Surfhotel op Kabbelaarsbank PZC Rockliefhebbers slaan hun tentjes op in Bath Vliegschool en Flyer's Inn overgenomen Britse bommen vallen op Vlissingen Dirigent Berkhemer blijft overeind in veeleisend concert Meer dan honderd artiesten bevolken Kunststad Tholen zeeland 12 Nieuwe verblijfsaccommodatie bij bestaand centrum Brouwersdam ondernemend zeeland in detail 1900-2000 kunst cultuur i i' 'ZEELANDHALLEN GOES' zaterdag 24 april 1999 door Claudia Sondervan KABBELAARSBANK - Een hotel met 56 slaapplaatsen hebben Pieternel van der Linde en haar man Uwe Jendrusch toegevoegd aan hun zeil- en surfcentrum Brouwersdam. Op de Ossenhoek gedoopte landtong bij de Kabbelaars bank groeide hun centrum vier maal in omvang in een winter tijd. De wens om verblijfsac commodatie voor de gasten te hebben, was er al één jaar na de opening van het centrum in 1993. „Dit is wat we altijd ge wild hebben, al dachten we nooit aan deze schaal", bekent Pieternel van der Linde. Donderdag 29 april opent bur gemeester C. Sinke van Goede reede het centrum om 16.30 uur. Donderdag 1 mei houdt het centrum open huis tussen 15 en 17 uur, met onder meer eensur- frommelmarkt. Zaterdag en zondag 24 en 25 april bevolken honderdvijftig surfers het cen trum voor de internationale ra ce om de North Sea Cup. Eén van de vier races die de cup wedstrijd omvat, wórdt sinds vijf jaar bij de Brouwersdam gehouden. Beide dagen zijn de surfers vanaf 11.00 uur op het water, mits er minimaal wind kracht 3,5 staat. Vuurdoop De paasdagen vormden de vuurdoop voor de vaste staf van zeven medewerkers, die in het seizoen wordt aangevuld tot 35 mensen. Midden in de bouwchaos claimden 48 van s lands beste jeugdsurfers de zes Vandaag, zaterdag 24 en zon dag 25 april zijn de hallen van Flanders Expo in Gent nog ge vuld met de beurs van Flanders Technology International. FIT Technoland. Belgische overhe den, bedrijven en kennisinsti tuten en internationale bedrij ven presenteren zich rond de thema's communicatie, mobili teit, voeding en gezondheid, milieu en energie, productie en onderzoek en onderwijs. De beurs is dagelijks open tussen 9.30 en 18.00 uur. R W Financiële dienstver lening heeft gisteren, vrijdag, het nieuwe kantoor geopend in Wolphaartsdijk. Het bedrijf, dat vorig jaar werd opgericht in Koudekerke. telt nu dertien medewerkers en vond huisves ting in een pand aan het Wol- fertsplein. Directeuren zijn P. Rijntjes. J. denHartog en J. van Tol. Zij bieden diensten in be leggingen. sparen, hypothe ken. leningen aan particulie ren, die negentig procent van het klantenbestand vormen. Voor mkb-bedrijven regelt R W ook zaken als collectieve regelingen in personeelsvoor zieningen en schadetaxaties. slaapkamers die af waren. „Ze waren heel positief. Ook de vaste gasten zijn enthousiast", vertelt Pieternel van der Linde. Ze heeft nu vier zespersoons- en acht vierpersoonskamers op de verdieping van de nieuw bouw, die het bestaande cen trum flankeert. De kamers met douche en toilet zijn ook als tweepersoons beschikbaar. Om druipende surf pakken in de kamers te voorkomen, is er aparte douche- en kleedgele genheid voor hotelgasten, naast een openbare ruimte voor daggasten en recreanten. De surfwinkel, die één van de oude noodgebouwen bezette, staat nu prominent op de kop van de nieuwbouw. Erbij is een aparte balie voor de verhuur van boards, pakken, in-lines- kates en zeilboten. De bouw bracht ook cursus- en