Ouders willen Turks in schooltijd PZC PZC Turks kinderfeest is voor iedereen Raad bedankt scheidende burgemeester zeeland 13 Commissie ziet niets in eigen taal- en cultuuronderwijs in vrije tijd Werknemers Total Wijzen loonbod af Provinciale commissie verwijt Stadsgewest gebrek aan visie zaterdag 24 april 1999 door Lukas Fransen MIDDELBURG - De Turkse Oudercommissie in Middelburg wil «lat Turkse leerlingen op de basisschool onder schooltijd les krijgen in hun eigen laai en cul tuur. De oudercommissie is het niet eens met de Middelburgse plannen om alle Turkse kinde ren die lessen voortaan buiten schooltijd te laten volgen. Zij is bang dat veel Turken dan zullen afhaken. |Y. Coban, voorzitter van de Turkse Oudercommissie, denkt dat veel Turkse kinderen het niet op kunnen brengen om bui ten schooltijd onderwijs in de eigen taal en cultuur te onder gaan. Andere kinderen kunnen buiten spelen, terwijl zij binnen moeten leren. Hoe lang houden kinderen het onder die psychi sche druk vol? Het levert voor 'nun ouders ook problemen op. Omdat de kinderen langer op school moeten blijven, moeten zij hun werktijden aanpassen om de kinderen op te halen." De gedachte dat onderwijs in de eigen taal en cultuur onder schooltijd de achterstandsposi tie van de kinderen versterkt, ■dopt volgens Coban niet. „Uit andelijk onderzoek is gebleken tweetalige kinderen geen achterstand hebben. Als een <ind zijn moedertaal beheerst, School zamelt in voor Kosovo MIDDELBURG - De ruim vier honderd leerlingen van de christelijke basisschool Acacia hof in Middelburg hebben '850,75 gulden opgehaald voor de vluchtelingen uit Kosovo. Het geld wordt gestort op het gi ronummer 555. De kinderen 'oerden de afgelopen twee we ten actie om zo veel mogelijk geld bijeen te krijgen. Eén klas organiseerde en zette een spon- ;orloop uit op het schoolplein. Kinderen maakten muziek in de Lange Delft en zongen liedjes, ibidere leerlingen deden kleine dusjes en lieten zich daarvoor jetalen. In totaal spaarden de anderen zo 6850,75 gulden bij ;lkaar. De Medezeggenschaps rad (MR) gaf een bijdrage van luizend gulden. leert het juist makkelijker een tweede taal." De Turk denkt dat bepaalde re guliere lessen voor Turkse kin deren kunnen vervallen. „Geef onze kinderen les in de eigen taal en cultuur als Nederlandse kinderen Godsdienst krijgen." De Turkse Oudercommissie voelt zich overvallen door de plannen van de gemeente. „Het probleem is dat het onze ge meenschap gewoon wordt opge legd", zegt Coban. „We voelen ons door de gemeente dom ge houden. Ze hebben nooit tijd om naar ons te luisteren en dat pik ken we niet meer. Als het plan doorgaat, staken we de lessen." Dan ontstaat er volgens Coban een gevaarlijke situatie. „Ieder een gaat dan op eigen houtje wat organiseren. Dan worden, net als in de steden, eigen scholen voor islamitisch onderwijs op gericht. Daar ben ik niet voor, want dat is niet op integratie ge richt." Wet „De wet onderwijs allochtone levende talen bepaalt dat het onderwijs in tweede taal buiten schooltijd moet gebeuren", zegt J. J. Wieringa, medewerker on derwijszaken van de gemeente. „Dat is een automatisch gevolg van het feit dat het niet meer zo zeer gezien wordt als onderwijs, maar als een cultureel aspect. Wij hebben in overleg met de scholen een plan opgesteld om het allemaal buiten schooltijd te doen. Voor de bovenbouw was dat al zo. Voor de groepen 1 tot en met 4 kan er in het kader van het tweetalig onderwijs een uit zondering worden gemaakt. Maar dan moet je vooral aan scholen in de Randstad denken, waar veel meer allochtonen uit één taalgroep op school zitten." Goede zaak Y. van Dijk-Smit, directrice van de Leeüwenburch in Middel burg, vindt de nieuwe regelge ving een goede zaak. „Het onderwijs in de eigen taal en cultuur onder schooltijd, gaat altijd ten koste van het Neder lands. Allochtone kinderen ko men hier meestal al binnen met een achterstand, omdat ze thuis hun eigen taal