Jeugdhulpverlening moet anders Jonge helden in de gevarenzone PZC zeeland zaterdag 24 april 1999 15 Radioactiviteit bij Covra is gedaald Smit Tak zet grootste bok in voor wrakken ifO Noordzee heeft eigen beschermengel nodig Strikte scheiding opvang in tehuizen en 'in het veld' achterhaald Provincie weet Europese fondsen wel te vinden Krantenbezorger C.J C. y door Ben Jansen door Roelf Reinders MIDDELBURG - De Zeeuwse jeugdhulpverlening gaat op de schop. Hoe en wat is nog ondui delijk. Maar dat het anders moet met de hulp aan jongeren die in de problemen zitten, staat voor gedeputeerde voor jeugdzaken Lous Coppoolse (CDA) absoluut vast. De bestaande situatie is veel te 'ad hoc-erig' vindt hij en niet goed ingesteld op 'zorg op maat', het toverwoord in de zorg- en welzijnswereld Coppoolse had het er eigenlijk de vorige collegeperiode al door willen drukken, maar het kwam er even niet van. De opbouw van het Bureau Jeugdzorg ('één lo ket waar jongeren in de proble men naartoe gaan voor hulp') vrat volgens hem teveel energie. Zeeland 'scoort' met het Bureau Jeugdzorg, zegt Coppoolse. „Het Bureau zit hier bij het al gemeen maatschappelijk werk in. Zo zit je dicht bij de mensen, dat is in de rest van Nederland lang niet overal zo." Maar nu is het dus de hoogste tijd om de jeugdhulpinstellin- gen aan te pakken. „We moeten naar een efficiënte, goed geor ganiseerde vorm om hulp aan jongeren te geven", vertelt Cop poolse. „Zorg op maat, ook in de jeugdhulp. Het is vreselijk moeilijk om dat voor elkaar te krijgen, alle instellingen wor stelen ermee." door Ben Jansen VLISSINGEN - Smit Tak zet zijn grootste bok, de Tak Lift 7, in bij de nieuwe fase van de wrakkenruiming op de Wester - schelde. De werkzaamheden beginnen in juni op de Rede van Vlissingen. Het eerste wrak dat de combinatie Smit Tak/Van den Akker/Boskalisonder han den neemt is het Duitse stoom schip Adalia, dat op 8 december 1940 bi j Vlissingen zonk. De voorbreidingen voor de ber ging kunnen in gang worden ge zet nu Rijkswaterstaat en de aannemingscombinatie het in MIDDELBURG - De goed be doelde aansporingen van Euro parlementariër J. Boogerd- Quaak uit Zaamslag zijn over bodig. De provincie Zeeland on derkent wel degelijk de moge lijkheden die de Europese Unie voor plattelandsontwikkeling biedt, aldus gedeputeerde J. G. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening). Boogerd-Quaak wees het dage lijks provinciebestuur de afge lopen weken meerdere malen op het bestaan van Europese fond sen voor plattelandsontwikke- ling. De uitspraken hebben gedepu teerde Van Zwieten verbaasd, zo bleek vrijdag tijdens een ver gadering van de Statencommis sie ruimtelijke ordening en mi lieu. Hij vertelde de Statenleden Boogerd-Quaak daar onlangs op te hebben aangesproken. „Ik heb gezegd: 'Beste Jopie, hoe zit dat?"' Verrassend Het antwoord van de Zaamslag- se was verrassend, aldus Van Zwieten. „Het enige fonds dat ze noemde was de Europese Ka derregeling voor Plattelands vernieuwing. En weest u gerust, die kennen we wel." Van Zwieten verzekerde dat de provincie volop bezig is om voor geld uit dit fonds in aanmerking te komen. De gedeputeerde besloot zijn betoog met de op merking dat het college van Ge deputeerde Staten altijd open staat voor tips en adviezen van Europarlementariërs. „Maar laat ze dat dan niet in een zaaltje voor een paar mensen doen. Het is effectiever wanneer de Euro pese politici het college per soonlijk aanspreken." Hij vindt dat