vergaderruimte, opslag voor de Het bedrijf is actief in Zeeland, Goeree-Overflakkee en West- Brabant. Softwareontwikkelaar en automatiseerder C-Services Holland bv te Vlissingen houdt woensdag 28 april een Auto Cad 2000-seminar in Grand Hotel Arion in Vlissingen. De op vierhonderd punten verbe terde, nieuwste versie van het computerprogramma wordt gepresenteerd, alsook het sym- bolenbeheersysteem Quick- Point 2000 en Hewlett Packard grootformaat printers. Aan melding kan bij C-services. Tuincentrum Intratuin heeft zaterdag 1 mei een specialist in huis in biologisch tuinieren. Er worden gratis grondtests ge daan. Bladzij 13, winkel in tweede hands boeken, strips en lang speelplaten in Goes, viert het dertiende bestaansjaar op za terdag 1 mei. Eigenaresse Lies- beth Lamper kan met zoeklijs ten specifieke uitgaven vinden en koopt ook tweedehands ma teriaal in. Op de verjaardag van de zaak aan de Sint Ja- cobsstraat geeft ze dertien pro cent korting. verhuurboards en een werk plaats. Elk najaar worden de surfboards uit de verhuur ver kocht en wordt het nieuwste materiaal aangekocht. In de voorhoede van de surf- sport opereren is één van de troeven die het centrum han teert. Het centrum ontvangt uiteenlopende bezoekers als dagcursisten, de internationa le surftop, Duitse universi- teitsgroepen die er prak tijksportlessen draaien, artsenseminars en oudere echt paren die vanuit het restaurant de surf capriolen volgen. Het restaurant kreeg een nieuwe blikvanger door de aanbouw van een ronde serre met uit zicht op de oefenpias. „Mensen vinden het altijd leuk om naai de verrichtingen van de begin nende surfers te kijken. Met name ouders zien hun kinderen graag bezig." a surfcentrum Brouwersdam is uitgebreid met een hotel, dat ruimte biedt aan 56 gasten. foto Marijke Folkertsma De rubriek Onderne mend Zeeland staat ou der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Claudia Sondervan ARNEMUIDEN - Flight Center Zeeland en restaurant Flyer's Inn op Vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden zijn overgenomen door Vliegwerk Holland, ids Leemans, eigenaar van beide bedrijven, draagt de vliegschool annex rondvluch- tenbedrijf en het restaurant op zaterdag 1 mei over aan de familie Van der Baan. Lee mans heeft zijn vliegschool en het restau rant 7,5 jaar gedreven. Hij neemt zondag 25 april afscheid met een ontvangst vanaf 17.00 uur in het restaurant op het vlieg veld. Flyer's Inn wordt op de huidige wijze voortgezet als restaurant met terras als mede ontspanningsplaats voor de gebrui kers van het vliegveld, maar onder de naam Take-Off. Onder die naam begonnen de Van der Baans in 1996 een ko ff ieterras bij hun vliegbedrijf naast Flyer's Inn. Van der Baan was al eerder eigenaar van het restaurant: Leemans nam het van hen over in 1991. Nu gaat Simone Kats-Van der Baan het restaurant leiden, vertelt Ma- chiel van der Baan van Vliegwerk Holland. Vloot De cliënten van Leemans' vliegschool en twee Cessna 172-vliegtuigen gaan mee met de overdracht. Dat brengt de vloot van Vliegwerk Holland op vijf Cessna's en een Piper Alpha, die met het vhegtuigonder- houdsbedrijf zijn ondergebracht in vier hangars op het vliegveld. Vliegwerk Hol land werkt in de opleidingen voor het ama teur-vliegbrevet samen met Aeroclub Midden-Zeeland, die het theoriegedeelte van de opleiding voor het Al-brevet voor rekening neemt. In de toekomst gaat Vliegwerk Holland mogelijk ook opleiden