ROVINCIA Jarige NAVO zoekt steun VN VANAVOND TOT 22AQUUR0KN! m Borst en Jorritsma scoren slecht in peiling over verslag Bijlmer SieMatic 15' KosoFooien in honderdtachtig cafés Akkoord autonomie Oost-Timor Alliantie streeft naar resolutie met Kosovo-eisen aan Milosevic Valse kaartjes Feyenoord-NAC Jeltsin zet doodvonnissen om in celstraffen Kies de mooiste keuken van Nederland. En win 'm. Bier eisende buskaper in Limburg overmeesterd Minder zoute overtocht Pronkkamers langs de Waddenzee tfóLclc I Rijk hielp Delta Radio zoeken naar plaats voor zendmasten Voor Kosovo is 56 miljoen binnen r\ PZC KerkGroede en voor ZO 2 Buien Enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur rond 15 graden bij een zwakke tot matige zuidoostenwind. 242e jaargang no. 97 zaterdag 24 april 1999 losse nummers 2,60 PZC Serveersters Janneke en Eymel geven het startsein voor de actie KosoFooi in Deventer. foto Ron Nagtzaam/GPD van onze redactie binnenland ARNHEM - Alle fooien die klanten van daag schenken in zo'n 180 horecabedrij ven in Nederland, komen ten goede aan de vluchtelingen uit Kosovo. De actie, die dankzij twee barkeepsters van een café in Arnhem op gang kwam, is als een olievlek over het land uitgebreid. Morgen zal de campagne 'KosoFooi' wor den afgerond met een veiling van het werk van Arnhemse kunstenaars. Danielle Be- kink en Judith Ditvoorst begonnen de ac tie nadat ze een paar dagen lang de ellende rond Kosovo op televisie hadden gezien. Ze richtten de stichting KosoFooi op. Ver volgens spoorden ze hun collega's op de Arnhemse Korenmarkt aan om hun fooien op 24 april in te zamelen ten bate van de oorlogsslachtoffers. Zo'n veertig Arnhem se horecazaken meldden zich aan, maar daar bleef het niet bij. Bekink en Ditvoorst plaatsten een oproep in het vakblad Missets Horeca en dat had een overweldigend effect. „Vanuit alle hoeken van het land, van Maastricht tot Texel, stroomden de aanmeldingen bin nen. Tal van horecaondernemers hebben bovendien toegezegd de opbrengst van de fooien in hun zaak te verdubbelen." In Deventer doen veertig horecabedrijven mee. De gemeente daar heeft belooft de op brengst te verdubbelen. Bedrijven en kunstenaars zorgen voor een flinke collectie kunstwerken voor de vei ling van morgen. „Over de opbrengst is nog geen zinnig woord te zeggen", vertelt Ju dith. „We hopen op om en nabij 50.000 gul den uit te komen." GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - Op de viering van haar vijftigste verjaardag in de Ameri kaanse hoofdstad Was hington benadrukte een eensgezinde NAVO giste ren haar Kosovo-strategie van luchtaanvallen niet te veranderen. In een verkla ring staat dat de VN om een resolutie zal worden gevraagd waarin de terug trekking van Servische troepen uit Kosovo en een demilitarisatie van de provincie wordt geëist. Milosevic zou moeten instem men met een internationale troepenmacht, zodat de vluch telingen veilig kunnen terugke ren. „De NAVO is bereid haar luchtaanvallen op te schorten zodra Belgrado ondubbelzinnig deze voorwaarden accepteert en aantoonbaar is begonnen met een terugtrekking", meldde de verklaring, waarin niets wordt gezegd over grondtroepen. Het voorstel van de Joegoslavi sche president Milosevic voor het toelaten van ongewapende burgerwaarnemers lijkt daar mee van tafel te zijn geveegd. De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken Jovanovic reageerde in dit verband woe dend op de suggestie van Rus land dat Milosevic'zou hebben ingestemd met een buitenlandse militaire macht in Kosovo. De Russische gezant, Tsjerdomyr- din, meldde gisteren dat Milose vic akkoord ging met een mili taire vredesmacht. „Natuurlijk komen er troepen", zo zei Tsjer- nomyrdin bij zijn terugkeer uit Servië. De NAVO-leden sloten zich aan bij het olie-embargo tegen Joe goslavië van de Europese Unie. Voor een volledige zeeblokkade vindt de verdragsorganisatie het echter te vroeg. Gisteren ontstond er grote be roering over het NAVO-bom- bardement dat het gebouw van de Servische staatstelevisie RTS in Belgrado verwoestte. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken Lamberto Dim, veroordeelde de aanval in felle bewoordingen. Premier Kok zei in Washington 'geen moeite te hebben de propagandamachine van Milosevic te beschouwen als een onderdeel van de Servi sche oorlogsmachine'. Bij de aanval kwamen volgens de Joegoslavische autoriteiten zeker tien mensen om. Onmid- ROTTERDAM - De politie Rot terdam-Rijnmond waarschuwt mensen die nog kaartjes voor de kampioenswedstrijd Feye noord-NAC willen kopen. Zij lopen een grote kans slachtoffer van zwendel te worden. Volgens de politie zijn er op de zwarte markt op. dit moment valse kaartjes in omloop. De officiële verkoop is reeds ge ruime tijd gestopt, omdat de wedstrijd is uitverkocht. De valse kaartjes zijn kopieën van de originele exemplaren. Der gelijke kopieën worden bij de controle in het Feyenoord-sta- dion herkend. zie ook pagina 19 MOSKOU - De Russische presi dent Boris Jeltsin is van plan de ter doodveroordelingen van de ongeveer 300 mensen die op executie wachten voor eind mei om te zetten in landurige cel straffen. Dat zei gisteren een functionaris van de presidentië le gratiecommissie. Afhankelijk van de gepleegde misdaad krijgen de veroordeel den levenslang of 25 jaar, zei Ro bert Tsivilev tegen het persbu reau Interfax. AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bijna de helft van de bevolking vindt dat de minis ters Borst (Volksgezondheid) en Jorritsma (Economische Zaken, voorheen Verkeer) moeten af treden als gevolg van hun rol bij de afhandeling van de Bijlmer ramp. (Advertentie) Dat blijkt uit een onderzoek van bureau Lagendijk onder 360 Nederlanders, uitgevoerd in op dracht van SBS 6 Nieuws. Borst moet van 45 procent weg, ter wijl 43 procent aandringt op het aftreden van Jorritsma. Premier Kok, die in het donder dag verschenen verslag van de parlementaire enquêtecommis sie ook zware kritiek kreeg, mag van 62 procent van de bevolking blijven zitten. Slechts 25 pro cent eist zijn vertrek. Voorts vindt 64 procent dat de Bijlmerenquête geen kabinets crisis waard is. Ambtenaren die informatie achterhouden, die nen volgens 83 procent ontsla gen te worden. Uitleggen Minister Borst zei gisteren dat het erom gaat wat de mensen vinden na het debat over de Bijl merenquête in de Tweede Ka mer. „Ik denk goed te kunnen uitleggen waarom ik zo mijn be leid heb gevoerd en dat ik het In april maakt u bij ons 3x kans op directe terugbetaling van het volledige aankoopbedrag van uw nieuwe SieMatic keuken, inclusief de door u gekozen apparatuur van Mieie, Atag en Siemens. Zie voor de volledige wedstrijdvoorwaarden het deel nameformulier, dat in onze showroom voor u klaarligt. Een reden temeer om ook te zeggen: 't Liefst een SieMatic. VENLO - Een autobus met drie passagiers en een chauffeur is gistermiddag rond half zes in de huurt van de Duitse stad Gel- senkirchen gekaapt en via het Ruhrgebied richting Neder land gereden. Een Duits arrestatieteam wist samen met de politie Limburg- Noord de gijzelnemer, een 28-jarige gewapende man uit Gel- senkirchen, rond half acht te arresteren. Niemand raakte bij de actie gewond. De enige eis van de kaper luidde 'bier', zo meldde de politie in Essen. De arrestatie vond plaats vlakbij Venlo, op Nederlands grondgebied. D PA/ANP Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet Nieuwendijk 89 (Pot Woninginrichting), 0115 - 56 