de huidige organi satie van de jeugdhulp de ont wikkelingen in de zorg met het zo-zo-zo-beleid ('hulp zo dicht mogelijk bij huis, zo vroeg mo gelijk en in de zo licht mogelijke vorm') niet aankan. „De jeugd zorg wordt complexer, De hulp aan jongeren loopt vaak tussen de instellingen door. Dan even in een tehuis, dan even het RIAGG, dan een paar dagen in een pleeggezin. Dat vraagt- flexibiliteit van de betrokken hulpverleners en instanties." De bestaande tweedeling tussen residentiële hulp met de tehui zen van Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) en ambulante hulp van Stichting Jeugdzorg Zeeland (hulp bij jongeren die thuis wonen) is daarbij een manco, vindt Cop poolse. „Dat Stichting Jeugd zorg en AZZ twee aparte orga nisaties zijn, vind ik achterhaald. De onderlinge af stemming vreet veel energie om de hulp goed te laten verlopen. Die energie moet niet in afstem mingsprocessen zitten maar in de hulpverlening. Daar is nog veel winst te boeken." Fusie Een fusie dus tussen AZZ en Jeugdzorg? Zo kort door de bocht wil Coppoolse nog niet gaan. Hij wil een onderzoeksbu reau laten uitzoeken hoe. de Zeeuwse jeugdhulpverlening principe eens zijn over de aan- neemsom. Bij de aanbesteding vorige maand was Smit Tak- /Van den Akker/Boskalis met 48.180.000 gulden de laagste van de negen inschrijvers voor het wrakvrij maken van drie lo caties in de Westerschelde. Er zat echter een fors gat tussen de ze aanbieding en de raming van Rijkwaterstaat. De details van de het principe-akkoord moe ten nog worden uitgewerkt. Daarom wilden woordvoerders van Rijk waterstaat en de aan nemingscombinatie niet ingaan op de uiteindelijke hoogte van de aanneemsom. het beste eruit kan zien. Hij ha mert erop dat het vooral een 'open' onderzoek is. „Ik wil de uitkomst niet dicteren, maar ik sluit niet uit dat de residentiële en ambulante jeugdhulp moe ten integreren tot één, multi functionele organisatie." Dan kan ook gelijk de controle op de hulp verbeteren, zegt Cop poolse. „Nu controleren de in stellingen zelf of ze het wel goed doen. Daarziteen gevaarin. Be grijp me goed. ze doen dat nu ook wel zorgvuldig maar instel- lingen hebben eigen belangen. De controle op de zorg moet on afhankelijk worden. Dat is een gezond principe." Dat die 'multifunctionele orga nisatie' een soort Scoop wordt, de provinciale zorg- en wel- zijnsinstelling waar vele orga nisaties in zijn opgegaan, daar wil Coppoolse niet aan. „Dat wekt de indruk van schaalver groting. Die vergelijking wil ik niet maken." Lachend: „Schaalvergroting past niet goed bij het imago van een CD A'er." Extra geld mag de ope ratie niet kosten. „Met hetzelfde geld meer zorg." Toch rekent Coppoolse op extraatjes. Hij hoopt dat het plan met de om roepbijdragen van staatssecre taris Van der Ploeg erdoor komt waardoor er tientallen miljoe nen vrijkomen voor bestrijding van de wachtlijsten in de jeugd zorg. De wachtlijsten bij Stich ting Jeugdzorg zijn weg. 'Af kloppen', voegt er hij snel aan toe. „Maar de lijsten bij AZZ zijn nog veel te lang. We moeten nog fors investeren in de resi dentiële setting en in de crisis opvang." Coppoolse weet dat operatie voor onrust kan zorgen. „Veran dering brengt per definitie on rust met zich me'e. 