voor het beroepsbrevet voor piloten. De re gelgeving rond de vliegopleidingen wordt echter verscherpt. Onder Europese richt lijnen moeten vliegscholen zich binnen kort aan een erkenningsregeling gaan on derwerpen. De regeling wordt naar verwachting per oktober dit jaar effectief. Vliegwerk Holland wil die erkenning bin nenhalen, zegt Machiel van der Baan. De uitgebreidere regelgeving rond het oplei den van piloten was één van de reden voor Leemans om de vliegschool te verkopen. Een andere reden is de tijdsdruk die de school. Flyer's Inn en zijn Javaanse restau rant Bandung in Oost-Souburg op hem legden. Leemans behoudt zijn stuntvlieg tuig, de Aerobat, voor eigen gebruik. Daarnaast bekwaamt hij zich in het heli- koptervliegen en heeft hij meer gelegenheid om parachutistenvluchten uit te voeren voor Paracentrum Zeeland. ^"'nclale ^S?u*iHT föjgjpïi- In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag to dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 24 APRIL 1942 doorTheo Giele Een opvallend lange reeks overlijdensadvertenties in de Provinciale Zeeuwse Cou rant gal' aan dat er eind april 1942 iets verschrikkelijks moest zijn gebeurd in Vlissingen. Drieëndertig mensen waren door 'een noodlottig ongeval' om het leven gekomen. Wat dat ongeval was, bleef duister. Ner gens in de kolommen van de krant was terug te vinden waar aan die mannen, vrouwen en veel kinderen waren gestorven. Berichtgeving over bombarde menten door de geallieerden, want dat was de oorzaak 'het noodlottig ongeval' op 24 april 1942, stond de Duitse bezetter niet toe. In de daaropvolgende jaren zou de propaganda-tac- tiek wijzigen en steevast gesproken worden over terreur- aanvallen op de burgerbevol king. De noodlottige aanval op het Vlissings havengebied werd uit gevoerd door Britse Boston bommenwerpers. Vanaf zeer grote hoogte wierpen ze dertig zware brisantbommen op de stad. In plaats van de haven, troffen de bommen echter de woonwijken. In 'Zeeland 1940- 1945' citeert L. W. de Bree uit de notities van dokter Jens: „Den geheele middag en een groot ge deelte van den avond waren hulpploegen bezig met het ge- wondenvervoer en met het uit graven van de lijken. Het bleek dat 33 inwoners het leven had- denverloren. Onder de slachtof fers was het aantal kinderen bij zonder hoog." De geallieerde bleven de haven stad bestoken. Op 30 april volg de weer een aanval: zeven bur gers worden gedood, van wie een aantal in de schuilkelder voor het kantoor van De Schel de. De bombardementen waren voor veel Vlissingers aanleiding om de stad te verlaten. Eind 1942 waren 5000 van de 23.000 burgers vertrokken. Bij de be vrijding telde Vlissingen nog maar 12.000 inwoners. Heden overdeden plotse ling, door een noodlottig ongeval, onze geliefde Dochtertjes, Zusters, Klein kinderen en Nichtjes, ANTONIA F. S. CORTHALS en MARIA C. ^ORTHALS, in den leeftijd van resp. 16 en 2 jaar. Uit aller naam, A. M. CORTHALS. Vlissingen, 24 April 1942. Tijdeljjk adres: Verk. Quak- kelaarstraat 109. De gezongen uitvaart dienst zal plaats hebben a.s. Woensdag 29 April te 9 uur in de OX.V. kerk te Vlis- singen, waarna begrflfenis op de R. K. begraafplaats aldaar. Herplaatsing. Teden werd plotseling uit ons, midden gerukt ons in nig geliefd Dochtertje en Zusje U WILLIJ CATHARINA TIMMER, in den nog jeugdigen leef tijd van bijna 9 jaar. Haar diepbedroefde Ouders, Broertjes en Zusje: J. v. HUIZEN. C. E. v. HUIZEN— JOOSSE. GEURTJE. JANTJE. BEPJE. Vlissingen, 24 April 1942. Bouwen Ewoutstraat 34. MIDDELBURG, Concertzaal Het Zeeuws Orkest onder leiding van Joan Berkhemer met Rudolf Koelman, viool. Werken van Brahms, Dvorak, Rimsky-Korsak- ov, Moussorgsky en Elgar. door Leen de Broekert Na een paar concerten te hebben gegeven in een klei nere bezetting, waarbij de ene keer de strijkers, de andere keer de blazers centraal stonden, werd het hoog tijd voor het Zeeuws Orkest, om zich weer eens op volle sterkte in een veel eisend repertoire te presentéren. Een mooie gelegenheid ook, om een indruk te krijgen hoe de nieuwe chef-dirigent Joan Berkhemer zich weert in virtu oos en veeleisend werk. En virtuoos is-ie, de concertou- verture Cockaigne van Edward Elgar. Door een jarenlange er varing als orkestviolist, - diri gent en -componist in de pro vincie wist Elgar precies hoe hij effectief en 'dankbaar' moest schrijven zonder het onmogelij ke van de orkestleden te vergen. Het werk is dan ook opgedragen aan mijn vele vrienden, de leden van Britse orkesten. Zoek hier niet naar diepte of weemoed - het stuk is bedoeld om eerlijk, gezond, humoristisch en sterk te zijn, maar niet vulgair. Berkhemer heeft met deze Cockaigne zijn musici een werk voorgezet, dat - zeker in tech nisch opzicht - de grenzen van het haalbare nadert. We kunnen echter met voldoening consta teren dat het orkest in het woeli ge Londense stadsleven over eind is gebleven. De strijkers ontplooiden hun ly rische cantilenen stralend en unaniem, het koper glorieerde en het peloton slagwerkers zette accuraat en tintelend de kroon op het werk. Elgar maakte tot tweemaal toe een opname van dit werk. In beide gevallen duurt het stuk zo'n dertien minuten. Berkhe mer deed het met een royale ze ventien minuten een stuk be dachtzamer. Daardoor viel het werk een beetje pompeus en ernstig uit. Bij de uitvoering van de Russen na de pauze, de ruige Mous sorgsky en de geciviliseerde kleurentovenaar Rimski, was er meer evenwicht tussen techni sche beheersing en interpreta tieve zeggingskracht. Ook in de ze werken was de hand van meester-violist B erkhemer heil zaam aanwezig in de zelfverze kerde speelwijze van de violen en in de expressieve frasen van de celli. In de vertolking van de ze hoogromantische symfoniek deed Berkhemer zich kennen als een integer musicus, die voor rang geeft aan de grote lijn, en er niet op uit is, 'mooie' momenten te belichten. Deze weigering om pointes te maken geeft aan zijn manier van musiceren soms iets nuchters, iets prozaïsch. Ook violist Rudolf Koelman had blijkbaar enige moeite om de vereiste emotionele tempera tuur te bereiken. Hij imponeer de weliswaar met een stralende, slanke toon en een bewonde renswaardig scherpe adelaars blik op de samenhang van het muzikale betoog, maar hij miste de warmte en de intimiteit om het middendeel verzadigd te la ten gloeien. In het eerste deel had men de indruk, dat hij zich in het raamwerk van het orkest niet vrij durfde te bewegen, waardoor de vioolfrasen sou plesse en adem ontbeerden. Maar ook in de cadans hield Koelman fantasie en durf op armlengte. Pas in de finale werd er met meer losheid en Schwung gemusiceerd. Rudolf Koelman liet terecht hoboïst John Groe- neveld delen in de hulde van het publiek. Het moet mij van het hart, dat de programma-opbouw van dit concert onbevredigend en on evenwichtig was. Geen enkel instrument zou erover piekeren, een hoofdgerecht (Brahms) plus vier nagerechten te serveren. Het ware verstandiger geweest, het hoge 'toetjes-gehalte' terug te brengen tot beter te verteren proporties. Wellicht een aan dachtspunt voor de artistieke leiding? f De Brabantse formatie Glas-in-Lood opende het Dijkrockfestival. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers BATH - De tent is weer uit de modder verrezen, het noodag- gregaat draait en de taps zijn geïnstalleerd. Voor de achtste achtereenvolgende keer be gon vrijdagavond in Bath het Dijkrockfestival. De openingsact kwam van de Brabantse band Glas-in-lood uit Huijbergen. Een begin nend bandje van vijf muzi kanten die pas een maand of zes met elkaar spelen. Terwijl de band soundcheckt met een cover van Anouk, proberen buiten de eerste gasten hun tentje omhoog te krijgen op het veldje achter de podium tent. „Morgen (zaterdag) staat het hier vol", vertelt organisator Conny de Moor uit Rilland. „Dan verwachten we zo'n vier- a vijfhonderd man.Ze is vrij zeker van haar zaak en dat kan ook, want het festival wordt al jaren door een trou we groep fans bezocht. „Er komt altijd een groepje motorrijders uit de buurt van Eindhoven, maar ook Zeeu wen en mensen uit het dorp", zegt De Moor. Voor haar is het elk jaar een feest om alle oude bekenden terug te zien. Covers De organisatie bestaat uit ne gen man. Vanaf het najaar wordt er naar bandjes ge zocht. „Dat is altijd heel leuk. Dan luisteren we met zijn al len naar demo's en bezoeken we optredens", vertelt De Moor. „Het is nooit een pro bleem om bands te vinden die in Bath willen spelen." De keuze viel dit jaar op String Riot, een drie jaar gele den opgerichte band die voor de helft uit Zeeuwen en voor de helft uit Brabanders be staat. Zij lieten vrijdagavond hun covers horen van onder meer Led Zeppelin, AC/DC en the Golden Earring. Vandaag (zaterdag) speelt Gi ve Buzze, een Belgische band. Deze brengt alles tussen ZZ Top en George Thoregood. Ook de Tilburgse formatie Vengeance en de coverband Van Leer staan op het pro gramma. De optredens beginnen om 17.00 uur. De tent staat iets buiten Bath. door Ernstjan Rozendaal THOLEN - De stad Tholen staat op Koninginnedag en 1 mei in het teken van de kunst. Voor het derde achtereenvolgende jaar organiseert de Stichting Kunst kring Tholen het evenement Tholen Kunststad. Vijftien beeldend kunstenaars tonen hun werk en meer dan honderd artiesten en muzikan ten treden op langs een tweedui zend stappen tellende kunst route door het centrum van Tholen. De officiële opening vindt al op donderdagavond 29 april plaats als burgemeester H.A van de Munnik in de tuin achter het Gasthuis een expositie opent van beeldhouwer Léon Vermunt uit Halsteren. Molen De exposities van de deelne mende kunstenaars vinden plaats op verschillende locaties, zoals het Middeleeuwse stad huis, de oude Gasthuiskapel, de molen zonder wieken, een aan tal kerken en enkele huizen van particulieren. De kunstroute kan gelopen worden vanaf vrij dagmiddag 13 uur. Tot 17 uur Borsele koopt kunstwerk aan HEINKENSZAND - Het colle ge van Burgemeester en Wet houders van Borsele heeft het kunstwerk 'Poezen' van Arian- ne Bakker aangekocht. Het schilderij maakt deel uit van de tentoonstelling 'Anders bekeken' die nog tot 12 mei in het gemeentehuis te Heinkens- zand te zien is. Bakker is één van de kunste naars van atelier-artotheek-ga- lerie de Glazen Pui in Vlissin gen, onderdeel