spreken. Juist die kinderen kunnen geen lessen missen." Volgens Van Dijk-Smit is het Ben Jansen Jgj^IEUWDORP - Bij de bonden Bondgenoten en CNV Be- resilrijvenbond aangesloten werk nemers van Total Raffinaderij a(jNederland in het industriege- jjjjbied Vlissingen-Oost willen ;en' ^Tibetaanse klanken in )e Zandput EROOSKERKE - Door ver- nigingsgebouw De Zandput in erooskerke schalt zaterdag 15 nei Tibetaanse muziek van Jan an der Stappen uit Wagenin- 'an der Stappen maakt muziek oor een harmonisch samenspel an Tibetaanse klankschalen en stem. Hij gebruikt deze mu ziek als therapie bij zijn werk natuurgenezer. Het concert om 19.30 uur. Toegangs zijn telefonisch te be- ftellen via Neel Meijers (0118 - piJ91796). I REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 en! Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom >n-j I. Huibers nte A.M. van der Jagt ns. E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLïne/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ook om organisatorische rede nen niet haalbaar allochtone leerlingen onder schooltijd an dere lessen te laten volgen. „Het gaat niet alleen om Turkse, maar ook om Marokkaanse en Molukse kinderen. Dan heeft een leraar nooit zijn klas com pleet. Daar komt bij dat ik alle kinderen moet voorbereiden op een Nederlandse samenleving en Nederlands lesprogramma. Maar we geven alle medewer king om buiten schooltijd eigen taal- en cultuurlessen te kunnen volgen. De verantwoordelijk heid ligt echter bij de ouders. Als zij het belangrijk vinden, zorgen ze ex-voor dat hun kinde ren die lessen volgen." meer loonsverhoging dan de di rectie biedt. Tijdens twee leden bijeenkomsten hebben ze het eindbod van de directie afgewe zen. Ze willen per 1 april dit jaar en per 1 april volgend jaar 3,5 procent meer loon, in plaats van de 2,8 en 2,4 procent die de di rectie redelijk achtte. Volgens P. Janssen van FNV Bondgenoten houden de ploe gendienstmedewerkers vast aan twee loonsverhogingen van 3,5 procent. Ze menen dat ze met deze percentages niet over vragen, omdat de werkdruk bij de raffinaderij hoog is. De bon den hebben het eindbod van To tal zonder positief advies aan hun leden voorgelegd. Janssen over de geëiste twee keer 3,5 procent: „Ze kunnen wel, maar ze willen niet." De beide ledenraadplegingen kenden volgens Janssen een ho ge opkomst. De Total-werkne- mers die er verschenen, waren unaniem in de afwijzing van het eindbod van de directie. Janssen vindt het te vroeg om al over ac ties te spreken. „Ik heb begre pen dat de werknemers vrijdag al intern hebben laten blijken wat ze van de aangeboden loonsverhoging denken. Dat lijkt me om te beginnen de juiste stap." De bonden hebben de onder handelaars namens de werkge ver vrijdag op de hoogte gesteld van de afwijzing. Woordvoerder H. Slootheer wüde er geen com mentaar op geven. Het is de be doeling dat volgende week een afspraak wordt gemaakt voor beraad tussen bonden en be drijf. Fietsroute langs Walcherse kust DOMBURG - Fietsen langs de Walcherse kust en onderweg even stoppen bij een molen of kasteel Westhove. Zaterdag 8 mei kan dat tijdens de landelij ke fietsdag van ANWB/WV. In Domburg, Westkapelle en Oostkapelle begint de route bij de kantoren van de Kust-VW Walcheren. De tocht is 34 kilo meter lang en voert langs onder meer het Zijdemuseum in Grijpskerke en de vuurtoren van Westkapelle. De routekaart is vanaf 24 april bij de VW's verkrijgbaar. Ook op 8 mei is de beschrijving te koop tussen 9 en 13 uur. Een deel van de op brengst uit routeverkoop gaat naar de Nederlandse Hartstich ting. Het Kinderkoor wacht op het teken om op te gaan tijdens het Interculturele Kinderfeest in Middelburg. foto Lex de Meester door Lukas Fransen MIDDELBURG - Kinderen waren vrij dagavond tijdens hel Interculturele Kin derfeest in de Schouwburg in Middelburg de baas. Het van oorsprong Turkse feest trok ook veel Nederlandse kinderen, die samen met hun Turkse leeftijdgenoten