'Wat komt er nu op ons af?' Gevestigde posi ties komen in gevaar. Maar met wat ik wil, volg ik de ontwikke lingen in het veld. Je ziet het ook in de onderwijs- en ziekenhuis wereld. Kleinschaligheid hou je met meer overeind zonder ver lies aan kwaliteit." COR DE JONGE BORSSELE - De hoeveelheid radioactiviteit die de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in huis heeft, is vorig jaar afgenomen. Er kwam weliswaar 388 kubieke meter in beton verpakt laag- en middel- radioactief afval bij, maar de toename van de activiteit die deze hoeveelheid met zich mee bracht, is ruimschoots gecom penseerd door het verval (het minder radioactief worden) van eerder opgeslagen materiaal. Dat blijkt uit het milieuverslag van de Covra over 1998. Bij het uitgebreide meetprogramma dat het opslagcentrum voor ra dioactief afval uitvoert, hoort ook de controle van het stra lingsniveau aan de rand van het complex in het haven- en indu striegebied Vlissingen-Oost. De daar gemeten straling - overi gens een fractie van de natuur lijke straling van de aarde en de kosmos - neemt sinds 1994 af. Dat weet de Covra te bereiken door onder meer de betonnen vaten met de geringste straling tegen de wanden van de loods op te stapelen. Zij fungeren op die manier als afscherming voor sterker stralend materiaal. De hoeveelheid radioactief af val (uit kerncentrales, onder zoeksreactoren, laboratoria, ziekenhuizen en bedrijven die met radioactieve bronnen wer ken) die de Covra vorig jaar heeft opgehaald, verwerkt en opgeslagen, was lager dan de vier voorgaande jaren. Dat heeft te maken met de stilleg ging van de kerncentrale in Do- dewaard. Het aanbod van ra dioactief materiaal uit deze centrale zal weer toenemen, zo dra wordt begonnen met de ont manteling. Tekort Een nadeel van de afnemende hoeveelheid radioactief afval is dat de Covra met tekorten kampt en steeds bij de rijks overheid moet aankloppen voor extra geld. Over vorig jaar komt het opslagcentrum 4,3 miljoen gulden te kort. Een eerder door het Rijk verstrekte financiële injectie biedt nog juist voldoen de mogelijkheden om dit gat te stoppen. De kern van het financiële pro bleem van de Covra is dat de kosten in principe door de tarie- door Harmen van der Werf SCHEVENINGEN - De Noord zee heeft een eigen beschermen gel nodig. Werkgroep Noordzee heeft twintig jaar die rol ge speeld als milieu-organisatie. Sinds vrijdag is dat veranderd. De werkgroep is de Stichting De Noordzee geworden, een boven al nette milieuclub. Staatssecretaris J. M. de Vries van Verkeer en Waterstaat ont hulde gistermiddag in de Sche- veningse visafslag het logo van de (in naam) nieuwe organisa tie. „Sportief van haar", vond medewerker M. Langendijk. „Met Delta Radio, met die zend masten voor Walcheren, hebben wij het haar tenslotte niet ge makkelijk gemaakt." Zendmasten De slag om de zendmasten heeft de Sticht ing De Noordzee verlo ren. Ze mogen er komen van de Tweede Kamer. Maar de oorlog is ermee gewonnen. „Twintig jaar hebben wij ervoor gevoch ten om op zee dezelfde milieu wetgeving van toepassing te krijgen als op het land. Dat gaat nu gebeuren." Langendijk is tevreden met dit resultaat, waaraan geen keihar de acties voorafgingen. Zo'n mi lieuclub is Stichting De Noord zee niet. Zo'n organisatie wil zij ook niet zijn. „Je kunt je wel vastketenen aan een schip, maar daarmee gaat het roer nog niet om." Veel lobbyen. Overleggen met alle partijen, ook de tegenpartij De juiste publiciteit zoeken op Milieu-estafette langs Noordzee STELLENDAM - De nationale milieu-estafette van de natuur vrienden-organisatie NTVON, in samenwerking met de Stich ting De Noordzee, leidt dit jaar langs de Noordzee. De wandeltocht langs de Noordzee-kust