van de stichting Arduin. Het werk dat de gemeente Bor sele gekocht heeft is vervaar digd van ecoline en krijt. vinden op de Vlasmarkt doorlo pend optredens plaats. Zater dag 1 mei gebeurt dat de helf dag tot aan een bijzondere af sluiting om 17 uur op het plein tje bij het Stadhuis. In de kapel, de kerken en enkele huizen langs de kunstroute tre den koren, solisten, organisten en ensembles op. De locaties waar kunstenaars exposeren, zijn met een zuiltje aangegeven. Op de kunstdagen zelf is een route- en programmaboekje verkijgbaar. Vermunt De expositie van Léon Vermunt duurt iets langer, vermoedelijk tot en met 8 mei. De beeldhou wer is in 19 5 2 in Roosendaal ge boren en woont tegenwoordig in Halsteren. Daar heeft hij een atelier en gieterij, zodat hij zijn eigen beelden kan gieten. Hij vindt dat van belang, omdat de manier waarop dat gebeurt me de het handschrift van de kun stenaar bepaalt. Vermunt wordt geïnspireerd door de mens en de natuur. Hij werkt niet alleen fi guratief, maar ook abstract. De meeste van zijn beelden giet hij in brons, maar sinds enkele ja ren werkt hij ook met alumini um. Torso, van Leon Vermunt. 't Beest geeft concertwinst aan Kosovo GOES - Podium 't Beest in Goes besteedt de opbrengst van ko mende concerten aan hulp voor| vluchtelingen uit Kosovo. Dat; geldt ook voor één van de arties-| ten die komt optreden: zangeres! Esma Redzjepova. Zij woont in de Macedonische hoofdstad Skopje, waar ze op het ogenblik haar huis vol met vluchtelingen heeft zitten. Programmeur William Dierickx van 't Beest houdt zelfs een klei ne slag om de arm over het door gaan van haar concert, komen de woensdag. Breidt de oorlog in het voormalige Joegoslavië zich uit tot Macedonië of wordt het een grondoorlog, dan keert Esma terug naar huis. De ge beurtenissen in haar vaderland grijpen haar behoorlijk aan. Vandaar dat ze besloten heeft de opbrengst van haar Nederland se concerten aan Kosovo te be steden. Esma heeft als bijnaam 'konin gin der zigeuners'. Skopje heeft de grootste populatie van zigeu ners ter wereld, ongeveei 40.000. Sinds Esma in 1951 werd ontdekt door haar laten man, de Macedonische bandlei der en accordeonist Stevc Teodosievski, is zij uitgegroeid tot een absolute ster in alle deler van het voormalige Joegoslavië Voor 't Beest was de geste var Esma reden te kijken of ook eer aantal andere concerten ten ba> te van Kosovo kan worden ge houden. Het gaat om optredens van Al N'Diaye Rose zaterdag 1 mei ei de Urban Dance Squad vrijdaj 14 mei. De aanvang van alle op tredens is om 21.30 uur. Lezing over Marc Chagall MIDDELBURG - De Remon strantse emeritus predikant Elke W.H. Laman Trip-Kleins tarink geeft dinsdag 11 mei in d aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg een lezin over de Russisch-Franse schil der Marc Chagall. Zij gaat in haar betoog vooral i: op de link tussen Chagall kunstwerken en de bijbel, di hij als chassidische jood zij: 'tweede natuur' noemde. De le zing begint om 20 uur. Advertentie Vrijdag 7 Mei 14.00-22.00 uur Zaterdag 8 Mei 10.00-18.00 uur Zondag 9 Mei 10.00-18.00 uur ALTERNATIEVE PARANORMALE GENEESWIJZEN Met meer deelnemers dan ooit met consulten, adviezen, demonstraties, inlormatie en dagelijkse lezingen, waarvan het programma op aanvraag verkrijgbaar is. Zaterdag 8 Mei 20.00 uur 19.30 zaal open I "DR00MDANS CIRKEL" LIG EN DANS CONCERT OP STRO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 12