40 70 Goes Plieger B.V. (voorheen Massee), Nansenbaan 15, 0113 - 2212 22 Terneuzen BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32, 0115-680612 Advertentie Rugge- steuntje Eijsink weet wat telt Eijsink Afreken system en Kantoormeubilair Bedrijfsweg 11 Vlisslngen tel 0118 49 30 30 dellij k na de aanval vielen alle zenders uit, om zes uur later weer in de lucht te komen. Het NOS Journaal protesteerde bij minister De Grave tegen het bombardement. Ook de Neder- lanse Vereniging van Journalis ten en de Internationale Fede ratie van Journalisten ver oordeelden de actie.. Intussen blijkt Joegoslavië de sinds vorige week vermiste Duitse journalist Hans-Peter Schnitzler vast te houden op verdenking van spionage. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn noemde de be schuldiging ongegrond. De NAVO breidde het aantal doelen in Joegoslavië verder uit Gisteren bestookten NAVO-ra- ketten in Belgrado transforma tor-installaties. In delen van de stad viel de elektriciteit uit. Het Nederlandse hulpkonvooi dat eerder werd vastgehouden in de Albanese havenstad Dür- res, is gisteren in Tirana aange komen. AP/RTR/DPA/ANP zie ook pagina 2,11 en 17 Secretaris-generaal Kofi Annan van de VN maakte gisteren bekend dat Oost-Timor een autonome staat mag worden. De Indonesische minister Alatas (1.) en zijn Portugese collega Gama (r.) zijn het daar over eens geworden. Mogelijk al in juli kan de Oost-Timorese bevolking zich in een Li referendum uitspreken over zelfstandigheid. Het ritje over de Oosterscheldekering wordt een minder zilte ervaring. Rijkswaterstaat laat de schuiven wat zakken, waar door er minder snel een nevel van zout zeewater over het wegdek zal waaien. Dat heeft te maken met een T 1 verminderde 'schoorsteenwerking'. Friesland en Groningen hebben een nieuwe toeristische at tractie. Langs de Friese kust en in het noordwesten van Gro ningen zijn en worden 21 boerderijen en dorpsherbergen ver bouwd tot luxe gastenverblijven. Toeristen kunnen er terecht in de mooiste kamer: de pronkkamer. De meeste ac- commodaties hebben extra's in de vorm van een V zwembad of sauna. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; zeeland: 11,12,13,15 en 17; repor tage: 21,23,25,27 en 31; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 39; tafel en trend: 41; auto motor fiets: 43; wetenschap en tech niek: 45. Advertentie De regeringsleiders, onder wie premier Kok (tweede van links), verzamelen zich voor de openingsceremonie van het NAVO-jubileumfeest gisteren in Washington. Vanwege de tragedie in Kosovo waren veel feestelijkheden geschrapt. Wel was er een vlaggenparade met militaire muziek. foto Ron Edmonds/AP daarom niet eens ben met som mige conclusies". Ze zei er 'als minister van Volks gezondheid niet mee te kunnen leven' dat mensen door haar toedoen zieker zijn geworden, zoals de commissie heeft ge steld. „Als de Kamer het eens is met de conclusies van de com missie, dan stap ik op", aldus de D66-bewindsvrouw gister avond op Schiphol na haar te rugkeer uit Athene. E. van Thijn, ten tijde van de ramp burgemeester van Am sterdam, zei gisteravond in het tv-programma Netwerk dat de verantwoordelijke bewindslie den 'erg moeilijk' op hun stoel kunnen blijven zitten als het parlement de conclusies van het enquêterapport overneemt. Het onjuist informeren van de Ka mer noemde Van Thijn 'de dood steek voor de parlementaire de mocratie'. Kritiek CDA CDA-leider De Hoop Scheffer vindt dat premier Kok met diens kritiek op de commissie voor zijn beurt heeft gesproken. „Met zijn opmerkingen heeft Kok de discussie meteen weer verengd tot: kom je aan een van ons dan kom je aan ons allen," zei hij gis teren. De premier heeft door onder meer minister