wordt gelopen in zeven etappes, waarvan de eerste is op vrijdag 28 mei bij het Haringvliet. Het vertrek is om 11.00 uur bij de Delta Expo aan de Stellendamse kant van de Haringvlietdam. Deskundigen lopen elke etappe mee om infor matie uit te wisselen. De esta fette gaat verder langs de Ne derlandse kust, met nog drie tochten voor de zomervakantie en drie erna. Eindpunt is Texel. De afstanden zijn tien tot vijf tien kilometer. ven voor de verwerking en opslag van het afval moeten worden gedekt. Bij afnemend aanbod van afval blijven de vas te kosten gelijk. De tarieven kunnen niet voortdurend wor den verhoogd om de tekorten zo laag mogelijk te houden. Daar om hoopt de Covra dat spoedig een begin wordt gemaakt met de tijdelijke opslag van gebruikte splijtstofstaven uit de onder zoeksreactor in Petten. Die moeten, verpakt in transport containers, in afwachting van de voltooiing van een speciale bunker voor hoogradioactief afval in de loods voor minder stralend materiaal komen staan. Greenpeace heeft voor de twee de keer de Raad van State ge vraagd een stokje te steken voor deze tijdelijke opslag. De be handeling is aanstaande maan dag. Op verzoek van het minis terie van VROM heeft de Covra onderzoek laten doen naar de ri sico's van de transporten van Petten naar Borssele. Die zijn, zo luidt de conclusie, verwaar loosbaar klein. Becquerel Radioactiviteit wordt uitge drukt in de eenheid becquerel (Bq), afgeleid van de naam van de Franse natuurkundige An- toine Henri Becquerel: 1 Bq komt overeen met 1 vervallende atoomkern per seconde. Om de activiteit van het bij de Covra opgeslagen materiaal in bec- querellen te vangen zijn twaalf nullen nodig. Vandaar dat wordt gewerkt met de eenheid terrabecquerel (TBq): 1 TBq staat voor 1.000.000.000.000 Bq. De 859 vaten in beton gego ten radioactief afval die er vorig j aar in de opslagloods zijn bijge komen, hebben de activiteit verhoogd met 3,3 TBq. Daar staat tegenover dat het verval van de totale hoeveelheid opge slagen afval goed was voor 29,3 TBq, zodat de netto activiteit in de loods met 26 TBq daalde tot 434 TBq. MIDDELBURG Hartziekten - De patiëntenver eniging hartziekten, Hartezorg, houdt vrijdag 7 mei in Middel burg een praatavond in de Zeeuwse Biliotheek voor men sen met een hartziekte en fami lieleden. Aanvang 19.30 uur. het juiste moment. Voorlichting geven. En publieksvTiendelijke acties voeren, zoals Coast- watch; het jaarlijkse project waaraan honderden middelba re scholieren meedoen. Zij struinen de Noordzee-stranden af, op zoek naar afval. Vervol gens stapt Stichting De Noord zee naar organisaties die iets te gen die afvalberg kunnen ondernemen. Effectief „Op die manier bereik je naar ons idee meer in deze tijd", vol gens Langendijk. „De tijd dat je. door harde acties veel kon berei ken, is voorbij. Je moet met goe de argumenten en voorstellen komen. Dat is minder spectacu lair, maar het is zeker zo effec tief. Wij hameren al jaren op een afgifteplicht voor scheepsafval stoffen en verrekening van de verwij deringskosten direct in de havengelden. Dan wordt af val afgeven op het eerste gezicht gratis. Dit idee slaat nu aan." Twintig jaar geleden is de Werk groep Noordzee ontstaan als een werkonderdeel van de Wadden vereniging. Waddenzee en Noordzee hebben immers alles met elkaar te maken. Vervuiling uit de Noordzee komt uiteinde lijk in de Waddenzee terecht. In de loop der tijd is de werk groep verzelfstandigd, maar de naam bleef. Die