. En die opmars is onstuitbaar. Ook het karakter van de economie verandert dankzij de microprocessor. Tot de jaren zestig hadden we een zogenoemde 'sel ler's market', waarin producenten de dienst uitmaakten. Later kwam er een 'buyer's market', waarin de invloed van de koper steeds groter wordt. Dankzij Internet gaat die ontwikkeling verder Internet vormt ook de schrik van alle dictaturen. Censuur en geleide bericht geving worden in de toekomst vrijwel onmogelijk." Carel van der Velden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29