Godshuis zet deuren open Lutherse Kerk van Groede gerestaureerd iS&sii in deze bijlage p reportage 2 zaterdag 24 april 1999 fflKKn Hiiifniiimmnnitiiiiiui De restauratie van de uit 1742 stammende Evangelisch Lutherse Kerk aan de Molenstraat in Groede is eindelijk af, de financiën zijn zo goed als afgewikkeld. Dus was gisteren (vrijdag) het moment van de officiële opening aangebroken. Bijna acht jaar nadat de stichting Monumentenbehoud Groede, een afsplitsing van de stichting Groede, de kerk voor de som van honderd gulden overnam van de Lutherse Gemeente. De openingsplechtigheid door burge meester G. Noordewier van Oostburg was van tevoren op video opgenomen. De genodigden hoefden zich dus alleen maar om te draaien richting het beeldscherm om hem de zware ijzeren sleutel in het slot te zien steken. Dat had vooral een prakti- De pas gerestaureerde Evangelisch Lutherse Kerk aan de Molenstraat in Groede is nu een monument dat behalve aan erediensten ook ruimte biedt aan culturele activiteiten en gierzwaluwen. fotografie Peter Nicolai opnieuw weten te vinden.Elke nieuwko mer wordt door hem hartelijk verwel komd, net als dat in 1733 door het bestuur van het Vrije van Sluis gebeurde met 784 uit het rooms-katholieke Salzburg ver dreven protestantse 'Lutheranen'. Ook zij werden warm opgenomen in de Groedse gemeenschap. De namen Keijmel, Lech- ner en Eggel herinneren nog altijd aan de ze achttiende-eeuwse vluchtelingen. Nog datzelfde jaar gaven de Staten-Generaal opdracht om een kerk en school voor deze ballingen te bouwen. Het was het enige Lutherse kerkje in Zeeuws-Vlaanderen. En hoewel de Lutherse gemeente inmid dels officieel geen eigenaar meer is van het kerkgebouw en de gemeente danig is uitgedund, blijft het ook de enige Luther se kerk. Ook de stichting respecteert deze omge ving. Daarom is het karakter van de kerk bij de restauratie geen geweld aangedaan en richt de exploitatie zich vooral op be scheiden culturele uitingen. Popgroepen worden echter niet op voorhand geweerd. Scheele: „Wanneer ze atheïstische tek sten zingen, zal ik wel even de wenkbrau wen fronsen. Maar schilderijen met naak ten schrikken mij niet direct af. Al kan ik me wel voorstellen dat er een voorziening wordt getroffen, wanneer ze als aanstoot gevend worden beschouwd. Nu nog een geluidsinstallatie, gordijnen om de ruim te te verduisteren, rails om schilderijen aan op te hangen én nieuwe stoelen en dan is het plaatje compleet." sche reden: het publiek hoefde niet een tweede keer zijn jas aan te trekken om naar buiten te gaan. Wie de stoere, robuuste Evangelisch Lu therse Kerk in Groede binnenstapt, wordt bevangen door het licht dat door de hoge ramen naar binnen valt. De relatief klei ne, sobere ruimte lijkt een stuk groter dan voorheen. Natuurlijk komt dat doordat de lange houten banken zijn weggehaald en elke opsmuk in de kerk ontbreekt. De enige versierselen vormen nu nog de ver lichting en de preekstoel. Hemelsblauw Maar het gevoel van ruimte wordt ook ge creëerd door het houten plafond, dat na een grondige behandeling, een hemels blauwe kleur heeft gekregen. Deze oorspronkelijke kleur kwam na het weg krabben van de oude verflagen weer te voorschijn. Zo kwamen de restaurateurs er achter dat de voordeur, de buitenkozij nen en het voorportaal eigenlijk lichtgeel waren, een heel verschil met de grijze tint die er tot vorig jaar op zat. De asbestpla- ten tegen de wanden zijn netjes verwij derd en afgevoerd, waarna de muren zijn gewit. Ook de orgelzolder waar het pijp orgel allang niet meer staat, is fris wit geworden. De kerkbanken waar de ou- derlingen en de predikant zaten, zijn eveneens verdwenen, ze waren toch niet origineel. Alleen de houten lambrizering is hergebruikt om de nieuwe centrale ver warming af te dekken. Penningmeester Jan Scheele van de stich ting Monumentenbehoud Groede vól niet als 'Piet Basiliek' - de bijnaam van restau ratiecoördinator P. Hamelink uit Hulst - door het leven gaan. Hij is sinds jaar en dag betrokken geweest bij de restauratie van de Evangelisch Lutherse Kerk in Groede, maar stelt zich bescheiden op. De slapeloze nachten over het bijeen sprok kelen van het geld voor de 1,3 miljoen gul den kostende restauratie, troffen niet al leen hem, maar het hele bestuur. Maar blij is hij zeker. De klus zit er op, en hij kan ie dereen recht in de ogen kijken. ,,We heb ben getracht de gebruiksmogelijkheden zo vriendelijk en optimaal voor iedereen te maken", vertelt hij. Modeshow De kerk staat dan ook niet meer alleen ter beschikking voor de zes of zeven eredien sten die nog in de kerk worden gehouden. De rest van het jaar staat de kerk open voor tal van culturele activiteiten, zoals symposia, exposities, optredens, lezin gen, cabaretvoorstellingen en kleine to neeluitvoeringen. Scheele zou graag zien dat ook de artotheek/kunstuitleen onder dak krijgt in de kerk. Voorlopig staat de inventaris in elk geval al opgeslagen in de vergrote consistorie. Woensdag werd er inderhaast nog een modeshow van de plattelandsvrouwen gehouden. Bezoe kers die hoognodig moeten, geen paniek: de kerk heeft inmiddels ook toiletten ge kregen. De nok van de kerk is het domein gewor den van Günther Prang van de stichting Gierzwaluwenwerkgroep - Nederland. Pascalle Cappetti Hij heeft hier het afgelopen jaar, met hulp van leerlingen van het Zwincollege. 31 nestkastjes gebouwd, die kinderen en vol wassenen kunnen bekijken en adopteren. Zijn zorg voor de gierzwaluw heeft vorig jaar twee broedgevallen opgeleverd. Over een week of twee moet blijken of de vogels de kastjes en nissen onder de daklijsten Koningin Beatrix regisseert de media Fotorubriek: uit Amsterdam? Hedy d'Ancona verlaat het politieke toneel Eendracht maakt macht, vindt Henk Lubberding Topsporter van de eeuw: Leontien van Moorsel De chip kan nog voor verrassingen zorgen Zorgen over gefrustreerde jeugd in Amerika Italië is een land met gebruiksaanwijzing

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23