leidde vaak tot verwarring. „Werkgroep? Van wat dan?" Vandaar de naams wijziging. Samenvoeging Er zijn gesprekken gevoerd met de Stichting Natuur en Milieu over samenvoeging, maar die zijn afgeketst. Stichting De Noordzee vreesde onderge sneeuwd te raken, en daarmee de belangen van de Noordzee. „Bij natuur en milieu ligt de nadruk vaak op het land. En daarom is het", verklaart Lan gendijk, „goed dat er een aparte milieu-organisatie voor de Noordzee blijft. Dan kun je een specifiek geluid laten horen, over bouwen in zee, over visse rij, scheepvaart, off shore-acti- viteiten. Er is genoeg te onder nemen." Bij Stichting De Noordzee zijn zes (deeltijd)medewerkers in dienst. De organisatie maakt gebruik van een netwerk van deskundigen en moet het finan cieel van projectsubsidies heb ben, zoals voor het afvalproject Coastwatch. Intemet-site Stichting De Noord zee: www.noordzee.nl door Jeroen Vliegenberg Zes ochtenden in de week valt het nieuws normaal gesproken vóór ze ven uur bij alle abonnees in de bus of op de mat. De krant is dan keurig bezorgd door iemand van 15 jaar of ouder. Nor maal gesproken dan, want de Arbeids inspectie komt tot een heel andere con clusie. Uit het onderzoek 'Het komt in de bus' blijkt dat bezorgers van kran ten, tegenwoordig bezorgeenheden ge noemd, regelmatig jonger dan 15 jaar zijn en bovendien de krant te vroeg rondbrengen. Ook is gebleken dat één op de vijf jeug dige krantenbezorgers wel eens te ma ken heeft gehad met agressie en geweld, variërend van het stelen en afpakken van kranten tot agressieve honden. Daarnaast zegt elf procent van de on dervraagde bezorgers wel eens last te hebben gehad van seksuele intimidatie bij de bezorging. Jonge helden worden ze ook wel ge noemd, die krantenbezorgers. Jong zijn ze zeker. En een held ben je al helemaal als je de krant of jezelf weet te bescher men tegen de grijpgrage vingers van krantendieven, de bijterige kaken van al te nieuwsgierige honden of de losse handjes van sommige viezeriken. Het onderzoek werd in de periode april tot en met september 1998 uitgevoerd. Er zijn 188 bezorgers geïnterviewd en 99 distributiepunten geïnspecteerd. Tijdens de inspecties werden bij een op de acht distributiepunten bezorgers jonger dan 15 jaar aangetroffen. Kinde ren en jongeren bleken bij meer dan de helft van de distributiepunten al vóór zes uur s ochtends in touw te zijn. Dat is in strijd met de Arbeidstijdenwet en de Nadere Regeling Kinderarbeid. In totaal stuitte de Arbeidsinspectie op 383 tekortkomingen. De meeste distri butiepunten beschikten niet over een zogeheten risico-inventarisatie en -evaluatie. Overtreders hebben een schriftelijke waarschuwing gekregen. Groen en rijp Ook de PZC is vorig jaar regelmatig ge controleerd door de Arbeidsinspectie. Michel Buijsse, werkzaam op de afde lingen buitendienst en logistiek, verze kert dat de krant geen bezorgers bene den de vijftien jaar in dienst heeft. „We hebben 650 bezorgers in dienst. Het gros is tussen de 15 en 17 jaar, maar we hebben ze van groen tot rijp zogezegd. Alle gegevens, van leeftijd tot sofinum- mer zijn bij ons bekend. Het kan best voorkomen dat jonge bezorgers soms vóór zes uur beginnen. We kunnen ze natuurlijk niet aan een touwtje binden. De meeste kranten worden bij de ver schillende depots rond half zes, kwart voor zes afgeleverd. Alle depothouders hebben instructies gekregen om jonge bezorgers tussen de 15 en 18 jaar niet voor zes uur te laten bezorgen. Doet de