konden genieten van zang, dans, toneel en spelletjes. Het feest komt voort uit het Turkse Kin derfeest, dat in 1920 door Kemal Atatürk, de grondlegger van de Turkse Republiek, is ingesteld en ieder jaar wordt gevierd. Na het Nederlandse volkslied opende wethouder M. L. Strous het feest. „Tur ken, Marokkanen en Nederlanders: we moeten het met zijn allen samen doen. Het is de uitdaging voor 2000 om met al die verschillende culturen zodanig te leren samenwerken, dat er geen verschrikkelij ke dingen gebeuren. Je hoeft de televisie maar aan te zetten om te zien wat er kan gebeuren, als twee culturen het niet met elkaar kunnen vinden. We moeten er sa men iets moois van maken." Presentatie Op last van de gemeente werd de presen tatie in het Nederlands gedaan. „De ge meente wil dat het een echt intercultureel feest is en daarom mogen we de presenta tie niet in het Turks doen", zei de Turkse presentatrice. Dat mocht de pret niet drukken en na het Turkse volkslied, ge zongen door jonge kinderen, barstte het feest los. In de grote zaal werden optre dens opgevoerd en toneelstukjes ge speeld. Voor de kinderen die niet op hun stoelen konden blijven zitten, stonden in de foyer allerlei krachtspelletjes te wach ten. De allerjongsten werden in de boven zaal vermaakt door een theatergroep en konden geschminkt worden. De avond werd afgesloten met een optre den van het Spaanse dansduo Alegria en de Surinaamse muziekgroep Grioro. Brandweer moet geld krijgen DEN HAAG - RPF-kamerlid L. C. van Dijke is in de bres ge sprongen voor de regionale brandweer Zeeland. Het re giokorps heeft extra onkosten gemaakt, 350.000 gulden, ter bestrijding van de wateroverlast september vorig jaar. Het ministerie van Binnenlandse Zaken weigert die echter te ver goeden, omdat er niet per provincie, maar per gemeenten moet worden gedeclareerd. Dan komen de kosten van de brandweer niet boven het drempelbedrag van Binnenlandse Zaken uit en komt er geen schadevergoeding. Van Dijke heeft staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken schriftelijk uitleg gevraagd, met de kanttekening dat De Vries eerder zou hebben gezegd de regeling 'ruimhartig' toe te passen. Controles op zwartvissen KERKRADE - Zwartvissers, sportvissers die zonder akte vis sen, kunnen vanaf 1 mei weer rekenen op scherpe controles. De 'vliegende brigades' van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij komen in actie. Voor het tweede achtereenvolgende jaar voert de AID deze campagne in samenwerking met de Or ganisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij Visakte-controles zijn feitelijk een zaak van de politie. Die kwam daar niet (meer) aan toe. De extra AID-inzet moet het zwartvissen tot normale proporties terugdringen. In 2001 is de politie opnieuw alleen aan zet. Zeelandhallen brandveilig GOES - In de Zeelandhallen in Goes zijn voorzieningen voor de brandveiligheid aangebracht. Bij een brand of calamiteit wordt automatisch de alarmcentrale in Vlissingen gewaar schuwd. Ook is er een brandmelder in de twee hallen. De tota le investering komt op een bedrag van 110.000 gulden. De aanpassing was nodig, omdat uit de Goesegebruiksveror- dening voor gebouwen bleek dat de Zeelandhallen niet aan de voorschriften voldeden. Volgens exploitant R. van Vliet hoe ven er alleen nog enkele puntjes op de i te worden gezet. Zo moeten de roldeuren nog van een automatisch mechanisme worden voorzien. Voorlichting over tekenziekte ZIERIKZEE- Wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg wil dat de GGD preventieve maatregelen neemt om de bevolking van Schouwen-Duiveland voor te lichten over de 'griezelige' te- kenplaag op het Schouwen-Duiveland. De wethouder, onder meer belast met de portefeuille volksgezondheid, ziet nog geen aanleiding om waarschuwingsborden in de duin- en bosgebieden te plaatsen, zolang nog niet is vastgesteld dat de tekenplaag epidemische vormen aanneemt. Teken kunnen de Ziekte