Borst in bescher ming te nemen 'een borstwering rond het kabinet gelegd'. Kok is. door impliciet te wijzen op de mogelijke politieke consequen ties van de enquête, voorbijge gaan aan de maatschappelijke onrust die door het rapport is ontstaan. ANP /GPD Morgen is de Kon mar in Middelburg geopend van 12.00 -17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel. clc DEN HAAG - De Samenwer kende Hulporganisaties (SHO) hebben tot nu toe bijna 56 mil joen gulden ontvangen op het gironummer 555 voor vluchte lingen uit Kosovo. Een SHO-woordvoerder bena drukt dat het einde van de geld stroom nog lang niet in zicht is. Koploper van de hulpacties qua opbrengst is tot nu toe 'Een voor Afrika', die in 1983 97 miljoen gulden opleverde. „Giro 555 blijft voorlopig open, want er zijn veel acties waaraan grote bedragen verbonden zijn", al dus de woordvoerder. ANP door Harmen van der Werf DEN HAAG - De rijksoverheid heeft de lange-golfzender Delta Radio geholpen bij het vinden van een locatie voor de bouw van zendmasten in de Noordzee. Dit blijkt uit de verslagen van de besprekingen die rijksambtena ren vorig jaar hebben gevoerd met initiatiefnemers van de ra diozender. Staatssecretaris J. M. de Vries van Verkeer en Waterstaat heeft op verzoek van de Tweede Ka mer de verslagen van de bijeen komsten met het commerciële radiostation onlangs openbaar gemaakt. Uit het allereerste be- sprekingsverslag, van 7 april 1998, komt al naar voren dat de rijksoverheid zich vooral klant vriendelijk heeft opgesteld te genover Delta Radio. Delta Radio wordt in die be spreking attent gemaakt op het feit dat de installatie 'nu net binnen de 12-mijlszone' is ge pland. Waarop de initiatiefne mers van de zender laten weten dat zij een nieuwe locatie zullen aanvragen. Vergunningen Plaatsing van de zendmasten buiten de 12-mijlszone ligt ge makkelijker. Allerlei vergun ningen, vooral op milieugebied, zijn dan niet nodig. Overigens meldt Delta Radio in een latere bespreking (17 juni 1998) dat zij geen bezwaren heeft tegen plaatsing van de installatie bin nen de 12-mijlszone. Waarom staat er niet bij, maar dat zal goedkoper zijn. Er is een minder lange elektriciteitskabel nodig. Bij een keuze binnen de 12- mijlszone wil Delta Radio wel de zekerheid dat er een milieu vergunning wordt gegeven. Milieu-eisen Die zekerheid kon blijkbaar niet worden verkregen, want uiteindelijk viel de keuze op een locatie 35 kilometer uit de Wal- cherse kust; buiten de 12-mijls zone. En juist daarover ontstond vorige maand in de Tweede Kamer zoveel commo tie, omdat de rijksoverheid bui ten de 12-mijlszone (nog) niet de bevoegdheid heeft strenge mi lieu-eisen aan Delta Radio op te leggen. Staatssecretaris De Vries voegde daar in de Tweede Kamer aan toe dat zij een scha declaim van de radiozender vreest, omdat er verwachtingen zijn gewekt. Daarvoor zwichtte het parlement. De deelnemers aan de bespre kingen, van de directie Noord zee van Rijkswaterstaat en Del ta Radio, vermoedden in eerste aanleg niet dat het project zo veel stof kon doen opwaaien. 'De plaatsing van een mast in de Noordzee is geen issue', staat in het verslag van 17 juni 1998. (Advertentie) (Advertentie) LAATSTE DAG! Gratis keukentrolley ■Jf/.WM t.w.v. f 2000,- 1/ .1 Bij aankoop van een complete II lol keuken een handige, ifierrterite Betaalbare kwaliteit keukentrolley cadeau. Numansdorp: Industriestraat 2a, Tel. (0186) 65 32 44 (vanaf A29 bij stoplicht rechts, le dijk links) Openingstijden: Maandag van 13.00-18.00 uur, dinsdag t/m vrijdag von 09.00 uur-18.00 uur. Vrijdag koopavond tot 21.00 uur. \uun 0113-574210 Joggers (Advertentie) De 713214 0000 O WÊHÊÊÊÊÊÊM PAGINA21 1 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1