bezorger dat toch, dan ligt bij hem de verantwoordelijkheid. Maar dan praat In Zeeland zijn de zaken voor krantenbezorgers goed geregeld, maar uit onderzoek van de Arbeidsinspectie bleek dat elders onder meer met de minimumleeftijd nogal eens de hand wordt gelicht. foto Dirk-Jan Gjeltema je over een kwartiertje te vroeg bezor gen." Klachten over agressie of intimidatie zijn er volgens Buijsse niet of nauwe lijks. „De inspectie is hier een keer of zes, zeven geweest en ze hebben geen problemen ontdekt. In tegenstelling tot veel andere uitgeverijen hebben we af spraken met bezorgers en depothou ders op papier laten vastleggen. Dat werkt dus goed." Ook een structureel tekort aan kran tenbezorgers en een groot verloop, waar veel kranten mee worstelen, kent de PZC niet echt. Wel zijn er wat be- zorgproblemen in Zeeuws-Vlaanderen, bij voorbeeld in Terneuzen. Buijsse: „Maar er ligt, zoals we dat noemen, geen wijk meer open. Er is gelukkig ook steeds nieuwe aanwas, want het is wel zo dat er veel verloop is. Voor sommige plaatsen of wijken, zoals in Krabben- dijke, Kruiningen en Middelbrug be staan zelfs wachtlijsten." Michel Overbeek (18) uit Middelburg is al twee jaar krantenbezorger. Daar naast is hij ook depothouder in de Eras- muswijk. „Ik begin meestal rond kwart voor zes 's ochtends. De bezorgers moe ten dan ook aanwezig zijn. Dan deel ik de la-anten uit, ongeveer 1400 PZC's en 300 landelijke kranten. Daarna begin ik aan mijn route. Ik bezorg ongeveer 170 kranten. Ruim dertig daarvan zijn landelijk, de rest is PZC. Daar ben ik precies een uur mee bezig, dus de kran ten liggen vóór zeven uur in de bus." Honden Van agressie heeft Michel zelden last. Hij denkt dat bezorgers in de Randstad veel vaker te maken hebben met bedrei gingen. Wel heeft Michel soms last ge had van opdringerige honden. „In mijn vorige wijk zaten vaak honden in de tuin die achter je aan kwamen. Ik kan me voorstellen dat sommige bezorgers daar bang voor zijn, maar ik heb daar niet zoveel moeite mee. De Erasmus- wijk is een rustige buurt, dus dat is wel prettig. Ik heb het een tijd terug wel meegemaakt dat er kranten uit de fiets tassen werden gejat. Dat gebeurde een week lang elke dag. Ik had mijn fiets te gen een lantaarnpaal gezet en zag dat er steeds een krant werd gepakt. Dan kun je wel hard schreeuwen, maar je bent toch altijd te laat. Gelukkig was het na een week afgelopen, want het is heel vervelend als je een krant tekortkomt. Nu zet ik mijn fiets zo onopvallend mo gelijk ergens neer." Verslapen Volgens Michel zijn de bezorgers alle maal vijftien jaar of ouder. „Het komt hooguit eens een keertje voor dat een bezorger ziek is en dat zij n veertienjarig broertje of zusje de kranten rond brengt. Over het algemeen merk je dat de meeste bezorgers het niet lang vol houden en binnen een jaar stoppen. Het is vaak een te grote opgave, ze gaan te laat naar bed en verslapen zich. Meestal wordt de krant op tijd bezorgd. Maar er is een bezorger van 75 die in zijn eentje een heel grote wijk moet doen. Die is op zijn vroegst om kwart over zeven klaar. Daar hebben de abonnees wel begrip voor." Voor Michel, jonge held als 'ie is, is vroeg opstaan geen probleem. „Ik ga gewoon elke dag op tij d naar bed. En als de wekker gaat doe ik het licht aanDan kan ik gewoon niet meer blijven lig gen." (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN Langcviclc 75 - Middelburg 0118-637136

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15