van Lyme op mensen overbrengen die bij een te late ontdekking ernstige lichamelijke klachten kan veroorzaken. CDA gaat de straat op MIDDELBURG - Het CDA Middelburg gaat vandaag (zater dag) de straat op om de inwoners van Middelburg te informe ren over actuele zaken. De zes christen-democratische raads leden, eventueel aangevuld met mensen uit het bestuur of partij, staan bij winkelcentra om met de Middelburgers te praten over actuele onderwerpen. Onderwerpen zijn onder meer de toekomstplannen van ste denbouwkundige Riek Bakker, nieuwbouwactiviteiten in het Stationsgebied (waaronder een nieuw stadskantoor) de plan nen voor de bouw van een nieuw zwembad, een nieuwe schouwburg aan de Blauwedijk en de ontwikkeling van nieu we bedrijventerreinen in de Mortiere. Het CDA stelt dat com municatie tussen overheid en burgers van cruciaal belang is om de plannen te kunnen realiseren. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Vlissingen moet doorgaan op de ingeslagen weg door burgers meer te betrekken bij het beleid voor hun wijk of straat. Ook jongeren moeten een belangrij kere rol krijgen. „Bewoners moeten hun wijk als van hen be schouwen. Zij moeten zich verantwoorde lijk voelen voor de gemeenschappelijke ruimte en de gezamenlijke belangen." Met die woorden nam burgemeester J. C. Th. van der Doef na dertien jaar afscheid van de gemeenteraad van Vlissingen. Van der Doef kwam naar Vlissingen in een periode dat de stad er slecht voor stond: het winkelcentrum functioneerde nauwelijks, het Arsenaal en omgeving oefende geen en kele aantrekkingskracht uit, Paauwenburg verpauperde, de wijk Rozenburg bestond nog niet en de boulevard was één groot gat, memoreerde loco-burgemeester T. R. K. Meijers. Dertien jaar later zijn die proble- men opgelost. Woningaanbod De vertrekkende burgemeester noemde de verscheidenheid in woningaanbod één van de grootste vex-dienste van de laatste jaren. „Het verschil tussen 1986 en 1999 is dat nu de ontwikkelaai-s zich spontaan melden en dat door hen kennelijk is ontdekt dat er in Vlissingen interessante mogelijkheden zijn." Tevreden toonde hij zich over de manier- waarop wordt omgesprongen met alledaag se klachten over groen en onderhoud. Moei lijker noemde hij het voor een gemeente om een sociale structuur op te bouwen in een wijk. Hij pleitte ex-voor door te gaan met wijkbudgetten en -plannen die alle aspec ten van een buurt omvatten. Van der Doef had nog een wensenlijst je voor de gemeentex-aad: meer differentiatie in werkgelegenheid en versterking van de eco nomische structuur, een vernieuwd stad huis binnen vij f jaar, eindelijk een brede er kenning van de kwaliteit van de Vlissingse cultuur-, meer moedige projecten van wo ningbouwvereniging Basco en binnen vijf jaar een begin met de invulling van het Scheldeteirein. Meijers stelde dat de burgemeester best nog een tijdje had willen doorgaan. „Ik ben er van overtuigd dat als er geen wettelijke be lemmeringen waren u best nog een poosje had willen doorgaan en ik weet zeker dat noch de raad noch de Vlissingse bevolking daar moeite mee gehad zou hebben. Wat een vreemde dag: we nemen afscheid van elkaar terwijl we eigenlijk niet van elkaar af wil len." In de suggestie van Van der Doef, ge daan in eeri interview met de PZC, dat diens opvolger politieke poxteuilles moet krijgen, zag de loco-burgemeester niets. „Uw voox-- ganger ging daar bij zijn afscheid ook in de fout." Rooie Verschillende sprekers omschreven de bur gemeester als een bestuurder pur sang, die mensen in hun waarde liet, boven de paxtij- en stond, die kon genieten van de weinige, politieke discussies in de gemeenteraad. Niet iedereen zag Van der Doef, oud-staats secretaris, graag komen. „Weer zo'n rooie uit Den Haag, dachten wij"aldus raadsnes- tor J. Lust (WD). „Maar Jaap heeft een dik ke voldoende verdiend." Af en toe kon hij vinnig uit de hoek komen. Tijdens de vox-ige raadsperiode ontnam hij bijvoorbeeld de CD-raadsleden het woord. „Maar voor de rest kreeg iedex-een een kans." Graag greep hij die kans ook zelf. Gemeentesecretaris C. Koenst: „Welke gemeente heeft een burge meester die op z'n vingers fluit om aandacht te vragen door Ab van derSluis MIDDELBURG - De Provincia le Planologische Commissie (PPC) verwijt Vlissingen en Middelburg een gebrek aan vi sie in hun plannen om meer sa men te werken. Het stadsgewest presenteerde onlangs samen met de provincie het Ruimtelijk plan stedelijk gebied Walcheren 2010. Daarin stellen de twee ge meenten onder meer dat ze sa men bedrijventerreinen willen ontwikkelen. De PPC ziet in de samenwer kingsplannen meer een optel som van wensen zonder een dui delijke afstemming. Bovendien ontbreekt het aan samenhang met de gemeentelijke Kwali teitsatlas Middelburg en de stadsdebatten in Vlissingen. Ook de relatie met Walcheren 2000+, waarin de ontwikkeling van het platteland wordt ge schetst, is onduidelijk. De commissie is slechts op een zeer beperkt aantal punten po sitief over het plan. Ze noemt het een 'gx-ote stap vooiwaarts' op weg naar samenwerking. De PPC vindt wel dat er meer spra ke is van een ontwikkelingsplan dan van een uitwerking van het Streekplan Zeeland. Om het die laatste status te geven is er veel werk aan de winkel nodig. „Het plan wordt niet duidelijk gepo sitioneerd. Gaat het om een re giovisie, een ruimtelikk plan of een ontwikkelingsvisie?" Onvoldoende De PPC vindt bijvoorbeeld dat het plan van het stadsgewest onvoldoende ruimtelijk onder bouwd is: wat komt waar en vooral waarom. Die motivatie ontbreekt. Het plan gaat ook niet in op de groenstructuur: welke delen moeten beschermd worden en/of ontwikkeld wor den. De rol van de landbouw zou daax'bij een grotere rol kunnen krijgen. Te weinig wordt aange geven waarom voor een bestem ming wordt gekozen op een be paalde locatie. Er is geen aandacht voor milieu en voor archeologie. De PPC vindt het uitermate vreemd ('onder de maat') dat er geen aandacht is voor wegen en ver keer in relatie tot de keuzes voor- nieuwe woonwijken en bedrij venterreinen. Onduidelijk is voor de PPC ook wat de meerwaarde van het Ruimtelijkplan stedelijk gebied Walchex-en 2010 is ten opzichte van een individuele ontwikke ling van de beide steden. Een economische analyse ontbreekt. Juist die analyse zou van grote meerwaarde zijn voor de func ties wonen, bedrijfsterreinen en groen. De twee gemeenten hebben vol gens de commissie ook niet dui delijk aangegeven wat voor soort bedrijventerrein ze gaat ontwikkelen. Het samenwer kingsplan geeft alleen een beeld van de uiterlijke verschijnings vorm. Het stadsgewest moet duidelijk aangeven welk bedrij venterrein eerst wordt ontwik keld. De gemeenteraden van Vlissin gen en Middelburg spreken zich binnenkort uit over de samen werkingsplannen. Daarna is het de beurt aan de provincie. Vrouwenduo berooft man TERNEUZEN - Twee vrouwen (31 en 38) uit Teraeuzen zijn donderdagavond aangehouden op verdenking van het beroven van een man. Het tweetal zou rond 20.00 uur een 5 7 -j arige Axelaar in een wo ning aan de Donze Visser-straat in Temeuzen zijn portemonnee hebben afgenomen. Dat ge- bexxrde onder bedreiging van een mes. Beide verdachten zijn voor verhoor en onderzoek in gesloten. Lampionoptocht in Westkapelle WESTKAPELLE - Westkapelle Actief houdt woensdag 5 mei een lampionoptocht met mu ziek. De stoet vertrekt om 20.30 uur vanaf de markt en om 21 uur vanaf de Joossesweg. De tocht loopt rond de kreek. Omdat het een flinke wandeling is, kan ook een deel worden meegelopen. OOST-SOUBURG Zangavond - De Gereformeerde Gemeente in Vlissingen houdt zatex-dag 1 mei een evangelisa tie-zangavond in de Marnix- kerk in Vlissingen. Het Marnix- koor verzorgt het muzikale deel. Naast psalmen worden bekende 'vaderlandse' liedex-en zoals het Wilhelmus en het Zeeuws volks lied gezongen. Ds. Kattenberg houdt een lezing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13